WOENSDAG 1 April 1942 No. 25157 De komende strijd in het Oosten Coöp. Raad van voedselvoorziening 83sfe Jaargang Sovjet-plannen volkomen mislukt De voorstellen aan Brifsch-lndië De aanval op St. Nazaire Verspreide berichten Nieuwe Burgemeester te Utrecht Het proces te Riom BINNENLAND Alle hens aan dek V erduisteren: Boer Van Till als voorzitter aangewezen Dank van den Rijkscommissaris aan dr. Poslhuma RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny, Telef, Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. D.N.B. meldt o.m. uit Berlijn: De voor het voorjaarsoffensief gereed gehouden Duit- sche aanvalslegers vinden, dank zij de taai heid der Duitsche wintcrverdediging die operatiebases, die door de opperste Duit sche leiding voor het aanbreken van den winter waren vastgelegd en bepaald. Aan deze beoordeeling van den toestand op het Oostelijke oorlogstooneel verbindt men in militaire vakkringen in de Duitsche hoofdstad de conclusie, dat het eerste kwartaal van 1942 eindigde met een fiasco der Sovjet-Russische' strategie, die er in den laatsten tijd op gericht was geweest, door het in den strijd werpen van alle beschikbare oorlogsmiddelen in den win- terslag in het slechtste geval de in het voor- Jaar te verwachten beslissende gevechten te dicteeren, in het gunstigste geval echter den Duitschen legers in sneeuw en ijs den doodelij- ken stoot toe te brengen. Den 31sten Maart 1942 kan by het invallen van den dooi gezegd worden, dat de po gingen vruchteloos zijn geweest. In de taal der Sovjet-Russische legerberich- ten heet het: ..Geen belangrijke veranderingen" Achter deze in de laatste bolsjewistische leger- berichten steeds terugkeerende formule ver bergt zich de catastrophe van de oorlogvoering van den tegenstander. Het feit, dat de bolsje wisten ook getracht hebben een tangbeweging uit te voeren, wordt door het Duitsche com mando een interessant symptoom genoemd voor de- toekomstige oorlogvoering in het Oosten. Nabootsing van nieuwe ideeën en methoden, tijdens den veldtocht in het Westen van de Duitsche oorlogvoering afgekeken, waarborgt niet het succes van de origineele toepassing van een nieuwe idee met het instrument, dat het succes niet minder waarborgt. Door het feit, dat de bolsjewistische leiding in feite steunt op „menschenmassa" en ..klimaat" heeft zij zich ook op het gebied der militaire machts- beslissirig als een echt kind van het zuivere materialisme ontpopt. De winter heeft den bolsjewisten inderdaad bijna alles gekost. Indien men er aan Duitsche zijde desondanks toch nog rekening mee houdt, dat het reusachtige gebied nog over voldoende menschen beschikt, dan is dat een bij den Duitschen generalen staf gebruikelijke bereke ning, die vóór het opstellen van plannen nooit van gunstigste, doch steeds van de ongunstigste voorwaarden uitgaat. De voor het offensief gereed gehouden Duit sche legers behoefden tot nu toe op geen enkele plaats in den strijd te worden geworpen. De Duitsche legerleiding heeft hier, ondanks vele plaatselijke moeilijkheden, die zich hier en daar hadden voorgedaan, met haar reserves in wijze beperking en met vooruitziend en blik, een te rughoudendheid getoond, waarvan de wereld den zin spoedig zal leeren kennen, die echter slechts mogelijk was wegens de stoere stand vastigheid van de eerste Duitsche linie. Deze linie bestond uit steunpunten, niet uit een samenhangend front. Zoo was een bespa ring van menschen mogelijk, zoo was het ech ter ook mogelijk, dat het den bolsjewisten in deze uitgestrekte gebieden tusschen de steun punten gelukken kon hier en daar met een of ook met meer divisies door te breken. Echter steeds tot hun verderf. De Duitsche strategen hadden met deze moge lijkheid rekening gehouden. De bolsjewistische plannen tot omsingeling van Duitsche formaties werden tot omsingelingen van deze doorgebro ken bolsjewistische divisies, regimenten of batajons, terwijl vanuit de steunpunten, welker sterkte op dergelijke acties berekend was, de hiaten werden aangevuld en daannede een cor don achter de opgerukte vijandelijke eenheden gesloten. United Press meldt uit Nieuw-Delhi, dat de meerderheid der leden van het Al-Indische Congres zich thans tegen aanvaarding der voor stellen van Stafford Cripps heeft verklaard. Exchange Telegraph meldt uit New Delhi, dat de congrespartij', na een veelbewogen zitting van de werkcommissie, welke zitting drie uur heeft geduurd, besloten heeft een brief te schrijven aan Cripps om hem nog een uiteenzetting te vragen over bepaalde punten met betrekking tot het overdragen van de macht in de tegenwoor dige overgangsperiode. De president van de congrespartij, Azad, heeft een dergelijken brief aan Cripps gezonden. Zoolang nog geen ant woord is ontvangen, zal de werkcommissie geen definitief standpunt publiceeren. Gandhi en Nehroe hebben opdracht gekregen om gezamenlijk een ontwerp van een resolutie op te stellen, dat later na ontvangst van de ont werpen bestudeerd zal worden. Naar verder verluidt, houdt een groot gedeelte van de werkcommissie hardnekkig vast aan den eisch tot onmiddellijke overdracht van de lands verdediging. Naar de Britsche berichtendienst 't Nieuw- Delhi meldt, heeft Cripps gisteren op de pers conferentie verklaard, dat hij verwachtte mor gen in staat te zullen zijn in groote lijnen „zijn verdere plannen mede te deelen". Ter persconferentie is aan Cripps gevraagd, of bij de Britsche voorstellen ook pen clausule is gemaakt, waardoor de positie van den Indischen vertegenwoordiger in Washington wordt gere geld. Cripps heeft hierop voorgesteld, dat men den vertegenwoordiger van Indië denzelfden status zou verleenen als den diplomatieken ver tegenwoordigers der dominions. Over het avondeten, dat Cripps Maandag- te zamen met Pandit Nehroe heeft genuttigd, heeft hij gezegd, dat het hier een aangelegenheid tus schen twee oude vrienden betrof en dat het diner geen officieel karakter droeg. Volgens berichten uit Delhi zou Mahatma Ghandi voor de Congrescommissie een lange verklaring hebben afgelegd. De inhoud van deze rede is in het desbetreffende bericht echter niet bekend gemaakt. In bevoegde Duitsche kringen is men ervan overtuigd, dat Cripps, welke voorstellen hij ook mag indienen, met zijn opdracht in Indië schip breuk zal lijden. Algemeen wordt geconstateerd, dat ondanks de uitnoodiging aan het Indische volk om het verleden te vergeten, de Indiërs dit verleden niet vergeten kunnen. Cripps' uiteen zettingen duiden erop, dat het den Britten niet te doen is om het vestigen van een werkelijk zelfstandigen Indische staat, doch om een schepping, waarbinnen de tegenstellingen moeten blijven bestaan, waarmede Engeland de moge lijkheid zou hebben die tegenstellingen tegen elkaar uit te spelen. (D.N.B De A N P.-correspondent te Berlijn meldt: Naar in buitenlandsche kringen vermoed wordt, hadden de Engelschen met hun raid op St. Nazaire ook een politiek doel, n.l. druk uit oefenen op de te dien tijde in gang zijnde be sprekingen tusschen Laval en de regeering te Vichy. Van Amerikaansche zijde heeft men mis baar over deze ontmoeting gemaakt. In Wa shington werd beweerd, dat Laval vérgaande eischen aan Pétain had gesteld en wel in naam van Hitier. Hij zou het ontslag van verschil lende ministers gevraagd en eigenlijk alle macht aan zich hebben willen trekken, zoo heette het. Ook deed weer opgeld het verhaal over den eisch tot het ter beschikking van Duitschland stellen van de Fransche vloot en de Fransche koloniën. Tot dusver evenwel zou Pétain aan allen druk weerstand hebben geboden. In Lon den zwijgt men geheel over dezen vermoedelijken samenhang der gebeurtenissen, gelijk men ook in Berlijn het stilzwijgen bewaart over Lavals be sprekingen. Men beschouwt ze als een volkomen interne Fransche aangelegenheid. Des te meer ophef maakt men in Londen over de beweerde resultaten van den aanval op den Loire-mond. In tegenspraak met de aanvanke lijke berichten, als zou het doel geweest zijn, St. Nazaire als duikbootbasis dicht te stoppen, ver klaart men thans dat de aanval het groote dok gold, hetwelk buiten Duitschland het eenige dok in Europa was. dat een oorlogsschip als de Tirpitz kon bevatten. Ongeacht de Duitsche bouwprestaties ook op dit gebied, waarbij de heele Éuropeesche Westkust in korten tijd in staat van verdediging werd gebracht, beweren de Engelschen, dat de haven van St. Nazaire voor minstens een jaar buiten gebruik is ge steld door hun aanval. Hierbij zij nog aange- teekend, dat. zooals bekend, Brest de groote Fransche oorlogshaven in het Westen is. en dat de Engelschen ook daar de Duitsche slagschepen opzochten, voor deze hun schitterenden tocht door het Kanaal en het Nauw. van Calais onder namen. DE VERLIEZEN DER NOORSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. De bladen te Oslo publiceeren een overzicht van de Noorsche koopvaardijschepen, die, in Engelschen dienst varende, zijn gezonken. Daarin wordt gezegd, dat met zekerheid kan worden aangenomen, dat op zijn minst 260 schepen met een tonnage van meer dan 1.2 millioen b.r.t. verloren zijn gegaan. (D.N.B.) ANGLO-AMERIKAANSCHE LEVERANTIES AAN TURKIJE. De A.N.P.-correspondent te Berlijn schrijft: Van Anglo-Amerikaansche zijde doet men al het mogelijke, om Turkije te vriend te houden. Hoewel reeds eenige malen werd verklaard, Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne- derlandsche gebieden heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening nr. 108/40 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) den burge meester van de gemeente Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk met ingang van 31 Maart 1942 eervol uit zijn functie onthe ven en pensioen verleend. In zijn plaats heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden op grond van de zelfde bepaling den burgemeester van Zaandam, Van Ravenswaaij, met gelijktij dig eervol ontslag uit deze functie, benoemd tot burgemeester van Utrecht. VOORTZETTING GETUIGENVERHOOR De 23e dag van het proces te Riom tegen degenen die verantwoordelijk zyn voor de ne derlaag", was voor een groot deel gewijd aan het hooren van den getuige generaal Martin, die verklaringen aflegde over de technische ontwik keling van het pantserwapen. Volgens zijn mee ning hadden de Fransche pantserwagens het tegen de Duitsche kunnen opnemen, wanneer zij over voldoende munitie beschikt zouden heb ben. De snelheid was echter kleiner dan die van de Duitsche pantserwagens; de levering van brandstof en munitie vertoonde groote gebreken. Generaal Martin laakte het voorts, dat men het pantserwapen niet zelfstandig had gemaakt, hetgeen hij een fout van de heerschende doctri nes noemde. Op de vraag van den president, of de productie der pantserwagens aan de ver wachtingen had beantwoord, antwoordde Mar tin. dat er vertraging was geweest. Bij het uit breken van den oorlog kon men slechts één pantserdivisie vormen. De bewering van Dala- dier, dat men reeds in September 1939 pantser divisies kon vormen en dat men in Mei 1940 over 4000 pantserwagens beschikte sprak Martin tegen met de opmerking, dat Daladier verouder de typen heeft meegeteld. Op de vraag, waarom Frankrijk geen pantser divisies had, antwoordde Daladier, dat de gene rale staf de doctrine had opgesteld, dat pant serwagens slechts als escorte der infanterie ge bruikt moesten worden. Toen de president gene raal Gamelin vroeg zich hier over uit te laten, weigerde Gamelin daarop in te gaan met de motiveering, dat het bier aangelegenheden van het leger betrof. In het tweede deel der zitting werd als des kundige generaal Keiler, oud-inspecteur dei- tanks bij het leger, gehoord. Hij zeide, dat de Duitsche pantserwagens bemand waren met een voortreffelijk opgeleid personeel. Hun tactiek bestond in het offensief, terwijl de Fransche wapens zich tot het defensief beperkten. De projectielen van het Fransche pantserafweer- geschut drongen niet genoeg door. Keiler schetste de reusachtige prestatie, die de Duitschers bij de mobilisatie leverden. Hoe wel -Frankrijk over goede ingenieurs en vaklie den beschikte, is het steeds achteruitgegaan. Terwijl het in 1929 op autogebied het eerste land ter wereld was, stond het enkele jaren later op de derde plaats. Met haar overal opge- eisehte voertuigen leek het leger op her circus Barnum. De autoproductie had veertig procent grooter moeten zijn. Tegen het einde van de zitting kwam het tot een nog ai opgewonden vraag- en antwoordspel tusschen Keiler en de beklaagden met hun verdedigers. Het. debat werd zoo heftig, dat zelfs Gamelin het stilzwijgen brak en op Keilers verwijten aan den generalen staf antwoordde met een driftig „jamais". (D.N.B.) HET VOLK ZIJ ÉEN IN ZIJN VOLKSDIENST van hedenavond 20.12 uur tot morgenochtend 7.15 uur De maan komt hedenavond op om 20.17 uur en gaat morgenochtend om 7.57 uur onder. dat de Sovjet-Unie bij de wapenleveringen den voorrang geniet en Roosevelt in een schrijven aan hooge Amerikaansche ambtenaren nog dezer dagen te kennen gaf, dat deze leveran ties aan Moskou schromelijk ten achter waren, heeft Amerika volgens Engelsche berichten thans weer gevechtsvliegtuigen aan Turkije ge leverd. Ook heeft men van die zijde een con tract geteekend voor het vergrooten en verbe teren van Turksche havens. Gisteren werd een tweede in Engeland gebouwde torpedojager aan Turkije afgeleverd. Het schip nam ligplaats in Alexandrette. Het Verrdeningenblad maakt melding van een coöperatieve n raad als toporganisatle voor coöperatieve vereenigingen op het gebied der voedselvoorziening. Coöperatieve vereenigingen in den zin van dit besluit zijn de volgende lichamen, voor zoover het meerendeel hunner leden als voortbrengers van producten van den landbouw in den zin van artikel 1 van het organisatiebesluit voedselvoorziening 1941 werk zaam zijn, met uitzondering van verzekerings ondernemingen, alsmede van vereenigingen van handelaren en ambachtslieden: a. coöperatieve vereenigingen in den zin van de wet op de coöperatieve vereenigingen 1925; b. vereenigin gen, welke als zedelijk lichaam zijn geconsti tueerd en erkend volgens de wet v n 22 April 1855 tot regeling en beperking van het recht van vereeniging en vergadering, en ten doel hebben de stoffelijke belangen harer leden te bevorderen in den zin van artikel 1 van de wet op de coöperatieve vereenigingen; c. andere rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen, welke naar het oordeel van de toporganisatie in hun opzet en werkzaamheden met coöperatieve ver eenigingen overeenstemmen. Onder centrale organisatie wordt verstaan een organisatie ongeacht haar rechtsvorm welke een of meer groepen van coöperatieve vereenigingen met 2en gelijksoortig doel omvat en welke door de top organisatle is erkend. De Nederlandsche Coöperatieve Raad is rechtspersoon en zal de belangen behartigen van de organisaties, waarop hij het algemeen toezicht uitoefent. Alle coöperatieve vereenigin gen en centrale organisaties zijn verplicht zich binnen vier maanden aan te melden bij dezen Raad, die de bevoegdheid heeft organisaties, die dezen aanmeldingsplicht verzuimen wegens een te gering aantal leden geen economische beteekenis hebben, dan wel wegens niet-na- koming van haar opgelegde verplichtingen, te ontbinden. Voor de ontbinding van een coöperatieve Vereeniging, welke lid is van een organisatie, ingesteld of erkend op grond van het besluit betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfs leven, is de toestemming van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Vischery vereischt, evenals voor de ont binding van een coöperatieve vereeniging, welke werkzaam is als credietinstelling. In de overige gevalen heeft de vereeniging bij ont binding binnen vier weken recht van beroep op den secretaris-generaal, door welk beroep de ontbinding wordt geschorst. De verevening der zaken van een ontbonden vereeniging geschiedt door een door de top- organisatie te benoemen curator. De top-organisatie heeft de bevoegdheid tot het uitoefenen van controle op boekhoudingen, op het financieel beleid en tot het geven van richtlijnen en het treffen van maatregelen, ten einde handelingen van coöperatieve ver eenigingen tegen te gaan, welke het coöpera tieve karakter van deze vereenigingen of het coöperatieve aanzien in het algemeen schaden, alsook tot het aan een coöperatieve vereeniging opleggen van de verplichting binnen een be paalden termijn als lid toe te treden tot een door de top-organisatie aan ce wijzen centrale orga nisatie. Indien een coöperatieve vereeniging aan deze verplichtingen niet of niet behoorlijk voldoet, is de toporganisatie bevoegd haar een boete op te leggen van ten hoogste vijfduizend gulden. Wanneer een centrale organisatie Is belast met de controle op de boekhouding en het financieele beleid en deze haar taak niet of niet behoorlijk uitoefent, is de toporganisatle gerechtigd haar de gegeven bevoegdheden te ontnemen, terwijl in het geval dat de centrale organisatie bij die controle de haar door de toporganisatle gegeven aanwijzingen niet op volgt. de secretaris-generaal haar een boete van ten hoogste tienduizend gulden kan op leggen. Het algemeen toezicht op de toporganisatle wordt uitgeoefend door den secretaris-generaal, die ook den voorzitter benoemt en ontslaat, op voordracht van den boerenleider en na over leg met dezen. De door den secretaris-generaal vast te stellen statuten bevatten voorschriften omtrent de wijze, waarop de bijdragen van de aangesloten coöperatieve vereenigingen en cen trale organisaties worden vastgesteld. De vereeniging Nationale Coöperatieve Raad wordt ontbonden. De Nederlandsche Coöperatieve Raad vormt de wettelijke aaneensluiting van alle boeren coöperaties. De 4000 boeren-coöperaties, die thans in Nederland op elk economisch gebied werkzaam zijn, krijgen hierdoor haar gemeen schappelijke toporganisatie. De stichting van deze toporganisatie der boe rencoöperaties is echter ook een onderdeel vah den geheelen professioneelen opbouw van de plattelandsbevolking. De door boeren gestichte coöperaties, die in hoofdzaak werkzaam zijn als ondernemers op economisch gebied, vallen niet onder den Landstand en derhalve worden haar belangen ook niet door dit lichaam behar tigd. Het was beslist noodzakelijk de coöperaties der boeren in een toporganisatie onder unifor me leiding te vereenigen, opdat het agrarische coöperatiebedrijf principieel in het economi sche leven den opbouw van den Landstand on dersteunt en aanvult. Om deze reden wordt de voorzitter der toporganisatie op voorstel van den boerenleider benoemd door den "secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij. Laatstgenoemde heeft den boer Van Till te Hummelo tot voorzitter van den Nederlandschen Coöperatieraad aangewezen. Het woord zegt het reeds: dienst aan het volk. De Nederlandsche Volksdienst richt zijn ar beid op de kern van het Nederlandsche Volk, moeder en kind. Immers daar liggen de moge lijkheden van ons volk. Daar ligt onze toe komst. In eigen handen. Hoe vaak heeft men dat vergeten. Hoe roe keloos is men omgesprongen met al de moge lijkheden, die daar in de gezinnen, waaruit ons volk is opgebouwd, liggen te wachten op de „volksdienst" die hun gestalte geven zal. Ontelbaar zijn de voorbeelden van huisge zinnen, die door onvoldoende leiding, onvol doende zorg van Staatswege aan „lager wal" geraakten. Waaruit alle arbeidsvreugde ver dween. Die- voortleefden zonder doel, zonder hoop op de toekomst. Tot schade van land en volk. Hiertegen richt zich de Nederlandsche Volks dienst. (N.V.D Steunend den strijd van het huisgezin, moeder en kind. bedoelt de Neder landsche Volksdienst leiding te geven in den opgang van ons volk naar een nieuwe en be tere toekomst. In dezen tijd van ineenzinking, passiviteit, van afwachten en aan den kant staan, dienen alle krachten opgeroepen, gebundeld en tot ar beid in staat gesteld te worden om ons land opnieuw omhoog te stuwen. De Nederlandsche Volksdienst roept alle Ne derlanders. die het ernstig meenen met de toe komst van land en volk. De Nederlandsche Volksdienst geeft het pa rool: Op voor een sterk volk. Een volk van ar beid. Een volk van vreugd. Steunt daarom den Nederlandschen Volksdienst. „VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK" OOK SINAASAPPELEN VOOR KINDEREN TOT EN MET 13 JAAR. Er Is alsnog een hoeveelheid sinaasappelen voor gebruik beschikbaar gesteld, welke het mogelijk maakt ook kinderen van den leef tijd van vier tot en met dertien jaar in de distributie van sinaasappelen te betrekken. In verband hiermee is bepaald, dat de met „304 reserve" gemerkte bon gedurende het tijdvak van 31 Maart tot en met 18 April a.s. recht geeft op het koopen van 400 gram sinaasappelen. VERNIETIGING VAN DISTRIBUTIEBONNEN Alle niet aangewezen bonnen van alle levens middelenkaarten, die op het oogenblik niet meer in gebruik zijn, kunnen vernietigd wor den. Dit zijn dus de bonnen van alle kaarten, die verstrekt zijn vóór de uitreiking in het tijdvak van 2 tot en met 21 Maart. Verder kunnen de met „21 C.V." en „22 C.V." gemerk te bonnen van de brandstoffenkaart L (voor centrale verwarming) eveneens vernietigd wor den. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de textielkaarten en de brandstoffenkaarten zorg vuldig moeten worden bewaard. Te allen overvloede wordt er voorts nog de aandacht op gevestigd, dat vanzelfsprekend ook de distributiestamkaart en het daarbij behoo- rende inlegvel niet vernietigd mogen worden. DE KAMERS VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Ter uitvoering van het besluit op de kamers van koophandel en fabrieken heeft de secreta ris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bepaald, dat er in elke provincie een kamer is, welker gebied sa menvalt met dat van de provincie. De kamers hebben haar zetel te Leeuwarden. Groningen, Meppel, Hengelo, Arnhem, Maastricht, Tilburg, Middelburg, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. Er zullen plaatselijke kantoren zyn te Veen- dam, Deventer, Zwolle, Harderwijk, Nijmegen, Tiel, Zutphen, Heerlen, Roermond, Venlo, Breda, Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Waalwijk, Terneuzen, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Graven- hage, Leiden, Vlaardingen, Amersfoort, Alkmaar Haarlem, Hilversum, Hoorn en Zaandam. VERGUNNINGEN VOOR „GROOTE STUKKEN." Het is gebleken, dat onder bepaalde groepen van de bevolking de indruk bestaat, dat de distributie van textielgoederen zou medebren gen, dat zoogenaamde „groote stukken", waar onder te verstaan: heeren- en jongenscostuums of onderdeelen hiervan, overjassen en mantels, alsmede stof voor deze goederen, niet meer te verkrijgen zijn. Deze opvatting is, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, niet juist, aangezien de zoogenaamde „groote stukken" künnen worden gekocht op een speciale ver gunning, welke vergunning te allen tijde bij den plaatselijken distributiedienst kan worden aangevraagd. AANVAL AFGESLAGEN Bijna dagelijks kan men het in de dagbladen lezen: onder hooge en bloedige verliezen werden de Sovjet-aanvallen afgeslagenMen reali seert het zich nauwelijks onder welke omstan digheden en met welke offers dit gepaard gaat. Honderden dappere soldaten van de verbonden legers staan dag en nacht klaar om de herhaal de aanvallen der Sovjet-s af te slaan. Zorgt u er voor dat, wanneer deze helden het slachtoffer worden van him plicht, het hun aan niets ontbreekt. De beste verpleging is nog maar net goed genoeg Zorgt u er voor dat de Nederlandsche ambu lance haar taak aan de fronten in het Oosten zoo goed mogelijk kan volbrengen. Steunt daar om deze hulpexpeditie en stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. De Rijkscommissaris voor de bezette Neder- - landsche gebieden, Rijksminister dr. Seyss-In- quart, heeft dezer dagen in tegenwoordigheid van den boerenleider van den Landstand, E. J. Roskam en van den „Oberregierungsrat" Von der Wense, Hauptabteilung Ernahrung und Landwlrtschaft beim Reichskommissar, den voorzitter van de „commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie" oud-minister dr. Posthuma ontvangen om hem te bedanken voor zijn in fc H kader van den productieslag gelever de prestaties. De productieslag in Nederland werd begin 1941 ter hand genomen om door eigen kracht een maximum bijdrage te leveren voor de voedsel voorziening van het Nederlandsche volk. Oud minister dr. Posthuma heeft voor het uitvoeren van deze taak de voorzitters van de vier land bouworganisaties ln Nederland in een commissie vereenigd en ln het geheele land onderafdee- lingen gevormd, welke de verwezenlijking van deze taak ten doel hadden. Een aantal veelom vattende maatregelen op het gebied van de ver hooging der landbouwproductie was het resul taat van zijn waardevollen arbeid. Deze maat regelen leidden tot een volledig succes. Over eenkomstig den voortschrijdenden opbouw van den Landstand is de commissie van oud-minis ter dr. Posthuma en haar onderafdeelingen met ingang van 1 April 1942 door den Landstand overgenomen, die de werkzaamheden zal voort zetten. Oud-minister dr. Posthuma heeft zich bereid verklaard als algemeen adviseur van den Nederlandschen Landstand ook in de toekomst zijn krachten beschikbaar te stellen. De Rijkscommissaris heeft deze gelegenheid benut om oud-minister dr. Posthuma te be danken voor zijn verdiensten inzake het op voeren van de Nederlandsche landbouwproduc tie en om hem veel succes toe té wenschen bij zijn verdere werkzaamheden. 432100. Een gemakkelijk te onthouden nummer: 432100. Dit is het gironummer van ons verzorgingsfonds. Indien u geregeld en veel op deze girorekening stort, dan ontvangen onze vrijwilligers in het Oosten geregeld veel pakketten met boeken, kranten, tijdschriften, sigaretten, tabak en siga ren enz. Ja. dan kunnen wij voortgaan met iedere i strijder die Jarig is, een groot verjaar- dagsy kket te zenden als bewijs hoe zeer wij juist alen dag met onze gedachten bij hem zijn. Landgenoot, nooit kreeg u zoo'n kans te be wijzen dat gij weet, wat uw plicht Is als waar achtig vaderlander. 432100, dat is het gironummer van het ver zorgingsfonds vrijwilligerslegioen „Nederland" té 's-Gravenhage. VERORDENING NED. KULTUURKAMER. Het verordeningenblad bevat een tweede ver ordening van den Rijkscommissaris houdende aanvulling der verordening betreffende de Ne derlandsche Kultuurkamer. Daarin wordt bepaald, dat als waarneembaar - making van kultuurgoed ook wordt beschouwd het geven van onderwijs ln vakken op het gebied der kunst, voor zoover dit onderwijs niet plaats vindt aan openbare of aan die bijzondere onder wijs- en opvoedingsinrichtingen, welke onder toezicht staan van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming. Voorts is bepaald, dat medewerking, waardoor iemand verplicht wordt lid te zijn van de Ne derlandsche Kultuurkamer, aan de voortbren ging, de weergave enz. van kultuurgoed, niet plaats heeft, wanneer die werkzaamheid valt binnen het gebied, waarop de secretaris-gene raal van het departement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming bevoegd is, waar bij het gestelde by het voorgaande eerste be paalde onverminderd van kracht blijft. LEVENSMIDDELENKAARTEN VOOR DE DUITSCHE WEERMACHT. By verordening van den rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is be paald, dat naast militaire distributiekaarten en distributiebons ook levensmiddelenkaarten voor de Duitsche weermacht worden uitgegeven. Deze kaarten zyn groen met zwarten opdruk en afzonderiyke bonnen, hiervan zyn slechts geldig onder geiyktydige overlegging van een regelmatig afgestempelde stamkaart. De kaarten worden uitgegeven voor 1 dag, 3 of 5 dagen. Die, welke 1 dag geldig zyn, bevatten bonnen voor brood, vleesch, boter, suiker, kaas en jam, terwyi op de beide andere ook bonnen voorko men voor aardappelen en voedingsmiddelen of meel, VERSPREIDE BERICHTEN. Op 62-jarigen leeftyd is te Hilversum over leden de heer P. Kuyper Dzn., een zeer bekende Gooische figuur en ook in AR.-kringen in den lande welbekend. De overledene was van 13 April 1920 tot 15 Juli 1941 wethouder van pu blieke werken te Hilversum. BIJ DEN ECONOMISCHEN RECHTER. Rond een gestolen schaap; verboden vervoer; het geslachte rund. Drie Inwoners van Bodegraven waren er leeiyk lngeloopen met het schaap dat eerst gestolen, toen clandestien geslacht, en verbolgens clande stien verkocht was. Men was by A. J. Disseldorp gekomen met het schaap dat reeds dood was, maar verder moest worden afgeslacht, hetgeen ln de woning van verdachte gebeurde. Toen was verdachte aan het verkoopen gegaan, en na den eisch van twee maanden, werd het vonnis van den rechter vier maanden daarvoor. P. G. Martens en J. van Dyk hadden schapenvleesch gekocht, en elk van hen kreeg er f.25.boete voor. Clande stien had W. H. de Korte te Leldschendam een koe geslacht; eisch en vonnis tegen hem werd zes maanden gevangenisstraf. W. F. van As uit Lelden vervoerde tarwe en hy werd bij verstek tot f 200. boete subs. 4 maanden hechtenis veroordeeld, om dat het smokkelary betrof, zei do Officier. In Oudewater had A. A. Kuiken uit Lelden tarwe bloem gekocht, en daarna vervoerd. De verdachte zei wel dat het meel was geweest, doch ln elk ge val was het verboden en 01} werd er voor tot f. 25.boete subs. 25 dagen hechtenis veroor deeld. In de gevangenisstraffen geldt 6teeds het onmiddellijk gevangen nemen. HAAGSCHE RECHTBANK. Ten onrechte den titel van „Dr." gevoerd. Wegens oneerlijke concurrentie door het voe ren van den „doctors" titel, had gisteren zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden J. W. de W. te 's-Gravenhage, die volgens aankondi gingen ln advertenties en een reclamebord aan zijn woning een accountantskantoor bezit, leeraar M. zou zijn en examinator en voor zyn naam „Dr." plaatste. De directeur van een Haagsch In stituut diende een aanklacht tegen de w. ln, die voor de rechtbank verstek liet gaan, HIJ had ech ter toegegeven geen bevoegdheden te bezitten om de verschillende pracdlcaten te voeren daar hy geen enkel examen daartoe had afgelegd! De Of ficier vorderde tegen verdachte f. 150.boet© subs, vier maanden hechtenis. Uitspraak over 14 dagen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1