83ste Jaargang MAANDAG 30 MAART 1942 No. 25155 Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verspreide berichten De Engelsche voorstellen aan Indië Italiaansch W eermachtsbericht Bekendmaking BINNENLAND Jhr mr dr Van Karnebeek overleden GEMENGD NIEUWS De zwarte nacht der slavernij RECHTZAKEN V erduisteren: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. w. Henny. Telef, Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Op het schiereiland Kertsj en in den Zuide lijken sector van het Oostelijke front werden vrij zwakke vijandelijke aanvallen en verken- njngsuitvallen van den vijand afgeslagen. Ook in den centralen en den Noordelijken frontsec tor ondernam de vijand op verscheidene plaat sen met sterke, door pantserwagens ondersteun de strijdkrachten vergeefsche aanvallen. Gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht voor de oorlogvoering belangrijke werken in Moskou aan. Gisteren werden aan het Oos telijke front 21 vijandelijke vliegtuigen vernie tigd en 35 pantserwagens stukgeschoten. In Noord-Afrika werd bij een nachtelijk ge vecht in het gebied van Tmimi een aantal Britsche gevangenen binnengebracht. Duitsche duikbommenwerpers vielen de havenwerken van Tobroek aan en plaatsten bomtreffers op een vijandelijk koopvaardijschip. In luchtgevechten werden drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. De luchtaanvallen op vliegvelden op het eiland Malta, alsmede op de marinewerven van La Valetta werden overdag en des nachts voortgezet. Aan de Britsche Zuid- en Oostkust bombar deerden gevechtsvliegtuigen overdag verschei dene havens. Twee koopvaardijschepen werden beschadigd. Zooals in een extra-bericht is meegedeeld, hebben Engelsche- zeestrijdkrachten in den nacht van 27 op 28 Februari getracht, in de monding van de Loire troepen aan land te setten om het steunpunt van duikbooten St. Nazaire aan te vallen en de havensluizen te vernietigen. Onder het vuur der Duitsche ma rinebatterijen vloog een met ontplofbare stof fen beladen oude Amerikaansche torpedojager, dip een sluisdeur wilde rammen, voor het be reiken van zijn doel in de lucht. Het meeren- deel der vijandelijke motortorpedo- en storm- booten werd eveneens door marine-artillerie vernietigd of zwaar beschadigd. Voor zoover de vijand er in slaagde, troepen aan land te zetten, werden zij bij de poging, de werf aan te vallen en de stad binnen te dringen, door troepen van alle deelen der weer macht uiteengedreven. Volgens tot dusver ont vangen berichten werden een torpedojager, ne gen motortorpedobooten en vier torpedobooten van den vijand vernietigd. Naast hooge bloedige verliezen liet de vijand meer dan 100 gevange nen in onze handen achter. Aan Duitsche zijde ging geen enkel oorlogsvaartuig verloren. Ook in het dulkbootsteuppunt is geen schade aange richt. Toen het licht werd stieten Duitsche torpedo booten op een in meerderheid zijnde formatie Britsche torpedojagers, die het gevecht afbrak, nadat zij verscheidene treffers had gekregen. Van een vrij zwakke formatie Britsche bom menwerpers, die vannacht de Noord-Duitsche Bocht en het bezette Nederlandsche kustgebied binnenvloog, werden door nachtjagers en lucht doelgeschut vijf vliegtuigen neergehaald. Sto- ringsvluchten van enkele Britsche vliegtuigen voerden tot in het kustgebied der Oostzee naar Zuid-Duitschland. Zondag volgde daarop volgend extra-bericht: In den strijd tegen de Britsche en Ameri kaansche ravitailleeringsscheepvaart. heb ben Duitsche duikbooten opnieuw groote successen behaald. Zij hebben in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan en voor de Amerikaansche kust 16 vijande lijke koopvaardijschepen met een gczamen- lijken inhoud van 110.600 B.r.t., waaronder 8 groote tankschepen met een inhoud van 73.900 b.r.t., tot zinken gebracht. Het daarop volgend weermachtbericht zegt: Op het schiereiland Kertsj hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen vijandelijke concentraties van pantserwagens uiteengedreven. Bij lucht aanvallen op het havengebied van Novorossisk werden bomtreffers geplaatst op twee koop vaardijschepen alsmede op spoorweginstallaties. In het Donetzgebied sloegen Duitsche en Roe- meensche troepen op enkele plaatsen krachtige vijandelijke aanvallen af. Ook in verschillende sectoren aan het overige deel van het Oostelijk front zette de vijand zijn vergeefsche aanval len voort. In de hevige afweergevechten werden den vijand wederom zware, bloedige verliezen toegebracht. Ih het zeegebied van- de Noordkaap bescha digde de luchtmacht een torpedoboot jager en vier koopvaardijschepen van een krachtig be schermd konvooi door bommen. De haven van Moermansk werd overdag en des nachts met bommen bestookt. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkenningstroepen. Succesvolle luchtaanvallen waren gericht op de vesting en de haven van Tobroek alsmede op Britsche autocolonnes en tentenkampen. Op Malta werd vooral de staatswerf van La Valetta gebombardeerd. Aan de Kanaalkunst schoten Duitsche jagers uit een vijandelijke formatie zeven jachtvlieg tuigen neer. Ten Westen van St. Nazaire heb ben gevechtsvliegtuigen overdag in scheervlucht een Britsche motortorpedoboot tot zinken .ge bracht. Britsche bommenwerpers hebben In den afge loopen nacht enkele plaatsen in het Noord- Duitsche kustgebied aangevallen, inzonderheid de stad Liibeck. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Nachtjagers, luchtdoelartillerie en de artillerie van de marine schoten 12 der aan vallende bommenwerpers neer. NADERE BIJZONDERHEDEN. Een oorlogsverslaggever van het D.N.B., die de Engelsche aanvalspoging op St. Nazaire heeft meegemaakt, verhaalt het volgende: „Onder bescherming van de duisternis na derden Zaterdagochtend vroeg, in weerwil van ons afweervuur, Engelsche vaartuigen, inzon derheid motorkanonneerboaten, met een torpe doboot jager de kust. In rubberbooten bereiken verscheiden afdeelingen Schotten den wal. Zonder gerucht te maken zij dragen daartoe speciaal schoeisel bezetten zij wallekant, pie ren en kaden. Inderdaad slagen zij er in, zich op enkele plaatsen van het havengebied te nes telen. Maar dan schijnt de hel los te breken. In het licht der Duitsche schijnwerpers is de vijand spoedig ontdekt en het afweervuur slaat reeds de eerste gaten In de op hun doel afstevenen de schepen. Als laaiende fakkels teekenen zich - na korten tijd de brandende booten op zee af, voornamelijk „gunboats", die twee kleine ka nonnen voeren, welke echter niet tegen onze kustbatterijen opgewassen zijn. Een torpedobootjager trecht te ontkomen, doch ramt zich vast Binnen enkele oogenblik- ken is hij vernield door welgerichte schoten van een in de nabijheid liggend schip. Onder hevige detonaties schiet een vuurzuil in de lucht en dan zinkt het achterschip van het vaartuig tot de commandobrug in den stroom. Op enkele plaatsen bieden de Engelschen het zijn ditmaal werkelijk Engelschen en geen hulpvolken verbitterden tegenstand tegen de oprukkende eenheden. Zij moeten echter voor de Duitsche matrozen en infanteristen het veld ruimen. De weg naar het water is afgesneden, terugkeeren is dus niet meer mogelijk. Daarom trekken zij zich terug in de straten rondom de havenwijk, waar zij van de woningen der Fransche bevolking uit zich verbeten verweren tegen een lot. dat hun geen kans meer geeft. Met een afdeeling infanteristen trekken de oorlogsverslaggevers van het Westen het cen trum van de stad, dat inmiddels door de be volking ontruimd is, binnen. In de straten, die naar de haven leiden, fluiten ons reeds de eerste kogels om de ooren. Huis na huis moet systematisch doorzocht worden. Meestal zijn een paar handgranaten voldoende om den te genstander onschadelijk te maken. Onze eigen verliezen zijn, aangezien hier specialisten in straatgevechten aan het werk zijn, zeer gering. Hier en daar komt een Engelschman met opge heven handen naar buiten. Hij wordt gevangen genomen. Velen zien echter het aanbreken van den dag niet meer. Om acht uur in den mor gen zijn wij in het volledige bezit van haven en stad. De almacht van de Duitsche afweerkracht op alle punten van Europa had niet duidelijker gedemonstreerd kunnen worden dan bij deze slagvaardige afweeractie, zoo constateert men in Berlijnsche militaire kringen. De opzet en dc uitvoering van de Engelsche onderneming dui den volgens het oordeel van militaire deskun digen op de volgende twee bedoelingen: 1) De Britsche behoefte aan scheepsruimte Is zoo groot, dat ergens een poging gedaan moest worden om daar een demonstratie tegenover te stellen. Het ligt in de mentaliteit van den mi litairen dilettant Churchill, daartoe een actie te ondernemen tegen de duikbootbasis St. Nazaire. De militaire inrichtingen aldaar moesten ver woest worden. Deze poging is niet alleen mis lukt, doch door onderschatting van den Duit- schen afweer, reeds in de kiem gesmoord. De vijand kon geen enköl gericht schot lossen, ter wijl de landingsvloot met man en muis aan vernietiging is prijsgegeven. 2) Zonder twijfel moest deze actie ook den kreet der bolsjewisten om een tweede front be vredigen. In Duitsche militaire kringen gelooft men, dat dit feit de Britsche admiraliteit tot een dergelijke onderneming essentieel heeft aangezet. De druk van Moskou, dat -zich in het Oosten hopeloos alleen geplaatst ziet tegenover de macht der Duitsche wapens, nu de winter zonder resultaat verstreken is. wordt steeds meer tot den stuwenden factor voor militaire daden van wanhoop, die men te Berlijn samenvat on der het begrip „Maisky-offensief' en die beter dan-wat ook-de kanslooze. positie van den te genstander op alle oorlogstooneelen kenschet sen. (D.N.B.) Ter aanvulling op het extra-bericht deelt het opperbevel van de weermacht nog mede, dat in het bijzonder gewezen moet worden op het groote aantal tot zinken gebrachte tankschepen, die bijna alle voor de Amerikaansche kust ver nietigd werden. Sedert het eerste optreden van de Duitsche duikbooten voor de kusten van Noord-Amerika is daarmede het totaalcijfer van de bij de bestrijding van de Amerikaansche en Britsche ravitailleeringsscheepvaart in de verschillende gebieden van den Atlantischen Oceaan tot zinken gebrachte tonnage gestegen tot bijna 1.3 millioen b.r.t. Het aantal in den grond geboorde tankschepen is gestegen tot 73. (D.N.B.) DE STRIJD IN OOST-AZIË. Australië blijft aandringen op stichting van een oorlogsraad te Washington. Te Melbourne zijn Australische troepen van andere oorlogsfronten teruggekeerd. De Japanners hebben de bezetting der Anda- manen voltooid. In vertraagd ontvangen berichten van het front wordt gemeld, dat 1324 man Nederlandsche troepen, onder wie 275 officieren, die de Neder landsche bevelen tot staking der vijandelijk heden niet hadden opgevolgd en in de omgeving van Samarinda op Borneo verzet boden, zich 20 dezer onvoorwaardelijk hebben overgegeven, aldus meldt D.ND. uit Tokio. Japansche troepen hebben 26 dezer in Noord- Sumatra Koetatjane. een betengryke sleutel positie in het gebergte, 110 K.M. ten Westen van Medan bezet. In den Indischen Oceaan hebben Japansche duikbooten uit een konvooi een -schip van 20.000 ton en een tankboot van 10.000 ton tot zinken gebracht. SOVJET-SCHRIKBEWIND TE TEHERAN Naar uit de Iraansche hoofdstad wordt gemeld, is deze rodelt 12 dagen .«ei in handen dei- bolsjewieken, die een schrikbewind hebben ont ketend met huiszoekingen en arrestaties, waar tegen de Britsche autoriteiten volkomen mach teloos staan. De bevolking van Teheran reageert op deze teiToristische maatregelen met betoogingen en hoerageroep op de as, waarbij hevige botsingen zijn voorgevallen met dooden en gewonden. (D.N.B.) TURKSCH-BULGAARSCH HANDELSVERDRAG. Het Turksch-Bulgaarsche handelsverdrag, waarover reeds geruimen tijd onderhandelingen gevoerd zijn, is thans te Ankara onderteekend. Onder de artikelen, die Turkije zullen worden ingevoerd, bevindt zich ook krantenpapier. Een delegatie van de Turksche staatsspoorwegen vertrekt dezer dagen naar Duitschland, om daar spoorwegmateriaal aan te koopen. (A.N.P.) RADIOREDE VAN ENGELSCHEN KONING De Engelsche koning heeft een radiorede ge houden. waarin hij betoogde, dat Groot-Brittan- nië, sedert hij de vorige maal gesproken had, harde en zorgvolle tijden heeft doorgemaakt en dat de voor Engeland liggende w* steenachtig is. Onze harten, zoo verklaarde de koning, gaan uit naar onze vrienden in Austra lië, Nieuw-Zeeland. Indië en Birma, in dit uur van hun beproeving. Wjj zullen hun eiken steun verleenen, waartoe wij in staat zijn en het ver heugt ons te vernemen, dat sterke Amerikaan sche strijdkrachten reeds aan hun zijde stelling hebben genomen. Onder den druk van deze tra gische gebeurtenissen, zoo zeide de koning, onder zinspeling op de nederlagen van Engeland en de Ver Staten op het oorlogstoon Stillen Oceaan en Azië. heeft ons hart vele be proevingen moeten doorstaan. Vervolgens riep de koning de Engelschen op. hun uiterste best te doen. Hii gaf als zijn mee ning te kennen, dat het ongeluk van den laatsten tijd de Engelschen tot nog grootere in spanningen zou aansporen. (D.N.B.) DE BESPREKINGEN VAN CRIPPS. Cripps heeft zijn besprekingen met de Britsch- Indische leiders voortgezet. Intusschen zijn de Britsche voorstellen aan Indië gepubliceerd. In deze voorstellen staat, dat onmiddellijk „na het slaken der vijandelijkheden" door een gekozen lichaam een grondwet zal worden uitgewerkt om een nieuwe Indische unie met den status van een vrij doraion te verkrijgen. Het doel der voorstellen is, dat de nieuwe Indische unie „een dominion zal vormen, dat met het vereenigde koninkrijk en de andere dominions, door den gemeenschappelijken plicht der onderdanen je gens de kroon verbonden, in ieder opzicht ge lijkwaardig is en op geen enkele wijze met be trekking tot de binnen- en buitenlandsche po litiek ondergeschikt is". Engeland zal onmid dellijk een grondwet aannemen, die dusdanig is opgesteld, dat iedere provincie van Britsch-In- dië, welke niet bereid is de nieuwe grondwet te aanvaarden, haar tegenwoordigen gr'ondwetti- gen toestand behoudt. Deze grondwet is afhan kelijk van de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en het wetgevende lichaam ter bescherming van de minderheden door ras of godsdienst. Het wetgevende lichaam zal na de nieuwe verkiezingen ..na den oorlog" volgens het stelsel van het evenredige kiesrecht door een kiescollege, dat bestaat uit alle leden van het Lagerhuis der provinciale parlementen, ge kozen worden. De Indische staten zullen aange spoord worden, hun vertegenwoordigers over eenkomstig de totale bevolking van de afzon derlijke staten te benoemen. Engeland noodigt de Indiërs tot een onmiddellijke deelneming uit aan de adviseerende lichamen van Indië, van de common wealth en van de vereenigde naties. Volgens een ander bericht van den Britschen berichtendienst uit New-Delhi heeft Cripps aangeduid, dat alle provincies verplicht zijn aan de verkiezing voor een wetgevend lichaam deel te nemen. Zoodra de grondwet geregejd is. zullen alle kwesties aan Indië overgedragen worden. Indien enkele provincies besluiten deze grondwet niet te aanvaarden, dan worden zij hieraan niet gehouden. Het zal hun vrijstaan een bijzondere unie te vormen. Cripps houdt echter alleen rekening met de mogelijkheid, dat provincies, die aan elkaar grenzen, een bijzon dere unie zullen vormen. In antwoord op vragen naar de methode, op grond waarvan bepaald moet worden of een provincie de grondwet aanvaardt of niet, zeide Cripps, dat in ieder geval, waar het resultaat niet ondubbelzinnig vaststaat, op voorstel van de geheele provincie voor de volwassen leden van de bevolking een volksstemming zal wor den gehouden. Waar het provinciale parlement met een meerderheid van tachtig procent zich uitspreekt vóór de grondwet, is een volksstem ming niet noodig. Wanneer zestig procent van de afgevaardigden niet voor het aanvaarden hebben gestemd, dan dienen de minderheden het recht te hebben een volksstemming te ver langen. Cripps verklaarde, dat bij de volks stemming eenvoudig de meerderheid zal be slissen. (A.N.P.) Het Italiaansche weermachtbericht No. 666 luidde gisteren: Ten Zuid-Oosten van Mechili werden vijan delijke pantserwagens, die op verkenning wa ren, door het welgerichte vuur van onze artil lerie op de vlucht gedreven. Onze vliegtuigformaties hebben met buiten gewone uitwerking de militaire installaties en de haven van Tobroek gebombardeerd en rij dende en stilstaande autocolonnes van den vijand met mitrailleurvuur bestookt, waardoor hier aan zware schade werd toegebracht. Tijdens luchtgevechten werden vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Eén jachtvliegtuig is niet op zijn basis teruggekeerd. In de nabijheid van de Amerikaansche kust heeft een duikboot onder bevel van korvetten- kapitein Carlo Fecia di Cossato nog vier koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 20.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Hierdoor is de door deze duikboot op haar huidigen tocht naar den vijand tot zinken gebrachte tonnage tot 32.000 b.r.t. gestegen. De beide tankschepen, waarvan melding is gemaakt in het weermachtbericht van Vrijdag, werden door de op den Atlantischen Oceaan opereerende duikboot onder bevel van korvet- tekapitein Athos Fraternale tot zinken ge bracht. De totale tonnage, die van einde Januari tot en met vandaag langs de Amerikaan sche kust tot zinken is gebracht, is zoo doende gestegen tot 114.000 b.r.t. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend: Vijf Nederlanders zijn bij een poging om naar Nederlandsch-Indië te komen, ten einde daar oorlogsdienst te doen tegen de landen van het driemogend- hedenpact, gevangen genomen op gebied buiten Nederland. Zij zijn door een Duit- schen krijgsraad in Frankrijk wegens begunstiging van den vijand ter dood ver oordeeld De vonnissen zijn voltrokken. IN DEN OUDERDOM VAN 67 JAAR Te zijnen huize is Zondagmiddag te 's-Gravenhagc overleden de commissaris der provincie Zuid-Holland, minister van staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. De ter aardebestelling is vastgesteld op Woensdag 1 April, des middags om half twee op de begraafplaats „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage. Jhr. van Karnebeek werd op 21 Augustus 1874 te 's-Gravenhage geboren als zoon van den mi nister van staat jhr. mr A. P. C. van Karnebeek. Hij promoveerde te Utrecht in 1900 cum laude tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen. Tijdens de lustrumfeesten in 1896 bekleedde hij het presidium van het studentencorps, bij welke functie reeds zijn groote welsprekendheid op viel. Na zijn promotie bleef hij zich toeleggen op de studie van het volkenrecht. In 1902 trad hij in dienst van het rijk als adjunct-commies bij het departement van koloniën. Hij maakte snelle promoties, zoodat hij reeds in 1911 als referendaris aan dat departement werkzaam was In 1907 wees de regeering hem aan om deel uit te maken van de Nederlandsche dele gatie ter tweede vredesconferentie. In 1908 werd de heer Van Karnebeek chef der afdeelingen justitie, onderwijs, eeredienst en nijverheid yan het departement van koloniën. Zijn werkzaam heden als ambtenaar verdienden den hoogsten (Cliché-Archief) VOOR F.28.0:0 AAN BONT GESTOLEN. In den nacht zijn dieven door verbreking van een deur aan d- achterzijde, .en oontopslag-I plaats aan het Zeeburgerpad te Amsterdam i binnengedrongen. Zij stalen er 62 zilver- en j platinavossen, ter gezamenlijke waarde van1 f28.000. F. 2.000 UIT EEN KOFFERTJE ERDWENEN. Een inwoonster van Amsterdam, die Vrijdag- j avond per trein naar Hilversum reisde,- vergat bij het uitstappen haar koffertje, dat zij in het bagagenet had gelegd, mede te nemen. In het koffertje zaten o.m. een bedrag van ruim f2000 aan contanten, in een portefeuille ge borgen, eenige sieraden en toiletartikelen. Toen zij het koffertje miste, was de trein reeds ver trokken. doch, nadat de dienst der spoorwegen in Amersfoort was gewaarschuwd, werd het daar in een wagon teruggevonden, echter zon der geld en sieraden. DE GROQTE ONBEKENDE. Twee agenten troffen Vrijdagavond in de Weimarstraat te Den Haag een fietser aan. die in het bezit was van niet minder dan vijf losse fietswielen. Dit wekte hun argwaan en zij wil den den man aanhouden en naar een politie bureau brengen, temeer omdat hij pertinent weigerde zijn naam op te geven en ook niet in het bezit was van identiteitspapieren. De hou ding van den man vloeide trouwens over het algemeen niet over van welwillendheid; bij zijn overbrenging trachtte hij zich los te rukken en te vluchten, zoodat de agenten zich ten slotte genoodzaakt zagen hem in de boeien te slaan en zoo mee te nemen. Het politiebureau werkte echter evenmin gunstig op zijn mede deelzaamheid, want ook hier kon men niets naders uit hem krijgen. Ten slotte is hij over gebracht naar het hoofdbureau, waar hij thans nog zit. „Ik heb niet gestolen", is het eenige dat hij hier met klem verklaard heeft. Verder is de politie er nog achter gekomen, dat hij een vrouw en eenige kinderen heeft. INWONERS VAN ZWOLLE VERDWENEN. Nadat veertien dagen geleden de spoorlooze verdwijning van den garagehouder C. R. Schut de Zwolsche politie voor een tot op heden niet opgelost raadsel stelde, is sedert Dinsdag op nieuw een inwoner van Zwolle spoorloos. Het is de 27-jarige slagersknecht H. B. Pronk, ge boren te Raalte en woonachtig bij zijn ouders Leeuwerikstraat 20, Zwolle. Dinsdagmiddag was hij gaan wandelen en sedert dien is niets meer van hem vernomen. Hij is niet in het bezit van een persoonsbewijs, aldus „De Tijd". KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Toen het tweejarig zoontje van den heer Ter Hertog te Vriezenveen even op straat kwam, werd het overreden door een vrachtauto, bela den met kolen, die uit de richting Vroomshoop kwam. Het kind werd op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. DOODELIJK ONGELUK OP EEN VEERPONT. Op de veerpont van het rijksveer te Maas bommel raakte door onbekende oorzaak een kabel los. De 20-jarige Weterings uit Macharen, die op de pont stond, kreeg den kabel tegen ^«t lichaam en was op slag dood. Bose's strijd tegen het imperialistische streven van Engeland. (Van onzen politieken medewerker). 4 T~) ritsch-Indië, de kroonjuweel van het ira- Y r"S perlum, bezorgt Engeland thans dê I grootste moeilijkheden. De besprekingen, welke Cripps in dit deel van het empire-gebied voert, zullen van beslissende beteekenis zijn voor de toekomst van dit land van pl.m. 400 millioen inwoners. Soebhas Chandra Bose, de leider van de nationalisten in Britsch-Indië, heeft in een open brief aan Sir Stafford Cripps duidelijk ken baar gemaakt welke bedoelingen Engeland met Britsch-Indië heeft en welke missie Cripps in dit land denkt te vervullen. Openhartig heeft Bose gezegd, dat de dag .voorbij is, waarop men het Indische volk kon overbluffen en bedriegen. De Britsche regeering heeft Indië tegen zijn wil tot oorlogvoerende mogendheid verklaard en heeft sindsdien de krachten van dat land met geweld voor eigen oorlogsdoeleinden uitgebuit. Als Bose spreekt over de vrijheid en democratie, welke begrippen volgens de Engelsche macht hebbers als heilig worden beschouwd, dan slaat nij den spijker op den kop, want iedereen weet. dat het Engeland niet te doen is democratie en vrijheid in Britsch-Indië ten uitvoer te brengen. Integendeel! Het wil met zijn imperialistische doeleinden Britsch-Indië voor zijn karretje spannen en het land gebruiken voor zijn hope- loozen strijd tegen de As-mogendheden. Men schenkt in Delhi bitter weinig geloof aan de woorden van Cripps. Verschillende groepen too- nen een terughoudendheid, omdat men tot het begrip is gekomen, dat Cripps' voorstellen slechts het toezeggen van den Dominion-status néi den oorlog tot kern hebben. En dit voelt ook Bose zoo aan en merkt daarom op, dat Cripps' missie van denzelfden aard is als de reeds historisch geworden praktijk van bedrog en dubbelzinnig heid, die Britsche politici in het verleden hebben beoefend. Terecht spreekt Bose van de sympa thieke betrekkingen met de landen van het drie- mogendhedenpact. Japan heeft geen vijandelijke bedoelingen tegen Indië en dit blijkt ook uit het feit, dat de asmogendheden geen Indiërs heb ben geïnterneerd of opgesloten. Deze landen staan sympathiek tegenover het streven naar vrijheid in Indië. En dit komt duidelijk naar voren uit de formuleering der Japansche regee ring, die zeide: „Indië voor de Indiërs". Het Britsche imperialisme zal dit nimmer kunnen toestaan, omdat het de verdeeldheid, de knecht schap, wil van die 400 millioen inwoners van dat empire-gebied, opdat het dit land en volk volkomen ondergeschikt kan maken aan zijn oorlogsvoering en voor Engeland's zaak kan la ten bloeden op het slagveld, dat niet hun slag veld is. Indië wil zün vrijheid veroveren. En het tijd stip is daarvoor thans bijzonder gunstig. Bose's oproep aan zijn volk is duidelijk. Indië heeft het vaste voornemen zich zijn vrijheid met alle middelen te veroveren. Het Indische volk weet thans dat de zwarte nacht der slavernij voorbij is en dat de schemering is aangebroken. En bij dit grootsche streven zal het Indische volk zich de hulp weten van Japan, Duitschland en Italië, immers ook zij strijden tegen het im perialisme van Engeland, dat de wereld heeft geslagen in groote ketenen, doch welke thans worden verbroken. Wijlen Jhr. mr. dr. Van Karnebeek. lof. Zijn juridische en diplomatieke bekwaam heden waren o.a. reeds uitgekomen bij de moei lijkheden, die de regeering ondervond bij den Japansch-Russischen oorlog in 1904. Als opvolger van baron Sweerts de Landas Wyborgh. werd Jhr Van Karnebeek in 1911 ge roepen tot het ambt van burgemeester van Den Haag. De post van burgemeester der residentie verwisselde hij in 1920 voor dien van minister van buitenlandsche zaken in het eerste minis- terie-Ruys de Beerenbrouck. In 1922 ging hij over in het tweede ministerie-Ruys, dat tot 1925 aanbleef. De heer Van Karnebeek bleef de portefeuille van buitenlandsche zaken beheeren in het ministerie-Colijn, dat op 11 November van datzelfde jaar reeds aftrad. 10 Maart 1926 werd jhr. Van Karnebeek opgenomen in het ministerie-De Geer, maar korten tijd daarna trad hij af wegens de verwerping door de Eer ste Kamer van het bekende verdrag, dat, be houdens goedkeuring door de Staten-Generaal, met België gesloten was ter herziening van oude verdragsbepalingen De afgetreden minister werd benoemd tot minister van staat. Was de heer Van Karnebeek baron Sweerts de Landas Wyborgh opgevolgd als burgemeester van Den Haag. toen baron Sweerts in 1918 over leed volgde hu hem opnieuw op. thans als com missaris in Zuid-Holland. In 1922 presideerde hij de vergadering van den Volkenbond. In 1930 aanvaardde jhr. Van Karnebeek het voorzitter schap. tevens lidmaatschap van de permanente verzoeningscommissie voorzien in het verdrag van verzoening en arbitrage, geteekend tusschen Finland en Spanje en Spanje en Polen. Ook in het sociale leven maakte jhr. Van Kar nebeek zich verdienstelijk. Van verscheidene ver- eenigingen en genootschappen maakte hij deel uit. In 1937 werd jhr. Van Karnebeek als ambas sadeur in buitengewone zending, belast met de functie van president van de handelsmissie naar Zuid-Amerika. Jhr. Van Karnebeek ontving tijdens zyn werk zaam leven vele onderscheidingen, zoo was hij commandeur in de orde van den Nederlar.dschen T .eeuw. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Het onwaarschijnlijke verhaal; delicten van dezen tijd. De adv.-generaal vond het verhaal dat mej. A. v. d. G. uit Alphen deed onwaarschijnlijk. Zij had in haar betrekking een gouden hangertje weggenomen. Dat verloor ze op straat en vond zy na twee dagen terug. Toen durfde ze het niet meer terug te geven. De adv.-generaal veronder stelde echter dat verdachte het gewoon maar had weggenomen. De Politierechter had zes weken gevangenisstraf opgelegd, hetgeen de adv.-generaal wel wat aan den hoogen kant vond, zoodat hij nu de straf tot twee weken wilde terug brengen. Wegens verkoop van tarwe buiten de distributiebepalingen om,- was J. v. d. Burg te Noordwükerhout door den Econo- mischen rechter tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Daarvan werd bevestiging geëischt door den adv.-generaal, hetgeen ook het geval was voor J. Aanhane uit dezelfde gemeente voor geiyk feit, die ook zes maanden had gekregen. Drie duizend kilo aardappelen had Th. Duiker te Koudekerk a. d. Ryn verkocht en gekocht, waarvoor hy een maand gevangenisstraf en f200 boete kreeg. Omdat hij de aardappelen voor zUn mede-arbeiders had gekocht en geen winst had gemaakt, wilde de adv.-generaal nu alleen met de maand gevangenisstraf volstaan. Tot negeo maanden gevangenisstraf was J. H. G. Zifkamp te Hillegom veroordeeld wegens verkoop van vleesch zonder bon. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. van hedenavond 20.09 uur tot morgenochtend 7.19 uur De maan komt heden op om 17.06 uur en gaat morgenochtend om 7.01 uur onder. PROF. DR. G. A. F. MOLENGRAAFF. f Te Wassenaar is in den ouderdom van 82 jaar overleden prof. dr. G. A. F. Molengraaf!, oud-hoogleeraar in de geologie aan de Techni sche Hoogeschool. MAATREGELEN IN INDIË. Het D,NJ3. meldt uit Tokio: Volgens persberichten zyn de eerste econo mische maatregelen in de bezette gebieden van Ned. Indië bekend gemaakt. Alle handels- en industrlebedrijven zullen hun voorraden moeten opgeven. Zonder toe stemming van het Japansche militaire bestuur mag over de volgende goederen niet vry beschikt worden Textiel, garens, ijzerwaren, cement, lucifers, kunstmest, azijnzuren, rijst, maïs, kina en kinine, ricinus-zaad, bindmateriaal, copra en palmolie. De werkzaamheid der banken büjft voorloopig geschorst. Over onroerend bezit, effecten en andere waardepapieren, bankdeposito's enz. mag even eens slechts met toestemming van het Japansche militaire bestuur worden beschikt. Als betalingsmiddelen gelden de sumpyo en dé gulden; een verhooging van loonen en huren boven het niveau van 1 Januari 1942 is verboden. Eveneeens Is alle in- en uitvoer van goederen verboden. Alle in het bedrijfsleven werkzame personen moeten direct op hun post terugkeeren en de leiders der verkeersondernemingen moeten zich persooniyk by de militaire autoriteiten melden. MAX BLOKZIJL VOOR DE RADIO. Hedenavond van 19.15—1930 uur spreekt Max Blokzyi, via den zender Hilversum II, in zyn politiek weekpraatje over „Een kleine balans". VERSPREIDE BERICHTEN. Biykens de yfers, medegedeeld door het bpr. van statistiek der gem. A'dam bedroeg de bevolking, die op 1 Januari 1941 nog 803.073 zielen telde, op het einde van het jaar 801.021.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1