BINNENLAND 83ste jaargang DINSDAG 3 MAART 1942 No. 25132 Felle strijd aan Java's Noordkust De Japansche stormloop De zeeslag Het opperbevel Ned.-Indië in Nieuwe plaatsen op Sumatra bezet Betrekkingen Frankrijk en Amerika Duitsche stem over het proces te Riom Dierenarfsenverordening in werking getreden Scheuren van grasland Gestroomlijnde bagagewagens bij de Spoorwegen Gemengd Nieuws Houtstrooperijen in Gooi en Eemland LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lilnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507. Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Leiden. Pl.verv.: K. Been. Lelden. Van den strijd op Java komen nog slechts weinig berichten binnen. Naar de Britsche be richtendienst uit Bandoeng meldt, woedt langs de Noordkust van Java en op de- vruchtbare vlakte, die zich van Batavia tot het gebied ten Oosten van Soerabaja uitstrekt, een slag. Het- front heeft aldus een lengte van 960 KM. en een diepte van ongeveer 60 K.M. On der verwijzing naar het feit, dat de berichten over de gevechten van Maandag zeer spaarzaam binnenkomen, meldt de Britsche berichtendienst verder, dat de Japanners van de kust uit, waar zij in de nabijheid van Indramajoe dq voor naamst^ landing hadden ondernomen, ongeveer 50 KM.'naar voren zijn gerukt. Overal in de vlakte van Noord-Java, waar de belangrijkste plaatsen Semarang, Tsjeribon, Batavia en Soerabaja liggen, staan vernielings- en pioniertroepen gereed om havenwerken, pak huizen, fabrieken en bruggen, wegen en spoor lijnen op te blazen. Volgens den Britschen berichtendienst zijn te Batavia reeds belangrijke installaties vernield, ofschoon „een direct gevaar voor de hoofdstad nog niet bestaat". Wegens het groote aantal der door de Japan ners gelande troepen en het aangevoerde ma terieel kan er nauwelijks aan worden getwijfeld of de Japaryiers zijn voornemens de invasie op Java met de snelheid van een bliksemoorlog ten uitvoer te leggen. (D.N.B.) De Amerikaansche bladen houden zich vooral bezig met de vernielingen, die de Nederlanders stelselmatig bij hun terugtochten op het eiland volbrengen, daar zij de Japansche successen niet kunnen beletten. Reusachtige bosschen, petroleumbronnen, rijst-, koffie- en kruiderij aanplantingen worden in brand gestoken, aldus de kranten, tin- en an dere mijnen vernietigd. Java wordt voorgesteld als een reusachtige fakkel, die hemelhoog op laait. Desondanks verwachten de bladen het verlies van Java. De New-York Times betoogt, dat na den val van Java ook de Philippijnen niet langer houd baar zijn. Java in Japansche handen bet eekent de ontblooting van Australië, de nederlaag bij de eerste etappe in de Stille Zuidzee. (D.N.B..) Het resultaat der zeeslagen bij Java was, dat de Japanners in totaal vijf kruisers en zes torpedobootjagers tot zinken brachten en vier zware kruisers zwaar beschadigden. Een van de Japansche torpedobootjagers kreeg een treffer van een bom, doch was in staat zich op eigen kracht verder te bewegen. Het Japansche hoofdkwartier heeft gister avond voorts medegedeeld, dat de Japansche zeestrijdkrachten, die de gecombineerde En- gelsch-Amerikaansch-Nederlandsche vloot ach tervolgden, Zondagochtend om elf uur een Brit schen kruiser der K-klasse en twee niet geïden tificeerde torpedobootjagers ten Noorden van Kragan (een plaatsje ten Oosten van Rem bang) hebben ingehaald en tot zinkén gebracht. (D.N.B.) pondent, dat de onafhankelijkheidsbeweging steeds meer in het land om zich heengrijpt, aangezien de Birmanen hun toorn over en af schuw van de Britsche tactiek der „verschroeide aarde" uitspreken. Leden van de Birmaansche onafhankelijkheidspartij en van het vrijwilli gerscorps hebben op schitterende wijze deelge nomen aan de gevechten tegen de Britten. (D.N.B.") In een draadloos bericht uit Londen wordt door den Engelschen nieuwsdienst gemeld, dat het opperbevel over de geallieerde strijdkrach ten in Nederlandsch-Indië door de Nederlanders wordt overgenomen. Wavell belast zich weer met het Indische opperbevel. Hierover is volgend communiqueé te Londen uitgegeven: „Het verlies van Malakka en de Japansche landing op Sumatra hebben Birma van Neder landsch-Indië gescheiden. Onder deze omstan digheden heeft men besloten, dat het opperbe vel over de land-, zee- en luchtstrijdkrachten der geallieerde naties in Nederlandsch-Indië zal overgaan op de Nederlanders, wien verder alle steun ten deel zal vallen, die door de geallieerde naties kan worden verleend. Met toestemming van den koning zal generaal Wavell weer den post van opperbevelhebber in Indië op zich ne men, die thans opk belast is met de verant woordelijkheid voor de operaties in Birma en voor een nauwe samenwerking met China. De op het oogenblik aangegane overeenkomsten be treffende de algemeene gelijkschakeling van de strategie en politiek in den oorlog tegen Japan ondergaat geenerlei wijziging. (D.N.B De Japansche troepen, die den opmarsch van Palembang uit in Westelijke richting voortzet ten, hebben, naar Domei meldt, een verrassen den aanval ondernomen op Soeroelangoen, 200 KM. ten Westen van Palembang 'gelegen. Zij rukten vervolgens in Noordwestelijke rich ting op en bezetten den 28sten Febr. Moeratebo. 80 KM. ten Noordwesten van Soeroelangoen. De tegenstander bood geen weerstand en zette den terugtocht voort. De' totale verliezen der Japansche troepen tijdens de oorlogshandelin gen tusschen Palembang en Moearatebo be dragen slechts tien gewonden. VERPLAATSING ZETELS INDIË. BUITEN NED. Destijds is reeds gemeld, dat alle voorberei dingen in Nederlandsch-Indië waren getroffen voor de verplaatsing van de zetels van ver schillende maatschappijen naar Curapao en Suriname: welke verplaatsing op een nader te bepalen datum van kracht zou worden. Giste ren, 1 Maart, is te Batavia het besluit genomen deze verplaatsingen op dienzelfden dag te doen ingaan. De vertegenwoordigers in Suriname en Cu- rapao ?ijn hiervan onmiddellijk in kennis, ge steld. (A.NP.). RANGOON EEN VLAMMENZEE. Naar de correspondent van de ..Asahi Sjim- boen" van het Birmaansche front meldt, is Rangoon op het oogenblik een vlammenzee, aangezien de Engelschen met het oog op der. ophanden zynden Japanschen aanval de poli tiek der „verschroeide aarde" hebben toegepast. De uit de stad vluchtende Birmanen maken ieder geregeld verkeer op de wegen naar de voorsteden onmogelijk. Voorts meldt de corres VICHY CONSTATEERT VERBETERING. In kringen, die in nauw contact staan met het Franse he ministerie van Buitenlandsche Zaken te Vichy, verklaart men den indruk te hebben gekregen, dat in de Fransch-Ameri- kaansche betrekkingen een verbetering is in getreden. De Amerikaansche regeering heeft, zooals bekend, in de afgeloopen weken aan Vichy een aantal vragen gesteld, die, naai- men in politieke, kringen aldaar algemeen aanneemt, aan den eenen kant betrekking hadden op de Fransche vloot, in het bijzonder na den terug keer van het slagschip „Dunkerque" van Mers el Kebir naar Toulon en aan den anderen kant op de imperiale politiek van Frankrijk. Een aantal dezer vragen werd door politieke kringen te Vichybeschouwd als een inmenging van de Ver. Staten in de binnenlandsche aangelegen heden van Frankrijk en men gelooft in ge noemde kringen te kunnen aannemen, dat in dit opzicht Frankrijk niet tegemoet zal komen aan de Amerikaansche wenschen. Men verzekert, dat admiraal Darlan een ontoegevende houding aan den dag heeft gelegd, temeer daar bepaalde vragen principieele dingen raakten, waarop de Fransche marine niet kan ingaan. Men gelooft dat hierdoor aan de Amerikaansche inmengings pogingen voor het oogenblik een einde is ge maakt hetgeen men ook meent te kunnen opmaken uit de verklaring van Sumner Welles van J.l. Zaterdag, waarin hij liet doorschemeren dat de Amerikaansche regeering het antwoord van de Fransche regeering op de haar ge stelde vragen voor kennisgeving heeft aange nomen. (D.N.B.). „ZIET FRANKRIJK DE KERN VAN DE KWESTIE WEL?" De diplomatieke correspondent van het D.N.B, schrijft: Ook in Duitschland heeft men het proces te Riom met spanning tegemoet gezien, omdat men daarvan waardevolle aanwijzingen ver wachtte voor het Fransche standpunt ten aan zien van den door de nederlaag geschapen toe stand en de daaruit voortvloeiende mogelijkhe den. Van toonaangevende Duitsche zijde heeft men het proces wel barometer voor de stem ming genoemd, een barometer waar men van zou kunnen aflezen, in hoeverre Frankrijk be reid was aan de nieuwe orde in Europa mede te werken. De ënsceneering en het verloop van het pro ces tot dusverre doeh intusschen de vraag rij zen, of Frankrijk eigenlijk de kern van de kwes tie wel ziet of wil zien. Tot de definitieve zuivering van de atmosfeer kan niets worden bijgedragen door een twist over de vraag, of een of andere politicus of ge neraal verantwoordelijk moet worden gesteld voor het verlies van den oorlog: tot die zuive ring kan slechts worden bijgedragen door de beantwoording van de vraag' waarom was Frankrijk bereid Duitschland den oorlog te ver klaren, ofschoon het nauwkeurig op de hoogte was van het feit. dat Hitier tot vrede bereid was en dat bewezen had? Het proces had dus nooit mogen verworden tot een chronique scandaleuse der Fransche regeeringen van vóór den oorlog, tot het zoeken naar een zondebok; het had klaarheid moeten brengen in de vraag, die van beslissende betee- kenis is voor de Europeesche zending van Frankrijk: Op welke gronden heeft de verant woordelijke leiding het land in den oorlog ge dreven? Met waardeering neemt men in Duitschland kennis van alle uit Frankrijk afkomstige stem men. die van den wil tot medewerking aan het nieuwe Europa spreken. Wanneer die meer zul len zijn dan woorden, zal het proces te Riom in een heel wat andere richting gevoerd moeten worden. Tot dusverre getuigt het van een men taliteit, die langzamerhand overwonnen had moeten zijn door een Frankrijk, dat aanspraak wil maken op zijn plaats In het nieuwe Europa. EEN TOELICHTING, Met het verschijnen van het Verordeningen blad van 28 Februari j.l., dat de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied betreffende de Nederland- sche dierenartsen bevat, en met de benoeming van dr. te Hennepe tot president der Neder landsche Dierenartsenkamer, treedt de nieuwe Nederlandsche Dierenartsenverordening inwer king. Daardoor wordt de behartiging der be langen van de ca. 850 dierenartsen in Neder land in handen gelegd van een publiekrechte lijk lichaam in den zin van artikel 152 der Grondwet, welker organisatie öngeveer overeen'- komt met de Artsenkamer en de Cultuurkamer. De Maatschappij voor Diergeneeskunde, die reeds sinds vele tientallen jaren haar nut heeft bewezen door zooveel mogelijk de belangen te behartigen van de dierenartsen die zich hierin vrijwillig hadden, vereenigd, zal na oprichting van de Dierenartsenkamer als vereeniging ter beoefening van de dierartsenijkunde blijven be staan. Een van haar grootste verdiensten was tot dusver de uitgave van het tijdschrift voor diergeneeskunde, dat ook in wetenschappelijke kringen in het buitenland hoog in aanzien stond. Dit tijdschrift zal ongestoord kunnen blijven verschijnen. Tot de taak van de kamer behoort in het bijzonder het waarborgen van de dierartsenij- kundige verzorging, het bevorderen van de op leiding tot dierenarts en van de verdere oplei ding der dierenartsen, het zorgdragen voor een vruchtbare verstandhouding der dierenartsen onderling en het oprichten van instellingen voor de sociale verzorging van dierenartsen en hun nagelaten betrekkingen. Aan het hóófd van de kamer staat een die renarts als president, die zijn beslissingen on der eigen verantwoordelijkheid neemt. De pre sident wordt bijgestaan door een raad. Bij de samenstelling van dezen raad werd erop gelet, dat alle groepen van het dierartsenijkundige beroep vertegenwoordigd zijn. De dierenartsenkamer heeft de bevoegdheid, bijzondere verordeningen uit te vaardigen, b.v. het uitvaardigen van een beroepsordening, van een vestigingsordening en van een tariefsorde ning. Dr. B. J. C. te Hennepe, hoofdinspecteur van volksgezondheid en directeur van den veeart- senijkundigen dienst, leider van de nieuwe Die renartsenkamer, teekende in een toespraak ter persconferentie te 's-Gravenhqge het groote be lang der taak van den dierenarts en van de nieuwe Dierenartsenkamer. In de Staatscourant is verschenen de „tweede scheurbeschikikng bodemproductie". Hierin is een regeling getroffen voor gebruiks gerechtigden van grasland, die nog niet heb ben kunnen scheuren. In de eerste plaats is be paald, dat gebruiksgerechtigden van grasland aan wie scheurplichfis opgelegd, hieraan tot 10 April kunnen voldoen, ook al was door den pro ductiecommissaris een vroegere datum gesteld. In de tweede plaats is bepaald, dat gebruiks gerechtigden van grasland, die vrijwillig een op pervlakte grasland voor scheuren hebben opge geven, zulks eveneens voor 10 April zullen die nen te doen. Hiermede is dus eenerzijds uitstel van scheu ren, ook aan deze categorie gebruiksgerechtig den van grasland, verleend, anderzijds is hun hiermede thans ook de plicht tot scheuren opgelegd. Gebruiksgerechtigden van grasland, behooren- de tot deze categorie, kunnen, voor zoover het betreft kleigrasland, ontheffing van den plicht om voor 10 April te scheuren van den productie- commissaris verkrijgen. Zij zijn dan echter ver plicht om vóór 10 Augustus a.s. te scheuren en bovendien voor 25 Augustus a.s op het gescheur de grasland koolzaad te zaaien. ~*W. K. KLUITMAN f Op 62-jarigen leeftijd is te Alkmaar overleden de heer W. K. Kluitman, lid van de firma N.V. Gebr. Kluitman, uitgevers van jeugdlectuur aldaar. Hij was de technicus van het bedrijf en genoot zij?i opleiding te Amsterdam en Leipzig, waarna hij verschillende -inrichtingen in Ame rika bezocht De heer Kluitman beoefende de kleurfotografie, waarbij hij belangrijke resul taten bereikte. Na het vorige jaar enkele maan den wegens ziekte afwezig te zijn geweest, hei-vatte de heer Kluitman zijn werkzaam heden, maar moest zich den laatsten tijd weer daaruit terugtrekken. Hij was een bekende Alk maarder en zeer gezien bij zijn personeel. („Vad.") Naar wij van de zijde van de Spoorwegen vernemen zijn voor rekening van de spoor wegen nieuwe bagagewagens in aanbouw. Deze nieuwe 'wagens zijn gestroomlijnd en men kan ze het best vergelijken met de electrische treinen van de laatste jaren zonder de vele Vensterruiten. Het in- en uitladen der goederen geschiedt door acht openingen, waarvan vier aan eiken kant, welke door middel van rolluiken worden af gesloten. De laadruimte is in vieren verdeeld door schotten. Het draagvermogen zal 15 ton zijn, de totale lengte is ruim 25 meter. BARON P. H. TAETS VAN AMERONGEN VAN NATEWISCH OXERLEDEN. Te Markelo is Zondag op ruim 86-jarigen leeftijd overleden de heer P. H. baron Taets van Amerongen van Natewisch. De overledene, die 27 Mei 1855 te Leiden werd geboren, was gedurende 26 jaar burgemeester van Markelo en wel van 1907 tot 1932. Hij was gedurende veertig jaar secretaris-ontvanger van het wa terschap De Schipbeek. DR. DU BOEUFF GENEESHEER-DIRECTEUR „ZON EN SCHILD". Als opvolger van wijlen dr. J. W, de Bruijn is tot geneesheer-directeur van de stichting „Zon en Schild" te Hebron bij Amersfoort benoemd dr. C. W. du Boeuff, thans afdeelings-genees- heer van het sanatorium Hebron. De nieuwe geneesheer-directeur werd op 1 Januari 1934 als assistent aan „Zon en Schild" verbonden. Hij is 40 jaar oud en was voordien arts te Sassenheim. Tijdens zijn ambtsperiode op „Zon en Schild" promoveerde hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht tQt doctor in de geneeskunde op een proefschrift „jaloerschheidswaan". GROOTE VERBETERING VOOR TREKKERS VAN ONGEVALLENRENTE. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons om.: Een belangrijke wijziging in de ongevallenwet 1921 heeft een einde gemaakt aan vele tot nu toe voorkomende onbillijkheden. Vele rentetrekkers hebben nl. in den loop der jaren tot hun schade ervaren, dat bij de vast stelling van him dagloon rekening werd ge houden met de periode(n) van werkloosheid, die buiten hun schuld voorkwam (en) in het jaar voorafgaande aan den dag. waarop hen een ongeval overkwam. Herhaalde malen heefft het N.V.V. verzocht, door wetswijziging een oplossing te géven voor deze sociale onrechtvaardigheid in de nieuwe regeling is het minimum-dagloon nu vastge steld op een bedrag, varieerende van f.2,25 tot f. 3,50 per dag, naar gelang de klasse, waarin de woonplaats van getroffene is ingedeeld. Bij algeheele arbeidsongeschiktheid ontvangt de arbeider dus een rente van f. 1.57% tot f. 2,45 per werkdag, zijnde 70 procent. Hoewel dit mi nimum nog niet hoog is, is het toch een be langrijke vooruitgang voor zeer velen, die vol gens de oude regeling enkele centen ontvingen. Tevens is bepaald, dat alle renten naar aan leiding van ongevallen na 31 December 1936 naar de nieuwe, gunstiger bepalingen zullen worden herberekend. De verhooging van de rente wordt uitbetaald van 1 Januari j.l. af. ER FLAKKEREN KAARSEN VOOR STILLE IKONEN. Weer flakkeren kaarsen voor stille ikonen en de bevrijde boeren in het bezette sovjet-gebied buigen hun knie weer voor God. De kerken zijn in eere hersteld, de gezangen, de oude Russische kerkliederen, klinken op, de klokken luiden De zegevierende troepen van de Duitschers hebben het land bevrijd van den geesel van het sovjet-bewind. Een zware strijd is er voor gestreden. Vele moedige mannen hebben op het slagveld het leven gelaten, anderen liggen gewond in de hos pitalen. Deze werkelijke kruisridders verdienen uw steun en hulp. Zorgt er voor, dat het den ge wonden soldaat aan niets ontbreekt. Steunt de Nederlandsche amtyilance. Stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven- hage. EEN WARE VERWOESTING WORDT AANGERICHT. De moeilijkheden met de brandstof voorziening hebben in de gemeenten van Gooi- en Eemland, waar bosschen en houtopstanden in de onmid dellijke nabijheid liggen van de dorpen of van uitgebreide stadswijken aan den rand der kom, tot excessen geleid op het gebied van hout- strooperij en -diefstal, waartegen thans stren gere maatregelen worden genomen: naast de controle van politieagenten, plantsoendienstbe ambten en natuurwacht zal ook de marechaus see op houtstrooperij en houtvervoer zeer scherp toezien. Krassere maatregelen zijn dan ook dringend noodzakelijk, wil aan den fraaien loofhoutopstand op zoo vele plaatsen in dit ge west geen zeer ernstige schade worden toege bracht. want de clandestiene houtkappers ont zien letterlijk niets en het lijkt er vaak op, dat juist de mooie beuken en eiken, waarvan de blokken het vuur in de kachel wat langer voe den, het meest worden uitgekozen. Maar ook berken en dennen en het zoo schilderachtige akkermaalshout in de engen is van de gading der houtstroopers. De schade beloopt in som mige gemeenten reeds duizenden guldens. De politie verraste o.m. een arbeider, die den mooisten berk in de bouwakkers aan het vellen was. Wie nabij de gemeente Soest de spoorhalte De Palz passeert, kan uit zijn coupé houthak- kerij op groote schaal gadeslaan. 'De stroope- rijen namen hier een zoodanigen omvang aan, dat de directie der Ned. Spoorwegen, beducht voor de beboschte strooken langs de betrokken baanvakken, strenger politietoèzicht verzocht heeft. In den spoorwegdriehoek Soest-Soestdui- nen-Den Dolder is een ware ravage onder het opgaande berkenhout aangericht en de diefstal len in dit om natuurschoon bekende complex zijn van een dusdanigen omvang, dat bij verde ren voortgang de bekende Berkenlaan aldaar groot gevaar loopt van zijn luister beroofd te worden. Zelfs de uit hout bestaande schuilkel ders tégen luchtgevaar hebben hier en daar ongewenscht bezoek gehad. Sommige, nabij wo- ningbouwbuurten, heeft men met prikkeldraad moeten afrasteren. Hetzelfde ongewenschte bezoek hadden tui nen van villabewoners in het Gooi, die 's win ters in de stad verblijven. Daarbij is letterlijk alles aan de strooperij ten offer gevallen,.waar na op alle mogelijke tijden en met alle denk bare vehikels het omgehakte wordt vervoerd. In de mooie bosschen op het bekende „Hoogt van het Kruis" bij -Hilversum zijn de boomen bij dozijnen gekapt en het aantal houtstroopers was hier zoo talrijk, dat de politie per auto razzia's ging houden. KOLENDAMP IN EEN KERKGEBOUW TE HOOGEZAND. In de kerk van de Baptistengemeente te Hoo- gezand zijn Zondagmorgen tijdens de gods dienstoefening enkele kerkbezoekers ongesteld geworden, terwijl de leider van den dienst, de evangelist R. Wolters uit Foxhol, zich ge noodzaakt voelde zijn preek af te breken. Een spoedig ontboden geneesheer constateerde bij allen kolendampvergiftiging. Zij werden ter verpleging naar hun woning overgebracht, ter wijl de dienst moest worden afgelast. EEN PSEUDO-CRISISAMBTENAAR TE UTRECHT. BATAN BATAVIA f BUITENZORG PRIANGAN CHERIBON PEKALONGAN r BANJOEMAS 1 KEDOE SEMARANG Kaart van Pelt., Op bijgaande kaart zijn de voornaamste plaatsen en havens van Java te vinden, alsmede de 18 afdeelingen, waaruit het groote eiland met zijn 42 millioen inwoners bestaat. De Japanners hebben troepen aan wal gezet in de provincie Ban tam (1) aan de kust ten Noorden van Serang; in dc provincie Cheribon (5) in de baai van Indramajoe en in de pro vincie Rembang (12) ten Oosten van de stad Rembang. De provincies zyn op de kaart genummerd. De Japanners hebben ook het eiland Bawcan, ten Noorden van Madoera in hun bezit en beheerschen de straat Soenda, tusschen SumatTa en Java. - Voor de komende operaties op Java raden wij onzen lezers aan, de kaart uit te knippen. Op de kaart is een kleine fout geslopen. Er staat Batam in plaats van Bantam. X Velen liepen in de val. Verschillende inwoners van Utrecht, die uit de dorpen levensmiddelen en andere goederen trachtten mee naai* huis te nemen, meestal als de duisternis over de stad was gevallen, zijn onaangenaam verrast door het feit, dat zij door een crisis-ambtenaar werden aangehouden. Ve len kwamen er met een bekeuring en het in leveren van de clandestien verhandelde goe deren af. doch een enkele werd het vuur zeer na aan de schenen gelegd, omdat de ambtenaar tot arrestatie wilde overgaan. Zoo geschiedde ook met een sigarenhandelaar, die vla een der toegangswegen van de stad dezen crisis-ambte naar tegen het lijf liep. Hij had wel niets bij zich, maar de ambtenaar ondervroeg hem toch dermate scherp, dat hij erkende thuis nog 1400 sigaren te hebben, die hij gaarne in den zwar ten handel wenschte te verkoopen. Wel is waar liet de ambtenaar den sigarenwinkelier ten slotte gaan, doch nadat hij zijn adres had ge noteerd, kwam hij even later aan het huls van het slachtoffer. Daar vertelde hij, dat men op het hoofdbureau van politie nog niet tot ar restatie wilde overgaan, doch dat de ambtenaar v/el de 1400 sigaren In beslag moest nemen. Al dus geschiedde en de winkelier was al lang blij dat hij er zoo afkwam. Doch nadat de ambte naar met de sigaren was verdwenen, ging de winkelier nog eens nadenken en toen kwam hem het geheele geval wel wat verdacht voor. En bij het politiebureau kon men hem ook niet veel verder helpen, want daar wist men niets van een crisisamhtenaar, die 1400 sigaren in beslag had genomen. Na eenig speuren kon v/orden gearresteerd de 32-jarlge vertegen woordiger. die zich als crisisambtenaar voor deed, doch in werkelijkheid een eerste klas op lichter was. Thans is hij achter slot en grendel. 41.000 SIGAREN GESTOLEN. Toen het personeel van de sigarenfabriek Al batros (de firma R .H. Koning) te Nieuwe- Pekela Zaterdagmorgen in de fabriek kwam, bleek dat er 's nachts bezoek was gebracht. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat een groote partij sigaren, nl. 41.000 stuks en een groote partjj tabak, welke voor verzending ge reed stonden, waren ontvreemd. Onmiddellijk werden de politie en marechaussee gewaar schuwd. die een onderzoek Instelden, tot dus verre echter zonder resultaat. BUITENLANDSCH GEMENGD. FRANSCHE DORPSKERK GEPLUNDERD EN IN BRAND GESTOKEN. In een kerk nabij St. Nazaire is Zondag brand uitgebroken. Toen het blusschingswerk geëin- digt was, bleek dat misdadigers de kostbare voorwerpen van eeredienst uit het tabernakel ontvreemd, de H.H. hosties over den grond verspreid, beelden stukgeslagen en met mis gewaden den brand gesticht hadden. De „Paris Soir" meldt, dat de daders kennelijk Spaansche anarchisten moeten zijn, die zich sinds jaren in deze streek ophouden en vlak bij de kerk gehuisvest zijn. Er is bij hen een huis zoeking verricht, waarbij inbrekerswerktuigen voor den dag zijn gekomen. Blijkbaar hebben deze anarchisten samen met Fransche commu nisten de kerk geplunderd en toen aangestoken. GROOTE BRAND TE NICARAGUA. In de hoofdstad van* Nicaragua, Managua, is een groote brand uitgebroken in loodsen, die werden gebruikt als bergruimte, voor materiaal, gebezigd bij de werkzaamheden aan den Pa- r.amaweg. Tal van vrachtauto's, allerhand machines voor den wegenaanleg, pneumatische persen en on- derdeelen ter waarde van 120.000 dollar werde* vernietigd. Dit verlies is vooral daarom zoo b^ langrijk, daar als gevolg van den oorlog h4 verbrande materiaal vrijwel niet te vervangen li.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1