Binnenland lïAfsRIAD Dinsdag 10 Maart 1942 OFFICIEELE KENNISGEVING Ne^n AKKERTJE Brief van Nederlandschen S.S.-man Beste Kinderen STADSNIEUWS AGENDA Gemengd Nieuws FEUILLETON De vrees voor den afgrond Start naar een ander werelddeel - De Ju is aangekomen. Nog korten tijd en het inladen kan beginnen. Niet alleen onder en boven water, maar ook in de lucht staan de Duitsche matrozen hun man. (Weltbild-Polygoon-P.K. Wimmers) Eigens in de Sovjet-Unie is een Duitsch transportvliegtuig geland om brandstof uit te laden voor een vooruit geschoven tankafdeeling. (Orbis-Holland-PK. Heidrich) Nee! Niet in den vuilnisbak, maar in dit kistje. Ze maken er weer nieuwe ruiten van. Polygoon -Leemker De Engelsche bomaanval op Parijs Puinhoopen van verwoeste woonhuizen. (.Telefoto Hoffmann) zijn. Laat geen verbittering zich daarover van U meester maken. Wij hebben het goede gewild, doch helaas het kwade niet kunnen tegenhou den. Maar wat wij hebben bereikt is dit: in deze tien jaren van onzen strijd is de grondslag gelegd voor de wederopstanding van ons volk en op dien grondslag zullen wij voortbouwen met alle kracht en vastberadenheid die wü in jaren van strijd hebben verkregen. Mijne volksgenooten. In dit voor ons volks bestaan zoo tragische uur, wend ik mij tot u en vraag u, geen wilde uitbarsting van haat of woede tegen hen, die ons volk naar het ver derf hebben geleid, maar vraag van u om einde lijk, maar dan ook radicaal te ontwaken uit den roes van misplaatst vertrouwen en geloof, die zoo misbruikt worden. Diep is onze val als natie. De bodem van de put is bereikt, tenzij, nu Engeland ons niet meer noodig heeft in Indië, ons land wordt behan deld als Frankrijk na zijn capitulatie. Denkt aan Oran en Dakar, denkt aan het jongste bombardement van Parijs met zevenhonderd dooden en duizend gewonden. Dat kan ook nog hier komen, want een Engelschman erkent geen andere belangen dan de zijne. Als dat gaat ge schieden, is het diepst van de put nog niet be reikt, maar dichtbij den onderkant zijn wij in ieder geval. TWEE MOGELIJKHEDEN. Nu zijn er twee mogelijkheden. De eene is ondergang als volk, maar dan ook totaal. De andere is opgang, een moeizame maar trotsche worsteling tot de herrijzenis. Wij gelooven aan deze herrijzenis, omdat ons volk in millioenen eerlijke, werkzame, fatsoenlijke en begaafde werkers, een volk met een groote traditie en een schat van ervaring en bekwaamheid, te goed is om ten gronde te gaan. Hoe trotsch en zelfbewust dragen niet honderdduizenden de ontzaglijke lasten van dezen tijd. Wij staan te midden van de grootste revolutie van alle tijden, een wereldrevolutie zonder voor beeld. Uit de worsteling van dezen tijd herrijst een nieuw, eendrachtig Europa, het besef der saamhoorigheid en lotsverbondenheid der Ger- maansche volkeren. Dit is noodig, anders gaat Europa ten gronde. In dat nftuwe, sterke Europa zal een herboren en gelouterd, een eendrachtig en kameraadschappelijk, een ijverig en be kwaam, een eerlijk en geloovig Nederlandsch volk eén plaats te vervullen hebben en een roeping te volgen. Laat nu ieder Nederlander zijn plicht doen, nu ons vaderland in nood is en zonen van ons volk bij duizenden hun leven hebben gegeven in getrouwheid aan hun vaderland, zoowel aan den Grebbeberg als in de onmetelijke vlakten van Rusland, zoowel in de Java-zee als op het pla teau van Bandoeng. Plicht doen, beteekent nu met man en macht werken aan een nieuw Ne derland in een nieuw Europa. Ons volk heeft wel meer voor hecte vuren gestaan en wij zijn er altijd doorgekomen, omdat op het beslissende oogenblik altijd mannen en vrouwen bereid gevonden wer den zich op leven en dood in te zetten voor ons volk. Zoo zal het ook ditmaal zijn. Schouder aan schouder, vereenigd tot een eensgezind en vastberaden volk, zullen wij ons inzetten onder het devies van den jeugdstorm: „In Godsvertrouwen, alles voor het vaderlan d". Duldeloos, maar niet hopeloos, mits AKKERTJES in huis. De AKKERTJES nemen wel niet de oorzaak, maar wel die nare pijnen verrassend snel weg. De Nederhndsche Pijnstiller Hieronder volgt het afschrift van een brief van S.S.-man Marinus de Swart aan zijn ouders Lieve ouders. Ik wil u in het kort een paar regels schrijven en u meedeelen, dat ik, Gode zij dank, nog gezond ben. Ik hoop, dat u ook nog gezond bent en het ook blijft tot wij weer terug zijn. Moeder, Gerrit is hier voor Kerstmis gekomen en ingedeeld bij de 2e. compagnie. Wij zitten samen in een afdeeling. Moeder, we hebben Kerstmis in een kazemat gevierd. Ja, thuis was het wel prettiger geweest, maar dat hindert immers niet. Zeg moeder, wat het. Duitsche volk naar het front stuurt, dat kunt u zich gewoon niet voorstellen. Wij hebben pakjes gekregen van totaal vreemde menschen. Sterke drank, jenever, sigaretten, er was van alles. Lieve moeder, ik heb niet eerder kunnen schrijven, want we hebben in weken geen papier gehad, maar wel hadden we baarden, erger dan in den onderzeeër. Moeder, hebben jullie het weermachtbericht van 29 December gelezen? Daarin staat, dat de divisie Viking de Russen zoo dapper heeft afgeweerd. En dat gebeurde bij een weertje, dat je hooren en zien verging. De eene sneeuwstorm volgde op den anderen. Maar dan kan ons niks schelen. Wij hebben kazematten, waar de kachels het heer lijk warm houden. De Russen kunnen nog veel minder tegen de kou dan wij. Nu kunnen jullie eens zien, wat de Duitsche soldaat kan verdra gen. Moeder, er zijn hier luizen, meer dan je lier is. Je hemd is gewoon levend. En dat noemen ze dan „arbeidersparadijs". Het is een ellende, die je niet kunt aanzien. Je zou het niet ge looven, als je het niet met eigen oogen had gezien. Moeder, dat moest u hier allemaal eens kunnen zien. Vooral vader, die immers wel kijk heeft op het land. Ze hebben hier grond zooals nergens anders op de wereld. En als je dan ziet, wat er geoogst wordtdan kan je werkelijk janken van kwaadheid. Hier in Rusland hebben ze zoo oneindig veel, olie, kolen, benzine, ertsen, eenvoudig alles en dan als tegenstelling die groote nood onder de menschen. Geen huis is er van steen, allemaal van leem en koeiendrek. Zoo zien de huizen van de Russische arbeiders er uit. Geloof maar, moeder, die hebben alle maal genoeg van Stalin. REGELING VOOR DESTRUCTORS. Blijkens de staatscourant van gisteren hebben de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van landbouw en visscherij een besluit vastgesteld tot regeling van de des tructie van vee, vleesch en vleeschwaren. Dit besluit, waaraan de benaming destructiebesluit 1942 is gegeven, omschrijft de gevallen, waarin destructie moet plaats vinden en bepaalt tevens dat deze alleen mag geschieden in destructoren die door de secretarissen-generaal zijn toegela ten. Voor eiken destructor wordt een gebied vastgesteld, binnen hetwelk hij, met uitsluiting van andere destructoren berust bij de secreta rissen-generaal. Tegen overtreding van de be palingen van het besluit zijn strafbepalingen gesteld. De op 1 April 1941 in bedrijf zijnde destructie bedrijven kunnen hun bedrijf voortzetten voor de gebieden, waarover zich hun werkzaamheden op dat tijdstip uitstrekten, mits door hen binnen drie maanden na het tijdstip van inwerkingtre ding van het destructie-besluit een verzoek tot toelating wordt ingediend. J. A. UDING OVERLEDEN. In den ouderdom van 66 jaar is te Amersfoort overleden de heer J. A. Uding, die in de kringen van de voormalige onderofficieren een zeer groo te bekendheid genoot. Hij was destijds hoofdbe stuurslid van de vereeniging van onderofficieren ,Ons Belang" en tevens voorzitter van de afdee- lingen Amersfoort en Soesterberg van genoem den bond. De laatste jaren van zijn leven heeft hij zich verdienstelijk gemaakt als voorzitter van den Bond van Oud-onderofficieren in zijn woon plaats. W. J. VISSER t. In Den Haag is op 68-jarigen leeftijd over leden de heer W. J. Visser oud-directeur van de Christelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen aldaar. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. RECTIFICATIE UITLOTING GELDLEENINGEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter alge- meene kennis, dat op Dinsdag 17 Maart 1942, des voormiddags te 11 uur, in een der vertrek ken van het Stadhuis door den wethouder M. G. Verwey, daartoe door hem aangewezen, zal wor den overgegaan tot de uitloting van de achter de navolgende obligatieleeningen vermelde be dragen: 3% Obligatieleening van 1896, groot f. 1.069.000. f. 16.000.—. 3!4% Obligatieleening van 1904, groot f. 500.000. f. 10.000.—. De Burgemeester, STEVENINCK De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN Leiden, 9 Maart 1942. 5218 J. VAN REE OVERLEDEN. In den ouderdom van 81 jaar is te Rotterdam overleden de heer Jacob van Ree, oud-inspec teur der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. DE VERPLEGING VAN VERZEKERDE T.B.C.-LIJDERS. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft eenige richtlijnen aange geven ten aanzien van de tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tijd van ten hoogste een jaar, waarop de verplicht-verzekerden en de indirect-verzekerden, ingevolge het ziekenfond- senbesluit, aanspraak kunnen doen gelden. Deze tegemoetkoming wordt slechts aan die verplicht- en indirect-verzekerden verleend, die op advies van een consultatiebureau-arts worden verpleegd in een, door de geneeskundige inspec tie van de volksgezondheid goedgekeurd, sana torium. Indien een verzekerde wegens plaatsgebrek niet in een sanatorium kan worden opgenomen, kan hij. tot er in een sanatorium plaatsruimte vrü komt. worden opgenomen in een door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid voor de verpleging van tuberculoselijders goed gekeurd ziekenhuis. Ook wanneer zulk een geval zich voordoet, verleenen de algemeene ziekenfondsen een tege moetkoming in de kosten van f. 1,50 per dag. A-i- „NEKKIE RAtVnAPIE SNUIF" in het 21e avontuurwaarin ze op een koe in Haarlem aankomen, hun reis voortzetten naar Zandvoortom ten slotte In Rotterdam hun zonderlinge reis op een ,,zeilkar" te beëindigen. Dit dolle avontuur wordt jullie deze week gratis verstrekt, wanneer je komt smullen in onderstaande zaken, waar je ook het kleurrijke Inplakboek d 25 cent en aanvraagkaarten voor ontbre kende avonturen nog kunt krijgen. Sta Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-17 LEIDEN JACOB NOORDHOFF Door een misverstand is gisteren bericht, dat te Groningen was overleden de heer F. C. Noordhoff. Thans wordt medegedeeld, dat de overledene is de heer Jacob Noordhoff. RECHTERLIJKE MACHT. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie zijn benoemd in het Gerechtshof te 's-Gravenhage: tot vice-presi dent mr. H. E. Cost Budde, thans raadsheer in het Gerechtshof aldaar en tot raadsheer mr. J. L. L. Wery, thans rechter in de arrondissements rechtbank aldaar. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Zondagavond laat en in den nacht van Zon dag op Maandag j.l, hebben Engelsche vliegtui gen herhaalde malen boven Nederlandsch grondgebied gevlogen. Door neergeworpen bri sant- en brandbommen leden woonhuizen op verschillende plaatsen lichte schade. Bij deze aanvallen is een meisje om het leven gekomen. Een persoon werd ernstig en een andere licht gewond. VERSPREIDE BERICHTEN. Bfj besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is S. Hammer, met ingang van 15 April opnieuw tot burgemeester van Goudswaard en Piershil benoemd en is J. G. Diepenhorst met ingang van 16 April opnieuw tot burgemeester van Giessen-Nieuwkerk, Peursum en Schelluinen be noemd. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is met ingang van den datum, waarop hij zijn be trekking zal aanvaarden, benoemd tot bacterio loog aan de rijksseruminrichting te Rotterdam dr. J. Siebenga te Heerenveen. HANDELSREGISTER K. VAN K. Wijziging: Sigarenmagazijn en Dameskapsalon 't Centrum, Hoofdstraat 198, Sassenheim, dames kapsalon en sigarenwinkel. Wijziging uitgeoefend bedrijf: de sigarenwinkel is opgeheven. Wijziging handelsnaam in: I. v. d. Voort Ruigrok. R.K. HUISHOUDSCHOOL. Voor het theorethisch gedeelte van het exa men voor de akte N VII (leerares Huishoud kunde en Waschbehandeling) slaagden de da mes A. J. Th. M. Filbry, D. Huysmans en A. M. Waszink alhier en A. S. Zonneveld te Alphen a. d. Rijn. Voor het theorethisch gedeelte van het exa men voor de akte NVIII (leerares Koken en Voedingsleer) slaagden de dames P J. A. Bak ker en A. E. M. v. d. Brink te Haarlem, M. F. A. Fokke en F. D. J. v. d, Hoeven alhier, J. Voorsteegh, Den Haag en W, Voskuilen te Hil versum. Morschweg 59: Bijbellezing Stadsevangelisatie te 7.30 uur nam. Donderdag. Prediker: Spr. ds. E. van Dijk van Den Haag 3 en 7 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Maart 20 uur tot Zaterdag 14 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. FELLE BRAND TE BUSSUM. Gistermorgen om kwart over elf werd de Bus- sumsche brandweer gealarmeerd voor een feilen uitslaanden brand in een perceel aan de Meu- lenwiekenstraat 26a. Het perceel werd bewoond door twee gezinnen, beneden door een alleen staande vrouw met een kind en boven door een man, vrouw en drie kleine kinderen. De man lag ziek te bed en strompelde in onderkleeding de trap af, waarna hij door buren aan de over zijde werd opgenomen, terwijl ook de kinderen en de vrouw een onderdak vonden. De brand, welke door den bouw van de ouderwetsche wo ningen, welke bestaan uit halfsteensmuren, veel hout en a sfaltbedekking, zeer snel om zich heen greep, belette den bewoners ook maar iets te redden en zoowel de bovenkleeding van den zie ken man en het gezin als de meubelen, distribu tiebescheiden en de polissen gingen verloren. Ook van de benedenbewoners ging door de enorme hoeveelheden water, welke, om uitbreiding te voorkomen, in het vuur werden geworpen, vrij wel alles verloren. Door het gevaar van uitbrei- 'ding van vier aangrenzende woningen brand den de dakgoten reeds moesten ook zes an dere woningen ontruimd worden en de op straat geplaatste meubelen kregen veel waterschade. De woning brandde geheel uit en No. 26 kreeg zeer veel waterschade. De brand ontstond in het plafond boven de kachel, zoodat aan een defect in den schoorsteen gedacht moet worden. DUIZEND GULDEN VERDWENEN. Een bewoonster van de Minckelerstraat te Hilversum heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een geldkstje in een linnenkast tien bankbiljetten van f. 100 verdwenen zijn. Het vreemde is, dat de dief een zeer belangrijk be drag in het geldkistje heeft laten liggen. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD. Omstreeks vier uur gistermiddag is te Frane- ker een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige kin deren waien op de Zuiderkade aan het spelen. Het ongeveer zesjarige zoontje van den heer K. van der Veen, wonende aldaar, stak daarbij, zonder voldoende op het verkeer te letten, met zijn broertje den drukken verkeersweg over. Op dat oogenblik naderde uit de richting Harlin- gen een auto van de Thermogenefabrieken te Bergum. De chauffeur trachtte een ongeluk te voorkomen en week naar links uit. Het zesja rige knaapje werd echter gegrepen en was op slag dood. Zijn broertje werd licht aan het hoofd gewond Volgens ooggetuigen treft den chauffeur geen schuld. 1300 K.G. VET GESTOLEN TE MUSSELKANAAL. Ten nadeele van den heer S. ten Cate, grossier m vet te Musselkanaal. hebben dieven des nachts een partij vet van 1300 kg. ontvreemd, welke zich bevond in een spoorwagon op het emplace ment daar ter plaatse. Van de dieven ontbreekt elk spoor. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE ONGEVALLEN IN AMERIKA. Volgens een bericht van United-Press uit New-York zijn bfj een ernstig spoorwegongeluk bij Granby (Missouri) ongeveer zestig personen om het leven gekomen. Twee treinen zijn in volle vaart op elkaar gebotst, waardoor de wa gons in elkaar schoven. Onder de puinhoopen liggen nog talrijke dooden en gewonden. In hetzelfde bericht wordt melding gemaakt van een ander ernstig ongeluk in Selma (Noord Carolina), waar een met munitie en handgra naten geladen vrachtauto met een andere auto in botsing is gekomen. De vrachtauto geraakte in brand en de heele lading ontplofte. Hierdoor werden zeven personen gedood en zestig gewond. door MIGNON G. EBERHARDT. (31 Het is van juffrouw Lucie, is het niet? zei hij, terwijl hij haar gadesloeg. U behoeft niet te antwoorden. Wat Eve Lemain werd gewurgd. En het touw, waaraan ze hing, kwam uit de gereedschaps- schuur; Jonas heeft het herkend. Herinnert u zich, hoe dat touw was vastgemaakt? Nee. Het zat aan zoo'n horizontale rib vast en het was er niet aan vastgebonden: er zat aan dat touw een ijzeren haak, die groot genoeg was om over dat ribje te haken. Iedereen, of hij nu groot of klein, was, kon die haak er over ge gooid hebben. Het was nog niet zoo gemakkelijk, staande op een stoel, met een zwaar dood lichaam in je arm, maar het kan. De noodlottige fout op dat oogenblik is geweest, dat de stoel v/eer werd weggezet, weer in de andere kamer gezet werd. Hij wilde instinctief de sporen ver wijderen en deed het verkeerde. Maar die haak kwam volgens Jonas ook uit de schuur. En ze is eerst met iets anders, iets dunners en scher pers dan dat touw, gewurgd. Iets dat. sporen achterlaatWas het dit? Zij had neiging, het gezicht met de handen te bedekken. Ik weet het niet. HU keek nadenkend naar het koord in zijn groote hand. Het was ook nat geweest. We vonden het in het bosch, zei hij. Verstopt. Iemand kwam de deur binnen en de commissaris keerde zich vlug om. Ja, wat is er, Jonas? Jonas kwam naar binnen, gevolgd door de keukenmeid. Zij was een groote blozende vrouw; haar oogen gingen zenuwachtig van den een naar den ander. Ze zegt, dat die restanten, die ze juffrouw Jeanne gaf voor de kat, afkomstig waren van het eten van juffrouw AbotIets, dat ze had laten staan. Het was biefstuk, zei de keukenmeid zenuw achtig. Ik nam het zoo weer van het blad en zette het in de ijskast. .Ze had er niets van gegeten en daarom wilde ik het niet weggooien. Ik kan dikwijls zulke restantjes weer gebruiken. Heb je gezien, dat juffrouw Jeanne de kat eten gaf? N-nee, zei ze aarzelend, dat heb ik niet. Ze heeft het diertje meegenomen naar de achter- veranda. Maar ik ben er zeker van, dat zij er geen vergift in gedaan heeft. Als Jeanne al getwijfeld had aan Lucie's ver haal, dan was die twijfel nu verdwenen. Iemand had getracht, Lucie te vergiftigen; Eve was ver moord. Als er tusschen deze twee dingen eenig verband bestond, dan zou Richard's onschuld daaruit misschien bewezen kuhnën wórden. Zij wendde zich vlug tot den commissaris. Ik heb het katje niet vergiftigd. Maar er is ietsU moet met tante Lucie spreken; zij kan u daarover iets vertellen: Ik ben van plan, met haar te praten, zoo dra ze bij de hand is, zei de commissaris met een blik op het koord. Maar zij weetJeanne dacht aan Jonas en aan de keukenmeid en ging niet verder. Het is heel belangrijk. Goed, juffrouw Jeanne, zei de commissaris. Meer had ik voorloopig niet. Op weg naar de deur hoorde ze Jonas zeg gen: Dat vergif was dus niet voor de kat bedoeld. Dat moest jij toch wel begrijpen, Pierre Donat. Die kat was nog geen half uur in huis geweest. Zij wilde Lucie waarschuwen en haar zeggen, waarom zij aan den commissaris de waarheid moest zeggen. Bovendien: die doode kat was geen verbeelding. Lucie verkeerde werkelijk in gevaar. Maar Paul kwam uit den kleinen ouderwet- schen salon op haar toe: Ik heb op je zitten wachten, zei hij vlug. Ik probeerde of ik kon hooren wat er in de bibliotheek werd gesproken, maar dat lukte niet. Ik hoop, dat je de waar heid gezegd hebt. Zij nam hem nadenkend op. Hij keek haar glimlachend aan; hij zag er moe uit, zooals allen na den doorwaakten nacht, maar hij had zich verkleed en geschoren. Hij wendde den blik af, toen Jeanne niet antwoordde. Toen nam hij haar handen en zei, nog steeds glimlachend: Je bent toch niet boos op me, Jeanne? Richard heeft het gedaan: hij heeft het zoo goed als bekend, door weg te loopen. Ze zullen hem bin nen twee dagen gepakt hebben; tegenwoordig kan niemand zich meer lang verborgen houden. Je doet verstandiger door de waarheid te zeg gen. Heb jij aan den commmissaris gezegd, dat Richard naar het huisje zou komen om met mij te spreken? Jij hebt hem die andere dingen ook verteld. Jij hebt toegegeven, dat hij wilde schel den en dat Eve niet wilde. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2