BINNENLAND No. 25128 Japansche luchtactie Toch aanslag op von Papen De toekomst van de Nederlandsche bedrijven 82sfe Jaargang DONDERDAG 26 FEBRUARI 1942 Op lava en omgeving Por! Moresby gebombardeerd Debat in het Britsche Lagerhuis Verspreide berichten Strenge straffen voor l»hteren naar verboden zenders Duitsche en Turksche verontwaardiging Verduisteren: 19.13 uur 8.32 uur De heer Woudenberg over den nieuwen socialen vrede De haring van de Nederlandsche Collectieve arbeidsovereenkomst visscherij centrale voor het bontbedrijf STADSNIEUWS Wat „Winterhulp-Nederland in Leiden deed ito IJBt k t?. mefe LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telel Directie en Administratie 25041 i2 lünen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl/'erv.: K Been. Lelden Omtrent de groote actie van de Japansche luchtmacht tegen vliegvelden op het eiland Ja va. in verloop waarvan, zoqals gemeld, 68 vijan delijke vliegtuigen vernield werden, meldt Do mei nog in een verslag van het front, dat de eerste golf Japansche gevechtsvliegtuigen onder bescherming van jagers om 10.30 uur Bandoeng aanviel, waarbij 25 vijandelijke vliegtuigen op den beganen grond in brand geschoten werden. De vergezellende jagers daagden vijandelijke vliegtuigen, die opgestegen waren, tot het ge vecht uit en schoten daarvan vijf omlaag. 19 Minuten later werden op het vliegveld van Kalidjati nog 25 vijandelijke machines met ma chinegeweervuur vernietigd. De tweede reeks aanvallen begon om 1730 uur met een actie tegen het vliegveld Tjililitan bij Batavia, waar JaDansche gevechtsvliegtuigen acht toestellen vernielden en waarbij de han gars en andere inrichtingen van het vliegveld in brand geraakten. Ten Noorden van Buiten zorg geraakten Japansche jagers met tien Hur ricanes in gevecht, waarbij één Hurricane werd neergehaald. Tevens werd een aanval or> de basis voor ma- rinevliegtuieen te Batavia uitgevoerd, waar be halve de aldaar gestationneerde vliegtuigen een In de haven liggende lichte kruiser en twee koopvaardijschepen van 3.000 ton elk met bom men bestookt werden. Bii dezen aanval werden twee marinevlieetuigen vernield. Twee andere toestellen, die bij den terugkeer naar het vlieg veld werden neergeschoten, brengen het totale aantal vernielde vijandelijke machines op 68. Voorts werd een Blenheim-machine boven Palembang en nog een andere boven een niet. genoemd vliegveld neergehaald, waardoor het totale aantal van den dag tot 70 is gestegen. Naar de Britsche berichtendienst uit Can berra op grond van een communiqué van de Australische luchtmacht meldt, hebben Japan sche bommenwerpers gistermiddag Port Moresby (Nieuw Guinea) aangevallen. Nadere biizon- öerheden ontbreken nog. (D.N.B NEDERLANDSCH-TNDISCH TANKSCHIP OPGEBRACHT. Een Japansch vlooteskader, dat aan den aan val op Koepang (Ned. Timor) heeft deelgeno men, heeft, naar Domei meldt, een Nederl.- ïndisch tankschip buit gemaakt. De bemanning nam de vlucht, het schip kreeg echter geen schade. Tijdens het debat van gisteren in het Britsche Lagerhuis, waarbij de regeering opnieuw het mikpunt was van scherpe aanvallen, heeft Sir Stafford Cripps zijn eerste rede als speaker en leider van het Huis gehouden. Hij zeide, dat men er niet voor terug mag schrikken de Britsche democratische machine rie na te zien. Evenmin mag men toestaan, dat onvolmaaktheden of verouderde methoden haar bij haar werk storen. Persoonlijke buitensporig heden moeten uitgeschakeld worden, evenals iedere soort verkwisting. Zonder rekening te houden met de belangen van enkelingen moet het tempo der Britsche oorlogsinspanning over al opgevoerd worden. Ingaande op den tegenwoordigen oorlogstoe stand zeide Cripps. dat de deelneming van Ja pan aan den oorlog Engeland een last heeft opgelegd, die zwaarder is dan welke ook. dien het tot nu toe ce dragen heeft gehad. Cripps deelde mede. dat op het oogenblik vooral po gingen worden gedaan om de samenwerking der drie onderdeelen van de weermacht te verbe teren. In politïeken kringen te Berlijn verklaart men. voleens A.N.P dat de laatste rede van Chur chill blijkbaar op de methode van Coué berust In weerwil van alle feiten, die van het tegen deel getuigen, beweert Churchill: Het gaat ons van week tot week beter. Hii heeft, gedachten ontwikkeld, die men nauweliiks nog normaal kan noemen en klaarblijkelijk lijdt hij aan dwangvoorstellingen, aldus verklaart men. Op politiek en militair terrein bevat de rede in het geheel niets nieuws- Zij wordt gekenmerkt door de psychologische verwardheid der argumenten. De Berlijnsche pers lanceert commentaren on der koppen als „Bankroetverklaring", „Nieuwe leugens" enz GESCHENK VAN DEN FÜHRER AAN DEN POGLAWNIK. De Fiihrer heeft den leider van den Kroati- schen staat, dr Pawelitsj, ten teeken van zijn waardeering voor de dapperheid der Kroatische vrijwilligers aan het Oostelijk front, pen Merce- desauto geschonken, die een nauwkeurige conie vormt van den wagen, die door den Führer werd gebruikt. (D.N.B.) Het Duitsche Landesgericht heeft den Neder lander I. B. P. uit. Amsterdam wegens het luis teren naar 2n het verspreiden van radiobe richten van den vijand tot twee jaar tucht huisstraf veroordeeld. Hetzelfde gerechtshof legde aan den Neder lander P. de Gr. uit Den Haag, die herhaalde lijk, ondanks het verbod, geluisterd heeft naar het uitzenden van vijandelijke radioberichten, en zich bovendien aan anti-Duitsche uitlatingen hee.t 'chuldig gemaakt., een gevangenisstraf of van 43,è jaar. Uit de nadere gegevens over de bom-explosie te Ankara blijkt duidelijk, dat men hier te doen heeft met een aanslag op den Dultschen gezant von Papen. Sommige getuigen hebben een man zien vluchten. Er bestaan twee lezingen wat den aard van den aanslag betreft nl. een dat er sprake was vafi een op den boulevard liggende helsche machine en één, dat er een bom werd geworpen. Zooals lederen morgen verliet de Duitsche am bassadeur Von Papen om tien uur zijn woning en sloeg den weg in naar het ambassadege bouw. De aanslag werd gepleegd op 80 meter van de Duitsche ambassade. Von Papen had den indruk op het mechanisme van een hel sche machine getraüt. te hebben. Om 10 u. 10 ontstond er een ontploffing, die den Dultschen ambassadeur en zijn echtgenoote tegen den grond wierp. Von Papen vertelde dat hij achter zich een man bespeurde. Deze werd door de explosie in stukken gereten. Von Papens jas was bedekt met bloedvlekken van dit slacht offer. De explosie was zoo hevig, dat de ruiten van alle in de buurt gelegen huizen sprongen Verscheidene personen, die zich in de nabijheid bevonden, onder wie drie jonge meisjes, wer den door scherven gekwetst. Zoodra hij bekomen was, begaf Von Papen zich naar de in de omgeving gelegen Italiaan- sche ambassade. Hii verloor geen oogenblik zijn koelbloedigheid en liet terstond de politie waar schuwen, die de huizen in de buurt ging bewa ken. Onmiddellijk na den aanslag bracht de Turk sche minister van buitenlandsche zaken, Sarad- jogloe, in gezelschap van staatssecretaris Me- nemendjogloe een officieel bezoek aan den am bassadeur. Hij deelde ,v. Papen mede, dat de Turksche regeering eender geen voorwaarden zou dulden, dat haar land het tooneel van der gelijke misdaden zou worden. Hij verklaarde voorts, dat een nauwgezet onderzoek wordt in gesteld en dat alle maatregelen genomen zijn. Zoowel in officieele kringen als onder de be volking van de Turksche hoofdstad heerscht de grootste verontwaardiging over den aanslag op den vertegenwoordiger van het Duitsche rijk. Bij de Duitsche ambassade worden voortdurend gelukwenschen ontvangen met het mislukken van den aanslag. Het Turksche blad Oeloes merkt op, dat Tur kije dergelijke gebeurtenissen in geen geval mag toelaten. Het blad spreekt verder van de gevoelens van hoogachting en saamhoorigheid, die he^; Turksche volk koestert ten aanzien van de Turksch-Duitsche vriendschap. In het blad Aksdam. geeft Sadak uiting van het leed wezen van het Turksche volk over deze ge beurtenis. De Berlijnsche bladen behelzen in den scherp- sten toon commentaar. Zij alle spreken van een gemeenschappelijk stukje werk van Gepeoe en Secret Service met hun niets ontziende metho den. De Deutsche Allgemeine Zeitung o.a. ver moedt nog, dat Van Papen vooral daarom zich den toorn der Engelschen en bolsjewisten op den hals heeft gehaald, omdat hij er de Tur ken op gewezen heeft, dat Eden met Stalin de uitlevering van Europa aan de bolsjewistische heerschappij heeft afgesproken. Gelijk met het bericht over den aanslag op ambassadeur Von Papen, wordt volgens D.N.B. uit Istamboel vernomen, dat daar eenige da gen geleden in verschillende stadswijken anti- Duitsche pamfletten verspreid zijn. De Turk sche politie heeft gisteren in een Grieksche club als vermoedelijke daders twee Engelschen en een aanhanger van den verradersgeneraal De Gaulle gearresteerd. Ook dit bericht toont aan hoe Britsche agenterf overal in Turkije werkzaam zijn. Inmiddels is dit slechts een voorbeeld, vele andere gevallen blijven geheim, daar de Secret Service gewoonlijk slechts hei melijk spionneert, omkoopt, afperst en moordt. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmiddag op om 14.39 uur en gaat morgen ochtend om 6.22 uur onder. Op de dagelijksche persconferentie te Den Haag sprak heden de heer H. J. Woudenberg, commissaris van het N.V.V. over „De toekomst van de Nederlandsche bedrijven" Nadat spreker de monopolistische positie, die het N.V.V. thans als eenig orgaan van werk nemers in Nederland heeft, geteekend had. stelde hij in het licht, dat hiermee de groote taak. dlè de nieuwe tijd stelt, eerst recht be gint. Het gaat namelijk niet om de vraag, hoe sterk de vakvereenigingen zullen zijn. doch om de vraag, hoe het sociale probleem wordt op gelost. Dit brengt ons op een hooger plan. Er is thans eep stakingsverbod, doch ierter begrijpt, dat alleen daaTmee de klassenstrijd niet kan worden uitgebannen en dat er daartoe méér gebeuren moet. Er moet een nieuwe ge meenschapsidee post vatten, een nieuwe ge meenschapsgeest moet werkgever en werkne mer samenbinden En dit moet in ieder bedrijf afzonderlijk van onderen op beginnen. In net bedrijf zelve .zijn de werkgever en de werkne mers op natuurlijke wijze in het werk tot een gemeenschappelijke taak verbonden. In het be drijf zelve moet. dus de sociale vrede worden gevonden. Ideëel zooals materieel. De gëest der gemeenschap als van „Führer" en „Gefolg- schaft"-als van officier en soldaten, moet eerst doorwerken en kameraadschap kweeken. Wordt de kameraadschap bereikt, dan is daarmee te vens de basis gewonnen om ook materieel an dere verhoudingen te bereiken. De nieuwe ge meenschap in het bedrijfsleven kan niet van boven af worden opgelegd. Ook met de beste huwelijkswetten kan men geen gelukkig huwelijk maken. Het geluk in het huwelijk hangt af van de persoonlijke ver houding van man en vrouw en de huwelijkswet speelt daarbij slechts de secundaire rol. In het bedrijfsleven is het niet anders. De sociale vrede in het bedrijfsleven hangt af van de per soonlijke verhouding tusschen werkgever en werknemers. Eerst als deze sociale vrede be reikt wordt, is de wettelijke bedrijfsregeling vruchtbaar. De eerste taak is dus om de basis te winnen voor een betere verhouding, voor een gemeenschapsband, voor kameraadschap tus schen werkgever en werknemer. Bij het zoeken naar dezen socialerr vrede is de grondstelling, van welke uitgegaan moet worden, dat arbeid een zegen is, in zijn soort zelfs „een blijde boodschap", zoowel voor werk gever als werknemers. Spreker herinnert aan de vermaarde uitspraak van Gottfried Feder. dat een volk zoo rijk is, als het arbeid weet te organ iseeren Hoi meer wij werken, hoe sterker wij zijn. Werken en nog eens werken, jagend naar de beste prestatie, is het parool. Daarmede bouwen wij op de beste wijze niet alleen aan het nieuwe Europa mede, maar ook aan Neder lands plaats in de nieuwe toekomst en aan eigen plaats in het arbeidsleven. Natuurlijk moet het. nieuwe Europa winnen. Spreker noemt onder de werkers voor Europa's toekomst in de eerste plaats de Nederlandsche strijders aan het Oostfront. Het Duitsche bloed zou voldoende zijn om den oorlog te winnen; de Nederlandsche strijders gingen daar niet heen, omdat zij den> oorlog moesten helpen winnen; dat kon ook zonder hen. Maar het Nederlandsche bloed, dat daar "loeit is het beste cement voor den nieuwen „Volkenbond" de nieuwe volksgemeenschap, die uit dezen oor log voortkomt en die oneindig beter zal zijn dan de altoos confereerende Volkenbond van Ge- nève. Hier is de arbeidsprestatie de band, die bindt. En voor ons volk peldt. dat hoe meer de arbeidsprestatie is. hoe meer zelfstandigheid wij hebben. Spreker noemt ook met vreugde de 160.000 Nederlandsche arbeiders, die thans in Duitschland werken. Het is in zekeren zin jammer, dat zij weg moesten. Maar vroeger werkten er toch ook steeds een 100.000 Neder landers in Duitschland, in latere jaren liep dat door de werkloosheid in Duitschland sterk te rug. Thans liep het sterk omhoog, daar de ar- beidsgelegenheden daar, nu zoovelen onder de wapenen staan, zeer groot zijn en het dwaas zou zijn hier in ledigheid rond te loopen, ter wijl daar arbeid in overvloed is. Spreker con stateert dankbaar, dat deze 160.000 daar hard werken en Nederlands eer hooghouden. Ieder daar moet ook vóór twee werken, eenmaal voor zichzelf en eenmaal voor een soldaat aan het front ,en men doet het. Op deze wijze wordt het nieuwe Europa en de nieuwe gemeenschap in dit Europa gebouwd. En in de gezamenlijke arbeidsprestatie ligt de rijkste belofte voor de toekomst der Nederland sche bedrijven. Wie Europa in dezen oorlog zou willen laten verliezen, is tot zelfmoord bereid. Wie leven wil, die werke. De nationale eenheid is de grondslag voor den socialen vrede. Daar mee wordt ook de erfenis der vaderen op de beste wijze bewaard. In het voorbijgaan deelt spreker mede, dat de 160.000 Nederlandsche arbeiders in Duitschland aan de zorgen van het N.V.V. zijn toevertrouwd. Het N.V.V. deelde het terrein in 14 gouwen in en heeft in elk dezer gouwen een vertegen woordiger, die eerst de naam- en adreslijsten der betreffende arbeiders aanlegt en dan voorts de leiding heeft over alle cultureele en mate- rieele verzorging. Cultureel wordt er veel gedaan; een 30.000 Nederlandsche boeken werden voor de leestafels der kampementen aangekocht. Nederlandsche bladen en tijdschriften worden regelmatig verzonden. Geleidelijk zijn reeds in de bladen gepubli ceerde voortreffelijke regelingen getroffen. Spreker verklaart thans Nederland te door reizen om overal met name tot de werkgevers het woord te richten en met hen aan den nieu wen socialen vrede te bouwen. Hij vertrouwt op deze wijze belangrijke resultaten te zien groeien. Natuurlijk zal op den duur een overkoepeling tot stand moeten komen, onder welke werkge vers en werknemers beiden te zamen thuis be- hooren. Of deze overkoepeling „arbeidsfront" zal moe ten heeten of anders, behoeft thans nog niet beslist te worden. Maar spreker werkt met vreugde in de geschetste richting en heeft de volle overtuiging, dat de toekomst der Neder landsche bedrijven op deze wijze zich hoopvol laat, aanzien en dat wie zijn arbeidsprestatie met volle kracht inzet, het loon daarvan, ideëel en materieel, zich niet zal zien ontgaan. In de maand November van het vorige jaar werd in de nabijheid van onze kust. aanvanke lijk niet zonder succes, de haringvisscherij uit geoefend Tleken jaren om dien tijd trekken groote scholen haring snel Zuidwaarts. Daar de scholen betrekkelijk spoedig voorbij getrokken zijn, duurt het „seizoen" slechts zeer kort, ter wijl in dezen tijd voor de visschers niet weinig gevaar aan de uitoefening van hun be roep is verbonden. Teneinde de reeders en vis schers toch aan te moedigen zooveel mogelijk van deze kostbare visch te bemachtigen werd de haringprijs vrijgelaten, doch de Nederland sche visscheriicentrale legde op een kwart van de va nest beslag en kocht deze tegen den PriJS van f. 50.oer vat. met de bedoeling deze visch later tegen lagen nrijs te kunnen distribueeren. Evenwel moest tengevolge van plotseling op tredend slecht weer deze visscherij vroegtijdig worden beëindigd, zoodat de Nederlandsche vis scherij centrale bij het staken van de vangst slechte beschikte over 1.000 tonnen, inhoudende 800.000 stuks haringen. De z.g. vrije haring werd spopdig geruimd en voor den na 15 Februari mogelijk nog aanwezi gen voorraad mochten de volgende prijzen ge vraagd worden- Pekel- of steurharing f. 0.15 Der stuk: gerook te of gestoomde bokking f. 0.17 ner stuk: gema rineerde haring f. 0.18 per stuk; Rolmops uit één geheele haring bestaande f. 0.19 per stuk. Men mag aannemen dat de z.g. vrije haring thans wel geheel geruimd zal ziin. De Neder landsche visscherij centrale zal nu de door haar opgekochte steurharing tot. bokking laten roo- ken en in 'Amsterdam. Rotterdam. 's-Oraven- hage, Utrecht pn de mijnstreek tegen 'den prns van circa f. 0.09 f. om laten verkoopen aan werkloozen en armlastigen. Teneinde de con trole zoo schevn mojteHiV te kunnen dn°n znn. ziin slechte enkele moker pon ingeschakeld. Deze bokking zal door incehakph'ng van stedelijke in stanties. met uitsluiting dus van den normalen handel, worden gedistribueerd. HET VOORJAARSOFFENSIEF. Het voorjaarsoffensief, dat straks, als sneeuw en ijs gesmolten ziin in het Sovjet-land, zal worden ingezet beslist over de toekomst van EuroDa. Het zal bliiven of vernietigd worden. Alle krachten moeten daarom worden ingespannen en eendrachtig zullen de jonge Eurooeesehe vol keren den .strijd aanhindpn en... winnen. Zorgt u er voor, dat het den mannen, die daadwerkelijk aan dpn strijd deelnemen, aan nipte ontbreekt, als zii gewond raken. Steunt de Nederlandsche Ambulance. Stort uw biidrage op girorekening 87600. Nederland sche Ambulance, Koninginnegracht 22. 's-Gra- venhage. IK ZAL HANDHAVEN. Het fier en kernachtigdevies van den groo- ten Zwijger, Willem Nassau, dit hebben wij al tijd beschouwd als het symbool van een vrij en zelfstandig Nederland. En wij zullen dit devies niet te schande ma ken, al schamen wij ons dan ook diep over alles wat de laatste jaren gebeurd is en waarvan wij weten dat wij er zelf schuldig aan ziin. Landgenoot, ons vaderland is bezet, onze ko loniën hebben wij verloren, maar ginds in het Oosten staan duizenden Nederlanders gereed om schouder aan schouder met het Duitsche leger en zijn bondeenooten het boisiewisme te ver nietigen en daarmede de vrüheid en zelfstan digheid van ons land en volk in het nieuwe Europa te verzekeren. Wij zullen handhaven. Inderdaad, dat zullen wij. dat zult ook gii. indien gij een goed vader lander ziit. Aarzelt dus niet langer maar- meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan een collectieve ar beidsovereenkomst, welke afgesloten is tus schen de Nederlandsche Vereeniging van Pel terijfabrikanten en den Bond van Bontbedrij ven eenerzijds en den Bond van Arbeiders in de textiel- en kleeding-industrie anderzijds. Deze overeenkomst omvat een zeer groot ge deelte van het bontbedrijf in ons land. Sinds 1922 heeft er in dit bedrijf geen overeenkomst meer bestaan. Het contract geldt zoowel voor de atelier- -als huisarbeiders. Voor de eerste groep is een ga rantie vastgesteld van 2340 uren per jaar werk, dat. is gemiddeld 45 uur per week. Voor de huisarbeiders wordt 1560 uur per jaar gegaran deerd, dit in verband met het feit, dat voor huisarbeiders in normale omstandigheden nooit meer dan 8 maanden werk is. Er is voorts een regeling van de betaling van het loor. bij over werk. de feestdagen worden betaald. 3r is een regeling voor verzuim, volgens welke bij be zoek aan een dokter 1 uur wordt vergoed. De ziekengelduitkeering loopt van den eersten dag af als de ziekte 6 dagen of langer duurt. Er is een zomer- en een wintervacantie. de eerste duurt 1 week. de tweede 2 dagen in aansluiting op de Kerstdagen. Eventueel kunnen deze ook na Paschen gegeven worden. Er is verder een loon- en leerlingregeling. De Iconen der leerlingen ziin vastgesteld, verdeeld over 8 halve iaren. Zii bedragen van f 3 tot f. 15. Voor halfwassen is het loon vastgesteld over 3 halve jaren yan f. 17.50 tot f. 22.50 Vol slagen arbeiders verdienen van f. 27.50 tot f. 35. eerste bontwerkers f: 37 en hooger chef bont werkers f. 50 en hooger. Voor stoffeersters en stiksters. wier leertijd over 6 halve jaren is verdeeld, bedraagt het loon van f. 3 tot f. 10. Halfwassen verdienen van f 12.50 en hooger. volslagen arbeidsters f22.50 en hooger Er ziin 2 gemeenteklassen, overgenomen uit het nood- contract voor het maatklepdingbedriif De loo- ne" in de 2de klasse liggen 5 procent lager. Voor detailzaken is de opleiding van leer lingen ongenomen voor ieder halfjaar nreeies. omschreven, verdeeld ovov a halve jaren. Een arbeidsboekje zal aan alle leerlingen worden uitgereikt. INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN COMMISSARIS IN GRONINGEN. Naar wij vernemen zal de installatie van den nieuwbenoemden commissaris der provincie Groningen den heer C. F. Staargaard op Woens dag 4 Maart ten provinciehuize plaats vinden, des middags oir. halfdrie. DISTRIBUTIEPERSONEEL VALT OOK ONDER DE ZIEKTEWET. De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken meldt: Met ingang van 1 Januari J.i. is een wijziging gebracht in de ziektewet, waardoor buiten twij fel is gesteld, dat het op arbeidscontract ver kend gemeentelijk distributiepersoneel "oor zoovei het niet meer dan f. 300C verdient, leel heeft aan de rechten, die deze wet verleent. Derhalve komt het sedert genoemden datum ook in aanmerking voor de verplichte verzeke ring ingevolge het zlekenfondsenbesluit en voor de uitkeering van f.55, die krachtens de ziektewet bij bevallingen wordt toegekend. MUTATIES BIJ DE SPOORWEGEN. De heeren J M. Goorissen en C. W. K. Müller. stationschefs eerste klasse a. resp. te Susteren en Deventer zijn met ingang van 1 Maart be noemd tot hoofdstationschef resp. to Eindhoven en Nijmegen. Verder is de heer D. Nolles. stationschef 1ste klasse b. te Meppel. benoemd tot stationschef eerste klasse a. te Hilversum eveneens met in gang van 1 Maart en de heer J Roelfsinc sta tionschef eerste klasse b. te Bergen op Zoom tot stationschef eerste klasse a. te Hengelo. SPREKENDE CIJFERS. Morgen en Zaterdag wordt hier en elders wederom een straatcol lecte ten bate van „Winterhulp Nederland' gehouden. Als bewijs, dat ook in onze stad velen alle reden hebben dankbaar gestemd te zijn ten opzichte van het Winterhulpwerk., moge dienen, dat sedert den aanvang der werk zaamheden alleen in onze gemeen te ongeveer 3300 gezinnen finan- ciëel werden vesteund, terwijl al leen in dit winterseizoen aan Leidsche ingezetenen ruim f. 55.000 in waardebonnen werd uitgekeerd benevens een aantal kleedlngstuk- ken. dekens, beddegoed, enz. Dit is echter nog slechts een klein gedeelte van hetgeen noodig zou zijn om werkelijk allen nood te lenigen. Geeft daarom morgen en Zaterdag met milde hand. Er is veel noodig! KAARTAVOND L.F.C. Evenals drie weken geleden heeft L.F.C. we derom een kaartavond georganiseerd en opnieuw met succes. Er waren niet minder dan 56 deel nemers en 24 hiervan wisten een prijsje in de wacht te sleepen. LEZING Dr. B. A. VAN PROOSDIJ. Op uitnoodiging van het Voor-Aziatisch Gt- zelschap „Ex Oriente Lux" en de Ver. voor Antieke Beschaving heeft onze stadgenoot dr. B. A. van Proosdij gisteravond in de biblio theekzaal van het Ned. Instituut voor het Na bije Oosten aan het Noordeindsplein een met lichtbeelden verduidelijkte lezing gehouden over het onderwerp: „Het- type „(Goede) Herder" in woord en beeld". KEURING NED. ARBEIDSDIENST. Maandag en Dinsdag a.s. wordt in het gebouw Oude Vest 25, gelegenheid gegeven om zich medisch te doen keuren voor de vrijwillige dienstneming bij den Nederlandschen Arbeids dienst. Gelijk bekend komen hiervoor alleen onge huwde jongemannen en meisjes van 17—23 Jaar in aanmerking, die dan gedurende 5% maand in een kamp hun opleiding ontvangen. De eerst volgende opleiding begint op 1 Juni a.s„ zoodat het teneinde teleurstelling wegens plaatsgebrek te voorkomen, aanbeveling verdient zijn (haar) aanmelding niet te lang meer uit te stellen. Flitsende vuurmonden huilende granaten artillerie duel. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage. J. D. EVERS OVERLEDEN. In den ouderdom van 67 jaar is te Utrecht overleden de heer J. D Evers, in leven oud- hoofdinspecteur van den dienst van exploitatie der spoorwegen. Met den heer Evers is een zeer bekend spoorwegman heengegaan. VERSPREIDE BERICHTEN. - Benoemd is tot commissaris van politie Hengelo (O.)) j; A. Wuijster. zulks met geljj^ tijdige verleening van eervol ontslag als missaris van politie te Kampen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1