ZATERDAG 28 MAART 1942 No. 25154 Open brief van Bose aan Cripps 83sfe Jaargang Verzoening beslist uitgesloten Ontmoeting fusschen Pétain en Lava! Verspreide berichten Italiaansch W eer machtsber icht De commandant der W.A. over zijn ervaringen aan het Oostfront V erduisteren: BINNENLAND Nederlandsche Kultuurkamer STADSNIEUWS Nerveuze stemming in Amerika LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Soebhas Chandra Bose, de leider van de natio nalisten in Britsch-Indië, heeft een open brief gericht aan Sir Stafford Cripps, die, zooals be kend, op het oogenblik te Nieuw Delhi onder handelingen voert. De tekst van Bose's brief luidt als volgt: „De wereld is er van in kennis gesteld, dat u in opdracht van den Britschen minister president en van het oorlogskabinet de taak op u hebt genomen naar Indië te reizen, om te probeeren, Indië voor het Britsche empire te redden. Van het standpunt van den huldigen minister-president en van het oorlogskabinet bekeken, is het volkomen begrijpelijk dat men u voor dit doel wil gebruiken. Onbegrijpelijk blijft het echter, dat u. Sir Stafford Cripps, die taak hebt aanvaard. U bent volkomen op de hoogte met de reac- tionnaire houding van het huidige Engel- sche kabinet. Het feit, dat afgevaardigden van de Labour- partij in dit kabinet zitting hebben, verandert niets aan het werkelijke karakter van dit ministerie. U bent eenige jaren geleden genoodzaakt, u van de Labourpartij af te scheiden, zoodat u wellicht beter dan ieder ander weet, hoe weinig vooruitstrevend die partij was, vooral wat betreft het probleem Indië en andere onderdrukte vol keren van het empire. De nationale regeering van Ramsay MacDonald kon althans uiterlijk doorgaan voor een regeering van de arbeiders partij, doch zelfs dit kenmerk ontbreekt aan de Britsche regeering van het oogenblik. Toen u streed voor uw eigen beginselen en overtuiging tegen de Britsche Labour partij had u de bewondering van velen, met inbegrip van die van mij. U was toen in uw doelstellingen zoo anti-imperialistisch dat u zelfs een pleidooi hield voor de ophef fing van de monarchie, den hoeksteen van het Engelsche imperialisme. Deze principieele houding van u is zoo radicaal veranderd, dat u een regeeringsfunctie onder Winston Churchill hebt aangenomen. Het valt moeilijk een Engelschman te vinden, die een vijandiger houding tegen Indië aanneemt dan u Wie u dus persoonlijk kent, en uw levensloop met belangstelling heeft gevolgd, moet over uw politieke houding van het oogenblik wel zeer verbaasd zijn. Den heer Churchill kan men wel begrijpen. Hij is een imperialist, die zich heeft gewijd aan de politiek van het brutale geweld en hij geeft het ook heel openlijk toe. Wellicht kan men zelfs de Britsche Labourpartij begTijpen. Haar leiders zijn in werkelijkheid even imperi alistisch als de conservatieven, alleen spreken zij hoffelijker en verleidelijker. FELLE CRITIEK OP HOUDING DER LABOUR-PARTIJ. Wij hebben met de Labourpartij in 1924 en daarna in den tijd van 1929/31 slechte ervarin gen opgedaan. In beide tijdvakken moesten wij onzen tijd in Britsche gevangenissen doorbren gen, soms zelfs zonder dat er een proces arn- hangig werd gemaakt. Indië zal nooit vergeten, dat in 1930/31 een Labourregeering er voor verantwoordelijk was, dat ongeveer 100 000 mannen en vrouwen de ge vangenissen ingingen, dat in het geheele land ongewapende mannen en vrouwen met gummi stokken enz. werden mishandeld, dat, zooals in Pesjawar, op ongewapende menschenmenigten werd geschoten,-dat huizen verbrand en vrou wen geschoffeerd werden, zooals in de dorpen van Bengalen. U was indertijd steeds de scherpste criticus jegens de Labourpartij toen ik u in het jaar 1938 te Londen ontmoette en het genoegen had kennis met u te maken. Thans echter schijnt u een volkomen ander man te zijn. U wil hiertegen wellicht te berde bren gen, dat u Engeland en Indië met elkaar wilt verzoenen. De regeering waartoe u be hoort, heeft er echter geen twijfel over laten bestaan, dat het aanbod aan Indië niet een aanbod der onafhankelijkheid, doch van den Dominion-status is. die niet eens terstond maar pas aan het eind van den oorlog zal worden erkend. tJ hebt zoojuist te Delhi verklaard, dat u over Indië precies zoo denkt als Churchill. Voor deze openhartigheid zijn wij u dankbaar. Weet u niet. wat het Indische volk van Brit sche beloften denkt? Weet u niet even goed. dat de geschiedenis der Engelsche heerschappij in Indië slechts een keten van geschonden ver dragen en nietvervulde beloften is? Aangezien u weet, dat het Indische natio nale congres volledig onafhankelijkheid vër- langt, is het dan met een beleediging voor Indië dat een man van uw positie en van uw faam met een dergelijk aanbod in den zak naar Indië reist? Wat bovendien nog alle vaderlandslievende Indiërs voor het hoofd heeft gestooten, is, dat u van plan bent in Indië met alle mogelijke partijen te onderhandelen, onverschillig, of zij werkelijke vertegenwoordigers van de massa of slechts organisaties zonder eenigen aanhang van beteekenis zijn. U diende toch te weten dat eénige van deze partijen tot dusver door de Britsche politici uitsluitend tegen het con gres zijn uitgespeeld om den invloed en be teekenis van dit congres neer te halen? Even verbazingwekkend is het, wanneer u den vorsten wilt verzekeren, dat zij van de komende wijzigingen niets te vreezen zullen hebben. Dit punt van uw programma is ook reeds door den onderkoning. Lord Linlithgow, toen hij uw komst verbeidde, ter sprake ge bracht. Voor den objectieven toeschouwer schijnt der halve uw missie van denzelfden aard te zijn als de reeds historisch geworden praktijk van bedrog en dubbelzinnigheid, die Britsche poli tici in het verleden hebben beoefend. Sedert het begin van dezen oorlog hebben Britsche politici luide en verstaanbaar gesproken over vrijheid en democratie. Ook hebben zij slapelooze nachten doorge bracht over het lot van de Indische minder heden. BRITSCHE IMPERIALISME DE EENIGE VIJAND VAN INDIË. Het vraagstuk der minderheden is geen spe cifiek Indisch vraagstuk, het is overal ter we reld te vinden. Wanneer Britsche politici wer kelijk in de "democratie gelooven, waarom passen zij dan het democratische recept niet op Indië toe en lossen daardoor het Indische probleem op? Britsche politici en de Britsche propa gandamachine hebben ons sedert 1939 voortdurend gepredikt, dat de As-mogend- heö&n Indië bedreigden en thans vertelt men ons zelfs, dat Indië door een vijande lijke invasie wordt bedreigd. Is dat niet de zuiverste huichelarij? In- dié heeft geen vijanden buiten zijn grenzen. De eenige vijand van Indië is het Britsche Imperialisme en de eenige aanval waarte gen Indië moet optreden, is de eeuwige aanval van het Britsche imperialisme. De Britsche regeering heeft Indië tegen zijn wil tot oorlogvoerende mogendheid verklaard en heeft sindsdien de krachten van Indië met geweld voor Engelands oorlogsdoeleinden uit gebuit. Het was dezelfde regeering, die de bur gers van Duitschland, Italië en Japan na het begin van den oorlog interneerde of gevangen zette. Desondanks weten de landen van het Drie- mogendhedenpact en het Indische volk, dat zij met elkaar geen oorlog voeren. Daarom hebben ook de landen van het Driemogendhedenpact geen burgers van Indië geïnterneerd of opge sloten. De landen van het driemogendhedenpact koesteren voor het Indische volk en zijn streven naar vrijheid, slechts sympathie en begrip. Ik ben er van overtuigd, dat, wanneer Indië niet aan dezen oorlog van Engeland deelneemt, er ook niet de gerlgste mogelijkheid voor een aanval op Indië door een der landen van het Driemogendhedenpact bestaat. En wanneer u ook maar de minste sym pathie voor het Indische volk koestert en het de verschikkingen van de moderne oor logvoering wilt besparen, dan zou ik u wil len verzoeken er voor te zorgen, dat Enge lands militaire basis van Indië wordt ver wijderd en dat het gebruik van mijn land voor uw imperialistischen oorlog ophoudt. SCHEMERING DER VRIJHEID IS AANGEBROKEN. In dit verband moet ik u er aan herinneren dat de Britsche regeering sinds twee jaren be wust er naar streeft, andere staten tot deel neming aan den oorlog te bewegen. Deze staten hebben Engelands veldslagen ge voerd, maar telkens zijn zij verraden en in hun ongeluk alleen gelaten. Sedert korten tijd heeft ook de Engelsche regeering de politiek van de „verschroeide aarde" aanvaard. Ik heb er niets op tegen, wanneer deze politiek op Engeland wordt toe gepast. Met beslistheid moet ik mij er echter tegen verzetten, dat een dergelijke politiek in Indië zal worden gevoerd. Immers, alleen het arme Indische volk zal te lijden hebben, wan neer zijn steden en dorpen door het vluchtende Britsche leger worden in brand gestoken. De minister-president van Japan heeft bi) twee gelegenheden duidelijk en ondubbelzinnig tot uiting gebracht, dat zijn regeering een vaste politiek voert van een onafhankelijk Indië. Mak ik u en uw regeering verzoeken, de formu leering van de Japansche regeering, n.l. ..Indië voor de Indiërs" zonder bijgedachten te aan vaarden en onmiddellijk uit te voeren? Dat wil zeggen, dat de laatste Engelschman terstond uit Indië vertrekt. Zulks zou de eenige geldige maatstaf voor uw oprechtheid zijn. Staat u mü toe, u openhartig te zeggen, dat dc dag voorbij is, waarop men het In dische volk kon overbluffen en bedriegen. Het Indische volk weet nauwkeurig, dat deze oorlog een geweldige poging is om den ouden stand van zaken omver te gooien, en dat deze oorlog het Indische volk de beste gelegenheid biedt, zijn sinds jaren nagejaagde doeleinden te verwezenlijken. Wie het Indische volk thans wil helpen deze vrijheid te veroveren, zal van Indie de vriend en bondgenoot zijn. In ieder geval heeft Indië het vaste voorne men zich zijn vrijheid met alle middelen te veroveren. Het Indische volk weet thans, dat de zwarte nacht der slavernij voorbij is en dat de sche mering der vrijheid is aangebroken. Naar men van betrouwbare Fransche zijde ver neemt, zou Donderdag nabij Randan in de om geving van Vichy een ontmoeting hebben plaats gevonden tusschen het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pétain. en Pierre Laval. Ofschoon dit gerucht algemeen het onderwerp van de gesprekken uitmaakte, weigerden be voegde kringen het te bevestigen. In politieke kringen veronderstelt men, dat het onderhoud gewijd was aan de voorbereiding van den terugkeer van Laval in de regeering. In kringen, die in nauwe betrekking tot Laval staan, uit men echter de bedenking, dat de door Laval, na de uittreding op 13 December 1940. aan zijn terugkeer vastgeknoopte voorwaarden, die o.a. betrekking hebben op persoonlijke en poli tieke garanties van de zijde van den maarschalk nauwelijks gewijzigd zullen zijn, en dat een aan vaarding van deze voorwaarden door het hoofd van den staat bezwaarlijk mogelijk zal zijn. Naar in dit verband nog wordt verklaard, zou het initiatief tot het onderhoud, dat onder vier oogen zou hebben plaats gevonden, van Pierre Laval zijn uitgegaan Later zou Laval een onder houd met Darlan hebben gehad. (D.N.B.) HET PROCES TE RIOM. Tijdens de zitting van het gerechtshof te Riom van gisteren werd generaal Etcheberi Rigaray verhoord, die van 1939/40 het bevel heeft ge voerd over het vijfde artilleriecorps. Hij verklaarde, dat zijn divisie in September 1939 niet in staat was geweest den strijd tegen den vijand met goede uitwerking aan te binden. Daarentegen beweerde de beklaagde Daladier. dat de organisatie van het Fransche leger precies even goed was geweest als die van het Duitsche. De volgende getuige, kolonel Janson, die het bevel heeft gevoerd over een onderdivisie-groep, verklaarde, dat de reserveofficieren en onderof ficieren slechts onvoldoende bekend waren met de leiding en het gebruik van moderne wapens. Ook de kleeding en het opleidingsmateriaal voor de reservisten was qualitatief en quantita- tief onvoldoende geweest. Op het oogenblik. dat de Duitschers te Clermont Ferrand aankwamen, was hij ervan in kennis gesteld, dat zich in de omgeving nog^groote hoeveelheden machinege weren bevonden, terwijl hij er tijdens den ge- heelen duur der operaties geen had ontvangen Na het verhoor van deze getuigen werd de zit ting onderbroken. CRIPPS ONTMOET GANDHL De Britsche berichtendienst meldt uit New- Delhi, dat het onderhoud tusschen Gandhi en Cripps twee uur en tien minuten heeft geduurd. Gandhi weigerde later zich over het gesprokene uit te laten, daar hij, naar hij zeide, zich ver bonden had te zwijgen. (D.N.B.) REGELING VAN JODENKWESTIE IN SLOWAKIJE. De Slowaaksche minister van binnenlandsche zaken, Sano Mach. heeft de buitenlandsche jour nalisten ingelicht over de regeeringsmaatregelen ter definitieve regeling van de Jodenkwestie in Slowakije Deze regeling is dringend noodig, zoo zeide hij, omdat de Joden probeerden, de regeeringsveror- deningen te ontwijken en onrust over het Slo waaksche volk te zaaien. Den laatsten tijd zijn er 18 geheime zenders ontdekt, die uitsluitend in handen van Joden waren. De verwijdering der Joden uit alle essentieele ondernemingen des volks is een historisch gebod. Bezwaren van eco- nomischen aard zijn reeds weerlegd door de omstandigheid, dat na de verwijdering der Joden uit het bedrijfsleven een economische herleving kon worden waargenomen. De uitgeschakelde Joden zullen allemaal in andere arbeidsgebieden te werk gesteld worden, waar zij uitsluitend han denarbeid verrichten moeten. De ministerraad heeft reeds een wetsontwerp opgesteld en aan het parlement voorgelegd, vol gens hetwelk aan eiken Jood, die naar een ander arbeidsgebied wordt overgebracht, de Slowaak sche nationaliteit ontnomen wordt. (D.N.B.) QUEZON LEEFT. De vroegere president der Philippijnen, Quezon is, naar berichten uit Melbourne melden, aldaar aangekomen. De berichten over den dood van Quezon schij nen dus niet bevestigd te worden. (D.N3.) Het Italiaansche weermachtsbericht luidde gisteren: Voortdurende zandstormen hebben in Cyre- naica de activiteit van verkenningsafdeelingen en luchtmacht beperkt. Bij een nachtelijken luchtaanval op Bengazi is een vijandelijk vlieg tuig brandend neergestort in de omgeving van Regima. Op het eiland Malta hebben Duitsche lucht- formaties krachtig havenwerken en scheeps- doelen gebombardeerd, waarbij zij mét zeker heid treffers plaatsten op gemeerde schepen en oorlogsbodems en herhaaldelijk luchtdoelbatte rijen en zoeklichtstellingen met voltreffers raakten. Een brand van buitengewone felheid brak uit in de brandstof depots van La Valetta.' Duitsche duikbooten hebben verscheidene malen een aanval ondernomen op een krachtig beschermd Britsch konvooi ten Oosten van Solloem en een torpedojager, een koopvaardij schip en een tankschip van 4.000 ton tot zin ken gebracht Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Onze duikbooten die voor de kusten der Ver. Staten opereerden hebben drie schepen, waaronder twee tankschepen totaal 22.600 ton, tot zinken gebracht. In de uitzending „Spiegel van den dag" zal de commandant der W-A.. mr. A. J. Zondervan, Zondagavond om 19.40 uur over den zender Hilversum 2 over zijn ervaringen aan het Oost front spreken. De ondervrager is de heer L. G. Wybrands Marcussen. van hedenavond 20.05 uur tot morgenochtend 7.24 uur en van morgenavond 20.07 uur tot Maandagmorgen 7.21 uur De maan kwam heden op om 15.25 uur en gaat morgenochtend om 6.05 uur onder; mor gen komt de maan op om 16.34 uur om Maan dagochtend te 6.33 uur weer onder te gaan. De Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede: Zij, die werkzaam zijn op het door de Neder landsche Kultuurkamer bestreken gebied en uiterlijk op 1 April as. aan hun wettelijke ver plichting tot aanmelding bij de Nederlandsche Kultuurkamer hebben voldaan, kunnen tot na der bericht hun werkzaamheden als tot dusver blijven uitoefenen. AFDEEL1NG VISSCHERIJ VAN DEN NED. LANDSTAND. De heer N. Roskam geïnstalleerd als leider. Gistermiddag heeft de boerenleider E. J. Roskam in een vergadering in het huis van den Ned. Landstand te Utrecht, den heer N Roskam uit Zwartsluis tot leider van de afdee- ling visscherij van den Ned. Landstand geïn stalleerd. Voor deze bijeenkomst bestond groote belangstelling. Vooral uit de kringen van de visscherij waren vele bekende figuren naar Utrecht gekomen. De zaal was rijk met bloe men en vlaggen versierd, terwijl ter gelegen heid van dit feit langs de wanden visschers- netten waren gespannen. Het openingswoord werd uitgesproken door den heer H. Velthuysen, secr. van de afd. vis scherij van den landstand, die in het kort wees op het groote belang van deze samenkomst. De installatierede werd uitgesproken door den boerenleider E. J. Roskam. Als taak droeg spreker den leider der afdeeling visscherij op, te zorgen, dat onze Nederlandsche visscher zijn eigen recht en eigen eer zal kunnen doorzet ten in den tijd, die nu komt, tot heil van volk en vaderland. Nadat nog het woord hadden gevoerd de refe rent Eilers namens den Beauftragte voor de provincie Utrecht, mr. W. C. A. Nijgh. namens de Ned. Visscherij Centrale en de heer L. W van der Laan namens den Centralen Bond van Transportarbeiders, sprak ten slotte de nieuw benoemde leider van de afdeeling visscherij. DAT. WAT GIJ NIET HEBT. Die borrels en die sigaren, die gebakjes en die bonbon# kortom dat alles wat gij nu niet meer volop koopen kunt. Het moet u toch een belangrijk bedrag per maand besparen, dat u daarvoor geen geld meer kunt uitgeven. Inderdaad, dat wat gij niet hebt. dat mist gij dubbel, maar.... er is een lichtzijde aan het geval. Doet u zooals vele landgenooten. stort net bedrag dat u nu bespaart in het fonds dat zorgt voor de pakketten voor onze dappere vrij willigers in het Oosten. Nimmer hebt gij uw geld zoo goed besteed, nimmer werd met een dergelijk bedrag zoo veel vreugde geschonken aan mannen die zooveel moeten missen, omdat zij hun harden plicht vervullen. Landgenoot, stort uw bijdrage nu en Iedere maand weer op girorekening 432100, t.n. Ver zorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's-Gravenhage. LANDGOED „DE BEELE" TEHUIS VOOR NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE KINDEREN Het fraaie landgoed „De Beele" te Voorst nabij VER. „DE AMBACHTSSCHOOL". Jaarlijksche algemeene vergadering. In een der lokalen van de Ambachtsschool is gistermiddag de jaarlijksche algemeene ver gadering van de vereeniging van dien naam gehouden, welke behalve door het bestuur, de directie en de leerlingen werd bijgewoond door wethouder Verwey, een aantal vertegenwoordi gers van bevriende en verwante vereenigingen en vele ouders. De voorzitter, de heer ir. J. J. G. van Hoek hield een rede, waarin hij een overzicht gaf van het afgeloopen jaar en met vreugde constateerde dat het ledental van 251 is gestegen tot 281. Spr. herdacht vervolgens het overlijden van den heer L. v. d. Laan, die meer dan 30 jaar be stuurslid was en zijn beste krachten aan het nijverheidsonderwijs heeft gegeven. Het nieuwe gebouw, nu meer dan een jaar in gebruik, vol doet geheel en al aan de gestelde verwachtingen. Het aantal leerlingen der dagschool bedroeg op 1 Januari 1941 470, op 28 Maart 1941 werd aan 165 leerlingen het einddiploma uitgereikt, 47 dezer jongens volgden daarna nog een jaar het onderwijs. Voor den cursus 1941/'42 meldden zich 363 candidaten aan, waarvan er 261 werden geplaatst. De nieuwe cursus begon op 1 April 1941 met 526 leerlingen, als volgt verdeeld over de verschillende vakken: 99 timmerlieden, 24 meubelmakers, 23 schil ders, 279 machinebankwerkers, 23 electriciëns, 26 instrumentmakers, 52 auto- en motorher stellers. 33 Timmerlieden n.l. W. Blok, P Bourgeois, C. W. v. d. Burg, A. Dletz, W. den Dubbelden, P. J. v. Dufjvenbode, C. Guldemond, C. Haasnoot. O. C. v. Hemessen, N. v. Klaveren, M. C. Kool, G. A. de Lange, J. J. v. Leyden. J. v. Maurlk, J. W. A, v. d. Meer, D. Nasveld, W. F. K. v. Nood, M G. Ouwehand, Th. Pauw, J. v, d. Plas, C. M F. Pleyte, G. Prinsen, M v. Rijn, J. G. v. Steyn. L. Stlkke- lorum, H. Stouten J. de Visser, A. v. Vliet, C. J. Waardenburg, Th. A. Waasdorp. D. L. v. d. Wllllk, M. J. Zaalberg en F. M. v Kool). Aan 2 leerlingen kan het diploma niet worden uitgereikt. 7 Meubelmakers n.l. M. Bol, J. Burgerjon, J. Dooyewaard, P. v. Duyn, L. de Graaf, R. Morse en J. Schelllngerhoudt. 7 Schilders n.l. J. E. Brakhoven, J. J. Hoogen- boom, J. v. Rijn, N. Verboom, B. v. Wendel, H. G. Wetselaar en F. E. L. Zaagman. 91 Machinebankwerkers n.l. J. BekoolJ J. Ben schop. J. v. d. Bent, G. G. v. d. Berg. J. v. d. Berg W. v. d Berg, D. H. Belj, W. A. v. Blemen, J. H. Blzot. N. Blankenstljn, P. Blom, G. Boero, J. Boom Ch. Braeslcko. J. Brouwer, D C. de Bruin, J. Carton, A. v. Dam. J. H. Drlessen, A. Duk, J. W. Elgeman, D. J. Fasseur. L. J. L. Gordijn, M. A. J. Gordijn. J. K. Hell, N. Franken. J. L. v. d. Geest. H. Grelve, J. Th. de Groot, J. Guyt, A. H. v. d. Ham, H. H. J. Haverkort. C. Heemskerk, P. Hensen, H. E den Hertog, K. Hollebeek. H. Humme. Gerard de Jong. Gerrlt de Jong, Jan de Jong. A. J. Jongbloed. J. v. Leeuwen, Th. Nieboer, L. Olivier, H. Ouwehand, Z. Ouwehand, C Ouwer- kerk, Th. W. Pet, C. v. Kleef. H. Knetsch, J. Kop- peschaar, M. H. Koreman. J. Kuisen, H. Labordus, F. W. L. Landkroon. J. la Lau, G. Lingeman. D. A. Maagdelijn, W le Mair, Ph. J. Maré, J H. Meden- dorp. J. de MeiJ, M. Meters, W. Oudshoorn, W. L. Ch. Platteel, G. H. Rotteveel, A. Rijsdam, L. W. Schaap, P. J. Schoonenberg, W. M. Schrijvers. J. Slebert, K. Spek, W. F. Stijger, N. Teegelaar, C. Telle, W. v. Tongeren J. H. v. Veen, E. M. de Veer, P. v. d. Velde, C. Verhoog. J. Verschoor. J. Verver, W. Vrolijk, D. Vyibrlef, Chr. v. Winger den, H. v. Zanten, M. J. v. d. Zeeuw, A. v. Zoest, J. Zwart en M. v. Zwleten de Blom. Aan 2 leerlingen kan het diploma niet worden uitgereikt. Wegens ziekte wordt het examen met 1 leer ling voortgezet. 8 electrlciens n.l. W. N. v. Beelen, M. v. Berkel, S. M. Blonk, H. Flsser, C. A. Luljk. J. H. v. Schle, S. ter Schuur en J. W. Winterkamp. Aan 3 leerlingen kan het diploma niet worden uitgereikt. 11 Instrumentmakers n.l, C. J. Janssen. M. v. d. Laaken. P. J Laporte, J. Limburg, A. v. Noort. J. Oudshoorn, W. F. Prins, H. M. Silvester, C. M. Smlttenaar, C. G. Spierenburg en M. v. d. Wiel. Aan 2 leerlingen kan het diploma niet worden uitgereikt. 20 Auto- en motorherstellers n.l. J. H. A. v. d. Berghe, J. D Bons, K B. H. Borreman, Th. Brussee, H. Cornellssc, A. H. v. Dorp, J A. Duijn- dam, J. Geitenbeek, L. Guldemond. T. J. Heeren, L. Janse, D. de Jong. W. L. Kneljber, Chr. Kraay, G. P. Mulder, J. C. Noort, A. V. Otte, B v Star- kenburg, H. J. Vink en J. Th C. Waaijer. Aan 1 leerling kan het diploma niet worden uitgereikt. De Vakavondschool telde op 31 December 1941 487 leerlingen, het vorige jaar bedroeg dit aan tal 373. De verdeeling dezer leerlingen was als volgt: 82 timmerlieden enz. 24 meubelmakers, 35 stoffeerders, 50 scolders, 27 gasfitters, 145 nachinebankwerkers, 37 lasschers, 30 electri ciëns, 57 auto- en motorherstellers. BEURSVACANTIEDAGEN. De wnd. secretaris-generaal van het departe ment van financiën, heeft beslóten dat op Goe den Vrijdag, 3 en Zaterdag 4 April de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zyn ge sloten, alsmede dat die dagen voor de geldlee- ningen als bedoeld in afd. III der beursvoor- schriften 1940 niet als werkdagen zullen worden beschouwd. GEBREK AAN ALLES. De achtergebleven burgerbevolking in het door de Duitsche troepen veroverde sovjetge bied heeft gebrek aan alles. Niets hebben Sta- lins horden ontzien toen zij het veld moesten ruimen, alles vernielden zij Moeten al die menschen aan hun lot worden overgelaten? Dat kan en dat mag niet. Reeds is veel nood ge lenigd. maar er wacht meer, men komt han den te kort. Een mooie taak wacht daar de Nederlandsche ambulance, zy verdient daarom uw steun. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22. 's-Gra- venhage. GEMEENSCHAPSZIN. Naar wy vernemen heeft de Nederlandsche Bank te Amsterdam aan Winterhulp Nederland een gift van f. 50.000 doen toekomen. Verder heeft een inwoner van Apeldoorn f. 10.000 ter beschikking van den burgimeester dier gemeente gesteld. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 84 jaar is te Den Haag overleden mevr. wed. mr. C. Th. van Deventer Samen met haar echtgenoot, mr. C. Th. van Deventer, heeft zij na een verblijf van tien jaren in Indië en een studiereis naar dat lano veel voor het onderwijs aan inlandsche meisjes gedaan. Als weduwe is zy zich aan de Kartini- en Van Deventerscholen blijven wyden en be stuurslid van tal van instellingen in het be lang van Indië en de inlanders geweest. Zy heeft verder medegewerkt aan de oprichting van de koloniale school voor meisjes en vrouwen te Den Haag en zich in het byzonder voor de vluchtelingen tijdens den wereldoorlog verdien- stelyk gemaakt. Zy was ridder in de orde van New-Yorksche universiteitsrector zegt: „WIJ ZULLEN DEZEN OORLOG VERLIEZEN" (Van onzen politieken medewerker). i "pv E steeds grooter wordende slagen, Af I welke het Duitsche duikbootwapen de I J—y koopvaardyvloot der Vereenigde Staten toebrengt, heeft in vele kringen der Amerlkaan- sche bevolking diepen indruk gemaakt. In den beginne verwonderde men zich wel uitermate over dit optreden en de groote resultaten, welke de Duitsche duikbootactie boekte, doch thans begint men in te zien, dat dit zeer ernstige ge volgen met zich brengt. Allereerst komt men tot de ontdekking, dat de zeewegen onzeker begin nen te worden en er naar uitgezien moet worden om andere, veiliger verbindingen te verkrygen. Men heeft daarom het plan geopperd een pan- Amerikaanschen autoweg aan te leggen, welke het mogelyk maakt de vereischte grondstoffen uit de gebieden van Zuid-Amerika aangevoerd te krijgen. Vooral het Duitsche optreden in de Ca- raïbische Zee heeft zulks noodzakelyk gemaakt. Verder vindt de Amerikaansche minister van marine Knox het noodig de Amerikaansche kus ten te versterken en het aantal van 35.000 man te verhoogen op 60.000. De „Briisseler Zeltung" wist dezer dagen te berichten, dat de bladen in New-York er melding van maakten, dat in New- York een groote luchtbeschermingsoefening plaats vond, omdat men in het voorjaar rekent op aanvallen van Duitsche lange-afstand bom menwerpers. Hoogst opmerkeiyk is nog de ver klaring van den rector der New-Yorksche uni versiteit Harry Woodban, die letteriyk zeide: „wy zullen dezen oorlog verliezen en de schuld dragen uitsluitend de politici te Washington". Verder beschuldigde Woodban Roosevelt en zyn mannen voor de lichtvaardigheid, waarmede zy dezen oorlog veroorzaakt hebben. Vele bewyzen zyn voorhanden, welke er op duiden, dat het transport in de Amerikaansche wateren met de grootste moeiiykheden te kam pen heeft. Zoo wordt o.a. gemeld, dat de marine- commissie te Washington voor de transporten tusschen de Atlantische havens, de Golf van Mexico, Argentinië, Brazilië en Uruguay een vrachtprijsverhooging van 35 heeft goedge keurd. In den loop van slechts één week zyn de toevoeren naar de Vereenigde Staten met meer dan 1% millioen vaten teruggeloopen. Door het uitvallen van vele scheepstonnages en tankboo ten is de warenruil tusschen de Amerikaansche landen ernstig in gevaar gekomen. Intusschen is er door het optreden der Duitsche duikbooten een merkbaar gebrek aan producten en grond stoffen ontstaan. Uit de vele Amerikaansche persstemmen komt overduideiyk vast te staan, dat de toestand van de Ver. St. verre van gunstig is en men reeds van vele zyden begint mpt verwyten te richten aan het adres van degenen, die Amerika in den oorlog hebben gestort. Dit alles heeft tot gevolg, dat met den dag de stemming nerveuzer wordt en er reeds verschillende vooraanstaande per- soonhjkheden zyn, die beginnen te twyfelen aan den uitslag van dezen oorlog. Zutphen met bosch en fraaie omgeving, thans Oranje Nassau en bezat voorts een Belgische bewoond door jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-gou- I onderscheiding. verneur van Nederlandsch-Indië. is door dezen I Aan mr. J. Houwink is op zyn verzoek met verkocht aan een combinatie, die er een tehuis ingang van 1 April eervol ontslag verleend uit voor Nederlandsche en Duitsche kinderen zal zijn betrekking van president van de arrondis- vestigen. sements-rechtbank te Arnhem. Aan de volgende 77 leerlingen kan heden een diploma worden uitgereikt: Voor bouwkundig teekenen: L. M. P. v. Bergo Henegouwen, J. A. Bogerd, C. G. J. v. Dlest. M. H. M. Heemskerk. P. Th. v. d. Holst, W. J. Kriek, A. v. d. Loo. A. Ouwerkerk, J. Phillppo, N. Quartel A. F. de Roolj, A Serller, H. C. v. d. Voort, T. v. d. Vyver en D. P. Yperlaan. Voor meubelteekenen: P. W. v. d. Bosch, C. A. de Haas. C. J. v. Leeuwen, T. Peterl en F. v. Reljn. Voor 8toffeeren: Th. Ooyendljk, F. v. Reyn, J. Root-selaar, S. v. Schalk on P. Vermond. Voor hout-, marmer- en decoratleschilderen: G. Blansjaar, J. Ph. v. d. Bosch, S. Crama, J. Eradus P. A. de Jong, C. J. Koot, D. Lepelaar, J. Petiet, R. Smit, Chr. de Wolf. en H. .v. d. Wyngaard. Voor smlds- en werktuigkundig teekenen: M. Baak, A. Bavelaar, W. v. d. Berg, P. do Best, W. de Bruin, A. H. Corpel, C. J. Erades. E. A. Hom berg, A. Janssen, J. H. v. Leeuwen. H. Maas. B. Munnik, A. Nasveld, M. Sjardyn. A. Termyn, C. A. Terveer, S. v. d. Vegte. P. Wessel en L. v. d. Wijngaard. .Voor motorentechniek: A. M. Janssen en P. de Jong. Voor electrlsch lasschen: H. A. M. Akerboom, C. v. Beusekom. A. G. v. Beveren. W. de Bruin, A. de Heer, E. A. Homberg, M. Kriek, A. v. Oosten W. L. Passchier, J. P. A. Pegt, J. v. Putten, W. Sloos, L. Vogelenzang en P. v. wyk. Voor electrotechnlsch vakteekenen: C. A. Glas bergen, A. v. d. Knyff. J. v. d. Meer. J. J. P. v. d Post. W. C, Tljssen en A. Vastenhout. Ook het aantal leerlingen van den landmachi- nistencursus vermeerderde, n.l. van 19 leerlingen tot 44. De typografencursus telt 136 leerlingen. Het aantal leerlingen der Machinisten-avond school steeg van 42 tot 53. De Textiel-avondschool telt thans 45 leer lingen. Aan 13 leerlingen kon het diploma wor den uitgereikt, t.w.: H. Boierenbrood. H. Dlereman. D. J. v. Duyven- boden, H. Frankhuizen, D. Glllebaart, J. ten Haken, P. v. Houten, W. Koppers, F, Kroesemeljer, C Middelkoop, H. Mleremet, C. Sjardijn en J. v Westrlenen. Het aantal leerlingen van al onze scholen was hiermede op 31 December 1941 in totaal gebracht op het respectabele aantal van 1257. Voor de leerlingopleiding in het bedrijf als nazorg op de tweejarige dagambachtsschool wer den dit jaar 89 nieuwe leerovereenkomsten ge sloten. Spr. besloot zyn rede met een aansporing tot de jongens, die de school verlaten, om niet op de lauweren te rusten, doch om op het geleerde voort te bouwen. Aan de navolgende leerlingen werd wegens be toonden bijzonderen yver een extra-prijs toege kend: N. v. Klaveren, J. de Visser, A. Rysdam, H. v. Zanten, A. v. Noort, A. H. v. Dorp. 9 Hierna werd nog het woord gevoerd door den directeur, den heer G. E. E. Kuyntjes, die de jongens en hun ouders feliciteerde met het be haalde diploma en de eerstgenoemden opwekte om zich verder te bekwamen, hetzij door gebruik te maken van het instituut van het leerlingstelsel in de bedrijven, hetzy aan een vakavondschool. Nadat een leerling H Stouten uit aller naam had bedankt voor het ontvangen onderwys, wer den de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de in de leslokalen tentoongestelde werkstukken te bezichtigen. OVERGANGLES TUINBOUWWINTERCURSUS In tegenwoordigheid van de Commissie van j Toezicht op het Tuinbouwonderwys en de lee raren werd de overgangsles gehouden van bo- vengenoemden cursus. Uit de gegeven antwoorden bleek, dat er door de cursisten degelyk en ernstig was gewerkt. Van de 26 cursisten werden 24 toegelaten tot het 2e cursusjaar en 2 voorwaardelijk. De voorz. van de Commissie van Toezicht, de heer Joh. Jonker, dankte de leeraren voor het gegeven onderwijs en spoorde de cursisten aan het geleerde te onderhouden en practisch toe te passen. Nadat de data voor de zomerlessen waren vastgesteld, werd de cursus door het hoofd gesloten. PROF. VAN NES DINSDAG A.S. 80 JAAR. Naar ons van betrouwbare zyde wordt mee gedeeld, hoopt prof dr. H. M. van Nes. oud- hoogleeraar alhier. Dinsdag a.s. zyn tachtigsten verjaardag te vieren.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1