VRIJDAG 27 MAART 1942 No. 25153 De bezetting der Andamanen 83sfe Jaargang Groot gevaar voor Indië Verspreide berichten BINNENLAND De nieuwe weekbonnen Bekendmaking Het proces te Riom V erduisteren: GEMENGD NIEUWS Werk en winst voor het Nederlandsche volk De verhoogde radiobelasting Groole aanvoer van kalfsvleesch Maiski klaagt zijn nood Algeheele openstelling van winkels LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507. Hoofdredacteur: B W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been Leiden. De geslaagde landing van Japansche strijd krachten op de eilanden der Andamanen wordt door de Japansche bladen als een operatie van vérstrekkende beteekenis gepubliceerd. De bladen schrijven eenstemmig, dat deze operatie het eenige juiste en verstaanbare ant woord is op het intrigeerende spel van Cripps in Britsch-Indië, en wijzen er vervolgens op, dat door de verovering van de Andamanen de druk op Britsch-Indië aanmerkelijk is ver zwaard. Engelands zorgen om zijn kroonkolonie Indië zullen hiermee dus aanzienlijk stijgen. Het be zit van deze eilanden is voor de verdere opera ties in de Golf van Bengalen en in den gehee- len Indischen Oceaan van beslissende betee kenis. De eerste buitenpost van Britsch-Indië is daarmee reeds in Japansche handen gevallen. De Andamanen vormen de eenige hindernis tusschen Malakka, Ceylon en Britsch-Indië. (D.NJ3.) evacuatie onderdanen van vijan delijke landen in sjanghai. Het Japansche consulaat-generaal heeft te Sjanghai wonende burgers, die onderdanen zijn van vijandelijke landen (uitgezonderd zijn Engelschen, Amerikanen, Nederlanders en Bel gen) of van landen, waarmede de diplomatieke betrekkingen met Japan zijn verbroken, een mededeeling gedaan, waarin wordt gezegd, dat de bevoegde Japansche autoriteiten in verband met een plan, dat voorziet In de repatrieering van burgers op een later tijdstip, de burgers oproepen om het aantal hunner op te geven, dat wenscht te evacueeren. De woordvoerder der Japansche ambassade verklaarde naar aanleiding hiervan, dat alle consulaire vertegenwoordigingen van Japan in China een gelijkluidende mededeeling hebben verstrekt. Engelschen, Amerikanen, Nederlan ders en Belgen zijn uitgezonderd, daar over hun evacuatie reeds onderhandelingen worden gevoerd, die in een vèrgevorderd stadium zijn gekomen. (D.N.B.) de japaVsche aanval op pearl harbor. Nadere bijzonderheden. Volgens een bericht van den New Yorkschen correspondent van Nya Dagligt Allehanda, zijn in de Ver. Staten bijzonderheden bekend ge worden omtrent den Japanschen aanval op Pearl Harbor. Het meest opzienbarende feit, dat de commissie van onderzoek onthuld heeft, zoo meldt de correspondent, is gebleken na het lichten van een Japansche duikboot, die een uur voor den Japanschen luchtaanval voor den ingang van de oorlogshaven tot zinken is ge bracht. Uit het journaal varf^de Japansche duikboot blijkt, dat ze door de geheele haven is gevaren, zonder door iemand opgemerkt te worden. De commandant van de duikboot had nauwkeurig de positie van elk Amerikaansch oorlogsschip in een zeekaart opgeteekend en bovendien den tijd genoteerd, waarop het schip passeerde. Uit het journaal blijkt verder, dat de duikboot op 7 December om 150 uur voor Pearl Harbor is aangekomen. Ze lag toen gestopt voor den haveningang en wachtte tot om 4.30 uur in den ochtend de duikbootnetten voor den haven ingang neergelaten werden om een praam met puin uit de haven te laten. De duikboot maakte van deze gelegenheid gebruik om de haven binnen te varen. De duikboot stelde daarop de juiste positie van de linieschepen Utah en West-Virginia en van 12 torpedoboot jagers, drie kanonneerbooten en den kruiser Trenton vast, die in de haven voor anker lagen. Uit het journaal blijkt verder, dat de Japansche duikboot erin slaagde, om 5.25 uur weder ongemerkt de haven te verlaten. Even buiten den haveningang dook de duikboot op en seinde een uur lang draadloos de positie van elk in de haven liggend Amerikaansch oorlogsschip aan de verwachte Japansche vlieg kampschepen. (D.N.B.) in birma. Uit Nieuw Delhi meldt de Britsche berichten dienst, dat Toengoe aan het Birmeesche front door de Japanners is omsingeld. De laatste successen der Japanners in Birma tegen Chineesche troepen en de afsluiting van den Birma weg aan alle belangrijke punten worden te Londen als de ernstigste berichten beschouwd, die tot dusver van dit oorlogstooneel zijn gemeld. Het Woensdag binnengekomen bericht over den Japanschen opmarsch naar het Noorden, liet reeds vermoeden, dat de Japanners het af snijden van den belangrijken verkeersweg tus schen Indië en China van grooter gewicht ach ten dan een offensief tegen Indië. (D.N.B.). rede van churchill. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in een toespraak tot den raad van de conservatieve partij verschillende kwesties der actueele politiek besproken. Hij onderstreepte, dat hij „thans geen waar borg ervoor kan bieden, dat Engeland aan het eind van zijn „tegenspoed" is gekomen." Chur chill sprak er over dat het afgeloopen jaar een „somber" jaar is geweest en dat „vele beproe vingen" den geallieerden nog te wachten staan. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat Enge lands oorlogspositie in zooverre is „verbeterd", dat het een jaar geleden nog alleen stond, ter wijl thans drie wereldmachten verbonden zijn. Met betrekking tot de geoefende critiek ver klaarde Churchill o.a.: „Het is ons gelukt, de vrijheid van het woord, een parlementaire re geering en de persvrijheid te bewaren. Maar er bestaat een grens, en ik moet den eisch stel len, dat daarmee rekening wordt gehouden. Ik kan niet toelaten, zoolang ik de verant woordelijkheid voor dè propaganda draag, dat het leger wordt verstoord, of dat het vertrou wen van Engeland en van het leger in de be kwaamheid en het karakter van ons corps offi cieren wordt ondermijnd. Herhaaldelijk heb ik verzocht, meer tijd en aandacht te besteden aan den wederopbouw voor den tijd na den oorlog. Wij moeten bij machte zijn, alle kwesties zorgvuldig te be handelen, opdat niets onze gedachten of onze volledige energie afleidt van de taak van het nationale zelfbehoud en van de verplichtingen onder de geallieerden, welke verplichtingen ons opleggen, dat wij voor onbepaalden tijd alles, wat wij geven kunnen, in den meest volledigen zin, aan die taak besteden." De Britsche minister-president noemde Sin gapore het tooneel van een der grootste ca tastrophes in de Britsche geschiedenis. Vervol gens zeide Churchill, dat het verloop van den strijd op den Atlantischen Oceaan zich weder ten ongunste had gekeerd. Hij kon niet garan deeren, dat de ongelukkige tijden voor Enge land voorbij waren. Ten slotte was hij van meening. dat den geallieerden zelf schuld trof. wanneer zij den oorlog zouden verliezen. (D.N.B.) YON PAPEN TE BERLIJN AANGEKOMEN. Naar gemeld wordt, is de Duitsche ambas sadeur te Ankara, von Papen, te Berlijn aan gekomen (A.N.P.) BRITSCHE AANVALLEN OP BEZET FRANSCH GEBIED. Britsche aanvallen in den nacht van Woens dag op Donderdag op woonwijken in het bezette Fransche gebied hebben, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, negentien dooden en een groot aantal gewonden onder de burgers geëischt. BERLIJN OVER DEN INVLOED VAN DE SOVJET-UNIE IN IRAN. Het ANP. meldt uit Berlijn: In antwoord op een desbetreffende vraag ver klaarde men in de Wilhelmstrasse, dat nieuwe berichten over de voortdurende bolsjewiseering van Iran zijn ontvangen. De opwinding, die tengevolge daarvan onder de Iraansche stam men ontstaan is, beschouwt men als een be wijs, hoe zwak Engeland in dit gebied is, om dat het nog pas enkele maanden geleden be paalde militaire acties van het grootste belang voor het Britsche Rijk noemde. Deze zwakheid moet worden beschouwd als een interessant criterium voor den defensieven toestand en de verdedigingsmogelijkheden van het Britsche Rijk in dit gebied. Het feit, dat de Sovjet-Unie overwinnaar blijft overal waar zij met Enge land om bepaalde belangen veoht, kan niet zonder reactie op Turkije blijven, aldus zegt men hier in politieke kringen. Voor Turkije is dat van beteekenis, vooral met het oog op het vraagstuk van Dardanellen en Bosporus. BEZOEKEN. Gezant dr. Clodius ls gisteren te Boekarest aangekomen. Generaal Cavallero, de chef van den Itallaan- schen generalen staf, ls vanochtend te Boedapest aangekomen, (D.N.B.) REDE VAN MAISKY. In verband met de uitreiking van sovjet-onder- scheldlngen aan Britsche vliegers heeft, volgens een bericht van Associated Press, de sovjet-russi- sche ambassadetir te Londen, Malsky, de bondge- nooten der sovjet-unie opnieuw aangespoord tot het offensief over te gaan wanneer z'lj „werkelijk de overwinning willen behalen". Het Jaar 1942 zal het beslissende Jaar zijn. Daarom moeten de ge allieerden thans alles ln de waagschaal stellen. Hoe, wanneer en ln welken vorm dit moet ge schieden. ls een kwestie voor de geallieerde gene rale staven. Het ls van de allergrootste beteeke nis. dat men dergelijke acties niet weer uitstelt en in plaats van 1942 weer van 1943 gaat spreken. De geallieerden moeten alles doen om het Initia tief ln handen te krijgen. Wanneer de vijand dap per ls dan moeten de geallieerden nog dapner- der zijn; wanneer de vijand hardnekkig ls, dan moeten de geallieerden nog hardnekkiger zijn en wanneer de vijand blaakt van een offensieven geest, dan moeten de geallieerden blijk geven van éen nog grooteren offensieven geest. Slechts zoo kan de weg naar successen wordën Ingeslagen. (D.N3.) Voor het koopen van brood, vleesch en aardappelen gedurende de volgende week zijn aangewezen de bonnen 17. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Gisteren hield de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde de jaarlijksche winterbijeenkomst in Bussum onder voorzitter schap van jhr. van Tets van Goidschalksoord. Ter gelegenheid hiervan werd een tentoonstel ling gehouden „Voedingsgewassen in eigen tuin" georganiseerd door den tuinbouwvoorlich- tingsdiënst van de directie van den landbouw. Behalve afgevaardigden van de verschillende afdeelingen der maatschappij voor tuinbouw en plantkunde waren aanwezig de gemeentebestu ren van Bussum, Naarden en Huizen. De ten toonstelling werd geopend door den inspecteur van den tuinbouw en het tuinbouwonderwijs, ir. A. W. v. d. Plassche. Gisteren werd de bijeenkomst van de maat schappij voortgezet, waarbij de heer C. Sijska-s een lezing met lichtbeelden hield over zijn ei- varingen met den teelt van voedingsgewassen, mals en dergelijke. GEWELDIGE BEDRAGEN. Geweldige bedragen zijn noodig om het werk van de Nederlandsche ambulance te doen sla gen. Die bedragen moeten door u, Nederlanders, opgebracht worden. En zij zullen opgebracht worden, want niemand zal zich aan zijn plichten, om zijn medemensch te helpen, kunnen ont trekken. Geweldige bedragen zijn noodig. Welnu, helpt mede. Stort uw gift voor de Nederlandsche ambulance op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris-generaal van bestuur en justi tie heeft krachtens art. 3 der verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen) en art. 4 eerste alinea, van verordening no, 3/40 over de uit oefening van de regeeringsbevoegdheden in Ne derland tot burgemeester benoemd: Den heer Jan Hendrik Oonk, te Heerlen, tot burgemeester van Born; den boer Q. W. Fren- ken, te Herkenbosch, tot burgemeester van Vlodrop, den kapitein op non-actief Willem van der Zanden, te Assen, tot burgemeester van Wijlre en den heer J. H. Frijns, te Bunde, tot burgemeester van Llmbricht. beperkt busvervoer op zondag. In verband met de eenigen tijd geleden be volen stopzetting van autobusdiensten op Zon dag, verneemt De Telegraaf, dat er ln het al gemeen naar gestreefd zal worden, de mogelijk heid, om ziekenhuizen, sanatoria e.d. op' Zondag te bezoeken, zooveel mogelijk te handhaven. Bij intercommunale diensten kan worden^ toege staan, het noodige aantal wagenritten hetwe.K in casu ten hoogste drie mag bedragen uit te voeren. Bij stadsdiensten (waaronder ook die zijn begrepen, welke een stad met haar voorsteden verbinden) kan een zeker aantal ritten als ongeregeld vervoer worden ingelegd. Een en ander staat ter beoordeeling van den betrokken rijksinspecteur van het verkeer. voederkaarten voor honden. Tot 15 April is er nog gelegenheid bij de sectie bijzondere diergroepen te Apeldoorn een formulier aan te vragen voor toewijzing van hondenbrood voor honden, welke men reeds op 1 Januari in zijn bezit had en waarvoor nog geen kaart is uitgereikt. In aanmerking komen geleidehonden en honden van zeer zware rassen, terwijl voor andere honden een toewijzing kan worden gegeven, wanneer men meer dan één hond heeft. getuigenverhoor voortgezet. Den 20sten dag van het proces te Riom wer den als eerste getuigen twee actief dienende officieren, de commandant van de infanterle- school St. Cyr, generaal Bréaud en de bevel hebber van de 13e militaire divisie te Clermont Ferrand, generaal Conquet, verhoord. Zij legden bezwarende verklaringen af voor alle beklaagden, vooral voor Daladier en Guy la Chambre. Generaal Bréaud oefende critiek op de ge brekkige technische opleiding van het leger voor den oorlog. Tijdens de rustpoos in den strijd, van 3 September 1939 tot 10 Mei 1940, heeft de opleiding stil gelegen in die sectoren, waar nieuwe versterkingswerken werden aan gelegd of reeds bestaande uitgebreid, daar we gens de ontbrekende arbeidskrachten meeren- deels de troepen voor de versterkingswerken werden gebruikt, hetgeen ten koste van de op leiding ging. Desondanks was de geoefendheid van het Fransche leger bij den aanvang van het Duitsche offensief beter dan op het tijd stip der mobilisatie. Generaal Conquet voerde voor den oorlog het bevel over de 45ste divisie aan het Alpenfront. Zijn verklaring had eveneens betrekking op de onvoldoende geoefendheid van het actieve en het reserveleger, op de gebreken bij productie en aflevering van oorlogsmaterieel en op de geestesgesteldheid der troepen. Hij wees op de communistische propaganda in het leger. De communistische propaganda, zoo zeide hij, was in vele formaties zoo ihtensief, dat men de treinen met verlofgangers door speciale afdee lingen moest laten bewaken, ten einde de ver grijpen tegen de discipline te verhinderen. Tijdens het tweede deel der zitting werd als getuige verhoord kolonel Verdurand, die In No vember 1939 de leiding heeft gehad van de af- deeling artillerie van het ministerie van oorlog. Hij weidde uitvoerig uit over de moeilijkhe den waarmede de Fransche artillerie te kam pen had als gevolg van het ontbreken van ge schikte waarnemingsvliegtuigen. De artillerie had, naar hij zeide. niet eens de beschikking over de noodige radio-apparaten om de waar nemingen van de vliegtuigen op te nemen. Eerst in 1940 is men begonnen met de constructie van het prototype van een dergelijk waarne- mingstoestel. Als een ernstig gemis heeft zich bij den luchtafweer het ontbreken van lichtspoormuni tie. die in het Fransche leger vrij laat is inge voerd. doen gevoelen. Bovendien laakte de ge tuige het gebrek aan vooruitziendheid ten aan zien van het in den strijd brengen van pant- serafdeelingen. Ook op dit gebied was voor de Fransche luchtmacht zoo goed als niets aan wezig geweest. Vooral heeft het ontbroken aan een klein vliegtuig, dat zoowel de verbinding met de pantserafdeeiingen als met de artillerie tot stand had kunnen brengen. van hedenavond 20.04 uur tol morgenochtend 7.26 uur De maan kwam heden op om 14.21 uur en gaat morgenochtend te 5.33 uur onder. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAND. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Engelsche bommenwerpers verscheidene malen boven Nederlandsch grondgebied gevlo gen. Zij wierpen, meerendeels in het wilde weg, een aantal brisant- en brandbommen omlaag, die deels zonder uitwerking in het open veld terechtkwamen, deels echter aanzienlijke scha de toebrachten aan woonhuizen en boerderijen. In een stad in het Oosten des lands werden eenige woonhuizen verwoest. Hierbij werden I twee burgers gedood, twee ernstig en vijf licht gewond. Twee personen worden nog vermist. BRAND IN PALACE-HOTEL TE HILVERSUM Door kortsluiting brak te Hilversum brand uit in een der salons van het bekende Palace- hotel. Een korte felle binnenbrand, waardoor belangrijke schade ontstond, was het gevolg, Een radiotoestel, 5 schilderijen ter waarde van f6000, een piano, gordijnen en eenige Perzische kleeden werden een prooi der vlammen. Wel dra wist de brandweer het vuur te bedwingen en te dooven. TUSSCHEN PERRON EN TREIN BEKNELD GERAAKT. Maandag had op het station H.S. te Den Haag een ongeval plaats, waarbij de 49-jarige mevr. J. H.. wonende aan den Rijswijkscheweg te Den Haag. ernstig werd verwond. Op het moment dat een trein binnenliep struikelde haar vrien din. Mevr. H. greep haar kwam tengevolge daar van zelf te vallen en raakte tusschen perron en trein bekneld. Met een bekkenfractuur werd zij door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Naar wij vernemen is het slachtoffer daar thans aan de bekomen kwetsuren overleden. IN RIJDENDEN TREIN GESTAPT. Terwijl de trein, welke gistermorgen om 8.27 uur van Hilversum naar Amsterdam vertrok, reeds in beweging was, wilde de 50-jarige me vrouw G. N., wonende aan den Hilvertsweg te Hilversum nog instappen. Zij geraakte hierbij tusschen de treeplank van den rijdenden trein en het perron bekneld. Hoewel de trein spoedig stilstond was de dame er ernstig aan toe. Zij is in zeer zorgwekkenden toestand naar de R.K. Ziekenverpleging overgebracht. NOODLOTTIGE TWIST TUSSCHEN' TWEE JONGENS. Gisteravond omstreeks acht uur ontstond in de Rochussenstraat te Den Haag een twist tus schen twee jongens, den 13-jarlgen L. van R. en den 15-jarigen H. v. d. R. Tijdens dezen twist greep de 13-jarige jongen een kolenschop en sloeg daarmee den 15-jarigen kraap op het hoofd. De klap kwam zoo hard aan, dat H. van der R. een schedelbasis fractuur opliep. HU werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Zijn toestand is ernstig. De dertienjarige is door de recherche aangehouden. BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTOBUS-ONGELUK. In de nabijheid van Casablanca (Marokko) wil de een autobus uitweken voor een op straat spe lend kind. De volle bus reed tegen een boom. waarbij zeven passagiers omkwamen en velen zwaar werden gewond. NERING EN AMBACHT IN HET NIEUWE EUROPA. Men schrijft ons: Voor den zoogenaamden middenstander, den zelfstandigen man uit het kleinbedrijf, zal het nieuwe Europa betere toestanden- brengen. De detaillist, de ambachte patroon en de klein-indust.riepl hebben het op het oogenblik niet gemakkelijk, maar we be leven nu een noodzakelijke overgangsperiode: de barensweeën, die de geboorte van het nieuwe Europa vergezellen, Hoe was het voor den oor log gesteld? Moordende concurrentie, mede door middel van knoeierij en beunhazerij, van de kleine zelfstandigen onderling en vanwege de warenhuizen en grootwinkelbedrijven, pollepvor- ming van de kapitalistische ondernemingen, en dan de aanval in den rug door de verbruiks coöperaties -van marxistisohen huize. Verder ge brekkige oDleiding van de ambachtslieden en schromelijke miskenning van het edele hand werk ter wille van het leelijke industrie-voort brengsel. In het nieuwe Europa wordt de kleine zelfstandige in eere hersteld. De vestigings- eischen zullen verband houden met de behoef ten der volksgemeenschap, terwijl daarbij vak kennis en vakbekwaamheid zwaarder zullen wegen dan de geldbuidel, zoodat het grootbe drijf hier zijn oorsDrong zal verliezen. Beper kende bepalingen zullen de warenhuizen en grootwinkelbedrijven ook in andere opzichten aan banden leggen. De NV-vorm zal van het terrein van de nering en het ambacht worden verdrongen. Door middel van de verbruikscoöperaties ont neemt de loontrekkende arbeider den detaillist de geleeenheid zijn taak te vervullen. Er is maar één plaats, waar de coöperaties thuis be- hooren, zoo zei de leider van het front van nering en ambacht, J. H. Scholte, en dat is het kerkhof. Het arbeidsfront zal zorgen, dat ook de klei ne ondernemer deel heeft aan de sociale voor zieningen, welke voor alle werkers worden ge troffen. Door de commissle-Woltersom waarin de demo-liberale invloeden nog groot zijn wordt reeds een organisatie, in elkaar gezet van het bedrijfsleven, ook van nering en ambacht. Van die organisatie zal een ordening gemaakt wor den. opdat ook voor het kleinbedrijf de sloo- pende chaos in een welvarende gemeenschap worde herschapen. PRO -NEDERLANDSCH. Ja, dat te zijn, dat kan geen moeite kosten. Als waarachtig vaderlander gaat ook u alles wat Nederlandsch is, ter harte. De toekomst van ons volk, de zelfstandigheid van ons vaderland, de zorg voor een ieder, die daarvoor op de bres staat, daarvoor uw krachten inspannen is een plicht, dien ook gij natuurlijk gaarne vervult. Een pro-Nederlandsche plicht is het zoo sterk mogelijk maken van het fonds, dat zorgt voor het samenstellen en verzenden van de pakketten voor onze dappere vrijwilligers aan het Oost front. Duizenden pakketten met sigaren, sigaretten, tabak, boeken, tijdschriften, kranten, versna peringen, werden reeds verzonden. Duizenden vrijwilligers willen wij nog met zoo'n pakket gelukkig maken. Pro-Nederlandsch is het, landgenoot, ter ver sterking van het verzorgingsfonds Vrijwilligers legioen „Nederland" te 's Gravenhage, een flink bedrag te storten op girorekening 432100. GELIJKTIJDIG VERLAGING DER RADIODISTRIBUTIEKOSTEN. Gisteren qjtaakten wij melding van de verheo- ging van de radiobelasting, die van 1 Mei a.s. af zal worden gebracht op f. 12- per jaar. De directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep heeft op de persconferentie te Den Haag hieromtrent o.m. het volgende medege deeld. Gelijktijdig met de verhooging van de luisterbijdrage vindt een verlaging van f. 18. op f. 15.— plaats voor de kosten van aansluiting op radiocentrales, teneinde een te zware be lasting van de sociaal zwakke volksgroepen zoo veel mogelijk te voorkomen. Het ligt in de bedoeling van de P.T.T. iet geheele radiocentralebedrijf te centraliseeren in één groot lichaam, waardoor een behoorlijk ge centraliseerde leiding en een rationeele bedrijfs voering gewaarborgd zullen kunnen worden, waarbij gestreefd zal worden naar een nationaal socialistischen bedrijfsopbouw. Verder heeft de P.T.T. hooge kosten voor het technisch wetenschappelijk onderzoek waarbij in toenemende mate ook de technische voorbe reidingen van televisie-uitzendingen komen. Zoowel de P.T.T. als de omroep zijn in ver band met de snelle voortschrijding van de techniek genoodzaakt ruime afschrijvingen toe te passen voor de studiogebouwen en technische installaties, de zenders, de radiocentralebedrij- ven. Dit alles is noodig, opdat Nederland niet achter rake bij de ontwikkeling in het buiten land. De vroegere vereenigingen zijn nu gecentrali seerd tot één groot bedrijf met een staf van per soneel. welke met inbegrip van uitvoerende kunstenaars, ongeveer 900 leden telt. De sala rissen en de sociale voorzieningen van dit per soneel zijn voor een groot deel beduidend hooger dan bij de vroegere vereenigingen. hetgeen voor een nationaal-socialistische bedrijfsvoering een eerste vereischte was. Neveninkomsten uit programmabladen zijn voor den omroep volkomen verdwenen, terwijl wachtgelden moeten worden betaald aan die genen van het vroegere personeel, waarvoor geen emplooi meer was. Een dringende noodzaak voor ons groot be drijf is de bouw van een centraal kantoor. Ook op het gebied van de studio's en de technische installaties zal er dan nog veel moeten worden gedaan. Het staatsbedrijf der P.T.T. deelt in aanslui ting hierop het volgende mede: De invoering op 1 Mei brengt tenslotte eenige verplichtingen mee voor houders van eigen ont vangtoestellen, die op hun nieuwe luistervergun- ning reeds meer dan vier zegels hebben geplakt verder voor hen. die een half. dan wel het ge heele jaar reeds over de giro hebben vooruit be taald en ten slotte voor hen die een opdracht aan den postchèque- en girodienst hebben ver strekt tot automatische overschrijving. Over al deze punten zal nog nader worden bericht. Wie reeds f. 9 betaalde, bijv. per giro. kan er f. 2 bijgireeren, daar dit jaar de totale bijdrage dus f. 11 is. Nu een aanzienlijk aantel nuchtere kalveren op de slachtveemarkten en andereleverings- plaatsen wordt aangevoerd, ontvangen de sla gers, zoo vernemen wij van de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, een vrij belangrijke hoe veelheid kalfsvleesch. Ten gevolge daarvan is het den slagers niet mogelijk, hun klanten op alle aangeboden bon nen van de vleeschkaart rundvleesch te ver strekken. Het publiek wordt verzocht hiermede rekening te houden en den slagers geen eischen te stellen, welke onmogelijk kunnen worden in gewilligd. EEN STEM EENS ROEPENDE IN DE WOESTIJN. (Van onzen politieken medewerker). x *pN E mededeeling van den Sovjet-ambas- y I J sadeur te Londen, Maiski, waarin hij I ±-~s zeide dat de bondgenooten, Engeland en Amerika, tot het offensief moeten overgaan, wanneer zij werkelijk de overwinning willen be halen, is van zeer groote beteekenis, omdat daarin duidelijk tot uitdrukking komc in welk een hopeloozen toestand de situatie aan het Oostfront voor de Sovjets is geworden. Ook Maiski is van meening, dat het jaar 1942 hét beslissende jaar zal zijn. Eigenlijk geeft Maiski toe. dat de strijd zal eindigen vóór het nieuwe Europa: hij voegt er aan toe, dat de geallieer den alles in de waagschaal moeten stellen. De Sovjet-ambassadeur merkt op, dat men derge lijke acties niet weer moet uitstallen en in plaats van 1942 niet weer van 1943 dient te spreken. Het zijn opmerkelijke woorden, die deze bolsjewistische gezant bij de uitreiking van Sovjet-onderscheidingen aan de Britsche vlie gers sprak. Herinnert men zich nog de woorden, die Maiski eenmaal zeide? Nimmer zou de Sov jet-Unie den strijd alleen kunnen winnen, al leen als Amerika en Engeland daadwerkelijk meehielpen. -Deze hulp blijft achterwege. In Moskou ondervindt men dit aan den lijve en daarom klaagt Maiski zijn nood in Londen. Hij ziet de Sovjet-ster reeds ondergaan. En dan hoe stelt Maiski zich dit offensief van de geallieerden voor? Een landing van gealli eerde troepen in Europa? Gedurende de laatste twee jaren zijn de kusten van het continent dermate versterkt, dat van een landing geen sprake kan zijn. Het Duitsche opperbevel heeft onlangs hierover het een en ander meegedeeld en dat was toch in ieder geval voldoende om te weten, dat een landing op zijn minst een avon tuurlijke en onmogelijke onderneming is. Bo vendien heeft de affaire van Engeland met Noorwegen in April 1940 reeds voldoende aan getoond, dat het Engeland te eenen male on mogelijk is een dergelijke actie te ondernemen. En die actie was in 1940 nog wel tegen een land gericht, dat beschikte over een uiterst minimale weermacht. Bovendien had men in Engeland toen een groote scheepstonnage ter beschikking, welke thans voor verreweg het grootste deel door de succesvolle oorlogsvoering der Duitsche marine is vernietigd, terwyl bovendien een veel sterkere verdediging aanwezig is. De mogelijk heden van een offensief tegen Europa behooren dus tot het onuitvoerbare en dit wordt door Maiski wel terdege ingezien. De Sovjets hebben dringend hulp noodig, want de laatste uren van het bolsjewistische regime hebben geslagen. De Anglo-Amerikaansche machten zullen Moskou's ondergang niet kunnen verhinderen, evenzoo is de Sovjet-Unie niet ln staat het lot van Enge land en zijn Imperium te keeren. Maiski's stem is als een stem eens roepende in de woestijn. INGAANDE 1 APRIL. Teneinde ln het belang van het publiek een meer geregelde openstelling der winkels te be vorderen is door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bepaald, dat de tot dusverre voor slechts enkele groepen van winkels geldende verplichting tot openstelling met ingang van 1 April as. zal worden uitgebreid tot nagenoeg alle groepen van winkels. De nieuwe regeling houdt het navolgende in: 1. broodbakkers-, kruideniers-, melk-, groenten- cn aardappelen-, fruit-, slagers- en vleeschwarenwinkels zullen op alle werk dagen moeten geopend zijn van 9 uur des voormiddags tot 1 uur des namiddags en van 2.30 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags. 2. Sigarenwinkels zullen op alle werkda gen moeten geopend zijn van 5 uur des namiddags tot 6 uu* des namiddags. 3. Alle overige winkels, behoudens de na te noemen uitzonderingen, zullen geopend moeten zijn op Maandag van 2.30 uur des namiddags tot 6 uur des namiddags en op de andere werkdagen van 9 uur des voor middags tot 1 uur des namiddags en van 2.30 uur des namiddags tot 6 uur des na middags. Van bedoelde regeling zijn uitgezonderd: rijkskantoren, apotheken, café's, restaurants en dergelijke inrichtingen, hotels, openbare middelen van vervoer en stationsrestaurants en voorts slijterijen en kantoormachinewin- kels. Voor zoover de verkoop van alle in een winkel ten verkoop in voorraad zynde waren krachtens wettelijke voorschrift is verboden, geldt de ver plichting tot openstelling voor den betreffenden winkel niet. Voor den verkoop van andere waren dan die, ten aanzien waarvan een verkoopver bod geldt, dient de winkel dus wél geopend te zijn. Dit is van belang, b.v. voor de slagers winkels. In gemeenten, waar zulks op grond van plaat selijke bijzondere omstandigheden gewenscht is gedacht is hierbij onder andere aan plaat sen. waar de bevolking van het omliggende platteland haar inkoopen komt doen kan de verplichting tot openstelling ln het zomerhalf jaar op de werkdagen tot 7 uur des namiddags worden uitgebreid. Voorts is bepaald, dat gedurende de uren, dat een winkel toe nakoming van bedoelde verplich ting voor het publiek geopend zal moeten zijn, de vensters der uitstalkasten en de winkeldeu ren niet zullen mogen zijn afgesloten of be dekt door luiken of andere tot gelijk doel die nende voorwerpen. Eindelijk is in zooverre wijziging gebracht in de regeling inzake ontheffing van de ver plichting tot openstelling der winkéls in ver band met vacantie van winkelier of personeel, dat deze ontheffing thans door den burgemees ter op verzoek van den winkelier zal worden verleend. Het ligt evenwel in de bedoeling, dat deze ontheffing in het algemeen niet zal wor den verleend, tenzij, hetzij door den winkelier zelve, hetzij door zijn organisatie, een regeling b getroffen, welke aan zijn afnemers de ge legenheid tot het doen van inkoopen elders waarborgt. Dit brengt dus mede, dat de tot een bepaalde categorie behoorende winkeliers niet allen gelijktijdig hun winkel wegens vacantie zullen kunnen sluiten. In de grootere plaatsen zal het zelfs aanbeveling verdienen hieromtrent wijksgewijze een regeling te treffen. Er wordt op gewezen, dat regelingen, strek kende tot sluiting van een bepaalde groep win kels gedurende een halven werkdag per week ln verband met de naleving van het werktij denbesluit voor winkels of van dat voor fabrie ken of werkplaatsen, van kracht blijven, terwijl de mogelijkheid tot het vaststellen van derge lijke regelingen onverminderd blijft bestaan. Voorts wordt de aandacht er op gevestigd, dat naast de verplichte openstelling der winkels de mogelijkheid blijft bestaan, deze binnen de grenzen, door het winkelsluitingsbesluit gesteld, voor het publiek geopend te hebben. De nieuwe regeling welke op 1 April a.s. in werking treedt, is opgenomen in de Nederland sche Staatscourant van heden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1