SPORT W LEIDSCH DAGBLAD Maandag 9 Maart 1942 Capablanca overleden De Athletiek-Unie vergaderde Zuidelijke eerste klassers blijven tegen de splitsing en uitbreiding Jaarvergadering Nederlandsche Wielren Unie AGENDA Vreeswijk kampioen tweede klasse groot-biljart Verspreide berichten KOU gevat? Neem n AKKERTJE FEUILLETON De vrees voor den afgrond Afweergevechten in het Waldai-gebergte Dwars over de met sneeuw bedekte, eentonige velden marcheert de verkennings troep naar het bevolen doel. (Weltbild-Polygoon-P.K. Ulrich) De Organisatie Todt aan het front Motoren worden door middel van heete lucht ontdooid en voorgewarmd. (Weltbild-Polygoon-P.K. Maler), SCHAKEN. Het A.N.P. meldt uit Stockholm; De vroegere wereldkampioen schapen, Capa blanca, ls, naar de Britsche berichtendienst uit New York meldt, aldaar in het Slnaizlekenhuis gestorven. Capablanca werd 9 November 1888 te Havana geboren. Reeds op 11,-JarIgen leeftijd werd hil kampioen van Cuba. Nor voor den wereldoorlog deed hil een poging om met dr. E. Lasker om het wereldkampioenschap te spelen. Lasker deed echter zonder meer afstand van ziin titel, het geen Capablanca niet aanvaardde. Hij bleef aan dringen op een ontmoeting. Deze kwam eindelijk in 1921 tot stand en werd gewonnen door den Cubaan, waardoor hil dus den titel van wereld kampioen mocht voeren. Zijn ontwikkelingsspel, ziin eindspelkunst en zijn bekwaamheid elk risico te vermijden, verschaften hem de reputatie van onoverwinnelijk technicus. In 1927 moest hij den wereldtitel echter aan Aljechin afstaan in een wedstrijd, welke te Buenos Aires werd gespeeld. Aljechin's fantasie wist het hier te winnen van de techniek van Capablanca. Ook als ex-wereld - kamploen oogstte de Cubaan nog tallooze succes sen en in ons land was hil geen onbekende. Het laatst bezocht hil Nederland in 1938 toen hij deelnam aan het groote Avro-tournool. Hoewel hil oorspronkelijk was opgeleid »voor een technisch beroep, bekleedde hij langen tijd een diplomatieke functie in dienst van ziln va derland Cuba. ATHLETIEK. DUIDELIJKE AFSCHEIDING TUSSCHEN DE SPECIFIEKE EN DE GEMENGDE SPORTVEREENIGINGEN. In jaarvergadering bijeen nam de Nederland- sche Athletlek Unie gisteren overeenkomstig het advies van de Zaterdag gehouden technische ver gadering, de bestuursvoorstellen, welke een schei ding tusschen de zuivere athletiekvereenlglngen en de gemengde sportvereenlgingen beoogden, met algemeene stemmen aan. Dit was ongetwijfeld het belangrijkst van deze bijeenkomst, die meer dan drie uur duurde, en geleld werd door den voorzitter, den heer G. E. van der Werff Jr., wiens openingsrede getuigde van een welvarende Unlé. Sprekende over de trai ning deelde de lieer van der Werff mede, dat in 1941f. 500.voor dit doel beschikbaar was ge steld, welk bedrag voor 1942 verdubbeld wérd. Het bestuur van de Unie neemt het standpunt in, dat we niet verder mogen teruggaan en de centrale training hervat dient te worden. Trainers zijn noodlg, die de geheele week door het land kunnen reizen en geen andere werkzaamheden behoeven te verrichten. Het is daarom verheugend, dat bij de overheid plannen bestaan om die sportbonden, welke zichzelf niet kunnen bedruipen, subsidie te verleenen. In verband hiermede diende de voorzitter der N.T., de heer G. A. Burger, bij de betreffende instanties een 5-Jarenplan van de N.A.U. in Een kwestie ls gerezen tusschen het bestuur van de Unie eenerzyds en het district Twenthe ander zijds. Op verzoek van de laatste partij werd tot onderzoek een commissie benoemd, waarin plaats zullen hebben de heeren Leuverink. mr. Veniet en van der Lee. SAUER-BEKER VOOR WEM PETERS. Het is niet altijd gemakkelijk om iemand aan te wijzen voor den Sauer-beker, welke jaarlijks uitgereikt dient te worden aan den athleet, die door zyn prestaties en gedragingen in aanmer king komt. Hoe moeilijk dit ls blijkt wel uit het feit. dat de Muller- en de Thomson-beker, als mede de te Werve-plaquette evenals vorig Jaar niet werd toegekend. wlen had men voor den Sauer-beker echter beter kunnen uitzoeken dan onzen Oostelijken crack Wlm Peters? De heer van der Werf overhandigde dezen meervoudlgen kam pioen het kleinood met hartelijke woorden van hulde, waarbij hil herinnerde aan de deelname van Peters aan drie Olympische Spelen (Parijs, Amsterdam en Los Angeles), voorts aan zijn Euro- peeschen kampioenstitel, in 1934 te Turijn ver worven, aan zijn 6 Engelscbe kampioenschappen en diens 16 kampioenschappen van Nederland. Tot lid van verdienste werd benoemd de heer W. J. A. Vach te Zutphen die 15 Jaar onafgebroken bestuurslid van de N.A.U. was alsmede bestuurs lid van het voorm. Oostelijk District. De behandeling der talrijke Jaarverslagen ver liep uitermate vlot, evenals diverse benoemingen, daar alle periodiek aftredende heeren bij accla matie werden herkozen. De begrooting werd vast gesteld, sluitende met een eindbedrag van f. 7490. De bestaande sportkeuringsregeling werd besten digd. Van het college van gevolmachtigden voor de sport was bericht ingekomen dat gedurende de periode van 15 Nov. 1942 tot 15 Febr. 1943 voor athletiek het seizoen gesloten zal zijn. DE BESTUURSVOORSTELLEN. De onderscheidene bestuursvoorstellen werden en bloc behandeld, nadat de medische adviseur der Unie, dr. Verrijp uit Oegstgeest een korte causerie had gehouden over de wedstrydbeper- kingen in verband met de voeding. De heer D. J. Willink (Amsterdam) uitte bezwaren tegen de scheidingsvoorstellen, in het bijzonder tegen de geopperde wijziging van het huishoudelijk regle ment in dien zin, dat leden van specifieke athle- tlekvereenlglngen een hoogere contributie zullen moeten beralen dan leden van gemengde sport vereenlgingen. Ten slotte diende hij een motie in welke intrekking der gedane bestuursvoorstellen inhield en het ontwerpen van een ander contri butieschema. dat met terugwerkende kracht van 1 Januari j.l. af zou gelden. Een ander geluld lieten de heeren W. Peters (Oosten), G. A. Burger (N.T.C.) en Jutte (Zuid- Holland) hooren, die zich evenals de Frlesche ver tegenwoordiger verheugden over een en ander. De motie werd verworpen met 445 st., waarna alle bestuursvoorstellen zonder meer aangenomen werden. Een verlaging der contributie over de ge heele lijn is daarmede een feit geworden, alsmede een duidelijke afscheiding tusschen de specifieke athletlekvereenlgingen en de gemengde sportver eenlgingen, welke laatste groep minder contribu tie betaalt, zoowel persoonlijk als in verenigings verband. doch ook alleen in bepaalde wedstrijden kan starten, tenzijde de betreffende personerf als nog: de contributie der uitgesproken athleten of feren. Een bestuursvoorstel met betrekking tot het aantal gedelegeerden werd verworpen, nadat een amendement van Zuid-Holland was aange nomen, Het gewijzigde bestuursvoorstel verkreeg echter niet de noodzakelijke meerderheid, waar door de bestaande toestand bestendigd werd. Te voren waren door het bestuur zelf reeds twee voorstellen ingetrokken, welke over de verkiezing van de dl6trlctsvoorzltters en benoeming in func tie van de leden der districtsbesturen behandelen. Een motie uit Zuid-Holland om de wedstrijd- beperkingen op tabellarische wijze te regelen, stel de de N.T.C. in handen van een studie-commissie. PARKLOOP TE DELFT. Slijkhuis (Holland) won in de B-klasse. Zaterdagmiddag is in het Agnetapark te Delft een nationale wedstrijd gehouden over een par cours van 3 V2 km., georganiseerd door de Delft- sche athletiekvereeniglng „A.V. *40". Door een kleine veertig loopers werd aan dezen wedstrijd deelgenomen. In de b-klasse hadden acht athleten ingeschreven. Onmiddellijk nam W. F. Slijkhuis van „Holland" (Lelden) de leiding, op den voet gevolgd door D. Koel van ..De Mete oor" (Amsterdam). Omstreeks halverhalve het af te leggen parcours liepen zij schouder aan schou der en gedurende korten tlld wist Koel zelfs den kop te nemen. Slijkhuis verdrong hem echter spoedig van ziin plaats en nam ten slotte zoo de beenen. dat hij Koel een flink eind achter zich liet en met een mooien voorsprong als eerste de finish bereikte. De uitslagen lulden: Vereenigingsprijs (zllr/eren beker)1. .A.V. '40" .Delft met 41 pnt.; 2. ..Celebes" den Haag met 62 pnt. De persoonlijke prijs werd gewonnen door J. Huisman („A.V. '40". Delft). Klasse b: 1 W. F. Slijkhuis („Holland" Lelden) 10.46.2; 2. D. Koel („De Meteoor" Amsterdam) 11.3.4; 3. J. Overdijk (AA.C, Amsterdam) 11.30. Klasso C: 1. J. Huisman (A.V. '40, Delft) 11.17.6 '2. J, van Asch (A.A.V., Amersfoort) 11.24; 3, M. Verheul („Dynamo". Amsterdam) 11.34.5; 4. J. v. Zi1l („Wateringen") 11.36.2; 5. A. Tulnenburg („De Meteoor". Amsterdam). Veteranen; 1. J. Stender („Haarlem") 11.41: 2. Jac. van Kampen (A.V. '40, Delft) 12.13, VOETBAL. EEN BEROEP OP HET COLLEGE VAN GEVOLMACHTIGDEN VOOR DE SPORT. Op een bileenkomst van de Zuidelilke eerste klassers. in buitengewone algemeene vergadering te Eindhoven bijeengekomen, ls het besluit van het N.V.B.-bestuur Inzake de splitsing en ultbrei- dlng van de Zuidel. eerste klasso een ernstig punt van bespreking geweest. Algemeen werd de klacht geuit, dat het N.V.B.-bestuur geen rekening heeft gehouden met de grooto belangen, welke voor de Zuidelilke eerste klassers op het spel staan en dat ook het algemeen voetbalbelang niet od be hoorlijke wijze ls behartigd. Van (verschillende zijden werd scherpe critiek uitgeoefend op de halsstarrige houding van het bondsbestuur in deze kwestie, waarbij sterk tot uitting kwam. dat men in het Zuiden niet van plan is zich bij dit door het N.VH.-bestuur genomen besluit neer te leggen. Nu gebleken ls. dat het N.V3.-bestuur niet vatbaar ls voor de verschillende steekhou dende argumenten, welke reeds bil herhaling door de Z.E.K. en andere belangenverenigingen zijn naar voren gebracht, was men unaniem van meening. dat het noodzakelUk ls. dat in deze zeer belangrijke kwestie een instantie wordt in geschakeld. die bevoegd en in staat is dit besluit alsnog ongedaan te maken. Met algemeene stem men werd besloten zich te wenden tot het col lege van gevolmachtigden voor de sport, teneinde alsnog een gezonden toestand inzako competitie- Indeeling te verkrijgen. WIELRENNEN. HEDEN. Haarl.str. 48a: Bijbellezing door den heer Bar- delmyer: 7.30 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Bijbellezing Stadsevangelisatie te 7.30 uur nam. DATA VOOR KAMPIOENSCHAPPEN VASTGESTELD. In hotel Pays-Bas te Utrecht is gistermiddag de jaarlijksche algemeene vergadering van de N.W.U. gehouden onder presidium van Jhr. L. R. v. d. Bergh van Heemstede. In het jaarverslag deed mr. H M. C. Kessler mededeeling. dat het aantal aangesloten vereenl- glngen in 1942 35 bedroeg, slechts 2 minder dan in 1940. Het aantal uitgereikte licenties bedroeg 747. De begrooting. sluitende met een totaal be drag van f. 7000.werd goedgekeurd, nadat de voorzitter er op had gewezen, dat b(J deze be grooting rekening ls gehouden met het terug- ïoopen van het aantal renners bij gebrek aan materiaal. Hierna kwamen de voorstellen tot wijziging van het wedstrijdreglement aan de orde. Vastgelegd werd, dat in de toekomst alle wedstrijden alleen met toestemming van de sportcommlssle kunnen worden gehouden en geheel onder de reglemen ten van de N.W.U. zullen vallen. Hieronder val len ook onderlinge wedstrijden. Licenties zullen voortaan worden uitgereikt aan amateur-nieuwè- lingen (vroeger uitsluitend nieuwelingen), aan amateurs, aan onafhankelljken, professionals en veteranen. Uitvoerige debatten werden tusschen het be stuur cn de sportcoinmissie gevoerd over een in te stellen categorie beroepsbeginnellngen. Het be stuur wilde naar het voorbeeld van België tot deze Instelling overgaan, teneinde ln de grensgebieden jeugdigen renners de gelegenheid te geven deel te nemen aan de z.g. kermis-wedstrijden. De heer Van Eek voerde aan, dat een 16-Jarlge renner nog geen beslissing kan nemen welke richting hij uit wil. BIJ stemming werd het bestuursvoorstel met 119 stemmen verworpen. Een voorstel uit de vergadering om de categorie onafhankelljken af te schaffen en over te gaan tot instelling yan professionals a en b, zooals dit ook in Frankrijk gebruikelijk is. ondervond geen steun. Over de amateurbepalingen werden door tal van sprekers het woord gevoerd. Besloten werd ten slotte, dat licenties zullen worden afgegeven als nieuweling aan leden van 16 tot 18 Jaar en aan amateurs. Onder deze amateursbepalingen zullen zij vallen, die nimmer ln eenlgen tak van sport geld hebben aangenomen. Tal van moeilijkheden kwamen naar voren. Het bleek, dat tal van ren ners bij de schaatswedstrijden geld hebben ver diend. Na langdurige discussie werd besloten, dat zij, die ln het afgeloopen tijdperk tegen deze ama- teurbepallngen hebben gezondigd niet zullen worden gestraft. De sportcommlssle deed daarna mededee ling, dat dc te verraden afstanden z(Jn her zien en deze nu zyn gesteld voor professio nals en onafhankeiyken voor wegwedstryden op 125 K.M., voor amateurs op 80 K.M. en voor nieuwelingen op 30 K.M. Voor de baanwedstrjjden achter motoren ls de maximumafstand bepaald op 100 K.M. of 3 x 30 K.M. voor koppelwedstrijden op de baan op 100 K.M., voor professionals op 60 K.M., voor ama teurs en voor nieuwelingen op 30 K.M. De af standen voor achtervolging zullen 5 K.M. voor profs en 4 K.M. voor amateurs bedragen. De sportcommlssle deed toezegging de afstan den voor amateurs en nieuwelingen te herzien en zoo mogelijk uit te breiden. De voorzitter wees er op, dat het aantal onaf hankelljken zich belangrijk zal uitbreiden en dit 7/9 van de unie zal zijn terwyi het aantal ama teurs in verband met de nieuwe bepalingen zeer gering zal zijn (ln België bedraagt dit aantal 12). Ook ln de beroepsklasse zal het aantal niet groot zijn, daar alleen renners met topprestaties tot deze klasse zullen overgaan. De onafhankeiyken zal worden verplicht een verklaring te overleggen, waarin staat, dat zij een beroep hebben en het wedstrydrljden als een bijverdienste beschouwen. Voor zoover niet in het internationale regle ment anders ls bepaald, werd besloten, dat ama teurs onmiddellijk tot de beroepsklasse -zullen overgaan. Voor de amateurs zal ln de toekomst een official de pryzen uitreiken en dit kan door een organisator of baandirectie niet meer ge schieden, ëij de bestuursverkiezig werden de heeren L. D. baron van der Goes van Dlrxland, mr. F. W. Baar van Hugenpoth en Jhr. mr. F. J. C. M. van Rycke- vorsel herkozen, waarna in 2 vacatures werd voor zien door de benoeming van de heeren C. J. de Voogd en E. P. van Lanschot. De sportcommlssle deed daarna mededeeling.dat het kampioenschap van Nederland voor profes sionals en onafhankelljken op den weg op 9 Aug. te Valkenburg zal worden verreden, voor de ama teurs waarschynlljk op 23 Aug. te Zandvoort. De baankampioenschappen zullen op 18 en 19 Juli te Amsterdam worden gehouden. De avond-, nacht- en Zondagdienst der -apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 7 Maart 20 uur tot Zaterdag 14 Maart 8 ifür waargenomen door de Apotheek Duyster, Nieuvfe Rijn 18. tel. 20523. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. BILJARTEN. TEGELAAR BEZET DE DERDE PLAATS. Zaterdag en gisteren werden de wedstryden om het kampioenschap tweede klasse groot biljait kader 45/2 voortgezet en beëindigd. De jonge Leldsche speler Teegelaar bezette ten slotte de derde plaats na Vreeswyk, die winnaar werd en Schmidt die met een match- punt minder de tweede plaats bereikte. Dat er over het algemeen zeer sterk is gespeeld in dit tournooi, blijkt wel uit het feit, dat. waar biljartdeskundigen de kans op promotie naar de eerste klasse zoo goed als uitgesloten hadden ge acht, er op den laatsten dag nog drie candldaten voor deze onderscheiding waren, en wel Schmidt, Vreeswyk en Teegelaar. Vreeswijk evenwel was de eenlge speler die het er den laatsten dag zoodanig afbracht, dat hij tot, de eerste klasse promoveerde. Noch Teegelaar noch. Schmidt waren goed in vorm, en geen van beiden behaalden het voor promotie benoodlgde gemid delde van 12. De resultaten van Zaterdag waren de volgendel, 16:66 9t09 7.90 16.06 7.94 10.— 9.06 8.27 16.66 8.24 9.09 Zondag, de laatste dag, waren de uitslagen als volgt: Geestman Teegelaar Beuming Stikkelman Hoogland Vos Vreeswyk Schmidt De eindstand van het tournooi luidde; gew. gel. v.l. pnt. h.s. gem. m.pnt. 2100 95 13.46 13 1 1 Teegelaar 300 18 66 Stikkelman 66 18 33 Beuming 300 33 56 Geestman 261 33 36 Vreeswyk 300 18 95 Vos 143 18 36 Schmidt 300 30 71 Hoogland 290 30 49 Beuming 149 18 36 Teegelaar 300 18 50 Geestman 272 33 42 Stikkelman 300 33 47 Vreeswyk 300 26 47 Hoogland 185 26 45 Vos 290 26 34 Schmidt 300 26 44 300 28 49 10.71 300 28 73 10.71 300 28 25 8.25 231 28 46 10.71 300 17 92 17.64 22 17 10 1.29 300 23 60 13.63 193 22 45 8.77 Vreeswyk Schmidt Teegelaar Hoogland Beuming Geestman Stikkelman Vos 1993 73 11.65 12 2075 80 11.52 10 - 4 .1944 92 10.23 4 1318 58 4 1837 78 1514 47 8.14 - 7 1390 46 INVITATIETOURNOOI TE LEEUWARDEN. In het clubgebouw van de Frlesche biljartclub te Leeuwarden is Zaterdag en gisteren een invi- tatletournool gehouden, waarvan de eindstand luidt: 1. Wlemers 2 1065 48 114 22.18 2. De Leeuw 2 1195 62 173 19.27 3. Sweering 1 764 29 217 26.34 4. v. d. Pol 1 939 55^ 128 17.07 SCHAATSENRIJDEN. WEDSTRIJDEN TE ALPHEN. Te Alphen zijn wedstrijden gehouden van dc IJsvereeniging „Goudsche Rllpad". Koppelwed- strlld op schaatsen voor paren: le pr. de heer v. Leeuwen en mej. Schonewille; 2. Schellingerhout v. Soest, 3. KoopmanIdelcnburg; 4. Oostrom Roodenburg; 5. JohaMuiswinkel en 6. v. d. WerfRademaker. Wedstrilden met priksleden (aantal deelnemers 60)le pr. T. Romiln. 2. F. Verdufln. 3. W. Kruis wijk, 4. H. v. Leeuwen. Winterstemming in een Duitsch kwartier in het Oosten. De eerste warme zonnestralen hebben den dakrand met lange glinsterende ijspegels getooid. (Transatlantic-Recla-P.K. Kling) DtJTTSCHE GENERAALS BEVORDERD. De Führer heeft den generaal der infanterie Von Manstein, commandant van een leger, be vorderd tot „General-Oberst", als bewijs van erkenning zijner verdiensten bij de verovering van de Krim en de daaropvolgende verdedi gingsgevechten. De generaal der vliegers, Jeschonnek, is uit waardeering voor zijn verdiensten als chef van den generalen staf van het luchtwapen, even eens bevorderd tot „General-Oberst". (D.N.B.). VON BARDOSSY MET ZIEKTEVERLOF. Van bevoegde zyde te Boedapest wordt mede gedeeld, dat de Hongaarsclie minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken. Von Bardossy, met het oog op zijn gezondheidstoe stand op advies van zijn dokters voorloopig zijn functie niet zal uitoefenen. Von Bardossy heeft zich te Boedapest in een sanatorium laten opnemen. (DN3.) MALAN TEGEN SMTJTS. Volgens een bericht varf de Times heeft dr. Malan, de leider der Zuid-.U'rikaansche natio nalisten. in het parlement der unie verlargd. dat Zuid-Afrika den oorlog staakt. De geweldige terreinwinst der spilmogendheden, aldus zeide hij maakt een overwinning der geallieerden onmo gelijk. Zelfs de tijdelijke successen der sovjet unie zijn volkomen onbeteekenend en zullen in het voorjaar weer teniet gedaan worden. Een Japansch gevaar bestaat er slechts voor Zuid- Afrika, zoolang het land aan de zijde der geal lieerden vecht. De Japanners wenschen vaneen niet-oorlogvoerend Zuid-Afrika niets, omdat zij slechts leefgebied voor hun volk zoeken in Oost- Azië volgens het beginsel „Azië voor de Aziaten" MiUioenen beklagen er zich over, aldus Malan, dat Smuts voor het parlement nooit uitvoerige verklaringen heeft afgelegd, zooals Churchill dat in het Lagerhuis doet. Generaal Smuts antwoordde onder meer, dat de regeering der unie maatregelen treft voor de versterking der kustverdediging. Hij kon het parlement echter geen bijzonderheden mededee- len, omdat een groote groep afgevaardigden te gen verdere deelneming aan den oorlog is. Mei heeft trouwens het gevoel, aldus Smuts, dat er in het parlement een „vijandige atmosfeer" heerscht, die de bespreking van vertrouwelijke inlichtingen weinig gewenscht doet lijken. (D.N.B.) DE GRIEKSCHE TEGENSTELLINGEN. De „Deutsche Nachrichten" in Griekenland vernemen uit Saloniki, dat daar dagelijks levensmiddelen uit Bulgarije aankomen. Een deel van deze levensmiddelen, die bestemd zijn om den voedingstoestand van het Grieksche volk te verbeteren, is reeds gezonden aan het voe dingsbureau voor Macedonië. Het Grieksche ministerie voor de veiligheid heeft in een officieele bekendmaking beves tigd, dat twee Grieksche motorzeilschepen door Engelsche duikbooten tot zinken zijn gebracht. Aan boord van het eene schip vielen tien dooden en vijf gewonden, het aantal slachtoffers aan boord van het tweede schip is nog niet bekend. Het zijn er echter vele, o.m. ook vrouwen en kinderen. De Atheensche pers levert uitvoerigen commen taar op deze aanvallen en geeft uitdrukking aan de verontwaardiging van de Grieksche bevol king over de „Engelsche misdaden". (D.NB.). 't Is winter, zorgt voor Uw ge- f zondheid, nu meer dan ooit! Neemt by de eerste verschijn, selen AKKERTJES, dan zet zoo'n kou gewoonlijk niet door. De Nederlandsche PijnsfiHer Jong geleerd, oud gedaan! Een bezoek aan een kleerma- kersschool te Amsterdam. De kleermakers in spé op hun tafel aan denarbeid. (Polygoon-Noske) door MIGNON G. EBERHARDT. (.30 Maar daarom zou hij haar toch niet ver moorden. A Zy stond hem in den weg. bovendien zat hij in moeilijkheden: hij had geld noodig. Maar Eve had geen geld. Niet? vroeg de commissaris na een oogen- blik stilte. - Gaat u verder, juffrouw Jeanne. Ik weet, dat u bij het huisje bent geweest. Wat gebeurde er, toen u daar kwam tegen tienen? Zij staarde naar de bloemen op het tapijt aan haar voeten. Zy kon de zaken nooit erger maken voor Richard door de waarheid te zeggen. Mis schien kon zij hem helpen. De commissaris vroeg ongeduldig: Was hij daar al? Leefde Eve Lemain toen nog? Hebt u gezien, dat hij haar doodde? Weet u wel, wat het beteekent, medeplichtig te zijn aan moord? Het Zij keek op zei: Hij heeft haar niet ge dood. HU hij was al even vol afgryzen en even perplex als ik. Ik De commissaris boog zich naar haar over: Gaat u verder. Vertel alles. Ofschoon zij nog steeds twijfelde of zij er wel goed aan deed. begon zij achter elkaar te ver tellen haar wandeling door het bosch, het licht, dat uit het raam scheen, de leege woon kamer, Eve in de slaapkamer. En toen kwam er weer een bliksemstraal en ging het licht uit. Waar was Richard Lemain? In in de keuken. Hij kwam de woon kamer binnen en zei, dat ik daar weg moest gaan. Hy trachtte haar te helpen de levens geesten weer op te wekken. Hij heeft haar niet gedood. Maar hij wilde, dat u weg moest gaan. Ja hij wilde, dat ik buiten de praatjes zou blijven de praatjes, die er misschien over haar zelfmoord zouden komen. Was er nog iemand anders bij het huisje? Ja, zei Jeanne. De commissaris hield op met zijn voeten te schommelen. W&t zegt u? Er was nog iemand anders. Een man. Een man, die naar het huisje stond te kijken. Toen ik terugging, zag ik hem: ik liep in de schaduw van de struiken, op weg naar het pad langs het meer. Hij zag mij niet. Maar er was een heldere bliksemstraal en toen zag ik hem. Hij stond stil en keek naar het huisje. Wie $as het? Ik weet het niet. Hoe zag hij er uit? Ik ik zou zeggen, hij was lang en het leek me, dat hij een lange jas aan had. Hoed?. Dat herinner ik me niet. Ik geloof, dat hü blootshoofds was. Wie was het? Maar ik zei toch al: ik weet het niet. Wat deed hij daar? Dat weet ik ook niet. Toen er weer een lichtstraal kwam was hij verdwenen. De commissaris stond op, liep heen en weer en ging weer zitten. Bent u er absoluut zeker van, dat u iemand hebt gezien? Ja, zei Jeanne, terwijl ze den commissaris recht in de oogen zag. Was u er toen ook zeker van? Ik dacht, dat ik het beste deed, zoo gauw mogelijk naar het huis terug te gaan. Die man was verdwenen; het had geen nut, als ik pro beerde er achter te komen, wie het was. En ook: ik wist immers niet dat Eve vermoord was. Ik dacht en Richard ook, dat het zelfmoord was. Ik denk nog Maar u moet toch chloroform geroken heb ben, toen u binnenkwam? zy herinnerde zich nu ook weer: die zoetige weeë lucht, die ze toen niet had kunnen thuis brengen. De commissaris zag den toestemmen den blik in haar oogen en vroeg weer: Wie was die man, dien u buiten zag? Ik weet het heusch niet. Weet u het niet of wilt u het niet zeg gen? Ik weet het niet, zei Jeanne, maar Richard heeft haar niet vermoord. Dan zou hy u toch niet hebben opgebeld, als hy schuldig was? Dan zou hy iemand anders Maar waarom is hy er dan vandoor gegaan? Ik ben ook maar een mensch, juffrouw Jeanne; ik heb hier even erg het land over als een ander. Maar ik moet myn plicht doen. En moord is moord. Die vrouw daar in het huisje Hy zweeg en zocht met saamgetrokken wenk brauwen naar iets in zijn diepen broekzak. Hy haalde een lang, lavendelkleurig koord er uit. Herkent u dit? zy staarde er naar. Een paars koord e«g) koord van een badmantel? (Nadruk "verboden.) (Wordt vervolgt!) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2