WOENSDAG 8 APRIL <942 No. 25161 De besprekingen in Britsch-Indië De uitvoering van het „Aanstellingsbesluit' 83sie Jaargang Zal Engeland toegeven? De strijd in het Oosten De strijd in Oost-Azië Extra Duitsch Weermachtsbericht Verspreide berichten BINNENLAND Strenge straffen voor gewelddadig optreden tegen Duitschers Verduisteren: Wanneer een vergunning noodig is GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS FAILLISSEMENTEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Te^ef Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Het Britsche oorlogskabinet is op Paasch- Maandag bijeengekomen en heeft tot diep in den nacht vergaderd. Hierna heeft Cripps nieuwe aanwijzingen gekregen, die voorloo- pig nog geheim worden gehouden. In poli tieke kringen te Londen gelooft men. aldus het A.N.P. uit BerLyn, dat deze nieuwe richtlijnen niets minder zyn dan de aanne ming van de Indische voorstellen. Naar Reuter meldt uit New Delhi heeft Cripps de persconferentie van Dinsdag, die hij tot heden had verschoven en waarop hij een ver klaring zou afleggen, nogmaals uitgesteld en wel tot Donderdagmiddag. De leider van de Liga der Muzelmannen, Jinna, heeft volgens den Britschen dienst meegedeeld, dat het Britsche antwoord zich accoord heeft verklaard met de benoeming van een Britsch-Indiër tot minister van landsver d edi gin g. Naar de Britsche nieuwsdienst nog uit New Delhi meldt, hebben Azad en Nehroe na hun ontmoeting met Cripps een kort onderhoud ge had met Johnson, den vertegenwoordiger van Roosevelt. Jinna heeft tevens een onderhoud gehad met generaal Wavell. Azad, zooals men weet de voorzitter der Con- gresparty, heeft volgens den Engelschen nieuws dienst gisteravond bekend gemaakt, dat het Congres heeft besloten te antwoorden op een brief, die het gisterochtend heeft gekregen van Cripps. Voorts deelde hy mede, dat hij dit ant woord hedenochtend aan Cripps zal overhan digen. Uit diverse berichten blijkt overigens, dat de Indiërs vastbesloterP zijn voet bij stuk te hou den. Gandhi verklaarde nogmaals, dat hij e niet aan denkt, Indiè aan de Engelschen over te leveren. m Het A.N.P. rpeldt uit Berlijn: Naar gelang de beslissing van de Indische partijen nadert, stijgt in Berlijnsche politieke kringen de belang stelling voor den uitslag, n.l. of Sir Stafford Cripps wel of niet zal slagen. Van het begin der onderhandelingen af heeft men in officieele Duitsche regeeringskringen steeds uitdrukkelijk herhaald: Cripps' missie zal mislukken en ook nu nog blijft men in de Wilhelmstrasse bij deze verklaring. In het zenden van Johnson als buitenge woon gezant van Roosevelt naar Britsch-Indië ziet men te Berlijn geen gunstig teek en. Men verwacht niet van Johnson, dat hij eenigen invloed op de onderhandelingen tusschen Cripps en de nationalistenleiders zal kunnen oefenen. Eerder gelooft men dat Johnson een blok aan het been voor Cripps zal zijn, daar de Ameri kanen voor een dergelijke delicate, uiterst moeilijke missie de noodige fijngevoeligheid en tact missen. In aanvulling op het Duitsche weermachtsbe- richt van Zondag wordt van militaire zijde vernomen, dat volgens de tot dusver ontvangen berichten de slagschepen „Oktiabrskaja Revo- loetsia" en „Marat", alsmede de moderne zware kruisers „Maxim Gorki" en ..Kirov" ten offer vielen aan den Duitschen vliegtuigaaiival op Kroonstad. Door den Duitschen aanval zal wellicht het lot van de Oostzeevloot der Sovjet-Unie zijn bezegeld. Van Sovjet-zijde is het sedert eenige dagen niet meer tot groote operaties gekomen. Slechts om hun prestige te bewaren doen de Sovjet troepen nog kleine aanvallen, die geen opera tieve beteekenis hebben en die gedoemd zijn te mislukken. De geweldige verliezen aan man schappen en materieel van het vergeefsche winteroffensief der Sovjet-troepen beginnen hun uitwerking te toonen. Ter aanvulling van het weermachtsbericht van Zaterdag wordt in dit verband de volgende balans van dit jaar gemaakt. Wanneer men bij de ruim 100.000 krijgsgevangenen nog de bijzonder zware verliezen aan dooden, vermisten, gewonden en zieken toevoegt, dan zal het aan tal uitgevallen mannen waarschijnlijk met een raming van een millioen nog te krap zijn be rekend. Van het begin van den oorlog tot eind Maart van dit jaar bedraagt het aantal Sovjet-krijgsgevangenen 3.316.993 man en het totale aantal uitgevallen mannen aldus bijna 20 millioen man. In den geheelen vorigen Wereldoorlog werden daartegenover 1.434.529 Russen krijgsgevangen gemaakt door de Duitschers. Wat de materieelverliezen betreft-, verloren de Sovjets van het begin van den oorlog tot eind Maart o.a.: 23.712 veehtwagens. 34.700 stukken geschut en 20.476 vliegtuigen. Het aantal buit gemaakte vuurmonden is het dubbele van het aantal stukken, dat de Duitsche artillerie in 1918 aan het front had. Deze buitengewoon hooge materieelverliezen zuilen niet kunnen worden aangevuld door de noodlijdende Sovjet-wapenindustrie en de ge weldige krachtsinspanning om door het Duit sche Oostelijke front te breken, is aldus met reusachtige verliezen mislukt. (D.N.B.). Het D.N.B. meldt uit Tokio: Omtrent de ca pitulatie van de overgebleven vijandelijke strijd krachten op Sumatra woidt nog bekend, dat de gevechten welke aan de capitulatie zijn voor afgegaan, zich vooral hebben afgespeeld in de Noord-Westelijkste punt van het eiland en wel in het gebied van de aldaar gelegen havenstad Kotaradja, In militaire kringen hecht men aan de inneming middelerwijl van deze stad groote beteekenis, daar Kotaradja te zamen met Sin gapore en de nieuwe Japansche steunpunten op de eilanden aer Andamanen. een rol van betee kenis zou kunnen spelen bij de verdere Japan sche operaties op den Indischen Oceaan. 68 Duitsche mannen en vrouwen, die op het eiland Nias, ten Westen van Noord-Sumatra, geïnterneerd waren, zón, naar Domei uit Medan meldt, op 4 April door de Japansche strijd krachten bevrijd. Met inbeg ip van 137 Duit sche vrouwen en kinderen, aie uit Fort de Koek bevród zijn, bedraagt het totaal aantal van de op Sumatra tot dusver bevróde Duitschers 203 personen. Men gelooft echter, dat ongeveer 2500 geïnterneerde Duitschers naar Bombay gébracht zón. Tot eind Maart werden uit de Zuidelijke ge bieden 220.000 ton levensmiddelen en 100.000 ton suiker naar Japan vervoeid, aldus verklaarde kolonel Okada van het Japansche ministerie van oorlog aan de journalisten. Men kan ver wachten, zoo vervolgde Okada, dat voortaan jaarlijks ongeveer d. ie millioen ton goederen van den meest uiteenloopenden aard. waaronder vooral petroleum, uit het Zuiden naar Japan verscheept zullen worden. Okada verzekerde, dat van nu af aan de petroleumaanvoer voor de Japansche industrie met een derde kan wor den verhoogd, daar het leger er van overtuigd is, dat in de naaste toekomst alle vraagstukken. Duïtschland wint voor Europa op alle fronten. OPNIEUW 16 VIJANDELIJKE KOOPVAARDIJ SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. In voortgezette aanvallen op de Amcri- kaansche en Britsche ravitailleeringsscheep- vaart hebben Duitsche duikbooten nieuwe groote successen behaald. Zij brachten 16 vijandelijke koopvaardijschepen met een gc- zamenlijken inhoud van 104.000 brt. tot zin ken. waarvan 13 voor de Araerikaansche en de overige voor de Afrikaanschc kust. die met de petroleumkwestie verband houden, voor Japan zullen zón opgelost. Voor de succes volle voortzetting van den oorlog is het echter noodig, dat de militaire voorbereidingen met kracht worden vervolgd. Vooral achtte Okada een harmonische samenwerking van belang tus schen de oorlogvoering en het bedrijfsleven, vooral met de oorlogsindustrie. (D.N.Bj DE ENGELSCHE EN AMERIKAANSCHE VERLIEZEN TER ZEE. De Amerikaansche en Engelsche kruisers tor pedojagers, torpedobooten, korvetten, duikboot- jagers en bewakingsvaartuigen, die in Februari en Maart tot zinken zón gebracht, deden voor al dienst als escorte bij de Engelsch-Ameri- kaansche ravitailleeringsscheepvaart, naar van militaire zijde verluidt, aldsu het D.NB. Nadat reeds vijf Britsche slagschepen, vier vliegtuig moederschepen, 17 kruisers en over de 90 torpe dojagers, korvetten en escorte-vaartuigen waren verloren gegaan, is thans het gat al weer groo- ter geworden. Engeland moet nu zijn konvooien onder nog zwakker escorte over de Atlantischen Oceaan sturen en den Duitschen onderzeeërs 'daardoor grootere kans op succes bieden of de Vereenigde Staten moeten van hun aanzienlek verzwakte vloot de noodige kruisers en jagers afstaan. Voorloopig schijnt hier de oplossing nog niet gevonden te zyn. FRANKRIJK EN AMERIKA. Naar van officieele Fransche zijde verluidt, heeft de regeering haar ambassadeur te Wash ington opgedragen bij het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te protes teeren tegen de benoeming van een Ameri- kaansch consul te Brazzaville In Fransch Equa toriaal Afrika. In bevoegde Fransche kringen verklaart men, dat dit protest niet beteekent. dat Frankrijk achteraf de benoeming van een consul te Braz zaville beschouwt als erkenning van Gaullisti sche territoriale rechten. Het protest wordt in gediend, omdat de Fransche regeering in de Amerikaansche handelwyze een incorrect gebaar ziet, vooral omdat Vichy niet tevoren van de benoeming in kennis gesteld. (D.N.B.) De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: De erkenning van de souvereiniteit van De Gaulle over bepaalde gebieden in Fransch Equatoriaal Afrika door de Amerikaansche regeering heeft in buitenlandsche kringen te Berlijn de vraag aan de orde gesteld of door deze daad de diplo matieke betrekkingen tusschen de Vereenigde In de afgeloopen weken hebben in het Gene- raal-Gouvernement enkele processen plaatsge vonden tegen burgers van-den vroegeren Pool- schen Staat, die vóór, tódens en ook nog na den Poolschen veldtocht in 1939 Volksduitschers mis handeld en tevens verschillenden gedood hadden In deze processen werden strenge straffen op gelegd. Verschillende aangeklaagden werden ter dood veroordeeld: anderen hoorden langjarige gevangenisstraffen tegen zich eischen. Uit deze processen blókt, dat men van Duit sche zyde streng en onverbiddelók optreedt te gen alle euveldaden. wóAr ook, tegen Ryksduit- schers en Volksduitschers bedreven. De tijd is voorbó, dat men op het Europeesche vasteland rechteloos en willekeurig met het leven en goed van Duitschers omspringen kan. De nationaal-socialistische revolutie heeft den Duitschers nieuwe macht verleend, een macht, zooals Europa die nog niet gekend heeft. De nieuwe Duitsche staat heeft alle Duitschers, om het even waar ze zich bevinden, onder zón be scherming genomen. Een misdaad tegen een lid van de Groot-Duitsche gemeenschap is een mis daad ook tegen deze gemeenschap zelf. Aan dezen stelregel wordt sedert Hitiers machts overname streng en onverbiddelijk de hand ge houden. Deze opvatting brengt ook voor de bezette ge bieden consequenties mee. waar de bevolking dezer gebieden ernstig rekening mee moet hou den. Verschillende personen in de bezette gebie den. Noren, Belgen. Franschen en ook Neder landers, hebben moeten ondervinden, dat ge welddadig optreden tegen Duitschers, om het even of het nu leden van de weermacht of bur gers zón, zwaar moeten uitgeboet worden. Men beschikt van Duitsche zijde over een machtig apparaat en alle middelen om deze mis dadige elementen op te sporen en te straffen. Enkele recente gevallen in het bezette Fransche gebied hebben bewezen, dat men voor de ergste straffen niet terugschrikt. Deze voorbeelden en de jongste processen in het Generaal-Gouvernement mogen een ernstige waarschuwing zón. IR. A. W. G. STIGTER OVERLEDEN. Te Wassenaar is op 63-jarigen leeftyd over leden ir. A. W. G. Stigter, oud-ingenieur der B.O.W. in Ned.-Indië en oud-directeur van de Ned. Maatschappij voor havenwerken. van hedenavond 20.24 uur tot morgenochtend 6.59 uur Dc maan kwam hedenochtend op te 3.23 uur uur en ging onder te 12.27 uur. Het is vandaag Laatste Kwartier. Staten en de regeering te Vichy niet noodzake- ïykerwijze met elkaar in botsing moeten ko men. In officieele Duitsche regeeringskringen is men van oordeel, dat men in dezen Amerikaan- schen maatregel niets anders moet zien dan een poging om invloed uit te oefenen op be paalde binnenlandsche gebeurtenissen in Frank rijk, die echter niet zonder beteekenis zón voor de buitenlandsche politiek der Fransche regee ring. Ter uitvoering van het besluit van de secre tarissen-generaal van Sociale Zaken en van Justitie betreffende de aanstelling en tewerk stelling van werknemers het zoogenaamde aanstellingsbesluit heeft de directeur-gene raal van het Ryksarbeidsbureau een aantal richtlónen vastgesteld. Voorop gesteld wordt, dat werkgevers, die personeel in dienst nemen door bemiddeling van de organen der openbare arbeidsbemiddeling, nimmer een vergunning behoeven aan te vragen. Overigens zullen de directeuren van de gewestelijk^ arbeidsbureaux in het algemeen gunstig beslissen op verzoeken om vergunning tot aanstelling of tewerkstelling van werknemers, zulks met inachtneming van bepaalde door het Ryksarbeidsbureau verstrekte voorschriften. De beslissing zal doorgaans gunstig kun nen uitvallen als de betrokken werknemer niet voor plaatsing in het buitenland in aanmerking, komt. Indien plaatsing in het buitenland zonder bezwaar kan plaats vin den, terwijl hier te lande personen beschik baar zijn ter vervulling van de aangeboden betrekking, dan zal vanwege het gewestelijk arbeidsbureau allereerst worden nagegaan of er dringende redenen zijn om aan den- gene, dien de werkgever wenscht te benoemen, bepaaldelijk voorrang te verleenen. Zijn d^r- gelijke redenen niet aanwezig, dan kan de vergunning geweigerd worden. Betreft de aaDvrage van den werkgever iemand, die arbeid in het buitenland heeft ge weigerd, of die een contractbreker is, dan zal worden nagegaan of er bepaalde gronden zón, die tot het verleenen der vergunning dwingen. Zyn die niet aanwezig, dan zal in den regel de vergunning worden geweigerd. Van de beslissingen van de directeuren der gewestelijke arbeidsbureaux staat geen beroep open. Een werkgever, die bezwaar heeft tegen een genomen beslissing en nieuwe gezichts punten in het geding meent te kunnen bipngen, kan uiteraard te allen tóde zón aanvrage her nieuwen en zich daardoor een nadere overwe ging van zijn verzoek verzekeren Intusschen moet hierbó wel in het óog worden gehouden, dat het de bedoeling is, dat de directeuren van de gewestelóke arbeidsbureaux hun beslissingen niet dan na rijp beraad nemen en met vermij ding van iederen schyn van willekeur. Wil een hernieuwd verzoek kans op welslagen hebben, dan zal dat mitsdien op deugelóke gronden moeten steunen. Het aanstellingsbesluit heeft uitsluitend betrekking op werknemers, die in dienst worden genomen. Het geldt dus niet voor werknemers, die op 25 Maart 1942 in dienst waren. Voor deze werknemers behoeft geen aanstellingsvergunning te worden gevraagd. Evenmin geldt het besluit voor werknemers, die in vasten of tydelóken dienst worden aangesteld bij het Rijk, de provinciën, de ge meenten of de waterschappen. Voor personeel, dat door deze lichamen op arbeidscontract wordt aangenomen, dient echter, ongeacht de te verrichten werkzaam heden, steeds een vergunning te worden aange vraagd. Degenen, die op het gebied der gezondheids zorg worden aangesteld, vallen niet onder het besluit. Onder gezondheidszorg wordt in dit verband verstaan verpleglngsarbeid in zieken huizen, sanatoria, rusthuizen, e.d., waaronder begrepen zón de artsen, het verplegend per soneel. alsook het overige personeel, dat in deze inrichtingen werkzaam is. De uitzondering, die het besluit voor arbeid in den landbouw maakt, verelscht een nadere toelichting. Cultuurtechnische werken zooals ontwateringswerken. onginningsarbeld, enz. worden ten deze niet als landbouwarbeid be schouwd, evenmin het veenderijbedrijf. By de aanstelling van personeel voor het verrichten van dezen arbeid is dus wel degelók vergun ning noodig. Indien evenwel het verrichten van werken voor ontwatering, enz. gerekend moet worden te behooren tot de op de boerderij ge regeld voorkomende onderhoudswerken van grep pels, slooten, waterkeeringen, e.d. dan worden deze werkzaamheden geacht tot het landbouw- bedróf te behooren. Bosch- en tuinbouw wordt niet beschouwd als landarbeid in den zin der verordening. Bó gemengde bedrijven moet worden nage gaan welk bedrijfsdeel overwegend wordt uit geoefend, Is het bedrqf in hoofdzaak akker bouw of weidebedrijf, dan is de verordeing niet van toepassing. Is evenwel tuinbouw of bosch- bouw het hoofdbedryf, dan moet vergunning tot indienstneming van personeel worden ge vraagd. In gevallen, waarin zeer plotseling arbeids krachten noodig zijn ter verrichting van werk zaamheden, die geen uitstel kunnen lyden, als brand, bominslag, hoog water, stormschade, e.a. zullen gewoonlijk wel arbeiders in dienst kunnen worden genomen door tusschenkomst van het Gewestelijk Arbeidsbureau of één zóner bykantoren. Het is duidelijk, dat dan geen ver gunning noodig is. Evenwel kan het voorkomen, dat geen overleg met deze organen der open bare arbeidsbemiddeling mogelijk is. In dit ge val kunnen de werkgevers volstaan met het in dienen van een aanvrage binnen een etmaal nadat de werkzaamheden een aanvang hebben genomen. Uiteraard zal dan zooveel doenlijk onmiddellijk worden beslist. Met werkgevers, die voor het verrichten van losse werkzaamheden steeds weer dezelfde ar beiders in dienst nemen, kan een regeling wor den getroffen, waarbij eeil lijst wordt aangelegd van de personen, op wier tewerkstelling de werkgever prijs stelt. De werkgever kan dan telkens deze personen, door bemiddeling van het Gewestelyk Arbeidsbureau of het betrokken bó kantoor, voor het te verrichten werk in dienst nemen. Ten aanzien van het havenbedróf, de spoor wegen, enz. zijn wat dit betreft, nog regelingen van dezen aard in voorbereiding. DE AANMELDINGSPLICHT VOOR WERKLOOZEN. ENZ. De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken meldt: Nu de verordening, omtrent den aanmeldings plicht van werkloozen eenige weken in werking is getreden, blókt, dat nog vrij veel personen, die zich op grond dezer verordening bó de geweste lijke arbeidsbureaux of de bykantoren moeten aanmelden, in gebreke zijn gebleven dezen plicht na te komen. De belanghebbenden verliezen dus blykbaar uit het oog, dat verzuim in deze straf baar is. Voorts blijkt uit allerlei mededeelingen en vragen, dat omtrent de gevolgen van de aan melding veel misverstand heerscht. Daarom kan het zyn nut hebben er nog eens op te wózen, dat studeerenden boven den 24-jarigen leeftyd zich moeten aanmelden, doch dat het geenszins de bedoeling is hen uit hun studie te nalen of hun studie te bemoeilijken. Zó kunnen deze studie, mits die als ernstig is op te vatten, rus tig voortzetten en tot een einde brengen. Hetzelfde geldt ook voor hen, die b.v. by hun ouders werkzaam zyn. Indien aangenomen kan worden, dat een aanmeldingsplichtige in de huis houding of in het bedróf van de ouders een volledige dagtaak heeft, zal men deze taak ook verder kunnen blijven vervullen. Men lichte hieromtrent de arbeidsbureaux volledig en juist in, waardoor de leiders van deze bureaux in staat zyn met elke byzondere positie rekening te hou den. De verwachting, die hier en daar schynt. te bestaan, dat men. door zich niet aan te melden, aan de aandacht ontsnapt, zal volkomen onge grond blóken. Wie deze houding aanneemt be zorgt zich slechts moeilykheden. HANDEL IN OUDE TUBEN. In den laatsten tijd verschynen herhaaldehjk advertenties waarbij hoeveelheden oude tuben te koop worden gevraagd. Van bevoegde zyde wordt er met nadruk op gewezen, dat de han del in oude tuben slechts geoorloofd Is na daartoe verkregen vergunning van den direc teur van het ryksbureau voor non-ferro meta len. Voorts dienen daarbij in de pryzenbe- schikking non-ferro metalen No. 2 vastgestelde pryzen in acht te worden genomen. Overtreding van de desbetreffende voorschrif ten kan ingevolge het economisch sanctiebesluit 1941 zwaar worden gestraft, terwijl een ieder met een strenge controle rekening dient te houden. HET SCHEUREN VAN GEPACHT GRASLAND. In de Staatscourant een besluit verschenen betreffende het zonder toestemming scheuren van gepacht grasland. Hierin is bepaald, dat indien een pachter na 1 April 1941 een gepacht grasland zonder toestemming van den eigenaar, den rechter, het pachtbureau of de grondkamer, geheel of gedeeltelyk heeft gescheurd, de ver pachter deswege ontbinding der pachtovereen komst niet kan vorderen, doch uitsluitend schadevergoeding. De rechter kan voorts den pachter de verplichting opleggen wederom gras in te zaaien. De aandacht wordt er op geves tigd. dat dit besluit alleen geldt t.a.v. graslan den, welke op 7 April 1942 reeds geschéürd wa ren.. Pachters, die nu nog willen scheuren die nen normaal de benoodigde toestemming van eigenaar of grondkamer aan te vragen. J. H. C. SALBERG OVERLEDEN. Op 64-jarigen leeftyd is te Hilversum overle den de heer J. H. C. Salberg, directeur der Ne- derlandsche Dokmaatschappy te Amsterdam. NOODHOSPITAAL BESCHOTEN .Toen brak een waar trommelvuur los en het schoolgebouw dat wy als noodhospitaal had den ingericht, ontving verschillende treffers van zware vóandelyke artillerie", zoo lezen wy in het verslag van een oorlogsberichtgever aan het Oostfront. En het verslag gaat voort met het relaas hoe onder dit moordend artillerievuur de mannen van het roode kruis met ware doods verachting de aan hun zorgen toevertrouwde gewonden in veiligheid brachten. Enkelen lieten daarbij het leven. Deze helden die met inzet van hun eigen leven trachten dat van anderen ongeacht of het vriend dan wel vijand betreft, te redden moe ten op uw hulp kunnen rekenen. Korten tijd geleden is een contingent Nederlanders naar het Oostfront vertrokken, om daar zich aan zulk een taak te wyden. Zorgt u er voor dat het hun mogelyk gemaakt wordt, dezen menschlie- venden arbeid te verrichten. Steund daarom de Nederlandsche ambulance en stort uw by- drage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage INBREKERSBENDE TE ARNHEM ONTMASKERD. De Arnhemsche recherche heeft wederom een mooi succes geboekt door de arrestatie van een uit zeven personen bestaande inbrekersbende, die den laatsten tyd aan verschillende winkels tc Arnhem ongewenscht bezoek had gebracht. Zoo werden onlangs uit een meelpakhuis op de Korenmarkt 25 balen meel vermist. Enkele da gen later werden eveneens op de Korenmarkt van een wagen 3 balen meel ontvreemd. Ora* streeks denzelfden tyd werd ingebroken in een winkel in de Turfstraat, waar 7 balen suiker, alsmede een hoeveelheid chocolade, bonbons, zeep e.d. werden vermist. Terwól de politie naar deze inbraken een onderzoek instelde, werd er alweer een nieuwe inbraak ontdekt en wel in een winkel aan de Weverstraat, waar 4 kazen. 30 kg. boter en een hoeveelheid worst de buit vormden. Ten slotte vond een inbraak plaats in een grossierderó in rookartikelen in de Willemstraat, waarvoor f.400 aan tabaks waren werd ontvreemd. Inmiddels had de recherche reeds zooveel ma teriaal verzameld, dat reeds spoedig na deze laatste inbraak kon worden overgegaan tot de arrestatie van een zevental Arnhemmers, nJ. H. v. d. K.. B. R.. de gebroeders H. en A. S. J. B., A. B. en H. S. De verschillende partyen bleken in Nymegey te zijn verkocht. Tegen de helers wordt door de Nymeegsche recherche een onderzoek ingesteld. ONDER DE TRAM GERAAKT. Gistermiddag om ongeveer vier uur is, op den hoek van de Van Boetselaerlaan en de Hout- rustbrug, te Den Haag het 9-jarig meisje M. B., wonende in de Van Loostraat, door een motor wagen van iyn 11 aangereden en op slag gedood Op den Schiedamschenweg te Rotterdam stak de 79-jarige voetganger B. Beereman, wonende in de Puntstraat, de straat weifelend over, zoo dat hy werd aangereden door een motorwagen van de stadstram. Het slachtoffer werd eenige meters meegesleurd en is na aankomst in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan de verwon dingen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. ONTPLOFFING BIJ SUEZ. Als gevolg van een ontploffing op een werf bó Suez zyn Zondag volgens een bericht van Reu ter uit Cairo 8 Britsche soldaten en 22 Egyp tische arbeiders omgekomen. Een 80 menschen worden vermist. De otploffing ontstond by het lossen van munitie. ONTPLOFFING OP ENGELSCH SCHIP. Naar de „Daily Express" meldt, heeft zich op een schip, dat in de nabóheid van de kust van Zuid-Wales voer, een ontploffing voorgedaan. Het schip vloog na de ontploffing in brand. Men heeft intusschen kunnen vaststellen, dat drie leden der bemanning om het leven zón gekomen, twee anderen worden vermist. Acht personen heeft men nog kunnen redden en naai* een ziekenhuis overbrengen. Het ongeluk is te wóten aan onvoorzichtigheid van een lid der bemanning by het schoonmaken van een stuk luchtdoelgeschut. DE NEDERLANDSCHE BOEREN IN HET OOSTEN. Medegedeeld wordt, dat de groep Oostland- boeren, die einde Maart naar Riga is vertrok ken. aldaar in goeden welstand is aangekomen. Binnenkort kan de eerste post der Oostlandboe- ren by hun familie in Nederland verwacht wor den. DE STEM VAN HET OOSTFRONT. Van tód tot tód hoort u deze stem door de radio. Zó vertelt u van de ontberingen en moei lykheden die onze strijders in het Oosten te overwinnen hebben. Zy verhaalt u van daden van moed en zelfopoffering bedreven door deze Nederlandsche stryders tegen het bolsjewisme. Die stem van het Oostfgront, het kan niet an ders of zy doet u beseffen, hoe enorm veel wy te danken hebben aan deze mannen. Die dank baarheid kunt u bewózen, landgenoot, door ons verzorgingsfonds te steunen. Het gironummer van dit fonds, dat zorgt voor pakketten met boeken, kranten en tydschriften, met tabak, si garen, sigaretten en versnaperingen, dat zelfs verjaardagspakketten verzendt, is 432100 t.n. Verzorgingsfonds Vrówilligerslegioen Neder land, Koninginnegracht 22, Den Haag. LEIDSCHE SPEELTUINFEDERATIE. Huisvlyttentoonstclling. Gistermiddag is onder groote belangstelling in dc bovenzaal van het gebouw „Patrimonium" aan de Hoogl. Kerkgracht de huisvlyttentoon- stelling van de Leidsche Speeltuinfederatie (Wester-, Ooster-, Noorder- en Zuiderkwartier) geopend. Nadat de jury, bestaande uit mevr. Vermeulen—De Graaf, mevr. Hemerik-Lasschuit en mej. Speel (handwerken) en de heeren A. Lasschuit en J. de Graaf afd. huisvhjt, de prij zen hadden toegekend, werd gisteravond deze tentoonstelling door den voorzitter der Leidsche Speeltuinfederatie, den heer G. F. Lardee. ge opend. Spr. riep allen een hartelók welkom toe, in het byzonder het hoofdbestuurslid van de Ned. Unie van Speeltuinen in Nederland (Nuso) den heer H. Klaren uit Haarlem. Het deed spr. genoegen, dat deze tentoonstelling ten volle ge slaagd is en hó bracht dank aan den secretaris den heer W. van Zonneveld, aan de jury en aan dc besturen van de woningbouwverenigingen voor hun medewerking en financieelen steun. Nadat de heer Klaren een kort propagandistisch woord had gesproken, werd de tentoonstelling bezichtigd. De jury had de prijzen als volgt toe gekend: Jongens boven 10 jaar: le pr. J. Arnoldus, portiershuisje met lof; le pr. idem, zeiljacht; 2e L. Zitman, teekeningen; 3e Joh. Verlint. Jongens beneden 10 jaar:: le pr. P. Voorzaat, teekeningen en huisvlót; 2e G. van Nierop. tee keningen; 3e niet toegekend. Meisjes boven 10 jaar: le pr. met lof, Plonia Heetveld, handwerken; le id. Fresia Mosoel, idem: 2e niet toegekend; 3e F. Speel idem. Beneden 10 jaar: le pr. G. Hollebeek huis- vlyt; 2e L. van Nierop, idem; 3e R. Heus. De prijsuitreiking zal deze week plaats hebben. HANDELSREGISTER K. v. K. Wyzizing: Nederlandsche Wetenschappelyke Boekhandel N.V., Breestraat 52, Leiden. Filiaal gevestigd te 's-Gravenhage, Fred. Hendriklaan 217b. De politie heeft een ouden bekende, den 30-jarlgen A. P. uit Alphen a. d. Ryn aange houden. die hier ter stede avondkleeding had gehuurd en deze had verkocht. P. zal in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage worden ingesloten. Wegens diefstal van goederen ten nadeele van een wasschery, waar zy werkzaam was, is aangehouden de 21-jarige mej. C. H. alhier. I AFWACHTENDE HOUDING OP VEEMARKTEN. Gezonde toestand van het welland. (Van onzen deskundigen medewerker) Het ls aan het verloop van den handel op de gebrulksveeafdeellngen van de veemarkten te zien. dat men met veel verlangen uitziet naar den dag dat het vee ln de .welden kan worden gebracht. Weliswaar ziet het welland er mooi gezond uit en heeft het van den strengen winter niet veel te lijden gehad, maar er la nog g^ên gras, en de hooibergen beginnen bedenkelijk te slinken. Men neemt dan ook thans bó de aankoopen van ge- brulks-, zoowel als mager wcldevee, een afwach tende houding aan. BIJ de kooplui zit het handelsveo echter duur ln handen en de vraagprijzen zón vanzelfsprekend hoog. terwijl er aan dc vraagpryzen weinig of niets valt te dingen en men k4n spreken van een „lui dure handel". Als het weer eenigszlns wil meewerken, komt de kooplust vanzelf weer terug. En dan verwach ten wó nog even opgaande pryzen, zoo redeneeren de handelaren. De ervaring heeft zulks geleerd. Het ls dan ook een Jaariyks terugkeerend ver- schynsel. Hoe het zó: de laatste week was de ware kooplust zoek en deze week ls de inzet beslist niet beter. Te Rotterdam had gisteren een flink aan bod van gebruiks- en wcldevee; het bezoek was lang niet zoo druk als den laatsten tyd het geval was. Er was een stugge handel, met nogal veel overschot. De toestand was dus heel wat flauwer. Ook te Purmerend en Groningen ging het met den handel niet best en men wacht biykbaar wat groeizamer weer af. Zooals gezegd, goedkooper werd echter niets afgegeven. Voor de levering werden redeiyke kwantums runderen en flinke kwantums kalveren gebracht. Wolvee gering. Meer wolvee was er voor de welde- ry. waarin even meer handel dan voorheen en ruim pryshoudend. Veel werd al voor de weide- contracten gekocht, tegen prijzen van gemiddeld f. 4042 per stuk, voor de ..overhouders" en ooien met 2 lammeren f. 120130 per span. Op de magere varkensmarkt ls nu veel vraag naar het Jonge goed voor de mestery voor de hulsslachtingen van het a.s. najaar. Zooals be kend, worden er ln ruime mate vergunningen verstrekt voor het mesten van een varkentje voor eigen gebruik, hetgeen biykens de groote aan koopen voor dit doel, dankbaar wordt geaccep teerd. De pryzen van het Jonge goed zyn regel matig nog wat opgeloopen en staan thans op een hoog niveau. Voor loopers van 50 tot 55 pond levend gewicht wordt byna f. 1.per pond be taald en voor de biggen van 6 tot 10 weken oud f. 2035 per stuk. J. van Wely, aannemer te Alphen aan den Ryn, Hoornstraat. R.C. Mr. L. VUegenthart. Cur mr. G. M. van Exter, te Lelden. J C. van Dijk. te Stompwyk, Dr. van Noort- traat 42. R.C. Mr. A. Ikman van Burck. Cur mr van der Wilde, te Rljswyk. Vernietigd: H. Kardol, te Llsse. v

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1