33sfe Jaargang DONDERDAG 2 APRIL 1942 No. 25158 Nieuwe oproep van Bose Verplichtstelling van Arbeidsdienst den r Zon der vrijheid gaat op Verspreide bericMen Het proces te Riom Verduisteren: Voor personeel in openbaren dienst, of bijzonder onderwijs en aankomende studenten BINNENLAND De nieuwe weekbon Miltvuur GEMENGD NIEUWS .J Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek ten grave gedragen Goede Vrijdag Ir. Mussert in België LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Utnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Soebhas Chandra Bose heeft gisteren per radio opnieuw een oproep gericht tot het Britsch-Indische volk, waarin hij positie koos ten aanzien van de voorstellen van Cripps. De oproep begon met de verklaring, dat de Britsche berichtendienst bij de verspreiding van een bericht van het overlijden van Bose waar schijnlijk uitgegaan is van den wensch als vader van de gedachte. Ten aanzien van het Britsche aanbod ver klaarde Bose o.a.: „Ik zou verrast zijn geweest, indien Britsche politici werkelijk zouden ge- looven, dat Indië een dergelijk voorstel in over weging zou nemen. Hoe kan Cripps denken, dat hij door het aanbod van dergelijke lflfeinig- heden als een zetel in de vredesconferentie In- dië's vrijheidsdrang zou kunnen bevredigen? Dergelijke kleinigheden werden ons ook tijdens den laatsten wereldoorlog beloofd. Desondanks bestond de belooning voor Indië na den we reldoorlog in verdere onderdrukkingen en te rechtstellingen. Het aanbod van Stafford Cripps, zoo zeide Bose verder, doet zien dat het de Britsche re geering er slechts om te doen is, Indië voor zijn imperialistische oorlogsdoeleinden uit te buiten. Derhalve moet ook de militate macht in Indië aan de Britsche regeering bhjven. En geland denkt daardoor te bereiken, dat Indië's krachten voor het imperium kunnen worden in gespannen en Engeland's vijanden er toe ge bracht kunnen worden de Engelsche militaire basis in Indië aan te vallen. Engelsche politici speculeeren, dat dan wellicht het Indische volk vrijwillig als bondgenoot van Engeland in den strijd zou gaan. Daartegenover moet ik met alle klem verzekeren, dat, indien de Britsche regeering Indië's krachten niet zou uitbuiten en in Indië 'geen militaire basis meer zou on derhouden, er niet de geringste mogelijkheid bestaat voor een aanval van een vreemde mo gendheid op Indië. Ik zou daarom mijn landgenooten willen waarschuwen het Indische volk niet in den oorlog te slepen. Indië zal het niet anders ver gaan als den volken, die Brittannië in den oor log heeft gesleurd, om ze dan, als het kritiek begon te worden, te laten zitten en zich glorie rijk terug te trekken. De overwinning van Engeland zou voor ons de vereeuwiging van de Indische slavernij beteekenen, terwijl onze hoop op vrijheid slechts op de overwinning van de landen van het driemogendhedenver- drag kan gegrondvest zijn. Op grond van mijn goede kennis van de landen van het pact van drié kan ik mijn landgenooten verzekeren, dat zij bij hun strijd tegen het Britsche imperia lisme begrip voor de Indische vrijheid hebben. Volgens den stand van den oorlog is de in eenstorting van het Britsche imperium aan staande. Met deze mogendheid thans nog te willen onderhandelen, is niet alleen dwaasheid, doch waanzin. Ik doe derhalve een beroep op mijn Indische landgenooten thans een defini tieve beslissing te nemen. Aan de eene zyde staat de oude orde, die ons met holle woorden en ydele beloften afscheept en aan den anderen kant de nieuwe wereld, die Indië onmiddellyke bevrijding aanbiedt. Iedere Indiër, die thans vrywillig met Engeland samenwerkt, pleegt ver raad jegens Indië. Ten slotte riep Bose zyn landgenooten op gereed te zyn voor den komenden strijd. ..wy. Indische nationalisten buiten Indië, zoo besloot hy zyn oproep, bereiden .thans de laatste be slissende fase van onzen Strijd om de vrijheid voor. Als het uur komt, zullen wy aan uw zyde staan, vastbesloten tot den strijd en, tot de overwinning. De zon van de vrijheid zal dan weder over ons oude land opgaan." (D2XB.) Men ziet. hoe Bose feller de puntjes op de i zet in zyn volkomen afwyzing van het Engel sche streven en zyn strijd voor de volledige vrij heid vc,n zyn land. In Indië zelf is de beslissing nog niet geval len, al biykt meer en meer, dat op een aan vaarding van de voorstellen van Cripps niet meer door Engeland mag worden gerekend Op zyn allermooist schynt. niet een volledige ver werping aanstaande, doch het doen van zeer afwykende tegenvoorstellen. De Al-Indische radio meldt, dat leden van den Britsch-Indischen staats.aai de rereexing vragen hadden gesteld ten aanzien 'an de tac tiek der „verschroeide aarde" in British Ondië. Generaal Hartley, die in naam der rcgeenng antwoordde, verklaarde, dat het Britsche leger by zyn teugtocht in Britsch-Indië fabrieken, mynen en andere „militaire doelen" zou ver nielen. Verder wordt gemeld, dat in den Britsch-In dischen staatsraad een voorstel was ingediend, tot het byeenroepen van een conferentie van Britsch-Indische industrieelen en arbeiderslei ders, teneinde daardoor een bespoediging van de bewapeningsproductie te bereiken. De mi nister voor voorziening, Sir Mody. die het woord voerde voor de regeering, heeft dit voorstel van de hand gewezen. Een lid van den staatsraad heeft inlichtingen gevraagd over net doel van de Amerikaansche economische missie in Britsch-Indie. De mi nister van arbeid. Sir Inoze Khen, heeft ten antwoord gegeven, dat de Amerikaansche mis sie Britsch-Indië zou helpen het land zoo snel en intensief mogelyk te veranderen in een in- dustreel steunpunt der geallieerde strijdkrach ten voor het Midden en Verre Oosten. Naar de Engelsche berichtendienst uit New Delhi meldt, heeft Cripps verklaard, dat hy zijn vertrek uit Indië zal uitstellen. Cripps had oor- spronkelyk Maandag zullen vertrekken. Op grond van de nieuwe ontwikkeling hoopte hij echter, naar de Engelsche berichtendienst meldt „de volgende week nog nuttigen arbeid in Indië te kunnen verrichten." POLEN TER DOOD VEROORDEELD. Voor het byzondere gerechtshof te Bromberg is vonnis geveld tegen een aantal Polen, die Volksduitschers op den weg van Thorn naar Warschau met machinegeweren en bajonetten hebben vermoord. 21 beklaagden werden ter dood veroordeeld, een beklaagde kreeg vijf jaar verzwaard strafkamp, de overige 16 beklaagden werden vrygesproken. (D.N.B.) REDE VAN PREMIER FILOF. De Bulgaarsche premier Filof heeft in een rede, waarmee de zittingsperiode van de So- branje werd gesloten, verklaard dat het lot van Bulgarije niet denkbaar is buiten de Europeesche gemeenschap, die met zooveel moeite wordt opgebouwd Als eerste voorwaarde voor het totstandko men van de Europeesche gemeenschap noemde Filof de vernietiging van het bolsjewisme, d^* voor Europa steeds gevaarlijk is geweest. Wy Bulgaren, aldus Filof, zyn geen toeschou wers by dezen strijd, daar wy weten, dat onze vryheid afhangt van den uitslag van den stryd Het Bulgaarsche volk moet weten, dat Bulgarye zich in oorlogstoestand bevindt, met alle risico's en gevaren, daaraan verbonden. Daarom moet het ook de oorlogsschaarschte aanvaarden en niet vergeten, dat zyn bondgenooten, die de zelfde denkbeelden huldigen, onder dezelfde schaarschte ïyden. Voor Bulgarye staat daarachter zyn nationale vereeniging. Het is de moeite waard daarvoor offers te brengen De weg naar de macht is nooit met rozen bedekt en toch is dit alleen de zin van het leven van een volk. De tyden gaan zwanger ran groote beslissingen en wy zullen energiek voortgaan. (D.N3.) VOORTZETTING GETUIGENVERHOOR. Den 23sten dag van het proces te Riom werd kolonel Perret als getuige verhoord, die zyn standpunt uiteenzette ten aanzien van de kwes tie van het Fransche pantserwapen en in dit verband bezwarende verklaringen aflegde voor den beklaagde Blum, onder wiens regiem, naar Perret zeide, de materiaalvervaardiging voor pantserwagens zes maanden vertraagd werd. Verder gaf kolonel Perret, evenals de meeste der tot nu verhoorde getuigen, als zyn meening te kennen, dat de inferioriteit en de gebrekkige ondersteuning van het pantserwapen door de luchtmacht een der beslissende oorzaken was geweest voor de militaire catastrofe van Frank rijk. Tydens het tweede deel der zitting legde ge neraal Langois verklaringen af over de geeste- ïyke houding van het Fransche leger. Hy laakte de geringe geestdrift, die de Fransche reservisten en recruten aan den dag hadden gelegd. Ook was de Fransche jeugd beïnvloed door een pers, die voortdurend het leger had bestreden. De beklaagde Daladier protesteerde tegen de verklaringen, omdat zy een politiek karakter droegen. Het debat daarover veroorzaakte een incident met den beklaagde Blum, die opge wonden opstond en den getuige de vraag stelde, of hy, Blum, bedoeld was met de uitlating van den getuige, dat eenige vooroorlogsche politici zich niet als Franschen hadden gedragen. Ondanks het bezwaar van den president, dat de getuige niet verplicht was namen te noe men, riep Leon Blum: „Ik sta er toch op te weten, of ik bedoeld ben" Generaal Langois verklaarde daarop, niet in te zien. waarom hi> als getuige bepaalde personen met name zou moeten noemen Hy kon slechts verklaren, dat al degenen, die zich aan de Volkenbondsideeën hadden gewijd, zich niet als Franschman hadr den gedragen. Later ontstond een heftig verschil van mee ning tusschen den voornaamsten verdediger van Daladier Ribet, en den procureur-generaal Cassagneau over de sterkte der Fransche en Duitsche pantserdivisies. (D.NJ3.) van hedenavond 20.14 uur tot morgenochtend 7.12 uur en van morgenavond 20.16 uur tot Zaterdagmorgen 7.10 uur De maan komt hedenavond op om 21.36 uur ;n gaat morgenochtend om 8.27 uur onder; morgen avond is het maansopkomst te 22.55 uur, waarna de maan Zaterdagmorgen om 9 uur ondergaat. De secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken heeft betreffende den arbeidsdienstplicht het volgende bepaald: Voor dienstneming in den Nederlandschen Arbeidsdienst worden in de eerste plaats opgeroepen degenen, die zich daartoe vrij willig aanmelden, voor zoover zij nog niet den lecfiyd van 24 jaar hebben bereikt. Deze bepaling en alle andere bepalingen in het besluit, behalve die, waarbij uitdrukke- lyk een andere datum is vermeld, treden met ingang van heden in werking. Met ingang van 1 Januari 1943 treden in werking de volgende bepalingen: „Zij, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of by het bijzonder onderwys, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt, hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Dit is niet van toepassing op hen, diè geboren zyn vóór 1 Januari 1920. Zy, die tydens hun aanstelling in openbaren dienst of by het byzonder onderwijs den leeftijd van 18 jaren bereiken, moeten op straffe van ontslag binnen een jaar hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld". Voorts treedt met ingang van 1 September 1942 het volgende voorschrift in werking: „Zy, die in eenig studiejaar als student wen schen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool moeten indien zy den leeftyd van 18 jaar hebben bereikt, vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplicht hébben ve-vuld". Deze bepaling is niet van toepa^ing op hen die vóór 1 Januari 1920 geboren zijn en ook niet op hen, die vóór 1 Januari 1942 zich als student lieten inschryven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden by een universiteit of hoogeschool. De secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken is bevoegd, na overleg met den secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken personen, die den leeftyd van 18, doch nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt en niet of niet volledig in een beroep of een bedrijf werkzaam zijn en geen geregelde beroeps- op schoolopleiding volgen, tot het vervullen van him arbeidsdienstplicht of tot medewerking aan een onderzoek naar hun geschiktheid daarvoor, op te roepen. Hij die aan zoodanige oproeping niet voldoet of niet meewerkt aan een onderzoek, kan op verzoek van den commandant van den Ned. Arbeidsdienst door alle ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie worden aangehouden en naar de plaats, waar de arbeidsdienst moet wor den vervuld of het onderzoek moet worden ge houden, worden overgebracht. Hy kan bovendien worden gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De voorgaande bepalingen zyn niet van ic passing op: A. Hen die op grond van het bepaalde in artikel 7 van de arbeidsdienstverordening voor het vervullen van den dienst niet konden wor den aangenomen B. Hen, die een werkelyken dienst van ten minste vier maanden, tyd met verlof doorge bracht medegerekend hebben vervuld als mili tair, als lid van den Ned. Opbouwdienst of als vrywilliger by de Duitsche Weermacht, de ,Waf- fen S.S.", of het Vrijwilligerslegioen Nederland Tenzy de dienstneming vrijwillig geschiedt C. Gehuwden, tenzy zy in aanmerking wen schen te komen voor een aanstelling in open baren dienst of by het byzonder onderwijs dan wel als student wenschen te worden ingeschre ven of eenig examen wenschen af te leggen by een universiteit of hoogeschool. In byzondere gevallen kan door den secreta ris-generaal van het departement van Alge meene Zaken vrijstelling of uitstel van boven genoemde vereischten worden verleend. Personen, aangesteld ln openbaren dienst of by het byzonder onderwijs, die hun arbeids- dienstplicht vervullen, worden geacht met ver lof te zyn zonder behoud van bezoldiging. De arbeidsdiensttyd telt ten volle mede voor recht op vaste aanstelling, voor periodieke salaris- en loonsverhoogingen, bevordering en pensioen, terwyl pensioenpremie over dien tyd niet wordt verhaald. Zy, die hun arbeidsdienst hebben vervuld, hebben, in overeenstemming met hun bekwaam heden, recht op voorrang by arbeidsbemidde ling in Nederland, w Aartoe de gewestelyke ar beidsbureau* hun medewerking verleenen. Zij, die thans zijn aangesteld of vóór 1 Ja nuari 1943 aangesteld worden in openbaren dienst of by het bijzonder onderwys, moeten, indien zy den leeftijd van 18, doch niet dien van 22 jaar hebben bereikt en ongehuwd zyn, op straffe van ontslag, vóór 1 Juli 1944, ge durende het daartoe door den secretaris-ge neraal van het Dep. van Alg. Zaken te bepa len tydvak, hun arbeidsdienst hebben ver vuld. Ook voor hen gelden de hierboven ge noemde gevallen van niet toepassing en de mogelijkheid van vrijstelling. De bepaling, dat voor dienstneming in den Ned. Arbeidsdienst in de eerste plaats worden opgeroepen degenen, die zich daarvoor vrijwillig aanmelden, voor zoover zy nog niet den leef tyd van 24 jaar hebben bereikt en eveneens het gestelde dat deze bepaling niet van toepas sing is op hen, die op grond van het bepaallde in artikel 7 van de arbeidsdienstverordening voor het vervullen van den dienst niet konden worden aangenomen, zyn mede van toepassing op dienstneming In den Ned. Arbeidsdienst door vrouweiyke personen. Overigens kan de secretaris-generaal andere bepalingen van dit besluit van toepassing ver klaren cp vrouwelijks personen. Voor degenen, die het staatsexamen zullen af leggen, zal een byzondere regeling worden ge troffen. die waarschyniyk daarin zal bestaan, dat hun uitstel wordt verleend of dat hun ge durende den dienst een kort verlof wordt toe- gestaan. om aan het examen te kunnen deel nemen. Voor de volgende week zyn voor het koopen van brood, vleesch en aardappelen geldig verklaard dc bonnen 18. PRIJSREGELING VOOR KRENTENBROOD. In verband met de naderende Paaschdagen is het wenschelyk gebleken voor krentenbrood een afzonderlek»? prijsregeling te treffen. Dit is thans geschied en wel in dezen vorm, dat brood, waarin krenten, rozynen of sucade zyn verwerkt, ten hoogste mag worden verkocht tegen het dubbele van het totaalbedrag der wettelyk toelaatbare inkoopsprijzen van de verwerkte grondstoffen. STEUN.... Zou er een meer gehaat woord in de Neder landsche taal bestaan dan het woord steun? Hoe:.,f,lRi' hebben niet jarenlang gebukt ge- i** "i' het juk van den steun? Hoe dik- wylr en oelang hebben deze steuntrekkers er niet naai .gesnakt eens eindelyk bevrijd te zyn van het minderwaardigheidscomplex dat door de steun loodzwaar op hen drukte? Maar er is ook een ander soort steun Mede te helpen om dezen steun te verleenen is een verheffende en eervolle taak. Eervol, inder daad, dat is het, wanneer men steun verleent aan een menschlievenden arbeid. Eervol is het, steun te verleenen aan de hulpexpeditie, die binnen afzienbaren tyd aan het Oostfront inge zet wordt: de Nederlandsche ambulance. Steunt daarom zooveel u kan, stort uw bijdrage. Iets meer dan u kunt missen op giro-rekening 87600, Nederlandsche ambulance. Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. VERKOOP v AN NUCHTER KALFSVLEESCH i IN DE NOORDELIJKE PROVINCIES. Aangezien er in dezen tyd veel kalveren wor- den geboren, die, in verband met de schaarsthte aan veevoeder, onmogelyk alle in leven kunnen worden gehouden, dient het publiek, zooals reeds eerder bekend is gemaakt, genoegen te nemen met het feit, dat de slager in hoofdzaak nuchter kalfsvleesch aflevert In de Noordelyke provincies, nameiyk in Gro ningen, Friesland, Drente en Overijssel worden thans zeer veel kalveren geslacht. De kalveren kunnen wegens vervoersmoeilykheden niet over de andere provincies worden verspjeid. De sla gers in genoemde provincies krygen daarom uit sluitend (in Overyssel nagenoeg uitsluitend) kalfsvleesch toegewezen, zoodat het voor hen onmogelyk is ander dan nuchter kalfsvleesch te verkoopen De veehouders zullen zich ongetwyfeld herinneren, dat van November 1939 tot Mei 1940, over geheel Nederland ver spreid, een groot aantal gevallen van miltvuur onder het vee voorkwam, ver oorzaakt door het voeren van uit het buitenland- ingevoerd besmet beender meel. De aanwezige voorraad meel, benevens daarvan of daaxTnede bereide koekjes zyn toen, na onteigening, vrijwel geheel vernietigd, terwyl de door het voeren gestorven dieren vanwege het ryksbu- reau voor de voedselvoorziening in oor logstijd zyn vergoed. Thans heeft zich ln een gemeente ln de provincie Gelderland een geval van miltvuur by een rund voorgedaan, waar- by bleek, dat dit rund gevoerd was met een gedeelte van den door den eigenaar achtergehouden voorraad besmette koek jes. Deze voorraad is met het cadaver in den destructor vernietigd. Deze. onbegrypelyke onvoorzichtigheid is den veehouder, die volkomen bekend was met het verdachte karakter dei- koeken, duur te staan gekomen, daar thans vanzelfsprekend van schadever goeding geen sprake kan zyn. Het is niet onmogelyk, dat ook nog andere veehouders een of meer doozen der bedoelde koeken of een grootere of kleinere hoeveelheid van het besmette meel hebben achtergehouden en nog in hun bezit hebben. Mocht dit inderdaad het geval zyn, zoo worden deze veehouders in hun eigen belang ernstig en met nadruk gewaar schuwd om deze koeken of dat meel aan hun vee niet te voeren, ook zelfs niet by de huidige voedselschaarschte. maar deze alsnog te vernietigen. DOOR WAGEN OVERREDEN. Gisteren vervoerde de landbouwer H. uit Olburgen (Gld.) met een veewagen een stier. Daar dit dier niet goed vastgebonden was, ging H. op den wagen om het vaster te binden. Hy gooide daarby de leidsels op het paard, waardoor dit zoo schrok, dat het op hol sloeg. H. werd van den wagen gesling"~d, kwam hier onder en brak beide dybeenen. Hy is naar het R.K. ziekenhuis vervoerd, zyn toestand is ernstig. DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN EN GEDOOD. Te Oss is gisterochtend de 62-jai4ge landbou wer P. van der Wielen uit Oss op den onbe- waakten overweg aan den Kantweg door een losse locomotief gegrepen en op slag gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. ENRSTIGE AUTO-ONGELUKKEN IN SPANJE. Volgens een bericht uit Tanger is tusschen Mazagan en Settat een volle autobus van een helling van 15 meter hoogte in een rivier ge reden. Zeventien personen kwamen om het le ven, 14 werden gewond. In Galicië in Noordwest-Span je by Lugo, is een vrachtauto, die menschen vervoerde, tegen een muur gereden en geheel vernield. Negen personen kwamen om het leven. 2 werden zwaar gewond. Op Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage is gistermiddag onder groote belangstelling het stoffelyk overschot te ruste gelegd van den Minister van Staat, oud-minister van buiten- landsche Zaken, commissaris der provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek De stoet vertrok omstreeks één uur van de ambtswoning aan het Korte Voorhout, nadat ds. A. K. Straatsma er een rouwdienst had geleid. Een apart rytuig beladen met een overstelpend aantal bloemstukken reed mede. Gereden werd langs het naast de commissaris-woning gelegen gebouw van het provinciaal bestuur. Op het bordes stonden het college van Gedeputeerden en de Griffier en verder was buiten het geheele personeel der provinciale griffie opgesteld. Hier hechtte namens het griffie-personeel de ouaste afdeelingschef, dê heer K. H. A. Buitendorp, een krans aan; een krans van het personeel van den provincialen waterstaat werd aangeboden door den hoofdinspecteur ir L. T. van der Wal. Het College van Gedeputeerden had een krans doen bezorgen aan het sterfhuis. Onder de ver dere talryke bloemstukken noemen wy die van den Rijkscommissaris, den Beauftragte voor Zuid-Holland, het ministerie van Buitenland- sche Zaken. Op de begraafplaats werden o.a. opgemerkt verscheidene oud-ministers oud-commissarissen van provincies, de oud-burgemeester van VGravenhage, mr. S. J. R. de Monchy en de waarn. burgemeester prof. ir. C. L. van der Bilt. wethoudex-s dier gemeente, gedeputeerden van Zuid-Holland, de gemachtigde van den Rijks commissaris voor Zuid-Holland en 's-Graven hage. dr. Schwebel voorts dr. Stüle als verte genwoordiger van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie dr. Wimmer en vele an dere autoriteiten, als hoogleeraren. hoofdamb tenaren. burgemeesters, bestuurders van licha men in welke de ontslapene zitting had. enz. .Nadat in de aula het slotkoor ..Wenn ich einmal soil scheiden" uit de „Matthaus passion" was uitgevoerd, werd de kist met het stoffelyk ovre- schot, begeleid door boden die den overledene hadden gediend, onder de tonen van het „Wilt heden nu treden" naar de groeve gedragen, waarna dr. Schwebel mede namens den Ryks- commissaris een krans neerlegde en dr. Stüle zulks deed namens den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, dr. Wimmer. Vervolgens dankte de jongste zoon van den overledene jhr. M. P. M. van Karnebeek namens de familie voor de groote belangstelling „Deze sterkt my in het gevoel" aldus spreker, „dat vader zich tydens zyn leven veler achting, vriendschap en waardeering heeft weten te ver werven." Nadat hy speciaal den vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris had gedankt voor diens aanwezigheid zeide hy, overeenkomstig den wensch van den overledene niet te willen bly- ven stilstaan by het heden, maar den blik voor uit te zullen richten en de nalatenschap van disns groote verstand te zullen aanvaarden. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 19.15—19.30 spreekt Max Blokzyl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties, over het onderwerp: „Het vrije woord ln tyd van oorlog." BESCHERMING VAN SCHULDENAREN, DIE OORLOGSMOLEST HEBBEN GELEDEN. Zooals gemeld is in het verordeningenblad dezer dagen een besluit verschenen inzake be scherming van schuldenaren die oorlogsmolest hebben geleden. Ter toelichting van dit besluit deelt de alge meen gemachtigde voor de oorlogs- en defen- sieschaden het volgende mede: Met deze^ regeling wordeft tegemoet geko men de schuldenaren, die hun oorlogsgeweld- schade bydragen uitgekeerd krijgen en deze voor het weder op gang brengen van hun be drijven willen aanwenden, doch zich daarin door opvorderingen van de zyde van hun oude schuldeischers bedreigd zien. Het besluit houdt nX in, - dat in vele gevallen de opeischbaarheid van oude schulden ten laste van door oorlogs geweld getroffen schuldenaren, kan worden op geschort. De groep schuldenaren, die op dit besluit een beroep kunnen doen. is beperkt tot hen. die ingevolge het besluit op de materieele oorlogs schaden of in aanmerking komen voor een bijdrage in schade aan roerende goederen, wel ke tot hun bedryf behooren of het uitoefenen van zyn beroep dienen, of zulk een bydrage reeds hebben genoten. Hieruit volgt, dat buiten de werking van het onderhavige besluit vallen die schuldenaren, die krachtens het besluit op de materieele oorlogs schaden aanspraak kunnen maken of hebben kunnen maken op een bijdrage in schade onroerende goederen en aan huisraad. Morgen, Goeden Viydag, zal ons Blad niet verschynen en zuilen onze Bureaux den ge- heelen dag gesloten zyn. DE DIRECTIE. BIJ DE BELEDIGING DER NEDER LANDSCHE N.S.K.K. Een aangrijpende plechtigheid heeft Woens dagochtend in het Belgische stadje Diest plaats gehad. Tegen 10 uur stonden op de ruime bin nenplaats van de citadel, die op een heuvel bo ven de stad ligt, drie bataljons der N5X.K. van het National-sozialistische Kraftfahrer- korps opgesteld, om op den Führer Adolf Hit ler beëedigd te worden. Het waren een Duitsch, een Nederlandsch en een Belgisch-rexistisch bataljon, het Nederlandsche bestaande uit man nen der N.SB. Een zeer byzondere verrassing voor de honderden Nederlandsche N.S.K.K.- mannen was wel, dat de leider der N.S.B. Mus sert, begeleid door zijn adjudant v. d. Arent, den gevolmachtigde i.b.d., H. W. Müller Leh- ning den wnd. commandant der W.A. opper heerbanleider H. C. van 't Hof, en het hoofd der af deeling perszaken der N5.8., Max Blok zyl, naar Diest was gekomen om van de plech tige beëediging getuige te zyn. Toen de auto's uit Nederland en uit Brussel op de binnenplaats van de citadel binnenreden, stonden daar de dx-ie bataljons met een militair muziekcorps in carré opgesteld. Op den linkervleugel de Duit sche. in het midden de Nederlandsche en op den rechtervleugel de Waalsche manschappen. Eeregasten der Nederlandsche WA., der Duit sche N.SX.K., van de Duitsche politieke orga nisatie, van de Rexisten-party en van de plaat- seiyke militaire instanties stelden zich tegen over het Nederlandsche bataljon achter het spreekgestoelte op. Met Gruppenführer von Bayerehrenberg inspecteerden Mussert en Van 't Hof te zamen met den vertegenwoordiger der Rexlsten en eenige Duitsche officieren het uit drie nationaliteiten bestaande regiment, waarop achtereenvolgens het geheele regiment door den» Gruppenführer de Nederlanders door Mussert en de Rexistische manschappen door comman dant H. Mathies, achtereenvolgens in het Duitsch. het Nederlandsch en het Franscb wer den toegesproken. De leider der NiJ.B wees in het byzonder op de uiterst zware tyden, die ons vaderland thans in en buiten Europa doormaakt en op de be- teekenis van het offer, dat ook by de N.S.B. door zonen van Nederland wordt gebracht, een offer, waarvoor dit vaderland zich dankbaar zal toonen. Met een geestdriftig „hou-zee" dankten de Nederlandsche manschappen hun leider voor zyn bezielende woorden. Commandant Mathies sprak tot de Rexisten in geiyken geest. Onmiddellijk daarop had, wederom in de ver schillende talen, de beëediging op den Führer plaats. Terwyl de Duitsche mannen den eed aflegden, werd het Horst-Wessellied, by de be- eediging der Nederlanders het Wilhelmus en tydens de eedsaflegging der Walen het Rexisten- lied „Vers l avenir" gespeeld, welke hymnen na een slotwoord van Gruppenführer von Bayer ehrenberg herhaald werden, waarna het offi- cieele gedeelte van deze militaire plechtigheid geëindigd was. Onmiddellyk daarna begaf Mussert zich met zyn begeleiders naar de Nederlandsche soldaten- kamers in de meer dan 150 jaar oude citadel en daarby herhaalden zich de steeds ontroerende tooneeltjes van aanhankeiykheid der vrywilli- gers voor den leider der N.S.B. waartoe de meesten behooren. Tallooze manschappen bleken over fototoestellen te beschikken en Mussert moest tientallen malen geduldig model staan voor moment- en tydopnamen. of zich de stryd- liederen der N.S.B. laten toezingen, terwyl in de ouderwetsche maar knus-warme chambrees de jonge soldaten met stralende oogen op de vragen van den leider der N.S.B. ingingen en van hun ervaringen vertelden. De stemming bleek uitstekend te zyn, zoodat de bezoekers uit Nederland de beste indrukken mee naar huis konden nemen. TENTOON STELLING „VOOR HET KIND" TE DEN HAAG. Gistermiddag om vier uur is in den Dieren tuin te Den Haag de tentoonstelling geopend van kinderspeelgoed, vervaardigd r'oor de al daar gelegerde onderdeelen der Duitsche politie Deze expositie zal tot en met 8 April In de klei ne zaal te bezichtigen zyn. De feestelijke opening had plaats ln de met vlaggedoek versierde nevenzaal en werd byge- woond door de echtgenoote van den Hykscom- raissarls, den bevelhebber der Ordnungspolizel, General-Major Schumann en diens echtge noote, en vertegenwoordigers van weermacht, S.S., party en staat, van de Nederlandsche po litie en van de N.S.B. Medewerking verleenden een quintet </an het stafmuziekcorps, S.S.-Rot- tenführer Kadach (tenor) en een koor samen gesteld uit leden van het organiseerende politie bataljon VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van 31 Maart j.l. is aan mr. J. Linthorst Homan eervol ontslag verleend als curator van de rijksuniversiteit te Groningen. Dr. J. Jongbloed, thans conservator, is be noemd tot gewoon hoogleeraar ln de faculteit der geneeskunde aan de ryksuniversiteit te Utrecht, om onderwys te geven ln de physlo- logie. Mr. P. Kikkert te 's-Gravenhage is met ingang van 1 April j.l. benoemd tot directeur van den rykswaterstaat.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1