83sfe Jaargang VRIJDAG 17 APRIL 1942 No. 25169 De situatie in Frankrijk Voor de oplossing Leahy naar Washington ontboden Britsch-Indië Het proces te Ankara BINNENLAND De distributie Verduisteren: Verspreide berichten Vacantie-moeilijkheden zegts LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Maarschalk Pétaln heeft zich gistermiddag in gezelschap van den secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, Char les Rochat, naar het paviljoen Sevigne begeven om te zamen met Laval een besluit te nemen ten aanzien van de reorganisatie van de regee ring. In een officieele mededeeling wordt ge zegd, dat de ministerraad heden voor het laatst zal bijeenkomen voor de vorming eener nieuwe Fransche regeering. Nader meldt het D.N.B. in dit verband: Na zijn aankomst te Vichy heeft Pierre Laval een onderhoud van meer dan een half uur ge had met den chef van den Franschen staat, maarschalk Pétain, in het hotel „Du Pare", dat hij daarna te zamen met een aantal van zijn intiemste medewerkers verliet voor het middag maal. Twee uur later ontving hij in de residen tie van maarschalk Pétain, het paviljoen Se- vignè, dat hem voor dat doel ter beschikking was gesteld, een aantal persoonlijkheden, die voor opneming in de nieuwe regeering^ in aan merking komen. In aansluiting daarop had hij een onderhoud met den plaatsvervangenden mi nister-president, admiraal Darlan, eveneens, in Paviljoen Sevigne. Van betrouwbare zijde ver luidt, dat admiraal Darlan en Pierre Laval voor een laatste bespreking nogmaals contact met elkander zullen zoeken. DARLAN BLIJFT IN ACTIEVEN DIENST. De Fransche staatscourant van gisteren be helst een decreet, volgens hetwelk admiraal Darlan, de opperbevelhebber van de Fransche zeestrijdkrachten, zonder leeftijdsgrens in ac tieven dienst blijft en wel in de eerste sectie der officieren van den generalen staf der ma rine met den rangtitel en de bevoegdheden van vlootadmiraal. Dit decreet, zoo wordt in ge woonlijk goed ingelichte kringen gezegd, heeft met het oog op de vorming van een nieuwe regeering in zooverre beteekenis, dat admiraal Darlan waarschijnlijk tot chef van de landsver dediging en opperbevelhebber van de strijd krachten te land, ter zee en in de lucht zal worden benoemd. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst meldt uit Washington, dat de regeering der Vcrce- nigde Staten heeft besloten, haar ambas sadeur te Vichy, Leahy, naar Washington te ontbieden voor het plegen van overleg. Volgens een ander bericht van den Britschen berichtendienst heeft Sumner Welles op zijn persconferentie verklaard, dat den Amerikaan- schen consulaten in Europa is opgedragen den Amerika anschen burgers aan te raden op het juiste oogenblik te vertrekken. Een dergelijk oogenblik is thans voor Frankrijk aangebroken. (A.NP.). BERLIJN BLIJFT GERESERVEERD. Als bijzonder opmerkelijk begeleidend ver schijnsel van de ontwikkeling in Frankrijk, zoo als deze wordt gekenmerkt door het belasten van Pierre Laval met de vorming eener nieuwe regeering, acht men in Berlijnsche politieke kringen de ophitsings- en leugencampagne, aie sinds enkele dagen van Engeland en de Ver. Staten uit is op touw gezet. Van het oogenblik, dat door Vichy het be sluit van den maarschalk werd bekend ge maakt, om Laval in een leidende functie in de regeering op te nemen, begon via de Anglo- Amertkaansche radiozenders, persbureaux en persorganen een ongehoorde ophitsing tegen Frankrijk. Deze wordt gekenmerkt door leu- genberichten, vervalschte interviews en aller lei toespelingen. Daaruit kan men opmaken, welk een indruk de verandering in de Fran sche regeering in Engeland en de Ver. Staten wekt. Deze verandering .waardoor Laval aan het hoofd komt, heeft in Engeland vrees en schrik verwekt. Een nieuwe Fransche regeering met Laval, den exponent der politiek van Montoire, aan het hoofd, is.als een bekentenis van Frankrijk, dat men daar het geloof in een Engelsche en Amerikaansche overwinning definitief heeft verloren. Dit feit brengt in het Anglo-Ameri- kaansche 'kamp ontzetting teweeg. Als tweede factor voor vrees moet worden genoemd, zoo wordt in de Wilhelmstrasse na der verklaard, de ginds ontstane gissingen naar de Fransche vloot. Het storingsvuur der Anglo -Amerikanen komt ook tot uiting in een Pierre Laval in den mond gelegd onderhoud met een Amerika anschen journalist, volgens hetwelk de nieuwe Fransche regeering als haar doel zou beschouwen: vrede met Duitsch- land, de totstandkoming van vreedzame be trekkingen met Engeland en de regeling der kwestie Elzas-Lotharingen. Laval zelf heeft via het Fransche persbureau laten verklaren, dat van dit beweerde onderhoud geen woord waar is. Tot hetzelfde chapiter behooren alle berich ten, die het doel nastreven, onrust onder het Fransche volk te zaaien en zoo mogelijk de samenstelling der nieuwe ministerlijst te be ïnvloeden, wanneer de vorming van een regee- ring-Laval als zoodanig reeds niet meer te ver hinderen is. In Berlijnsche politieke kringen legt men den nadruk op het feit, dat noch deze storings- en leugenberichten, noch de Èngelsch-Araeri- kaansche dreigementen met de mogelijke terugroeping van den Amerikaanschen ambas sadeur uit Vichy, eenigen noemenswaardigen invloed op de ontwikkeling der Fransche poli tiek oefenen. In de Wilhelmstrasse gaf men uiting aan de overtuiging, dat geen verant woordelijk overheidspersoon in Frankrijk zich door dergelijke manoeuvres zal laten beïnvloe den en dat de door het besluit van den maar schalk begonnen ontwikkeling, in den aller- naasten tijd door de publicatie van de nieuwe ministerlijst zal worden bekroond, waarop, naar alle waarschijnlijkheid, Pierre Laval zal staan als leider van de regeering. Ook de weerklank, welken de gebeurtenissen in Frankrijk hebben gevonden in het neutrale buitenland, laat er, naar het oordeel van be voegde Duitsche kringen, geen twijfel over be staan. dat aldaar deze gebeurtenissen, politiek gezien, worden gevoeld als een zware nederlaag voor de Britsche en Amerikaansche diplomatie. Wanneer de vroegere Fransche volksfrontmi nister Pierre Cot thans in Waschington er toe wordt gebracht, de gebeurtenisen in Frankrijk voor de Amerikanen voor te stellen als een „nieuw tijdvak van het Fransche fascisme" en een vergelijking te maken tusschen de rol van maarschalk Pétain met die van wijlen Rijks president generaal-veldmaarschalk von Hinden burg, kan men zich in Duitsche politieke krin gen niet van het oordeel onthouden, dat Rijks president von Hindenburg in de ontwikkeling tot een nationaal Duitschland in het geheel geen slechte rol heeft gespeeldzoodat, wanneer de Fransche ontwikkeling eenzelfden weg zou op gaan, wel niemand in Frankrijk maarschalk Pétain of Pierre Laval daarvan een verwijt zou maken. In bevoegde Duitsche klingen blijft men in elk opzicht de tot dusver gehandhaafde gere serveerdheid ten aanzien van de ontwikkeling in Frankrijk aan den dag leggen. Een stand punt kan pas verwacht worden, wanneer de nieuwe Fransche regeeringschef met zijn re geering naar buiten treedt en zijn politiek en regeeringsprogram aan Frankrijk en de wereld ter kennis brengt. Reeds thans echter neemt men in kringen, die, nauw contact onderhouden met de Wil helmstrasse als zeker aan, dat de nieuwe Fran sche regeering voor het Fransche volk geens zins de pogingen tot geweldpleging zal verdoe zelen, waarmede de Ver. Staten de Franschen willen treffen. De te Washington uitgevaardig de beschikking, om twee voor Afrika bestemde schepen voorloopig in de haven van New-York achter te houden, wordt gekenmerkt als typee rend voor den kruideniersgeest van dat land, dat zich voordoet als vertegenwoordiger der vrijheid van de volkeren en als voorvechter van de democratie. (A.N.P.) Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft oe Britsche minister van buitenlandsche zaken Eden in het Lagerhuis verklaard, dat binnen kort een witboek over Indië wordt gepubliceerd. Exchange Telegraph meldt uit Caïro, dat Sir Stafford Cripps Woensdag in Cairo drie uur lang geconfereerd heeft met den Egyptischen premier Nahas Pasja. Ter eere van Bose is in de Japansche pro vincie Kobe een receptie gehouden, waai- van Japansche zijde de volgende boodschap werd voorgelezen „Ofschoon wij den geest van onbloedig verzet waardeeren, dien Britsch-ïndië sedert 50 jaren jegens Engeland toont, zijn wij van meening, dat een zoo groote taak als de verkrijging van de onafhankelijkheid van een land niet zonder bloedvergieten kan worden uitgevoerd. Wij zul len Britsch-Indië steeds bijstaan, verwachten echter, dat de leiders van de Indische onaf hankelijkheidsbeweging, zelf met inzet van hun leven hun poging zullen voortzetten. In zijn antwoord dankte Bose ook in naam van het Indische volk voor den Japanschen steun en- verklaarde, dat hij reeds sedert meer dan dertig jaar streed voor de opheffing van de Britsche heerschappij over Britsch-Indië uit overtuiging, dat Engeland voor alle misdaden, nood en leed in de wereld verantwoordelijk is. (DJN.B.). Het mislukken der onderhandelingen is voor Engeland een zware slag, voor Indië hoogstens een incident zoo schrijft de Zwitsersche „Thurgauer Zeitung". Voor Engeland staat thans in het Oosten alles op het spel. Nadat het reeds zijn sterke voorpostenpositie op Ma- lakka heeft verloren, wordt thans het eigen lijke hartstuk van zijn wereldrijk door recht- streeksch gevaar bedreigd en het moet ten strijde trekken zonder den steun te bezitten van de volken, om welker gebied thans de strijd moet worden uitgevochten. Het Britsche oorlogskabinet heeft getracht Indië thans te ontslaan uit zijn toestand van knecht en het te maken tot een strijdgenoot, die weliswaar nog niet volledig vrij zou zijn geweest, maar die toch de volledige bevrijding in zicht zou hebben gehad. De Indiërs daarentegen zien de dingen in een geheel ander licht. Zij zijn er van overtuigd, dat hun oogenblik nabij komt en dat het voldoende is geduldig af te wachten om al datgene te bereiken, wat zij zich als doel hebben gesteld. Van een voorloopige, een tus- schenoplossing, een bevrijding in etappes wil len zij niets weten, omdat zij niet het gevaar zouden willen loopen. dat uit een dergelijke voorloopige oplossing eventueel weer een defi nitieve zou worden. Zij vertrouwen op him aantal en op de macht en doeltreffendheid van hun geest en geloof (A.N.P). Gisteren is het proces te Ankara tegen de verdachten van den aanslag op von Papen voortgezet met het hooren van getuigen, onder wie ooggetuigen van den aanslag. De meeste belangstelling bestond er voor de verklaringen van den Pool Romansky, waterbouwkundig in genieur in dienst der Turksche regeering. De verdachte Soeleyman had verklaard, dat Ro manski hem den weg naar de sovjet-ambassade gewezen had en hem in contact had doen ko men met een ambtenaar van die ambassade, een zekeren Novikof. Romanski gaf een uiteen zetting van zijn betrekkingen met Soeleyman. Hij ontkende de rol van tuschenpersoon te heb ben gespeeld. Soeleyman hield echter zeer be slist aan zijn verklaring vast. De verdediger van Abdoerrahman protesteerde er heftig tegen, dat de sovjetbeklaagden in de rechtszaal zijn cliënt vaderlandsloozen provocateur, Duitsch of Trotz- kistisch agent noemden. Abdoerrahman, aldus de verdediger, bekent en voelt zich Turk. Hij NIEUWE BONNEN. Voor de volgende week zijn aangewezen de bonnen nr. 21 voor brood, vleesch en aardap pelen. Verder zijn voor het tijdvak van Zondag 19 April tot Zaterdag 16 Mei verkrijgbaar de ge wone rantsoenen suiker op bon 279, jam op bon 280, bloem op de bonnen 277, 281, 285 en 289, peulvruchten op bon 283, een bijzonder rantsoen van 250 gram peulvruchten op bon 291, gort op bon 284, vermicelli op bon 287, kaas op de bonnen 278, 282, 286, 290 en 294, en melk op de bonnen 21. Ten slotte is op bon 288 koffiesurrogaat ver krijgbaar, waarmede men acht weken moet doen. Voor het tijdvak van 13 Juni tot en met 11 Juli zal echter weer een bon voor 4 weken worden aangewezen. Geen cacao meer. Medegedeeld wordt dat voorshands geen bon meer voor cacao zal worden aangewezen. - Duur der sin aasappel bon verlengd. De geldigheidsduur van de ter verkrijging van sinaasappelen aangewezen bonnen „reserve 3-04" en „reserve 4-04", is verlengd tot en met 26 April aa. Op de jambon ook suiker verkrijgbaar. Ten einde tegemoet te komen aan dikwijls geuite wenschen van het publiek, zal voortaan op de ter verkrijging van jam aangewezen bon naar keuze 500 gram jam of 250 gram suiker beschikbaar gesteld worden. Bon 280 algemeen geeft derhalve gedurende het tijdvak van 19 April tot en met 16 Mei a.s, recht op het koo- pen Van hetzij 500 gram jam, hetzij 250 gram suiker. In verband met het bovenstaande zullen de taillisten in den vervolge op toewijzingen voor jam per rantsoen hetzij 500 gram jam, hetzij 250 gram suiker kunnen betrekken. van hedenavond 20.40 uur tot morgenochtend 6.39 uur De maan kwam heden op om 7.55 uur en gaat onder te 22.36 uur. mag niet uitgescholden en beleedigd worden. Wie wil weten, waar de wereldrevolutie wordt uitgedacht, van waaruit men de geheele wereld in brand wil zetten met gebruikmaking van alle middelen en met verleiding van onschuldigen, die behoeft slechts naar den zender te Moskou te luisteren. Deze verklaringen baarden veel opzien, men hoorde ook applaus. Pawlof en Kornilof trachtten weer herhaalde lijk de behandeling te vertragen door vragen te stellen, doch de president zeide, dat zij schrif telijk vragen konden stellen, zoodra het geen direct vragen aan de getuigen omtrent hun ver klaringen betrof. De behandeling werd verdaagd tot 29 April voor het hooren van de getuigen uit Istanboel en het gereed maken der vertalingen voor de sovjet-verdachten. Een schriftelijk verzoek van Pawlof en Kornilof, om tegen borgstelling uit de hechtenis ontslagen te worden, werd afge wezen. (D.N3.) JAPANSCHE LANDING OP PANNY IN DE FILIPPIJNEN. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche regeering medegedeeld, dat Japansche troepen zijn geland op het eiland Panny in de Filippijnen. (D.N.B.) RUBBERINZAMELING IN ENGELAND. In Engeland wordt op het oogenblik, naar Dagens Nyheter uit Londen meldt, een groote rubber-inzameling gehouden. De huisvrouwen zijn uitgenoodigd alle warmwaterzakken, bad mutsen, rubbersponzen enz. af te staan. In het vervolg mag in Engeland voor schoenhakken en -zolen geen rubber meer gebruikt worden. Die maatregelen zijn, zoo wordt als motivee ring gezegd, noodzakelijk, aangezien thans de rubberproductie op Malakka en in Nederl.- Indië in handen van den tegenstander is. (D.N.B.) ITALIAANSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Dezer dagen zijn 8000 Italiaansche arbeiders uit hun vaderland vertrokken naar Duitschland. Zij komen in dienst bij een veertigtal Duitsche ondernemingen. (A.NP.) MEN GA ZOOVEEL MOGELIJK IN HET t VÓÓR- EN NA-SEIZOEN OP REIS. De leider van het bureau vreemdelingenver keer en toerisme van het departement van volks voorlichting en kunsten, de heer H. J. Leupen, heeft op een te Den Haag gehouden perscon ferentie het volgende medegedeeld: In verband met den naderenden vacantietijd, heeft het departement van volksvoorlichting en kunsten het noodzakelijk geoordeeld, leiding en voorlichting te geven aan de vacantiegangers. Immers behalve de distributie-problemen zijn er vele andere problemen en 't is te verwachten, dat aan allen, die werkzaam zijn in bedrijven, welke met het vreemdelingenverkeer en toerisme te maken hebben, hooge eischen zullen worden gesteld. De moeilijkheden, die zich dit jaar zullen voordoen, zullen veel en- veel grooter zijn, dan welk ander jaar ook. Daar is dan om te beginnen het vervoers vraagstuk, dat eigenlijk wel het belangrijkste struikelblok vormt voor het vlot verwerken van den toeristenstroom in het komende seizoen. Deze moeilijkheden kunnen wij samenvatten in vijf punten: 1. Het tekort aan spoorwegmaterieel, waardoor vervoer van toeristen als in vroegere jaren on mogelijk is geworden, terwijl van extra-treinen natuurlijk in het geheel geen sprake kan zijn. 2. De beperking van interlocale autobus diensten. 3. De touringcars zijn als vervoermiddel uit geschakeld. 4. De schaarschte aan rijwielbanden, met als gevolg méér reizigers per trein (terwijl de spoorwegen ook nog dikwijls hun fietsen moeten vervoeren). 5. De onmogelijkheid van afvloeiing naar het buitenland, waar anders duizenden en nog eens duizenden hun vacantie plachten door te brengen. Hiertaan zouden we nog kunnen toevoegen, dat o.a. door de medewerking van het N.V.V. thans categorieën arbeiders met vacantie kun nen gaan, die hierop vroeger geen recht kon den doen gelden. Daarom is thans een vacan- tie-spreiding meer "dan ooit noodzakelijk. Veel kan hierover nog niet worden medege deeld, daar een inter-departementale commis:is deze 'sv/ssfie thans in studie heeft. Het resul taat hiervan zal deze maand waarschijnlijk nog wel bekend gemaakt kunnen worden, zoodat menschen, die plannen gemaakt hebben voor de zen zomer, beter ooen even te wachten tot de resultaten bekend zijna De commissie heeft met den meesten spoed gewerkt om te trachten een catastrophe ir hel komende seizoen te voor komen. Verder mag er nog eens de aandacht op ge vestigd worden, dat er provincies zijn. waar nog plaats is voor vacantiegangers, die Me ver niet in een file wenschen te loopen of te fietsen, zooals bij het bezoeken der bollenvelden wel geschiedt. Men denke bijvoorbeeld aan Drente, Overijsel, Brabant, midden- en noord-Limburg. Hier kan men, mits vroegtijdig besproken, zeker goed slagen en van een rustige ongestoorde va cantie genieten. Het zal den toerist se&cr even eens inieiesseer-m te weten, dat ac Algemeen? Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer ook dit jaar weer een inlichtingendienst inzake bezetting van hotels en pensions voor het komende seizoen heeft ingesteld. De bedoe ling van dezen dienst is. den toerist op de hoogte te stellen van de drukte in de streek, waar hij zijn vacantie wenscht door te bren gen. De A.N.V.V. krijgt regelmatig van alle ver-, eenigingen voor vreemdelingenverkeer de gege vens over de bedbezetting ter plaatse. Wanneer er dus in hotels geen plaatsen meer vrij zijn, wordt dit direct doorgegeven, waarna de A.N. V.V. deze gegevens weer dadelijk aan de an dere V.V.V.'s doorgeeft. Deze dienst geeft dus eigenlijk slechts „negatieve" inlichtingen, door speciaal den nadruk te leggen op de hotels en pensions, waar géén plaats meer vrij is. Deze gegevens zijn niet alleen bij genoemde V.V.V.'s te bekomen, doch ook bij de reisbureaux, de inlichtingenkantoren der spoorwegen, bij den A.N.W.B. en bij de Nederlandsche Reisveree- niging. Het is in het belang van een ieder, dat zoo vroeg mogelijk plaats besproken wordt. Aan ouders met schoolgaande kinderen wordt ech ter nogmaals aangeraden even de resultaten van het onderzoek van de commissie ter bestu deering van het vraagstuk van de vacantie- spreiding af te wachten. Het is echter uiterst gewenscht. dat ongehuwden en echtparen zon der schoolgaande kinderen dit jaar vóór half Juli en n& half Augustus hun vacantie nemen als zij op reis gaan. BEZOEK VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS AAN LUNTEREN. Donderdagmiddag omstreeks één uur bracht de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart met klein gevolg per auto een bezoek aan het hagespraakterrein bij den Goudsberg te Lunte- ren, dat voor deze gelegenheid feestelijk met vlaggen was versierd. In het gezelschap van den Rijkscommissaris, dat omstreeks drie uur de terugreis aanvaardde, bevond zich ook ir, A. A. Mussert, leider der N.S.B. in Nederland. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii Mussert over de brochure-De Geer In het nummer van „Volk en Vaderland" van deze week is opgenomen een artikel van den leider der N.SJ3., ir. A. A. Mussert, waarin deze de brochure bespreekt van den oud-mi nister-president De Geer. Ir. Mussert zegt hierin teh aanzien van de verklaring van den heer De Geer over zijn vlucht naai' Engeland en zijn terugkeer in Febr. 1941 het volgende: „Er is een oud-HoUandsche eerecode, die zegt, dat een kapitein het zinkende schip niet ver laat. In de Meidagen van 1940 was de heer De Geer minister-president, hij was kapitein op het schip van staat. Dit schip werd lek gescho ten, zoodat hef, snel ging zinken. De kapitein beval den matrozen te pompen met inzet van hun leven (te vechten op den Grebbeberg), het tegelijkertijd heel voorzichtig en zachtjes aan den achterkant van het schip een sloepje zakken, sloop van de commandobrug af en roeide in de duisternis onkenbaar weg van het schip. Nu is hij teruggekomen bij de pas sagiers en zegt: als ik passagier geweest was als gij, zeker zou ik gebleven zijn. Maar ik was kapitein en daarom „verliet" ik het schip. Vervolgens gaat de leider der N.S.B. in op hetgeen de heer De Geer schreef over het „hoor en wederhoor", waarbij hij herinnert aan het proces te Riom over de schuldvraag van het verliezen van den oorlog. Dit is hier niet noodig, omdat ieder weet, dat wij den oorlog verloren hebben, omdat de militaire verdedi ging een paskwil was. „Veel interessanter, veel hoogere vragen doen zich hier voor. Namelijk deze: wie hebben sinds 1933 samengezworen tegen Duitschland, wie hebben den boycot tegen Duitschland georganiseerd, wie hebben dag en nacht het nationaal-socialisme bezwadderd, wie hebben het volk uitgeplunderd, wie hebben Ne derland gemaakt tot een voorpost van Enge land op het vasteland, wie hebben de eer en den goeden naam van duizenden fatsoenlijk- plichtsgetrouwe Nederlanders door de modder gehaald, wie hebben de moorden van de Mei dagen op hun geweten, wie hebben de natio- naal-socialisten in Indië in concentratiekampen gesmeten, hun vroiiwen in armoede gedompeld en hun kinderen in weeshuizen gestopt? enz., enz. Op al deze vragen zult gij u hebben te verantwoorden, ex-minister-president. Daar helpen tractaatjes niet tegen, daar helpen geen bijbelteksten tegen. De eerste Nederlandsche regeering, die optreedt, heeft naar mijn mee ning de plicht om voor de hoogste rechtbank te dagen, de verantwoordelijken voor den on dergang van het oude Nederlandsche imperium. Zij moeten daar vinden, wat de heer De Geer wènscht: hoor en wederhoor". Na den inhoud van de brochure in een vijf tal punten te hebben samengevat, gaat de schrijver hierop nader in, hierbij o.m. wijzend op alles wat door den Führer is gedaan om voortzetting en uitbreiding van den oorlog te voorkomen. Aan het slot van zijn betoog merkt ir. Mussert dan nog het volgende op: „De heer De Geer is minister-president geworden door de vorming van een roomsch-roode regeering, waartegen zelfs di\ Colijn had opgezien. Dit was een copie van het Fransche z.g. „volksfront", waarvan de bedrijvers nu voor het gerecht te Riom staan. Deze roomsch-roode coalitie was de strijdorga nisatie tegen het nationaal-socialisme in het algemeen, de N.S.B. In het bijzonder. Het was onder minister-president De Geer, dat Van Klef fens zijn noodlottige politiek kon voeren, waarover onlangs onthullingen de we reld hebben verbaasd. Het was onder minister-president De Geer, dat de zaak-Venlo ons volk compromitteerde. Het was onder minister-president De Geer, dat een aantal van onze kameraden vóór* de oorlogsdagen werd gearresteerd. De radio rede van den heer De Geer daarover was be doeld om ons volk duidelijk te maken, dat het hier ging om landverraders. Het was onder minister-president De Geer, dat alle nationaal-socialisten dag-in dag-uit, voor verraders werden uitgemaakt en de maat regelen werden genomen, waardoor van 10—14 Mei duizenden fantsoenlijke menschen, mannen en vrouwen, op beestachtige wijze werden be handeld. He£ was onder minister-president De Geer, dat ih Indië hetzelfde gebeurde en de stemming werd gekweekt, die tot de ramp in Indië geleid heeft. Het was de toenmalige minister van finan ciën De Geer, die in 1923 nog voor dat de vlootwet in de Kamer in behandeling kwam zijn ontslag nam, omdat hij de verhoogde uit gave niet verantwoord achtte. Daarom heeft hij mede belet, dat de Indische vloot sterker werd. Dit heeft hem in het geheel niet belet om mede te doen aan de ophitsing tegen Japan, om ten slotte duizenden van onze mannen op kleine en verouderde schepen den dood In te jagen. En zoo zouden wij kunnen doorgaan, maar het heeft nu nog geen zin. Een gerechtzaal met hoor en wederhoor is de eenlge plaats, die geschikt is voor dep oud- minister-president jhr. De Geer. Daar zal het verleden worden afgesloten. Met het nu of de toekomst heeft de heer De Geer niets uit te staan. Dit is de zaak van jong Nederland." PROF. DR. GOEDEWAAGEN TE BERLIJN. Op uitnoodiging van de Deutsch-Niederlandi- sche Gesellschaft heeft Woensdag in het Ka- meradschaftshaus der Duitsche kunstenaars te Berlijn de secretaris-generaal van het departe ment voor volksvoorlichting en kunst, prof. dr. T. Goedewaagen een rede uitgesproken over den cultureelen toestand in Nederland en zijn taak in het nieuwe Europa. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Commissaris Woudenberg hield besprekingen. De heer Woudenberg, commissaris van het N.V.V., heeft dezer dagen Berlijn bezocht en aldaar verschillende besprekingen gevoerd ten behoeve van de Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland werken. Onlangs zijn eenige over eenkomsten gesloten tusschen het N.V.V., het Duitsche Arbeidsfront en het Duitsche rijks- ministerie van arbeid betreffende de sociale rechten van hen,' die uit Duitschland naar Ne derland terugkeeren. Commissaris Woudenberg heeft in het bijzonder nagegaan in welk stadium van uitvoering deze overeenkomsten zich thans bevinden. Hij heeft verder eenige kampen be zocht waar Nederlandsche arbeiders zijn onder gebracht en voor de Nederlandsche werkers in Wattenstadt bij Brunswijk een rede uitgespro ken over de nieuwe groote gemeenschapsorgani satie van den arbeid, welke thans wordt gebo ren. Het N.V.V. ondergaat immers op het oogenblik een omvormingsproces en wil alle Ne derlandsche werkers omvatten. Ook de Neder landsche arbeider, die in Duitschland vertoeft, zal in deze organisatie in Duitschland opgeno men kunnen worden. Ver van huis zal de Ne derlandsche arbeider weten dat er een organi satie is die zich om hem bekommert en binnen de grenzen van de gegeven mogelijkheden zijn moeilijkheden opvangt en zijn zorgen verlicht. Commissaris Woudenberg was op zijn tocht vergezeld van eenige leidende figuren van het Duitsche Arbeidsfront en van eenige verbin dingsmannen tusschen het N.V.V. en het Duit sche arbeidsfront in Duitschland. OP LEVEN EN DOOD. Zoo wordt de strijd tegen het bolsjewisme ge voerd, want zoolang dit duivelsche systeem nog eenige kans heeft, loopt onze beschaving, cul tuur en godsdienst gevaar aan de vernietiging te worden prijsgegeven. Op leven en dood strijden aan het Oostfront onze Nederlandsche nationaal-socialisten, voor ons land, voor ons volk, en dus ook voor u, landgenoot. Natuurlijk, dit zonder meer aanvaarden zou oneervol zijn. Uw plaats is waar het gevaar dreigt. Uw plaats is in de gelederen van ons legioen. Meld u dus aan bij het vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22. te 's-Gravenhage. MR. R. WATJER OVERLEDEN. Gisteren is na een langdurig ziekbed in den ouderdom van 47 jaar te Groningen overleden mr. R. Watjer, een bekend advocaat. De over ledene was oud-lid van de provinciale staten e'n een vooral in voetbalkringen zeer bekend per soon. Hij was oud-voorzitter van Velocitas. RAADHUIS TE ROTTERDAM WORDT VERBOUWD. De volgende week wordt een aanvang ge maakt met de uitbreiding van den achtervleu gel van het Rotterdamsche raadhuis aan de Bulgersteynstraat. Op dezen achtervleugel, die thans slechts twee verdiepingen heeft, worden twee nieuwe verdiepingen geplaatst, waarin de administratie van den Gemeentelijken techni- schen dienst, die reeds nu in het gebouw aan den Coolsingel is gehuisvest, zal worden onder gebracht, terwijl een gedeelte van de nieuwe lo kaliteit, die door de uitbreiding gewonnen wordt reserveruimte voor de secretarie zal worden. Door de verbouwing wordt de achtervleugel even hoog als de zijvleugels van het gebouw. De kosten zijn voorloopig geraamd op f 400.000 De materialen voor de verbouwing zijn voor handen, alleen zal de verkrijging van de zand steen voor de bekleeding van den achtergevel misschien moeilijkheden opleveren en zal het noodig zijn een provisoire houtbekleeding aan te brengen. De hoektoren, die in de oorlogsdagen getrof fen werd, zal niet meer hen-ijzen, doch in den verhoogden vleugel worden opgenomen, aldus het „Vad." NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Het verordeningenblad der Nederlandsche Kultuurkamer bevat een verordening van den president, waarbij zij, die aan de vorming van den redactioneelen inhoud van in het bezette Nederlandsche gebied uitgegeven nieuwsbladen en tijdschriften, welke voorlichting geven op het gebied van het volksleven, niet bij wijze van hoofdberoep of op grond van een benoeming tot hoofdredacteur, medewerken, zijn vrijgesteld van het lidmaatschap der Nederlandsche Kul tuurkamer, zonder dat afgifte van een bewijs van vrijstelling der Nederlandsche Kultuurka mer is vereischt. Op grond van deze bepaling zijn dus vrijge steld de publicisten, wier hoofdberoep elders ligt en die niet tot hoofdredacteur zijn benoemd. Zooals bekend is, blijven ook de vrijgestelde leden onderworpen aan de verordeningen en beschikkingen van den president der Neder landsche Kultuurkamer. ONTHULLING GEDENKTEEKEN P. MOLTMAKER. Gistermiddag om twee uur heeft op de be graafplaats „Kovelswade" te Utrecht de onthul ling plaats gehad van een gedenkteeken ter na gedachtenis van den heer P. Moltmaker, in le ven voorzitter van de Ned, Ver. van Spoor- en Tramwegen. Rond het graf hadden zich eenige honderden vrienden en bekenden van den over ledene geschaard. De herdenkingsrede werd uit gesproken door den heer G. Joustra, den op volger van den heer Moltmaker als voorzitter van de Ned. Vereeniging. EEN JAAR SOVJET-BEWIND.... Een jaar sovjet-bewind in Letland Een jaar onderdrukking van de roode macht hebbers. Wilt u enkele cijfers? Allen in den nacht van 13 op 14 Juni, een week voordat Duitschland den oorlog tegen de sovjets begon, werden in Letland 34.250 personen gearresteerd, waaronder 7218 vrouwen en 4016 kinderen. Daaronder waren er 1297 beneden de 6 jaar. Duizenden zijn tijdens de transporten om het leven gekomen en toen de Duitsche troepen dan ook Letland aan de klauwen der sovjets ontrukt hadden, vonden zij een land in rouw gedompeld. Hier is een taak te verrichten voor de Nederlandsche ambulance. Hier moet hulp geboden worden aan de burgerbevolking. Op uw medewerking wordt gerekend. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op girorekening 87600. Neder landsche ambulance. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. De directeur-generaal van de stichting Winterhulp Nederland, tevens landelijk leider van den Nederlandschen Volksdienst heeft be noemd tot provinciaal directeur, resp. leid«i voor beide stichtingen in de provincie Overijl den heer J. A, Noe, wonend; te Hcnrr".

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1