Rangoon voor den val Binnenland ZATERDAG 28 FEBRUARI 1942 No. 25130 Verduisteren: 82ste Jaargang Groote vernielingen Berlin-Rom-Tokio over den oorlog in Oost-Azië De aanslag op Von Papen Terug naar particulier bezit in de bezette Sovjet-gebieden Verspreide berichten Het proces te Riom 19.16 uur 8.28 uur 19.18 uur 8.25 uur J J. C. Plate benoemd tot programma directeur van den Nederlandschen omroep De distributie Samensmelting van bonden EERSTE BLAD Prof. Goedewaagen leidt dag van den Ned. omroep in Een interview met Van Kleffens LEIDSCH DAGBLAD Directeur J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Plrerv.: K. Been. Lelden Naar Associated Press uit Mandalay meldt, blijkt uit een bericht van de Amerikaansche militaire delegatie, die met het transport van Rangoon naar Mandalay belast was van het materieel, op grond van de leen- en pachtwet aan Tsjoengking geleverd, dat al het in de ha vens liggende materiaal niet verzonden kon worden, daar deze in brand staan. Vluchtelingen uit Rangoon verklaren volgens Associated Press, dat Rangoon een „spookachtige stad"' is. waarin zich slechts nog enkele politie agenten en soldaten bevinden. Rangoon is vol van het ïawaai van de her haalde explosies en branden, die men veroor zaakt bij de tenuitvoerlegging van de politiek der verbrande aarde. Domei meldt uit Saigon, dat radio San Fran cisco heeft bekend gemaakt, dat de Japansche troepen, geconcentreerd langs de rivier de Sit- tang, gisteren stroomopwaarts zijn opgerukt om het eindstadium der omsingeling van Rangoon te voltooien. De nieuwe opstelling der vijandelijke troepen, een 100 km. stroomopwaarts van de stad. werd uiterst gevaarlijk genoemd. Tevens werd ver klaard, dat de thans waarneembare verflauwing van den strijd te land kan worden beschouwd als een bewijs, dat de Japanners bezig zijn de Britten over de Sittang te jagen en dat zij nieuwe versterkingen uit Singapore verwachten. Volgens een te Saigon opgehangen bericht van radio-Calcutta zijn de Andamanen ten Zuiden van Birma Dinsdag voor het eerst gebombar deerd en gisteren weer aangevallen. Naar het heet, was Port Blair het hoofddoel van den aanval. (D.N.B.). POLITIEK DER „VERBRANDE AARDE" OOK IN AUSTRALIË. Naar „Aftonbladet" uit Londen meldt, heeft de regeering in Nieuw Zuid Wales in Australië een commissie ingesteld, die de verantwoording er voor draagt, dat de politiek van „verbrande aar de" voor het geval een Japansche invasie plaats vindt, voor de volle honderd procent wordt uit gevoerd. De commissie moet bijzondere vermelings- patroullles opleiden, die voor de vernietiging van waardevolle installaties in bepaalde gebieden verantwoordelijk zijn. (D.N.B.). Onder het opschrift „de negentig dagen van den milliardenroes" levert het maandblad Berlin- Rom-Tokio scherpe kritiek op de vroegere op vatting der Anglo-Amerikaansche mogendheden over de onoverwinlijkheid der geallieerden in het gebied van den Stillen Oceaan en de waardeloos heid van het driemogendhedenpact. Churchill en Roosevelt hebben het driemogend hedenpact niet alleen genegeerd, zoo schrijft het blad, doch zij hebben bij iedere gelegenheid ge hoond. Het krachtigste argument tegen het pact waren toentertijd de milliarden. Getrouw aan de mechanische beoordeeling der wereld en haar krachten begon een waar goochelspel met on juiste cijfers, met behulp waarvan de totale dwaasheid van de conceptie van het driemogend hedenpact en de juistheid van de Anglo-Ameri kaansche onoverwinlijkheid werd bewezen. Er werd met milliarden gegoocheld voor vestingen op de eilanden Wake en Goeam. In den roes van deze cijfers bestond er geen ander argument. Men deed het voorkomen of een oorlog tegen Japan een streeling van het gehemelte en een prikkeling van de zenuwen der massa zou zijn. Men sprak van dezen oorlog als van een aan staand hanengevecht of bokswedstrijd. Niemand minder dan de Amerikaansche minister van marine. Knox, verklaarde categorisch, dat de ernietiging van Japan door de Noord-Amerika- nen precies negehtig dagen, nadat de oorlog zou zijn uitgebroken, voltooid zou zijn. Vervolgens wijst het blad er op, dat in een week de negentig dagen van Knox voorbij zijn. Het groote politieke bondgenootschap van het driemogendhedenpact. zoo schrijft Berlin-Rom- Tokio verder, heeft zich inmiddels tot een strate gisch apparaat zonder weerga ontwikkeld. Pearl Harbour, de Philippynen en Singapore zijn de etappes der Engelsche en Amerikaansche strijd krachten in den Stillen Oceaan en der vernie tiging van het Britsclie empire in het gebied van dezen Oceaan. Nog nooit in de moderne ge schiedenis heeft een staatsman de totale ineen storting van zijn politieke en militaire conceptie zoo drastisch en zoo tegen iedere verwachting te voelen gekregen als Churchill door het drle- mogenhedenpact. Alle factoren van dit pact hebben gedaan, wat er bij de conceptie van ver wacht werd. De factoren van de Britsch-Ameri kaansche conceptie hebben daarentegen niet alleen aan geen enkele verwachting voldaan, doch zij zijn bovendien een ontzaglijke bluf ge bleken. De milliardenroes van Churchill zal voor bijgaan. zoo verklaart Berlin-Rom-Tokio ten slotte. Te oordeelen naar dezen roes moet deze kater vreeselijk worden. (D.N.B.). ONDERZOEK HEEFT REEDS ENKELE AANKNOOPINGSPUNTEN OPGELEVERD. Van welingelichte zijde verneemt men, dat het onderzoek naar den bomaanslag op am bassadeur Von Papen reeds enkele aanknoo- pingspunten heeft opgeleverd omtrent de rich ting waai-heen.de sporen waarschijnlijk wijzen. De poging der Anglo-Amerikaansche propa ganda om den aanslag te wijten aan Duitsch initiatief met het doel om de betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije te benadeelen, wordt in politieke kringen te Berlijn absurd ge noemd. Uit al deze pogingen komt veeleer de zorg en zelfs de angst tot uiting voor het oogenblik, waarop Turkije het passend zal oordeelen om het resultaat van het onderzoek te publiceeren. (A.NP.) MINISTER ROSENBERG KONDIGT NIEUWE AGRARISCHE ORDENING AF. De Duitsche minister voor de bezette Ooste lijke gebieden, Alfred Rosenberg, heeft in overleg met den gevolmachtigde voor het Vier jarenplan. Rijksmaarschalk Göring, een nieuwe agrarische ordening afgekondigd voor de reeds door het civiele bestuur overgenomen gebieden der Sovjet-Unie. zooals die vroeger volgens de grenzen van 1939 waren. In plaats van het bolsjewistische kolcho zenstelsel komt een nieuwe ordening, die de landbouwbevolking van het Oosten tot de individueele bewerking van den bodem zal terugbrengen. Begrijpelijkerwijze is het niet mogelijk, de sinds twee decennia met alle middelen van ge weld in practijk gebrachte bolsjewistische me thoden, waardoor de boeren tot slaven werden gemaakt, van vandaag op morgen te verande ren. De ontbonden collectieve bedrijven zullen daarom eerst worden omgezet in gemeenschap pelijke bedrijven, waaruit zich vervolgens de individueele bedrijfsvorm zal ontwikkelen. Onafhankelijk van den definitieven vorm zal het tot een hofstede behoorende land tot parti culier bezit worden verklaard en van belastin gen worden bevrijd: eventueel zal het ook kunnen worden uitgebreid. In overleg met het opperbevel van de weermacht geldt de nieuwe agrarische ordening ook in de door de Duitsche troepen bezette gebieden, die nog niet door het civiele bestuur zijn overgenomen. (D.N.B.) VENEZUELA NEEMT' DEEL AAN DEFENSIE VAN CURACAO. Uit Venezuela wordt gemeld, dat dit land de uitnoodiging der uitgeweken Nederlandsche re geering om deel te nemen aan de verdediging van Curasao en Aruba heeft aangenomen. Ve nezuela zal een civiele en een militaire com missie uitzenden. (D.NJ3.). DE EGYPTISCHE PERS. De nieuwe Egyptische minister-president, Nair as pasja heeft verklaard, dat controle op de pers noodzakelijk is om de veiligheid van het land te waarborgen, aldus wordt uit Caïro ge meld. De perscensuur zal met de grootste streng heid worden uitgevoerd. (D.N.B.) VERKLARING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft op de persconfe rentie meegedeeld, dat de Zuid-Amerikaansche staten beschikbaarstelling van escorte voor de scheepvaart op het Westelijk halfrond hebben geëischt. Roosevelt betoogde, dat hij de maatregelen te dezen aanzien niet nader kon bespreken, daar hij anders militaire geheimen zou openbaren. Hij zei evenwel, dat men zijn uiterste best doet om zooveel mogelijk schepen op alle oceanen te beschermen. Hij betreurde het, dat ook hier vele" varkens de spoeling dun maken (D.N.B.). UITVOERIG VERHOOR VAN DEN OUD-MINISTER DALADIER. Op den vierden procesdag te Rlom heeft presi dent Caous bekend gemaakt, dat het hof de formeele excepties der verdedigers van Blum en £>aladier heeft afgewezen. Tijdens het verdere verloop der zitting begon het gerechtshof met een uitvoerig verhoor van Daladier. De president Caous liet bevestigen, dat Daladier van 1932 tot 1934 en van 1938 tot 1940 minister van oorlog of minister van defensie was geweest, om vervolgens tot de kern van de be schuldiging tegen Daladier te komen: le Onvoldoende voorbereiding van den oorlog; 2e De houding van Daladier in de bijeenkomst van den 23sten Augustus 1939 van den oppersten oorlogsraad. De president stelde Daladier de vraag: „Hoe komt het, dat gy, die van 1936 tot 1939 voorzitter van den oppersten oorlogsraad zijt geweest, in die drie jaren slechts één keer aan de bijeen komsten van dien raad hebt deelgenomen, hoewel deze toch vaker heeft vergaderd?" Daladier antwoordde daarop, dat de voorzitter slechts aan de bijeenkomsten behoefde deel te nemen indien er veranderingen in de organisatie van het leger ter sprake kwamen. Verder schrijft de wet niet voor, dat de minister van oorlog aan de bijeenkomsten deelneemt. Hij verklaarde voortdurend van de werkzaamheden op de hoogte te zijn gehouden. Daladier haalde ook nog een uiteenzetting aan van generaal Weygand van 1935, waarin deze de capaciteiten van Daladier als minister van oor log prees. Ondervraagd over het punt van de beschuldi ging „gebrekkige organisatie en instructie van het leger" verstrekte Daladier eenige getallen. Onder andere zelde hij, dat het aantal der actief dienende Fransche officieren In September 1939 37.000 bedroeg, terwijl Duitschland er slechts over 27.000 beschikte. Een grappig incident vormde het antwoord van Daladier op een vraag van den president, hoe de beklaagde over bepaalde bijzonderheden zoo goed ingelicht was: „Mijnheer de president, de gevangenis is goed op de hoogte". Tijdens het verdere verhoor gaf Daladier tal rijke cijfers over de tijdens zijn ambtsperiode op het gebied van organisatie van het leger en de bewapeningen bereikte resultaten. De president moest hem daarbij vaak een terechtwijzing toe dienen als hij zijn stem te veel verhief. Toen de „pantserdivisies" ter sprake kwamen betichtte Daladier degenen, die de inlichtingen hadden verstrekt ervan gelogen te hebben. De procureur-generaal, Cassagneau, noemde de na men van een aantal generaals als zegslieden, die later ook als getuigen gehoord zullen worden, waarop Daladier zeide: „Gij noemt me slechts overwonnen generaals". Aan het slot van het eerste deel der behande ling zeide Daladier dat men niet kan spreken van gebrek aan vooruitzien, indien men een cre- diet van 27 milliard francs besteedt. „27 milliard francs. Verraad. Fusilleert hem. Ik heb de maatregelen getroffen, waarvoor an deren niet den moed hadden. Daar ben ik trotsch op". Na de hervatting der zitting heeft Daladier zijn verdedigingsrede voortgezet, waarbij hij den vroegeren Franschen generalen staf voor de ge breken in de uitrusting en opleiding van het leger verantwoordelijk stelde. President Caous noemde nieuwe getallen, die de gebrekkige uit rusting tijdens de ambtsperiode van Daladier moesten aantoonen. Daladier bestreed de juist heid van een reeks naar voren gebrachte cijfers. Hij kon niet toestaan, dat men zich beriep op de verklaringen van zekere militaire persoonlijk heden, terwijl een deel van de authentieke ge tallen den Duitschers bij de ontdekking der do cumenten bij la Charité in den loop van den veldtocht tegen Frankrijk in handen waren ge vallen. Hij, Daladier, is er niet verantwoordelijk voor. wanneer de opdrachten door de fabrieken en bedrijven niet uitgevoerd konden worden door omstandigheden, die hem niet bekend waren en waarvoor de technici verantwoordelijk zijn. Hij verklaarde te kunnen aantoonen, dat het aan wezige materiaal door den generalen staf deels in het geheel niet gebruikt is, en dat het op die wijze op het beslissende oogenblik aan het front ontbroken heeft. Vervolgens stelde Daladier op nieuw den generalen staf verantwoordelijk voor het niet opstellen van pantserdivisies, waarbij hij wees op de meeningsverschillen, die ontstaan waren over het gebruik van het tankwapen bij de bevoegde militaire bevelvoerende Instanties, meeningsverschillen, die voor een belangrijk deel er toe hebben "bijgedragen, dat de opstelling van pantserdivisies werd verhinderd. Daar komt by, dat de pantserdivisies als zelfstandig wapen niet in overeenstemming waren met de Fransche oorlogsdoctrine. (D.N3.). van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan komt hedenmiddag op om 16.38 uur en gaat morgenoch tend om 7.36 uur onder; morgen avond komt de maan op om 17.45 uur om Maandagmorgen te 8.06 uur onder te gaan. De persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: De directeur-generaal van den Nederlandschen omroep, dr. ing. W. A. Her wij er, heeft met ingang van 1 Maart tot directeur van den programma- dienst van den Nederlandschen omroep den heer J. C. Plate benoemd. De heer Plate werd 25 April 1895 te Haarlem geboren. Nadat hij de H.B.S. in zijn geboortestad had gevolgd, diende hij tijdens den wereldoorlog zijn vaderland als reserve-officier bij de artillerie. Na den oorlog was hij op verschillende bank instellingen werkzaam, waarna hij in 1929 naar Zuid-Dultschland vertrok om in dienst te treden van een Hollandsche onderneming, het Jod-und- Schwefelbad te Wiessee. In den zomer van 1933 werd hij de oprichter en groepsleider van de N.S.B. voor de in Beleren wonende Nederlanders. In 1941 keei'de de heer Plate naar Holland terug om.zijn krachten beschikbaar te stellen in dienst van de beweging als verbindingsofficier tusschen het hoofdkwartier van de N.S.B. te Utrecht en het departement van volksvoorlichting en kun sten. In October van hetzelfde jaar ging hij over naar den Nederlandschen omroep waar hy ver bonden werd aan het bureau van den directeur- generaal. In een vraaggesprek met den nieuw- benoemden directeur van den programmadienst, die een goede kenner is van de muziek, de letter kunde en kunstgeschiedenis, wees de heer Plate er op, dat het zijn grootste streven in de toe komst zal zijn om de programma's in gezonden volkschen zin te doen samenstellen. „Myn grootste taak zal zyn". aldus de heer Plate „om een gezonde verhouding te scheppen tusschen de ontspanning en de voorlichting, welke in de radio geboden wordt, zoowel op het gebied van de muziek als op dat van dé letteren. Mijn bijzondere belangstelling bij al deze werk zaamheden gaat zoowel naar het land als de stad en ik hoop een zoo nauw mogelijk contact tusschen beide te bereiken". ZEEP. Gedurende het tijdvak van 1 Maart tot en met 31 Maart a.s. geeft de met „228" genummer de bon van de „bonkaart algemeen" alsmede de met „h" zeep gemerkte bon van de nieuw uit gereikte zeepkaarten, welke respectievelijk ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftyd tusschen twee en acht jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940); hetzij 90 gram huishoudzeep; hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941); hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941); hetzij 250 gram zeeppoeder; hetzij 450 gram waschpoeder. Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van een bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „h toiletzeep" gemerkte bon van de zeep- kaart, welke aan kinderen beneden den leeftyd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstel ling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar ge steld ten behoeve van wasscherijen. Evenmin is zulks het geval met vloeibare shampoo. Deze wordt uitsluitend beschikbaar gesteld voor kap pers. Een rantsoen vloeibare shampoo bedraagt een hoeveelheid van 200 gram. De bestaande regeling ten aanzien van was scherijen blyft onverminderd van kracht. De wasscheryen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeep- bon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de was scheryen eerst een bon van haar klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveel heid van twintig kilogram waschgoed, hetzij in eens, hetzy bij gedeelten, in behandeling te ne men. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo venstaand voorschrift ook geldt voor de zooge naamde „waschverzenders" die slechts als tus- schenpersoon tusschen het publiek en de was scherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoe ken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daar bij bonnen behoeven tc worden afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen gelden der halve niet voor beddegoed van hotels. HONDEN- EN KATTENBROOD. Voor de periode van 1 tot en met 31 Maart wordt op bon 15 van de voederkaart voor hon den verkrijgbaar gesteld: voor honden van groep 1, 10 kg. hondenbrood; voor honden van groep 2 10 kg. hondenbrood; voor honden van groep 3. 8 kg. hondenbrood: voor honden ran groep 4, 5 kg. hondenbrood; voor honden van groep 5,. 4kg. hondenbrood; voor honden van groep 6. 3 kg. hondenbrood. Op bon 15 van de voederkaart voor katten (groep k.) wordt voor dezelfde periode 11G kg kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 1 Maart zijn de bonnen no. 15 van vorenbedoelde kaar ten ongeldig, zij mogen dan niet meer worden aangenomen. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: De per 1 October 1940 voltrokken samensmel ting van N.V.V. en Nederlandsche Vakcen trale (N.V.C.) leidde tot het voeren van be sprekingen tusschen de verschillende bfj het comité ter behartiging van de algemeene be langen van overheidspersoneel (A.C.OP.) en de centrale van Nederlandsch Overheidspersoneel (C.N.O.P.) aangesloten bonden welke tot resul taat hadden: 1. Met ingang van 1 October 1940 samensmel ting van twee bonden van werklieden in over heidsdienst tot den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst; 2. In den loop van Januari 1941 fusie van acht ambtenaarsbonden tot den ambtenaarsbond; 3. Met ingang van 1 Februari 1941 samensmel ting van drie bonden van spoor- en tramweg personeel tot de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel. In verband met deze gebeurtenissen en de toetreding per 1 April 1941 van de Nederland sche vereeniging van spoor- en tramwegperso neel tot het A.C.OP. werd een viertal verte- gewoordigers uit den kring van het C.N.O.P. in het bestuur van het A.C O.P. opgenomen. Dit beteekent dus practisch een gedeeltelijke fusie tusschen A.C.OP. en C.N.O P. Tusschen de besturen van A.C.OP. en C.N.O.P. is thans overeenstemming bereikt over volledige samensmelting van beide combinaties ,met in gang van 1 Maart 1942. Het nieuwe comité zal worden genoeiftd: Comité van Overheidsperso neel. Hierbij zyn dus voortaan aangesloten de ambtenaarsbond. de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, de Nederland sche bond van personeel in overheidsdienst en de bond van Nederlandsche onderwijzers. Als vertegenwoordigers in de rijks-centrale-commis- sie van overleg blijven aangewezen de heeren L, J Bakker, W Luberti, H. Oltmans en H. M. Roos. terwijl de delegaties in het centraal over leg der samenwerkende gemeenten zal bestaan uit de heeren L. J. Bakker, W. Luberti, H. Olt mans en J. J. Staal. Het bureau van het comité vormt een onder deel van de sociaal-economische afdeeling van het N.V.V., waardoor de arbeid van het comité in het algemeen sociaal-economisch werk van het N.V.V. is ingeschakeld. N. G. VAN HEEK i Gistermiddag is te Enschedé op 67-jarigen leeftijd overleden de bekende textiel-industrieel, de heer N. G. van Heek. De thans ontslapene maakte vele jaren deel uit van de directie dei- firma Gebrs. van Heek, waarvan hij de oudste firmant was. Ook heeft hij een belangrijk aan deel gehad in de groote uitbreiding van de fa briek Schuttersveld dier firma. Voorts was hij commissaris van eenige andere textielonder nemingen evenals van de Twentsche bank en van het Twentsch station voor electrische stroom- levering aan Hengelo. De heer van Heek heeft zeer veel gedaan voor de bevordering van het textielonderwijs in Enschedé. AANNEMING WAFFEN S.S. Het bureau der Waffen S.S. tot aanneming van vrijwilligers voor. het Legioen Nederland, bureau Nordwest, Stadhouderslaan 132, te Den Haag, deelt mede, dat, aanmelding en aanne ming voor de verschillende S.S.-regimenten in den tijd van 28 Maart a.s. op de volgende plaatsen geschiedt: 2 Maart; 10 uur, Rotterdam. Deutsches Haus. 3 Maart. 10 uur, Tilburg, Werkliedenvereeni- ging. Tuinstraat 68: 16.00 uur, Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. 4 Maart, 10 uur. Arnhem, Deutsches Haus; 16 uur, Meppel, hotel Westerbeek. Woldstraat. 5 Maart, 10 uur, Groningen, Concert-huis, Pe- lestraat; 16 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 6 Maart. 10 uur, Amsterdam. Deutsches Haus. 7 Maart, 10 uur, Den Haag. Café Den Hout, Bezuidénhout-scheweg. 8 Maart, 10 uur, Utrecht, Deutsches Haus. Men wordt voor den duur van den oorlog aangenomen, 2 of 4 jaar. Voor het onderhoud van het gezin, in zoover het kostwinners be treft. wordt gezorgd. Een vrij spoorbiljet van de woonplaats naar de plaats van aanmelding en aanneming is by het bureau Nordwest. Stad houderslaan 132 te Den Haag. verkrijgbaar. Re tourbiljetten worden door het bureau van aan melding en aanneming, ongeacht of men aan genomen is, ja dan neen, uitgereikt. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Ter gelegenheid van den dag ran den Neder landschen omroep te Hilversum op Zondag a.s. zal de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, pFof. dr. T. Goedewaagen, persoonlijk aanwezig zijn en op de feestelijke bijeenkomst een inleidend woord spreken. Het A.N.P. meldt uit Washington: De minister van buitenlandsche zaken in de Nederlandsche emigrantenregeering, Van Kleffens, heeft de Amerikanen gewaarschuwd, dat zij den oorlog zouden verliezen, wanneer de Ver. Staten niet terstond,al hun strijdkrachten mobiliseerden. Van Kleffens legde deze verklaring af in een belangrijk interview, waarin hij verder een samenvatting gaf van zijn waarnemingen tijdens zijn werk in de Ver. Staten. Hij zelde, „dat het Amerikaansche volk een tragische fout zou ma ken, wanneer ltefc de kracht van de spilmogend- heden onderschatte, of wanneer het dacht, dat het nog tijd had om zijn voorbereidingen voor een beslissenden slag te kunnen beëindigen. Wanneer de zaken op de Stille Zuidzee voort gaan als thans, zullen de Ver. Staten den ooi-log verliezen. Het is thans-geen tijd om de gebieden, die opgeheven zyn, te ontzien, want het zal moei lijk zijn verloren gebied te heroveren, .wanneer de vijand zich daar eerst eenmaal heeft ge nesteld. Het zal veel menschenlevens kosten om het verlorene te heroveren. Onderschat den vy'and niet. Wij moeten het onaangename feit erkennen, dat wy allen het te licht hebben op gevat. Wij hebben de fout gemaakt te denken, dat. aangezien wij ons verheugen in een be schaafde levenswijze, die levenswijs ook eeuwig zou blijven". Van Kleffens sprak in zijn eerste interview ook over de kwestie van een grootcre politieke vrijheid voor Nederlandsch Indië na den oorlog. Hij zeide. dat hij voorstander is van een grootero autonomie der eilanden, maar niet van een vol strekte onafhankelijkheid. TOCH ROOKEN OP HAAGSCHE TRAMBALCONS. Als het niet te druk is. Dezer dagen hebben wy bericht, dat het in den vervolge verboden is op de voor- en achter- balcons van de Haagsche tramwagens te rooken. Uit dit bericht heeft het publiek de conclusie getrokken, dat het hier gaat om een absoluut verbod, wat nochtans niet het geval is. De betreffende dienstorder aan het personeel houdt n.l. alleen een verbod van rooken in, wan neer de balcons sterk bezet zyn. Er mag dus wel gerookj; worden, wanneer de balcons niet sterk bezet zijn, wat de conducteur, als chef van den wagen, heeft uit te maken. Dit laatste vermelden wij, zoo schrijft De Tyd, niet zonder reden, omdat er reeds'nu conflicten zijn ontstaan tusschen conducteurs en passagiers over de vraag of het balcon al dan niet sterk bezet is. Aan de opvatting der conducteurs heeft de passagier zich te houden. DE VLOEK DER LAMLENDIGHEID. Dit is geen vriendelijke uitdrukking, ik ben het met u eens, maar helaas, ook in ons land kam pen wy tegen dezen vloek der lamlendigheid. Groote groepen van ons volk worden beheef»6cht door die „laat-maai'-waaien"-mentaliteit. Zij zijn er in den loop der jaren aan gewend ge raakt, anderen de kastanjes uit het vuur to laten halen. Zoo wordt ook door velen met opzet het bolsje wisme als „ietS-dat-erg-meevalt" voorgesteld. Immers, een erkenning van het enorme gevaar zou beteekenen. dat de verplichting tot bestrij ding op den voorgrond treedt. Dat, landgenoot, is dé vloek der lamlendigheid, dat zou de ondergang van ons land en ons volk beteekenen, indien er niet duizenden Nederlan ders waren, die zich reeds beschikbaar stelden voor den strijd tegen het bolsjewisme. Die vloek der lamlendigheid. Landgenoot', ban dien uit. Er is een plicht te vervullen. Aanvaard dien plicht. Meld u aan bij het Vrijwilligers legioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te s Gravenhage. UITVOERING BOUWMATERIALENBESCHIKKING, De directeur van het Ryksbureau voor bouw materialen maakt bekend, dat de thans van kracht zijnde ontheffing van het verbod, zonder een van hem verkregen schriftelijke vergunning bouwmaterialen te verkoopen of af te leveren, met ingang van 1 Maart is ingetrokken ten aan zien van den verkoop en de aflevering van drai- neerbulzen en daartoe behoorende hulpstukken. Derhalve zal tot nader order de verkoop en de aflevering van draineerbuizen en daartoe behoo rende hulpstukken slechts zijn toegestaan met schriftelijke vergunning van genoemden direc teur. VASTSTELLING ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR CHAUFFEURS. Het college van rijksbemiddelaars heeft, blij kens de staatscourant van .heden, een regeling van arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor chauf feurs, die in dienst zijn van bouwondernemingen op de vliegvelden van het Duitsche Iuchtwapen. In deze regeling is aansluiting gezocht bij de regeling van arbeidsvoorwaarden voor bouwar beiders op de vliegvelden van het Duitsche Iuchtwapen. zooals deze op 14 Maart 1941 door het college is vastgesteld. Er is een indeeling gemaakt in vier loonge- bieden, waarvoor de uurloonen resp. bedragen 60, 58, 53 en 49 cent. Voor overwerk zal een toeslag worden betaald, indien langer dan 55 uur wordt gewerkt. Deze toeslag bedraagt 20%. Aan de chauffeurs is een minimum-weekinko- men van 40 uur loon gegarandeerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming Is aan R. IJzer op zyn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding en is als zoodanig benoemd prof. dr. M. J Lan- geveld. Aan dr. ir. C. J. van Nieuwen burg is op zyn verzoek eervol ontslag verleend als rector- magniflcus der Technische Hoogeschool te Delft,

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1