BINNENLAND QJazXaaic LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 Maar! 1942 Tweede Blad No. 25133 il ^7 83ste Jaargang Overschrijving van scholieren is ongewenscht De vrees voor den afgrond Sociale verhoudingen in den textielgroothandel SPORT Uitstekend werk van „Brunhilde" RADIO VRAGENRUBRIEK Weer keert een Duitsche duikboot, na vele successen van een lange vaart naar den vijand op haar basis terug. De man nen aan boord verheugen zich op de lang tegemoet geziene post. Atlantic-Holland-P.K. Tölle). Geen spookgestalte, maar een man van het grondpersoneel, die als bescherming tegen den ijskouden wind op het vlieg veld een masker draagt. Weltbild-Polygoon-PJC. Blaschka) Grijze vilthoed met ribsband. Weltbild-Polygoon) Voorteekenen van het voorjaar. Op het Wandelhoofd te Scheveningen wordt dezer dagen reeds van de zon genoten. (Polygoon-Meyer) Gisteren werd in het gebouw „Excelsior" in Den Haag de Neder- landsche Landstand in de provincie Zuid-Holland door het Hoofd van den Landstand. Boerenleider E. J. Roskam, geïnstal leerd. Boer De Waard uit Numansdorp ontvangt uit handen van den Boerenleider zijn aanstelling tot Boerenleider der pro vincie Zuid-Holland. (I.P. en R.S.-Landstandpersdienst) POLITIEKE VERDEELDHEID MOET WORDEN TEGENGEGAAN., Het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming deelt mede: Het heeft de aandaeht getrokken, dat vele verzoeken van ouders om overschrijving hun ner kinderen naar andere scholen te verkrijgen zooals men weet zijn dergelijke overschrij vingen afhankelijk gesteld van de goedkeuring van den uispecteur van het onderwijs in alge- meenen dienst gegrond zijn op overwegingen van een deels persoonlijk, deels politiek karak ter. Kinderen van aangeslotenen bij de N.SB., die op school hinder ondervinden, hoofden van schölen, die bepaalde leerlingen in'verband met de politieke overtuiging hunner ouders maar liever zien vertrekken, ouders verder, dfe met het hoofd der school of een der onderwijzers in conflict geraken over politieke aangelegenhe den en die hun kinderen daarom zoo spoedig mogelijk „op een andere school willen doen" al deze personen zijn voorbeelden en tegelijk ook slachtoffers van een der grootste misver standen, welke onze geschiedenis kent. Als het voor een volk ooit noodzakelijk is geweest om op straffe van ondergang eensgezind te zijn, dan is dat wel het geval voor het Nederlandsche volk in dezen tijd. En het is stellig te vreezen, dat een onbelemmerde voortgang van deze „uitruiling" der scholieren er binnen afzienbaren tijd toe zal leiden, dat de kinderen als het ware in elkaar vijandige kampen komen gevangen te zitten. Wei vormt de voor de overschrijvingen vereischte goed keuring van den inspecteur in algemeenen dienst hierop een rem, maar de bepalingen nemen slechts de overplaatsingen gedurende het loopende schooljaar of den loopenden schoolcursus in beschouwing. Zij voorzien niet in het geval, dat ouders hun kinderen bij het begin van het schooljaar of van den school cursus aan een andere school laten inschrijven. Voor de vrijheid der school, welke niet door afscheidingen naar partijpolitieken trant mag worden bekneld om van de andere belangen der jeugd, welke met overplaatsingen als de bedoelde waarlijk niet worden gebaat, maarniet te spreken is het gewenscht, dat spoedig wordt ingegrepen. Dit zal dan ook weldra geschieden. De secre taris-generaal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescherming heeft een besluit in bewerking, waarbij als' algemee nen regel zal worden bepaald, dat inschrijving van leerlingen bij den aanvang van het school jaar of den schoolcursus aan andere, maar ge lijksoortige scholen dan die waar' zij tot dus verre onderwijs genoten, slechts mag geschie den indien bij het verzoek om inschrijving een verklaring wordt overgelegd van het hoofd der school welke de leerling laatstelijk bezocht- Deze verklaring moet dan inhouden, dat bij dit hoofd tegen de inschrijving naar de andere school geen bezwaar bestaat. Hoe deze materie in officieele bewoordingen zal worden geregeld en op welke wijze de ouders dit dient men wel goed te begrijpen verder nog gebruik kunnen maken van het recht, op beroep ten aanzien van de beslissing van het schoolhoofd, kunnen wij hier in ver band met de beperkte plaatsruimte moeilijk uiteenzetten. Wij verwijzen daarvoor naar de komende verordeningen en vestigen er alleen nog de aandacht op. dat het bedoelde besluit in geen enkel opzicht het recht der ouders zal aantasten om (binnen de door de wet gestelde grenzen) hun kinderen het onderwijs te laten geven dat zij noodig achten. De ouders blijven geheel vrij bij de inschrij ving van kinderen, die nog geen lager onder wijs ontvingen, evenals bij den overgang der leerlingen naar inrichtingen waar een ander soort onderwijs wordt gegeven <"dus bij den overgang naar het voorbereidend hooger en middelbaar of naar het landbouw- en nijver heidsonderwijs. Ditzelfde geldt voor U.L.O- scholen en kweekscholen voor onderwiiz^rs De bedoeling is alleen om de dreiorondp toe- soitsing der politieke verdeeldheid af weren ln een sfeer waar zii in elk eeval niet. thuis hoort: die van het schoolgaande kind. DUITSCH LEERBOEK AANGEWEZEN. Voor zevende leerjaar van het lager onderwijs. De secretaris-generaal v&n het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescner- ming heeft bepaald, dat in Lee zevende leeijaa. van scholen voor gewoon lager onderwys ais leerboek voor de Duitsche taal za1 morden ge bruikt: G. F. E. Blijdenstein und K. E. Konig Deutsches Lehr- und Lesebuch fur die Nieaei iaendische Volksschule", N.V. Uitgeversmaat schappij „Oceanus" 1942. FEUILLETON door MIGNON G EBERHARDT. (26 Ja Hij wacht tot liet licht wordt om het huisje en zijn omgeving af te zoeken. Hij heeft nu geen tyd om or^ te ondervragen. U doet be ter mee naar bed te gaan. Jullie allemaal. Zij hadden dien raad opgevolgd. Jeanne's ka mer was nu koud in het aarzelende.grauwe licht van de eerste schemering. Alles zag er vreemd en anders uit in deze kille atmosfeer, alsof het onheil macht had over verhoudingen en vormen EEN ONDERZOEK WORDT INGESTELD. Ingevolge de verordening no. 217/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende de tot-stand-koming van regelingen in zake loonen. salarissen en an dere arbeidsvoorwaarden, behoort het tot de taak van het college van rijksbemiddelaars, de bedrijfsgewijze tot-stand-koming van collectieve arbeidsovereenkomsten te bevorderen, dan wel, indien een collectieve arbeidsovereenkomst niet tot stand komt, ter bescherming van de arbei ders een regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden bindend vast te stellen, welke regeling dezelfde rechtsgevolgen heeft als een algemeen verbindend verklaarde collectieve ar beidsovereenkomst. Dergelijke regelingen van loonen en andere arbeidsvoorwaarden werden bij wijze van collec tieve arbeidsovereenkomst of een bindende re geling als vorenbedoeld, bereids in een groot aantal bedrijfstakken getroffen. Ook voor den handel, in het bijzonder voor den groothandel in den ruimsten zin des woords, zijn zoodanige regelingen in voorbereiding, waarbij het in de bedoeling ligt, voor de verschillende branches, uiteraard rekening houdende met de bestaande feitelijke verhoudingen, zooveel mogelijk gelijke arbeidsvoorwaarden te bevorderen. Ook naar de textielgrossierderij en den eigenlijken textiel groothandel (exporteur en importeurs) gaat in dit verband de aandacht van het college van rijksbemiddelaars uit. De moeilijkheden, welke zich evenwel voor deden om een inzicht te krijgen in de bestaan de sociale verhoudingen in dien bedrijfstak, de den het college besluiten, voor zooveel de tex- tielgrossiers betreft, een beroep te doen op de federatie van textiel-grossiersbonden, teneinde voor de hier noodzakelijk gebleken enquête haar medewerking te verkrijgen, welke inmiddels is verleend. Voor wat den eigenlijken textielgroot handel betreft, zal de te houden enquête recht streeks vanwege het college van rijksbemidde- laars uitgaan. In beide gevallen zal het cen traal bureau voor de statistiek daarbij zijn me dewerking verleenen. De enquête, zoowel die van de federatie van textiel grossierbonden als die, welke rechtstreeks vanwege het college van rijksbemiddelaars wordt gehouden, zal in den loop van deze week geschieden en richt zich tot een represen tatief aantal van de in aanmerking komende ondernemingen in alle deelen des lands. Een nieuw recept tegen rheumatiek en spierpijnen. Om thuis klaar te maken. Hier is een uitstekend recept voor een rheuma- tiek-olie, die snelle ver lichting geeft in alle ge vallen van rheumatiek, lumbago en spierpijnen. U heeft hiervoor noodig 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd). Schud de twee bestanddeelen goed door elkaar. Het geheim ligt in de gecon centreerde Rheumagic- olie, die vijf krachtige, pijnstillende be standdeelen bevat. Een 15 grams-fleschje Rheumagic-olie kost bij Uw apotheker of drogist 66 cent, dus met de 85 gram ter pentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Als U al lang last heeft van rheumatiek- kwalen, is dit recept wel een proef waard. Maak het vandaag nog klaar. Indien terpen tijn niet verkrijgbaar is, kunt U een zelfde hoeveelheid brandspiritus gebruiken. 4950 Een wondermiddel dó» is Glorine. In schoonmaaktijd komt het letterlijk overal bij te pas. Voor he» bleeken van Uw goed. Voor het reinigen van gootsteen, oonrecht. vloeren en closets. Voor de ziekenwasch. Voor het verwijderen von vele soorten vlekken. HANDELSONDERNEMING ..EMKA"APELDOORN SPORTCENTRUM VOOR UTRECHTSCHE STUDENTEN. In het landhuis „Ovcr-Holland" te Breukelen. Naar wij van den waarnemenden rector-mag- nificus der Utrechtscbe universiteit, prof. L. van Vuuren, vernemen, bestaat het voornemen binnenkort te komen tot een centraal sport centrum voor alle Utrechtsche studenten, zulks behoudens goedkeuring van de overheid. Voor dit doel heeft de rector-magnificus optie ver kregen op het fraaie landhuis Over-Holland" te Breukelen. Dit buiten leent zich bijzonder tot een studenten-sportcentrum. Roeien, zeilen, zwemmen, tennissen, ijshockey en schaatsen rijden, al deze takken van sport zullen in „Over- Holland" in ruime mate beoefend kunnen wor den. VERBRANDE AARDE. Het parool dat men te Batavia uitgaf toen men de resultaten van zijn oorlogsverklaring aan Japan ondervond, beteekent tevens het einde van onzen invloed, economisch, zoowel als politiek, in Oost-Azië. Verbrande aarde. Het is een bolsjewistisch parool. Het beteekent de vernietiging van alles wat waarde heeft, van alles wat met moeite en zorg, ten koste van bloed en offers,, werd opgebouwd. Verbrande aarde. Dat zal ook het lot zijn van geheel Europa. Dus ook van ons land. indien het bolsjewisme de overwinning- behaalt. Landgenoot, dat mag nooit gebeuren. Ons land zal geen verbrande aarde worden. Te wapen tegen de horden, die dit tot oorlogsdoel verhieven. Het bolsjewisme moet en zal uitge roeid worden. Meld u aan by het Vrijwilligers legioen Nederland, Koninginnegracht 22. 's-Gra- venhage. WEER LUIDEN DE KLOKKEN. Weer luiden de klokken in het sovjetland. Zegevierende Duitsche troepen hebben den ar men Russischen boer en arbeider hun kerken weer teruggegeven, kerken die door de roode machthebbers tot partijhulzen, bioscoop of recreatielokalen waren ingericht. Thans zijn deze Godloozen verdreven en verslagen. God woont weer in Rusland. Een kruistocht voor Christendom en bescha ving heeft dit mogelijk gemaakt. Het is uw plicht deze kruisridders bij te staan, zoo zij in den strijd gewond geraakt zijn. Steunt daarom de Nederlandsche Ambu lance. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. J. H. E. baron van Nagell is, met ingang van 1 Maart J.I.. opnieuw tot burgemeester van Doorn benoemd. Verder is P. D. de la Saussaye Briet. met ingang van 16 Maart a.s. tot burge meester van Dwingeloo benoemd. - Met de tijdelijke waarneming van de func tie van rector-magnificus der Technische Hoogeschool te Delft is belast prof. dr. H. Bremekamp. GYMNASTIEK. DE JAARLIJKSCHE UITVOERING IN DE GEHOORZAAL. Er liep een duidelijke scheidingslijn door de prestaties, welke „Brunhilde" leverde op de gisteren in de Stadsgehoorzaal gegeven jaar- lijksche uitvoering! Zij lag in de eerste helft van het programma en sneed als het ware midden door de knotsoefening als besluit der demonstraties voor de pauze. Wat vóórdien ge boden was. kon over het algemeen „goed" zonder meer worden genoemd. De zeer talrijke toeschouwers, die de groote Gehoorzaal vrijwel gansch en al vulden, gaven ook toen bij her haling door warm applaus uiting aan hun te vredenheid, maar ons was het algeheel aspect toch meermalen iets te rommelig, te weinig tot .in finesses afgewerkt. De op uiterst belang wekkende muziek gezette Bondsoefening 1942 (in ons land door Brunhilde voor her eerst op een openbare uitvoering gedemonstreerd!) was goed, uitstekend zelfs zoolang het oefeningen op de plaats gold. Niet zoodra echter kwam het veld in beweging of het richten liet zoodanig te wenschen over, dat de waavdeering noodwen dig aanzienlijk dalen moest Meer oplettendheid bij de turnsters (b.v. minder onderling praten tijdens de oefening) zal de nauwkeurigheid ten goede komenEen kleuterlesje en een ook nu weer met bijval begroete demonstratie van het Rhönrad, werd gevolgd door een wei-ver tolkte sta af oefening van mevr. Van der Wilk, een paaloefening van de -groepen B en C en een knotsoefening, uitgevoerd door de dames en groep A. Deze laatste oefening bestond uit twee deelen en zjj werd plots uitermate boeiend toen de damesgroep van het podium de zaal in marcheerde en er daar een slotstuk aan gaf, zoo fraai van vertolking, zoo mooi van groepeering en opzet, dat hier gesproken mocht worden van werk van hooge klasse! Het was trouwens tevens de inleiding tot een reeks van nummers, die alle, stuk voor stuk, de aandacht ten volle verdienden om dat zy een zoo prachtig beeld gaven van Brunhilde's capaciteiten op velerlei gebied. Daar was allereerst voortreffelijk toesteltur- nen (dames en groepen A en B), zoowel aan de brug als aan de ringen, (met prijzenswaar dige discipline uitgevoerd bovendien)daar was een even geestig als origineel Bully-dansje van de kleuters, daar was ter afwisseling een oijzonder sierlijk dansje van mevr. Sybranda— Snel en een gedegen baloefening van de dames Van der Wilk en Sybranda! En pittig Niels Bukhwerk, in het vereischte vlotte tempo, met een elegante rhythmische hoepeloefening der dames, vormden de alleszins geslaagde finale van "een uitvoering, die wellicht wat zwakjes begon, maar meerendeels toch werk geschonken heeft van bijzondere allure, waarnaar het een vreugde was te kijken! De uitvoering werd op geluisterd met goede muziek van Hofenk's Me lody-Makers en o.m. bijgewoond door den bur gemeester en diens echtgenoote. door wethou der Verwey en den heer Metz. De leidster, mej. Steffelaar. werd door mevr. Dieben gehuldigd en ontving als blijk van waardeering bloemen en een cadeautje. Ook mevr. Dieben kreeg van de leden een souvenir. BOKSEN. LEIDSCHE BOKSVEREENIGING „D.T.S." Behoudens goedkeuring van den procureur- generaal is gisteravond opgericht de Leidsche boksvereeniging „D.T.S." Na eert prettige be spreking gaven zich 18 personen als lid op. Het bestuur is als volgt samengesteld: F. Goddijn, voorzitter: J. Goddijn, secr.-penningm. Een der de bestuurslid zal nader worden aangewezen. Instructeur Jan Nieuwenburg gaf een duidelijke uiteenzetting over de beoefening van de boks- sport, waarna de vergadering werd gesloten. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. De wedstrijden om het kampioenschap van Leiden voor de hoofd. Ie en 2e klasse, vangen morgen aan in café 't Raedthuis. Nieuwe Rijn 19, en wel te halfacht. Voor de hoofdklasse wordt gespeeld om. den wisselbeker van het Leidsch Dagblad, welke in het bezit Is van W. Huisman. VOOR DONDERDAG 5 MAART. Hilversum I, 415.5 M. 7.15 Gr.muz. 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gr.muz. 8.20 Och tendgymnastiek 8.30 B.N.O.: Nieuwsber. 8.45 Gr.muz. 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gr. muz. 11.00 Voor dc kleuters 11.20 Zang met pianobegeleiding en gr.muz. 12.00 Ensemble Francis Keth 12.40 Almanak 12.45 BN O Nieuws- en economische berichten 13.00 Het onderwijs aan een fruitteeltschool 13.15 Ramblers 13.45 Gr.muz. 14.00 Kamerorkest „Ars Nova et Antigua" en solist 15.00 Zang met pianobegeleiding 15.30 Voor de zieken 16.00 Zandag II van den Heldelbcrgschen Cate chismus .lezing 16.20 Gr.muz. 16.30 Revida sextet 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Otto Hendriks en zlin or kest 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding 18.15 Roemeensch orkest Gregor Scrban en zang met pianobegeleiding 18.50 BNO.: Nieuwsber. 19.00 BNO.: De wereldmeenlng uit vreemde kranten 19.10 Gr.muz. 19.25 Concertgebouw orkest en solisten. Vanaf 20.15 alleen voor do Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15 Lezing: Uit do werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars 20.30 Gr.muz. 20.40 Concertgebouworkest 21.35 Gr.muz. 21.45 BNO,: Nieuwsber. 22.00 24.00 Gr.muz. Hilversum II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilver sum I 8 45 Gr.muz. 10.00 Morgenwijding 10.15 Pianovoordracht 10.40 Voor de vrouw 1100 Gr.muz. 11.20 Sylvestre Trio 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest 12.45 BNO Nieuws- en economische berichten 13.00 Ro mancers en soliste 12.45 Voordracht 14.00 Klaas van Beek en zijn orkest cn grjnuz. 15.00 Voor de vrouw 15.30 Zang met pianobegelei ding 16.00 Gr.muz. 16.45 Voor de jeugd 17.15 BNO.: Nieuws-, economische en beursber 17.30 Amsterdamsch trio 1100 Orgelconcert 18.30 Vllanden van ons volk. Heeft U er tabak van? 18.45 Melodlsten en solist 19.15 Bran dende kwesties, causerie 19.30 BNO.: Nieuws berichten 19.40 Spiegel van den dag 19.50 BNO.: Wat Nederland schrijft 20.00 Melodls ten en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met. do studio beschikken 20.15 Gr.muz. 20.40 Radio tooneel 21.00 Cabaretprogramma 21.45 BNO. Nieuwsber. 22.00 BNO.: Toelichting op het weermachtsberlcht 22.1022.15 Avondwijdlng. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Donderdag 5 Maart. Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum I. He Programma: 7.15—22.15 Hilversum II 22.1524.00 Dultsch Programma. Ille en IVe Programma: 7.00 24.00 Dultsch Programma. A. de G. te V. Van het bestaan van een der- jeiyke commissie in deze gemeente ls ons niets bekend. CHARME. KWALITEIT. PASVORM DAt xljn de onveranderlijke en zeer gewaardeerde eigenschap pen van Coppert' Corieti. Mogen zij lijdelijk (chearich zijn er komt een dag, waarop zij weer onbeperkt verkrijgbaar zijn I Den Haag - Schavenlngen - Rotterdam Delft - Arnhem - Lelden - Dordt Groningen IIIIIIIIIIIP SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie 2de klasse. Gisteravond werd een wedstrijd voor deze groep gespeeld in hotel „Centraal" alhier. De uitslag was de volgende: Philidor II 4xxx, VTL I (Leiderdorp) 3xxx. De stand der drie afgebroken partijen is zoodanig, dat de eind uitslag waarschijnlijk een gelijk spel is (5—5). De standen der competitie lulden als volgt: lste kl. A: Alphen I 8 punten: Noordw. I 5 p LSG II 5 p.; Boskoop I 4 p.; Gym. I 2 p.; Ha- zerswoude I 0 p. lste kl. B: Philidor I 4 p.; L. Arb. Sch.cl. I 3 p.; Oegstgeest I 1 p.: Taveno I 0 p. 2de kl.: Philidor II 3 p.; Schaakgen. I 2 p.; VTL I 2 p.; Alphen II 0 p. 3de kl.: Leithen I 4 p.: NZH 1 4 p.; Leithcn II 1 p.: Gem.A.Sch.club I 1 p.; VTL II 0 p.; Pol. Schaakclub I 0 p. Het had eveneens macht over de gedachten. Zij behoorde toch in staat te zijn, helder te den ken bewijzen te vinden voor Richard's on schuld Hij kon onmogelijk zijn vrouw vermoord hebben om dan te vluchten. En toch was Eve dood en Richard was weg. En het getuigenis van Paul schijnbaar met weerzin gegeven had een motief verschaft. Paul, die nooit kon verdragen, geringschattend behandeld te wor den. Een sombere grauwe dag begon over een even somber meer te rijzen, toén Jeanne van uitput ting in slaap viel. Voordat het goed en wel licht was, waren de commissaris en vier man reeds bij het huisje. De lijkschouwer, de welgedane oude dokter Jarvot, was naar het dorp teruggegaan, nadat de men- schen, üie lijj met een draagbaar had laten ko men, moeizaam loopend langs het natte pad weer waren vertrokken. De keukenmeid zorgde berustend, dat er voor den commissaris en zijn mannen een vroeg ont bijt klaar stond. Zij dacht niet meer aan het I doode poesje, maar toen Jonas om zes uur aan kwam, vertelde zij hem het heele verhaal van den afgeloopen nacht. Met den vroegen ochtendtrein kwamen zwer men krantenmenschen en fotografen uit Parijs opzetten. Zij dromden om het huis heen en maakten foto's van het huis en het tuinmans huisje. en op raad van Paul deed Calvin hun later eenige voorzichtig gestelde mededeelingen. Richard had vroeger voetbal gespeeld en oude sportbladen verschaften: hun portretten van hem. De inlichtingen, die de commissaris had gege ven, moesten echter al even voorzichtig geweest zijn. Hij had verteld, dat het moord was. en waarom, maar tenminste op dezen eersten dag vermeldden de kranten niets over Jeanne, be halve terloops als lid van de familie. Tegenover Richard waren zij zoo vriendelijk niet Alle bladen van Parijs wisten te vertellen, dat Richard Lemain onmiddellijk nadat zijn vrouw was vermoord, was ontvlucht. Jeanne wist niets van dit alles, totdat Diane aan haar deur tikte "en daarna binnenkwam. Het was al laat in den ochtend een grijze be wolkte dag met mistvlagen tusschen de wilgen om het meer, en een kille lucht. Diana zag bleek en haar oogen schitterden maar verder zag zij er even kalm en bedaard uit als altijd. Het spijt me, dat lk je moet wekken, zei ze nonchalant, maar het is noodig. Ik sliep niet. Zij had met de armen om haar opgetrokken knieën op bed gezeten en uit het raam gestaard. Wat is er? Is er nieuws? Niets. De commissaris is er nog altijd. En krantenmenschen. Het is een beroerde dag koud. Diana huiverde en begon dadelijk over hetgeen, waarvoor ze kwam. Paul wacht op je. Hij wil je spreken. Maar hoor eens, Jeanne. Is er iets waar van hetgeen de commissaris gis teravond zei? Was jij in het huisje? Het had geen zin te liegen, zooals Richard had gevraagd. De commissaris wist de waar heid al. Ja, zei Jeanne dus. Waarom? Om Richard te spreken. Er viel een kleine stilte. Diane stond aan het voeteneind van het ledikant, met de handen op het hout geleund. Waarom? vroeg Diane weer. Paul heeft, het jullie zoo goed als gezegd, zei Jeanne met mveite. Richard en ik wilden gaan trouwen. HU dacht, dat hij vrij was. Eve kwam terug en en Richard ging naar ParUs om met Paul te spreken. HU belde me er gis teren over op. Een flikkering in Diane's oogen duidde aan, dat zU het zich herinnerde. Ik zou hem bij het huisje spreken. Toen ik er aan kwam, was Evè al dood, en Richard had het niet gedaan. Diane bleef haar maar steeds onbeweeglU'k aanstaren. Dus jU jij en Richard Wilden gaan trouwen? - Ja. Opnieuw bleef Diana zwUgen. Haar lippen waren tot een dunne roode streep opeengeklemd haar wenkbrauwen saamgetrokken. Toen zei zij. langzaam en bedaard, alsof ze tot een besluit gekomen was: Nee, Jeanne, je vergist je he4 erg. Richard zal niet met je trouwen. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd#

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5