Ho. 25127 ABDIJSIROOP LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 Februari 1942 Tweede Blad KERK- EN SCHOOLNIEUWS 82sie Jaargang RECHTZAKEN f. 25.000 boete voor overtreding van de visscherijbeschikking HOEST; VERKOUDHEID. BRONCHITIS GEVEILDE PERCEELEN VRAGENRUBRIEK Ongeoorloofde praktijken in den veehandel Gemengd Nieuws Dader van dên moord te Voorburg gevat FEUILLETON De vrees voor den afgrond GEEN ERWTENSOEP, WAT NU..? miO HHRDRPP£L-Ca0£NT£50£P MH£rK£HuJ ■RECEPT Kookt Vi K.G. iardappelen in 3/4 L. water te zamen met 1 Boui-Fix groentensoepblok. Wrijft de aardappe len fijn en u hebt een gebonden voed zame soep. 'sWerp/ds beste Hoestsiroop D. van Beelen, bedrijfsleider van een handel maatschappij in visschersartikelen te IJmuiden had in het afgeloopen jaar aan de visscherij- school te Katwijk opdracht gegeven tot het vervaardigen van netten uit door hem beschik baar gesteld materiaal. In totaal werden daar voor hem 366.000 M2. netten vervaardigd, waar van een gedeelte door hem werd verhandeld en de rest. in zijn pakhuis in IJmuiden werd opge slagen. Naderhand bleek echter, dat het bedrijf niet was ingeschreven bij het betreffende rijks bureau en dat dus geen netten vervaardigd noch verhandeld hadden mogen worden. Als gevolg van deze overtreding der visscherlj be schikking stond de bedrijfsleider voor den economischen rechter terecht. Hij beweerde, dat een inschrijving niet verplicht was gesteld en dat hy geheel te goeder trouw had gehandeld, hetgeen o.a. moest biyken uit het feit, dat hij geadverteerd had en zich meteen had opgegeven toen hem achteraf bleek, dat Inschrijving wel verplicht was. De officier van justitie was het niet met den verdachte eens, aangezien volgens hem iedereen, die een bedrijf heeft, zich nauw keurig van de bepalingen betreffende dat be dryf op de hoogte dient te stellen. De officier eischte een boete van 30.000 gulden, subs, een jaar hechtenis in aanmerking nemende, dat by belegging van een gevangenisstraf het be drijf stil zou komen te liggen, hetgeen onge- wenscht zou zijn. Daarom had de officier dan ook last gegeven de in beslaggenomen netten en de verschillende stoffen terug te geven om het bedryf gaande te houden. De verdediger, mr. Jonker, achtte de ten laste gelegde overtreding niet bewezen en vroeg ontslag van rechtsvervolging. De economische rechter veroordeelde den bedryfslelder tot een boete van 25.000 gulden, subs, een jaar hech tenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De goederen op afbetaling. J. S. uit Leiden had goederen gekocht op af betaling. Alvorens dat de termynen van het karpet betaald waren, had hij het weer aan iemand verkocht zoodat hy nu wegens verdui stering terecht moest staan. De Officier vor derde tegen verdachte een maand gevangenis straf. De Politierechter veroordeelde tot drie weken gevangenisstraf. vee ter markt. De ooien zyn vrywel alle ge dekt, zoodat er zeer veel gefokt is, hetgeen dit voorjaar op de lammerenmarkten zal blijken. Op de varkensmarkten was by kleine aanvoe ren een vry drukke handel. Het is ook hier op merkelijk dat niet de boer de hooge prijzen neer telt, die er thans besteed worden, f.25 tot f.30 en hooger vopr een koppel zware biggen is scher- ring en inslag. Zuigen en loopers doen ook al buitensporig hooge prijzen, f. 200 voor een matig zware zuig is al heel gewoon en loopers doen al heel gauw f. 50 per stuk. VOOR DONDERDAG 26 FEBRUARI. Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon- muzlek 8.20: Ochtendgymnastiek 8.45: Gra mofoonmuzlek 9.15Voor de huisvrouw 9.20: Gramofoonmuzlek 10.30: Oude muziek (gr.pl.) 11.00: Voor de kleuters 11.20: Zang met pianobegeleiding. Als Intermezzo: 2 plano's (opn.) 12.00: De Ramblers 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 Hoe worden onze groenten bewaard? 13.15: Een muziekcorps van de Dultsche Weermacht 14.00: Kamerorkest „Ars Nova et Antlqua" en so- sollst 15.00: Gramofoonmuzlek 15.30: Voor de zieken 16.00: Lezing „Zondag I van den Heidelbergschen Catechismus" 16.20: Gramo foonmuzlek 16.30: Orgelconcert 17.00: Gra mofoonmuzlek 17.15: B.N.O.Nieuws-, econo mische- en beursberichten 17.30: Amusements orkest en soliste 18.15: Sport en llchameUJke opvoeding 18.30: Roemeensch orkest Gregor Serban 19.00: Actueel half uur 19.30: Inlei ding tot het volgende concert 19.35: Omroep- Symphonle-orkest en soliste (Van 20.15 af al leen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken) 20.15: Gramofoonmuzlek. 20.45: „Paul Graener 70 Jaar", causerie 21.00: Omroepsymphonle-orkest 21.35: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: Gramofoonmuzlek 22.15: Ensemble Joan Lancé en solisten (opn.) 23.00—24.00: Gramofoonmuzlek. Hilversum II, 301.5 M. 7.158.45: Zie pro gramma Hilversum I 10,00: Morgenwijding 10.15: Zang met pianobegeleiding 10.40: Voor de vrouw 11.00: Gramofoonmuzlek 11.20: Sylvestre Trio 12.00: Orkest Wllly Eberle 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: De Melodlsten en solist 13.45: Voor dracht 14.00: Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuzlek 15.00: Voor de vrouw 15.30: Planovoordracht 16.00: Omroeporkest en solisten (opn.) 16.45: Voor de Jeugd 17.16: B.N.O.Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Viool, plano en gramofoonmuzlek 18.15: Gramofoonmuzlek 18.30: vyanden van ons volk 18.45: Gramofoonmuzlek 19.00: B.N.O.Wat Nederland schryft 19.10: B. N. O.: Nieuwsberichten 19.20: Klaas van Beeck en zijn orkest (Van 20.15 af alleen voor de Radio- Centrales, die over een ïynverbindlng met de Studio beschikken) 20.15: Gevarieerd avond programma 20,40: Radlotooneel 21.00: Ge varieerd avondprogramma (vervolg) 21.46: B. N. O.: Nieuwsberichten 22.00: B.N.O.: Toelich ting op het weermachtsbericht 22.1022.15: Avondwydlng. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Donderdag 26 Februari. Ie programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15: Hilversum H 22.1524.00: Dultsch programma. 3c programma: 7.0024.00: Dultsch programma 4e programma: 7.0024.00: Dultsch programma waarby slijm op ,de borst vast zit, zal Abdysiroop de siym doen loskomen en borst en keel verzachten, terwyi de hoest verdwy nL /Ta Vanouds beproefd by hoest, vjf JSfÉ griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden. Het heerenhuis met tuin te Leiden Schelpen kade 44 in bod f. 10.000, kooper de heer H. Snip q.q. te Leiden voor f. 10.120. Het huis met tuin te Oegstgeest, Juffer- mansstraat 31 in bod f.8500, kooper de heer L. Overmeer qq. te Leiden voor f.8500. Het huis met tuin te Oegstgeest Juffermans- straat 35 in bod f.8500, kooper de heer J. J. Abspoel q.q. te Leiden voor f.8500. Mevr. A- C. K. te L. W(] raden U aan U nogmaals ln verbinding te stellen met de betrok ken firma en anders eens te lnformeeren by het Distributiekantoor, Breestraat 117. Zieken en lichtgewonden van het Duitschc Afrika-corps begeven ,.Zon ln wintersche dagen" Het Solarium van den G.G.D. in de Een geduld-werkje. By Winterhulp Nederland kent men Door Duitschc burgers geofferd! On- zich in een Afrikaansche haven aan boord van een Italiaansch hospi- Helmerstraat te Amsterdam is een uitkomst voor zwakke kinde- drukke dagen, byvoorbeeld als het geld, binnengekomen door telbare ski's zyn aangekomen. Op sleden .I j ren. Groote hoogtezonlampen vervangen hier het zonlicht en bren- de huis aan huis-collectes, geteld moet worden. Tellers, worden zy direct naar de voorste linies taaischip; zonder hulp loopen zy de valreep over. gen den kleuters kracht en gezondheid. voorzien van witte mouwen, in actie. gebracht. (Hoffmann-P.K. Kratochivil) (Polygoon-v. Bilsen). (Polygoon-Noske)(Orbis-Holland-PEI. Hermann) KALME STEMMING VOOR GEBRUIKS- EN GUSTE VEE. (Van onzen deskundigen medewerker). Op te merken valt, dat de veehandel nog altyd in meer of mindere mate wordt ondersteund door het gilde der frauduleuze slachters. Deze deinzen voor de zware straffen die er den laat- sten tyd worden uitgedeeld, biykbaar nog steeds niet terug. zy zoeken op de veemarkten veelal naar een goed in het vleesch zittende koe en wanneer er ook nog een stukje vet aan zit, dan komt het er niet op een paar honderd guldentjes aan. Zelfs hoogdrachtige koeien worden dikwijls tot zeer hooge pry zen voor dit doel gekocht. Het ligt voor de hand, dat dit buiten het na deel dat men de gemeenschap berokkent, nog het groote nadeel verbindt, dat de bona fide handelaar en veehouder, onoverkomeiyke con currentie wordt aangedaan, want men kan voor het gebruiksvee eenvoudig niet met zulke abnor male pry zen meekomen. Er wordt dan ook de laatste weken streng op de markten gecontroleerd op dergeiyke praktijken. Men gaat zooveel mogeiyk na, in welke handen de verkochte dieren komen en komt het zaakje verdacht voor, dan wordt er op het beest eenvoudig beslag gelegd en men plaatst het by die voor de verplichte levering. Binnenkort, wanneer 0e veeboekjes voor in- en verkoop in gebruik moeten worden ge nomen, en alle vee daarin moet worden ge registreerd, zal de fraude niet zoo gemak- keiyk meer zyn. Al het vee zal dan genum merd moeten zijn en elke aan- en verkoop moet te boek gesteld worden. By elke con trole moet dan het vee kunnen worden ge toond. Het schynt, dat men nog even zyn slag heeft willen slaan, want de handel voor dat doel was de laatste weken nogal „levendig". De laatste week vooral was er nogal goede „omzet" in goede zware koeien met veel vleesch en zoo de boer f600 biedt is er een koopman als bovengenoemd, die wel f.200 meer durft te be steden, als de verkooper maar bereid is om met dergelyke lieden in zee te gaan. (Wy twyfelen er echter niet aan, of binnen kort zal aan deze praktijken gelukkig een einde komen, als eenmaal het apparaat met de vee boekjes geheel ln werking is.) Voor het overige as de stemming voor het gebruiks- en guste-vee de laatste dagen vry kalm. Men spaart zyn hooivoorraad zooveel mo- gelyk, dus de boer koopt zoo min mogelyk by. Ook wat het guste en jongvee betreft, is zulks het geval. Dit neemt niet weg, dat de pryz^n toch vry vast bleven. Tamelijk veel is er de vorige week geleverd voor de vleeschdistributie. Vrydag op de Leldsche markt zelfs meer dan 400 stuks groot en onge veer 200 kalveren, benevens een 100 schapen. De laatste dus voor den tyd in geringe mate, het geen ook elders het geval was. Voor den vrfjen handel zien wy dezen winter zeer weinig wol- Muts en mof van taupe-kleurige ma- raboe, gegarneerd met lintfluweel. (Weltbild-Polygoon) Duikboot koers West Smal, slank en paraat voor actie, het silhouet slechts even boven water uitstekend, jagen de U-booten op den Atlanti- schen Oceaan op den vyand. (Weltbild-Polygoon-P.K. Buchheim) VOLLEDIGE BEKENTENIS. Dank zy het onvermoeid speuren van de Voorburgsche politie, onder leiding van den hoofdinspecteur, den heer J. H. G. Koeckes, in samenwerking met de Haagsche politie, bevindt de dader van den Donderdag j,l. op de Bilder- dijklaan te Voorburg gepleegden afschuweiyken moord op den 57-jarigen machinezetter C. van der L., zich thans achter slot en grendel. Het is de 28-jarige los werkman R. L., wonende in de Retiefstraat in Den Haag, die gisteren, na een streng verhoor, een volledige bekentenis heeft afgelegd. P. L. was gisterochtend om zes uur, op ver zoek van hoofdinspecteur Koeckes, door Haag sche rechercheurs in zyn woning van zyn bed gelicht en naar Voorburg overgebracht. De aan gehoudene ontkende aanvankelijk hardnekkig iets met den moord uitstaande te hebben. De 34-jarige groentenhandelaar R„ die na het misdryf den dader staande had gehouden, en die een worsteling met hem heeft gehad, her kende hem echter na confrontatie dadeiyk. Bo vendien werd by een huiszoeking in de woning van P. L. een slagersmes in een kast verborgen I gevonden, met welk mes kenneiyk het misdryf vas gepleegd. 1 Het rywiel van den getuige R., waarop de '.ader was gevlucht, biykt door P. L. verkocht U zyn aan iemand in de Jacob Catsstraat in Den Haag. Reeds Vrydagavond ji. werd op dit hjwiel beslag gelegd. Na zooveel materiaal, dat tegen den aange houdene werd ingebracht, viel hy ten slotte door de mand. Gebleken is, dat de dader het slachtoffer be halve de portemonnaie, die f. 3.50 inhield en die de getuige R. dadelyk aan de politie ter hand stelde, nog een bedrag van f.5 aan los geld afhandig had gemaakt, welk bedrag hy aan eenige verteringen heeft besteed. Op de Oosterbegraafplaats te Voorburg ls gisternamiddag onder groote belangstelling, het stoffelyk overschot van het slachtoffer C. van der L. ter aarde besteld. VOOR F. 12.000 AAN SIGAREN EN SIGARETTEN GESTOLEN. Een sigarenwinkelier aan den Postjesweg te Amsterdam, die er tevens een grossierdery in rookartikelen op na houdt, had een kamer ge huurd in de 1ste Helmersstraat, welke hij als opslagplaats gebruikte. Eenigen tijd geleden bemerkte hy. dat zyn voorraden daar sterker slonken dan verklaarbaar was en daarom waarschuwde hy de politie. Uit het onderzoek, door de recherche ingesteld, bleek al spoedig, dat de verhuurster van de kamer (de helft van een suite) er meer van wist. Te zamen met haar zoon en stiefzoon toog zy regelmatig op roof, waartoe *zaj slechts een grendel van de suite-deur behoefde op te lichten. Het drietal, plus een 54-jarige metaalbewerker uit de Kin kerstraat, die als heler was opgetreden, is door de politie gearresteerd. De waarde van de ontvreemde sigaren en sigaretten moet in totaal ongeveer f. 12.000 bedragen. PREDIKBEURTEN. VOOR DONDERDAG 26 FEBRUARI. Hillegom Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, prof. G. Wisse van Middelburg. Lisse Oud Geref. Gem.: Nam. 7% uur, lees- dienst. Rynsburg Geref. Kerk )Rapenburg): V.m. 10 uur, ds. Post; nam. 4 uur. ds. van der Loo Bidstond voor het gewas. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 10 uur, ds. van der Loo; nam. 4 uur ds. Post Bidstond voor het gewas. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Kampman van Opperdoes, Bidstond voor het gewas. BUITENLANDSCH GEMENGD. KATHEDRAAL IN ZUID-ITALIË INGESTORT. De kathedraal van Giola del Colle in Zuid- Ita-lië is, naar de Italiaansche bladen melden, op 23 Februari ingestort. Door het neerstortende puin van den klokke- toren en van het noordeiyke schip werd een geestelyke bedolven, alsmede vermoedeiyk en kele kerkbezoekers. Ook in de omliggende huizen vielen als ge volg van het neerstortende gesteente enkele slachtoffers. TIEN SLACHTOFFERS BIJ DE ONTPLOFFING TE MARSEILLE. Volgens nadere berichten zyn bij de ont ploffing in de gasfabriek te Marseille slechts tien menschen om het leven gekomen. Aan- vankelyk vreesde men, zoo men weet. dat er meer slachtoffers zouden zyn. TWEE AMERIKAANSCHE SCHEPEN VERLOREN GEGAAN. Naar Reuter uit Washington meldt, is aldaar officieel bekend gemaakt, dat voor New Found- land „door noodweer" een Amerikaansche tor pedojager en een vrachtschip verloren zyn gegaan. De geweldige toename van het aantal passagiers der tram stelt de allerhoogste eischen, niet alleen aan het personeel, maar ook aan het materiaal. In de werkplaatsen heerscht dan ook een groote bedrijvigheid. Honderden tramwagens worden er gerevi seerd, de motoren nagezien, storingen opgeheven, versleten deelen door nieuwe vervangen enz. enz. Een kykje in de stelplaats. (Polygoon-Hof). door MIGNON G. EBERHARDT. (20 Diana keek vlug naar hem op. Wat be doel je? Och, niets, zei Calvin. Schiet nu op. Richard, en ga je verkleeden. Ik zal een paar electrische lantaarns zoeken. Ze kunnen in een kwartier of zoo hier zyn. Je zou beter doen, zelf ook kleeren aan te trekken, zei Diana. Ik zal die lantaarns wel zoeken. Ik meen, dat ik er een paar gezien heb in de kist by de zydeur. Calvin stond vlug op om naar de nauwe gang te gaan, die naar de zydeur voerde, en Richard zette zijn glas neer, Calvin, wacht eens even. Hoe denk je er over als we Paul eens vroegen hier te komen? Hy is advocaat. Hy zal weten wat er gedaan moet worden. Calvin draaide zich vlug om. Paul! En Diana vroeg verbaasd: Paul? Is die dan hier? Hy is vanavond gekomen zei Richard, nog steeds met den blik op Calvin. Wat denk je er van, Calvin? Ik weet niet, zei Calvin langzaam. Het zou schynen, of-fe maar ik zal hem opbellen. Ga jy je nu verkleeden. Ik zal hem wel opbellen, zei Diana, en liep vlug naar de telefoon. Calvin slofte naar de hal en Richard keek Jeanne aan. Denk er goed aan, zei hy en legde zyn hand een oogenblik op haar pols. Toen liep hU vlug, met twee treden tegeiyk, de trap op, terwyl hy onderwyi zyn jasje uittrok. Calvin kwam met twee zaklantaarns terug die hy op tafel legde, waarna hy Richard naar boven volgde. Diana* had dadelyk Paul zelf aan de telefoon gekregen en legde hem vlug maar duideUjk alles uit. Zy legde den hoorn op den haak en wendde zich tot Jeanne. Hy zal komen. Hy vroeg me, aan iedereen te zeggen, dat ze vooral niets aan buitenstaan ders zectren Hii moet zich nost aankleeden en dan komt hy Haar oogen keken de hal rond en zy liep naar de deur van de bibliotheek. Tante Lucie, u doet beter met naar bed te gaan. Ik denk zoo, dat al dat gevraag heel onaange naam zal zyn. Jeanne volgde Diane naar de bibliotheek, waar een paar kaarsen het groote vertrek sche merachtig verlichtten. Lucie zat daar midden op de sofa met angstige oogen en bleek gezicht. Toen zy Jeanne zag, riep ze uit: O, ben je daar kind? Ik vroeg me al af Je hebt het natuuriyk gehoordNee, Diana, ik ga niet naar bed. Zooals u wilt, zei Diane schouderophalend. Ik ga nog meer lantaarns zoeken, zy liep weer naar de lial. Lucie boog zich over naar Jeanne. Ik heb zitten nadenken, zei ze. Misschien ls het maar beter als ze niet weten de dokter en de com missaris, bedoel ik over over dat arseni cum. Jeanne antwoordde verschrikt: Maar dat heeft niets te maken Dat weet ik wel. Eve heeft zelfmoord ge pleegd. Maar toch Pierre Donat is een ouwe snuffelaar; het is veel beter, hem niet te veel te vertellenLaten we liever Diane helpen. regenjassen en lantaarns te zoeken. zy waren met haar drieën ln de hal, toen tien minuten later Paul aankwam. Hy opende onver wacht de voordeur. Mag ik binnenkomen? Jullie bel werkt niet. Ik heb gebeld maar Paul! riep Dlane, ik ben zoo biy, dat je er bent! Kom binnen. Een natte regenjas hing om zyn breede schouders; zyn gezicht leek geelbleek in het flauwe licht. Hy sloeg den regen van zyn hoed en keek vlug rond: zyn bruine oogen ontmoet ten die van Jeanne. Het was een blik van verstandhouding, die haar aan hun laatste ontmoeting herinnerde; toch leek er nog iets anders in te liggen, zy voelde maar vaag het onderscheid en schonk er op dat oogenblik geen aandacht aan. Goeden avond, Jeanne.. Ik had gedacht Je morgenochtend op te bellen. Ik ben hier pas; ik reisde met Richard uit de stad vandaan Hoe maakt u het tante Lucie? En Dlane, wat is dat met Eve? Wie heeft haar gevonden? Waarom heeft ze dat gedaan? Richard kwam snel de trap afloopen; hy had zich verkleed in een grijs flanellen broek met donker Jasje en knoopte al loopend een das vast. Zijn ze gekomen?O, ben jy het, Paul? Heeft Diane je verteld? Over Eve? Ja; dat is te zeggen, ze zei dat Eve zich van kant gemaakt heeft. Waar ls ze nu? (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5