LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Zaterdag 21 Maart 1942 VISSCHERII-BERICHTEN Laatste Berichten Binnenland Buitenland Hoe het Duitsche volk den winter doorstond Wijziging in Duitsche levensmiddelenrantsoenen J(IJN/T EN LEITEREN. Voedingsgewassen in eigen tuin Uit cle Omstreken Uit de Rijnstreek BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Burgerlijke Standen Omstreken Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 BEURSOVERZICHT MA1KT V. NEDERLANDSCHE BOEREN NAAR RUSLAND. Gisteren vertrok van het station Oldenzaal een derde transport boeren, bestaande uit hon derd man. aangeworven door de Ostdeutsehe Landbewirtschaftungsgesellschaft (Den Haag), om in bezet Rusland als bedrijfsleider en as sistent op de boerenbedrijven aldaar te worden ingezet. Omtrent de wijze waarop het Duitsche volk den winter heeft doorgestaan, schrijft rijks minister Dr. Goebbels in „Das Reich" o.a. het volgende: De ondoordringbaar schijnende duis ternis, die ook boven onze eigen hoofden hing, bqgmt weer langzaarp op te trekken. Het kostbare zaad, dat wij in den winter met zorg en moeite hebben uitgezaaid, begint wortel te schieten. Niet lang zal het meer duren, of de lasten van dé afgeloopen vijf maanden zullen voor ons nog slechts herinnering zijn. Hoe meer de kant van den vijand met schrik en angst vervuld wordt, des te meer hebben wij reden om de verdere ont wikkeling, zij het niet met lichtvaardigheid, dan toch met een souvereine inwendige zekerheid tegemoet zien. Het Duitsche volk heeft een be proeving doorstaan, die voor de oorlogvoering beslissend is. Wellicht is de een of ander daarbij nerveus geworden. Slechts weinigen zijn er onder ons, die van zichzelf kunnen beweren, dat zij ook niet eens gescholden of gemopperd hebben. Maar waar het op aankwam, dat hebben wij allemaal gedaan: gestreden, gewerkt, discipline bewaard en geen oogenblik vergeten, waar het op aankomt. Met deze deugden hebben wij den winter bedwongen, aan het Oostelijke front en in het vaderland. Thans moet de winter wijken. Wij zien den toestand weer onder nieuwe en verheugender perspectieven. Het zal niet lang meer duren, of de weeën trekken weer over ons gekweld werelddeel. Maar troost u, onder pijnen wordt hier een nieuwe wereld geboren. (D.N33.) Met ingang van 6'April a.s. worden de rant soenen levensmiddelen in Duitschland gewijzigd en wel voor brood, vet en vleesch. Voor zoover tot verlaging der rantsoenen wordt overgegaan, betreft deze in de eerste plaats de normale ver bruikers. Met hen, die zwaren arbeid verrich ten, wordt streng rekening gehouden, terwijl de rantsoenen van kinderen in den groei van hun jaren deels gelijk blijven, deels zelfs iets ver hoogd worden. Een vergelijking met de rantsoenen van den eersten wereldoorlog toont aan, dat de rantsoe nen ten-deele aanzienlijk boven die van de ja ren 1916/1917 liggen. Bijzonder groot zijn de verschillen voor hen, die zwaren arbeid verrich ten. Terwijl in den wereldoorlog bovendien de vastgestelde rantsoenen maxima, bedroegen, die ver beneden de werkelijke beschikbaarstelling bleven, is thans de waarborg gegeven, dat iede re verbruiker de hem toekomende hoeveelheid ook Inderdaad ontvangt. De oorzaak, dat de rijksregeering tot een gedeeltelijke verlaging der rantsoenen besluiten moest, ligt vooral in het ongunstige weer der laatste beide jaren, waardoor de graanoogsten 1940 en 1941 en de aardappeloogst 1941 bij de zeer goede oogsten der laatste vredesjaren ten achter gebleven. Aan den anderen kant is ook de behoefte aanmerkelijk gestegen en wel als gevolg van de uitbreiding van het leger alsmede van het groeiende aantal arbeiders, die meer dan het maximale aantal uren werken en van het aantal arbeiders, die zwaren arbeid ver richten in de oorlogsindsutrie. Bovendien is een millioen Duitschers naar het rijk terugge keerd. Voorts werden talrijke buitenlandsche arbeidskrachten alsmede krijgsgevangenen in het Duitsche economische proces opgenomen. Ten slotte heeft het Duitsche rijk het Finsche volk met leveranties levensmiddelen moeten helpen, Duitschland heeft ook, hoewel het daar toe krachtens het volkenrecht niet verplicht is, ten deele levensmiddelen verstrekt aan de be zette gebieden. De door het rijk verstrekte leveranties zijn zoo aanzienlijk, dat zij zouden toereiken om tien millioen menschen een jaar f lang van brood te voorzien. Dit heeft natuurlijk zijn uit werking niet kunnen missen op de eigen rant soenen van het Duitsche volk. In tegenstelling tot Engeland, dat in vredes tijd slechts 25 pCt. van eigen behoefte door de binnenlandsche productie kon dekken, kan Duitschland rustig de toekomst tegemoet zien, "temeer daar het Duitsche voedingsgebied door den veldtocht in het Oosten is uitgebreid. Zoo dra de gevolgen van den oorlog en van het bolsjewistische wanbestuur to boven zijn ge komen, zal de uitbreiding van dit voedingsge bied merkbaar worden. Men kan dan van jaar tot jaar toenemende overschotten verwachten. Er kan geen twijfel over bestaan, dat Europa ook op voedingsgebied een beteire toekomst te gemoet gaat (D.N.B.). De Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz merkt in een vergelijking met de recente verscherping der rantsoeneering in Engeland op. dat de oorzaak van den maatregel der beide landen in wezen sterk verschilt. Voor Engeland, dat op eigen bodem niet de mogelijkheid bezit om de noodige voedings-mid- delen voort te brengen, is de handhaving van zijn bestaansgrondslagen afhankelijk van de hand having der toevoeren over zee. De laatste maan den van den slag op. den Atlantischen Oceaan en in den Stillen Oceaan hebben de doodelijke gevaren bewezen, die van deze zijde de aan voeren naar het Britsche eiland bedreigen. Daarentegen bezit Duitschland en tevens de overige landen van het continent in zich de materieele voorwaarde, om op eigen bodem het benoodigde voor de bevolking te kunnen voort brengen. De „Korrespondenz" wijst, er dan op, dat de asmogendheden op het oogenblik niet alleen moeten voorzien in eigen behoeften, doch ook van de landen, die door Engelands schuld in den oorlog zijn geraakt en die thans door Enge land, zooals het geval Griekenland bewijst, met den hongeroorlog bedreigd worden. Terwijl En geland de oorlogsgebeurtenissen op de zeeën met de grootste zorg gadeslaat, waardoor zijn levensaderen op dreigende wijze meer en meer verkommeren, weten de Europeesche volkeren, dat zij zich juist op het gebied van hun toe komstige voorziening met levensmiddelen, op een veiligen bodem bevinden. Al mogen de tegenslagen van een oogst, al mogen moedwillige vernielingen van den vijand een tijdelijke beperking van de dagelijksche verbruiksgoederen noodzakelijk maken: de vol keren van dit continent hebben niettemin de zekerheid dat de grondslagen voor het ver schaffen van hetgeen voof het bestaan ver- eischt is. aanwezig zullen zijn, en dat, al mogen bepaalde tijdelijke beperkingen ook lastig, ja pijnlijk zijn, hun bestaan alle Britsche be dreigingen met blokkade ten spijt nooit weer bedreigd zal zijn of gevaar zal loopen (D.N.B.). DE NIEUWE JAPANSCHE BEPALINGEN OMTRENT OORLOGVOERING TER ZEE. De nieuwe bepalingen voor de oorlogvoering ter zee, welke de Japansche vlootleiding als vergelding tegen de methoden van Engeland en de Ver. Staten, welke strijdig zijn met het Vol kerenrecht, heeft uitgevaardigd, luiden als volgt: 1. Alle schepen, die de vijandelijke vlag voe ren of met goedkeuring van vijandelijke regee ringen varen, worden als vijandelijke schepen behandeld. 2. Alle schepen, die niet kunnen bewijzen. d£t zij gerechtigd zijn, de vlaggen van Japan en zijn bondgenooten of van neutrale landen te voeren, alsmede schepen, welker eigenaars Ja pan vijandig gezind zijn, en ten slotte schepen, die de vijandelijke landen dienen of landen, die Japan vijandig gezind zijn. zullen in beslag genomen worden, indien zij of hun ladingen be stemd zijn voor havens binnen de blokkade zones. 3. De lijst van contrabande wordt aanzien lijk uitgebreid. Bijna* alle goederen, die voor de vijandelijke landen als noodzakelijk of wen- schelijk kunnen worden beschouwd, vallen voortaan onder deze categorie. 4. De kring van personen, die aan boord van neutrale schepen als krijgsgevangenen kunnen worden gearresteerd, wordt aanzienlijk uitgebreid. 5. Het verzenden en ontvangen van draad- looze mededeelingen binnen bepaaldegebieden wordt verboden. De regeering heeft er den nadruk op gelegd, dat de Japansche marine altijd bereid is de re gels- van het volkerenrecht in acht te nemen, maar tot de uitvaardiging van de nieuwe be palingen gedwongen is door het onwettige op treden van den vijand. -Aan de reeds vermèlde vijf punten dienen nog de volgende te worden toegevoegd: 6. Voor vaartuigen, die onder bescherming van vijandelijke vliegtuigen varen, volgen bij zondere bepalingen. 7. De behandeling van passagiers aan boord van opgebrachte schepen krijgt een bijzondere regeling. 8. De opgebrachte schepen kunnen naar con trolehavens of naar elders ter controle gebracht worden. 9. De commandanten van Japansche oorlogs schepen krijgen de volmacht, om over de be handeling der opgebrachte schepen naar eigen goeddunken te beslissen, 10. De chef van een Japansch boordcomman- do behoeft aan het schip, dat in beslag geno men of gecontroleerd wordt, den naam van zijn oorlogsbodem niet mede te deelen. (Domei) NIEUWE JAPANSCHE SUCCESSEN IN BIRMA. De Japansche troepen in Birma blijven Noord waarts optrekken langs de Sittang en hebben Britsche verdedigingsstellingen ten Zuiden van de stad Toengoe bezet, ongeveer 250 K.M. ten Noorden van Rangoon. Een andere Japansche af deeling trekt op langs de Irrawaddy en bezet te denzelfden dag Letpaden, een belangrijk spoorwegknooppunt aan de lijn Rangoon—Pro- me. De stad Toengoo, die door 6.000 man Brit sche troepen verdedigd wordt, wordt thans ern stig bedreigd. De Japansche strijdkrachten worden gesteund door onafhankelijke Birmaan- sche vrijwilligers. (Domei). VERKLARING VAN MAC ARTHUR. De Amerikaansche generaal Mac Arthur heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, bij zijn aankomst te Melbourne o.a. verklaard, dat de moderne oorlog een zorgvuldige voorbereiding vereischt. Of ik succes zal hebben of zal falen, aldus Mac Arthur, zal in de eerste plaats af hangen van de hulpbronpen, die onze regeerin gen mij ter beschikking zullen stellen. (D.N.B.) BEWAPENING DER AMERIKAANSCHE KOOPVAARDERS. De Amerikaansche koopvaardijschepen zullen naar de Britsche berichtendienst meldt, volgens het prioriteitssysteem bewapend worden. De mi nister van marine Knox heeft verklaard, dat de schepen op de Atlantische route op de bewape- ningslijst bovenaan staan. (A.N.P.) AANSLAG OP NAHAS PASJA. Op den Egyptischen ministerpresident Nahas pasja heeft, naar de Romeinsche bladen mel den, een student een revolveraanslag gepleegd. De kogel drong in de kleeren van den premier, zonder hem te treffen. Zijn in den auto meerij dende begeleider, Amin Ousman, dien de Ro meinsche pers i kenmerkt als Engelschen ver trouwensman in de Egyptische regeering, werd gewond. Nahas pasja, die in strijd met de traditie niet naar dezelfde moskee als koning Faroek gaat, had de bij de Arabische universiteit Ashar ge legen Moskee bezocht. Na het verlaten van ae Moskee betoogden de studenten onder heftige uitroepen als „verrader van het vaderland", „weg met dei> verrader", „weg met Churchill" „weg met Cripps" en „leve de spil". Onder de betoogers bevonden zich ook bijna duizend In diërs. De auto van den eersten minister kwam slechts langzaam door de betoogers. Terstond na den aanslag werden Engelsche politieversterklngen ontboden, die de betoogers met den blanken sa bel uiteendreven. Drie studenten vonden daarbij den dood. Naar de bladen melden, werd de da der gearresteerd. Hij verklaarde bij zijn verhoor, dat verraders als Nahas pasja den dood ver dienden. Zoo heni de aanslag niet gelukt is. dan zal zij toch een ander gelukken. (D.N.B.) NIEUWE UITGAVEN. De teelt van Tabak. Door het departement van Landbouw en Visscherij werd de uitgave verzorgd van Het 28ste nummer van de mededeelingen van den> tuinbouwvoorlichtingsdienst, behandelende het vraagstuk van de tabaksteelt. Het doel van het boekje is, om daar, waar deze teelt uitgeoefend wordt, de benoodigde richtlijnen te verstrek ken, anderzijds .wordt er echter voor gewaar schuwd te veel cultuurgrond aan dit moeilijke en bovendien voor dÜP voorziening der eerste levensbehoeften niet noodzakelijk gewas op te offeren. SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN. Kunstkring „Het Schouwspel". Het succesi dat de Kunstkring „Het Schouw spel" in vele steden van ons land had met het organiseeren van tooneelvoorstellingen voor de jeugd, heeft de leiding doen besluiten ook te Leiden een dergelijke tooneelvoorstelling te geven. Na gepleegd overleg is besloten voor de Leidsche jeugd (en voor de ouderen) op te voeren „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", het sprookje, waarvoor allen, van welken leeftijd ook, toch nog altijd een zwak hebben. Het stuk zal worden opgevoerd door de tooneelgroep „Empore" uit Den Haag onder leiding van M. G. Seiling. Speciale zorg is besteed aan cos- tuums, decors en muziek. De opzet is reeds bij kinderen de belangstelling voor verzorgd, be schaafd en artistiek verantwoord tooneel wak ker te roepen, om hen zoodoende op lateren leeftijd beter de waarde van goed tooneelspel te doen beseffen. Als zoodanig vragen deze voor stellingen de steun van allen, die het goed met het tooneel meenen. ZAAIEN EN PLANTEN IN HET VROEGE VOORJAAR. II. Om op normale wijze tot ontkieming en ver dere ontwikkeling te geraken, moeten de zaden op de gewenschte diepte in de aarde komen. Niet te diep, doch ook niet te ondiep. In droge gronden zaait men iets dieper dan in natte. Grove zaden komen naar gelang van hun af meting dieper onder de aarde dan fijnere. De fijnere zaden van sla, Uien en andijvie behoeven geen grootere diepte dan hoogstens Vi c.M. Voor koolsoorten, wortelen, radijs en peterselie bedraagt de zaaidiépte hoogstens 1 c.M.; voor spinazie, bieten en snijbieten 2 c.M.; voor peulen en erwten 3 c.M:, voor boonen 4 c.M., voor pronkboonen .5 c.M. en voor tuinboo- nen 6 cM. Fijne zaden worden ha' het uitzaaien luchtig ingeharkt. Vpprts .is het op lichte gronden goed om de aarde, waarin gezaaid" is. met den rug van een platte spade of met een z.g. plak wat aan te drukken of licht vast te kloppen. Dat doet men voor wortelen, radijs, spinazie en snijsla. Teneinde het ontkiemen te versnellen wor den sommige zaden, zooals spinazie, tuinboo- nen en doperwten vóór het zaaien 1 2 etmaal in water gelegd. Vroege tuinboonen of dop erwten pleegt men bovendien wel ter kieming in de aarde van een broeibak of in een kistje onder een glasruit te leggen en dan in Maart of April als bewortelde plant uit te planten. Dit wordt gedaan om vervroeging van het ge was te verkrijgen. Tuinboonen worden geplant "of gezaaid op de rij onderling 15 cM. uit elkaar bij een rij en- afstand van 50 60 c.M. Het zaaien van doperwten, capucfjners of peulen geschiedt in ondiepe geultjès met een tusschenruimte van 3 k 4 c.M. tusschen de za den of op 10 c.M. telkens 3 a 4 zaden bij elkaar. Voor lage erwten bedraagt de rijenafstand plm. 40 c.M.; voor klimmende erwten minstens 100 c.M. Sjalotten en-pootuien worden uitgeplant op 15 a 20 c.M. op rijen, welke 30 a 35 c.M. uit el kaar liggen. De bloemkool, welke in Maart of April geplant wordt, komt 50 60 cM. uit elkaar; de krop- slaplanten 20 a 25 c.M. De radijs, welke in April boven den grond komt, wordt op 5 c.M. uitgedund. Voor zoover noódig, kan men ook de zomerwortelen op de zen afstand uitdunnen. Om te voorkomen, dat de zaden van erwten, koolsoorten, radijs, sla en andere zaden door het gevogelte worden opgepikt, worden enkele centimeters boven den grond zwarte draden gespannen. AALSMEER. Afscheid van den heer H. A. Stuiver. Bestuur, commissarissen en personeel der Cen trale Aalsmeersche Veiling hebebn afscheid ge nomen van den boekhouder den heer H. A. Stuiver, die na ruim 27 jaar den dienst ging verlaten. Deze is gehuldigd? jdoor den voorzitter, dir. W. Maarse, onder overhandiging van een enveloppe met inhoud. Ook de heer Hoogervorst nam namens het personeel afscheid, onder aan bieding van hetzelfde. Ook. voerde het woord de heer P.' Groeneveld als bedrijfsleider het woord. De heer Stuiver sprak ontroerd woorden van grooten dank. Oprichting Centrale Keuken. Ook hier zal een proef worden genomen om tegen billijken prijs gestampte maaltijden te verkrijgen. Voor ingezetenen met Winterhulp bonnen wordt een extra reductie verleend. Voor a.s. Zondag wordt de Zondagsdienst waargenomen door dokter Bon. tel. 471. HILLEGOM. De dienst voor doktoren wordt morgen waargenomen door dokter Verluijs, tel. 5121. LISSE. Jaarfeest Geref. J. V. en M. V. De Geref. Jongelings- en Meisjesvereeniging hielden haar gezamenlijk jaarfeest in gebouw „Rehoboth" onder leiding van den eere-voorzit- ter der beide vereenigingen. Dr. Th. Ruys Jr., op.ende. Twee onderwerpen werden ingeleverd n.l. „De Messlaansche beloften", namens de J.-V. door C. Schravendeel. en „Het Gezins leven" namens de M.-V. door J. Segers. Voorts vermeldde het programma een vragenwedstrijd, improvisatie en een stukje „De Gymnastiekles", een en ander afgewisseld met voordrachten. Verschillende afgevaardigden brachten hun ge- lukwenschen over. t Beroepen. Bij de Ger. Gemeente alhier is beroepen ds. A. Verhagen van Middelburg. De heer C. de Goede, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool alhier gaat, na 39 dienstjaren wegens het bereiken van den 60-jarigen leef tijd het onderwijs met pensioen verlaten. De heer De Goede was 29 jaar alhier werkzaam. Tot buurtleider van den Ned. Landstand is benoemd de heer S. de Vink alhier. Uitreiking diploma's E.H.B.O. In tegenwoordigheid van den burgemeester, doctoren en vele anderen heeft in „Rehoboth" de uitreiking plaats gehad van de diploma's aan 16 geslaagde cursisten voor het E.H.B.O.- examen. Namens de cursisten sprak de heer C. van den Aardweg woorden van dank tot den docent dr. F. L. Haase Jr.,-wien een bureau lamp werd aangeboden. Dr. Haase sprak een dankwoord. Hierna werden eenige wedstrijd-oefeningen gehouden. De l^eer A. Dekker zal op 2 April a.s. 25 jaar lid zijn van het R.-K. Armbestuur alhier. Hij heeft met ingang van gelijken datum ont slag gevraagd en verkregen. NOORDWIJK AAN ZEE. Tot bestuurslid der veréen, „Ons Huis" ls herkozen de heer J. van Rdoyen IJzn. De Zondagsdienst der doktoren wordt mor gen waargenomen door de doktoren Coenraads, Netlerveen en Visser. VOORHOUT. Het a.s. jubileum van Ds. Klomp. Ter gelegenheid van het 40-jarig ambtsjubi leum van ds J. J. II. Klomp, Ned. Herv. predi kant alhier, zal a.s. Zondag een samenkomst gehouden worden des middags om 3.30 uur in het Ned. Herv. Kerkgebouw. ALPHEN. Bolerdiefstal. In de zuivelfabriek van de firma v. d. Marei aan de Lindenhovenstraat hebben onbekende daders zich toegang verschaft en 75 KG. boter ontvreemd. BODEGRAVEN. Wederom inbraak in kaaspakhuizen. Opnieuw is ingebroken in kaaspakhuizen. Al lereerst in -hetzelfde pakhuis der fa. Betz en Jay, waarin reeds tweemaal ingebroken was. Daar werd alleen schade veroorzaakt. Drie da gen later werd toegang verkregen tot het pak huis der fa. V. in de Nieuwstraat, waar kaas gestolen werd. Er waren bepaalde aanwijzin gen, die deden vermoeden dat de 4 gebr. van 't H., die destijds gearresteerd zijn geweest en na een bekentenis wegéns plaatsgebrek weer vrijgelaten, ook hier de schuldigen waren. Op nieuw volgde huiszoeking en deze gaf aanlei ding om bevel tot arrestatie te geven. De oudste der broers kon hier worden achterhaald, twee anderen waren reeds met een deel van den buit in Den Haag en konden daar, gearresteerd wor den. Aanhouding. De marechaussee trof bij een nachtelijke sur veillance een paar Bodegraafsche jongelui op straat aan, die een grooten zak met artikelen met zich voerden, die in een magazijn ter plaatse gestolen waren. Zij werden in arrest gesteld en legden een volledig» bekentenis af. Zij zijn oude bekenden, die zich vroeger al eens aan kaasdiefstal hadden schuldig gemaakt. In een tweetal uitvoeringen, voor een ge heel bezette zaal, heeft de Chr. Gynmastiekver. D O.S. haar uitvoering gegeven, waarvoor haar zoowel als den nieuwen directeur, den heer F. J. v. Dalen, alle lof toekomt. De vereeniglng is aanzienlijk gegroeid en telt thans 120 leden. De voorzitter, de heer T. Hensen, heeft den direc teur een huldeblijk aangeboden. BOSKOOP. Jaarvergadering Boskoopsche Reddingsbrigade. De Boskoopsche reddingsbrigade vergaderde in „Neuf". De voorzitter dr. J. A. S. Jongeneel opende, waarna de secretaris in zijn jaarverslag het overlijden van den heer H. W. E. Struve, die zooveel voor de brigade heeft gedaan, me moreerde. Er gaven zich 56 cursisten op. De rekening 1941 sloot met een batig saldo. Tot bestuursleden werden herkozen mej. Bun schoten en de heeren H. Goudkade en G. P. de Gunst. Tot leden der kascommissie 1942 werden be noemd de heeren W. Kruiswijk en J. J. Steen bakker Morilyon Loysen. Hierna sluiting. Morgen zal de Zondagsdienst worden waargenomen door dokter T. de Jong, tel. 40. HAZERSWOUDE. Nachtelijke inbraak. Des nachts hebben ongenoode gasten door middel van opschuiven van een raam, zich toe gang verschaft tot de woning van den rijwiel hersteller J. v. L. alhier. De dief of dieven hebben alles overhoop gehaald en zich meester gemaakt van het spaargeld der kinderen, zoo mede van een zilveren armbandhorloge, levens middelen en distributiebescheiden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De Chr. Gymn. Ver. „Hou vast" gaf voor een stampvolle zaal een uitvoering. De voorzit ter. de heer M. Jansen, opende, waarna de ver schillende nummers mooi werden afgewerkt on der leiding van den heer W. B. v. d. Laan, die door den voorzitter gehuldigd werd. NIEUWKOOP. Opbrengst collecte Winterhulp. De lijstencollecte voor Winterhulp heeft ruim f. 70.opgebracht NIEUWVEEN. Teraardebestelling v. d. heer G. v. d. Breggen Onder groote belangstelling werd het stoffe lijk overschot teraardebesteld van wijlen den heer G. v. d. Breggen. Een drietal kransen dek te de baar, n.l. van den kerkeraad, van de brandweer Nieuwveen en van de IJsclub. De heer W. Bruyne dankte namens de Alg. Begra- fenisvereeniging voor hetgeen de overledene daarvoor heeft gedaan. Ds. Kater dankte na mens den kerkeraad, en besloot de droeve plechtigheid met het „Onze Vader". TER AAR. Tot buurtboerenleider is voor deze gemeente aangewezen de heer Jac. Visser Jac.zn. te Lan- geraar. Inbraak. De heer v. d. W. kwam 's morgens tot de ont dekking dat aan zijn boerderij des nachts door ongenoode gasten een bezoek' was gebracht. Een bedrag aan geld van plm. f. 175 en eenige zilveren voorwerpen werden ontvreemd. De po litiet stelde een onderzoek in. WADDINXVEEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedurende Februari IJ ingelegd f. 4695,54 en terugbetaald f. 4219,85. Voor het examen van den tuinbouwwlnter- cursus te Gouda zijn geslaagd onze plaatsgenoo- ten J, Bannik, J. van Oudshoorn, H. van der Starre, A. Verkleij, R. Verwoerd. Het diploma van den tuinbouwwintercursus werd aan allen uitgereikt. GEBOREN. Wilhelmina Everdina, D. van J. M. v. Vliet en E. Blok Hendrikus Jozef, Z. van H. P, Kooyman en K A. M. Cornelisse. v Johannes Torbjorn, z. v. P. B. Ubbink en S. B. Affourtit Cornelis, z. v. C. Cornet en J. C Lardé Ronald, z. v. S. Segaar en C. S, Budding Laurens Willem, z. v, K. Ouwerkerk en A Franssen Johanna Jacoba, d. v. A. Faas en G. C. Verwoerd Roelof, z. v. A. v, d. Zeeuw en J. de Gunst Nicolaas, z. v. A. v. Osenbruggen en P. M. M. Eliam Nicolaas, z. v. G. J. Binnendijk en T. L. Brussee Adriana Theodora, d. v. N. Beij en M. O. Meijers Johana, d. v. H. Breuker en C. M. v. d. Berg Maria, d. v. B. v. Velzen en J. H. Heidema Marrigje Hendrika, d. v. C. Vis en M. J. Breeveld. OVERLIEDEN. J. Overmeer, Wedn. 70 j. D. v. d. Reek, M 60 j. G. v. Leeuwen vr. 76 j. J. Ossevoort, m. 73 J. N .Leenheer, v.r 57 j. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN, 20 Maart. Kleine schol 1ste soort f.170, idem 2de soort f.154116; pufschol 1ste soort 9680, idem 2de soort 7247; groote bot f.170140; kleine bot f. 112—94; groote schar f. 132—110; middelschar f.9461; pufschar 1ste soort f.52—33, idem 2de soort f.23—21; wijting f. 128—118 (alles per 50 KG); kabeljauw f.45—31 per stuk. Besommingen: Trawlers: IJm. 111, Olympia, 100 m., f.5815; IJm. 18, Jan Mayenland, 100 m., f.6874; IJm. 70. Zeehond, 75 m., f.4559 Kotter: IJm. 222 f.4178. Logger: IJm. 283 f.4775. Katwijk Geboren: Jacomina Adriana Aplonia d. v.L. B. Korstanje en G. A. Bastiaanse, Ovcr- rljn 11 Albertha Gerda Nicollne, d. v. W. Dub beldam en M. Oudshoorn. Voorstr. 79 Jacob, z. v. C. J. Zuljderduijn en A. Schaap. Mr. Fock- straat 28 Cornells, z. v. C. J. Zuljderduijn en A. Schaap, Mr. Fockstraat 28 Petrus Johannes Jozef, z v. L. J. Lange en W. M. v. d. Volk, Kerk straat 60 Jannetje Antonla Anna. d. v. A. Zulj derduijn en A. A. v. d. Laar, NDor'dwijkcrweg 22 Louise Cornelia Maria, d. v. A. A. VerkleQ en T. G. M. Jaspers, Achterweg 7 Pleter, z. v. P. Guijt en G. v. Duljn, Meerburgkade 86 Cor nells, z. v. C v. d. Plas en C. Hoek, Kerksteeg 36 Overleden: Krfjn Verburg, ongeh., 79 J. Jan netje Zwaan, ongeh., 56 J. Elisabeth Plug, wed. van A. v. Bcelen 65 J. Albertus Houwaart, echtgen. van L. v.'RIJn, 61 Jaar. Getrouwd: H. v. Beelen en H. v, Duljn, Sluisweg 7 a, lnw. D. Ouwehand en C. de Vreugd, Park laan 36 boven. Ondertrouwd: W. Vlieland, Kerksteeg 1 en L. v. d. Boon, Tramstr. 5 D. Haasnoot, v. d. Vegt- straat 1 en G. v. Rijn, Noordstr. 10 P. de Krij ger, Te Brlttenstr, 19 en N. v. Dijk, Sluisweg 19b D. v. d. Bent, Kerksteeg 26 en J. de Jong, Sluisweg 34 C. v. Duljn. Friezenstraat 3 en C. Varkevlsser, Llmb.str. 2a boven. Rijnsburg Overleden: Willemijndert Pijper 7 d„ z. van T. Pijper en E. R. J. Wesselius Johannes, Gerardus Baas, 78 j. G. v. d. Breg gen, 62 j. overleden te Lelden. (2 lijnen) AMSTERDAM, 21 Maart. De omzetten waren vandaag van bescheiden afmetingen. In verband met den onzekeren po- litieken toestand en de mogelijkheid, dat tij dens den weekovergang zich altijd gebeurtenis sen kunnen voordoen, welke van verstrekken- den aard kunnen zijn, werd door het beleggen de publiek een uiterst gereserveerde houding aangenomen. De koersen verschilden weinig bij de vorige slotnoteeringen en er werden maar kleine schommelingen meegemaakt. Op de meeste afdeelingen echter liepen de noteeringen tegen het afloopen van de markt een kleinigheid naar beneden, zoodat in verscheidene gevallen juist bij het slot, omstreeks het laag ste peil van den dag werd gehandeld. Een uit zondering vormde de Philips aandeelen, waarvoor weer goede belangstelling aan den dag gelegd werd. De omzetten waren vrij ruim. BIJ de opening werd afgedaan op 268%, maar reeds spoedig kwam de koers tot boven 270%; later zelfs 274%, welke prijs bij het einde ongeveer gehandhaafd kon blijven. In de overige Indus- trieelen was niet veel te doen. Unilevers schom melden tusschen 154:^% en 156V6% en bleven ongeveer op het laagste punt staan. Aku's waren nauwelijks veranderd. De minder courante Industrieelen hadden een stille markt maar waren globaal genomen goed prijshoudend. In de meeste overige rubrieken van de locale markt werd in de hoofdfondsen wel regelmatig zaken gedaan, maar de affaire bleef toch kalm. Olies bewogen zich tusschen 2443/&% en 248% en waren bij het slot om streeks 245%. Op de Suikerafdeeliiig liepen H. V.A.'s heen en weer tusschen 253% en 257°/0, om even voor het scheiden van de markt nog juist beneden 253% te tippen. Vorstenlanden waren weinig gewijzigd. De Tabakken werden tegen ongeveer de prijzen van gisteren verhan deld. De affaire op de Rubbermarkt bepaalde zich in hoofdzaak tot Amsterdam Rubbers, die werden afgedaan van 154% tot 157^%. De overige Rubberfondsen vertoonden geen veranderingen van beteekenis. De Scheepvaart markt was kalm. Nederlandsche Scheepvaart unies vertoonden geen variaties van ingrijpen den aard. Ook de meeste andere soorten weken niet veel van de vorige koersen af. De beleggingsmarkt was kalm. De Ned. staats- obligatiën waren prijshoudend. De nieuwe 3l,fc obligatiën Nederland werden op 991/16 in gezet, maar konden naderhand toch weer 991/4 bedingen. De 4 obligatiën bewogen zich tusschen 100 15/16 en 100 11/16 In dische leeningen waren prijshoudend. Gemeen telijke en provinciale obligatiën, alsmede pand brieven bijna ongewijzigd. (A.N.P.) Prolongatie 2 1/4%. HONSELERSDIJK, 20 Maart 1940 Ccntr. Westl. Bloemenveilisg. Anjers 9—15, Calla 19— 26; Witte Amerilly 2627 per stuk; Plumesa 47—87; Sprengerie 92—106; Lathryrus 52—65; Anemonen 31—59; Irissen 66—83; Freesia 16 24; Gemengde 3262; Gekl. 1737; Copland 45--74; rose 56—76; Bartlgen 5271; le netre 5671; Albine 6879; Golden Harvester 80— 101; dubb. Tulpen 5868 per bos; Primula 24 30; Kalanchee 4043; Azalea 1.653.10; Hor- terRa 1.703.50; Cineraria 501.20 per pot. RIJNSBURG, 20 Maart. Groentenveiling. Nero I f 19; idem II f 12; knollen f3; gekookte kro ten f 12.90, kroten f 6, waschpeen f 10, kaolsel- derie I f 13idem II f 12; idem III f 10; breek- pean I f55.80. idem II f4.40; roode kool f8.80, gele kool f 8.10. uien f 6.70 per 100 K.G. RIJNSBURG. 20 Maart Bloemenveiling. Tul pen; Pitt 6570; Van der Hoeff 5560; De Wet 5560; Gele Prins 5055; Copland 5560, Vic- toire 60—65; Harvest 80—85; Murillo 4045; Bartigon 6570; Copland 45—50; Theeroos 50 —55. Narcissen; Victoire 2530; Alfred 3540. LEIDSCHENDAM, 19 Maart. Kropsla, le soort f.12—, Spinazie f. 1.83, afwijkend M.50. Redactie-staf: B W. Menkhorst, Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th. J. Hannema, Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3