STADSNIEUWS Donderdag 12 Maart 1942 Tien jaar vakontwikkeling en sociale jeugdzorg KERK- EN SCHOOLNIEUWS BILLARD DEMONSTRATIE LF'WCH DAGBLAD Gemengd Nieuws Tentoonstelling in de Stadszaal PREDIKBEURT. WINTERHULP NEDERLAND AGENDA VAN EIJMEREN Café-Rest. „De Harmonie" Voelt Oi "P\ Neem'n AKKERTJE B FEUILLETON den De vrees voor afgrond Aan het Donetzfront. Langs by den laatsten aanval gevallen en onderge sneeuwde bolsjewisten naar de voorste linie. (Orbis-Holland-P.K. Kintscher) Op het Binnenhof te Den Haag vond de beéediging plaats van de Nederlandsche Ambulance, welke eerstdaags naar het Oostfront zal vertrekken. Generaal H. A. Seyffardt nam den eed af. De beéediging op den sabel. Rechts generaal Seyf fardt tijdens het voorlezen van de eedsformule. (Polygoon-Meyer) Veldgeschut in vuurstelling tijdens een gevechtspauze. - Dc weggeruimde sneeuw doet goeden dienst als bescherming tegen splinters. (Weltbild-Pol.-P.K. Loert) Men moet zich weten te behelpen! - Met een voudige hulpmiddelen hebben de soldaten op een heuvel dezen windmolen gebouwd, welke een dynamo drijft, die weer een accu voedt. De ver lichting in de kwartieren is daarmede verzekerd. (Hoffmann-P.K. Schamoortzky.) DOOI, REGEN, VOCHT! Prof. dr. J. G. Sleeswijk schrijft In een kran tenartikel,,Als slot van den winter wacht ons vermoedelijk nog ccn periode van kille vochtigheid, «an wind en regen, die otw tooi naar de lente zat brenoen, maar ten koste van heel wat verkoudheden en de compli caties daarvan". Welke zijn die complicaties Rlieumatiok, Ischias, Spit, ZenuwpOncn enz., welke met succes worden bestreden door de bekende Togaltabletten. Bij apothekers en drogisten in flacons van fl. 0.§3 on fl. 2.08. Voor langer kuren In kllniekverpakklng a fl. 9.11, wat in 't gebruik veel voordeeligcr is. Beleefd verzoek ledige flacons met schroef- dop togen betaling bij Uw leverancier In te y, leveren, daar wij andors binnenkort geen co Togal meer zullen kunnen leveren. g DRIE DOODEN EN TIEN GEWONDEN BIJ ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Dinsdagavond laat zijn Engelsche bommen werpers boven Nederlandsch grondgebied ver schenen. Eenige lukraak en van groote hoogte uitgestrooide brisantbommen vernielden of be schadigden verscheldende woonhuizen in een stad in het Westen des lands. Naar tot dusver kon worden nagegaan, werden drie bewoners gedood en tien gewond. Verscheidene elders uitgeworpen bommen richtten slechts geringe materieeie schade.aan. VARKENS GESLACHT IN DE HUISKAMER. In een kamer van een woonhuis te Den Haag hebben ambtenaren van den centralen crisis controledienst onlangs een ontdekking gedaan, die weer eens bewijst tot welke onfrissche me thoden clandestiene slachters durven over te gaan om hun „bedrijf" uit te oefenen. In het onderhavige geval had men een gat midden in den vloer van de kamer gezaagd en er een trapleer overheen gezet. Daarop werden de varkens geslacht en de haren met een Gilette-apparaatje verwijderd. Al het vuil en afval met bloed kwamen in het gat terecht. Van eenigen afvoer was geen sprake, zoodat na ver loop van tyd, waarin steeds weer frauduleuze slachtingen werden verricht, een ontzettende stak ontstond, die zoo erg was. dat de contro leurs het bij hun onverwachte bezoek aan de woning nauwelijks konden uithouden. De slachter zelf was er al aan gewend en had er geen last meer van! De controleurs ontdekten, dat kort tevoren zeven biggen geslacht waren, waai-van zij er nog drie in het huis aantroffen. De overige vier konden zij achterhalen by diverse koopers, die bij het bemerken van onraad het vleesch trachtten te verbergen om de ambtenaren te misleiden, echter zonder succes. Tegen den slachter, twee medeplichtigen, aoht koopers en verkoopers is proces-verbaal opgemaakt. ERNSTIGE AANRIJDING TE LUNTEREN. Gistermiddag om ongeveer kwart over vi?r kwam te Lunteren een auto van de wasscherij Gelria te Ede uit de richting Barneveld. Op den hoek Lunterenscheweg—Valkscheweg wilde de bestuurder twee wielrijders B. en N. uit Lunte ren. die achter elkaar rechts van den weg re den, inhalen. Uit de tegenover liggende zijde naderde de wielrijder van V. uit Harderwijk, die ruimte genoeg had om te passeeren, maar door een oneffenheid in den weg de macht over zijn stuur verloor en recht op de auto aam-eed. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voor komen en gooide zijn stuur om, waardoor de wielrijder N. werd aangereden en licht werd ge wond. De wielrijder B. kwam eveneens ten val maar bekwam geen letsel. Van V. was er erger aan toe. Hy kwam te vallen en werd door het achterwiel van de auto gegrepen waardoor hij een diepe hoofdwonde, een beenbreuk en enkele gebroken ribben opliep. Hij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. Den autobestuuder treft geen schuld. Zooals wij gisteren reeds met een enkel woord aankondigden, is hedenmorgen in de kleine Stadszaal onder den naam „Tien Jaar vakont wikkeling en sociale jeugdzorg" een tentoon stelling geopend, welke beoogt een inzicht te geven in de maatregelen, welke in het laatste decennium zyn getroffen ten behoeve van de jeugdige werkloozcn Deze expositie gaat uit van den Rijksdienst voor de Werkverruiming en wordt achtereen volgens in een twintigtal stedeh van ons land gehouden, waarbij de Sleutelstad onmiddellijk volgt op Den Haag, dat de eer dei* première genoot. Ofschoon zij bescheiden van opzet is, stolt zij den bezoeker toch ruimschoots in staat zich een denkbeeld te vormen van hetgeen te dezer zake In ons land ls tot stand gebracht zoomede van de ontwikkeling, welke daarbij valt te onderkennen. Aanvankelijk bestond de sociale jeugdzorg uitsluitend uit het brengen van ontspanning en ontwikkeling, doch gelei delijk deed de lange duur der werkloosheid de behoefte ontstaan aan een dieper strekkende bemoeienis, 'welke zich kristalliseerde in een actie tot vergrooting der vakkennis teneinde aldus de maatschappelijke bruikbaarheid der jonge menschen op te voeren en daarmede hun kans op plaatsing in het bedrijfsleven te ver- grooten. Zoo ontstonden in den loop der jaren in een 32-tal gemeenten de centrale werk plaatsen. waarvan er ook een in onze stad ge- vestgd is en waar jongens van 14 tot 24 jaar gelegenheid kregen hun vakbekwaamheid te vergrooten. Momenteel zijn daarin over het ge- heele land verdeeld ongeveer 2500 jongens werk zaam Metaalbewerking, timmeren, schilderen, electrotechniek. auto-montage ziin eenige van de vakken, welke er worden onderwezen Voor het onontbeerlijke theoretische onderwijs wordt, PIT WORDT BESLIST DE «ECHTE BAND: Bodegraven Geref. Gem.: Vrijdagnam. 7 uur, ds. M. Heikoop van Utrecht. IN GIRO SfSJ waar zulks mogelijk is, gebruik gemaakt van de bestaande instellingen van nijverheids-onder wijs. Hoewel ernaar wordt gestreefd zooveel mogelijk productief werk te verrichten, wordt er toch voor gezorgd, dat het openbare bedrijfs leven van den arbeid der jeugdige werkloozen nii;t de minste concurrentie ondervindt. De meeste werkstukken bestaan dan ook uit stuk ken gereedschap, die, wanneer zy hun functie als doel hebben verricht, dienen als middel voor de vervaardiging van andere werkstukken. De tentoonstelling laat er voor elke vakgroep ette lijke zien, waarbij zeer fraaie, o.a. een ameuble ment, dat geheel van oude eiken binten, -fkom- stig van sloopwerk werd vervaardigd Waren tot dusverre de bezoekers der centrale werkplaatsen vrij om hun werkzaamheid aldaar op elk door hen gewenscht moment te beëindi gen, bijv., wanneer zij een betrekking konden vinden, dit zal, aldus vertelde ons de heer G. Meyerink, hoofdambtenaar bij voornoemden Rijksdienst ons tijdens een voorbezoek, in de naaste toekomst anders worden De jongelui verplichten zich van te voren schriftelijk de ge- heele opleiding, waarvan de duur varieert van 6 tot 8 maanden, te doorloopen, zoodat zij in dien tijd worden opgekweekt van practisch on-» geschoold arbeider tot aankomende kracht*. Ge durende deze periode wordt dus geen arbeids bemiddeling verleend. Een tweetje .vorm van jeugdzorg zijn de vak cursussen, welke eenzelfde karakter dragen als de centrale werkplaatsen, doch die in het alge meen bezocht worden door personen van 24 jaai en ouder. Daarnaast zijn er de herscholingscursussen, welke beoogen diengenen die door een langdu rige werkloosheid hun vak niet meer behcer- schen, de verelschte ^vakbekwaamheid te her geven dan wel te bekwamen voor een ander be roep. dat betere bestaansuèogelijkheden biedt. Voorts zijn er diverse vakkampen ingericht waar de beroepsopleiding op den voorgrond staat. Zoo zijn er drie kampen voor de oplei ding tot schipper by de binnen-, kust- of Rijn vaart en twee kampen voor de opleiding in het landbouw- en veehoudersbedrijL twee kampen voor de opleiding in de technische vakken en een zgn. selectiekamp. dat de mogelijkheid biedt om jongens, waarvan het nog niet zeker is of zij voor een opleiding geschikt zijn, een proef tijd van drie maanden te doen doormaken. Alle andere kampen, waarvan de duur varieert van 6 tot. 8 maanden, staan open voor jongens van 16 tot en mét 24 jaar. Het ligb in de bedoeling om zoowel bij de aanmelding voor deze kam pen als bil de tewerkstelling in het bedrijfsleven dus na afloop van de opleiding, de plaatselijke arbeidsbureaux in te schakelen. Voor de vrouwelijke werkloozen zyn er in de eerste plaats de dienstbodencursussen voor meis jes van 14 jaar en ouder, die drie maanden duren en voorts werkgemeenschappen, welke ten doel hebben bij meisjes van 14 en 15 jaar de liefde voor den hulshoudelijken arbeid, welke maar al te zeer geleden heeft onder den grooten toeloop naar de fabrieken, aan te kweeken. Naast de zorg voor de lichamelijke ontwikke ling. wordt in de kampen ook alle aandacht be-V steed aan de vorming van het karakter. Een groot aantal werkstukken, foto's en pla ten stelt den bezoeker in staat zich een denk beeld te vormen van het leven in de verschil lende kampen, waar de jeugd wederom het be sef wordt bijgebracht van de immense levens vreugde, welke de arbeid verschaft. Een film geeft bovendien verhelderend inzicht in het kampleven. De leerlingen van tal van scholen zyn uitge- noodigd tot het brengen van een collectief be zoek aan deze tentoonstelling, welke tot en met Donderdag a-s. dagelijks van 10 uur tot half negen (Zondag van half twee tot half zes) gsJ opend blijft. Moge haar een druk bezoek ten deel vallen. Zoowel voor jongeren, die voor het moeilijke punt der beroepskeuze staan als voor de ouders en ouderen, bevat zij vele waardevolle aanwij zingen en vestigt zij de aandacht op mogelijk heden, waaraan velen totdusverre niet hebben gedacht. De officieele opening. In tegenwoordigheid van een groot aantal ge- noodigden o.w. het voltallig college van B. en W. dezer gemeente en de secretaris, vele hoofden van gemeentediensten, burgemeesters cn secre tarissen uit de omgeving, de voorzitter en secre taris der Kamer van Koophandel, vertegenwoor digers van de Leidsche Industriëelen en de Mij. voor Nijverheid en Handel, departement Leiden en vele vooraanstaande persoonlijkheden uit het bedrijfsleven had hedenmorgen de officieele opening plaats. Na een kort welkomstwoord van den inspec- teur bij de Werkverruiming, den heer G. Meye-J rink, gaf de directeur van den Rijksdienst voor dc Werkverruiming, de heer ir. J Th, West- hoff. een opsomming van de verschillende maat regelen, welke in den loop van 10 jaar genomen zijn ter bestrijding van de werkloosehid onder de jongeren, waarvan wy hierboven eveneens een resumé gaven. Bestreden deze maatregelen aanvankelijk voor namelijk de gevolgen der werkloosheid, gaande weg werd het zwaartepunt verlegd naar de be strijding der werkloosheid zelve, door te streven naar verhooging der vakbekwaamheid. De Leidsche centrale werkplaats heeft bij den Rijksdienst een goeden naam; hier wordt met groote toewijding gewerkt aan dezen socialen arbeid. Spr. besloot met woorden van dank aan den burgemeester en zijn ambtenaren voor de bij "de voorbereiding ondervonden groote medewerking. De burgemeester, hierna het woord verkrij gende, zeide met vreugde het initiatief van den Rijksdienst om de Leidsche bevolking in nau wer- contact te brengen met het brandende vraagstuk der vakontwikkeling en sociale jeugd zorg te, hebben begroet. De werkloosheid, in het bijzonder die onder de jeugd is een van de ernstigste euvelen onzer samenleving, waarin wij niet mogen en zullen berusten. Spr. betreurt het, dat niet meerdere Nederlanders dit bijtijds hebben ingezien, dan zouden de resultaten op het oogenblik heel wat grooter zijn. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat deze tentoonstelling moge bijdra gen' tot verwezenlijking van het ideaal: werk voor iederen Nederlander, die werken wil en kan, tot zegen van zichzelf en tot voorspoed van het geheele Nederlandsche volk. Daarna werd de tentoonstelling bezichtigd. FEDERATIE VAN DIACONIEËN IN DE NED. HERV. KERK. Bijeenkomst van de classis Leiden. In „De Harmonie" werd gistermiddag een bijeenkomst gehouden van de classis Lelden van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk In deze vergadering hebben mr. P. A. van Toorenburg en de heer A. Tibboel van Lisse, resp. gesproken over „De houding van de diaconieën tegenover de gemeente" en over „De houding van de gemeente tegenover de dia conie". De voorzitter, de heer G. F. E. Kiers. sprak een kort inleidend woord, waarna mr. Tooren burg als eerste spreker het woord voerde. Het is mede de taak der diaconie, aldus be gon spr., dat de beginselen van ons christelijk geloof in daden worden omgezet. Heel den Bij bel door is sprake van gelooven en doen. In dit licht gezien is het dan ook noodzakelijk, dat de gemeente in haar geheel zich plaatst achter het werk der diaconie, dat een werk van barm hartigheid is. Als middel van het diaconale werk in de ge meente meerdere bekendheid te geven, noemde spr. o.m. de uitgave van een aantrekkelijk jaar verslag. de gemeente-avonden fin het bezoek aan een diaconie-gesticht. Ook dient de jeugd HEDEN. Harmonie Biljértseance van Eymeren, 8 uur nam. Marekerk: Sprekers ds. Bos en ds. Vossers, 7 uur nam. Prediker: Spr. ds. E. van Dijk van Den Haag 3 en 7 uur nam. Vrijdag. Amsterdam (Keizersgracht 622): Buiten gewone alg. vergadering aandeelhouders ft.V. Leidsche Wolspinnerij, 10M: uur voorm. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Maart 20 uur tot Zaterdag 14 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Ryn 18. tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeesteche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. HEDENAVOND 8 UUR door den bekenden billard-virtuoos Ex-amateur Internationaal le Klas. No. 3 Kamp. van Nederland 1940) BREESTRAAT 16 5346 Wacht dan geen oogenblik en I neem "AKKERTJES". Dadelijk genomen zullen ze die dreigen de griep *de pas wel afsnijden. De Nederlandsche Pj/nsfil/er in het diaconale werk betrokken te worden. Voorts zal er steeds een nauw contact dienen te zijn tusschen diakenen en predikanten eri ouderlingen. Ten slotte treedt de diaconie in de kerkcollecten op de meest duidelijke wijze voor de gemeente op den voorgrond. Noodzakelijk is het echter, dat deze collecten niet als sleui- ge zien worden maar als dienst der barmhartigheid eer e-dienst). Vervolgens wees mr. van Toorenburg er op, dat de traditie van het' diaconale werk getoetst wordt aan het Woord van God. De Bijbel zij richtsnoer bij al het werk.1 Nadat spr. dan nog een oogenblik had stil ge staan bij de vorming van een diaconale hulp kas tot steun aan diaconieën, die dit noodig hebben, eindigde hij met te wijzen op de roe ping der Kerk. De heer Tibboel sprak vervolgens over: „De houding van de gemeente tegenover de diaco nie". Het is noodzakelijk, zoo betoogde spr., dat er in de gemeente meerdere bekendheid komt t.o.v, den dienst der barmhartigheid, opdat zij gaat beseffen, dat het diaconale werk veel meer is dan een kerkelijke weldadigheidsinstelling. Spr. veroordeelde de houding van vele ge meenteleden, die onbarmhartig in hun oordeel zijn. Deze menschen wenschen voorwaarden aan lvun offer te verbinden. De houding der gemeente, aldus eindigde spr. tegenover de diaconie ligt in haar geloof. Is dit geloof waarachtig, dan doet zij- gaarne mede aan de onderlinge hulpverleening. De gave der gemeente zij uiting der dankbaarheid. Na een korte pauze was er gelegenheid tot gedachtenwisseling. ACADEMISCHE EXAMENS. De heer H. Colenbrander alhier, slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit- te Amsterdam voor het artsexamen eerste deel. De heeren J. H. Hofman, J. J. Bergsma en J. P. Jongeneel, allen alhier zijn bevorderd tot arts. Aan de halte in de Geversstraat te Oegst geest stapte de trampassagier J. van alhier achteruit van den vluchtheuvel, terwijl juist een vrachtauto passeerde. De man kwam te vallen tegen den steenen band van den vluchtheuvel, waarbij hij zoodanig werd verwond, dat hij op advies van dr. Terpstra naar het Acad. Zieken huis moest worden vervoerd, waar hy is opge nomen. door MIGNON G EBERHARDT. (33 Dus dat was waar? Ik was er al bang voor: uit de manier, waarop je keek. Ik weet het niet. Of wacht eens even. Ik denk. dat hy op den terugweg een tijd naast Paul heeft geloopen. Tenminste, toen liepen Richard en ik voorop. Ik weet het niet zeker, het was zoo donker. De dokter was nog in het huisje achtergebleven Heb Je.. Hij aarzelde. Kan je niet iets be denken, dat een bewijs is, dat hy het niet ge daan heeft? Behalve je gevoel, bedoel ik na tuurlijk. Maar dat is toch overtuigend genoeg. Hy dacht er net zoo over als ik. Alleen lgj pro beerde nog wat voor haar te doen en zond my weg. Begryp je niet? Hy knikte en staarde naar de tafel. Maar dan had hij toch niet moeten probeeren te ont snappen. Wc zullen het beste maar hopen. De commissaris ging daarnet naar boven om met Lucie te praten. Waar die man de energie van daan haalt! Ik ben doodop, .maar hy houdt maar taai vol en hy is den heelen nacht niet naar bed geweest. Hy gig zich nog een kop koffie inschenken en vertelde Tiaar onderwyl van de invasie van pers- menschen ?n fotografen. Paul zegt, dat ik de pers niet tegen me moet innemen. Ik heb ze daarom een en ander verteld, wat hy zei, dat ik veilig kon vertellen. zy herinnerde zich dat later, toen zy zag hoe in alle kranten Richard Lemain werd aangeduid als de voornaamste verdachte van den brutalen, geslepen moord op zyn vrouw Eve. Maar dat was pas den volgenden dag. Deze dag, een Donderdag, ging voorby met wachten op nieuws over Richard, dat maar niet kwam. Hy scheen volkomen uit het gezicht verdwenen te zijn, samen met zyn ouden auto. Het was hoogst zonderling, want een rijdende auto die olie en benzine noodig heeft, die harde we gen noodig heeft kan zoo maar niet zoek raken. Telkens als de telefoon ging en dat ge beurde ieder oogenblik telkens als een politie auto de laan kwam oprijden, was hun eerste gedachte: nieuws over Richard? Tweemaal kwam er bericht binnen, dat hij gevonden was eenmaal uit Le Havre en eenmaal uit Parys maar beide malen bleek het loos alarm te zyn. Het waren beangstigende oogenblikken, die valsche berichten. Aan den eenen kant wenschte Jeanne, dat Richard zou terugkeeren en zyn onschuld zou bewyzen, maar als hy terugkwam of gevonden werd, zou hy van moord beschul digd worden en zij begon hoe langer hoe dui delijker het gewicht van de bewyzen tegen hem in te zien. Toch gebeurden er dien dag wel enkelfe din gen. Kort voor de lunch belde dokter Jarvot op en bevestigde officieel zyn eerste rapport. Eve was eerst met chloroform bedwelmd en daarna gewurgd met iets, dat dunner en scherper was geweest dan het touw, dat daarna gebruikt was om den zelfmoord na te bootsen. Het koord van een badmantel soms? Ja, zei hy aarzelend: mis schien. zy wisten het nu all^n over dat paarse koord, maar commissaris Donat zweeg dien dag als het graf over hetgeen Lucie hem verteld moest hebben over al die voorafgaande pogin gen om haar te vergiftigen. Wel werden zy allen weer, elk apart, grondig verhoord. Jeanne kon niet te weten komen, wat hy aan de anderen gevraagd had; zij wist al leen, dat hy veel over Richard en over Eve ge vraagd had. Hoe zy geleefd hadden en waar en hoe nu hun financieele toestand was. Vooral ook of er soms vrienden in de buurt waren, die Richard konden verbergen. Of er geen Jacht hutten of zooiets waren, in de bosschen ten Noorden van Auvillac, waar hy zich zou kun nen schuil houden? Zy bespraken deze vragen: .Diane en Calvin en Lucie en ook Paul, die den heelen dag bleef. Maar terwyl zy toeluisterde, scheen het Jeanne toe, dat zy allen iets achterhielden over deze verhooren. Het bracht een sfeer van wantrou wen, van vrees, elkaar in de oogen te.zien. Toch bleef het wel duidelijk, dat, als Richard gevon den werd, hy van den moord op Eve zou worden beschuldigd. Vroeg in den middag werden van allen vin gerafdrukken genomen. De commissaris ver richtte deze ceremonie in eigen péïsoon. Hy gebruikte daarbij een doos, die er uit zag alsof zij nog nooit gebruikt was en volgde consciën tieus de bijgevoegde handleiding. Ook de be dienden en Paul moesten er aan gelooven. Nie mand van hen protesteerde er tegen, behalve Jonas, uit principe. Daarna ging Jeanne met den commissaris naar het huisje. Zij ging met vrees en tegen haar wil, omdat hy wilde, dat zij hem precies zou wyzen, wat zij er dien avond had gedaan. Opnieuw door het natte bosch, terwyl de groote schoenen van den commissaris achter haar aan sopperden. Het was koud, een blauwgryze nevel hing tus schen de boomen, zoodat de bosschen er onwer- kelyk uitzagen, als een tooneeldécor. In het huisje was het nog killer. Zij trok haar regen mantel dichter om zich heen en moest zichzelf dwingen, over den fatalen drempel de kleiné kamer binnen te stappen, (Nadruk verboden.) (Wórdt vervolgd»).

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2