BINNENLAND WOENSDAG 25 FEBRUARI 1942 No. 25127 De Japansche aanval Oprichting der N.S.D.A.P. herdacht Verduisteren: 82ste Jaargang Op den Nederl. Archipel Rede van Churchill De Duïtsche positie in het Oosten Het proces te Riom - Verspreids berichten Dagorder van den directeur-generaal van W.H.N. Bekendmaking Boodschap van Hitier Eerste bedrijfsappèl in Nederland Brieven van Nederlandsche soldaten in het Oosten EERSTE BLAD STADSNIEUWS 19.11 uur 8.34 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telel. Directie en "Administratie 25041 (2 lijnen) Gironummer: 570- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B W. Menkhorst. Lelden Pl/zerv.: K Been Lelden Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar uit berichten van het front blijkt, is het eiland Banka reeds de vorige week Woensdag, drie dagen na de Japansohe landing, geheel bezet. Eerst werd een vliegveld genomen, dat in de bosschen in het Noordwesten verborgen lag. Daarna werden ondanks de hitte Pangkalan Pinang, Koba en andere belangrijke plaatsen veroverd. De Japanners beheerschen thans straat Kari- mata. tusschen Banka en Borneo. Pas thans wordt bekend, dat het aan Japan sche landingstroepen uit de lucht op 14 Februari is gelukt, de kostbare machine-installaties der groote olieraffinaderijen bij Palembang welke de tegenstander had gepoogd in brand te steken, te behouden. Aan den strijd om de raffinaderijen werd. behalve door Nederlandsch-Indische troepen, ook deelgenomen door Engelsche en Amerikaansche soldaten. Domei maakt melding van groote successen van een Japansch eskader, dat in Straat Banka opereert. Sedert 17 Februari werden in drie dagen meer dan dertig Britsche en Ned,-Indische schepen tot zinken gebracht of beschadigd. Meer dan vijfhonderd gevangenen, waaronder de commandant van een formatie Britsche patrouillevaartuigen in Singapore, vielen in Japansche handen. De meeste der vijandelijke schepen waren onderweg van Singapore naar Java of Australië. Naar de Engelsche correspondenten uit Batavia melden opereeren de Japansche oorlogsschepen die troepen naar Bali brengen onder de be schutting van een kunstmatigen nevel, zoodat het moeilijk is bomtreffers op deze schepen te constateeren. Generaal Wavell heeft zich zelf naar het front begeven en Maandagmiddag zijn Amerikaansche bommenwerpers van het type vliegende vestingen in den strijd gewor pen. In een door Svenska Dagbladet weergegeven bericht van de Times uit Java is het verlies der vliegvelden op Timor voor de geallieerden even ongelukkig als indertijd het verlies van het vliegveld van Mergui op Malakka. Zonder Mergul ls het niet meer mogelijk geweest, vliegtuigversterkingen naar Singapore te bren gen en even moeilijk is het thans, zonder Timor vliegtuigen van Australië naar Java te zanden. Als de Japanners het eiland als vliegtuig- en Vlootsteunpunt gebruiken, hebben zy een ideale basis, zoowel voor aanvallen op Noord-Australië als op de zeeverbindingen tusschen Java en Australië; Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis een overzicht gege ven van den stand van den oorlog. Hij sprak daarin van een „vrij lange periode van nederlagen" waardoor Engeland „als ge volg van den plotselingen aanval van Japan" zich heeft moeten heenworstelen. De premier gaf uiting aan de hoop, dat de toekomst voor Engeland gunstiger zou worden en wel vooral op grond van de „geweldige kracht en macht van de Sovjet-Unie, alsmede van de Ameri kaansche deelneming van den oorlog". Vervolgens sprak Churchill over de wijzigin gen in het kabinet en hij gaf te verstaan, dat in de functies van de onderstaatssecretarissen nog meer mutaties zullen plaats hebben. Daarna bracht hij de „zware belasting van de Engelsche scheepvaart" ter sprake, die ont staan is uit de geweldige uitbreiding van den oorlog. Vooral de laatste twee maanden zijn „de scheepsverliezen op zeer ernstige wijze toege nomen" daar de Britsche flottilles duikboot- jagers en de lichte marinestrijdkrachten maxi maal in beslag werden genomen. Zinspelend op de capitulatie" van Singapore en de gebeurtenissen in den Stillen Oceaan merkte Churchill op. dat de vijand de supe rioriteit in de lucht heeft en dat de Engelschen derhalve „nog vele harde, onaangename erva ringen" zullen moeten opdoen (D.N.B.ï De door het opperbevel van de Duitsche weer macht gepubliceerde cijfers over de bolsjewisti sche verliezen in den tijd van 1 Januari tot 20 Februari worden te Berlijn het beste bewijs ge acht, voor wat men moet gelooven van de be richten over z.g. Sovjet-successen der laatste weken. Volgens het eensluidende oordeel van deskun dige waarnemers is de positie aan het Ooste lijke front voor de Duitsche legerleiding zoo gunstig, dat zij in de gegeven omstandigheden nauwelijks beter had kunnen zijn. Tot dit oor deel is men in Duitsche kringen gekomen op grond van de volgende feiten: le. Rapporten der legerleiding aan het front melden sinds geruimen tijd, dat de bolsjewisti sche af deelingen, die de Duitsche stellingen pro- beeren aan te vallen, vaak een samenraapsel van resten van vroegere regimenten, divisies, ja zelfs legers zijn, en dat de Sovjetafdeelingen vaak ten hoogste uit 150 man bestaan. Dezelfde ervaringen zijn neergelegd in vele andere verslagen, waarbij de Duitsche legerlei ding in het geheel niet over het hoofd ziet, dat den bolsjewieken natuurlijk ook nog intacte troepeneenheden ter beschikking staan. 2e. Hieruit vloeit voort, dat de door het opper bevel van de weermacht vermelde cijfers van 56.806 gevangenen, om niet te spreken van het aantal dooden, dat een veelvoud hiervan be draagt, niet bij benadering in divisies kan wor den uitgedrukt. Hieruit vloeit echter ook voort, dat de Sovjetverliezen inderdaad eiken maatstaf te boven gaan. 3e. Naast dc verspilling aan menschelijke kracht aan bolsjewistische zijde staat in den- zelden omvang de verspilling aan oorlogsmate- rieel. Hoezeer de bolsjewistische legerleiding be ducht is voor de uitwe.king der superieure Duit sche productie aan oorlogsmaterieel. bewijst het beste haar noodkreet tot de oorlogsindustrie van de Vereenigde Staten en Engeland. Het orgaan van het Sovjetleger „Krasnaja Swesda" maakt wegens gebrek aan pantserwa gens propaganda voor het gebruik van bereden eenheden tegen de Duitsche gepantserde en ge motoriseerde troepen. De legerleiding der bolsjewieken kan dus niet meer vervangen wat zU verloren heeft. De eens enorme oorlogsmachine der Sovjet-Unie grijpt terug tot paarden om los te rennen op het ijzer en staal van de Duitschers. In Duitsche militaire kringen beoordeelt men deze erkenning als het eerste openiül: toegege ven teeken van zwakte tegenover' de geallieer den. Op deze wijze moet blijkbaar nog een poging in het werk gesteld worden om de naderende militaire catastrophe tégen te houden. Het zoogenaamde srueuwfront van het Oosten wordt het witte graf der verwachtingen van de tegenstanders van de As. en Jn de eerste plaats van de bolsjewistische stoomwals. <"DNB). Bij het begin van den derden zittingsdag van het proces van Riom deelde de voorzitter mede, dat de beklaagde Daladier volgens doktersat test ziek is en wegens koorts het verhoor niet kon bijwonen Daar Daladier door zijn ziekte vermoedelijk nog eenige dagen in de gevangenis van Bour- rassol zal moeten blijven, werd de zitting in overleg met den procureur-generaal tot Vrij dagmiddag verdaagd. In strijd met de oorspronkelijke plannen zal het gerechtshof thans ook a.s. Zaterdag bij eenkomen om den verloren tijd in te halen. De algemeen gevolmachtigde der Fransche regeering in de bezette zone. ambassadeur De Brinon, heeft aan Japansche journalisten zijn persoonlijke ineening weergegeven over den loop van het proces te Riom" Hii zeide. dat naar zijn meening dit proces veel te laat komt en dat het bovendien in een verkeerd vaarwater schijnt terecht te komen De eigenlijke vraag, waarom Fransche staats lieden lichtvaardig uit demoeratischen harts tocht en uit haat tegen het nationaal-socialisme ep fascisme Duitschland een oorlog verklaar den, dien Frankrijk in het geheel niet winnen kon, is steeds meer verschoven naar de andere vraag: wiens schuld is het. dat Frankrijk zoo zwak is, dat het den oorlog heeft verloren. De Brinon wees de veronderstelling van de anglo-Amerikaansche propaganda van de hand. dat Duitschland Frankrijk tot dit proces zou hebben gedwongen en voegde er aan toe. dat integendeel in Duitsche kringen bijvoorbeeld Daladier als oud-frontstrijder een tijd lang be ur aio een goede reputatie genoot, terwijl men Mandel en Reynaud voor schuldig hield. Daladier heeft evenwel in zijn loopbaan vele gunstige gelegenheden laten voorbijgaan en daarmede in karakter gefaald. Het afglijden van het proces van Riom van de verantwoordelijkheid aan den oorlog naar het verliezen van den oor log brengt voor de buitenlandsche en de bin- nenlandsehe politiek gevaren met zich mede. want dit proces beteekent een herleving van het oude parlementaire beeld uit iiet verleden. Deze nadeelen kan men ook moeilijk vermij den, tenzij men het geheele proces weer uitstelt of achter gesloten deuren behandelt. Doch ook dit laatste is ondoenlijk, want via de advocaten zou toch veel tdt het publiek doordringen. (D.N.B.). WEDERZIJ DSCHE HULPBELOFTE' HERHAALD. De Times kondigt, naar de Londensche cor respondent van „Svenska Dagbladet" meldt, in een hoofdartikel een nieuwe verklaring der ge allieerden in den geest van de „Atlantische ver klaring" aan. Aan deze nieuwe verklaring zal de Sovjet-Unie rechtstreeks deelnemen. Landgenooten, Juist in dezen tijd, nu de winter ons terdege laat voelen, wat koude werkelijk beteekent, spreekt de nood van onze behoeftige landge nooten wellicht sterker tot u dan ooit het geval was. Het is verblijdend, dat juist in dezen tijd. nu tal van landgenooten verstoken zijn van warmte en het meest noodzakelijke voedsel. Winterhulp Nederland op zooveel plaatsen kan ingrijpen, dank zij den inzet van duizenden vrijwillige medewerkers, jongeren en ouderen, die on danks de weersomstandigheden er. op uit trek ken om hulp te verleenen, daar waar het noodig is. Deze vrijwillige medewerkers hebben het be grip gemeenschapszin tot werkelijkheid ge maakt en ik doe een dringend beroep op hen om onvermoeid door te gaan en zich met all? krachten in te zetten Doch verder zou ik allen, die nu nog aarze lend aan den kant staan willen vragen om te beslissen Beslissen om zich mede in de gele deren te scharen van ons groote W.H.N.-corps, dat reeds in staat was tienduizenden en nog eens tienduizenden in den lande te helpen. Öp 27 en 28 Februari zal wederom een straat collecte worden gehouden, een collecte waarbij de beeltenissen van groote mannen uit onze historic zull°n 'worden verkocht. Laat de her innering aan hen u de hcslissing sremakkel"k maker Zij hebben niet eenraat. maar gedaan Maak hen met h^chasrrid Dn" zooals zij en zet u in voor uw volk m-^liikbedm staar voor n o^n. Of fert. Offert ornaat Mend'iizèhde" wéhten °n ook var uw beslicsine afhankelijk zii" M°'dt u als collectant of collectrice orr anderen het offeren ni"'rphjjc te «-""ken Do?h het best di^nt ge uw volk- door e°ld "n tijd ter beschikking te stellen. Offert en meldt u oudat ons devies op 27 en °8 Februari bewaarheid worde: ..Voor het volk, door het vclk". Den Haag. 23 Februari 1942. PIF.K Door het bureau van den weer machtsbevelhebber In Nederland wordt medegedeeld: Vier Nederlanders zijn "bij de poging om zich aan te sluiten bij het Nederlandsche koloniale leger, om daar oorlogsdiensten te ver richten tegen de spilmogendheden, buiten Nederland gearresteerd- Zij werden door een Duitschen krijgsraad wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonnis is door middel van den kogel voltrokken. Naar de Britsche berichtendienst uit Wash ington meldt, heeft president Roosevelt mede gedeeld, dat door de regeeringen van de Ver eenigde Staten en Engeland een overeenkomst is gesloten in het kader van de leen- en pacht wet. De Vereenigde Staten beloven opnieuw d° steunverleenlng aan Engeland te doen voort duren. Engeland verplicht zich om in ruil daar voor den Vereenigden Staten deii steun te ver leenen. waartoe het in staat is. (D.N.B.ï De oudste medestrijders van den Führer heb ben gisteren in de feestzaal van het Hofbrau- haus te Muenchen een plechtigheid gehouden ter gelegenheid van het feit, dat 22 jaar gele den de N.S.D.A.P. werd opgericht. Op dezen ge- denkwaardigen dag had Adolf Hitler voor dè eerste maal voor een duizendkoppige menigte de 25 punten van het partijprogram afgekon digd. De Führer. die dit jaar door de voorbereidin gen voor de definitieve afrekening met het bolsjewisme was verhinderd dezen dag in den kring van zijn oudste medestrijders door te brengen, had groeten gezonden, die door gouw leider Wagner werden voorgelezen. Hitier zegt o.a Voor de eerste maal sedert vele jaren is het mij niet mogelijk aan den herinneringsdag van mijn oudste medestrijders deel te nemen. Ik kan echter het Hoofdkwartier Juist in den "tijd, waarin een winter zijn einde nadert, waarvan onze tegenstanders alles hebben gehoopt, niet verlaten Deze winter zooals er sedert hon derd jaar eeen Is voorgekomen heeft ons reeds eind November 1941 overvallen. Sneeuw en vorst brachten daarmede den in de historie unieken zegevierenden opmarsch der Duitsche weermacht tijdelijk tot staan. Nu hoopten onze tegenstanders het Duitsche leger het lot van den napoleontischen terugtocht te kunnen doen ondergaan. Die poging is jammerlijk mislukt. Mislukt vooral door de dapperheid en de offervaardigheid van onze weergalooze man nen, die zij aan zij met onze bondgenooten In de ijzige stormen van December, Januari en Februari even hard stand gehouden hebben als zij tevoren in de gloeiende hitte van Juni, Juli, Augustus en September hun onvergankelijke "'•orwiTinineen bevochten. Thans, nu de zwaarste koude voorbij is, op de Krim er, in het Zuiden van Rusland de sneeuw reeds begint te dooien, is het mij niet mogelijk mijn plaats te verlaten, waar de voor bereidingen worden getroffen voor de defini tieve afrekening met de samenzwering, die van de bankiershulzen der plutocratische wereld tot de gewelven van het Kremlin hetzelfde doel nastreeft: Uitroeiing der Arische volken en menschen. Ons, ouden nationaal-socialisten, is deze ge meenschap van Joodsch kapitalisme en commu nisme niets vreemd. Zooals in het binnenland van ons land voor en na den eersten wereld oorlog zijn het ook thans alleen Joden en steeds weer Joden, die verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de volkeren vervreem ding. Er bestaat echter één onderscheid, wanneer wij den wereldstrijd van thans vergelijken met het einde van den oorlog der jaren 1914/1918. In 1919 waren wij, nationaal-socialisten, een klein groepje overtuigden, die den internatio nalen vijand der menschheid niet slechts zagen, doch ook bestreden. Thans hebben de gedach ten van onze nationaal-socialistische en die der fascistische revolutie groote en geweldige staten veroverd en mijn voorspelling zal worden vervuld, dat door dezen oorlog niet de Arische merischheid vernield, maar de Jood uitgeroeid zal worden Wat ook de striid met zich mede za) brengen, hoe lan®- hii ook duren mag. dit zal zijn uiteindelijke resultaat zijn En dan eerst, na het uit den weg ruimen van deze pa rasieten, zal voor de lijdende wereld een lange tijd van volken verzoening en daarmede van, waren vrede komen. Ik ben derhalve thans meer dan ooit in den geest bij u, mijn oude nationaal-socialisten. Ik ben echter op dezen dag ook persoonlijk nog meer doordrongen van onwankelbaar vertrou wen en het heiliee geloof, dat de geweldige strijd, waarin wij ons thans bevinden, en die. op 24 Februari 1920 begonnen is in deze zaal. waarin eii thans" biiéén ziit. niet anders kan eindi<?pn en niet anders zal oindifpn r?qn onze eigen w"nderbeo,*lük« worsteling nm dp macht in het Duitsche Rijk. Zooals in de toenmalige lange iaren de voorzienigheid onzen strijd gezegend heeft, zal zij hem ons thans laten winnen Wat toen een partijprogram was, zijn thans reeds de thesen van een nieuwe en beter wordende wereld. IN EEN FABRIEK TE HAARLEM. Op 16 Februari heeft de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord-Hol land. Gau-Inspecteur Unger, in een bijeen komst van leiders van groote bedrijven het houden van z.g. bedrijfsvergaderingen („Be- triebsappelle") aangekondigd. Maandag is in ons land het eerste bedrijfsappèl gehouden en wel vopr het personeel van de N.V. Holland- Nautic te Haarlem, dat daartoe in het fraaie ontspanningslokaal dat fabriek bijeengekomen was. In een inleidend woord heette de bedrijfs- voorman, de heer P. N Kruyer de heeren Lüttgen referent voor sociale aangelegenheden, Eggert. referent voor volksopvoeding en pro paganda, beiden bij den Beauftragte van den Rijkscommissaris, welkom, alsmede de heeren C. A, Fünckler en A. Mars. resp. provinciaal en plaatselijk leider van het N.V V. Hierna sprak de heer Fünckler. die verklaar de, dat dank zij de medewerking der bedrijfs leiding der NV Holland-Nautic dit bedrijfs appèl gehouden kon worden. Er zijn in Haarlem andere bedriiven waar die medewerking niet verleend wordt. Blijkbaar beseffen de directies van deze bedrijven niet. dat er iets veranderd is en wenschen zij. evenals vroeger, de arbeiders uit te buiten Voorts besprak de heer Fünckler de reorganisatie van het NVV en de sociale maatregelen welke reeds genomen zijn. Hij wees de .arbeiders op hun rechten en plichten en wekte allen op het NV.V. te steunen. De heer Kruyer sloot de bijeenkomst met woorden van dank aan de sprekers. S.S.-Schütze J. C. Siegburgh schrijft: Het gaat mij uitstekend, alleen vind ik het niet prettig, dat het nog zoo lang duurt, voor wij worden ingezet. Op zijn vroegst zal dit in Januari of Februari 1942 gebeuren. Zoo zie je, dat je je nooit aan voorspellingen moet wagen. Uit de twee weken opleiding, welke Je ons had toegedacht, zijn vijf of zes maanden gegroeid Stel je voor dat de mannen, met wie ik hier te zamen dien. reeds zeven maanden onder de wapenen zijn. Nee een man als Adolf Hitler zet zijn menschen niet in als kanonnen- vleesch, hij weet veel te goed, wat een oorlog is. Hij is tegelijk vader en moeder van hen die ie Duitsche uniform dragen Het is grappig, dat ik, hoewel ik met hart en ziel Hollander ben en blijf, hem toch vereer als mijn hoogsten Führer. Op de eerste plaats niet als Duitsch, doch als Germaansch Führer. Ik begrijp niet. dat men bij ons in Holland niet in wil zien. wat voor een ongeloofelijk werk deze man heeft ver richt. Hij heeft een volk van vele millioenen. dat in zichzelf verdeeld was. weer tot een ge heel gemaakt en nu stelt hij alles in het werk om geheel Europa de oogen te openen en tc laten zien, wat een ongeloofelijke bende het in den loop der tijden geworden is. Ik zou zoo zeggen dat hij nu toch genoeg bewijzen in han den heeft en toch willen de menschen het maar niet inzien S.S.-Schütze J B. de Boer schrift: „Wij staan hier onder de leiding van mannen, die reeds in Rusland hebben gevochten. Zy heb ben in dit groote land van Joden en Tartaren zooveel beleefd, waarover men zich verwonderd afvraagt hoe dit in de twintigste eeuw nog mo gelijk is. Het bolsjewisme heeft van de vroeger zoo# trotsche Russische menschen verdieriykte benden gemaakt, wreed, moordlustig en zonder een grein menschelijk gevoel. De kerken in Rus land zijn gebruikt om er likeurstokerijen of godloozententoonstellingen in te vestigen. De geestelijkheid en ieder, die in God geloofde, is op de meest gruwzame wyze vermoord. Het ge zin bestaat in het roode Rusland niet meer Ik blyf er by, dat het een geluk is voor geheel Europa en ook voor ons land. dat dit ver schrikkeiyke gevaar voor de wereld eindelyk door Duitschland $n zyn bondgenooten Finland, Roemenië, Hongarije, Italië, Kroatië, Slowakye en de legioenen uit Spanje. Nederland, België, Noorwegen. Zweden, Denemarken en Frankryk onschadeiyk wordt gemaakt zij het dan ook met groote offers. Eigenlijk moest ieder Nederlander dankbaar zyn voor elk offer, want wanneer Rusland vlugger geweest zou zyn en de gewel dige oorlogsmachine, welke Stalin heeft laten bouwen, zou aan het rollen zijn geslagen voor Duitschland toesloeg, dan zou geheel Europa en ook ons land door de roode pest overstroomd zyn. Ik neem aan. dat je weet. wat de bolsje wistische beschaving voor de menschheid be teekent EUROPA WINT. Langzaam maar zeker komt het einde van dezen winter in zicht. Langzaam maar zeker zullen de weersomstandigheden zich verbeteren en zullen de groote offensieven, die door het Duitsche leger en de daarmede verbonden legers en legioenen zijn voorbereid, een aanvang nemen. De komende maanden zullen ons de alge- heele vernietiging van de legers van Stalin brengen, want Europa wint dezen stryd tegen het bolsjewisme. Europa wint. omdat de Europeesche volkeren een nieuwe toekomst willen bouwen, een geluk kige toekomst in een herboren Europa. Europa wint en aan deze overwinning zullen ook Nederlanders deelhebben. Ook deze stry- ders maken zich nu gereed voor den' eindstryd Landgenoot wacht niet langer, zorg dat gy er' ziit als straks in het Oosten de beslissing valt. Meld u nu aan by het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22. 's-Graven- xhage. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN AMERSFOORT. Dé persdienst van de N.S.B. meldt: Mr. J. G. L, Harloff, de nieuwe burgemeester van Amersfoort, werd geboren te Bandoeng op 5 Januari 1899. Na de lagere school te hebben doorloopen bezocht hij het gemeentelyk gym- nasim te Utrecht en studeerde na het behalen van zyn eindexamen aan de universiteit in die zelfde stad in de rechten. Na de beëindiging zijner rechtsstudies legde hy zich toe op het notariaat, terwijl hy prac- tisch werkzaam was op drukke notariskanto ren, achtereenvolgens te 's-Gravenhage, Rot terdam en thans te Doetinchem. In 1934 werd hy lid van de N.S.B. Dit Nummei bevat TWEE Bladen 40-JARIG JUBILEUM „WERKMANS WILSKRACHT". Een mooie uitvoering. Gisteravond heeft de in onze stad bekende Harmonie-Kapel „Werkmans Wilskracht" in de Stadszaal haar 40-jarig jubileum herdacht, in samenwerking met de Mannenzangvereeniglng „Kunst na Arbeid". Een drukbezochte receptie ging hieraan voor af. Afgevaardigden van vereenigingen gaven blyk van belangstelling en brachten hun geluk - wenschen over, o.a. die van den Leidschen Bond van Harmonie- en Fanfarevereenlglngen, de Po litie, de Post, T. en D., Leidsche Chr. Harmonie- vereeniging, Athalia e.a. Ook vele bloemstukken legden getuigenis af van de waardeering. die men de jubileerende kapel toedraagt. Namens het gemeentebestuur was wethouder Verwey vertegenwoordigd en namens de 3 Oct.- Vereeniglng de heer v. d. Laan. Een welgekozen programma werd hierop ten uitvoer gebracht, onder leiding van den be minden en bekwamen directehr, den heer G. Dik, van wiens kundige hand twee compositle's het programma sierden, n.l. de Concert-Polka voor twee klarinetten „Alpenklange" en de con- certwals „Echo der Duinen". De heer Dik heeft in de Polka- uitstekend de pastorale sfeer van het Tyroolsche boerenland in een werkje vol biyde en frlssche melodie getroffen, waarby hij den solisten, de heeren I. v. d, Reyden en W. v. d. Water volop gelegenheid schonk, hun in strumenten van de beste zUde te laten kennen. Zy speelden met uitstekende adembeheersching, zuiver en fraai van toon, terwyi de inzetten gelijkmatig waren Ook de wals die ten slotte naar een sterke climax voert en herinneringen oproept aan de schryfwyze van Richard Strauss waarvoor de heer Dik groote bewondering heefb, is een dankbaar speelstuk, waarmee het gezel schap reeds eer mocht inleggen, al lukten en kele moeiiyke passage's nog niet ten volle. Richard Strauss was vertegenwoordigd met de beroemde wals uit diens opera „Der Rosenkava- lier". De heer Dik. die indertyd o.a. als solotrom pettist onder Strauss zelve aan de Leipziger Opera verbonden was, kent de intenties van den componist natuuriyk geheel. Een dilettantenka pel daaraan volkomen te laten voldoen, is ech ter een uiterst moeilyke opgave. Wy stellen ons het geheel dan ook nog soepeler, verfynder en vloeiender voor, dan ditmaal tot uitdrukking kon komen, al was er reeds veel goeds ln de vertolking aan te wyzen. Meerdere studie zal ook de zuiverheid en de zekerheid ten voordeel strekken. De uitstekende kwaliteiten van „Werkmans Wilskracht", o.a. de sonore klank, kwamen in de andere compositle's, als diverse marschen, Beethoven's Ouverture „Egmont", ln de bewer king van Ligner, de Marche Triomphale van den oud-Leidenaar Gottfr. Mann, dit zoo uit stekend voor de instrumenten wist te schrijven en een fantasie uit de „Cavalleria Rusticana", veelszins lofffeiyk tot haar recht. Een program ma, dat, mede door de verscheidenheid, boeide! De heer Dik. die met een fraaie bloemenmand gehuldigd is, kan er met zyn mannen met vol doening op terugzien. Ook het zangkoor onder leiding van den heer Van den Bos, werkte tot het succes van den avond mede met werken van Palestrina en den Italiaanschen componist Lo- dovico Grossi da Viadana: klank en nuancee- ring getuigden van de verdere ontwikkeling van dit koor, welks prestaties wh meermalen reeds loofden. De geslaagde jubileumuitvoering beluisterden wy met veel genoegen; zy getuigde van liefde voor de muziek. Het werken der jubileerende vereeniging verheft zeker het cultureele peil van den arbeider, hetgeen de voorzitter, de heer J. Beij in zyn openingswoord als doelstelling noemde. Th, J. Hannema. JEUGDIGE DIEFJES. Gisteravond omstreeks 11 uur bemerkte de politie, dat een viertal Jeugdige personen bezig was in te breken in een koffietent aan den Rijnsburgerweg. Zij wist een der daders te grij- pen; de overigen namen de vlucht, doch konden in den loop van den nacht van hun bed worden gelicht. Het waren de 16-jarlge P. B„ de 18-Jar. J. B„ de 21-jarige A. R. P. en de 20-Jarige J. H., allen alhier woonachtig. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmiddag op om 13.49 uur en gaat morgen ochtend te 5.38 uur onder. LANDSTAND IN FRIESLAND GEÏNSTALLEERD. In de groote zaal van de Harmonie te Leeu warden vond hedenmiddag de plechtige instal latie plaats van den Nederlandschen Land stand in Friesland. De boerenleider E. J. Ros kam installeerde hierby den boerenleider voor Friesland, den heer E. J. Bierma te Lieve Vrouwen Parochie. WAAR GESCHIEDENIS WORDT GEMAAKT. In het Oosten wordt geschiedenis gemaakt. Daar bouwen moedige mannen met inzet van hun leven aan een nieuw, beter Europa. Dikwyis worden deze mannen het slachtoffer, geraken in den verwoeden stryd gewond en het komt er dan op aan die helden zoo spoedig mogelyk te helpen Werkt er aan mede. dat de hulpverleening aan de bouwers van het nieuwe Europa volkomen voor haar taak berekend is. Steunt de Nederlandsche Ambulance, stort uw bijdrage op girorekening 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Graven hage.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1