r 83ste Jaargang MAANDAG 9 MAART 1942 No. 25137 Strijd in Nederlandsch-Indië gestaakt Duitschland strijdt voor Europa Duitsche Weermachtsberichten Verduisteren: Bandoeng was in direct gevaar. Wapenstilstand gevraagd Ook Soerabaja bedreigd Japansche proclamatie te Batavia Nederlandsch-Indië staakt het verzet Verbittering in Ned.Indië en Australië Italiaansch Weermachtsbericht Rangoon bezet Bekendmaking Britsch-Indië Opzienbarend artikel in De Times 19.33 uur 8.07 uur .J Zware straffen De aanval op Parijs De aanslag op Von Papen LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Volgens nog niet officieel bevestigde be richten heeft het Nederlandsch-Indisehe leger Zaterdag wapenstilstand gevraagd en onder zekere voorwaarden capitulatie aan geboden. De onderhandelingen daarover met het Japansche opperbevel schijnen nog gaande te zyn. Aangenomen wordt, dat van Japansche zjjde zooals bü Singapore onvoorwaardelijke overgave wordt geëischt. Sinds Zaterdag hebben alle radio- en tele foonverbindingen met Java opgehouden, aldus wordt uit New-York gemeld. Alle oliedistricten op Java waren één vlammenzee. In ieder geval staat vast, dat de situatie uiterst ernstig was. Bandoeng werd bedreigd, zoo het al niet gevallen is. Het D.N.B. meldde daarover: Bandoeng, waar zich de laatste groote kern van het Nederlandsche leger bevindt, bereidt zich op het uuj des noodlots voor. "Den vorigen nacht was de stad in duisternis gehuld, daar er permanent luchtalarm heersch- te. De regeeringsbureaux en de handelshuizen, zoo wordt in dit bericht verder gezegd, ver branden hun documenten. De Japanners, in aantal, uitrusting en vlieg tuigen verreweg superieur, staan voor de poor ten der stad. Daar de verzochte versterkingen niet zijn aangekomen, bestaat er geen hoop op redding meer. De haven Tjilatjap aan de centrale Zuidkust van het eiland is volkomen verwoest, waardoor de laatste mogelijkheid voor het wegvoeren van groote troepencontingenten verdwenen is. Een eskader Japansche marinevliegtulgen heeft, naar Domei meldt, den 4en Maart aan de Zuidkust van Java Tjilatjap gebombardeerd en daar vijf van de zeven in de haven liggende schepen tot zinken gebracht. Verder werd met bommen brand veroorzaakt op werven en in opslagplaatsen in Tjilatjap. In de nabijheid van deze plaats werden twee vliegtuigen vernield. Radio Bandoeng, die tot dusver steeds de oorlogsberichten heeft uitgezonden, heeft Za terdagmiddag plotseling de uitzendingen ge staakt. Tegelijk met de operaties op West-Java ls een Japansche legerafdeeling, die in het midden van het eiland opereert, tot Soerakarta doorgedron gen, waar sterke formaties tanks en pantser auto's van den tegenstander zijn geconcen treerd. Volgens berichten zijn nieuwe Japansche lan dingen verricht. De overmacht van de Japan sche strijdkrachten is thans, vooral in de lucht, zeer groot. De voortdurende aanvallen hebben de Neder landsche en geallieerde troepen uitgeput. De Japansche troepen zijn ook tot dicht bij Soerabaja genaderd. Naar Domei van een legersteunpunt meldt, acht men daar de volledige ineenstorting dei- verdediging op Java een kwestie van weinige dagen, nu Bandoeng stevig omsingeld is en ook Soerabaja belegerd wordt. De laatste 150 uur heeft, zoo verklaart men, de bliksemoorlog op Java den Nederlandsch-Indischen tegenstand verlamd. Tijdens den veldtocht op Java zijn de verdedigers overal door het snelle oprukken van de Japanners in verwarring gebracht. Deze ver warring ontstond vooral door het gebrek aan verkenningsvliegtuigen van de Nederlandsch- Indische' troepen, dat een gevolg was van de vernietigende luchtaanvallen op Nederlandsch- Indische luchtsteunpunten, die voorafgingen aan de landingsoperaties. Bij Soerabaja drongen de Japanners door tot bij Lanogan, nadat Bodjonegoro en Djombang weren bezet. De Britsche berichtendienst publiceért een overzicht van den strijd op Java, waarin onder meer gezegd wordt: in den loop van Januari gingen de buitenbezittingen geleidelijk verloren, doch men verwachtte dat er in Februari genoeg versterkingen op Java zouden aankomen, zoo- dat men het eiland zou kunnen behouden en later het initiatief kon nemen. De versterkin gen zijn echter nooit gekomen. Wel kwamen er vliegtuigen, vooral Amerikaansche bommenwer pers, doch deze verloren hun waarde, doordat er niet genoeg jachtbescherming was en de vliegvelden niet over afweergeschut beschikten. Bijzonder opmerkelijk was het, dat de beschik baar gestelde jagers in hoedanigheid niet tegen de Japansche opwogen. Eind Februari was Java vrijwel omsingeld. Men stond tegenover een numeriek sterkeren vijand en de kern der Nederlandsche vloot ging verloren. Toen de landingen begonnen, kon de marine van Java uit reeds niet meer opereeren. Bovendien was het grootste deel der luchtmacht verloren gegaan. Na den zeeslag op 26 en 27 Februari kon Soerabaja niet langer gebruikt worden als basis voor kruisers en torpedojagers en men beschikte niet meer over voldoende bommenwerpers. Hardnekkige gevechten worden nog geleverd om te beletten, dat de Japanners de hoogvlak ten binnendringen, doch het is de vraag, of dit verzet geruimen tijd kan duren met het oog op den reusachtlgen vijandelijken druk en de vol komen vrijheid van beweging, die de Japanners hebben bij het aanvoeren van versterkingen. De capitulatie van Bandoeng, waar zich de regee ring thans bevindt, zou dan onvermijdelijk zijn. (D.NJ3.) De Japansche legerautoriteiten te Batavia hebben Zaterdagmiddag om 14.00 de Neder- landsch-Indische autoriteiten formeel in kennis gesteld van de instelling van een militair be stuur in Nederl.-Indië Een proclamatie, bestaande uit zes punten, Domei meldt uit Sjanghai: Volgens een onbevestigd, doch betrouw baar bericht, hebben alle Nederlandsch- Indisehe strijdkrachten het verzet kort na negen uur gestaakt, nadat de Japansche eiseh inzake onvoorwaardelijke overgave was aanvaard. is aan den burgemeester van Batavia en an dere Nederlandsch-Indisehe autoriteiten ter hand gesteld en in de Nederlandsche, Malelsche en Japansche taal overal in de stad aange plakt. Als eerste punt van de proclamatie wordt de nadruk er op gelegd, dat het militair bestuur streeft naar een snel herstel van rust, orde en normale verhoudingen in Nederlandsch-Indië, gebaseerd op de beginselen van de samenle ving en de gemeenschappelijke welvaart Voor een ieder. De andere punten van de proclamatie luiden volgt: 2. De commandant van de Japansohe strijd krachten neemt de taak van den gouverneur- generaal over. 3. De plaatselijke wetten en bestuursorganen blijven in werking, voor zoover zij het militaire bestuur niet hinderen. 4. De Japansche autoriteiten zullen leven, godsdienst en het rechtmatige bezit van het volk respecteeren, dat op zijn beurt de bevelen van het Japansche leger en de Japansche autoriteiten in acht moet nemen. Moedwillige overtreding van de bevelen van het Japansche leger, verbinding met den vijand, vernietiging van eigendommen of hulpbronnen, alsmede iedere daad, welke beoogt de financieele en economische verhoudingen te verstoren, zal streng worden gestraft 5. De gulden en het militaire geld zijn wettig betaalmiddel in de oorlogszone. 6. Deze proclamatie treedt met haar afkon diging. in werking. (Domei). De Australiërs en Nederlanders zijn zeer ver bitterd óver het uitblijven van de hulp van En geland en de Vereenigde Staten, meldt de Lon- densche correspondent van „Svenska Dagbladet" De Nederlanders beklagen zich er over, zoo ver volgt de correspondent, dat vliegtuigen, die zjj langen tyd geleden besteld en betaald hebben, ondanks alle beloften door de Vereenigde Sta ten niet geleverd zijn. Ook de duizenden goed uitgeruste soldaten, matrozen en vliegers, die verwacht werden, kwamen niet. Daar de Nederlanders de beteekenis van Ma- lakka voor de verdediging van Nederlandsch- Indië begrepen, wierpen zij op Malakka onge veer vijfhonderd machines van allerlei typen tegen de Japanners in den strijd. Thans zijn zij door het uitblijven van de versterkingen op Java tegenover de Japanners meer in het nadeel dan het geval was geweest indien zij de Engelschen op Malakka niet gesteund hadden. Deze stem ming van de Nederlanders zoo wordt in het be richt gezegd, wordt ook door de Australiërs ge deeld. (DN.B.) VERKLARING VAN GENERAAL BENNETT. Curtin, de eerste minister van Australië, die een voorstel heeft ingediend tot instelling van een arbeidsplicht voor alle mannen tot 60 jaar, heeft verklaard, dat aan generaal Gordon Ben nett weldra een belangrijke post zal worden toe vertrouwd. Hij voegde hieraan toe, dat de voor malige bevelhebber der Australische strijdkrach ten te Singapore niet in geheime zitting zal Gisteren deelde het Italiaansche opperbevel mede: In de Libysche Sahara bedrijvigheid van Ver- kenningsafdeelingen. Groote concentraties van vijandelijke gemechaniseerde strijdmiddelen ten Zuiden van Ain el Gazala werden door aan zienlijke formaties onzer luchtmacht in scheer- vlucht aangevallen. Een groot aantal voertuigen werd beschadigd of vernield. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben militaire installaties te Tobroek gebombardeerd. Een tankschip, dat in de haven lag, werd ge troffen en geraakte In brand In weerwil van-het hevige afweervuur zijn alle toestellen terug gekeerd. Bij een luchtgevecht werd een Gloster neergeschoten. Een levendige actie werd ondernomen tegen Malta, waar aan belangrijke objecten aanzien lijke vernielingen werden aangericht. worden verhoord wegens zijn „ontvluchting", omdat hy aan niemand verantwoording schuldig is, noch aan de regeering, noch aan het parle ment. Men weet, dat generaal Bennett den dag der capitulatie te Singapore verbleef, maar er niet temin in geslaagd is Australië te bereiken. Voor de radio zeide de generaal, dat de tijd, die den geallieerden resteert, te kostbaar is, om hem te verkwisten in wederzijdsche beschuldi gingen ten aanzien van Malakka en Singapore. Men moet er echter de les uit trekken. Een der fundamenteele oorzaken voor het wansucces op Malakka was geweest, dat men wenschen met feiten verwisselde Zoo hebben in den aanvang vele invloedrijke kringen geloofd, dat de Ja panners niet voornemens waren Malakka aan te vallen. Hieraan zijn voor het grootste deel de halve maatregelen te wijten voor de defensie. Australië, aldus Bennett, mag niet dezelfde fou ten maken, maar moet terstond alle noodige stappen doen om een herhaling der gebeurtenis sen op Malakka te verhinderen. De geallieer den moeten offensieven geest hebben, niet al leen bij de stritdende troepen maar ook bij de geheele ■bevolking. Vooral moet Australië staan op een voldoenden steun uit de lucht met machines, die „beter zijn dan die van den vijand". (D.N.B). Terwijl in Tokio opnieuw overwlnningsbetoo gingen zijn gehouden, is de stemming in Ame rika ook slecht. Daarvan blijkt in de pers, doch ook uit het volgende: In een te New York gehouden redevoering heeft Wendell Willkie gezegd: „Het begint mij de keel uit te hangen, om altijd te hooren over Amerika's verdediging, over verdedigingsleenin- gen, verdedigingsbons, enz. Amerika moet be ginnen over overwinningen te spreken. Het wordt tijd, aan aanvallen te denken, niet aan aftochten. Amerika moet toeslaan en niet wij ken Ik wensch, dat het leger aan alle fronten den strijd begint" (DN.B.). Radio Saigon meldt: Nadat in Birma sterke Britsche strijdkrachten in de pro vincie Pegoe verslagen waren hebben de Japanners Zondagochtend om 10 uur Rangoon bezet. Majoor Takasji Hiragoesji van de persafdee- ling van het Japansche hoofdkwartier zeide o.a.: „Het front in Birma is zeer belangrijk. Met de bezetting van Birma zal de toevloed van olie en andere belangrijke producten voor Tsjoeng- king ophouden. Zij zal het einde beteekenen voor alle illusies van Tsjang Kai Tsjek. Birma zal dan als schakel in het Groot-Oost-Aziati- sche economische gebied zijn rijke overschotten ook aan Duitschland en Indië leveren. Indië en Birma vullen elkaar als grondstofbronnen orga nisch aan. Birma moet als sleutelpositie voor de onafhankelijkheidskwestie en de binnenland- sche politiek van Indië niet onderschat worden. Na het verlies van Hongkong en Singapore doet Engeland op het oogenblk de grootste beloften om Birma en Indië voor zich te winnen. De treurige ervaringen, die deze landen totdusver hebben opgedaan, doen vermoeden, dat zy niet meer geneigd zijn naar Engelsche pijpen te dan sen. Birma weet reeds, zoo zeide majoor Hira goesji ten slotte, dat het met de hulp van Ja pan een zelfstandige staat in Groot-Oost-Azië kan worden (D NB.), VAN DEN COMMISSARIS-GENERAAL VOOR DE OPENBARE VEILIGHEID BETREFFENDE HET VERBOD VAN DANSVERMAAK IN OORLOGSTIJD. Onder opheffing der openbare bekendmaking van 26 Juni s 1941 betreffende het verbod van dansvermaak (afgekondigd in beschikking No. 1 van den commissaris-generaal voor de open bare veiligheid en hoogere S.S.- en politieleider van 10 December 1941, blz. 7) wordt op< grond van artikel 45 der verordening No. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende de handhaving van de openbare orde bepaald: Artikel 1. Verboden zyn tot nader order: 1) Openbaar dansvermaak. 2) Dansvermaak in clubs, vereenigingen en soortgelijke bijeenkomsten, ook wanneer deze niet openbaar zijn. 3) Alle dansvermakelijkheden van dansscho len met uitzondering van zuiver dansonderwijs door middel van cursussen voor personen in den leeftijd tot 20 jaar of door middel van pri vaatlessen. Artikel 2. (1) Hij die opzettelijk of door schuld handelt in strijd met deze beschikking, wordt overeenkomstig de in den aanhef ver melde bepaling gestraft. (2) Op gelijke wijze wordt gestraft hij die opzettelijk of door schuld aan verboden dans vermaak deelneemt. Artikel 3. Deze beschikking treedt in wer king op den dag harer afkondiging in de pers. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: - gez. RAUTER. S.S.-Gruppenführer und General- leutnant der Polizel. 's-Gravenhage, 5 Maart 1942. Het Duitsche opperbevel deelde Zater dag mede: In het Oosten zijn verscheiden aan vallen van den vijand afgeslagen. De luchtmacht ondersteunde eigen aanvals- operaties door vernietigende slagen toe te brengen aari vijandelijke stellingen en troepenconcentraties aan de Boven- Wolga, zoowel als in den sector van Lowat. Finsche luchtstrijdkrachten dreven aan het Karelische front met formaties ge vechtsvliegtuigen en jagers kolormes en troepenconcentraties van den vijand uiteen. In de periode van 25 Februari tot 5 Maart heeft de Sovjetluchtmacht 197 vliegtuigen verloren, waarvan 165 in luchtgevechten en 16 door luchtdoel-ar tillerie, de rest op den grond In de zelfde periode gingen aan het Oostelijk frqnt 31 eigen toestellen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsche troepen een succesvollen verkennings- ocht ondernomen. Stuka's en formaties lichte gevechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht bestreden in Oost-Cyrenaica tentenkampen, autoparken en benzine opslagplaatsen van den vijand. Bij de aanvallen op Britsche luchtbases en spoorwegdoelen in Noord-Egypte werd 5 Maart ook een groote vrachtboot ten Oosten van Mersa Matroeh door bom men beschadigd. Op Malta hebben Duitsche gevechte vliegtuigen met bommen van het zwaar ste kaliber de citadel en ankerplaatsen van de haven La Valetta getroffen. Ten minste 2 onderzeeërs werden zwaar be schadigd. En Zondag: In het Donetzgebied en aan het front ten Oosten van Charkof zijn talrijke door sterke vijandelijke afdeelingen on dernomen aanvallen mislukt. Op andere plaatsen wordt nog gevochten. In de cen trale en de Noordelijke zone van het Oostelijke front duren de afweergevech- ten voort. Bij eigen aanvalsoperaties hebben afdeelingen van het leger en de Waffen-S.S. den vijand uit verscheidene steunpunten verdreven en, in weerwil van den hardnekkigen tegenstand, ter rein gewonnen. De vijand verloor daarbij talrijke gevangenen, onder wie een di visiecommandant en meer dan 3000 man aan dooden. In luchtgevechten hebben Duitsche jagers 22 Sovjetvliegtuigen neer geschoten. Bij aanvallen op vliegvelden werden 9 vliegtuigen op den grond ver nield. In Noord-Afrika levendige v erken- ningsbedjjjvigheid aan weerskanten. Duitsche stuka's hebben in de haven van Tobroek een vrachtschip van 3000 ton en drie lichters door treffers tot zinken gebracht. Door aanvallen in scheervlucht door Duitsche gevechts vliegtuigen werd de West-Egyptische spoorweg op verschillende plaatsen ver nield. Overdag en des nachts zyn geslaagde bomaanvallen gedaan op de militaire in stallaties van Malta. REDE VAN AMERY. In een rede heeft de Britsche staatssecretaris voor Indië, Amery, verklaard: Wij staan tegenover een wereldrevolutie, die zich haar weg baant door bijzondere centra van onrust en met een eigenaardige explosieve kracht en het nationale streven versterkt, doch op zich zelf een verschijnsel is, dat de geheele wereld omvat. Wij staan inderdaad voor een politieke en technische revolutie. Ten aanzien van de Britsch-Indische kwestie zeide Amery. dat het de trots van Groot-Brit - tannië uitmaakte, dat Indië nooit opzettelijk door Britsche troepen was veroverd en dat het imperium zonder steun, slechts door een klein aantal in hoofdzaak plaatselijke troepen, is ont staan, daar dit voor het Britsch-Indische volk aannemelijk was. In dit verband keerde Amery zich tegen den in Engeland uitgesproken wensch tot bewapening van de Indische menschen- massa's. Niets is meer vol tegenspraak dan dat een volk, dat enkele jaren geleden het milita risme der regeering van Indië en de ruïneerende lasten, die een arm land waren opgelegd, open lijk laakte, thans meent, dat millioenen bewa pende, geoefende soldaten door een of andere politieke verklaring uit den grond gestampt kunnen worden. Ten slotte ging Amery in op de vraag of een unie met de Ver. Staten en eventueel met zekere andere democratische gemeenschappen in de plaats moest treden van het Britsche gemeene- best. Ik geloof niet, zoo zeide hij, dat een derge- ïyke unie zelfs tusschen Angelsaksische gemeen schappen uitvoerbaar is, daar onze tradities, hoe wel gelijksoortig, de laatste 160 jaar te verschil lend zijn geworden. In elk geval zou in een der gelijke, unie. voor het geval daartoe Groot-Brit- tannië en de dominions van Europeeschen oor sprong zouden behooren, Britsch-Indië nauwe lijks begrepen kunnen zijn. Dat zou het einde van het imperium beteekenen, dat niet gebouwd is op rassenprincipes doch op Instellingen en idealen en aldus een gevaariyke mogelijkheid voor toekomstige rassenconflicten openen. (D.N.B.) NEHRU VERLANGT ONMIDDELLIJKE VRIJHEID. Uit Bombay wordt bericht, dat Pandit Nehru in een interview heeft verklaard, dat dat tus schen Engeland en Britsch-Indië zwevende pro blemen slechts op grond van de verleening der volkomen Indische vrijheid besproken kunnen worden. Conferenties over maatregelen en her vormingen die pas na den oorlog zouden worden uitgevoerd, zijn voor Indië van geen belang, heeft Nehru verder verklaard. De centrale vergadering van Indische moham medanen heeft aan Churchill een telegram ge richt, waarin men hem vergoekt, geen verande ringen in de Indische grondwet aan te brengen, die de rechten der mohammedanen in gevaar zouden kunnen brengen. De Indische Moslemliga heeft een boodschap tot Churchill gericht, waarin Indische grond wetswijzigingen worden afgewezen, die tegen de door de liga gestelde eischen zijn gericht. Over het Britsch-Indische probleem heeft de commentator van radio Boston verklaard, dat de door Indië geëischte verleening van de vol ledige onafhankelijkheid opnieuw door de En gelsche regeering is verschoven, daar de con servatieve kringen to Londen en New Delhi van meening waren dat het eerste door de Engelsche regeering uitgewerkte ontwerp voor een nieuwe grondwet voor Indië te ver was gegaan. ERKENNING VAN ALLE EISCHEN DER BOLSJEWISTEN BEPLEIT. In een opzienbarend hoofdartikel spreekt de Engelsche Times zich uit voor een nog nauwer samenwerking met de Sovjetunie en een erken ning van den eisch van dat land naar de gren zen van den 22sten Juni 1941. De erkenning van alle eischen der Sovjetunie is, naar de meening van de „Times",, veel belangrijker dan de prompte uitvoering van de leveranties van oor logsmateriaal. Er is weinig fantasie voor noo- dig, zoo schrijft het blad, zich de catastrofale gevolgen voor te stellen van een Duitsche over winning op de Sovjetunie. Even weinig fantasie is noodig om te begrijpen, hoe zich de oorlogs toestand op den Stillen Oceaan en ook overal elders zou wijzigen, indien Duitschland in het voorjaar de bolsjewisten overwint. Voor de ge allieerden bestaat er geen veiligheid, indien de Sovjetunie zich niet zelf zeker voelt. De samen werking tusschen Groot Brittannië en de Sov jetunie is sedert het bezoek van Eden niet be ter geworden. De vertraging in de leveranties gedurende de laatste maanden heeft te Moskou wantrouwen gewekt. Daarom moet thans ge handeld worden. (D.N.B.) van hedenavond tot morgenochtend Dc maan kwam hedennacht op om 2.23 uur en ging vanmorgen om 11.44 uur onder; het was Laatste Kwartier. Bij een controle op de naleving van de ver plichte inlevering van metalen werden in taf- ryke gevallen overtredingen van de algemeen bekende bepalingen geconstateerd. In vier ge vallen wordt thans een voorbeeld gesteld. We gens het niet inleveren van voorwerpen, be staande uit non-ferrometaal, zijn de volgende Nederlandsche staatsburgers gearresteerd, die binnenkort naar een concentratiekamp zullen worden overgebracht: Jan B., bankier te Amsterdam; Theodorus K., winkelchef te 's-Gravenhage; Slmon de V., Joodsch vertegenwoordiger van een verzeke Hendrik ■erzekeringsmaatschappij te Deventer; adrik B., verzekeringsinspecteur te Gorsel. In geheel Frankrijk was het gisteren een dag van nationalen rouw. In de Notre Dame te Parys is een plechtige mis voor de slachtoffers van 3 Maart opgedra gen. Kardinaal Suhard las de mis in tegenwoor digheid van de leden der regeering die zich te Parijs bevinden en van het gemeentebestuur. Later begaven zich de leden der tegeering naar de plechtigheid op de Place de la Concorde, waar een katafalk was opgericht ter nagedach tenis van alle Franschen, die sedert den wa penstilstand door de Engelsche bombardemen ten om het leven gekomen zyn. De bevolking defileerde langs de katafalk. In he!f Westen en Zuidwesten der millioenen- stad trokken tydens het weekeinde honderddui zenden door de vernielde voorsteden. Op de Place de la Concorde waren de Tuilerieën door een groot zwart doek van het plein afgesloten. Voor het doek stond een zwarte katafalk, waar op een groote letter „F" (France) was aange bracht. Rechts en links van de katafalk wap perde de Fransche driekleur. De katafalk was met kransen en bloemen versierd. Urenlang defileerde de Fransche bevolking zwygend met ontbloot hoofd, hier en daar bloemen neerleg gend. Te Vichy ls ln de kerk van St. Louis een plechtigheid gehonuden. Maarschalk Pétain, de plaatsvervangende minister-president en talrijke andere leden van de regeering, hooge ambtena ren alsmede vertegenwoordigers van het leger, woonden de plechtigheid by. De bisschop van Moulins, mgr,. Genon, celebreerde de mis. Intusschen is met de steunmaatregelen een begin gemaakt. De minister van Justitie heeft zich naar de geteisterde wijken begeven en de bevolking verzekerd, dat zy allen steun van de regeering zal krijgen. Het nationale hulpwerk heeft voorloopig een millloen francs ter be schikking gesteld, waarvan elk in nood ver- keerend gezin een bedrag van ongeveer 500 francs zal ontvangen. Verder zyn groote eet- gelegenheden in de getroffen wijken ingericht, om levensmiddelen en dranken onder de bevol king te kunnen verdeelen. Aan het slot van de rouwplechtigheden hebben eenige Britsche vliegtuigen Parijs wederom aangevallen. Bijzonderheden om trent dezen Britschen overval zijn echter in Berlijn nog niet ontvangen. (D.N.B.) BOODSCHAP VAN PETAIN. Een boodschap van maarschalk Pétain ls voor gelezen Daarin wordt o.a. gezegd: My ontbreken de woorden, datgene tot uitdrukking te brengen, wat wy gevoelen, zoo zeer zijn onze gedachten onder den indruk van de schilderingen van den nacht van verschrikking. Weggevaagde straten, met den grond gelijk gemaakte wijken, gedeci meerde gezinnen, kinderen, die uit hun wiegen in het graf werden gestort, schamele resten, die on der verstikkende rook van onder de puinhoopen te voorschyn werden gebracht, dooden en ge wonden, wij hebben minuut voor minuut uw verschrikkeiyke kwellingen meegeleefd. De Britten hebben Frankryk in het diepst van zyn ziel getroffen. Woorden van haat kunnen zich op dit uur niet mengen onder die van het medelijden. De geschiedenis zal recht spreken over de misdadige handelingen van den vroegeren bondgenoot, die de Fran sche soldaten slechts in den dood liet trek ken om twee jaar later met de meest koel bloedige vastbeslotenheid op te treden. De officieele spreker in de Wilhelmstrasse ver klaarde naar aanleiding van een vraag van een der buitenlandsche journalisten, dat de Duitsche ryksregeering doorloopend op de hoogte gehou den wordt van de resultaten die het onderzoek van den aanslag op Von Papen te Ankara ople vert. Te Berlyn wordt erop gerekend, dat het on derzoek tot sensationeele onthullingen zal lei den. Met byzondere belangstelling is kennis ge nomen van de reis van den Sovjet-ambassadeur te Ankara naar Moskou. Men meent met reden te kunnen veronderstel len, dat deze reis' in nauw verband staat met het onderzoek, dat Turksche ambtenaren in het Sovjet-consulaat ingesteld hebben. Het feit, dat de Turksche politie een huis zoeking heeft verricht ln het consulaat-generaal der Sovjetunie te Istamboel, en dat vervolgens 250 personen van verschillende nationaliteit, VQornameiyk Turksche studenten met commu- nistischen inslag werden gearresteerd, heeft te Ankara diepen indruk gemaakt. Men is daar thans benieuwd naar het standpunt der bolsjewisten ten aanzien van deze Turksche maatregelen. Naar verluidt heeft de politie by de huiszoeking in het consulaat-generaal docu menten in beslag genomen. De huiszoeking werd met groote nauwkeurigheid verricht en duurde verscheidene uren. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1