DINSDAG 31 MAART 1942 No. 25156 De situatie in Britsch-Indië 83s e Jaargang Naar beslissingen De strijd in Oost-Azië Verspreide berichten GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Gevolgen van den barren winter ,W.A. dient en offert" Invoering van een rookerskaarf! Engeland bewijst zijn onmacht STADSNIEUWS Verduisteren: JdJN/T EN UT!EREN. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, heeft Cripps in een via de radio gegeven toelichting op de toekomstige Britsch- Indische politiek- der Engelsche regeering op nieuw verklaard, dat de tijd om een grondwet voor Indië „in elkaar te timmeren" nog riet was gekomen, daar het een te belangrijke kwes tie was dan dat men haar „in spoedprocedure kon improviseeren". Tijdens de huidige kritieke periode zal Groot-Brlttannië de controle over ae verdediging van Britsch-Indië behouden. Voor het geval het Indische volk op een of an dere wijze hulp wenscht bij de vorming van een nieuwe regeering, zal Engeland gaarne helpen. Cripps verklaarde verder het vertrouwen te bezitten, dat de door de leiders van Indië na afloop der vijandelijkheden op te stellen grond wet een volledig succes zal worden. Hij deed echter het voorstel, de minderheden in deze grondwet te beschermen. Verder stelde hij voor dat de opperbevelhebber zijn lidmaatschap van den uitvoerenden raad zou behouden. De Britsche regeering heeft de uitnoodl- ging gedaan een vertegenwoordiger der In dische regeering te benoemen voor een post in het oorlogskabinct. Cripps besloot zijn rede met de woorden: ..Onze voorstellen zijn bepaald en nauwkeurig. Mochten zij worden afgewezen, dan kan tot na den oorlog niets geschieden, Dat zou een zware slag zijn." (A.NP.) Naar blijkt uit een bericht van United Press uit New Delhi, heeft Cripps bij zijn besprekin gen met Gandhi geenerlei beslissend resultaat kunnen bereiken. Een uitvoerig communiqué is niet gepubliceerd. Beweerd wordt evenwel, dat Gandhi, toen Cripps hem om zijn meening over het plan vroeg, ten antwoord gaf: „Als de voorzitter van het congres mij om raad vraagt, zal ik hem antwoorden: de zaak is van te voren be slist en daarnaar zal men zich moeten richten, of men wil of niet." Volgens een Zweedsch blad zou Gandhi het plan een cheque op de toekomst hebben genoemd. Voorts meldt United Press, dat de onderhan delingen van Cripps met de politieke leiders van Br.-Indië thans zoo goed als beëindigd zijn en dat het besluit van het Indische con gres op zijn laatst heden kan worden verwacht. Zelfs de meest pessimistische voorspellingen zijn door dat wat Cripps over de aan Indië toegedachte „vrijheden" heeft gepubliceerd, nog ver in de schaduw gesteld, zoo constateert men in de Wilhelmstrasse. Engeland wil, zoo verklaart men, Indië den status van dominion verleenen, die er echter geen is, daar aan den anderen kant de moge lijkheid. de diplomatieke en politieke betrekkin gen des lands met andere mogendheden zelf standig te regelen, van de „concessies" worden uitgezonderd. Uit de talrijke voorstellen en commentaren is bovendien op te maken, dat Engeland be lang heeft bij een scheuring van Indië en vol gens het oude begisel „verdeel en heersch" te werk denkt te gaan. Dat er in deze verklaring ook een addertje onder het gras zit, blijkt hier uit, dat de thans gedane beloften pas na afloop van den oorlog zullen worden vervuld. Hier speelt Engeland zijn oude spel, dat voldoende bekend is uit de geschiedenis van Palestina en van de Arabische landen en ook uit de 14 pun ten van Wilson. Alles bij elkaar genomen, wordt .in de Wil helmstrasse het Britsche voorstel gekenmerkt met de conclusie, dat Indië nog minder zal krijgen dan Egypte. In politieke kringen te Berlijn is men er van overtuigd, dat ook het Indische volk in deze verdagingspolitiek van Groot-Brittannië een plompe manoeuvre tot belemmering van het Indische streven naar vrijheid zal zien. Met belangstelling ziet men daarom de reactie van het Indische volk en zijn leiders tegemoet. Cripps heeft, zoo betoogt men ten slotte, de Britsche kaartan opengelegd, die valsch blijken te zijn. VOLLEDIGE CAPITULATIE OP CELEBES. Nederlandsche troepen op Celebes, die den tegenstand tegen de Japanners in de nabijheid van Malili en Palopo aan de Noordkust van de Golf van Boni hadden voortgezet, hebben zich volgens vertraagde berichten den 27sten Maart onvoorwaardelijk overgegeven. Tezamen met het zich overgeven van andere Nederlandsch-Indische troepen te Enerekang, dat den 17en Maart geschiedde, heeft deze ca pitulatie een eind gemaakt aan de voornaamste Japansche zuiveringsoperaties op het eiland Ce lebes. Tijdens deze acties hebben de Japanners 564 Nederlandsch-Indische militairen gevangen genomen en 25 spoorwegwagons en een groote hoeveelheid wapens en munitie buit gemaakt. (Domei) DE INTER-AMERIKAANSCHE VERDEDI- GINGSRAAD BIJEEN. Het D.N.B. verneemt uit Stockholm: Op de bijeenkomst van den inter-Amerikaan- schen verdedigingsraad, waaraan door militaire delegaties van 21 Amerikaansche republieken wordt deelgenomen, zeide de Amerikaansche minister van marine, Knox, in zijn rede, aldus Associated Press, dat een der maatregelen, die het meest dringend moesten worden genomen, de controle en bescherming van de inter-Ame- rikaansche scheepvaart tegen de duikbootope raties van de tegenstanders was, en elschte „volledig gebruik van de nationale huupmidde- lcn" om te kunnen tegemoet komen aan de uitbreiding van het oorlogsgevaar in het zuide lijk deel van den Atlantischen Oceaan en in den geheelen Stillen Oceaan. De Vereenigde Staten hadden den Zuid-Amerikaanschen sta ten hulpverleening beloofd in den vorm van wapenleveranties, opleiding van personeel en be schikbaarstelling van technische adviseurs, doch deze staten moesten hun eigen marinehulpmid delen ontwikkelen ten efnde een effectrijke sa menwerking te kunnen ontplooien tegenover het gevaar, dat de scheepvaart bedreigt. De Vereenigde Staten zouden zooveel materieel leve ren als „onder de tegenwoordige omstandighe den beschikbaar was." De omvang van de op leiding van personeel zou afhangen van de beschikbare mogelijkheden. Generaal Marshall verklaarde, dat het „groote doel der Vereenigde Staten was, alle krachten te verzamelen voor een grootsch opgezet offen sief, dat op een zoo vroeg mogelijk tijdstip be ginnen moest." De materieel-leveranties aan de Zuid-Amerikaansche '.anden moesten als ge volg van de eigen behoeften van het Ameri kaansche leger bij andere acties „iets vermin derd worden". In het verdere verloop van de bijeenkomst werd op voorstel van Espinosa de Amerikaan sche luitenant-generaal Embick tot permanent voorzitter van den verdedigingsraad benoemd. TWEE JAAR NANKING-REGEERING. Ter gelegenheid van den tweeden verjaardag van den terugkeer der Nationale Chineesche regeering naar Nanking heeft president Wang- Tsjing-Wei de te Nanking gelegerde troepen geïnspecteerd in tegenwoordigheid van Chinee sche hoogwaardigheidsbekleders en buitenland sche diplomaten. De opperbevelhebber der Japansche troepen in China, generaal Hata, wees in een toespraak op de gemeenschappelijke oogmerken van Japan 'en China. Wang-Tsjing- Wei zeide, dat het het doel der nationale bewe ging is, de slavernij onder het imperialisme en het communisme uit te roeien en Oost-Azië op te bouwen in samenwerking met Japan. Hij spoorde in het bijzonder de jeugd aan, met vol harding te werken voor de toekomst van China. Des middags werd een vlootparade op den Jangtse gehouden. (D.N.B.) VOOR EEN FRONTVORMING TEGEN CHURCHILL A.N.P.' meldt uit Genève: In het tijdschrift „New Statesman and Nation" wordt een opmer kelijke oproep gepubliceerd tot vorming van een front tegen Churchill. Hierin wordt het volgende gezegd: Er is een oppositie noodig in den vorm van een andere politieke groepeering, die tegenover de wereld duidelijk een politiek vertegenwoordigt, welke verschilt van die der tegenwoordige regee ring en die bestaat uit mannen, die bij machte zijn, die politiek uit te voeren. Geen wijziging in het kabinet Churchill en geen oorlogskabinet, dat uit zijn medewerkers bestaat, zal verande ring brengen in de politieke beginselen der hui dige regeering ten aanzien van twee essentieele vraagstukken t w. het probleem Indië en de Europeesche revolutie. Al onze kanonnen in Pe- nang stonden met de loopen den verkeerden kant uit gericht, naar zee in plaats van naar het vasteland. Al onze stukken geschut in Indië zijn eveneens naar de verkeerde richting ge keerd, naar de Noordwestgrens in plaats van naar het Oosten. Nog veel erger: onze plannen voor de verdediging van Penang bestonden in 't geheel niet en plannen voor de verdediging van Indië bestaan er nauwelijks. Singapore had be houden kunnen blijven, wanneer men van Pe nang een Tobroek gemaakt had. De tegenslagen op Malakka zijn onze eigen schuld en evenzoo de stilstand van ons offensief in Lybië. Het artikel besluit letterlijk als volgt: „En mr. Churchill? Een jaar lang na Duinkerken is hij het symbool van Britsch uithoudingsvermogen geweest. Thans maakt hem zijn politiek ten aanzien van Indië, zijn onbekendheid met de machten, die in Europa aan het werk zijn en zijn vrees voor de reactionnairen, die alles zou den doen behalve ons lucht verschaffen, tot een voornamen hinderpaal voor een democratische overwinning" DE ENGELSCHE AANVAL OP LÜBECK. Bij den Engelschen luchtaanval in den nacht van Zaterdag op Zondag, zoo meldt het D.N.B. zijn wereldberoemde, onvervangbare Duitsche cultuurgoederen verwoest, o.a. de historische Mariakerk, de wereldberoemde Dom, de Petrus- kerk en het museum. OPENING VAN IIET EGYPTISCHE PARLEMENT. Koning Faroek van Egypte heeft gisteren, vol gens den Britschen berichtendienst, de nieuwe zittingsperiode van het Egyptische parlement ge opend. Minister-president Nahas Pasja las de troonrede voor, waarin o.a. het volgende werd gezegd: Egypte probeert zich verre te houden van de verschrikkingen van den oorlog en het Engelsch —Egyptische verdrag toe fte passen „zonder de eigen rechten prijs te geven". Vervolgens werd in de rede een groot program aangekondigd voor reorganisaties op het gebied van de binnenlandsche politiek met betrekking tot de hygiëne, de irrigatie en den landbouw. De tarwecrisis moet opgelost worden. De re geering stelt pogingen in het werk om den landbouw en de industrie op ee nhooger plan te brengen Bijzondere aandacht wordt geschonken aan het leger. In verschillende deelen van het land zullen talrijke vliegvelden worden aange legd. Ten slotte wordt in de troonrede de „broeder schap en vriendschap met de naburige Ooster- sche volken" bijzonder op den voorgrond ge plaatst. (D.N.B.). HET THEERANTSOEN IN AUSTRALIË. Naar Reuter seint, zal het theerantsoen in Australië tot één ons per week verlaagd wor den voor iederen verbruiker boven de 9 jaar. De tabaksconsumptie zal eveneens belangrijke beperkingen ondergaan. (Afip). DE AMERIKAANSCHE ZWARTE LIJST. Volgens een bericht van United Press uit Washington heeft het Amerikaansche ministerie van marine een aantal buitenlandsche firma's op zijn zwarte lijst gezet, waaronder 17 Zweed- sche, 48 Spaansche, 39 Portugeesche, 44 Zwit- sersche, 13 Turksche en 871 Zuid-Amerikaan sche. (D.N.B.) AARDAPPELSLAG IN BELGIË. De leider van den Vlaamschen vrijwilligen arbeidsdienst, ing. van Thillo, heeft aan de- beidsmannen medegedeeld, dat binnenkort een „aardappelslag" zal worden gevoerd. In den oproep staat o.m.: „Bij de krachtsinspanningen, die tijdens het komende voorjaar van alle volksgenooten zullen worden gevraagd, teneinde te voorkomen, dat een tweede winter als deze, dien wij achter den rug hebben aan de volksgezondheid door ge brek aan voedsel een onherstelbare schade zou toebrengen, kan de Vlaamsche arbeidsdienst zich niet onbetuigd laten. Door een eigen productie te waarborgen, wil- de moeilijkheden der bevoorrading on zer volksgenooten helpen verlichten. (Belga). GASVERGIFTIGING TE EINDHOVEN. Zondagmiddag werd de heer Snellen, pension gast bij de familie v. d. Velden in de Fazant laan te Eindhoven, bewusteloos in de badkamer aangetroffen Er werd een zware gaslucht waar genomen. Langdurig toegepaste kunstmatige ademhaling had geen resultaat. De heer Snel len was in dienst der N.V. Philips Gloeilampen fabrieken. JONGEN VERDRONKEN TE STEENDEREN. De 15-jarige F. O., die met een vlot bij Steenderen aan het spelevaren was op onder - geloopen weilanden, geraakte door den stroom boven een diepe sloot. De jongen is uit angst voor het afdrijven van het vlot in het vrij diepe water gesprongen, hoewel hij niet kon zwemmen. Hij verdween onmiddellijk in de diepte. Met een roeiboot werden dadelijk pogingen in het werk gesteld om het slachtoffer te redden, hetgeen eerst na een kwartier gelukte. De levensgeesten waren echter reeds geweken. MOEIIJKHEDEN VOOR DE BOEREN. De heer G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw, heeft in een radiorede de aan dacht gevraagd voo? een aantal moeilijke opga ven, waarvoor de zoo van onpas gekomen barre winter van 1941—1942 ons dit voorjaar plaatst. Zeer ernstig ls voor de naaste toekomst het feit, dat van wintergraan en koolzaad een zeer aanzienlijk deel is uitgevroren. Voor koolzaad beteekent dit een aanzienlijk verlies aan olie en aan raapkoek, dat te stellen is op 800 Kg. olie en op 1300 Kg. eiwitrijke vee koeken per H A voor onze vetvoorziening van de grootste beteekenis. Ook voor de vroege groentenvoorziening en de melkveehouderij zal de ijzige winter ernstige ge volgen hebben, aldus betoogde verder de heer Ruiter. Er is dezen winter te veel vee aangehou den. Als gevolg hebben vele veehouders reeds nu hun voer opgeteerd en zullen vee moeten verkoo- pen, het stallen bij anderen of en dat is het meest voorkomende geval moeten trachten het voorjaar te halen met toevoer van stroo en wat er nog anders maar te koop is. Ze zullen dan magere, weinig productieve dieren te vroeg in de weide moeten brengen en voeren dan re^ds weer van het voer, dat voor den volgenden winter zou moeten worden bewaard. De melk productie nu en in de toekomst zal, hoe het ge val ook ligt, ernstig worden benadeeld. Voor de voedselvoorziening van Nederland, al dus vervolgde de heer Ruiter, wil dit alles echter zeggen, dat de grootste en, behoudens eenig te verbouwen oliezaad, eenige vetbron voor ons volk voor het komende jaar zeer sterk is opge droogd, doordat de melk- en daardoor de boter- productie ten gevolge van dit alles belangrijk zal dalen. Ten einde deze kwade factoren zooveel moge lijk weg te werken, vroeg de directeur-generaal in het vervolg van zijn rede bij den consument begrip voor de ontstane schier onoplosbare moei lijkheden, waarvoor de boer is geplaatst om het Nederlandsche volk te blijven voeden, terwijl hij boer en tuinder opriep om zich in te spannen *tot de grootst mogelijke voedselproductie. Hij riep hen op om in de plaats van het uitgewin- terde koolzaad, blauwmaanzaad te telen, zoo mogelijk nog een grootere oppervlakte, welke teelt zal worden aangemoedigd door een behoor lijken prijs van f. 250 scheurpremie. Wie erwten wilde telen, zal dat doen om in den stoppel daarvan voor 1943 koolzaad te telem Dan zullen zooveel mogelijk aardappelen worden gebouwd om onze aardappel- en broodmeelvoorziening veilig te stellen. Voorts dienen de veehouders, gedachtig aan den melk- en vetnood, geen enkel kalf ten koste van honderden kilogrammen volle melk méér op te fokken dan voor de instand houding van hun bedrijf beslist noodzakelijk is. TENTOONSTELLING TE DEN HAAG GEOPEND. Gistermiddag werd in „De Schouw" aan de Héerehgracht te Den Haag de tentoonstelling „W.A. dient en offert" geopend in tegenwoor digheid van verschillende autoriteiten en voor aanstaande personen uit de N.S.B. De heer N. Oosterbaan opende de plechtigheid met een welkomstwoord waarna heerbanleider J. E. Feenstra een toespraak hield waaraan tfij het volgende ontleenen. Deze heerbantentoonstelling draagt niet voor niets den naam „WA. dient en offert", want alles wat gij hier zult aanschouwen spreekt van haar dienen en offeren, van haar bereidheid tot den strijd als het er om gaat haar ideaal te verdedigen, van haar bereidheid tot dienen, als het er om gaat haar volk in dienstbaar heid in den vreedzamen strijd om sociaal recht te dienen. Spr. wees op den inzet zijner weermannen in den recenten strijd te Den Haag voor het sociaal recht van een groep onzer misdeelde stadgenooten Dit was een zijde van den weer man, die men nog nauwelijks kende, een zijde, die onvereenigbaar leek met het begrip W.A. In de straten waar deze heerban nog voor een'jaar niet zonder lijfsgevaar kon passeeren, stond hij nu schouder aan schouder met den ontrechten arbeider, kampend voor sociale ge rechtigheid. De W.A. heeft getuigd bereid te zijn, ook het hoogste te offeren voor de ver werkelijking van het nationaal-socialistisch ideaal. Zoeter dan de dood is echter metter daad het leven in dienst van de gemeenschap, in den strijd voor sociale gerechtigheid. Nadat de tentoonstelling geopend was ver klaard werd een en ander in oogenschouw ge nomen. De heer M. A. van Huut, persreferent van den heerbanleider, heeft bij de voorbezichtiging den journalisten het een en ander uit de geschie denis van de W.A. verteld. De tentoonstelling bevat een uitgebreide hoe veelheid materiaal, zooals foto's, statistiek en tabellen omtrent den groei van het corps, dat thans 13 heerbans telt, waarvan er een in Duitschland is gevestigd. De tentoonstelling heeft in hoofdzaak betrekking op de heerbans 3 en 4, van welke beide de heer Feenstra de leider is. Men schrijft van officieele zijde aan de „Tel." dat vast staat dat maatregelen op korten termijn zullen worden genomen om te komen tot een rechtmatige verdeeling van de in ons land beschikbare hoeveelheid tabaksartikelen. RONDOM DE SCHOUW In een gemakkelyken stoel gezeten, genietende van de behagelijke warmte die de haard ver spreidt, houden velen van ons beschouwingen over de kansen van dezen oorlog. Dat kunnen wij doen, omdat wij ons, gezeten rondom de schouw, veilig beschermd weten tegen de ver schrikkingen van het bolsjewisme, door de dap pere legers aan het Oostfront. Wij gaan er prat op, dat daar ook duizenden Nederlandsche vrijwilligers staan, maarbe wijzen wij ook onze dankbaarheid jegens hen? Stortte gij bijvoorbeeld reeds een bijdrage op de girorekening van het verzorgingsfonds dat de pakketten samenstelt en verzendt aan onze dappere strijders in het Oosten? Landgenoot, onze mannen doen hun plicht, doet gij den uwe. Schrijf een flink bedrag over op girorekening 432100 ten name Verzorgings fonds Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's-Gra- venhage. DS. NEIDECK OVERLEDEN. Te Amsterdam overleed op 56-jarlgen leeftijd ds. P. Neideck, predikant der Hersteld evange- lisch-Luthersche Gemeente der hoofdstad. Ds. Neideck werd in 1009 te De Rijp predikant, stond vervolgens te Enkhuizen en diende Am sterdam sinds 1922. Hij was een der meest vooraanstaande predikanten van zijn kerkge nootschap, o.m. voorzitter van de algemeene kerkelijke vergadering en van de algemeen ker kelijke commissie, eer e voorzitter van het Ne- derlandsch Luthersch Jongelingsverbond, enz. INSCHRIJVING EN OVERSCHRIJVING VAN LEERLINGEN. Slechts met toestemming mogelijk. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, weten schap en kuituurbescherming is met ingang van gisteren het volgende bepaald ten aanzien van de inschrijving en overschrijving van leerlingen. De inschrijving van leerlingen bij den aanvang van het schooljaar of van den schoolcursus aan scholen voor lager onderwijs, die reeds onderwijs ontvingen, dat naar de onderscheiding, gemaakt in art. 3 der lager-onderwijswet 1920, behoort tot dezelfde soort als dat, hetgeen gegeven wordt aan de school, waaraan de inschrijving gevraagd wordt, mag slechts plaats vinden, indien bij het verzoek om inschrijving een verklaring wordt overgelegd van het hoofd der school, welke de leerling laatstelijk bezocht, inhoudende, dat bij het hoofd dier inrichting tegen de inschrijving geen bezwaar bestaat. Indien deze verklaring niet kan worden over legd, of indien de inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst bezwaar tegen een in schrijving heeft kenbaar gemaakt.- mag zij niet geschieden dan na zijn voorafgaande goedkeuring Ten aanzien van leerlingen, die bij den aan vang van het schooljaar of van den schoolcur sus een school voor lager, middelbaar, nijver heids- of voorbereidend hooger onderwijs bezoe ken, is overschrijving in den loop van dit school jaar of dien schoolcursus naar een andere school, behoudens in geval van verhuizing buiten de plaats van inwoning, alleen toegelaten na voor afgaande goedkeuring van den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst. Indien de inschrijving of de overschrijving betrekking heeft op leerlingen, die laatstelijk buitengewoon lager onderwijs ontvingen, of waarvoor dit onderwijs verlangd wordt, beslist de inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs. HET WESTLAND PRESENTEERT: NIEUWE AARDAPPELEN. Het Westland presenteert de n ieuwe aard appelen. Ze kwamen aan de veiling te Monster en de kweeker C. Kouwenhoven kon in een mandje deze eerstelingen aanbieden. Het beteekent nog niet dat nu in een vlot tempo het Westland. dat steeds het eerste aan de markt komt met de vroege aardappelen, het product zal gaan leveren. Het blijft nog een bijzonderheid, hetgeen ook in den prijs tot uit drukking kwam want er werd f. 3.25 voor het mandje betaald, dat ongeveer een kilo woog! DE RIJVERGUNNINGEN. In de pers ls bekend gemaakt, dat de geldig heidsduur van de thans loopende rijvergunnin gen voor auto's is verlengd tot den 25en April. Van 1 April af zullen nieuwe rijvergunningen worden uitgereikt. Om misverstand te voorkomen, zij er op ge wezen, dat deze maatregel niet geldt voor de distributie van benzine of andere motor brandstoffen. De distributieperiode van Maart wordt niet verlengd. De voor Maart verleende bonnen gei den slechts voor deze maand, terwijl voor April nieuwe bonnen worden uitgereikt. HONDEN- EN KATTENBROOD. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de periode van 1 tot en met 30 April op bon No. 16 van de nieuwe voederkaart voor honden beschikbaar wordt gesteld voor honden van: groep 1, 10 Kg. groep 2, 10 Kg.; groep 3, 8 Kg.; groep 4, 5 Kg.; groep 6, 3 Kg. hondenbrood. Op bon No. 16 van de voederkaart honden brood groep „k" wordt voor dezelfde periode VA Kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 April zijn de bonnen No. 16 van voren bedoelde kaarten ongeldig. Zij mogen dan niet meer aangenomen worden. BEDRIJFSORGANISATIE VOOR AKKER BOUWPRODUCTEN. In het kader van den opbouw van de orga nisatie van de voedselvoorziening heeft de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij met ingang van 1 April ingesteld de bedrijfsorganisatie voor Ak kerbouwproducten en acht daaronder ressortee- rende onderbedrijfsorganisaties. Deze onderbedrijfsorganisaties zijn voor gra nen, zaden en peulvruchten; voor zaaizaad en pootgoed; voor veevoeder; voor aardappelen; voor vlas en hennep; voor suiker; voor hooi, stroo en ruwvoeder; voor griend- en riet. Deze bedrijfsorganisatie en onderbedrijfsorga nisaties zullen geleidelijk de werkzaamheden overnemen van de Nederlandsche Akkerbouw- centrale, de Nederlandsche Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten, de Nederlandsche Meel centrale en de Nederlandsche Aardappelmeel centrale. Het gebied der voedselvoorziening, waarvoor deze organisaties zijn ingesteld, omvat in het algemeen den afzet, den handel, den in- en uitvoer en de be- en verwerking van alle pro ducten. die tot dusver tot het terrein van bo vengenoemde centralen behoorden. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Utrecht is op 52-jarigen leeftijd overle den dr. B. E. J. H. Becking, een zeer gezien kin derarts aldaar. In den -onderdom van 48 jaar is te Deven ter overleden dr. H. Begemann leeraar aan de Middelbare Koloniale Landbouwschool. Dr. Begemann was sinds 1 September 1938 leeraar in de tropische cultures aan de Middel bare Koloniale Landbouwschool. Daarvoor was hij landbouwkundig adviseur bij de internationale crediet- en handelsvereeniging Rotterdam met standplaats Semarang. Hij is jarenlang in Indië werkzaam geweest. C. Gast is met ingang van 7 Mei a.s., op nieuw tot burgemeester van de gemeente Brou wershaven benoemd. CHURCHILL WILDE ZIJN OORLOG. (Van onzen politieken medewerker). A."ï~1NGELSCHE zeestrijdkrachten hebben T r~ gepoogd in de baal van St. Nazaire te 1 JHanden. Duitschland heeft hierop zija antwoord gegeven en dat antw9ord was duide lijk en onverbiddelijk, want door een snelle actie van troepen van alle weermachtsonderdeelen werden de Britten omsingeld en vernietigd. Met deze poging om Duitschland's duikbootbasis aan den Atlantischen Oceaan aan te vallen en te vernietigen heeft het zijn volkomen onmacht be wezen. Hitier zeide in een van zijn laatste rede voeringen: „waar de vijand ook opduikt, wij zul len hem in dit jaar weer verslaan, precies als tot dusverre." Duitschland staat pal, voor alles is het bewapend van het Noorden tot aan het Zuiden, van de kust tot aan het Oosten. De Führer zeide op 30 Januari: „En waar wij staan, zullen wij geen duimbreed van den bodem zon der strijd prijsgeven." Churchill wilde zijn oorlog hebben en hij heeft dien oorlog ook gekregen. Elke poging van Hitier om den vrede te handhaven strandde op het verzet van de Anglo-Amerikaansche oorlogs hitsers, die daarin werden bijgestaan en krach tig ondersteund door het Jodendom, dat het Europeesche werelddeel reeds eerder in den oorlog heeft gestort. In het derde oorlogsjaar is het Engeland tot dusver niet voor den wind gegaan. Het Brit sche imperium staat op een hellend vlak en zienderoogen glijdt het al bergafwaarts. Aan het Oostfront heeft het leger der verbondenen in den strengsten winter sinds 140 jaren stand gehouden. De zwaarste beproevingen heeft het achter den rug en het wachten is nu op het gunstige weergetijde, waarin de volkomen vernietiging der bolsjewisten kan worden ten uitvoer gelegd. Moskou vreest voor dat komende offensief. En Maiski heeft dat. dezer dagen duidelijk uitge sproken, toen hij Engeland en Amerika den raad gaf het offensief tegen Duitschland te be ginnen. En dit offensief hebben we thans ge had, doch het werd reeds in de kiem ge smoord. Overal staan wij pal, zeide Hitier. En zijn weermacht heeft dit bij St. Nazaire weer eens duidelijk bewezen. Niet alleen de mannen aan het Oostfront, niet alleen de troepen van Rommel in Noord-Afrika, maar ook de kust wachten van Narvik tot Biarritz, langs geheel de Europeesche westkust, vormen een stalen gordel, waardoor een doorbraak onmogelijk is. Het Europeesche continent is volkomen gevrij waard tegen de vijanden van buiten. Engeland heeft weer eens duidelijk gedemonstreerd, dat het niet bij machte is in militair opzicht iete te presteeren. Meer en meer blijkt, dat Duitsch land's krachten in den afgeloopen winter ver groot zijn. De jongste operaties van het duik bootwapen aan de Amerikaansche kusten, waar wederom ruim 110.000 bj.t. scheepsruim te van den vijand werden vernietigd, zijn nogmaals daarvoor de tastbare bewijzen. Uit deze feiten kan men opmaken, dat het uur, waarop de tegenstander op de knieën zal zijn gedwongen, eerder zal aanbreken, dan men verwacht. van hedenavond 20.11 uur tot morgenochtend 7.17 uur De maan komt heden op om 19.01 uur en gaat morgenochtend om 7.29 uur weer onder. MARIA STRUYCKEN—VAN DEN ADEL. Dinsdag 14 April a.s. zal de sopraanzangeres: Maria Struyckenvan den Adel een liederen- avond geven ln de Stadsgehoorzaal. Han Zirkzee begeleidt. Uitgevoerd zullen worden o.a. liederen van: Claude Debussy, Gabr. Fauré. André Caplet, Alph. Dlepenbrock, Edv. Grlc-g, Hub. Cuypers, Richard Strauss en Alexander Voormolen. INBREKERSBENDE GEARRESTEERD. De politie te Haarlem heeft aangehouden J. D. S„ M. v. K., E. O. en J. G. W. de D., oud res pectievelijk 17, 18, 24 en 31 Jaar, die zich in verscheidene plaatsen van ons land hebben schuldig gemaakt aan winkeldiefstallen op groote schaal. Hier ter stede hebben zij o.a. ingebro ken ln het winkelmagazijn van de firma C. en A. B. aan de Vischmarkt, alwaar zij een ijzeren af sluithek en de deur van een etalagekast hebben geforceerd en vervolgens een aantal japonnen en winkelgoederen tot een waarde van onge veer f. 300 hebben ontvreemd. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe Inschrijving: C. G. den Duik Czn., Zuidstraat 45, Katwijk a. Zee. Detailhandel in versche zeevisch enz. Eigenaar: C. G. den Duik, Katwijk aan Zee. Wijzigingen: C. den Duik Jaspz., Zuidstraat 45, Katwijk a. Zee. Haring- en bokkinghandel, handel in versche zeevisch, garnalen, paling en mosselen; harlnginleggerij. De detailhandel in versche zeevisch, garnalen, paling en mosselen Is d.d. 1 April 1942 overgegaan aan C. G. den Duik Czn. J. G. Meerburg, Hoofdstraat 81, Leiderdorp. Timmer- en aannemersbedrijf. Bovengenoemde zaak is d.d. 1 Januari 1942 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: fa. J. G. Meerburg en Zoon. Vennooten: J. G. Meer burg, Leiderdorp. Sassenheimsche Stoom-Wasch- en Strfjk- inrichting „Hollandia", Teylingerlaan 67, Sas- senheim. Uittredend vennoot: D. H. van Nle- kerk, Sassenheim, d.d. 1 Januari 1942. NED. REISVEREENIGING. De Leidsche afdeeling der Nederlandsche Reisvereeniging had gisteren in de groote zaal van ,,'t Schuttershof" een Nederland-avond ge organiseerd, welke vrij druk bezocht was. De voorzitter van de plaatselijke afdeeling, de heer J. A. A. van der Horst sprak een kort begroetingswoord en verleende vervolgens het woord aan den algemeen-voorzitter, den heer J. Panman, die op de van hem bekende onderhou dende wijze een uiteenzetting gaf over reizen in het algemeen en wees op de voordeelen van vacantiesprelding. Na een vergelijking te heb ben getrokken tusschen de bezienswaardighe den, welke het buitenland en die, welke het binnenland kan bieden, g^f spr. een overzicht van de voornaamste aantrekkelijkheden in elke provincie, waarbij hij in het bijzonder de aan dacht vestigde op de eigen vacantletehuizen op de Veluwe en de a.s. Generale Vereenlglngsreis naar Nijmegen. Nadat de heer Rien van Noppen een viertal uit de Nederlandsche litteratuur bekende ge dichten en schetsen had voorgedragen, ver strekte de heer Panman een Interessante toe lichting op een reeks schitterende, door den heer Geytenbeek vertoonde lantaarnplaatjes, welke het natuur- en stedenschoon van onze Nederlandsche provincies lieten zien en welke collectie welwillend was afgestaan door het Alg. Ned. Verbond voor Vreemdelingenverkeer. De heer Van der Horst sprak aan het slot van den avond woorden van dank voor het ge- bodene. Met ingang van morgen zijn de dames A. M. Bakker en M. Bremmer alhier benoemd tot lokettiste aan het station alhier. Aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen slaagde voor het candidaatsexamen rechten onze stadgenoot, de heer A. V. van Aaersen Beijeren van Voshol. Aan de Universiteit te Groningen zijn ge slaagd voor het artsexamen eerste deel de hee- ren: J. van Duren, C. Francke en W. F. K. Verhoef f, allen alhier en voor het artsexamen: mej. S. C. Offerhaus en de heer R. Turfboer, beiden eveneens alhier.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1