LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 Maart 1942 NAGEKOMEN BERICHTEN Ons Kort Verhaal Binnenland Distributie van vaste brandstoffen LAND- EN TUINBOUW De beste mop BEURSOVERZICHT MARKT Rt RICH TIK OEGSTGEEST. VERSLAG COMMISSIE BIJZONDERE NOODEN. Verslag over het jaar 1941. In het verslag 1941 van den secretaris, den heer B. C. v. Krieken, der Commissie van samenwerking voor bijzondere nooden, afd. Nat Fonds voor bijzondere nooden, in de gemeente Oeg-stgeest wordt een woord van eerbiedige her innering gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. A. van Aggelen, districts commissaris van het Rijnlands Borgstellings fonds. Ook dit jaar was de samenwerking met de organen van burgerlijke en kerkelijke armen zorg van den meest aangenamen aard. In 7 gevallen werd steun verleend tot een totaal bedrag van f.1065. Ook in 1942 blijft de commissie haar werk zaamheden voortzetten. Zij vertrouwt op den steun der ingezetenen. Diefsial van cokes. De politie heeft aangehouden zekeren B. alhier, die bij den heer R. een hoeveelheid cokes had ontvreemd. Geslaagd te Den Haag voor het voorloopig diploma Scheepswerktuigkundige de heer B. van Ispelen alhier. RIJNSBURG. Aan het Postkantoor alhier hadden over Februari 20 inlagen plaats tot een bedrag van f1669 en 12 terugbetalingen tot een bedrag van f523.60. Aan den Voorhouterweg kwam de heer C. de M. zoodanig te vallen, dat hij in zorgwek- kenden toestand naar het Ac. Ziekenhuis moest vervoerd worden. De Zondagsdienst zal morgen worden waargenomen door dr. F. Leerink. LISSE. Jaarvergadering „Ons Belang". In „Rehoboth" vergaderde onder leiding van den voorzitter den heer J. Balkenende, de Prot. Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksver. „Ons Be lang" De accountant, de heer H. M. Verhulst uit Leiden, las het financieel verslag, waaruit bleek, dat de winst bedroeg f. 15.978.85%; de balans sloot met f. 76862.09!ü en de% verlies- en winstrekening met f. 53194.10De omzetten en uitkomsten bewogen zich in stijgende lijn. Be sloten werd, na afschrijving uit te keeren 5% voor de afd. Bakkerij en 4<y0 voor de afd. win kel. Het omzetcijfer overschreed de f200.000. Het ledental steeg met 42 tot 717 leden. De aftr. bestuursleden en commissarissen wei den herkozen. De heer J. Balkenende werd als voorzitter herbenoemd. Aan het bestuur werd machtiging verleend tot aankoop van grond. Nadat de 2de voorzitter, de heer Joh. van Dijk, in dankgebed was voorgegaan, volgde slui ting. Geslaagd voor het apothekers-assistent examen mej. J. M. C. Segers alhier. Gevonden voorwerpen: Een zilverbon, bl. damesportemonnaie, grijze pet. Inlichtingen op het politiebureau. NOORDWIJK. De Zondagsdienst van doktoren wordt morgen waargenomen door de doktoren De Graaf en Niekerk. NOORDWIJKERHOUT. In hotel v. d. Geest, gaf de Christelijke Muziekvereeniging „Harpe Davids" een welge slaagde uitvoering voor een flink bezette zaal. VOORSCHOTEN. De Zondagsdienst voor doktoren wordt waar genomen van Zaterdagmiddag af door de dokto ren C. J. Kerkhof, Tel. 93 en M. v. d. Stoel, Telef. 56. VOORHOUT. Jaarvergadering Geitcnfokver. „De Eendracht" In café „Eigenzorg" vergaderde de geitenfok- ver. „De Eendracht". De voorz. de heer H. P. v. d. Maat opende en herdacht den overleden Bondsvoorzitter, wijlen den heer H. Roest, waar op de heer H. J. v. Wieringen de notulen uit bracht. De penningmeester de heer P. v. d. Berg, meldde aan jaarlijksche inkomsten f 158.80 uitgaven f. 119.42; batig slot f.39.38 (v.j. f 13.18) De heeren G. J. v. Rheenen en W. v. d. Burg werden als leden der controle-commissie herko zen en bevonden de bescheiden van den pen ningmeester in orde. Als bestuurslid werden herkozen de heeren L. v. d. Holst, Th. v. d. Ploeg en H. C. v. Wieringen. Als boklcenhouder verklaarde zich bereid de heer Th. v. d. Ploeg. Besloten werd tot een contributieverhooging van f,0.20. Een 70-tal leden was aanwezig. Na slui ting volgde de traditioneele verrassing. OPBRENGST COLLECTE „WINTERHULP" De op 6 en 7 Maart 1942 gehouden lijstcollecte heeft alhier opgebracht de somma van f 31.55. Ongelukke val. De zoon J-, van den meelhandelaar H. J. O. alhier viel van een voer stroo, tengevolge van het breken van een touw. Hij had het ongeluk, hierbij zijn been te breken. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop van Februari '42. werd alhier bij de P.T.T. op spaarbankboekjes ingelegd f. 427.58 (v. m. f. 1714.en terugbetaald f.2517.70 (v. m. f. 2927.76). WARMOND. INBRAAK IN „MEERRUST". Onbekende daders hebben zich 's nachts toe gang verschaft tot de wijnkelders van het res taurant „Boerderij Meerrust" en een belangrijke hoeveelheid alcoholica gestolen. Tevens zijn dien nacht bij den heer v. d. Voet eenlge manden aardappelen uit dg bollenschuur ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. De heer van Zij verden alhier slaagde te Amsterdam voor het artsexamen, eerste gedeelte. KOLENBONNEN AANGEWEZEN. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 15 Maart 1942 tot en met 14 April 1942 de bon „09 H.K." van de bon kaarten J. en K. („haarden en kachels"), de bonnen „29 C.V.", „30 C.V." „31 C.V." en „32 C.V." van de bonkaart L („centrale verwarming") alsmede de met „brandstof fen één eenheid negende periode" gemerkte bonnen van de zoogenaamde periodebon- stellcn recht zullen geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Met ingang van dien datum zullen de distribu tiediensten bovendien aan de grootverbrui kers b, c en d tegen afkrulsing van het 9e vakje van hun „identiteitskaart vaste brand stoffen", de toewijzingen voor die periode uitreiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hierna geen nieuwe bonnen meer voor het stookselzoen 1941/42 zullen worden aangewezen. Ten gevolge van de verkeersmoeilijkheden en de daaruit voortvloeiende ongunstige kolenpositie, zal het in vele gevallen niet mogelijk zijn op de nieuw aangewezen bonnen onmiddellijk brandstoffen te betrekken. Dit behoeft echter geen ongerustheid te wekken, daar in tegen stelling tot het vorige jaar toegezegd kan wor den, dat de hoeveelheden, waarop deze bonnen recht geven, in ieder geval zullen worden gele verd. Het is hiertoe echter noodzakelijk, dat alle verbruikers alle nog in hun bezit zijnde geldige bonnen uiterlijk 14 April a.s. bij den leverancier bij wien zij zijn ingeschreven, inleveren. Na 14 April a.s zijn deze bonnen niet meer geldig voor het kcopen van vaste brandstoffen. Dit houdt dus in, dat de geldigheidsduur der bon nen, welke oorspronkelijk tot 30 April 1942 liep, is ingekort tot 15 April 1942'. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit slechts be- teekent, dat den handel verboden is, na 14 April deze bonnen nog in ontvangst te nemen. In ieder geval zullen op de bonnen, welke op of voor 14 April 1942 bij den handelaar zijn inge leverd. vaste brandstoffen worden geleverd. De bovenomschreven garantie, .dat in ieder geval op de vóór 15 April ingeleverde bonnen zal worden geleverd, is echter niet van toepas sing ten aanzien van de aflevering van turf op bon „08 H.K." van de kaart K. (haarden en kachels). Aflevering van turf op genoemden bon is met ingang van 15 April a.s. verboden. TERAARDEBESTELLING VAN ACHT ENGELSCHE VLIEGERS. Op de begraafplaats Heldehof* te Ugchelen gemeente Apeldoorn, werden gistermorgen acht Engelsche vliegers, die nabij Apeldoorn den dood vonden, met Duitsche militaire eer ter aarde besteld. Behalve leden van de Duitsche weermacht, waren aanwezig burgemeester C. den Besten, de commissaris van politie, de heer J. Mèyer en de heer J. Gerritsen, directeur van gemeentediensten-ballen uit Apeldoorn. Acht kisten met de- stoffelijke resten van de Engelsche militairen waren naast elkaar voor afzonderlijke graven gezet, ieder overdekt met een zwart kleed. Een vuurpeloton stelde zich terzijde op. Vele belangstellenden hadden zich rond de graven geschaard. Een Duitsche veld prediker hield een toespraak, waarin hij het als den waren Duitschen aard en overeenkom stig den Christelijken geest schetste, den eerlij ken tegenstander achting toe to dragen en te betuigen, ook bij zijn dood. Deze teraardebe stelling der acht Engelsche soldaten is geen holle phrase, maar diep menschelijk medeleven met het eeuwige soldatenlol. Bij deze laatste rustplaats zullen geen vijan delijke woorden gesproken worden, maar de handen tot God worden opgeheven, in Wiens naam spreker de zielen van deze gestorvenen aanbeval Spr. wees op het voorbeeld, dat deze Engelsche militairen met de vervulling van hun plicht ook aan de Duitsche militairen hebben gegeven. Het eeren van de dapperheid van den tegenstander doen wij, aldus spreker, in het waarachtige geloof, dat Godons uitverkoren heeft in dezen strijd overwinnaar te zijn, maar daarbij past, volgens spr. den Duitscher een geloovige en bescheiden houding. Duitsche sol daten zullen voortaan waken, dat de eer van deze En gelachen soldaten niet wordt aange tast. De veldprediker bad ten slotte het Onze Vader. Vervolgens werd een krans op de graven neergelegd, waarna de plechtige beaarding ge schiedde, Ten slotte loste het vuurpeloton drie salvo's, waarmede deze indrukwekkende plech- I tigheid ten einde was. VROUW VERMOORD TE AMSTERDAM. Weder heeft zich gisteravond in de hoofdstad een drama afgespeeld, waarvan ditmaal een 44- jarige vrouw, wonende in de Koestraat, het slachtoffer is geworden. De man, met wien het slachtoffer samen leefde in het benedenhuis Koestraat No. 1, kwam gisteravond tegen halftwaalf thuis en trof daar de buitendeur open en in de achter kamer de vrouw op den grond aan, met een messteek in den rug Zoowel de politie als de geneeskundige dienst werden onmiddellijk gewaarschuwd, doch de dokter kon slechts den dood constateeren. Van den dader ontbrak elks spoor. Het blijkt, dat een bedrag van f. 30 en de levensmiddelenbonnen zijn gestolen, zoodat vermoed wordt, dat roof ook hier de drijfveer van de afschuwelijke misdaad is geweest. De moord moet tusschen 7 uur cn half twaalf zijn gepleegd. SLUIKHANDEL IN SCHOENEN ONTDEKT. Ambtenaren zijn te Waalwijk een wijd vertakte sluikhandel in schoenen op het spoor gekomen. De opsporingsambtenaren slaagden er In onder het mom van clandestiene koopers, in contact te komen met sluikhandelaren, waarvan ze een partij schoenen van meer dan 1000 paar kochten. De prijs van dit werk bedroeg f.23 tot f. 27 per paar. Zoodra de koop beklonken was, maakten de ambtenaren zich bekend en namen het schoeisel in beslag. De schoenfabrikanten Van H. uit Sprangcapelle en L. uit Waalwijk, alsmede een zekere B. uit Waalwijk, zijn gear resteerd. Voorts zijn tal van andere personen in verhoor genomen. DOODELIJK ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gistermiddag om ongeveer vijf uur is op de spoorlijn tusschen Schiedam en Rotterdam op den onbewaakten overweg in den Laansloot- scheweg een dopdelijk ongeluk gebeurd. Twee mannen liepen daar over de rails, zij droegen ieder een groote zak hout op den schouder en bemerkten blijkbaar niet. dat een trein uit de richting Schiedam naderde. Het uitzicht is op dit gedeelte geheel vrij. De treinbestuurder, die de mannen zag loopen. trachtte den trein tijdig tot stilstand te brengen, doch dit gelukte hem niet. Beide mannén werden gegrepen. Een werd zestig meter meegesleurd en was op slag dood. De andere werd op zij van den weg geworpen en bleef zeer ernstig gewond liggen. Hij liep o.m, een hersenschudding op. Per politieauto werd hij naar het ziekenhuis asCn den Coolsingel te Rotterdam overgebracht. Het stoffelijk over schot van het andere slachtoffer is naar de begraafplaats aan den Vlaardingerdijk vervoerd. De gewonde is G. van Welzenes uit de Nico- laas Beetsstraat en de gedoode J. Posthumus, van den Beukelsweg te Rotterdam. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsohe zaken is A. Th. A. Paro, op zijn verzoek, gerekend met ingang van 1 Maart 1942, als burgemeester van de gemeente Cuijk c.a. eervol ontslagen en is J. P. K. Gabriels, met ingang van 8 April 1942 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Merkelbeek benoemd. B. Anema is op zijn verzoek met ingang van 16 Maart 1942 als burgemeester van de ge meente Barradeel eervol ontslagen. VERZORG UW VRUCHTBOOMEN! Bij de meeste vruchtboomen komt het snoeien neer op het uitdunnen van de kroon. Het zon licht moet tusschen de takken kunnen door dringen om de dunne, zwakkere vruchtorganen in leven te houden. Bovendien treden ziekten minder op. Alles wat we nu van onze boomen kunnen verzamelen, heeft, groote waarde. Kun nen we bij gebrek aan suiker geen jam maken, de bessen laten zich tot sap verwerken, waar van we in den volgenden winter kunnen profi teered Door te drogen kunnen we, vooral bij appels, de opbrengst zooveel mogelijk produc tief maken. Bij lichte vorst, wanneer we nog niet kunnen spitten, gaat het snoeien heel goed. Dun uw bessenstruiken flink uit, in negen van de tien gevallen zijn de kronen veel te vol. Probeer het eens: U krijgt daar spoedig een goeden kijk op en het verschaft u veel genot! Na het uitdun nen de zwarte bes en kruisbes niet meer in korten, de roode en witte bes wel. Neem vooral de dwars door Idles heen groeiende grondscheu- ten weg. Bewaar het snoeihout, u kunt er ge makkelijk Jonge nieuv/e struiken van kweeken! Snijd van éénjarig hout, hetwelk dus in den vorigen zomer is gevormd, stekken ter lengte van 30 c.M. Snijd de dunne top er uit en plaats deze takjes voor de helft in gemesten en gespitten grond. Trap dè aarde stevig aan. Afstand van de rijen 60 c.M. en 20 c.M op de rij. Indien u voldoenae scekhout heeft. Na een paar jaar worden de jonge boompjes ruimer ge zet en beginnen dan reeds aardig te dragen. Van de framboos wordt het oude hout verwij derd voor zoover dit nog niet is gebeurd en de jonge takken worden aangebonden. Hetzelfde geldt voor de Japansche Wijnbes en de Groot- vruchtige Engelsche Bramen. Laatstgenoemde gewassen worden volgens hetzelfde beginsel ge snoeid als de framboos: dus het oude hout wordt in den winter, beter nog in den voor- gaanden zomer, geheel weg gesneden en de nieuv/e takken aangebonden. Deze takken zijn 1 door BERT LOVEN. Geen student zou het "in zijn hoofd krijgen, een collega na een fuif, omreden van zijn kater te becritlseeren. Dat schijnt een noodzakelijk kwaad te zijn, in den studententijd en daarom was het in het geheel niet zoo verwonderlijk, dat Tom Harding, student in de rechten en zijn vriend, Jim Collins, die in zijn laatste jaar was van zijn studie, wel to verstaan eenigszins schuinslinks in de richting van hotel Metropool laveerden. Overigens gedroegen ze zich voorbeeldig, zoo als lichtelijk aangeschoten Intellectueelen be taamt. Geen der aanvallige New-Yorksche schoonen kon zich er op beroemen, meer dan een optisch teeken van bewondering uit de oogen dei* beide mannen te kunnen toaveren. Aldus had de Heilige Hermandad geen reden meer dan gewone belangstelling aan Tom en Jlm te schenken en met de normale vertraging, veroorzaakt door de veelvuldige koerswijzigingen en de herhaalde stoppingen, om een stillen groet te brengen aan de een of andere sprook jesprinses, die al of niet opzettelijk hun weg kruiste, betraden ze de enorme vestibule van het. tooverachtig verlichte hotel. De portier stond glunderend in de deur van zijn heiligdom. Aan het einde van den langen met dikke cocosloopers belegden corridor glinsterde de met gouden knoopen en zilveren tressen afge zette uniform van den llftjongen. In zijn kraaloogjes lichtte een vroolfjk vlam metje. dat aanwakkerde, toen de beide vrienden, zonder zijn bemiddeling het kunstig smeed ijzeren hek van de lift wilden openen. „Zal niet gaan, heeren!" riep hij met een verdacht tikje spot in zijn meisjessopraan. „Vandaag is de lift in herstelling. Defect." „Hè?" „Defect kapot buiten dienst!" ver klaarde hij ter verduidelijking. „Er zit niets anders op, dan dat u voor dezen keer de trap pen naar uw kamers opwandelt. Jonge kerels, nietwaar?" „W&blief?" stamelde Tom met ontzetting. ..De trappen opwandelen?" „Ja, dat stelde ik voor." „De trappen opwandelen?" herhaalde Jim de woorden van zijn collega met een huivering over zijn geheele lichaam. De liftjongen knikte met het onverschilligste gezicht ter wereld, alsof het beklimmen van vijf en veertig trappen van tien treden' een peul schilletje was. „Ja. de trappen opwandelen," herhaalde hij. „De lift gaat niet, kapot!" Als een moderne Napoleon slenterde hij. zon der zich meer om de belde mannen te bekom meren, met zijn duim tusschen de zilveren tres sen, over de cocosmat, om na tien schreden terug te keeren. Met zijn korte vingertjes wees hij naar de onderste trede van de onderste trap. „Daar moet u beginnen, enzoovoort, wel te rusten." „Ja, enzoovoort, mopperde Tom „maai- dat is Hij was nog niet ton volle overtuigd van het vrecselyke ongeluk, dat hem en zijn vriend ge- troffen had. „Dat is „De eenige weg, om boven te komen" was het laconieke antwoord. „Maar eh, maai- onze kamer is op de vijf eh veertigste verdieping". „U kunt ook blijven wachten, totdat de elec- triciens klaar zijn. Dat kan hoogstens drie dagen duren". Tom keek den jongen aan. alsof hu hem wilde verscheuren. Daarna wendde hij zijn ver slagen blik naai- Jim Collins, die op de onderste trede was gaan zitten. Jim glunderde vroolijk. „Dan moet Je maar niet pimpelen, Tom. „En jij dan?" Jlm probeerde, door middel van handen en voeten overeind te komen, hetgeen hem na veel vergeefsche pogingen ten slotte gelukte. „Is dat even een mop?", schaterde hij, terwijl hij Tom krachtdadig op zijn schouder trom melde, zoodat deze, de schouder, een paar decimeters uit het lood hing. „Eh, over een mop gesproken ik heb een idee. De eerste trap vertel ik jou een mop, de tweede trap vertel jij mij een mop, dan vertel ik Jou op de derde trap weer een mop en dan zijn we boven, voor we het weten." Tom Harding had zich hersteld van den slag op zijn schouder, die weer zuiver horizontaal was en lachte sarcastisch. „Allright! begin jij maar, ik zal wel lachen. Wankelend nam de reis naar hooger sferen een aanvang, waarbij de glimmend gepoetste leuning onschatbare diensten bewees. Vijf en veertig trappen, elk van tien treden te beklimmen, is zelfs voor iemand, die geen lood in zijn beenen en geen spiritualiën in zijn hoofd heeft, een moeilijke opgave, maar Jim Collins was een meester In het tappen van moppen en Tom wist het te waarde eren, Dat toonde hij door een onafgebroken gegrinnik. Lachend en zwierend wentelden ze langs de wenteltrappen omhoog, maar toen ze de vieren veertigste etage bereikt hadden, viel Jim uit geput op de bovenste trede neer. „Ik kan niet. meer, he, Tom „Hoeft niet, ouwe jongen! JU hebt je best gedaan, -vier-en-veertig moppen ls geen klei nigheid; hik de laatste is voor mij." „Gekheid, ik weet er nog veel meer," weerstreefde Jim opkrabbelende. „Kom op!" .Geen kwestie van. De laatste is voor mij en dat is de beste mop, die je in je boeme laarsleven gehoord hebt, een reuzemop 1" „Zal wel," spotte Jim ongeloovig. „Waarom kom je daar nu pas mee?" „Omdat, omdat het mij nu pas invalt, nu wij bijna boven zijn." Tom schraapte zijn keel. „Er waren eens twee hik twee studenten, en eh, en enfin, laat ik het je maar ineens zeggen. Ik heb vergeten, den sleutel uit de portiersloge te halen, en eh, nu moeten we weer vier en veertig trappen naar beneden Jim Collins opende voor de laatste maal zijn oogen en zei: „Ooh!" vrij lang, soms 3 4 Meter en genoemde ge wassen vragen derhalve een vrij grooten af stand onderling, 2 a 214 Meter. Bij het aan binden aan "schutting of hekwerk geven we 30 40 c.M. afstand tusschen de takken onderling. De framboos krijgt dus per plant meer vrucht- hout. De. kronep van appels en peren dunnen we flink uit en besmeren de wonden met verf. Vooral dient nu de aandacht besteed aan het zuiveren van de takken. In 1941 was het weer uitermate ongunstig. In Juni en Juli kwam bladluis overal voor door de droogte en hitte. Genoemd ongedierte overwintert in den vorm van winterel, welke laatste tot nog toe in den winter werden vernietigd door het spuiten met vruchtboomcarbolineum 6%. Genoemd prepa raat wordt niet meer gemaakt, maar kan zeer goed worden vervangen door organische kleur stof. hetwelk in den tuinbouwhandel wordt aangeboden. We spuiten met 1 kilo op 99 kilo water. Het is daarvoor nu de juiste tijd: er worden vele luizenkolonies mee voorkomen! En vergeet vooral het mesten niet, geachte lezers. Immers elk gewas heeft voor een nor male opbrengst'voedsel noodig. Niet zelden komt het voor, vooral in kleine tuinen, dat verschil lende vaste planten en kleine heesters op den voet van den boom zijn samengedrongen. En waar alles moet leven ten koste van den tuin grond, daar blijft er voor de vruchtboomen mis schien genoeg over om te leven, maar bloem knop en vrucht vormen, daarvoor komt voedsel te kort. Om de boomen naar den eisch te doen ont wikkelen en er dus vruchten van te plukken geven we in het algemeen den raad: ruim die kleine of groote bijstaande gewassen op of plant ze zóó, dat de vruchtboom het terrein vrij heeft voor zoover hij met de wortels gaat. Er is dan tevens flink gelegenheid tot mesten. Hiervoor gebruiken we natuurmest; bij voorkeur meer dere soorten dooreen. Per 10 vierk. Meter geven we hiervan als gemiddelde gift een f linken krui wagen vol en spitten deze mest ondiep onder. Iets meer geven kan heusch geen kwaad. U zult dan ervaren dat uw boomen vrucht gaan geven. Denk er om dat vooral de pruimen gemengd dienen aangeplant om de noodige bestuiving mogelijk te maken. Waar men van laatstge noemd soort geen resultaat heeft, daar plante men een nieuw soort bij. Dat kan nog heel goed wanneer de vorst uit den grond is. Gaarne geven we inlichtingen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw." Teekenlngen F. Wagner WASSENAAR. De Avonturen van Barrabas de Rode Bosmier "47 Na de Storm Gevonden voorwerpen: Beursje met inh., kerkboek, ring met sleutels, etui met inh., 2 gymnastiekschoenen, hond, diverse handschoe nen, 2 heerenfietsen, diverse wanten, ceintuur, sigarettenkoker met inh., bankbiljet, 3 porte- monnaies met inh., zelfbinder, sleutel, schaats, 2 fietsen, overschoen, gootsteenpomp, bonboekje actetasch met inh.. sleutel van rijwielslot, speel goedhond, damesfiets, kinderportemonanie met inh., muts. Inlichtingen bij de politie. ZEVENHOVEN. Tengevolge van de inpoldering van den Noordschebuurterpolder is de bevolking over 1941 in verband met vertrek achtenritgcg*on met 30 zielen. 47. De storm hield even plotseling op, als hij begonnen was. De zee werd kalmer en de ijsschots werd niet meer zo wild neen en weer geslingerd. Ein delijk durfden Hein en Barrabas elkaar los te laten. Ze kropen maar dicht te gen elkaar aan om nog een peetje warmte te nebben. Nergens was neer land te bekennen en het enige wat zc nog hadden kunnen redden, was *én der stokken en de helm van Barrabas Verder waren ze alles kwijt Hein zette de stok overeind en ning de helm er bovenop. Misschien zou er nog een wonder kunnen gebeuren, waardoor ze gered zouden worden. Maar geen van beiden geloofden ze nog aan redding Ze hielden zich goed, maar durfden el kaar niet aan te kijken. Moest dit nu het einde zijn van hun grote avontuur? Dan hadden ze toch beter kunnen val len in de strijd! Want. om zo maar zonder iets te kunnen doen te moeten wachten op het einde, was toch wel het allerergste, wat hun kon overkomen En toch nu de nood het hoogste ge stegen was. was de redding nabij Want Jan de walrus, had de storm zien san- komen en had dadelijk aan die twee dappere kleine kerels moeten denken die hij aan de kust had achtergelaten En zo vlug hij maar kon, waarschuwde hij een grote vis, die hij tegenkwam. Deze beloofde dadelijk op weg te gaan om een krekel en een mier op een ijs schots te zoeken en te helpen. En te>en de storm uitgewoed was, zag hij ze al heel gauw voor zich uit drijven. Maar Barrabas en Hein wisten niet, dat die monsterachtig grote vis, die daar naar hen toe kwam zwemmen, door Jan was uitgestuurd om hen te redden Ze bielden elkaar wanhopig vast; Barra bas stamelde een vaarwel en cok Hein was er vast van overtuigd, dat nu het einde was gekomen! AMSTERDAM. 14 Maart. De beurshandel was vandaag te Amsterdam van bescheiden afmetingen. Er waren niet veel opdrachten, maar de orders, welke per saldo onder beurstijd uitgevoerd moesten worden, rie pen verhoudingsgewijze nog de noodige schom melingen te voorschijn, aangezien de markt op het oogenblik dun en aldus gevoelig ls. Bij de opening scheen het, alsof de stemming vast was, tenminste werden de toonaangevende aandeelen bijna algemeen boven de vorige topprijzen ge handeld Het duurde echter niet lang of het aanbod kreeg de overhand en in alle rubrieken werd een benedenwaartsche richting gevolgd, zoodat eenige specialiteiten zich weer een goede opoffering moesten getroosten. Midden beurs echter brak zich weer een betere tendenz baan en kon een stijging worden waargenomen. Maar tegen het slot zakten de koersen weer in en bij het scheiden van de markt werd op de meeste afdeelingen van de locale markt op of omstreeks het laagste peil van den dag ge handeld. De beurs had een "hoogst onzeker ver loop en een vaste lijn viel niet te onderkennen. De kopstukken van de markt werden echter geregeld in open hoeken verhandeld. Olies openden op 239 of een 7-tal punten boven het hoogste peil van gisteren, zakten in tot 234 %r herstelden zich daarna weer tot ongeveer den beginkoers en liepen vervolgens terug tot 233 om daarna niet veel variaties meer te vertoonen. Van de Suikeraandeelen vertoonden HVA's een overeenkomstig verloop. De koers schommelde hier tusschen 25112 en 241 en bleef tenslotte op ongeveer het laagste peil hangen. Vorstenlanden waren een paar punten beter. De Rubbcraandeelen waren wat de incourante soorten betreft, in verscheidene gevallen hooger Amsterdam Rubbers werden eveneens hooger ingezet, op 153%, maar gingen spoedig achter uit tot 145%, waarna een herstel volgde tot 150%, terwijl de koers ten slotte weer een paar punten naar beneden ging. Van de Tabakken gaven Dell's op kalme wijze geregeld affaire te zien en daarbij bewoog de koers zich rondom 150%. Deli Batavia en Senembah waren een goede 6-tal punten beter. De Industrieafdeeling had eveneens een onzeker voorkomen. De Philips aandeelen liepen heen en weer tusschen 260 en 257 om op ongeveer het laagste niveau te blijven. Unilevers werden op 155 ingezet, maar kwamen na eenige fluctua ties aan het einde van de rekening toch weer beneden 150 Calve Delft, van Berkel en Aku's waren prijshoudend. De overige Industrie eelen hadden een stille markt. In verscheidene gevallen kwamen de noteeringen iets hooger te liggen. In de Scheepvaartrubriek kwamen in de meeste gevallen wat hoogere noteeringen tot stand. De variaties waren hier klein. Scheep vaartunies golden voornamelijk 133 135 De beleggingsafdeling was stil. prijshoudend, vrijwel onveranderd. Indische leeningen bleven gemakkelijk op peil. Gemeentelijke- en provin ciale leeningen en pandbrieven waren prijshou dend. (A.N.P.) Prolongatie 2 1/4%, RIJNSBURG. 13 Maart. Groenteiy/eillng. Ge kookte kroten f. 12.90. kroten f. 6. knolselderie I f. 12.50. idem II f. 11.50, idem III f. 9.50. knol rapen f. 3.50. breekpeen I f,5.60, Idem II f.4.50, I waschpeen f. 9.80. I RIJNSBURG. 13 Maart. Bloemenveiling. Blau we druifjes f. 1.204,35. Narcissen: Victoria 18 20 Helios 20—23, Alfred 30—36. Hyacinthen f. 10 —12: Crocussen: blauw f. 1.601.80. wit f.22.40. geel f. 1.802. Tulpen: Moore 3032, Bartlgon. 55—60, Murlllo 30—35, Pitt 6065. Theeroos 40 —42. Prins van Oostenrijk 38—42. Edlth Eddlc 60 65. Van der Hoeff 4550. UTRECHT, 14 Maart Veemarkt. Totaal aan gevoerd 1215 stuks vee. i Vaarzen f. 280450 p. st.; Pinken f. 160250; I Melkkoeien f. 330600; Kalfkoelcn f. 350—630; Varekoelen f. 180—380. Totaal 450 stuks. Handel matig, prijzen iets stijgende. 160 Magere Kalveren f 80—250; handel redelijk stijver ln prijs. 210 Nuchtere Kalveren; 135 Schrammen f.20— f. 32; 140 Biggen f.1420. Handel redelijk, biggen duurder. 120 Magere schapen. Redactie-staf: B. V£,« Menkhorst, Buitenland ?n Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport; J. Brouwer. Stadsnieuws; Th. J. HannemA» I Omgeving en Muziek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3