LEIÖSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 Februari 1942 Tweede Blad No. 25130 9r» De tehuizen voor de trekkende jeugd ABDIJSIROOP Spreekwoorden van dezen tijd 82ste Jaargang De gemachtigde voor het jeugdherbergwezen over den toestand VRAGENRUBRIEK BijKINK-EN SLIJMHOEST Gemengd Nieuws FINANCIEN GEVEILDE PERCEELEN FEUILLETON De vrees voor den afgrond ÜwJ Li.rpenhAnt> 6oK NA U f* - - Bij de vaart van de Duitsche slagsche pen door het Kanaal beschermden voor postenbooten het eskader. Op de foto de bemanning van één dezer schepen heeft een Brltschen bommenwerper neergeschoten en neemt den vlieger aan boord. (Hoffmann-PK. Demmer) Mijnenzoekers tijdens hun dienst. - De paravanes liggen op het achterdek gereed om te worden uitgeworpen. (Weltbild-Polygoon-P.K. BeiLstein) V De heer de Vries te Oosterzee (Fr.) wilde zijn hond kwijt. Het dier werd op 25 December 1941 naar kennissen in Putten (Gel derland) gebracht. Na enkele dagen echter verdween de hond. Men had den hond reeds als verloren beschouwd, toen dezer dagen het dier weer bij den heer de Vries voor de deur stond, geheel vermagerd. Het is een raadsel, hoe de trouwe viervoeter den bijna 100 K.M. langen weg naar zijn oorspronkelijk tehuis heeft gevonden. (Polygoon-v. Bilsen) Vw -ZUCKe Ooot VoootM tfrflBUWB T*XTHL6©eo«RgN (Polygoon-Leemker) Vele klachten zijn In en na den vorigen zomer opgegaan over de z.g.n. vrije kamphuizen, die na het in werking treden van het kampeer- verbod jeugdigen trekkers en treksters nacht verblijf verschaften. Het A.N.P. heeft dit euvel besproken met den gemachtigde voor het jeugdherbergwezen, den heer G. A. van Dieren, die belast is met de or ganisatie van de jeugdherbergen en wien aller eerst de vraag gesteld werd, over het bestaan van eventueele plannen speciaal met betrekking tot de z.g.n. „wilde kamphuizen". Reeds in October van het vorige jaar aldus de heer Van Dieren heb ik mij tot de be voegde autoriteiten gewend met eenige uitge werkte voorstellen, teneinde te komen tot een betere organisatie van het jeugdherberg- en kamDhulswezen. Het doel van deze reorganisa tie "zou zijn, de jeugd te beschermen tegen schadelijke invloeden in hygiënisch of moreel opzicht, bij het overnachten buiten de ouder lijke woning. Het is thans algemeen bekend, ~dat de bij de N.J.H.C. aangesloten jeugdherberg ten volle den naam verdiend van „een veilig tehuis voor de jeugd". Ik behoef daar dus niet verder op in te gaan. Jarenlang was het echter in de kringen der verantwoordelijke 'jeugdl^prbergleiders en jeugd herberghouders een steen des aanstoots, dat zich naast de jeugdherbergen allerlei optrekjes, kamphuizen en kampschuren konden vestigen. Deze kamphuizen zijn alleen gebaseerd op materleele overwegingen, op winstbejag, in plaats van op idealistische motieven. U acht het bestaan van deze wilde kamphul zen dus eigenlijk ongewenscht? Dat zou ik niet zonder meer willen beweren. De kamphuizen voorzien in een dringende be hoefte van de jeugd: Zij stelden ook in den afgeloopen zomer duizenden jongeren in staat, op goedkoope wijze van hun vacantie te ge nieten. Er zijn tal van behoorlijke huizen on der, die in weinig verschillen uiterlijk al thans van de erkende jeugdherbergen. He laas is er echter veel kaf onder het koren. Bo vendien. en dit mag niet uit het oog verloren worden, is de eigenaar van een kamphuis al tijd min of meer afhankelijk van zijn klanten; hij mist de autoriteit van den herbergvader, die de groote jeugdherbergorganisatie achter zich weet en die er niet voor terugschrikt, de trekkerskaart in beslag te nemen bij even tueel wangedrag. Onze jeugdherberghouders hebben een vaste aanstelling en een vast sala ris, zij staan dus volkomen vrij tegenover hun gasten. Ik heb dan ook ruim vijf maanden geleden aan het departement voor opvoeding, weten schappen en kuituurbescherming het ontwerp voorgelegd voot een verordening, waarbij ln het kort het volgende bepaald zou worden: A) De controle op alle overnachtingsgele genheden voor minderjarigen wordt in handen gelegd van de N.J.H.C. B) Al deze overnachtingsgelegenheden moe-' ten voldoen aan de eischen, vastgesteld door de N.J.H.C. en bekrachtigd door het departe ment voor opvoeding, wetenschap en kuituurbe scherming; voldoen zij niet aan deze eischen, dan zullen zij binnen een zeker tijdsverloop moeten worden opgeheven. C) In alle goedgekeurde kamphuizen, die dan officieel erkent^ zullen worden als „tehui zen voor de jeugd", zullen de huisregels van de N.JJi.C. gelden. D) Allen die gebruik wenschen te maken van de „tehuizen van de jeugd" zullen in het bezit moeten zijn van een geldige en persoon-^ lijke trekkerskaart. Het spreekt welhaast vanzelf, dat huizen, waarin gelegenheid geboden wordt aan jeugdige personen tot overnachting, aan bepaalde eischen inzake veiligheid, hygiëne en moraal moeten voldoen. Deze eischen zijn door ons, in samen werking met enkele zeer deskundige vrienden, nauwkeurig vastgesteld. De huisregels van de NJ.H.C., die o.a. bepalen, dat er in en nabij de jeugdherbergen geen alcohol gebruikt mag wor den, dat er na half elf absolute rust moet heerschen enz., kunnen zonder meer voor alle kamphuizen overgenomen worden. Het verplicht stellen van onze trekkerskaart beteekent, dat het daarin de toekomst uitge sloten zou zijn, dat minderwaardige elementen in de rijen der trekkers sluipen. Deze regeling komt dus hierop neer, dat de ouders er zeker van kunnen zijn, dat hun kin deren overal behoorlijk terecht komen, mits zij hun trekkerskaart maar laten afstempelen ln de jeugdherbergen of „tehuizen voor de jeugd". Dat dit ook in het belang is van de bona fide kamphuiseigenaars, spreekt wel vanzelf. De kampeerboerderijen moeten gezien worden als een tijdelijke vervanging van de tent. Zij vallen dus niet onder het „trekken", maar on der het „kampeeren". De ordening en orga nisatie van het kampeerbedrijf kunnen wij ech ter gerust overlaten aan de A.N.WB., die op dit gebied reeds zeer verdienstelijk werk gele verd heeft." „Is het waarschijnlijk, dat de door u voorge stelde regeling reeds dezen zomer van kracht wordt?" „Helaas kan ik dit niet met zekerheid zeggen. Vooral na de ervaringen van den laatsten zomer wordt het, naar mijn meening. hoog tijd, dat er inderdaad ingegrepen wordt. Ook nu dreigt deze zaak echter weer op de lange baan ge schoven te worden. Ik ben echter van meening, dat er niet langer gewacht mag worden. De overheid dient hier den eenig juisten weg te bewandelen door de organisatie en saneering van het kampeerbedrijf en het treklterswezen op te dragen aan de lichamen, die hun kunnen in de practijk bewezen hebben: de A.N.W.B. en de N.J.H.C." K. J. te L. De winnende partij behoeft de kosten niet te betalen. H. P. te L. Voor het verzorgen van de distributiebescheiden moet gelegenheid worden gegeven zonder dat u daardoor schade lijdt. D. V. te N. U kunt inlichtingen inwinnen bij den raad van arbeid. P. L. te L. Als zij nog minderjarig is, moet u in den beschreven toestand berusten. R. M. te L. Waarschijnlijk valt u ook onder deze verordening. Wend u tot het arbeidsbureau. W. S. te W. Inderdaad zou een verzoek aan Provinciale Staten wellicht uitkomst kunnen brengen. Een spoedige verbetering zou dit waar schijnlijk niet brengen. Bespreek deze aangelegenheid eens met den burgemeester. zit er veel taaie slijm op luchtpijp en strottenhoofd vast. Geef Uw kind lucht en bespoedig de genezing met slijmoplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, .asthma. AKKER'S sWerelds beste Hoestsiroop ONDER EEN TREIN GERAAKT. I}e 40-jarige landbouwer J. G. Roosink, wonen de aan den Stroinkweg te Enschedé, die per rijwiel den onbewaakten overweg passeerde, be merkte door zijn doofheid niet, dat een trein naderde. R. werd gegrepen en plm. 140 meter medege- sleurd. Hij kwam onder de locomotief terecht en zou ongetwijfeld zijn vermorzeld, ware het niet, dat zijn lichaam door de remas van de voor wielen werd tegengehouden en daarmede over de bevroren sneeuw, welke tusschen de rails lag, werd voortgeschoven. Toen de trein tot stilstand kwam en het trein personeel het slachtoffer ging zoeken, kon men dit in de eerste oogenblikken niet vinden, doch spoedig slaagde men erin R. uit zijn hachelijke positie te bevrijden. Met een armbreuk en eenige schaafwonden, bleek dit ongeluk voor R. wel zeer gunstig te zijn afgeloopen. Hij_werd per zieken auto naar het R.K. Ziekenhuis te Enschedé over gebracht. DIEFSTAL VAN 500 GULDEN TE BREDA. Wegens het stelen van 500 grulden heeft de politie te Breda gearresteerd den ongeveer 28- Jarigen J. M. aldaar. De man was een kennis van de familie L. aan den Sluissingel te Breda en was er zoodoende van op de hoogte, dat in een doos een geldbedrag van 500 gulden gebor gen was. Een paar dagen geleden miste de heer L. het bedrag. Hij stelde de politie van een en ander op de hoogte en na ijverig speuren kon thans de ongeveer 28-jarige J. M. aangehouden worden. Deze ontkende wel aanvankelijk iets met de zaak te maken te hebben, doch het vuur werd hem zoo na aan de schenen gelegd, dat hij ten slotte bekende het geld weggenomen te hebben. Gelukkig voor den heer L. kon nog f.420 achterhaald worden. Van het resteerende bedrag had J. M. goeden sier gemaakt. DOODELIJKE ONGEVALLEN TE VELSEN. Donderdagmiddag is op het landgoed Water land te Velsen de 25-jarige Van H. uit Bever wijk bij het rooien van een boom uit den boom gevallen. De jongeman kwam op zijn rug terecht en was op slag dood. Gistermorgen is op den rijksweg onder Velsen de 19-jarige mej. M., wonende te Velsen-Noord, terwijl een vrachtauto haar passeerde, met haar fiets geslipt. Zij kwam met het hoofd tegen de auto en bleek deerlijk verwond. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was. kon slechts den dood constateeren. ECHTPAAR DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN. Gistermiddag zijn te Den Haag de 51-jarige H. N. en diens 63-jarige echtgenoote H. M. N. geboren W,, door de werkster, die zich 's mid dags aan de woning in de Abrikozenstraat ver voegde en op haar bellen geen gehoor kreeg, en die daarop na het openmaken van het deur raampje naar binnen ging, dood in de woning aangetroffen. Het bleek, dat beiden waren bedwelmd door uitstroomend gas, veroorzaakt door het feit, dat bij het hanteeren van een z.g. gaspook, de slang van de fitting aan den muur was gesprongen. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN. Een ernstig spoorwegongeluk is, naai* de Zweedsche radio meldt, gisteravond bij Soeder- taelje gebeurd. Tot dusver werden 10 dooden en 6 gewonden geborgen. METHYLALCOHOLVERGIFTIGING. Op het Roemeensch-Hongaarsche grensstation Curcici heeft zich een ernstig geval van methyl alcoholvergiftiging voorgedaan. Enkele dorpsbewoners zagen kans een restant methylalcohol dat in een wagon op het station was achtergebleven, te bemachtigen en op te drinken. Deze hoeveelheid was nog zoo groot, dat vijf menschen omkwamen. Anderen, die gerin gere quanta hadden gedronken, liggen met ern stige vergiftigingsverschijnselen in het ziekenhuis te Arad. Enkelen zijn blind geworden. REGELING VAN DEN UITVOER NAAR DUITSCHLAND. Op grond van een beschikking van de secre tarissen-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij, zullen met ingang van 2 Maart de uitvoerverboden niet meer gelden voor den uitvoer naar Duitschland. Voor een aantal industrleele producten blijft echter een controle aan de grens bestaan op grond van de vervoerverboden der distributie- wet. Voor zoover zulks niet reeds het geval was, gelden deze vervoerverboden niet alleen voor on dernemingen, doch tevens voor particulieren. De hierboven vermelde regeling heeft derhal ve tot gevolg, dat voor den uitvoer naar Duitschland van industrleele producten in het vervolg noch een vervoervergunnlng noch een exportcertificaat nueer aan de douane behoeft te worden overgelegd, behalve ten aanzien van de hieronder vermelde goederen waarvoor een door het betrokken rijksbureau afgegeven ver voervergunnlng (distributievergunning) moet worden overgelegd: Producten van de ijzer- en metaalverwerken de industrie, gereede textielproducten, lompen, bereide en onbereide huiden en vellen, drijfrie men en technische lederwaren, chemische pro ducten: lakken, en vernissen, kunstharsen, ter pentijnolie, aethyl-alcohol, calciumcarbide. zink- oxyde, choomzouten, saccharine, onbelichte films, citroenzuur, aetherlsche oliën, kunsthoorn, peroxyde en per-verbindingen, caustische of bij tende potasch (kaliumhydroxyde), schellak, caustische of bijtende soda (natriumhydroxyde), synthetische reukstoffen, cosmetica, tandpas ta's, wasch- en reinigingsmiddelen, tabakspro ducten. papier en papierwaren, alle soorten rondhout, alle soorten gezaagd hout, alle soor ten fineer, alle soorten triple^ en multiplex, alle soorten houtvezelplaten, houtwol, houten meu belen, alle soorten klompen, alle soorten houten zolen, alle soorten houten huishoudelijke voor werpen en kepkenbenoodigdheden, ruwe kurk. Voor den uitvoer van industrieele producten naar andere landen dan Duitschland blijft de bestaande regeling ongewijzigd van kracht en moet derhalve evenals tot dusverre een door den centralen dienst voor in- en uitvoer afge geven exportcertificaat worden overgelegd. De op grond van de bestaande monopolie regelingen voor landbouwproducten vereischte machtigingen blijven ongewijzigd. De voor het reisverkeer geldende bijzondere regelingen worden door het bovenstaande niet gewijzigd. Ten overstaan van Notaris B H. Stumpel te Leiden: Huizen en erven te Leiden Kagerstraat 12 en 14, in bod resp. f. 8302 en f8500, kooper de heer J. Peek q.q. te Roelof arendsveen voor f. 17.552. Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden: De perceelen te Leiden Oude Varken markt 9. Groenhazengracht 19. Sliksteeg 20 en Zwijnhoornsteeg zijn uit de hand verkocht. Het huis en erf te Leiden Wielmakersteeg 15. in bod f700, kooper de heer D. Kaajijq.q. te Leiden voor f.870. door MIGNON G EBERHARDT. (23 Paul antwoordde vrij langzaam: Nee niet voordat ik hier kwam, nadat Diane me had opgebeld en me had verteld, wat er gebeurd was. Donat's blik gleed naar Diane: Waarom deed u dat? Ik ik wilde het Paul laten weten, omdat hij zoo te zeggen ffamilie is. Hmm, zei de commissaris. Hij is ook ad vocaat. Twijfelde u er soms al aan, of het een zelfmoordgeval was, mevrouw Pale? Dacht u, dat het misschien moord kon zijn? Nee, riep Diane, zeer zeker niet! Richard heeft voorgestèld dat weZe zweeg en beet zich op de lip. De commissaris herhaalde: Dus Richard heeft voorgesteld, Paul er bij te roepen? Klopt dat? Calvin zei vlug: Wij dachten allen, dat het een verstandig'idee was. Terwille van de vrouwen Wij wisten, dat het een onpleizierige geschiedenis zou worden: er wordt altijd zooveel gepraat. En daarom dacht jullie, dat het niet kwaad zou zijn, je advocaat in de buurt te hebben. Tja, kan ilc me begrijpen. Kan ik jullie niet kwalijk nemenMaar, lieve help. zei hij met een soort verbazing Jeanne, kon niet uitmaken of het echt of geveinsd was. maar het klonk wel erg naïef maar, lieve help, ik moet het na tuurlijk heel anders aanpakken. Ik moet eetst uitzoeken, waar u allen dezen avond bent ge weest en wanneer Eve Lemain naar liet huisje ging en waarom ze daarheen ging. Ging ze er heen om iemand te ontmoeten: met iemand te spreken? Weer was er een algemeene stilte. De commissaris trok aan zijn sigaret en zei: Dus niemand weet of ze iemand moest spre ken? Niemand weet waarom? Nu de volgende vraagwanneer ging ze er heen? Calvin antwoordde: Ik weet niet, wanneer ze ging; ik denk dat niemand dat weet. Maar het was in elk geval na het eten. Zij ging dadelijk naar boven en zei, dat ze brieven ging schrijven. Ik denk zoo. dat dat het laatste is, wat we van haar gezien hebben. Dat komt wel uit, vulde Diane aan. Tante Lucie en ik hebben op de veranda gezeten tot tot het onweer begon. En tot het licht uitging, en we naar binnen moesten om kaarsen te zoe ken. En toen regende het, en zijn we hier ge bleven. Wat hebt u gedaan, meneer Pale? vroeg de commissaris. Ik ben dadelijk na het eten hierheen ge gaan. hier in de bibliotheek. Be had een inter communaal gesprek aangevraagd en moest daar op wachten.- Daarna heb ik een beetje zitten lezen en ben later naar boven gegaan. Ik had juist een stortbad genomen en mijn pyama aan getrokken toen Diane me riep. Richard was teruggekomen, zei Diane. Tante Lucie en ik zaten toen hier in de biblio theek en probeerden bij het kaarslicht te lezen. Hij kwam door de zijdeur naar'Binnen. Wij zagen dadelijk, dat er iets vreeselijk gebeurd was. Hij vertelde ons, dat hij haar daar dood gevonden had; dat zij zich opgehangen had. Hij zei dat hij haar had afgenomen, en tevergeefs getracht had, haar bij te brengen. Wat hebt u toen gedaan? Ik riep mijn man. Hij- kwam naar beneden, en hij en Richard hebben u en den dokter op gebeld Anders niet. Niemand van u heeft haar het huis zien verlaten? vroeg de commissaris. Diane schudde het hoofd; niemand sprak. Waar bergt u gewoonlijk uw regenjas op? informeerde de commissaris aan Calvin. Dat weet ik niet precies Ik denk in de halkast. Diane trok de wenkbrauwen op. Regenjas? Calvin legde uit, slecht op zijn gemak: Zij iiad mijn regenjas aan, over haar japon. I Lucie viel in: Die heeft sinds vorigen zo mer in de kast gehangen. Zij boog aloh voor over. Meneer Donat, waarom bent u er zoo zeker van, dat Eve vermoord is? Als Richard haar gevonden heeft in dien toestand... Z1j kan het niet zelf gedaan hebben, juf frouw Abot. Ziet u, er was in de kamer niets bij haar in de buurt, dat hoog genoeg was om op te staan. Niemand sprak. Jeanne herinnerde zich de kleine donkere kanier, en een gestalte; zij dacht dat die ergens op stond, totdat de bliksemstraal kwam en zij het touw zag, dat zich boven in de dakbalken verloor. Maar de commissaris had gelijk: alles stond scherp in haar geheugen af- geteekend en er was geen stoel of bank in de nabijheid van Eve. Calvin zei: Ziet u, tante Lucie, degene die haar daar ophing met een touw, zoodat het zou lijken of het zelfmoord was, heeft vergeten iets neer te zetten, - waar ze op had kunnen staan. Ze had den lus niet om haar hals kun nen leggen, als ze geen stoel of zoo had gehad om Toe, hou op, Calvin, zei Lucie. (Nadruk verbodenJ .(Wordt vervolgd.).

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5