83ste Jaargang DINSDAG 7 APRIL 1942 No. 25160 Tusschenstadium aan het Oostelijke front Ifaliaansche Weermachtsberichten De strijd in Oost-Azië In Britsch-Indië Disiributie van rookartikelen op komst Verspreide berichten BINNENLAND Nieuwe Wethouders te Rotterdam GEMENGD NIEUWS Verduisteren: STADSNIEUWS Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lllnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.v$rv.: K. Been. Lelden. De winterslag aan het Oostelijke front kan thans als geëindigd beschouwd worden. Naar het oordeel van Duitsche militaire experts is de strijd tusschen Witte en Zwarte Zee in een z.g. tusschenstadium gekomen, dat in de eerste plaats wordt gekenmerkt door het feit. dat groote troepenbewegingen worden verhinderd door de onbegaanbaarheid der wegen, een ge volg van den dooi, die thans algemeen ingeval len is, aldus het D.N.B. Dit tusschenstadium staat in het teeken van hergroepeering en concentratie der strijdkrach ten voor het oogenblik, waarop de droogtepe riode begint. Aan Duitsche zoowel als aan vij andelijke zijde teekenen zich nu reeds demaat- gelen voor nieuwe offensieve resp. defensieve operaties af. Aan sovjetzijde valt duidelijk de uitputting te bemerken, die is ingetreden na het vergeefsche krachtverbruik gedurende den win terslag. Natuurlijk zijn ook de Duitsche afdee^ lingen, die van haar steunpunten uit in sneeuw en ijs optraden tegen de voortdurende storm- loopen der boljsewisten, niet ie vergelijken met het legerdeel. dat frisch en uitgerust voor den aanval klaar staat. Maar op geen enkel oogen blik en op geen enkel punt van het reusachtige Oostelijke front is het moreel der Duitsche troe pen ook maar tijdelijk geschokt. De gevange nen- en buit-cijfers van net eerste kwartaal van 1942. gepubliceerd door het opperbevel, bewijzen dat duidelijk. Anders staat de zaak bij den tegenstander. Terwijl de aanvaller bij frontaanvallen altijd al meer verliezen moet verwachten, geldt dat in het bijzonder voor aanvallen gedurende den winter. De berekening van het Duitsche opper bevel is volkomen juist gebleken. Het Duitsche defensief, aan het Oostelijke front op een vol komen nieuwe tactiek voor den winteroorlog be rustend. heeft met het tot stand brengen van een voortdurende keten van versterkte steun punten zijn deugdelijkheid ten volle bewezen. Aan deze nieuwe tactiek is het in de eerste plaats te danken, dat men voor den afweer slechts betrekkelijk geringe strijdkrachten noo- dig had, dat de Duitsche verliezen verrassend laag konden blijven, vergeleken bij die van den vijand, dat defensieve operaties noodig werden, welke de wet van het handelen in schijn aan den tegenstander overlieten, doch in werkelijk heid dengene, die wilde omsingelen, tot een om singelde maakten. De omvang der vijandelijke verliezen blijkt minder uit het aantal gevangen genomen bolsjewisten, ruim 100.000, dan wel uit het aantal dooden en zwaargewonden. Waar de onder sneeuw en ijs bedolven gevallenen door de dool te voorschijn zijn gekomen, is gebleken, dat de verhouding van tien gesneuvelde bolsje wisten op één gevangene hier en daar nog te gering genomen is. Bevestigd is, dat een groot deel der door Stalin in den dood gedrevenen 16 tot 17 of 60 tot 70 jaar waren. In de streken, waar de sneeuw reeds geheel verdwenen is, zijn speciale afdeelingen belast met het begraven van de lijken der bolsjewisten. Kilometers ver strekken zich de velden, die met lijken bedekt zijn, uit. Slechts enkelen der ge vallenen hebben vilten of leeren schoenen aan de voeten, de meesten missen elke bruikbare militaire uitrusting. Dit afschuwelijke beeld, dat het Zuidelijke deel van het front toont, zal bin nenkort ook in de centrale zone en het Noor den tot een aanklacht worden, wanneer de laatste sneeuw daar gesmolten zal zijn. De Duitsche steunpunttactiek heeft nog in een ander opzicht haar deugdelijkheid bewe zen. Zij heeft ook de concentratie van mate riaal en levensmiddelen mogelijk gemaakt. Voor die concentratie had het Duitsche opperbevel reeds in den herfst gezorgd en in den winter vulde men voortdurend aan. Schaarschtever- schijnselen konden door luchtvervoer gemak kelijk en snel verholpen wordem daar de gar nizoenen der steunpunten geenszins zoo talrijk waren als de vijand meende, een gevolg van de Duitsche camouflage en van de vuurkracht. Ook hier ziet men aan sovjetzijde een geheel ander beeld. Het gevolg van de zoogenaamde bolsjewisti sche „doorbraken" was, dat de sovjet-divisies geheel van haar achterwaartsche verbindingen werden afgesneden. Op deze wijze opereerden de bolsjewisten vaak met groote strijdkrachten in het luchtledige. In de voeding van dergelijke afdeelingen kon ook niet voorzien worden door de actie van benden achter de Duitsche steun punten, door Samara aangesticht. De gevalle nen van kannibalisme, die vroeger slechts spo radisch voorkwamen, zijn den laatsten tijd on der de afgesneden afdeelingen zoozeer toegeno men, dat gevangenen reeds spreken van een epi demisch kannibalisme. Hier houdt elke vergelij king met Europa op, hier openbaart zich het duivelsche wezen van het bolsjewisme in al zijn naaktheid. In steeds sterkere mate gaan de Duitsche troepen en hun bondgenooten tot tegenaanval len over. Deze aanvallen hebben klaarblijkelijk het verwerven van gunstige aanvalsposities ten doel op de plaatsen, waar de vroegere linie slechts om redenen van defensieven aard ver laten was. Die tegenaanvallen worden in Ber- lijnsche militaire kringen beschouwd als voor boden van den naderenden storm. Bij de Groot-Duitschen generalen staf maak te men thans de rekening van den winterslag op met de opmerking, dat volgens alle teeke nen en berichten de groote stootkracht der sovjetlegers letterlijk doodgeloopen is. Men komt tot die slotsom niet alleen op grond van de ver mindering der groote aanvallen, maar ook op grond van inlichtingen, waarvan om militaire redenen verder niets gezegd kan worden. Niet temin berusten de Duitsche plannen op het tra- ditioneele aannemen van ongunstige omstan digheden. Zondag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Aan het front van Cyrenaica activiteit van artillerie en patrouilles. De vijand ondernam luchtaanvallen op Benghazi en Derna. Er werd geen enkel doel van militair belang getroffen. Van de inheemsche bevolking werden enkele personen gewond. Een vijandelijk toestel werd door het afweergeschut van Benghazi neerge schoten. Drie andere werden bij luchtgevechten door Duitsche jagers neergehaald. Overdag en des nachts werden hevige aan vallen op Malta ondernomen door1 groote Duit sche formaties, die de vliegveldinstallaties van La Venezia, Halfar en Luka krachtig bombar deerden. waarbij zij talrijke toestellen op den beganen grond beschadigden en batterijen en zoeklichten vernielden. En Maandag: Vijandelijke verkenningsafdeelingen, die ge steund werden door artillerie, zijn in de zone ten Zuid-Oosten van Mechili afgeslagen. In het zelfde gebied hebben onze gevechtsvliegtuigen op doeltreffende wijze een concentratie gemecha niseerde strijdmiddelen aangevallen, waarbij een aanzienlijke hoeveelheid ernstig beschadigd werd Een onzer machines is niet teruggekeerd. De spoorlijn van Mersa-Matroe naar Alexan- drië is opnieuw door onze vliegtuigen gebombar deerd en op verschillende plaatsen gestagneerd. Machtige formaties van de Duitsche luchtmacht hebben overdag en des nachts herhaalde aanval len ondernomen op het eiland Malta. Het arse naal, fabrieken en opslagplaatsen van brand stoffen te La Valetta werden hevig bestookt en in de haven van deze stad werd- een kruiser getroffen. De vp eg velden van het eiland .leden aanzienlijke schade. In een luchtgevecht werd een Hurricane neergeschoten. Het Japansche hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat luchtstrijdkrachten van de Japan sche marine sinds den 5dcn April krachtige aanvallen hebben ondernomen op Colombo, de hoofdstad van Ceylon, waarbij zware schade is aangericht. De aanvallen waren gericht op oor- logs- en koopvaardijschepen, installaties van de luchtmacht, alsmede op de voornaamste werken in het gebied van Colombo. Van officieele Britsche zijde is bekend ge maakt, dat ongeveer 75 Japansche vliegtuigen aan den aanval hebben deelgenomen. Men meent, dat deze vliegtuigen afkomstig waren van een vliegtuigmoederschip (D.N.B.). Inzake de Britsch-Indische kwestie zM - gedu rende de P.: -chdagen tal van besprekk -.-n ge voerd. Zoo heeft Pandit Nehroe Zondagavond een onderhoud gehad met den periöqnuiker afgevaardigde van president Roosevelt* ®3.>nel liezen voorkwamen. Johnson, dat 2%-uur duurde. De werkcommissie van het Congres heeft in den loop van Zondag een bijeenkomst van twee uur gehouden. Deze bijeenkomst vond plaats na het onderhoud, dat de voorzitter van het Congres, Azad, te zamen met Pandit Nehroe Zaterdag met Cripps en generaal Wavell hadden Voorts is Zaterdag de Pan-Indische conferentie der Moslem-liga te Allahabad bijeen geweest. Omtrent het onderhoud van Nehroe met ko lonel Johnson meldt de Britsche berichten dienst volgens het D.N.B., dat dit de eerste der door Johnson voorgenomen besprekingen mee politieke leiders van Britsch-Indië was. welke hij voeren wil om de bestaande moeilijkheden uit den weg te kunnen ruimen. Johnson is in het bezit van een brief van Roosevelt aan een der Britsch-Indische leiders, wiens naam nog niet bekend is gemaakt. In een commentaar van Stefani over de situatie in Britsch-Indië en de besprekingen van Johnson wordt opge merkt, dat Roosevelt in de kwestie interve nieert, omdat Cripps zich voor onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst ziet, aangezien de Hin does geen vertrouwen hebben in de woorden van Londen. Roosevelt zou voornemens zijn. den Britsch-Indischen leiders de dubbele ga rantie van de V. S. en Tsjang Kai-sjek aan te bieden, dat Engeland na afloop van den oorlog de door Cripps gegeven beloften zal nakomen. Het onderhoud van Azad en Nehroe met ge neraal Wavell heeft ongeveer een uur geduurd. Er zouden zekere tegenvoorstellen met betrek king tot de verdediging van Britsch-Indië on derzocht zijn. waarover de werkcommissie van het Congres Zondag nader overleg zou plegen. Ghandi is volgens den Britschen berichten dienst heden van Delhi naar Wardha terugge keerd. Volgens een bericht van den Britschen be richtendienst uit New Delhi heeft Pandit Neh roe in een rede gisteren met nadruk verklaard, dat de beteekenis van de „Indische eenheid" niet alleen Britsch-Indië omvat, doch ook de Indische staten. „Wij zullen, zoo zeide Nehroe, voor deze een heid strijden en wij zullen geen versnippering van Indië toelaten. Indië zal een aaneengeslo ten, vrij Indië zijn." MEN WACHTE DE OFFICIEELE BERICHTEN AF! Naar aanleiding van de geruchten, welke de ronde doen inzake de distributieregeling voor tabak, sigaren, enz. deelt het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart mede, dat de bijzonderheden betref fende deze distributie binnenkort bekend gemaakt zullen worden. Het departement wijst er echter op, dat geruchten, als zou reeds thans een bon van de textielkaart bij den sigarenwinkelier moeten worden ingeleverd, volkomen onge grond zijn. Van officieele zijde is nog geen enkele bon aangewezen. Hieruit moge men opnieuw de conclusie trekken, dat het in alle omstandigheden noodzakelijk is bij distributiezaken de officieele berichten af te wachten en niet te handelen op geruch ten. BRITSCHE LUCHTAANVALLEN. Van militaire zijde verluidt, dat Britsche vlieg tuigen in den -nacht van 5 op 6 April wederom Parijs hebben aangevallen Door den krachtigen __o Duitschen luchtafweer werden de Engelschen Van~de aannemingsmaatschappij Wolterbeek en Bij de inwerkingtreding op 1 September 1941 van de verordening van den Rijkscommissaris, waarbij werd bepaald, dat de werkzaamheden van de gemeenteraden en van de colleges van B. en W. zouden blijven riisten, voelden de in functie zijpde Rotterdamsche wethouders zich genoopt hun- ontslag aan te vragen. Nadat de burgemeester zich met de betrokken autoriteiten in verbinding had gesteld, heeft de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken aan dit ontslag zijn goed keuring gehecht. Bij besluit van 3 April heeft de burgemeester aan de wethouders L. de Groot, J. Brautigam, F. L. D. Nivard, A. B. de Zeeuw en J. H. Donner eervol ontslag verleend onder toekenning van pensioen, c.q een in pensioen overgaand wachtgeld. In hun plaats zijn met ingang van heden met goedkeuring van den secretaris-generaal be noemd de heeren dr. H. Roos, ir. D. Mommaal, G. C. Blom en dr. P. Klumper, die resp. zullen worden belast met de departementen van on derwijs en volksontwikkeling, technische zaken, financiën én bedrijven en volksgezondheid. On der eigei* beheer heeft de burgemeester gesteld het havenbedrijf, personeele zaken en sociale aangelegenheden. Dr. Roos is op 23 Jufti 1882 te Utrecht geboren. Sedert 1930 is hij directeur van de H.B.S. aan de Hofstedestraat te Rotterdam. Hij is Ud van het opvoedersgilde. Ir. Mommaal, geboren op 3 Juli 1905, te Rot terdam/ is sedert 1933 lid der N.S.B. en maakt deel uit' van den raad voor volkshuishouding der beweging. In het Rotterdamsche bedrijfsleven is hij eem bekende figuur. Hij was o.a. directeur INBRAAK IN DISTRIBUTIEKANTOOR TE BEVERWIJK. Onbevoegden hebben zich, door inklimming, na een ruit te hebben uitgesneden, toegang verschaft tot het kantoor van den distributie- dienst aan den K. Delfsweg te Beverwijk. Met een boor is men er in geslaagd het slot van de kluisdeur te forceeren. Een groote hoeveelheid distributiebescheiden, zooals bonkaarten, rant soenbonnen voor boter, brandstof, havermout, melk, enz. wordt vermist. Na afloop van de in braak hebben de daders zich twee rijwielen toe geëigend, ten nadeele van een melkhandelaar in de nabijheid van het kantoor, BOERDERIJBRAND TE NIEUWE-PEKELA. Zaterdagmorgen om 10 uur, terwijl de bewo ners naar de kerk waren, ontstond, doordat kin deren in de groote schuur met lucifers speelden, brand in de boerderij van den heer P. Tranning te Nieuwe-Pekela (Gr.). De motorbrandspuit was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinde ren, dat de schuur tot den grond toe afbrandde. Het woonhuis kon gedeeltelijk behouden worden. De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. AARDBEVING IN BULGARIJE. De stad Tutrakan aan den Donau in Bulgarije heeft door een aardbeving zware schade gele den. Een honderdtal huizen werd verwQest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. van alle voor de oorlogvoering belangrijke indus trieele inrichtingen verre gehouden De uitge worpen bommen veroorzaakten slechts geringe schade aan gebouwen. De Engelschen hebben dezer dagen, zoo meldt het D.N.B. voorts uit Brussel, naar het voorbeeld van hun roemrijken aanval op het Middeleeuw- sche centrum van Lübeck ook de stad Brugge met bommen bestookt. Een school werd vernield, waarbij twee ordezusters en acht kinderen wer den gedood. VON PAPEN TERUG IN ANKARA. De Duitsche ambassadeur, Von Papen, is per vliegtuig te Ankara aangekomen. Hij heeft de terugreis naar Turkije gemaakt via Sofia, waar hij voor een kort oponthoud heeft vertoefd. (D.N.B.) SCHERPER RANTSOENEERING IN ENGELAND. Van heden af zal er in Engeland geen witte brood meer gebakken worden, zoo meldt de Londensche nieuwsdienst. Voor gecondenseerde melk, thee en andere artikelen zal een scherpere rantsoeneering worden ingevoerd. (D.N.B.). VER. STATEN ERKENNEN GAULLISTISCH FRANSCH-AFRIKA. Het Amerikaansche ministerie van buitenland- sche zaken heeft naar de Britsche berichten dienst meldt, mededeeling gedaan, van de erken ning, door de Amerikaansche regeering van het Gaullistische Fransch-Afrika. Naar de Britsche berichtendienst verder meldt, overweegt Washington de instelling van een Amerikaansch consulaat-generaal te Brazzaville. Volgens een officieele verklaring van Washing ton is deze stap gedaan „met het oog op de beteekenis van Fransch Equatoriaal Afrika voor de vereenigde oorlogsinspanning. (A.N.P.). STOCKHOLM PROTESTEERT. De Zweedsche gezant te Koejbisjef heeft, naar het ministerie van buitenlandsche zaken mede deelt, opdracht gekregen, bij de Sovjet-regeering te protesteeren tegen het werpen van bommen bij Haparanda. Deze stap is gedaan," nadat bekend was gewor den, dat inderdaad een bolsjewistisch vliegtuig een aanval op .genoemde stad had ondernomen. (D.N.B.). van hedenavond tot morgenochtend 20.22 7.01 De maan kwam hedennacht op te 2.28 uur en ging onder te 11.25 uur. Van Dorp en hij bekleedde verschillende functies in het kerkelijke leven. Dr. Klumper is op 30 October 1888 te En schedé geboren. Hij is leider van het medisch frost te Rotterdam en sedert eenigen tijd plaatsvervangend leider van de Nederlandsche Vereeniging van Ziekenfondsartsen. Sedert 1922 is hij vrouwenarts te Rotterdam en als zoo danig heeft hij groote bekendheid verworven. LENTETIJD, SCHOONMAAKTIJD De lente is weer in het land en na een langen, kouden en donkeren winter'wordt allerwege een aanvang gemaakt met de traditioneele Holland- sclie voorjaarsschoonmaak. Oude rommel wordt over boord geworpen en weldra blinken de Hol- landsche bihnenhuisjes weer, dat het een lust Is. Oude rommel wordt over boord gegooid: werp ook uw oude principes nu eens over boord en doe nu eens eindelijk afstand van het stok paardje. dat u tot dusverre bereed. Stem nu eens eindelijk in met degenen, die beweren, dat het ook uw plicht is te zorgen, dat ginds aan het Oostfront de gewonden, vriend of vijand, zoo snel en zoo goed mogelijk geholpen moet worden. Laat al die vooroordeelen nu eens varen en maak eens groote schoonmaak in uw geweten. Vang deze nieuwe lente met een goede daad aan en stort een bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE RIJKSCOMMISSARIS TE DUSSELDORF. Bezoek aan kunsttentoonstelling. Het D.N.B. meldt uit Dusseldorf: De Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied, Rijksminister Seyss-Inquart, heeft Vrijdag j.l. een bezoek gebracht aan de voorjaarsten toonstelling van Dusseldorfsche kunstenaars in de stedelijke kunstzaal. De Rijkscommissaris die door den Dusseldorfschen kunstschilder Fritz Kohier werd rondgeleid, sprak zich zeer waar- deerend over de ten toon gestelde werken uit. De artistieke prestaties van de gouw Dusseldorr maakten op den Rijkscommissaris een diepen in druk. GRAAF GROTE GESNEUVELD. Naar de „Deutsche Zeitung in den Niederlan- den" uit Den Haag verneemt, is in den strijd voor Groot-Duitschland's vrijheid en voor de toekomst van Europa de Landesbauernführer en leider van de Geschaftsgruppe Ernahrung und Landwlrtschaft bij het Rijkscommissariaat te Den Haag, Friedrich Franz Graf Grote, in het Oosten gesneuveld. OPPERBEVEL NEDERLANDSCHE STRIJD KRACHTEN OP CURACAO EN ARUBA. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: Volgens een proclamatie van den gouverneur van Curasao heeft, naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, de Amerikaansche schout-bij -nacht Oldendorf het opperbevel over alle Nederlandsche strijdkrach ten op Curacao en Aruba op zich genomen. Bo vendien bekleedt hij het opperbevel over de Amerikaansche strijdkrachten in deze gebieden. Dr. F. H. MEIHUIZEN OVERLEDEN. Oud-leider der ambulance naar Finland. Op Tweeden Paaschdag is te Rotterdam, op den leeftijd van 55 jaar, overleden dr. F. H. Mei huizen, oud-leider van de Nederlandsche ambu lance naar Finland. De verasschlng is vastge steld op Vrijdag a.s. na aankomst van den trein van 12.46 uur te Driehuis-Westerveld. Dr. Frederlk Hendrik Meihuizen werd 29 Aug. 1886 te Batavia geboren. Hij studeerde aan de medische faculteiten te Groningen en Utrecht. In 1912 en 1913 was hij geneesheer in de Neder landsche Roode Kruls-ambulance naar den eer sten Balkanoorlog. In 1914 vertrok dr. Meihuizen naar Nederlandsch-Indië, waar hij werkzaam was hij te Rotterdam medewerker aan de poli- de Oembllin steenkolenmijnen te Sawahloentoe. In 1922 werd dr. Meihuizen aangesteld als scheepsarts bij de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland". In 1929 keerde hij naar Nederland terug, waar hij als inspecteerend geneesheer ver bonden werd aan de Holland-Amerikalijn. Voorts was hij te Rotterdam medwerker aan de poli kliniek voor tropische ziekten en leider van de transportcolonne van de afdeeling Rotterdam van het Nederlandsche Roode Kruis. Toen in 1940 een Nederlandsche ambulance werd uitge zonden naar Finland, werd dr. Meihulzen in Maart 1940 door de ambulance-commissie van het Roode Kruis benoemd tot leider daarvan. Zondag deelde het opperbevel der Duitsche .wermacht mede: In den Zuidelijken en den centralen sector van het Oostelijk front werden op zichzell staande aanvallen van den vijand afgeslagen. Bij de zuivering van het achterwaartsche gebied in den centralen sector van het front werd een groep van 3000 franc-tireurs vernietigd. Sterke formaties duikbommenwerpers, ge- vcchts- en jachtvliegtuigen ondersteunden met succes de gevechten van het leger in den Noor delijken sector De bolsjewisten leden gevoelige verliezen aan menschen en materiaal. Tijdens Inchtgevechten en door afweergeschut werden 47 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten en ging een eigen toestel verloren. Formaties van dezelfde luchtvloot vielen de overblijfselen van de bolsjewistische Oostzee- vloot in de havens van Leningrad en Kroon stad aan. Twee slagschepen en twee zware kruisers kregen bomtreffers van zwaar cn zwaarste kaliber. Waarschijnlijk is ook een mijnkruiser beschadigd. Zeer zware artillerie van het leger ondersteun de de aanvallen van de luchtmacht door de be schieting van vijandelijke batterijen luchtaf weergeschut. In het gebied van het Visschers- schiereiland en aan de Moermanskust brachten gevechtsvliegtuigen door het werpen van bom men een koopvaax-dijschip van 1200 ton tot zin ken en beschadigden vijf andere schepen zwaar. In Noord-Afrika werd een opmarsch van Britsche verkenningsstrijdkrachten afgeslagen. Vliegvelden en autocolonnes in Marmarlca wer den met goede uitwerking gebombardeerd. De aanvallen op militaire doelen en haven installaties in La Valetta en op Britsche vlieg velden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts met hevige uitwerking voortgezet. Een in het dok liggende Britsche kruiser werd door bommen getroffen. Aan de Engelsche Zuidwestkust bombardeer den gevechtsvliegtuigen een fabriek van de Britsche vliegtuigindustrie. Van een formatie Britsche bommenwerpers, die gistermiddag onder sterke bescherming van jachtvliegtuigen de bezette gebieden in het Westen trachtte binnen te vliegen, werden door Duitsche jagers en luchtafweergschut veertien Een jachteskader onder aanvoering van zijn commodore, majoor Trautloft. bevocht gisteren zijn 2000ste overwinning in de lucht. En Maandag: Aan het Oostelijk front mislukten verscheiden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten. By een eigen aanval in den centralen front sector werd de vijand in gevechten van ver scheiden dagen uit 69 plaatsen verdreven. Hjj verloor hierbij behalve honderden manschap pen aan gevangenen en dooden, 47 kanonnen. 27 granaatwerpers, 132 machinegeweren en talrijke handvuurwapencn. Gisteren werden aan het Oostelijk front 46 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neer geschoten of op den beganen grond vernield. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. Succes volle nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op inrichtingen van de Sovjet- vliegtuigindustrie te Rybinsk, alsmede op mili taire doelen van Moskou. In Noord-Afrika werden hernieuwde aanval len van sterke Britsche verkenningsafdeelingen op Mechili afgeslagen. De spoorlijn Alexandrië- Mersa Matroe werd op verschillende plaatsen door bomtreffers gestagneerd. Onafgebroken aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen en jagers waren gericht op militaire inrichtingen van het eiland Malta. In de staatswerven, in havens, haveninstallaties, kazernes.opslagplaatsen van benzine en in ravitailleeringsbedrijven werden voltreffers niet ontploffingen en branden waargenomen. Door bommen werden een lichte Britsche kruiser in het dok, een koopvaardijschip en een haven- tankboot beschadigd. Aan de Zuidkust van Engeland bombardeer den Duitsche gevechtsvliegtuigen een voor de verzorging belangrijke fabriek. Britsche bommenwerpers vielen vannacht woonwijken in verschillende plaatsen van West- Duitschland aan, vooral in de stad Bonn. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Er werd geen schade aangericht aan militaire of voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen. Daarentegen werd een aantal openbare gebouwen van ten deele hooge cul- tureele waarde door bommen beschadigd. Lucht- vliegtuigen neergeschoten, zonder dat eigen ver- doelartillerie en nachtjagers schoten vijf der 1 aanvallende bommenwerpers omlaag. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Onze stad huisvest wederom een gouden echt paar. Ditmaal valt dat voorrecht te beurt aan onze stadgenooten Berend Frank en Feminie Ekkel, wonende Oosterstraat 17 alhier, wier huwelijk op 7 April 1892 te Kampen werd vol trokken. De bruidegom was zijn geheele leven als siga renmaker werkzaam, eerst 27 jaar bij de firma van Nelle te Kampen, en de laatste 10 jaar bü de firma Wijtenburg alhier, waar hij een paar jaar geleden gepensionneerd werd. Het huwelijk werd gezegend met de geboorte van 18 kinderen. Voorts zijn er 28 kleinkinderen en één achterkleinkind. Hun leeftijd in aanmerking genomen de bruidegom en bruid zijn respectievelijk 71 en 69 jaar oud mogen beiden zich nog ln een goede gezondheid verheugen. Door de goede zorgen van de kinderen en vrienden is hun aar dige woning in een ware bloemenhof herscha pen. Mogen nog tal van goede jaren voor hen zijn weggelegd. EERSTE PLECHTIGE MIS. In de parochiekerk van den H. Petrus. Een bijzondere plechtigheid werd den 2den Paasehmorgen in de kerk van de St. Petrus parochie gevierd, waar pater fr. Theogenes Koesmèn OFM., geboortig van Poetjitan op Java, die op 15 Maart j.l. te Weert, priester werd gewijd, zijn eerste plechtige mis opdroeg. De neomist, die in 1928 als beschermeling der contribueerende leden van het pauselijk liefde werk van St Petrus werd aangenomen, werd bij het opdragen van het misoffer geassisteerd door mgr. Th. M. P. Bekkers, nationaal secretaris van SPX., als presbyter-assistens, rector H. Schra- ma, dioc. directeur van S.P.L. als diaken en kapelaan Bende van de parochie als sub-diaken. Kapelaan A. J. Leenders, eveneens van de St. Petrusparochié. fungeerde als ceremoniarius. Pastoor Th. M. Beukers van de St. Petrus- parochie. hield een feestpredikatie, waarin de spreker in het bijzonder den priesterarbeid in al zijn vertakkingen en daardoor de hooge waar digheid van het priesterschap schetste en aan spoorde het pauselijk liefdewerk van St. Petrus, dat in deze groote gebeurtenis een bekroning van zijn werk ziet, te blijven steunen. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer A. Devilé de Miss?. Glorificate uit van Pe- rosi. Na de mis zong het koor het „Jubilate Deo" van Simon Kroon. In den avond celebreerde de Jonge priester een plechtig lof, dat met het „Te Deum Lau- damus" werd besloten. UITVOERING CHR. KINDERKOOR „LENTEKLOKJES" Voor het eerst gaf mej. Riet Meyering met haar Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" een uit voering in de Stadszaal, zulks met medewerking van de afdeeling Meisjeskoor uit Katwijk aan Zee. Vooi' dezen kinderzang bestond gistermid dag zulk een overweldigende belangstelling, dat zelfs velen moesten worden afgewezen. Een zeer uitvoerig programma, waarmee weer eens bewezen werd. hoe moeilijk het dikwijls is, ook in dit opzicht „maat" te houden, werd af wisselend door de verschillende koren, dan wel gezamenlijk ten uitvoer gebracht. Daaraan was veel zorg besteed, alhoewel de samenstelling toch grooter afwisseling had kunnen bieden. Want het Ihelsjeskoor zong bijv. achter elkaar „Winter" van Cath. v. Rennes, de Zwaan's „Bede" en „Zomeravond", wederom van Cath. v. Rennes, drie koorwerkjes van min of meer hetzelfde genre. Een pittig lied daartusschen door zou echter niet kwaad geweest zijn, vooral omdat het zingen onder mej. Meyering toch reeds in het algemeen veel meer aan fiissche levendigheid moet winnen, wil het ons bij voort during kunnen boeien. Het is wel goed verzorgd en muzikaal gevoelig, maar veelal te zoetelijk en daardoor wat monotoom, en te mat. Aan vankelijk moest ook met de zuiverheid gekampt v/orden, doch dit werd later veel beter. Ook de klank, die soms te open en daardoor voor ver edeling vatbaar Is, trof, toen de kinderen een maal ingezongen waren, door een timbre, waar naar het aangenaam luisteren was. Mej. Meyering blijkt haar taak als koordiri- gente ernstig op te vatten en de kinderen ge ven onder haar leiding blijk van discipline. Wanneer zij zich aan een zekere schoolschheld weet te ontworstelen en vooral grooter verschel- denheid in voordracht en nuanceering vermag te leggen, kunnen wij nog goeden zang van haar koren verwachten. Wij kunnen niet gede tailleerd op de vele nummers, die door Han Zirkzee muzikaal begeleid en met elkaar ver bonden werden, ingaan. Doch de groote aan dacht. waarmee hét auditorium luisterde, be wees volop, hoe zeer het programma in den smaak gevallen is! Han Zirkzee trad nog solistisch op met Sin- ding's bekend „Frühlingsrauschen" en behaalde ook daannee veel succes. Bloemen vertolkten de waardeering. Th. J. Hannema. TENTOONSTELLING IN „PRO ARTE". Zaterdag j.l. werd in de Kunstzaal „Pro Arte" aan de Breestraat een tentoonstelling geopend van werken van den jongen schilder Henk van der Mey. Een openingswoord, min of meer wijs- geerig van aard, dat zichs minder goed leent tot verkorte weergave, werd hierbij gesproken door drs. Willem Snitker. Er was veel belang stelling en wij komen op de expositie terug. 25-JARIG JUBILEUM BIJ STED. LICHTFABRIEKEN. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de hulp machinist der Electriciteitsfabriek J. van der Nat in deze functie werd aangesteld/- In verband hiermede werd hy hedenmorgen door de directie ontvangen, waarbij hij bij monde van den directeur gelukwenschen in ont vangst mocht nemen. Daarop volgde de huldiging door het perso neel der Electriciteitsfabriek met de chefs, waartoe de jubilaris met zijn familie in een der dienstlokalen was genoodigd. Een der collega's maakte zich tot tolk der verzamelde werklieden om den jubilaris te feli- citeeren, waarna ook de bedrijfschef den jubi laris toesprak. Bij deze gelukwenschen werd hem tevens als blijk van sympathie een cadeau aangeboden. Nadat de jubilaris zijn dank voor de onder vonden hartelijke belangstelling had uitgespro ken en de aanwezigen hem persoonlijk de haoft hadden gedrukt, vertrok hij weder huiswaarti om den feestdag verder in huiselijken krinf aoor te brengen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1