tr VRIJDAG 10 APRIL 1942 No. 25163 Strijd op Bataan ten einde Distributie van tabak en van versnaperingen 83ste Jaargang Verspreide berichten Mededeelingen betreffende hef Arbeidsdiensfplichtbesluif BINNENLAND De nieuwe bonnen De verplichte Arbeidsdienst Bekendmaking Waar blijft het einde? GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. DE AMERIKANEN VERZOEKEN OM WAPENSTILSTAND. Te Washington ontvangen berichten bevesti gen, naar de Britsche berichtendienst van daar meldt, dat de Amerikaansche troepen op Ba- taan hun verzet hebben gestaakt. Na een nieu wen Japanschen aanval op de nieuwe ver dedigingslinie der Amerikaansche troepen heeft de opperbevelhebber op de Philippijnen, gene- raal-majoor Wainwright, een bericht naar Washington gezonden, waarin gezegd wordt, dat „de tegenaanval wegens algeheele lichamelijke uitputting der troepen is mislukt". De Tairikoe Sjimpo meldt in een extrabericht van het front op Bataan, dat de opperbevel hebber der Amerikaansche troepen op het schiereiland Bataan Donderdagochtend om wapenstilstand heeft verzocht. De Japansche opperbevelhebber heeft den Amerikaanschen commandant uitgenoodigd, zich voor een bespre king van de bijzonderheden van de capitulatie naar Ramao aan den Oostelijken oever van het schiereiland te begeven. De Engelsche nieuwsdienst meldt uit Washing ton, dat Stimson, de minister van oorlog, op de persconferentie heeft bekend gemaakt, dat de troepen van Wainwright op het schiereiland Bataan 36.853 man hadden bedragen, van wie het grootst0 deel gesneuveld of gevangen ge nomen is. Roosevelt heeft Wainwright gemachtigd, al dus Stimson, alle noodige besluiten te nemen. Voorts heeft Stimson nog verklaard, dat sedert 11 Januari pogingen zijn gedaan om den Ame rikaansche troepen op de Philippijnen oorlogs materiaal te zenden. Een deel van dit materiaal heeft Corregidor en Bataan ook bereikt, doch voor elk daar aangekomen schip zijn er twee verloren gegaan. Derhalve hadden de verdedigers weliswaar voldoende munitie ontvangen, doch was de ravitailleering niet meer voldoende ge weest. (A.N.P.). DE SALOMONSEILANDEN GEBOMBARDEERD. De stad Toelagi, de zetel van het protecto- raat-sbestuur op de Salomonseilanden, is door Japansche vliegtuigen gebombardeerd, naar de Engelsche berichtendienst meldt. (A.N.P.). DE TWEE GEZONKEN BRITSCHE KRUISERS De Britsche admiraliteit bevestigt in een door den Britschen berichtendienst verspreid com muniqué, dat de kruisers Dorsetshire en Corn wall door Japansche luchtaanvallen tot zinken zijn gebracht. Beide schepen behoorden tot de County- klasse, de eerste kruisers die na het vlootverdrag van Washington in 1921 werden gebouwd. Zij werden voltooid tusschen 1928 en 1930. De waterverplaatsing bedroeg 9900 ton terwijl de normale bezetting van elk dezer schepen 650 man groot was. UIT BRITSCH-INDIË. Naar de Britsche berichtendienst uit New- Delhi meldt, is Cripps voornemens, het resultaat van zijn missie in Indiè heden bekend te maken. Gisterochtend heeft een nieuw onderhoud plaats gehad tusschen Pandit Nehru en kolonel Johnson, dat een uur duurde. Later bracht Johnson een bezoek aan Cripps, met wien hij een onderhoud van tien minuten had. Bovendien zijn gisteren de commissies van het pan-Indische congres en van de pan-Indische Moslem-Liga weer bijeengekomen. Men verwacht, dat de beide commissies vandaag of uiterlijk morgen een de finitieve beslissing zullen nemen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt uit Delhi, heeft Nëhru gisteren een verklaring af gelegd. waarin hij zich beklaagt over de Ameri kaansche oordeelen over het Indische vraagstuk, die den laatsten tijd welig tieren. Volgens Nehru hebben de Indiërs zich vele preeken moeten laten welgevallen. Nu en dan kon men daarin dreigementen vernemen voor het geval dat Indië deze adviezen niet wil aan vaarden. De Indiërs zijn evenwel niet aan de bescherming van eenigerlei land of volk gewend en zij baseeren hun politiek niet op preeken of dreigementen. Ook hebben zij op niemand een beroep gedaan en niet om interventie gevraagd Zij hebben Roosevelt niet verzocht zich in de Indische problemen te mengen. In een extra-bericht uit New-Delhi meldt de Britsche berichtendienst nog, dat. naar verluidt, de mohammedaansche liga zich opnieuw bereid verklaard heeft aan de vorming eener regeering deel te nemen, „onder voorwaarde, dat zij inder daad een werkzaam aandeel in de macht en het gezag der regeering zal krijgen en dat geen af breuk wordt gedaan aan de komende ontwikke ling". (A.N.P.) DE DUIKBOOTACTIE VOOR DE AMERIKAANSCHE KUST. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Onder de vijandelijke koopvaardijschepen, waarvan het Duitsche weermachtsbericht van Woensdag mededeelde, dat zij voor de Ameri kaansche kust tot zinken waren gebracht, be vond zich naar het opperbevel der weermacht mededeelt, ook een duikbootval. Een der Duitsche duikbooten had een stoom schip van 3000 ton aangevallen. Het kwam tot een verbitterd gevecht, dat gedeeltelijk boven water met artillerie, ten deele onder water met dieptebommen en torpedo's werd geleverd. De met verschillende wapens sterk uitgeruste duik bootval was echter tegen de Duitsche duikboot machteloos en werd door een handig uitgevoer- den torpedo-aanval tot zinken gebracht. Onder de tot zinken gebrachte schepen be vond zich verder een modern koelschip van 11.000 ton, dat vol'geladen was met vleesch en boter uit Australië en poogde eep der verzamel plaatsen van convooien aan de Amerikaansche kust te bereiken, teneinde zich aldaar bij een convooi naar Engeland aan te sluiten. Het schip werd na een jacht van 14 uur door een duikboot tot zinken gebracht, aan welke het ondanks de groote snelheid en de koerswijzigingen van het vijandelijke schip' gelukt was een gunstige aan valspositie te kiezen. EEN VERKLARING VAN LAVAL. Het D.N.B. meldt uit Parijs: Laval heeft in een interview voor de Matin" verklaard, dat hij tijdens zijn besprekingen met maarschalk Pétain een uiteenzetting heeft ge geven van den ernstigen toestand, waarin Frankrijk op het oogenblik verkeert. Hij had noch de macht verlangd, noch om een minister portefeuille verzocht. Frankrijk, verklaarde Laval, bevindt zich door de uitvluchten van bepaalde personen in een moeilijke positie. Zelfs wanneer in Frank rijk de fouten, die zich de laatste 18 maanden hebben opgestapeld, zouden worden verholpen, komt toch de vraag op, of het nog tijdig genoeg is „om het land te redden". Als de wederop- komst van Frankrijk onmogelijk zou blijken, zouden de slachtoffers van deze fouten in de eerste plaats Franschen zijn.Het is te hopen, zoo besloot Laval, dat de verantwoordelijke lie den dit goed beseffen. DE TURKSCHE NEUTRALITIETSPOLITIEK. Naar te Ankara vernomen wordt, aldus het A.NP,, heeft ambassadeur Von Papen den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken. Sa- rad jogloe, tijdens hun eerste ontmoeting Maan dag j.l. verklaard, dat Hitler over de Turksche neutraliteitspolitiek zeer tevreden is. De secretarissen-generaal van de Depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Visscherij maken bekend, dat in verband met de invoering van een distributie van tabak, sigaren, cigarillos en sigaretten en van versnaperin gen (vnl. chocoladeartikelen en suikerwerk) de distributiediensten gedurende het tijdvak van 26 April a.s. tot en met 16 Mei as. op nader door de distributiediensten bekend te maken tijdstippen tabakskaarten (voor mannen van 18 jaar en ouder), sigaretten- kaarten (voor vrouwen van 25 jaar en ouder) of versnaperingenkaarten zullen uitreiken. Het ligt in de bedoeling van 17 Mei a.s. af beschikbaar te stellen: Op de tabaks- kaart (voor mannen) per week hetzij 40 sigaretten, hetzij tien sigaren, hetzij 20 cigarillos, hetzij vijftig gram tabak. Op de sigarettenkaart (voor vrouwen) per vier weken: veertig sigaretten. Op de versnape- ringenkaart per vier weken: 300 gram ver snaperingen. Mannelijke personen van achttien jaar en ouder en vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder hebben de keus tusschen tabak (resp. sigaretten) of versnaperingen. Zij moeten van tevoren goed nagaan, welke van deze kaarten zij wenschcn te ontvangen, daar één persoon slechts hetzij een tabaks- kaart (resp. sigarettenkaart). hetzij een versnaperingenkaart zal ontvangen. Degenen, die de keus tusschen een tabaks- kaart (resp. sigarettenkaart) en een versnape- ringenkaart hebben gedaan en degenen, die slechts voor een versnaperingenkaart in aan- merkig komen (dit zijn dus de mannen beneden 18 jaar en vrouwen beneden 25 jaar) moeten de hieronder vermelde bonnen bij den hande laar, resp. bij den distributiedienst bij de uit reiking der kaarten in de eveneens hieronder genoemde termijnen afgeven: Mannelijke personen van 18 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een tabakskaart de volgende bonnen inleveren: 1. Bon T van textielkaart DA bij den tabaks handelaar van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon P van textielkaart DA bij den distribu tiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942 Of ter verkrijging van een versnaperingen- kaart: 1. Bon P van textielkaart DA bij den hande laar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon T van textielkaart DA bij den distribu tiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942 Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een sigarettenkaart de volgende bonnen inleveren: 1. Bon T van textielkaart DB bij den tabaks handelaar van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon P van textielkaart DB bij den distribu tiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Of ter vérkrijging van een versnaperingen- kaart: 1. Bon P van textieikaart DB bij den hande laar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon T van textielkaart DB bij den distribu tiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Mannelijke personen beneden 18 jaar en vrouwelijke personen beneden 25 jaar moeten ter verkrijging van een versnaperingenkaart de volgende bonnen mieveren: 1. Bij den handelaar in chocolade en suiker werken van 11 tot en met 18 April 1942 bon P van de textiejkaart DA. DB, DC of DD öf bon AA van textielkaart DE óf bon HH van textiel kaart DF. 2. Bij den distributiedienst van 26 April t/m. 16 Mei 1942 bon T van textielkaart DA, DB, DC of DD óf bon BB van textielkaart DE óf bon JJ van textielkaart DF. Voor de bepaling of iemand een leeftijd van 18 of 25 jaar bereikt heeft wordt in dit verband uitgegaan van den leeftijd op 31 Mei 1942. Dit beteekent dus, dat zy, die uiterlijk op 31 Mei 1942 13 of 25 jaar oud worden, desgewenscht voor een tabakskaart (resp. sigarettenkaart) in aanmerking kunnen komen. Behalve bij den tabakshandelaar kan men zijn bon T ook inle veren bij een hotel, café of restaurant, dat in het bezit is van een tabaksvergunning. Met nadruk wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat men, nadat men in het tijdvak van 11 April 1942 tot 18 April 1942 bon T van de textielkaart DA of DB bij den tabakshan delaar heeft Ingeleverd geen versnaperingen kaart meer zal kunnen verkrijgen. Evenzoo zal men, nadat men in het tijdvak van 11 April 1942 tot 18 April 1942 bon P van de textielkaart DA of DB bij den handelaar in chocolade en suikerwerken ingeleverd heeft, niet meer voor een tabaks- of sigarettenkaart in aanmerking kunnen komen. De distributie diensten zullen n.l. slechts een tabakskaart of sigarettenkaart tegen inlevering van bon P en een versnaperingenkaart slechts tegen inleve ring van bon T (voor kinderen bonnen B B en J J) afgeven. Voorts zal er bij de uitreiking der kaarten streng op worden toegezien, dat geen mannelijke personen beneden 18 jaa. of vrouwelijke personen beneden 25 jaar een ta bakskaart of sigarettenkaart ontvangen. Indien zy zouden trachten door inlevering van bon T by den tabakshandelaar hiervoor toch in aan merking te komen, is het gevolg, dat zij geen tabakskaart of sigarettenkaart, doch ook geen versnaperingenkaart kunnen ontvangen. Het ruilen van een tabakskaart of sigaretten kaart tegen een versnaperingenkaart of omge keerd, is in geen geval toegestaan. In dit ver band wordt er de aandacht op gevestigd, dat de thans uit te reiken tabakskaart. sigaretten kaart en versnaperingenkaart slechts gedurende acht weken gebruikt zullen worden, waarna nieuwe kaarten in gebruik worden genomen. Men zal derhalve, nadat de distributie acht weken heeft geduurd, opnieuw een keuze kun nen maken tusschen een tabaks- of sigaretten kaart eenerzyds en een versnaperingenkaart anderzijds. Speciaal voor den handel van belang zijnde voorschriften zullen per officieele publicatie worden bekend gemaakt. (Zie verder Laatste Berichten). 1. Aanstaand personeel in openbaren dienst of by het byzonder onderwijs. Mannelyke per sonen, die nk 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet geboren zijn vóór 1 Januari 1920, moeten hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. 2. Aanstaande studenten. Mannelijke personen, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen wen schen af te leggen bij een Universiteit of Hoo- geschool, moeten, indien zij den leeftyd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni vooraf gaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienst plicht hebben vervuld Een en ander is niet van toepassing op hen, geboren vóór 1 Januari 1920 of hen, die reeds vóór 1 Januari 1942 als student waren ingeschreven. Op 1 Juni a.s. beginnen de kampen en be staat er voor beide bovengenoemde categorieën gelegenheid zich tot 25 April a.s. in persoon of schriftelijk aan te melden bij één der aanmel- dingsbureaux te: Amsterdam. Apeldoorn, 's-Gr-a- venhage. Groningen. 's-Hertogenbosch en Utrecht. Verzoeken om vrijstelling of uitstel van per sonen behoorende tot één der bovenstaande, dienen zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wor den ingediend bij den Commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst. Gevers Deynoot- weg 59, Scheveningen. Indiening dezer verzoeken ontheft niet van eenige verplichting. Vrijwilligers kunnen zich als voorheen aanmelden.. Voor nadere bijzonder neden omtrent de aan melding verwijzen wij naar de annonce in dit blad. Op de bonnen 19 zullen de volgende week de gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aard appelen verkrijgbaar zijn. Voorts is voor het koopen van boter of mar garine, in de periode van Zondag 12 tot en met Maandag 20 April eveneens bon 19 aangewezen. EEN OPVOEDINGSINSTITUUT VOOR HET GEHEELE VOLK. In de gisteren gehouden persconferentie te Den Haag heeft Arbeitsführer Runge van den R.A.D. een uiteenzetting gegeven over den Ar beidsdienst. In het afgeloopen jaar, zoo zeide hij, is met den Nèderlandscnen Arbeidsdienst veel ge schied en thans in het een instelling geworden, welke de gemoederen dwingt een houding jegens hem te bepalen. Vele Nederlanders nemen thans een positieve houding aan, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de eerlijke propa ganda van den N.AJD Spr. wees hierbij op de tentoonstelling, welke in vele plaatsen te zien is geweest. Natuurlijk bestaan er nog tegen standers, doch dit is niet erg; juist door dezen tegenstand groeit de arbeidsdienst. Spr. splitst de tegenstanders in twee categorieën: zij, die ongelooflijke leugens rondstrooien en zij, die eerlijk aanvallen. De eersten behoeft men niet te vreezen, hun praatjes zijn onvruchtbaar en de waarheid komt vanzelf aan het licht. Wat de anderen betreft, de Arbeidsdienst is bereid met hen den strijd op te nemen. De verorde ningen, welke ten grondslag liggen aan den Ar beidsdienst zijn duidelijk, doch het is mogelijk, dat men door een verkeerde wereldbeschouwing verkeerde gevolgtrekkingen maakt of dat wan begrip heerscht. De arbeidsdienstplicht is door de verordening van 23 Mei 1941 afgekondigd. Op 1 April 1942 heeft de secretaris-generaal een nadere bepaling uitgevaardigd, waarbij zy, die een staatsbetrekking wenschen te verkrijgen, as. studenten en degenen tusschen 18 en 24 Jaar, die niet in geregelde dienstbetrekking zijn, arbeidsplichtig zijn. Dit wil niet zeggen, dat de Arbeidsdienst gebrek heeft aan vrijwillige aan melding. het tegendeel is waar. doch het is noodzakelijk, dat zij, die in het volk in de toekomst een leidende functie willen innemen, zooals rijksambtenaar of gestudeerden, de op voedende school van den Arbeidsdienst hebben doorloopen. Bovendien kwamen de vrijwilligers voor den Arbeidsdienst niet voldoende uit alle lagen van het volk, hetgeen niet in overeen stemming is met het doel van den NA.D. De Arbeidsdienst is geen werkgelegenheid voor jonge werkloozen. doch is een opvoedingsinsti tuut voor het geheele volk. De jeugd van een volk moet steeds voorgaan, wanneer iets nieuws ontstaat en daarom rust vooral op de acade mische jeugd de plicht het voorbeeld te geven. In antwoord op een vraag zeide Arbeitsführer Runge nog, dat het den arbeidsman geheel vrij staat, zijn godsdienstige plichten te vervullen en dat hem hiervoor ook steeds gelegenheid wordt geboden. NED. BOND VAN LEERAREN EN LEERARESEN BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS. In hotel „Noord-Brabant" te Utrecht is een congres gehouden van den Ned. Bond van leeraren en leeraressen bij het nijverheidsonder wijs onder leiding van den voorzitter, den heer G. N. Meurs. By de bespreking der talrijke voorstellen kwam allereerst in behandeling het voorstel der afdeeling Amersfoort dat het hoofd bestuur een actie zou voeren voor een betere samensteling der klassen op de avondvak- en teekenscholen. Het hoofdbestuur zegde toe gaarne tot een actie tot begrenzing van het maximum aantal leerlingen over te zullen gaan, doch meende dat ln de toekomst, in ver band met de vestigingseischen, een algeheele reorganisatie van het avondnijverheidsonderwys onvermijdelijk zal zijn. De vergadering kon zich hiermede vereenigen. Van de af deelingen Gro ningen, Den Helder en Zwolle waren voorstellen binnengekomen, welke beoogden dat het. hoofd bestuur met kracht voor verbetering der sala rissen zal blyven ijveren, eventueel bij de be voegde autoriteiten op een herziening der regeling zal aandringen. Van de zijde van het hoofdbestuur werd er op gewezen, dat inmiddels reeds de salariskorting van 5 procent, welke in 1936 werd ingesteld, is opgeheven, terwijl tevens werd opgemerkt, dat bij herziening der salaris sen niet alleen het nijverheidsonderwijs is be trokken. Het hoofdbestuur verklaarde zich echter bereid de opdrachten te aanvaarden. Uitvoerig werd vervolgens het rapport der salariscommissie besproken, in het bijzonder de conclusie inzake de aantallen wekelijksche lesuren. In het alge meen kon de vergadering zich met de conclusie vereenlging. GEEN BURGERS IN MILITAIRE SPOORWEGCOUPÉS. Van officieele zijde wordt er op gewezen, dat spoorwegcoupés met het opschrift „Nur für Deutsche Wehrmacht" niet gebruikt mogen wor den door Nederlandsche burgers. Onrechtmatig gebruik van deze coupé's zal bestraft worden. KEURING VAN DUITSCHE DIENST PLICHTIGEN. Alle mannelyke Rijksduitschers, geboren in de jaren 1908 en 1909, alsmede alle mannelijke Ryksduitschers, geboren in 1924 en zij, die ge boren zijn in de jaren 1910 tot en met 1923 voor zoover zij nog niet gekeurd zijn, moeten zich melden op de volgende plaatsen: A. In de provincie ZuidholTand en Zeeland by de Wehrmachtkommandantur Den Haag, Lange Voorhout 38: op 21/4/42 voorm. 8.30 uur letters am; op 22/4/42 voorm. 8.30 uur let ters nz. HET GEDULD KAN EENS UITGEPUT RAKEN. (Van onzen politieken medewerker). N een periode van twee jaren heeft de wereld een totaal ander beeld gekregen. Niet alleen staten, die voorheen machtige bolwerken vormden waarin bepaalde machten hun spel konden spelen, werden geëlimineerd, doch wereldrijken werden aan het wankelen ge bracht en van hun voetstukken ontnomen. In die wereld zijn twee machten naar voren geko men, welke elkander den oorlog hebben ver klaard. Het zijn het socialisme en het kapita lisme. Europa heeft dezen strijd voor verreweg Bovendien de officieren met bijzondere i het grootste deel reeds achter den rug; Enge schriftelijke opdracht, alle letters en geboorte jaren in geheel Nederland op 20/4/42 voorm. 8.30 uur. B) Uit de provincie Noordholland: in Am- land en de Sovjets zijn machten, welke in de nabije toekomst volkomen zullen zijn verdwenen als de representanten van het kapitalisme en het daarmede verbonden bolsjewisme. Intus- sterdam-O., school, Iepenweg 13: op 23/4/42 schen voltrekt zich in dezen oorlogstijd reeds de voorm. 8.30 uur letters aj; op 24/4/42 voorm 8.30 uur letters kq; op 25/4/42 voorm. 8.30 uur letters rz. C) Uit de provincies Friesland, Groningen, Drente en Overijssel: bij de Wehrmachtkom mandantur Zwolle, Roijensingel 13: op 27/4/42 voorm. 8.30 uur letters a0; op 28/4/42 voorm. 8.30 uur letters pz. D) Uit de provincies Gelderland, Utrecht en Noordbrabant bij de Ortskommandantur 's-Her togenbosch. Julianaplein 2: op 30/4/42 voorm. 8.30 uur letters ah; op 1/5/42 voorm. 8.30 uur letters i—r; op 2/5/42 voorm. 8.30 uur letters sz. E) Limburg: bij de Wehrmachtkomman dantur Maastricht, Vrijthof 46: op 4/5/42 voorm. 8,30 uur letters a—e; op 5/5/42 voorm. 8.30 uur letters fh; op 6/5/42 voorm. 8.30 uur letters i1; op 7/5/42 voorm. 8.30- uur letters mp; op 8/5/42 voorm. 8.30 uur letters qs: op 9/5/42 voorm. 8.30 uur letters tz. Zy, die zich moeten melden, moeten identi teitspapieren en twee pasfoto's, grootte 37 x 52 m.M., in burgerkleeding zonder hoofdbedekking genomen, meebrengen. Zij, die een bril dragen moeten het recept van den oogarts meenemen. Het reisgeld 3e klasse wordt vergoed bij too- nen van het plaatsbewijs, bovendien wordt by een afwezigheid van meer dan 8 uur uit de woonplaats consumptiegeld vergoed. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. De commissaris-generaal voor het veiligheidswezen, wg. RAUTER S.S. Gruppenführer en luitenant- g°neraal der politie. ORGANISATIE VAN HET BOEKERIJWEZEN. Een commissie benoemd. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is ingesteld een commis sie. welke op korten termijn voorstellen zal heb ben in te dienen aangaande de organisatie van het boekerijwezen. onder welk begrip dient te worden verstaan het gezamenlijke openbare lees zaal- en openbare bibliotheekwezen, met inbe grip van de reizende bibliotheken, volksbiblio theken, werkersbibliotheken van bedrijven en soortgelijke instellingen, doch met uitzondering van de wetenschappelijke bibliotheken, en zijn benoemd: tot lid en voorzitter van deze com missie: dr. P. C. Molhuysen, voorzitter der cen trale vereenlging voor openbare leeszalen en bibliotheken, tevens voorzitter van de centrale vereeniging voor reizende bibliotheken; tot lid en secretaris: dr. H. E. Greve, secretaris der centrale vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken: tot leden; dr. J. van Ham. namens het departement van volksvoorlichting en kun sten, hoofd van de afdeeling boekwezen; J. J. Uilenberg, vertegenwoordiger namens den Land stand; F. P. M. Spaan, vertegenwoordiger na mens de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid" ir. H. J. van Houten, raadadviseur van het de partement van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming, chef van het bureau volkskui tuur en volksontwikkeling: C. van Keekem, refe rendaris van de afdeeling kuituurbescherming en wetenschap van het departement van opvoe ding, wetenschap en kuituurbeschermingJ. Hovens Greve, namens de Nutsbibliotheken, lid van het bestuur van de centrale vereeniging voor reizende bibliotheken; tot 2de secretaresse niet lid der commissie mej. dr. A. Kiel, werk zaam aan het departement van opvoeding, we tenschap en kuituurbescherming. „DE N.S.B. ANTWOORDT". In het kwartiertje „De N.S.B. antwoordt", te houden op Zaterdag 11 April van 18.30 tot 18.45, via den zender Hilversum II, zal Ernst Voor hoeve, propagandaleider der N.S Bde vraag van een luisteraar: „Waarom rekenen jullie er toch zoo vast op, dat Duitschland den oorlog wint?" beantwoorden. In het vervolg zal de propagandaleider der N.S.B. wekelijks op ditzelfde uur vragen van luisteraars beantwoorden. Deze vragen kunnen worden ingezonden aan den propagandaleider der N.S.B., Maliebaan 31, Utrecht. Op het couvert dient aan de voorzijde, in den linker bovenhoek, vermeld te worden: Radiovragen. OPROEPING OORLOGSGEWONDEN. Teneinde de bestaande regeling ten aanzien van de toekenning van Jaarwedden, oldijen e.d. op alle oorlogsgewonden te kunnen toepassen, dienen alle leden van den voormaligen Neder landschen opbouwdienst, die in het tijdvak, loopende van den aanvang der mobilisatie af tot 15 Juli 1940 ziek zyn geworden, of een dienst- oingeval hebben gekregen, van een zoodanigen aard, dat zij zich tengevolge van die ziekte of dat ongeval na 15 Juli 1940 nog onder genees kundige behandeling hebben moeten stellen, zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot het hoofd van het afwikkelingsbureau opbouw dienst van het bureau arbeidsdienst van het departement van algemeene zaken, Arnhemsche- straat 8, Velp, onder opgave van duidelijk ge schreven naam en adres. AFLOSSING VOOR Daar gaat de aflossing. Zij vertrekt naar de voorste linies om de wachtposten, die daar we kenlang hun plicht deden, af te lossen en deze stryders in de gelegenheid te stellen enkele tientallen kilometers achter het front van een betrekkelijke, maar zeer zeker welverdiende rust te genieten. Afgelost, dat wil zeggen, weer wa ter en zeep, weer nachtrust, enmisschien ligt er wel post te wachten uit het vaderland of zelfseen pakket van het verzorgingsfonds. Landgenoot, als de wacht wordt afgelost, dan moeten er pakketten zyn. Pakketten met kran ten, tijdschriften, boeken, tabak, sigaren, siga retten en versnaperingen. Aflossing voor. Komaan landgenoot, steun het verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage met een flink bedrag. Het gironummer is: 432100. VERSPREIDE BERICHTEN. Tot raadsheer in het gerechtshof te Leeu warden is benoemd mr. F F. Vlehoff, thans advocaat -generaal bij het gerechtshof aldaar. nieuwe ordening, waarvan thans al de duide lijke symptomen zichtbaar zijn. Ook buiten Europa, en met name in Azië, breekt de nieuwe gedachte baan. Daar is het Japan, dat de lei ding heeft genomen om in deze groot-Aziatische ruimte ordenend op te treden, en een einde te maken aan de politiek van het imperialistische Engeland, dat dit groote gebied eeuwenlang on dergeschikt heeft gemaakt aan zijn eigen belan gen zonder rekening te houden met de werke lijke belangen van den Aziaat. Nederland's be langen liggen zoowel in Europa als in Azië. De politiek van onze vroegere regeerders heeft ons land meegesleept ln het ongeluk, waarin Enge land en Amerika zich hebben gestort en de gevolgen daarvan zijn niet alleen in Nederland doch ook in tropisch-Nederland duidelijk aan te wijzen. Richten wij onzen blik naar het Ne derland in Amerika, dan zien wij, dat ook daal de laatste resten der Nederlandsche zelfstan digheid werden opgeofferd. De democratie, die immers door Engeland en Amerika wordt ver tegenwoordigd, heeft thans op duidelijke wjjze gedemonstreerd, welke bedoeling bij al haar ondernemingen voorzit. Nederland heeft zijn rol in de zaak der Anglo-Amerikanen gespeeld en wordt thans volkomen uitgeschakeld, ondanks het feit, dat dat „vrije" Nederland een regee ring heeft, welke te Londen zetelt en daar „waakt en werkt voor de Nederlandsche zaak". Deze regeerders hebben zich thans door hun „bondgenooten" de laatste militaire bevoegdheid laten ontnemen door in West-Indië een Ame rikaanschen generaal boven den Nederlandschen militairen bevelhebber te plaatsen. De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" zegt het zoo treffend: „Nu thans op de laatste bezittingen van het vroegere Nederlandsche koloniale rijk de rood-wit-blauwe vlag naast die der sterren en strepen nog wordt geduld, kun nen de Nederlanders daarvoor alleen de emi granten bedanken, die zinloos bloed en goed van hun volk voor den oorlog der joden en plutocraten hebben opgeofferd." Het is het laat ste deel van het Nederlandsche rijk, dat door de gevluchte regeering aan de Anglo-Amerikaan- sche machten werd uitgeleverd. Eens zal de historie haar vonnis uitspreken en het nage slacht zal deze episode in ons vaderlandsche geschiedenisboek als de zwartste bladzijde be schouwen. Waar blyft het einde? Het einde schijnt er nog niet te zijn, want vanuit Nederlandsch-In- dië bereiken ons thans berichten, dat de afge zanten der gevluchte regeering ons volk nog verder in 'net ongeluk willen storten. Men voert vanuit veilige voorloopig althans oorden een heftige actie om de Nederlanders in Indië tegen het Japansche gezag op te zetten. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Japan nam zijn maatregelen, omdat het dit verplicht was te doen ten aanzien van zijn eigen veiligheid. In een oorlogstijd kan een bezettende macht im mers geen onrust toestaan, dat is volkomen be grijpelijk. Ditzelfde spelletje van ophitsing heb ben die regeerders gespeeld ten opzichte van het Nederland in Europa. Sabotage is er geweest en de gevolgen zijn niet uitgebleven. Drastische maatregelen dienden ten uitvoer te worden ge bracht. De Duitsche bezettingsautoriteiten hebben in ons land een lankmoedigheid aan den dag ge legd, welke zich nog nimmer in de historie heeft voorgedaan. Deze niet genoeg te waardeeren houding is door dè,t' deel van ons volk, dat zich bereid verklaarde met Duitschland te werken aan den opbouw van een nieuw-Nederland in een niéuw-Europa, hoogelijk gewaardeerd. Men zag daarin de volkomen bereidheid van den Führer om ons volk de gelegenheid te bieden naast en met het Duitsche volk als gelijkbe rechtigde kameraden te werken aan de geeste lijke en materieele verheffing van ons land. Velen waren van oordeel, dat een dergelijke houding van de Duitsche autoriteiten niet an ders dan vanzelfsprekend was. Deze groep gaf daarmede duidelijk te kennen, dat zU togen het Nederlandsche belang in handelde. Nog blijkt, dat velen den geest van dezen tijd niet verstaan en zich onthouden van die medewerking, welke vereischt Is. Ondanks dat blijven de Duitsche autoriteiten een lankmoedige houding aanne men en zijn nog niet overgegaan tot maat regelen, zooals die door Japan op Sumatra zijn genomen, n.l. door de Nederlanders aldaar in concentratiekampen onder te brengen. De komende ontwikkeling eischt van lederen Nederlander een absolute medewerking en een kracht'gen steun bij het ordenende werk, dat moet geschieden. De tactiek der gevluchten in Londen heeft Nederland tot zijn volledige capi tulatie gevoerd en nog schijnen die lieden niet tevreden te zijn. Wier oogen thans nog niet ge opend zyn, doen goed deze oogen spoedig uit te wrijven, want ook hier in ons land kan het geduld een keer uitgeput raken! EEN AANHANGWAGEN SCHOOT LOS. Een doodc en een zwaar gewonde te Rotterdam. Doordat de aanhangwagen van een vracht auto eergisteravond op den Westzeedfjk te Rot terdam los schoot, is een ernstig ongeval ge beurd. dat een voorbijganger het leven heeft gekost. De aanhangwagen, die stuurloos uit de ryrichting reed, trof den 30-jarigen J. Hultman uit Den Haag, die na aankomst in een der zie kenhuizen overleed. De 24-jarige mej. J. C. Berkelmans. eveneens uit Den Haag, werd ern stig gewond in het St. Franciscusgasthuis op genomen. VAN BRUG GEVALLEN EN VERDRONKEN. Eergisteren is het vijfjarige meisje A. M. Klein te Erica van de brug in het kanaal ge vallen en verdronken. BIJ BRAND OMGEKOMEN. Op het terrein van de Mekog te Velsen is Woensdag een ernstig ongeluk gebeurd. Door tot nog toe onbekende oorzaak is brand ont staan in de filterskamer. Hierbij heeft de 40- jarige H. B wonende te Velsenoord, den dood gevonden. Na den brand heeft men het stof felijk overschot van B. gevonden. GASVERSTIKKING. Te Apeldoorn ls de alleenwonende 66-jarlge heer L. E. van Splunter door gasverstikking tengevolge van een lek in de gasleiding om het leven gekomen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1