Binnenland STADSNIEUWS VRIJDAG 27 FEBRUARI 1942 No. 25129 Japansche luchtactie Beperking van het autoverkeer Verduisteren: 82ste Jaargang Vooral op Java De oorlog ter zee Duitsche luchtaanvallen Goebbels over de positie van Churchill Distributie van vaste brandstoffen De aanslag op Von Papen Verspreide berichten Nieuwe vergunningen met ingang van 1 April 19.15 uur 8.30 uur De nieuwe bonnen Rede van Mussert EERSTE BLAD Doodstraf voor gewelddadig optreden tegen Duitschers LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen» Gironummer; 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl/7erv.: K Been. Lelden Het Japansche Hoofdkwartier heeft medege deeld, dat de luchtmacht van het Japansche leger haar grondige actie tot vernietiging van de overgebleven luchtstrijdkrachten op Java voortzet en daarbij op 25 Februari bij een ver nietigenden aanval op het vliegveld van Kalidiati in totaal 37 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten of op den grond vernield heeft. Van Nederlandsch-Indische zijde wordt thans toegegeven, dat de Japansche troepen vrijwel de geheele residentie Benkoelen (Z.-W.kust van Sumatra) hebben bezet. Luitenant-gouverneur-generaal Van Mook heeft een radiorede gehouden, waarin hij deed uitkomen, dat de geallieerde krachtsontplooiing nog lang kan uitblijven. Naar de Britsche berichtendienst meldt., heb ben volgens een officieel bericht uit Batavia Japansche vliegtuigen op 25 Februari behalve de vliegvelden in de nabijheid van Pal^mbane ook een vliegveld op West-Java aangevallen. Zii lieten daar vele bommen vallen. Volgns hetzelfde Nederlandsch-Indische com muniqué is in twee petroleumtanks brand ont staan bij een Jananschen aanval op de petro leumhaven van Tandioeng. Ook de haven van Soerabaja is opnieuw aan gevallen. De Japanners hebben Sinkawang op West- Borneo bezet. (D.N.B Ook thans heeft men te Batavia nog geen be richten omtrent den toestand op Bali. Algemeen wordt echter aangenomen, dat de Japanners stevig in het bezit, ziin van het Zui- delük deel van h®t eiland tprwiil on het Noor delijk deel de Nedoriandsch-Indische trocnen naar men veronderstelt nog tegenstand hteden. (D.N.B Het Japansche Hoofdkwartier meldt nog naar het D.N.B. meldt, dat een vijandelijk vliegkamp schip op 21 Februari vermoedelijk tot zinken is gebracht bij een door verscheidene Japansche marinevliegtuigen ondernomen aanval, die zich met hun bommenlast. direct op het vliegkamp- schip stortten. Het vliegkampschip voer met een sterk vlooteskader eenige honderden mijlen ten N.O. van Nieuw-Guinea. Het werd, naar in het communiqué verder wordt gezegd, zwaar be schadigd en vloog in brand. Gezien den omvang der schade is het niet uitgesloten, dat het schip verloren is gegaan, hoewel van het zinken geen bevestiging is binnengekomen. Een ander vijan delijk oorlogsschip werd zwaar beschadigd. Het Japansche hoofdkwartier heeft voorts meegedeeld, dat 10 vijandelijke jagers in lucht gevechten zijn neergeschoten en dat 9 Japansche vliegtuigen tot dusver niet zijn teruggekeerd. Het vliegkampschip, dat ten Noord-Oosten van Nieuw-Guinea vermoedelijk tot zinken is gebracht, is volgens de meening van Japansche deskundigen waarschijnlijk het Amerikaansche schip „Yorktown", dat 19.900 ton meet en een snelheid van 34 knoopen heeft. Dit schip werd in 1937 in dienst gesteld. Nog deelde een Japansche zegsman mede: Meer dan 1000 vijandelijke vliegtuigen en bijna 50 duikbooten zijn reeds vernietigd. Van de 16 beschadigde Japansche schepen zijn er zes reeds weer hersteld. Ondanks het ongunstige klimaat in het Zuid- Oosten zijn slechts enkele tientallen Japanners door een tropische ziekte aangetast. SCHEEPS VERLIEZEN DER ANGLO-AMERI- KANEN RUIM 15% MILL. B.R.T. In aanvulling op het weermachtsberlcht van gisteren wordt aan het D.N.B. gemeld: Met de vernietiging vdn het uit dertien sche pen bestaande convooi is het sedert het uitbre ken van den oorlog tot op heden officieel bekend gemaakte verlies aan koopvaardij tonnage- voor Engeland en de Vereenigde Staten (zonder de Italiaansche en Japansche successen en zonder sovjet-Rusland) tot meer dan 15% millioen b.r.t. gestegen. Engeland heeft daardoor tot nu toe meer dan de helft van zijn bij het begin van den oorlog Aanwezige scheepsrulmte verloren. De nog overgebleven vrachtschepen moeten routes volgen langs den geheelen wereldbol. Geen wonder, dat in de Engelsche pers be zorgdheid tot uiting komt en ook lord Alexan der in het Lagerhuis zich pessimistisch uitliet over de Britsche tonnage. Zoo schrijft de „Daily Telegraph", dat thans de straf volgt op het feit, dat men na den wereldoorlog van 19141918 de beteekenis van een sterke koopvaardijvloot voor Engeland heeft vergeten en het lot der Engelsche zeelieden niet heeft verbeterd. Een sterke koopvaardijvloot geeft steeds de basis der veiligheid van Groot- Brittannië. In 1939 echter was Engeland in dit opzicht zwakker dan in 1914 den oorlog inge gaan. Engeland heeft steeds nog niet het groot ste gevaar, dat het bedreigt door het gebrek aan koopvaardijruimte, overwonnen. Integendeel, door het toetreden van Japan tot den oorlog is dit gevaar nog grooter geworden. Wanneer na een groote militaire catastrophe in het openbaar ge vraagd wordt naar de oorzaak, kan men in ieder geval als antwoord wijzen op de schaarschte van handelsschepen. Wanneer Engeland den oorlog wil winnen, moet alles in het werk worden gesteld om nieuwe koopvaardijschepen te bouwen. De Duitsche luchtmacht heeft hevige aanval len ondernomen op het schiereiland Kertsj. Gisteren bombardeerden Duitsche gevechts vliegtuigen in de avondschemering de stad Kertsj en de haven met bommen van het zwaarste kaliber. Zware verwoestingen In de haveninstallaties werden door de vliegers waar genomen. Aanvallen in scheervlucht werden onderno men op de haven Noworosik aan de Oostkust der Zwarte Zee, waar de Sovjpt-oorlogsscheo°n liggen. Ook hier konden ontploffingen door vol treffers worden waargenomen. Formaties gevechtsvliegtuigen en stuka's on dersteunden de operaties van het leger op Kertsj. Daardoor werd een bolsjewistische aan val reeds in de kiem gesmoord, waarbij de vijand -zware verliezen aan menschen en mate- riaal leed. (D.N.B.). DE TIJD EEN ZEER ONBETROUWBARE BONDGENOOT VOOR DE BRITTEN Onder het opschrift „Churchill's truc" houdt rijksminister dr Goebbels zich in het hoofdar tikel van het weekblad „Das Reich" bezig met de vraag, waarop Churchill's invloed op het Engelsche publiek en de Britsche openbare mee ning berust, daar het Churchill ontbreekt aan elke groote strategische begaafdheid, zoowel bij politieke als militaire oorlogvoering. Churchill, aldus de minister, lijkt op den dok ter. wiens truc het is principieel aan het bed van een ernstige zieke de prognose te stellen: „hij zal sterven" Churchill volgt dus de methode het verleden somberder af te schilderen dan het was. teneinde aldus het heden llchtender te doen schijnen Hij geeft toe. het gaat ons slecht doch voegt eraan toe. het ging ons nog slechter. Dit is wel niet juist, doch Churchill houdt rekening met de vergeetachtighed van zijn pu bliek. dat <n het geheel niet de moeite neemt na te lezen, wat hij werkelijk in Augustus van het vorig jaar gezegd heeft om dat te vergelij ken met wat hfi vandaag zegt Daarom doet hij een beroep op den tijd als traditioneele bondgenoot. Niemand zal willen bestrijden, zoo schrijft dr Goebbels, dat de tijd in dpn lonp vap 2 jaar oorlog in werkeliikheid gebleken is een zeer ontrouwe en de meest on betrouwbare bondgenoot der Engelschen te ziin. dien men zich kan denken en dat de positie der Engelschen in 1942 in de wereld nog veel prècairder zal worden genoemd. Het Eneelsche volk laat zich Churchill welge vallen Hij is de vloek van het volk zijn booze geest, een man die over alles beschikt om bij de catastrophe van Groot-Brittannië den dood graver te spelen. Wij kunnen plkaar slechts gelukwenschen met dazen Churchill. Men mag niet wenschen, dat hij heen gaat, men moet hem in watten leggen, want hij is de baanbreker van onze totale overwinnine. (D N.B.) EEN EXTRA-BON VOOR GEZINNEN MET EEN ZUIGELING VAN 6 MAANDEN OF JONGER. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste j brandstoffen. Om de meest ernstige gevolgen van den huidigen brandstoffennood te voorkomen, is, in overleg met den geneeskundig hoofdin specteur van de volksgezondheid, besloten, ten behoeve van huisgezinnen met een zui geling van zes maanden of jonger één een heid brandstoffen ter beschikking te stellen. De zeer zorgelijke kolenpositie maakt het helaas onmogelijk, ook voor andere groepen der bevolking extra bonnen ter beschikking te stellen of thans bonnen geldig te verkla ren, daar de daarvoor benoodigde kolen niet aanwezig zijn. De bovengenoemde leeftijds grens van zes maanden is dan ook mede met het oog op de beschikbare hoeveelheden, bepaald. Om de in aanmerking komende gezinnen zoo spoedig mogelijk in het bezit van kolen te stellen, kan op 2 en 3 Maart a.s. op ver toon van de distributie-stamkaart „hoofd" en dc stamkaart van de zuigeling, die na 31 Augustus 1941 geboren is, een bon voor één eenheid vaste brandstoffen bij den plaatselijken distributiedienst worden afge haald. Tevens zal die dienst dan een bewijs van voorranglevering afgeven. Ieder hande laar is, indien hij over voorraad beschikt, verplicht, om. tegen inneming van de bon en dit bewijs, bij voorrang te leveren, ook al is de klant niet bij hem ingeschreven. ONDERZOEK NOG IN VOLLEN GANG. Het onderzoek naar aanleiding van den aan slag op den Duitschen ambassadeur Von Papen te Ankara wordt voortgezet. Tot op heden is het resultaat daarvan nog niet officieel medegedeeld, doch naar men ver neemt is zoowel tè Ankara als te Istanboel een aantal arrestaties geschied. De bewaking in de grensplaatsen is versterkt. vooVal de grens naar Syrië, de eenige normale verbinding naar het buitenland, die den En gelschen nog open staat. Vooral op doorgaande reizigers wordt sterk gelet. De laatste dagen heeft een aantal En gelschen en Amerikanen Turkije reeds in Zui delijke richting verlaten. De politie te' Istanboel heeft tot nu toe vijf Engelschen gearresteerd. Daaronder bevindt zich de journalist Goddie. De arrestaties werden verricht in verband met de anti-Duitsche pam fletten, die half Februari in Istanboel zijn verspreid. De Turksche politie zou intusschen hebben vastgesteld, dat de pamfletten niet in Turkije zijn vervaardigd, doch langs biizonderen wee het land binnen zijn gebracht en hier werden verspreid. De Turksche regeering heeft haar organen opdracht gegeven alle verstoringen der open bare orde zonder pardon te vervolgen en te onderdrukken, onverschilig van welke zijde zij 1 tusschen belde landen, waaraan thans een eind uitgaan. /D.N.B.) gekomen is. (D.N.B). VELDMAARSCHALK KESSELRING ONDERSCHEIDEN. De Fuehrer heeft aan generaal-veldmaarschalk Kesselring als 78ste soldaat van de Duitsche weermacht het eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het,IJzeren Kruis verleend. (D.N.B.). BRITSCHE BOMMEN OP DENEMARKEN. Engelsche vliegtuigen hebben gisternacht bo ven een groot deel van Denemarken gevlogen en bommen geworpen op een stad in Oost Jutland en op enkele plaatsen op Fünen. Door dezen aanval is naar het Ritzau- bureau verneemt, schade aangericht aan ver schillende particuliere woningen, waarvan er enkele werden vernield. Een vrouw werd ge dood. een andere burger gewond. D.N.B.). ENGELAND STAAT EILAND PATOS AAN VENEZUELA AF. Naar uit Venezuela gemeld wordt, is in Cara cas een overeenkomst gesloten tusschen Groot- Brittannië en Venezuela, volgens welke Engeland het aan de Oostkust van Venezuela gelegen eiland Pato^ aan Venezuela afstaat. Het eiland vormde reeds sinds geruimen tijd een twistpunt De secretaris-generaal van het departement van waterstaat maakt het volgende bekend: Teneinde het gebruik van personenauto's zoo veel mogelijk te doen geschieden ten algemee- nen nutte en ten behoeve van gewichtige be langen moeten verdere besprekingen worden ge voerd. Personenauto's zullen, zoowel in den open baren dienst als in het economisch leven en het overige verkeer, slechts mogen worden gebruikt ter wille van vitale belangen. Tijdsbesparing alleen rechtvaardigt het gebruik van een per son pnaut.o niet. Dit geldt in het biizonder nok voor ritten over qroote afstanden. Rillen, wplke slechts ten doel hebben. op gemakkelijkere of aaneenamere wijze te reizen, zijn ten eenenmale ontoelaatbaar. Het ligt in het voofnemen alle vergun ningen voor personenauto's, welke verleend zijn op grond van het eerste uitvoeringsbe sluit van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat, betreffende het vervoer van personen, met ingang van 1 April 1942 in te trekken en te overwegen, in hoeverre een nieuwe vergunning kan worden verleend. Voor zoover nieuwe vergunningen gegeven worden, zal dit geschieden onder nadere aan de vergunning te verbinden voorwaarden. Deze voorwaarden zullen Inhouden, dat geen oersonenauto's zullen mogen worden gebruikt voor A. ritten op Zaterdag na 18 uur of op Zon- en feestdagen: B. ritten over meer dan 75 km. van de stand- j plaats (hemelsbreedte gemeten) C. ritten binnen stedelijk gebied, voor zoover openbare vervoermiddelen kunnen worden ge bezigd: D. ritten tot het bezoek van theaters, concer ten, bioscopen, lezingen, vergaderingen, café's, restaurants e.d.: E. ritten uitsluitend tusschen woonhuis en plaats van werkzaamheid. Deze voorwaarden gelden ook voor het ge bruik van personenauto's in den openbaren dienst, voor zoover niet met betrekking tot de ritten, bedoeld onder A en B nadere dienstvoor schriften worden gegeven. De voorwaarden onder A, C en E gelden niet voor artsen, en veeartsen, mits zij op de voor ruit het gebruikelijke kenteeken voeren, vroed vrouwen, verplegers en verpleegsters, in de uit oefening van hun beroep. Voorts kunnen door den Rijksinspecteur van het verkeer op verzoek uitzonderingen op de voorwaarden onder A, B, C, en E wordën toege staan. Er wordt in het bijzonder op gewezen, dat deze voorwaarden- ook gelden voor personen auto's, die op gas of op vaste brandstof rijden. Teneinde de bovengenoemde voorwaarden reeds voor de uitgifte van de nieuwe vergun ningen toepassing te doen erlangen, worden zy door dezen als aanwijzing ingevolge de ver ordening nr. 15 1940, betreffende het vervoer van personen en goederen bekend gemaakt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat over treding van deze aanwijzing er toe kan lijden, dat geen nieuwe vergunning wordt verleend. De naleving van bovengenoemde voorwaarden zal door verscherpt politietoezicht worden gecon troleerd. van hedenavond lot morgenochtend De maan kwam hedenmiddag om 15.36 uur op en gaat morgen ochtend om 7.02 uur onder. ZEEP VOOR MAART. De gebruikelijke rantsoenen brood, vleesch en aardappelen zijn de volgende week ver krijgbaar op de bonnen 11 van de daarvoor bestemde kaarten. Voorts is voor het koopen van boter (voor houders van vetkaarten boter, margarine of vet) aangewezen bon 11 van de boterkaart. Deze bon gaat morgen in en loopt tot en met Zondag 7 Maart, dus over een periode van 8 dagen. Ten slotte geeft gedurende Maart bon 228 van de bonkaart algemeen, recht op het koo pen van een rantsoen zeep, terwijl eveneens zeep resp. toiletzeep verkrijgbaar is op de H-bon van de kaarten voor zeep en toilet zeep. IN EEN BIJEENKOMST TE ARNHEM. In een zeer druk bezochte openbare bijeen komst van de N.S.B. in het gebouw Musis Sa crum te Arnhem heeft de leider der N.S.B., ir. Mussert, gisteravond het woord gevoerd. Spr. wees allereerst op het dreigende verlies van Ned.-Indië en legde er den nadruk op, dat niet Japan aan Ned.-Indië den oorlog had ver klaard, maar dat de gevluchte regeerders in Londen den oorlog aan Japan hadden verklaard. De dag. dat geheel Ned.-Indië door Japan bezet zal zijn, zal een der zwaarste dagen in onze his torie sinds 150 jaren ziin. Het verschrikkelijkste van alles is echter dat dit niet noodig was, maar dat het anders had kunnen zijn. Spreker ging vervolgens de gebeurtenissen der laatste jaren na en wees er op, dat niet de N.S.B. voor de catastrophe van Mei 1940 verantwoordelijk was. Een Godsgericht gaat thans over ons volk. Laat men eens denken aan de groote voedselvernieti- ging van vroeger toen per jaar 90 millioen kg. groenten vernietigd werden en aan de honderd duizenden werkloozen van toen. Niet de N.S.B. maar zij, die toen regeerden waren daarvoor verantwoordelijk Door Europa en door de ge heele wereld gaat thans een revolutie als nooit te voren. Als Engeland dezen oorlog zou winnen, zou het bolsjewisme de werkelijke winnaar zijn en dat zou bil Winterswijk geen halt, houden. Wii zijn dan ook grooten dank verschuldie aan de Duit sche weermacht, die thans verhopdt dat het communisme Europa overstroomt. Wij hebben het ereloof. de hoon en het vertrouwen, dat het bolsjewisme vernietigd zal worden dank zij de geniale leiding van Adolf Hitler. In het van het bolsjewisme bevrijde Europa zal pëen oorlog meer mogelijk ziin. Economisch zal het. nieuwe Europa niet meer afhankelijk zijn van Enge land of van Amerika en als men dan vraagt naar onze onafhankelijkheid dan antwoordt spr.: sedert de dagen van De Ruyter ziin wij niet meer onafhankelijk geweest, maar waren wil afhankeljik van Engeland. Die onafhanke lijkheid. die een fictie was, zullen wii verliezen, maar wii zuU°n onze taal. onze zeHon. kortom onze heele cnlt"nr b°houden. De Führer heeft Verzekerd, dat Nederland Diets ontnomen zal worden. Fn als men vraagt hoe het. in de toe komst met Indië zal ca an dan wiist. spr. on de verklaring van Tojo. dat de tradities van Ned.- Indië geëerbiedigd zullen worden door Japan, mits Ned.-Tndië bereid is mede te werken aan de totstandkoming van de wplvaartsruimte in Oost,-Azië. Die verklaring heeft een basis om voort te werken, zii het een smalle basis. Sor. besloot met een beroep ot> allen om vol vertrou wen medp te werken aan de toekomst van het nieuwe Europa. DE PRIJS VAN GEFILEERDE SCHAR. De dienst van den gemachtigde voor de prijzen deelt mede: Het blijkt bij het publiek verwondering te heb ben gewekt, dat gedurende de afgeloopen weken Dit Nummer bevat TWEE Bladen Een Nederlander heeft op den ochtend van 25 dezer in Den Haag twee Duitsche ambtenaren bij de rechtmatige uitoefening van hun functie handtastelijk aangevallen en door vuistslagen aanmerkelijk gewond. De dader moest zich nog den zelfden dag voor het Duitsche ge rechtshof verantwoorden, dat hem wegens misdrijf volgens art. 1 der verordening tot bescherming van de orde (gewelddadig optreden te gen Duitschers) ter dood veroor deelde de prijs voor de scharfilet niet onbelangrijk is gestegen. Veelal is deze prijstijging den winkelier verweten, die echter den fileerder aansprakelijk stelde. De oorzaak moet echter worden gezocht in de moeilijke weersomstandigheden, waardoor de vischaanvoer is teruggeloopen en de nog vrije zeevischprijzen zijn gestegen. Wordt het weer weer minder koud en neemt de aanvoer weer toe, dan zal ook de prijs van gefileerde schar weer tot het oude peil dalen. DE N.S.B. EN OVERHEIDSFUNCTIES. Volk en Vaderland publiceert in het jongste nummer een bevel van den Leider, dat alle leden der N.S.B., alvorens zij een ambt in over heidsdienst aanvaarden, daartoe de schriftelijke toestemming behoeven van de leiding der bewe ging. Het is noodzakelijk, aldus het bevel, door dat de N.SJB. steeds meer leden in overheids dienst moet afstaan, dat de beweging over ieder harer, die den staat ter beschikking zullen wor den gesteld, nauwkeurig zal worden ingelicht. De regeling heeft de instemming van den rijks commissaris. met wien terzake overleg is ge pleegd. overtreding van de bepaling kan uit sluiting uit de beweging ten gevolge hebben. NOG ENKELE DAGEN. Nog enkele dagen en de maand is weer ten einde. Heeft u al nagezien welk bedrag uw firma dan voor de Nederlandsche Ambulance beschik baar zal stellen? Of stelt u er geen belang in op de eerelijst genlaatst te worden? Honderden Nederlandsche firma's komen daarop reeds voor. Zorgt er voor dat ook u gezegd kan worden: „Hij verstond zijn tijd en wist wat zijn plicht was Maak een bedrag over op gironummer 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE KLOP OP DE DEUR. Er wordt op de Nederlandsche deur geklopt, al maanden lang, door de Europeesche volkeren, die ons continent verdedigen tegen bolsjewisme, plutocratie en jodendom. Die klop op de deur, op onze deur, werd ge hoord door tienduizenden, die weten dat deze klop beteekent, dat ons volk wordt opgeroepen om den strijd te helpen voeren, totdat het bols jewisme vernietigd is. Luister landgenoot, er wordt op de deur ge klopt. Daarvoor kunt gij niet doof blijven, want onze toekomst zal afhangen van het aantal landgenooten, dat luisteren wil. Dat kloppen beteekent dat ook gij wordt uit- genoodied naar buiten te treden, uw plaats in te nemen in de gelederen van onze strijders aan het Oostfront Die klop op de deur herinnert u aan uw voornemen om u te melden bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, te 's-Gravenhage. ROXINI'S EXPRESS REVUE 1942. Een reis door vreemde landen. Menigeen is verlangend naar een reisje in het buitenland, waarvan in dezen tijd niet-s ko men kan. De Roxini Revue Express brengt u echter eerst naar „Mooi Holland" dan naar „Modern Parijs", „Montmartre" „Zuid-Afrika", „Italië", „China", het Rumbaland", „Oud- Weenen", „Tirol", „Berlijn". „Het land van den Czardasz" en na deze rondreis weer naar Hol land terug. Er is een enthousiast en hard werkend troepje jongeren, w.o. Chris de la Mar als eenig oudere, die deze tournée voor u verzorgt. Lang niet altijd tot volle bevrediging, want verschil lende der sober opgezette en volgens een te ge lijkluidend recept verzorgde scènes, doen nog dilettantistisch aan Maar daarnaast is toch óók veel, dat tot tevredenheid stemt, vooral door het vlotte tempo, waarin men deze wereldreis in tw.ee en een half uur aflegt Er wordt in deze revue voornamelijk gedanst en gezongen, terwijl vooral Chris de la Mar wel eens met zijn praatjes geestig voor den dag kan komen, al had hij een heele toej;. om het handjevol toeschouwers tijdens zijn Tyrolerlied tot meezingen te krijgen. Emmy Claritz zong en acteerde met temperament, Wim Wama kon als conducteur-conferencier de wonderlijkste gri massen maken, maar moet dit niet overdrijven: dan gaat de aardigheid er gauw af! Dick Wama onderscheidde zich door uitstekende imitaties, waarvan vooral die van Speenhoff goed getrof fen was en het „Trio Dorsay". bestaande uit Ivonne, Cor Tjemkanoff en Jack Bow, waarbij zich meermalen Ellie Toubanova verdienstelijk aansloot, danste geschoold en met artistiek in zicht in sterk uiteenloopende stijlen. Het beste van den avondDan was er nog de zanger Tonny Roxini, die by voortduring te onbewogen blijft en het orkest onder leiding van Jo Kapper, dat kranig en met vaart accompagneerde. De voornaamste verdienste van deze revue is de groote animo, waarmee zij wordt uitgevoerd en dit vergoedt veel van de magere aankleeding en de op ongelijk niveau staande prestaties. Mogen vanavond méér liefhebbers dit reisje door verre landen meemaken, dan gisteren hét geval was. Gelukkig lieten de Roxini Expressers, die den ganschen avond onvermoeibaar in trouw waren, zich door de vrijwel leege Stads- zaal niet van de wys brengen! Th. J. Hannema. HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Ons Huis", Meerburgstraat 10. Leiden. Afkomstig uit Gouda. Wijzigingen: W. F. Engels, Heerengracht 60, Leiden, lood- gietersbedrijf. Nieuwe Eigenaresse: Wed. M. J. Engels-Otgaar, Leiden. B. Mensen, St. Jorissteeg 22, Leiden, paarden- slagerij. Uittredend Eigenaar: B. Mensen, Leiden, dd. 19 Febr. 1942. Wijziging handelsnaam in: J. Bolle. Nieuwe Eigenaar: J. Bolle, Leiden. J. van Weeren Hzn. Korte Raamsteeg 8385, Leiden, handel in lompen en metalen. Overleden Eigenaar: J. van Weeren, Leiden, dd. 20 Febr. 1942. S. Zeilstra, Kloksteeg 5, Lelden, brandstoffen- handel. Overleden Eigenaar: S. Zeilstra, dd. 18 Febr. 1942. Café „De Pereboom", Looierstraat 15, Leiden. Overleden Eigenaar: S. H. van Iterson, Leider dorp, dd. 7'Jan. 1942. Nieuwe Eigenaresse: Wed. M. M. van Iterson-Blansjaar, Leiderdorp. Th. W. van Niékerk en Zonen, Dorpsstraat B 87, Warmond, bloembollenkweekery en -han del. Overleden Vennoot: Th. W. van Niekerk, Warmond, dd. 10 Jan. 1942, Fa. Th. W. v. Niekerk, Dorpsstraat B. 87, War mond. Brood-, beschuit-, banketbakkerij. Over leden vennoot: Th. W. van Niekerk, Warmond, d.d. 10 Januari 1942. Th. W. van Niekerk, Dorpsstraat B. 87, War mond. Brood- en koekbakkerij. Bovengenoemde zaak is met ingang van 18 Nov. 1941 opgenomen in de vennootschap onder firma: Fa. Th. W. van Niekerk. INBRAAK. Tijdens afwezigheid der bewoners is gister avond tusschen halfnegen en halftwaalf inge broken ten huize van L. J H. in de Jan Lieven- straat, waar de inbrekers zich vermoedelijk toe gang hebben verschaft met behulp van een valschen sleutel. De daders hebben alle kasten doorzocht en overhoop gehaald en .behalve een bedrag vau f. 950, eenige gouden sieraden, twee zilveren hor- logeè en tien pakjes sigaretten ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1