De strijd in Oost-Azië 83s(e Jaargang DINSDAG 14 APRIL 1942 No. 25166 Functionarissen der NSDAP in Nederland bijeen Japansche vorderingen Uit Britsch-Indië Churchill in hel Lagerhuis ftaliaansch Weermachlsbericht Vier aanslagen te Kaïro Verspreide berichten BINNENLAND Maatregelen op Java Extra Weermachlsbericht Verduisteren: Rede van den Rijkscommissaris GEMENGD NIEUWS Actieve dievenbende ingerekend LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telel. Directie en Administratie 25041 (2 U1nen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Volgens Amerikaansche berichten zijn de Ja panners met sterke strijdmachten geland op Corregidor, dat echter voor verdediging gereed heet. De verovering van Cebu zou slechts een kwes tie van korten tijd zijn. Aan de Indische kust zou een Britsche krui ser van de Leander-klasse zwaar beschadigd zijn Japansche troepen zijn geland op het Neder- landsche eiland Billiton. In Maart 1942 heeft de Japansche marine 52 vijandelijke koopvaardijschepen van te za- mcn 215.000 b.r.t. tot zinken gebracht, terwijl de Duitsche marine en luchtmacht 105 vijan delijke koopvaardijschepen van te zamcn 646.900 b.r.t. vernietigden; in totaal dus 157 schepen van te zamen 861.900 b.r.t. Hierin zijn nog niet begrepen de verliezen der bolsjewisten en de resultaten der Itali- aansche marine. (D.N.B.) Uit foto's, welke onlangs bij een vlucht boven de haven van Alexandrië zijn genomen, blijkt, dat het Britsche slagschip Valiant in de haven is gezonken, nadat het door vaartuigen van de Italiaansche marine getorpedeerd was. De Valiant was in 1916 te Glasgow van stapel geloopen en in 1939 geheel gemoderniseerd. Ket schip had een waterverplaatsing van 35.000 ton en voerde 8 kanonnen van 38 c.M., 3 van 15 c.M., 8 stukken luchtafweergeschut van 10 c.M., 4 van 4.7 c.M., 32 van 4 cÜL en 16 van 2 c.M. Er waren vier catapultvliegtuigen aan boord. De snelheid bedroeg 24 knoopen, de bemanning tel de 1080 koppen. (Stefani). De woordvoerder van de Indian National Council te Eangkok heeft aldaar In een voor Indië bestemde radiouitzending verklaard, dat Pandit Nehroe op een persconferentie te Delhi heeft bekend gemaakt, dat het congres nu zijn eigen defensie zal organiseeren op den grond slag van een vrij, onafhankelijk Indië. De de fensie van het congres zal geheel gescheiden zijn van de Britsche oorlogvoering. De spreker merkte in dit verband op, dat het congres klaar blijkelijk het Indische volk wil bewapenen. Dit plan wordt natuurlijk door de Engelsche regee ring bestreden, aangezien zij heel goed weet, dat het gewapende Indische volk niet alleen naar buiten maar vooral tegen de Britsche heerschappij der onderdrukking en uitbuiting in Indië zelf zich kan verdedigen en daarmede de Engelsche positie in Indië in gevaar is ge komen. (D.N.B.) DE DIPLO OVER CRIPPS. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz' levert uitvoerig commentaar op de nederlaag van Cripps In Indië, die hierbij door een „belangrijk orkest begeleid" was, n.l. door den afgezant van Roosevelt, Johnson, een afge zant van het aan Engeland en Amerika onder danige Tsjoengking-China en niet in de laat ste plaats door een afgezant van Moskou. De Diplo schrijft: „Engeland en de Vereenigde Staten hebben voor het eerst in hun geschiedenis moeten be leven, dat hun voorstellen door alle Indische partijen botweg zijn afgewezen, dat aan hun be zweringen geen geloof meer wordt geschonken en dat van een deelneming aan hun oorlogsfront werd afgezien. Indië heeft den zin van de En gelsche politiek in het verleden en voor de toe komst doorzien. Een politiek, welke er op ge richt is om goed en bloed van het land te ex- ploiteeren en door verdeeldheid te zaaien onder de geweldige volksmassa's te kunnen heerschen. Opnieuw zal de Britsche onderkoning geweld ge bruiken om de Indiërs met standrecht, afper sing en corruptie zooals in het verleden, tot aan de definitieve bevrijding zijn wil op te leggen. Indië is niet bereid deel te nemen aan den aan valsoorlog, dien Churchill en Roosevelt tegen de landen van het pact van drie hebben ontketend. Het wenscht integendeel voor zichzelf de bevrij ding van de Anglo-Amerikaansche heerschappij; De dag van Amritsar, die morgen gevierd wordt, herinnert met bloedige letters aan de waarde van Britsche beloften aan het Indische volk. Indië weigert zich een tweede maal te laten be driegen. Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis eenige verklaringen afgelegd over den oorlog in Oost-Azië. Hij zeide o.a., dat Britsche formaties vlieg tuigen herhaaldelijk hebben getracht weerstand te bieden aan de aanvallen der Japanners op Ceylon, vooral bij Colombo en Trincomali. De meeste Britsche machines werden evenwel neer geschoten of buiten gevecht gesteld. De premier besprak ook in het kort de Indi sche missie van Cripps. Hij zeide, dat het beter zou zijn den terugkeer van Cripps af te wach ten, die dan in staat zou zijn het Huis persoon lijk rapport uit te brengen. Churchill was van meening, dat Cripps „zich zeker buitengewoon teleurgesteld zou voelen", omdat geen succes had kunnen worden bereikt. Dit vermindert echter op geen énkele wijze het feit", zoo zeide de Britsche premier, „dat wij zijn missie en de leiding van deze onderhandelingen volkomen goedkeuren." Vervolgens kwam Churchill te spreken over het jongste verlies van twee Britsche kruisers en een vliegtuigmoederschip bij Ceylon, voor welk feit hij als reden opgaf, dat het volkomen onmogelijk is allen Britsche schepen, die zich op zee bevinden voortdurend bescherming door luchtstrijdkrachten te geven. Zeer veel oorlogsschepen bevinden zich dag aan dag op zee zonder dergelijke bescherming, verklaarde Churchill, en indien men dit risico niet op zich wil nemen, dan is het niet mogelijk de enorme taak ten uitvoer te brengen, die voor de marine voortvloeit uit de convooibescherming en zeeoorlog. Hij deelde mee, in een geheime zitting het Lagerhuis rapport uit te zullen brengen over het tegenwoordige verloop van den oorlog. Tijdens het verdere verloop der debatten kwam Churchill nog eens te spreken over de jongste militaire gebeurtenissen bij Ceylon. Hij gaf een bevestigend antwoord op de vraag van een afgevaardigde, of practisch alle Britsche vliegtuigen, die aan den tegenaanval der Brit sche strijdkrachten tegen de Japanners hadden deelgenomen „of neergeschoten of zwaar be schadigd of onbruikbaar gemaakt" waren. Churchill werd tijdens het verloop t debat ten uitgenoodigd zich accoord te verklaren met de opening der debatten over de omstandighe den, die zijn voorafgegaan aan den val van Ma lakka en Singapore. De premier antwoordde echter, dat door de openbaarmaking van de raonorten over mili taire en andere conferenties die op Malakkaen Singapore voor de oorlogsv -laring van Japan zijn samengesteld, „groote nadeelen" zouden Ten Zuidoosten van Mekili is een vijandelijke colonne door Duitsch-Italiaansche luchtforma- ties fel aangevallen en tot den terugtocht ge dwongen. Duitsche jagers schoten zonder zeil verliezen te lijden zes Curtiss-toestellen neer. Luchtformaties van de spilmogendheden heb ben haveninstallaties en vliegvelden van Malta fel gebombardeerd. Bij luchtgevechten werden twee vliegtuigen vernield, talrijke andere op den grond in brand geschoten. Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloo- pen nacht een vlucht gemaakt naar Noord- Italië. Zij wierpen eenige bommen, die echter geen slachtoffers maakten noch schade ver oorzaakten. Op de Middellandsche Zee heeft een duik bootjager onder bevel van luit. ter zee Antonio Scialdone een vijandelijke duikboot vernield. ontstaan. „Een enorm aartal studies en debat ten", zoo zeide Churchill, „is aan deze betreu renswaardige gebeurtenissen voorafgegaan. Echter zijn studies en debatten alleen niet vol doende om zich voor te bereiden op den aanval van superieure strijdkrachten van den-vijand en de moeilijkheden, waarmede wy te kampen had den, bestonden in het zoeken naar de noodza kelijke sterkte der troepen om aan de nieuwe aanvallen het hoofd te bieden, waaraan wij wa ren blootgesteld". Churchill zeide, niet accoord te kunnen gaan met de instelling van een commissie van O' 'er- zoek naar de oorzaken die tot de nederlagen op Singapore en Malakka hebben geleid. Hij verklaarde: ..naar mijn meening, zouden al die genen, die voor deze commissie zouden worden gedaagd er ernstig door worden belast. Na de zorgvuldigste overweging ben 'k niet voorne mens het voorstel tot het instellen van een commissie van onderzoek ook maar in het ge ringste aan te moedigen". (D.N.B) Messaggero en Popoio di Roma melden uit Egypte, dat de Egyptische nationalisten Za terdag om 23 uur tegelijkertijd vier aanslagen in Kaïro hebben gepleegd. Een groep nationa listen drong het huis van den eersten minister Nahas pasja binnen, nadat zij eerst twee rn- gelsche soldaten, die voor het huis op post ston den, hadden gedood. De premier was afwezig. Zijn vrouw werd met touwen aan haar bed vastgebonden. De tweede aanslag werd gepleegd op den Egyptischen minister van buitenland- sche zaken Makram Ebaid pasja. Hij werd met een schot In den schouder gewond, Een derde groep trachtte binnen te dringen in het zwaar bewaakte huis van den Britschen ambassadeur sir Miles Lampson De mannen werden echter door de Engelsche soldaten tegengehouden. Drie Engelsche soldaten werden gedood, tien der aanvallers zwaar gewond. Een vierde groeD Egyptenaren drong het .huis binnen, dat als woning aan generaal Wavell is toegewezen. Wa- vell bevindt zich op het oogenblik in Indië. Al leen zijn vrouw was thuis. Zij werd evenals de vrouw van den premier aan haar bed vastge bonden. Den vrouwen werd verder geen leed ge daan. (D.N.B. REGEERINGSWISSELING IN BULGARIJE. In Bulgarije is de regeering Filoff afgetreden, doch Piloff heeft een nieuwe regeering ge vormd, waarin hij zelf de portefeuille van bui- tenlandsche zaken heeft genomen. Zes ministers zijn vervangen. De regeering zal de tot dusverre gevolgde buitenlandsche politiek voortzetten. Deze politiek berust op een oprechte en nauwe samenwerking met de mogendheden van de spil en het pact van drie en op den wensch tot het onderhouden van vriendschappelijke betrekkin gen met Turkije. Wat de binnenlandsche poli tiek betreft, de regeering zal alles doen om vol gens de beginselen der nieuwe Europeesche orde de voorwaarden voor sociale gerechtigheid te scheppen, (D.N3.) NASLEEP VAN DE OORLOGSDAGEN TE ABBEVILLE. De krijgsraad te Abbeville heeft den 45-ja- rigen luitenant René Caron en den 37-jarigen onderofficier Emile Mollet, die op 20 Mei 1940 tijdens den opmarsch der Duitsche legers te Abbeville 21 burgerlijke gevangenen om het le ven hadden laten brengen, ter dood veroordeeld. Onder de vermoorden bevonden zich acht Bel gische (w.o. van Seventer), vier Duitsche, vier Italiaansche, twee Nederlandsche, een Hongaar- sche, een Canadeesche staatsburger en een staatsburger van het protectoraat. (D.N.B.) TEN AANZIEN VAN HET BEDRIJFSLEVEN. Domei meldt uit Tokio: Uit Batavia wordt de inhoud van een bekendmaking der Japan sche militaire autoriteiten over de voorloopige regeling van het economisch leven op Java ge meld. Deze bekendmaking behelst de volgende maatregelen A. Industrie. 1. Vernieling van waterbed dingen, irrigatiewerken, mijnbouw- en industrie installaties, pakhuizen, fabrieken en productie installaties is verboden. Hierop staan zware straffen. Alle ambtenaren en burgers moeten terug- keeren tot hun werk en hun zaken voortzetten. Personeel van export- en importfirma's, fabrie ken, waaronder ook rijstpellerijen, plantages, ex peditie- en pakhuismaatschappijen moeten bi) de bevoegde legerinstanties opgave doen van hun voorraden van de volgende goederen en vergunning vragen om daarover te beschikken: textielstoffen, naaigaren, weefgarens, ijzerwaren cement, lucifers, phosphor, phosphorhoudende kunstmeststoffen, rijst, maïs, kinabast, kinine, ricidus, verfstoffen, huiden, copra en palmolie. B. Financiën. 1. Verbergen, vernietigen en niet-aanmelden van deviezen, ongemunt goud en zilver, waardepapieren, zakelijke boekhouding en dergelijke handelingen, die de geldmarkt on gunstig beïnvloeden, zijn verboden. 2. Het bankbedrijf staat voorloopig stil. Ver tegenwoordigers van alle banken moeten zich persoonlijk bij de militaire autoriteiten melden, om instructies in ontvangst te nemen. 3. Over terreinen, waardepapieren, banksaldi enz. kan voorloopig slechts met toestemming van de militaire autoriteiten worden beschikt. C. Muntwezen. Als munten zijn in de be zette gebieden toegelaten de militaire gulden en de Ned.-Indische gulden. 2. Alle andere munten zijn verboden met uit zondering van de Japansche munten van 10, 5 en 1 sen, die dezelfde waarde hebben als de overeenkomstige munten in Ned.-Indische cen ten. 3. Verboden zijn alle daden, die de circulatie van militaire guldens of gewone guldens belem meren, het ontvangen en verrichten van beta lingen in andere munteenheid, vervalsching, wij ziging of vernietiging van geldige bankbiljetten, hamsteren of verbergen van Ned.-Indische bankbiljetten of munten, benevens van biljetten in militaire guldens, voor zoover het gaat om bedragen boven de 100 gulden. D. Prijzen en loonen. 1. Prijzen, loonen, huren en pachten mogen het peil van 1 Ja nuari j.l. niet overschrijden. 2. Het achterhouden van goederen met het doel. de prijzen op te drijven is verboden. E. Buitenlandsche handel en deviezen. 1. Uitvoer en invoer van goederen is voorloopig verboden. 2. Uitvoer en invoer van guldens, deviezen, ongemunt goud en zilver en waardepapieren ts voorloopig verboden. 3. Verwervingof beschikking over deviezen en transacties met in het buitenland woonach tige personen zijn voorloopig verboden. F. Transportwezen en andere openbare be drijven. 1. Vernieling of beschadiging van schepen, spoorwegen, electrische locomotieven, spoorwagens, autowegen, bruggen, havens, elec trische centrales, waterleidingen gasfabrieken, telefoon- en lichtinstallaties en andere installa ties die het verkeer te land, te water en in de lucht benevens het berichtenverkeer dienen, is verboden. 2. Alle personeel, werkzaam bij verkeer en be richtgeving, moet den arbeid terstond hervatten. 3. Vertegenwoordigers van maatschappijen op het gebied van verkeer en berichtgeving moeten zich persoonlijk bij de militaire instan ties melden en rapport indienen over hun on derneming. QUISLING LEIDER VAN NOORSCHEN KERKRAAD. De onlangs opgerichte Noorsche kerkraad be staat uit den minister-president, de bisschop pen des lands en het ministerie voor kerkelijke aangelegenheden. De kerkraad treedt in de plaats van de vergadering der bisschoppen. (D.N.B.) REDE MINISTER BEVIN. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Bevin, de Engelsche minister van arbeid, heeft naar de Britsche berichtendienst meldt, in een rede te Yorkshire verklaard, dat de tijd op „een keerpunt" is gekomen. Men kan niet zeggen, wanneer en waar, doch Groot-Brittannië zal, zoo beweerde hij, „spoedig" van de verdediging tot den aanval overgaan. De eerstvolgende zes maanden zijn een uiterst belangrijke periode. „Wij zullen", zoo zeide Bevin, „nog genoeg ne derlagen moeten incasseeren, daarover maken wij ons geen illusies, doch wij zullen onzen moed niet verliezen." ONTSLAG BURGEMEESTER VAN NA ARDEN In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, waarbij aan J. E. Boddens Hosang ont slag is verleend als burgemeester der gemeente Naarden. NEDERLANDSCHE AMBULANCE VRAAGT VRIJWILLIGERS. Bij de Nederlandsche ambulance, die bereids is vertrokken, kan ter aanvulling nog een dertigtal medewerkers geplaatst worden. Can didates die niet ouder mogen zijn dan veertig jaar, moeten zich ten spoedigste schriftelijk melden bij de Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, Den Haag. HET IJS GAAT SMELTEN Het ijs aan het Oostfront gaat smelten. De metersdikke sneeuwlaag verdwijnt langzamer hand en straks zal de zwarte Russische aarde weer zichtbaar worden. Dan zal het sein gegeven worden voor den beslissenden slag, de slag die tot inzet heeft het lot van Europa. Duizenden Nederlanders hebben zich vrijwillig gemeld om het hunne bij te dragen in dezen strijd om het behoud van de Europeesche beschaving, een strijd, welke ook gevoerd wordt om de vrijheid van ons land Zorgt er voor, dat het dezen vrijwilligers aan niets ontbreekt, zoo zij in den strijd gewond raken. Steunt daarom de Nederlandsche ambu lance. Stort uw bijdrage opgirorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VERLENGING VERBINDENDVERKLARING C.A.O. CARTONNAGE-INDUSTRIE. Blijkens de Staatscourant heeft het college van rijksbemiddelaars de algemeen verbindend verklaring der C A.O. voor de cartonnageindus- trie, onder aanbrenging van eenige onderge schikte wijzigingen, verlengd voor het tijdvak van 12 April 1942 t/m 11 April 1943. VERGUNNING VOOR DRUKVATEN OF GASLEIDINGEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is bepaald, dat voor het gebruiken van een inrichting tot het vullen van drukvaten met gas onder druk, die nende voor de voortbeweging van motor'vaar- en voertuigen, een verklaring van deugdelijkheid is vereischt, af te geven door het rijkstoezicht op het stoomwezen ten aanzien van de tot die in richting behoorende drukvaten en gasleidingen, voor zoover hierin een overdruk kan optreden van 2 K.G./C.M.2 of meer. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei a s. GEDENKTEEKEN OP HET GRAF VAN P. MOLTMAKER. Donderdagmiddag om twee uur zal te Utrecht op het graf van P. Moltmaker, in leven voor zitter van de Ned. Ver. van Spoor- eri Tram wegpersoneel, een gedenkteeken worden ont huld. De onthulling heeft plaats op de begraaf plaats „Kovelswade". Het initiatief hiertoe ls genomen door de besturen van de Ned. Ver, v. Spoor- en Tramwegpersoneel en van de her- stellingsoordenvereeniging „Villandry". DE UTRECHTSCHE WETHOUDERS GAAN HEEN. Naar wij vernemen is dezer dagen beslist, op het door de wethouders van de gemeente Utrecht reeds eenige maanden geleden ingediende ver zoek om ontslag en is hun thans dit ontslag ver leend. LEERKRACHTEN BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS VOOR MEISJES. Te Amsterdam ls de vergadering gehouden van den bond van leerkrachten bij het nijver heidsonderwijs voor meisjes Alle aftredende bestuursleden werden herkozen. Als voorzitster werd benoemd mej. W. C. Weststeyn. Na de pauze hield mevr. J. L. Nieuwenhuis Van Loon een lezing .over „Leven en werken van meisje en vrouw in vroeger eeuwen". VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie is benoemd tot president van de arrondissementsrechtbank te Arnhem, mr. H. Hannema, thans rechter in de arrondissementsrechtbank te Arnhem. Verder is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage. mr. P. Meijjes, raad-adviseur by het departement van justitie. Wederom groote scheepvaart- verliezen voor de Angelsaksen Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt in een extra bericht mede: Duitsche duikbooten en gevechtsvliegtuigen hebben de vyandelyke ravitailleeringsscheep- vaart wederom zware slagen toegebracht. Op de Noordelijke IJszee hebben duikbooten een uit Moermansk uitgeloopen convooi aangeval len en twee Amerikaansche transportschepen, te zamen 12.200 b.r.t. waarvan één reeds door bommen van Duitsche vliegtuigen beschadigd was, in den grond geboord. Gevechtsvliegtui gen hebben van hetzelfde convooi een tank schip van 4000 b.r.t. in den grond geboord cn een groot koopvaardijschip zoo zwaar be schadigd, dat het verloren geacht moet wor den. Op den Atlantischen Oceaan hebben duik booten twaalf vyandelyke koopvaarders met te zamcn 104.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Bijna al deze schepen, waaronder zich zeven groote tankbooten bevonden, werden vlak oré- der de Amerikaansche oostkust getorpedeerd. De vijand heeft hiermede wederom 15 koop vaarders met een inhoud van 120.200 b.r.t. verloren. van hedenavond 20.34 uur tot morgenochtend 6.45 uur De maan kwam heden op om 6.40 uur cn gaat onder te 19.22 uur. Gisteren heeft het korps functionarissen van het Arbeitsbereich der N.S.D.AP. in Nederland een bijeenkomst gehouden om rekenschap af te leggen van zijn arbeid en tevèns van den Rijkscommissaris de richtlijnen te hooren voor zijn werk in de toekomst. Als eerste sprak de leider van het Arbeitsbe reich, Hauptdienstleiter Schmidt, die herinnerde aan de woorden van den Rijkscommissaris op de stichtingsvergadering, van het Arbeitsbereich te Utrecht, dat Duitsche partijgenooten in de Nederlanden een voorbeeld moesten zijn van het nationaal-socialisme der Germaansche levensruimte. Deze woorden zullen ook in de toekomst richtsnoer blijven. Vervolgens gaf spreker een overzicht van alles, wat door de partij en haai- onderaf dee ling in het af geloopen jaar tot .-tand is gebracht en hij sprak zijn dank uit voor het vele werk, dat door de functionarissen is verzet. Tn het bijzonder wees hij hierbij op het groote resultaat van het inleveren van metaal door de Duitschers in Nederland, alsmede op het inle veren van bont en wol voor het Oostfront. Bij de bespreking van de betoogingen en scho- lingsdagen van de partij legde Hauptdienstleider Schmidt den nadruk on de kameraadschap tus- schen de Duitsche en de Nederlandsche natio- naal-socialisten waarbij hij met name de groote berooging te Amsterdam in Juni 1941 noemde, waar de grondslag werd gelegd voor het op richten van het Nederlandsche Vrijwilligersle gioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. Ook het werk van de Duitsche vrouwen werd niet vergeten en met trotsch werd er op ge wezen, dat zij 1.613.000 uur hebben gewerkt voor de Duitsche soldaten. Hauptdienstleider Schmidt besloot zijn rede met de opwekking ook in de toekomst alle krachten aan het thuisfront in te zetten voor den Führer tot ondersteuning van het front tegen den vijand. Vervolgens verleende Hauptdienstleider Schmidt de verschillende rangteekenen aan de politieke leiders, waarbij de Rijkscommissaris van de ge legenheid gebruik maakte, ieder van hen met een handdruk te danken. DE RIJKSCOMMISSARIS SPREEKT. Hierna nam Rijkscommissaris Seyss Inquart het woord. Hij gaf een overzicht van de geeste lijke stroomingen van onzen tijd en wees hierbij op de groote moeilijkheden, welke het Arbeits bereich der N8.DA.P. in Nederland heeft op te lossen. Niet alleen moet de achterstand worden Ingehaald, welke is ontstaan door de moeilijk heden, welke de vroegere Nederlandsche regee ring aan de buitenlandsche organisatie der Duitschers in Nederland in den weg heeft ge legd, doch ook moet het tempo van het steeds krachtiger leven der Duitsche natie worden bij gehouden. Spr. dankte allen, die hun werk kracht hieraan gegeven hebben en sprak de verwachting uit. ook in de toekomst op alle partijgenooten te kunnen rekenen. In grpote trekken schetste spr. de politieke stroomingen, welke thans door de wereld gaan, ten einde het politieke leiderskorps de richt lijnen te toouen. volgens welke het moet han delen. Beginnend met het geestelijke leven der Nederlanden toonde hij de krachten, welke vroeger in dit land de ontwikkeling hebben ge leid en die ook thans nog aan het werk zijn. Deze krachten hebben één ding gemeen en wel, dat zij de bloedsgebondenheid van het volk loochenen. Voor een deel waren deze krachten van internationalen aard, zooals liberalisme, Jodendom, Vrijmetselarij en Marxisme. Het is het noodlot geweest van het Duitsche volk. dat het in den wereldoorlog het werken van deze machten niet heeft gezien. De Führer heeft ons getoond waarom het ging en het Duitsche volk v/eet thans, dat het om zijn bestaan strijdt tegen deze internationale krachten. Nu door het uit breken van den strijd in het Oosten de vraag om het bestaan van Europa is gerezen, moet ook het Nederlandsche volk een strijdvaardige hou ding aannemen, wanneer het ten minste niet wil, dat zijn rol uitgespeeld is Daartoe moeten de volksche krachten in den Nederlandschen mensch tot nieuw leven gebracht worden, om dat hy anders niet th staat is. de taak te ver vullen, waarvoor hij is gesteld. Nader ingaande op de taak, voor welke de N.S.B., nadat zij verklaard is tot de eenige partij waarin de politieke wilsvorming tot uiting kan komen, ls gesteld, wees de Rijks commissaris op de gemeenschappelijke idee, welke verplicht tot samengaan. De weg in de Germaansche gemeenschappelijke levensruimte, welke door den Führer ten doel is gesteld, maakt het noodzakelijk, dat de Germaansche volken en dus ook het Nederlandsche volk, zich hun gemeenschappelijk lot bewust worden. Dit is niet te bereiken door commandeeren, doch alleen door overtuigen. Spr. hecht zeer veel waarde aan de opvoedende taak van de N.S.B. en hij waarschuwde ervoor, alles van staats- standpunt te bezien. Zooals de Nederlander zijn Nederlandsche belangen achter moet stellen zoo moet de Duitscher leeren. in de Germaan sche levensruimte te schrijden. „Wij mogen geen Duitsche imperialisten zijn en de Nederlanders mogen geen Nederlandsche separisten zijn", al dus zeide de Rijkscommissaris. Spr. besloot zijn rede met een overzicht van den militairen toe stand. waarbij hij hulde bracht aan de militaire prestaties in den winterveldtocht, welke een schitterende getuigenis vormen voor het mili taire genie van den Führer en de dapperheid van den Duitschen soldaat. De bijeenkomsr werd door Kreisinspekteur dr. Schuon gesloten met een groet aan den Führer DANK ZIJ EEN TORENKLOK DIE VOORLIEP Vier bronzen slagen dreunden door den nacht over het Kerkplein te Heemstede. Ergens op de Dreef ging voorzichtig een deur open. Twee man nen met een zwaren koffer kwamen naar buiten en haastten zich voort, recht in de armen van een agent. „Wat doen de heeren buiten?" „De torenklok heeft al vier uur geslagen". „De torenklok is een half uur voor. wilt u maar mee gaan?" Zoo begon, naar de „Tel." meldt, op 29 Maart j.l. de ontmaskering van een dievenbende, welke acht jaar lang de villadorpen om Leiden, Den Haag en Haarlem onveilig gemaakt, minstens dertig inbraken gepleegd en voor tienduizenden guldens aan sieraden, geld en goederen buitge maakt heeft. In ons blad van gisteren maakten wij reeds melding van deze ontmaskering. Op het bureau was het eerste werk natuurlijk den koffer van de twee nachtelijke wandelaars te openen. Als uit een hoorn van overvloed rolden levensmiddelen, sigaren, sigaretten, sieraden, geld en distributiebescheiden er uit. Spoedig wist men, dat op de Dreef een inbraak gepleegd was. De mannen bekenden; het bleken twee Warmonders te zijn. Een huiszoeking in Warmond leverde verdere resultaten op. In den tuin werden juweelen opgegraven. Nog vier arres taties konden gedaan worden en zoo had men er in Heemstede al direct zes bij elkaar. Ijverig zet ten de rechercheurs Bakker, die de eerste aan houding verricht had, en zijn collega Brouwer het onderzoek voort. Van het een kwam het ander; nieuwe dieven en helers werden gearres teerd, tot er twaalf bijeen waren en acht en twintig inbraken bekend. Die begonnen met een inbraak in Bloemendaal in 1934 en eindigden met een inbraak in Leiden, waar f. 3500 buitgemaakt werd, den diefstal van f. 300 uit een woonschip onder Warmond, van een hoeveelheid drank uit hotel „Meerrust" te War mond en ten slotte drie kraakjes in Heemstede, waarvan de laatste fataal werd. Voor het verdere onderzoek werd besloten de mannen over te geven aan de Leidsche politie, doch hedenmorgen voor het vertrek bekenden zij nog drie Inbraken, waardoor het Heemsteedsche succes steeg tot een en dertig opgehelderde misdrijven. De daders zijn jongemannen van 20 tot 30 jaar, afkomstig uit Warmond. Enkelen hunner hebben al een strafblad en moeten tot de beroepsmisda digers gerekend worden. Zij stonden in contact met de Haagsche onderwereld TABAKSDISTRIBUTIE WERKT REEDS HEILZAAM. Smokkelarij in shag sterk afgenomen. De smokkelarij in Belgische shagtabak ls door de afkondiging van de distributiebepalingen van rookartikelen sterk afgenomen. De prijs der smokkelshag, die eenige dagen geleden nog rond f. 60 per Kg. bedroeg, zijnde het twintigvoud van den banderolleprijs, is nu in enkele dagen tijd gedaald tot ongeveer de helft en nog minder. Do smokkelaars wagen daar hun hachje niet voor. Het kwaad had zeer groote vormen aangeno men, want de Belgische shag, die veelal zoo slecht was, dat men haar niet kon rooken, was reeds over het heele land verspreid. De smokkelhandel was zeer levendig en al werden er dagelijks smokkelaars en sluikhandelaren gesnapt, men kon het kwaad niet den kop Indrukken. VIJF KIEVITSEIEREN IN ÉÉN NEST De heer P. Kerkstra te Echten (Fr.) vond eenige dagen geleden vijf kievitseieren ïn één nest. Een dergelijk aantal in één nest komt hoogst zelden voor. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermorgen om elf uur is de tweejarige A. v. Galesloot, wonende in de Jacobijnestraat to Utrecht, in de Breedstraat onder een wagen ge raakt en op slag gedood. ACHT DOODEN BIJ ENGELSCHE LUCHT AANVALLEN OP NEDERLAND. Tijdens het afgeloopen weekeinde hebben En gelsche vliegtuigen zich verscheidene malen bo ven Nederlandsch grondgebied vertoond. Er wer den talrijke brisant- en brandbommen uitge worpen, die meerendeels zonder schade aan te richten ln het open veld terechtkwamen. Op twee plaatsen ln het Zuiden des lands werden echter verscheidene woonhuizen verwoest en qndere woonhuizen deels ernstig, deels licht be schadigd. Onder de burgerbevolking vallen acht dooden en een vrij groot aantal ernstig- en licht gewonden te betreuren. KIND DOOR BOOM GETROFFEN EN GEDOOD. Zaterdag is het driejarig dochtertje van den landbouwer E. te Gulpen door een vallenden boom getroffen en gedood. ONGELUK MET EEN DORSCHMACHINE. De arbeider H. Snijder te Balkbrug ls Zater dag, terwijl hij aan het werk was op de dorsch- machine van den heer Hoving te Dedemsvaart, in den cylinder gevallen, ten gevolge waarvan hem beide beenen werden afgerukt. In zeer zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGTUIGONGELUK IN ENGELAND. De Engelsche berichtendienst meldt, dat bij een ongeluk, dat zich tijdens gecombineerde ge vechtsoefeningen in Zuid-Engeland heeft voor gedaan, 14 officieren en soldaten, onder wie een brigade-generaal, werden gedood en 40 k 50 offi cieren en manschappen gewond werden. Het on geval geschiedde op het moment, waarop een vliegtuig een duikvlucht maakte.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1