DSNSDAG 24 FEBRUARI 1942 No. 25126 De Japanners blijven vorderen Verduisteren: Frankrijk en de Vereenigde Staten Voorloopige uitslag van de banden prijsvraag VISSCHERIJ-BERICHTEN 82ste Jaargang In den Nederlandschen Archipel De strijd op Luzon Verspreide berichten Radiorede van Roosevelt Een artikel van Willkie 19.09 uur 8.36 uur J Practijk-proeven moeten de beslissing brengen Waarschuwing Gemengd Nieuivs Ernstige gasontploffing te Marseille LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Tclef. Directie en Administratie 25041 (2 lyneni Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pinery.: K Been. Lelden Tijdens hun snellen opmarsch hebben de Ja- pansche strijdkrachten, die van Palembang in zuidelijke richting oprukten. Zondagavond La- hat, een strategisch belangrijk spoorwegknoop punt in het binnenland van Sumatra bezet, aldus het DN.B. Lahat ligt op ongeveer 180 km afstand van Palembang. Volgens een radiobericht uit Batavia, dat te Saigon is opgevangen, hebben de militaire auto riteiten in Nederlandsch-Indié uiting gegeven aan hun verontwaardiging over de vertraagde Amerikaansche hulp, vooral wat vliegtuigen betreft. Daar in het zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan een gebrek aan luchtstrijdkrachten be staat, zijn de Japanners in staat ongestoord aan vallen te doen op de geallieerde steunpunten in deze gebieden. De Nederlandsch-Indische auto riteiten hebben in deze radiouitzending toege geven, dat de laatste Japansche luchtaanvallen op Port Darwin niet'alleen een hevige slag voor dit steunpunt der geallieerden beteekenen, doch bovendien een bedreiging vormen voor de ge allieerde verbindingswegen en de ravitailleering. IN BIRMA. Verwacht kan worden, dat Rangoon zal vallen, zoo meldt „Exchange Telegraph" van daar. De geallieerden trekken zich thans onder zware en bloedige achterhoede-gevechten terug op de stel lingen aan de rivier de Sittang, die de laatste verdedigingslinie voor Rangoon vormt. Zaterdagavond is het tot een verbitterden slag op ongeveer 100 km. ten N.O. van Rangoon ge komen. die van beide zijden met uiterste krachts inspanning wordt gevoerd. (DN.B.). BESPREKINGEN TUSSCHEN AUSTRALIË EN NIEUW-ZEELAND. De Australische regeering heeft volgens een bericht uit Sydney een Nieuw Zeelandsche dele gatie ontvangen ter bespreking van vraagstuk ken der toekomstige gezamenlijke ooiiogvoering. De Nieuw Zeelandsche delegatie, die uit den minister voor handel en industrie, Sillivan en leidende persoonlijkheden van de Nieuw Zeeland sche luchtmacht bestond, wees op de nood zakelijkheid van eensgezind handelen door Australië en Nieuw Zeeland, ten einde de tegen woordige ernstige crisis het hoofd te bieden. De delegatie nam deel aan een bijeenkomst van den Australische oorlogsraad. (D.N.B.). Naar Reuter uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van oorlog bekend gemaakt, dat de strijd op het Philip- pijnsche eiland Luzon overal geëindigd is. EEN DAGORDER VAN STALIN. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: Ter gelegen heid van het 24-jarig bestaan van het Roods Sovjetleger heeft Stalin een dagorder tot zijn troepen gericht, waarin hij behalve aan zijn waardeering voor de houding der Sovjetsolda ten. ook uiting geeft aan zijn angst voor de toekomst. Op grond van berichten uit Moskou en Londen meent Berlijn te weten dat Stalin aanvankelijk van plan was om bij deze gele genheid een uitvoerige opsomming te geven van de successen, die de bolsjewisten in dezen wir,- terslag tegen de Verbonden troepen behaald zouden hebben. Het heeft daarom in de Wil- helmstrasse sterk de aandacht getrokken, dat Stalin elke opsomming achterwege gelaten heeft. Volgens Duitsche militare deskundigen r net wezenlijke kenmerk van deze dagorder Stalins angst voor de toekomst. Hij ve klaarde letter lijk: „De verbonden legers zullen met nog groo- tere verbittering strijden De Sovjet-Unie valt of staat met de vraag of er meer munitie, meer oorlogsmateriaal en meer menschen naa; het front gestuurd kunnen worden. Van dit probleem en niet van tactische voorbijgaande voordeelen hangt het reusultaat van den oor log af." De Britsche premier, Churchill, heeft, naai de Britsche nieuwsdienst uit Londen meldt, ter gelegenheid van den 24sten verjaardag der op richting van het bolsjewistische leger een boodschap aan Stalin gezonden. Daarin zendt hij Stalin, als voorzitter van de verdedigings- commissie der Sovjet-Unie voor de bolsjewisti sche strijdkrachten zijn uitdrukking van „be wondering en dankbaarheid", waarmede de „volken van het Britsche rijk" de daden dei- bolsjewieken hebben waargenomen. „Engeland, zoo wordt ten slotte in Churchills boodschap gezegd, vertrouwt op het zegevierende einde van den strijd, dien wü gemeenschappelijk tegen onzen gemeenschappelijken vijand voeren". Bovendien is, naai- de Britsche berichten dienst meldt, in een Londensch theater een plechtigheid gehouden, waaraan 2 3000 per sonen deelnamen. Overal zag men de Sovjet- vlaggen en de vlaggen der geallieerden. Als vertegenwoordiger van de bolsjewieken was schout-bij-nacht Kalamow verschenen, die de Leninorde droeg en een toespraak gehouden heeft. Naar de Britsche berichtendienst uit Sydney meldt, is ook de dag van het Roode leger voor het eerst in alle Australische staten ge vierd met het hijschen van de Sovjetvlag. De ministers en andere vooraanstaande ambtena ren zouden gisteravond aanzitten aan een feestmaal ter eere van de Sovjet-Unie (D.NB). KEITEL IN SLOWAKIJE. Generaal-veldmaarschalk Keitel vertoeft thans in Slowakije, waar hij is ontvangen door president Tiso en minister Tuka (D.N.B.). LEVENSMIDDELEN VAN DEN PAUS NAAR GRIEKENLAND. In Athene zijn zendingen levensmiddelen van den Paus, waaronder melk en andere voedings middelen uit Zwitserland en meel uit Hongarije aangekomen. (DN.B.). VOLKSVERTEGENWOORDIGING VAN KROATIË NA 23 JAAR WEER BIJEEN. Na een stilstand van 23 jaren is te Agram in het gebouw van den vroegeren Landdag te Agram de oude Kroatische volksvertegenwoor diging, de z.g. Sabor, weer bijeengekomen. Pavelitsj las een boodschap voor aan het Kroatische volk, waarin o.a. gezegd werd. dat de stichting van den onafhankelijken staat Kroatië mogelijk werd door de hulp van Duitschland en Italië, waarvoor het Kroatische volk den Führer en den Duce zijn dank betuigt. Kroatië is nauw verbonden met de mogend heden van het Drielandenpact en heeft ver trouwen in de eindoverwinning, waarmede de toekomst des lands gewaarborgd is. Volgens oude traditie begaven de volksvertegenwoordi gers zich vervolgens met den Staatsleider en de leden der regeering naar de St. Marcus- kerk. waar een godsdienstoefening plaats vond (DN.B.) President Roosevelt heeft gisteravond in een radiorede, naar de Britsche nieuwsdienst uit Washington meidt o.m. gezegd: „Voordat ons de voortdurende stroom van pns bewapeningsma teriaal een duidelijke superioriteit heeft gegeven moeten wij er aan vast houden onze vijanden te allen tijde en overal te verslaan, waar wij ze aantreffen, ook al moeten wij wellicht gen zeke ren tijd terrein opgeven." Op het oogenblik, al dus Roosevelt, eischen wij een zware schatting van onze vijanden. De president zeide vervol- gens: „wij en niet onze vijand zullen het offensief in dezen oorlog uitvoeren. Wij zuilen de laatste slagen winnen en definitief vrede maken." In zijn verdere rede zeide de president o.m. nog. „wanneer wij. zooals gevraagd is, onze oorlogsschepen, onze vliegtuigen en onze koop vaarders naar de vaderlandsche wateren zouden brengen en ons uitsluitend zouden concentree- ren op de laatste verdedigingsloopgn.ven. zou- i den onze groote krachtbronnen van elkander worden afgesneden'De Vereenigde Staten zou- I den dan geenerlei hulp meer kunnen zenden j naar China, Engeland. Rusland, naar de Mld- dellandsche^Zee en de Perzische Golf Wanneer de Ver. Staten met een zoodanige eenvoudige politiek zouden ophouden, n.l. de 1 Noordatlantische ravitaüleeringslijnen naar En geland én Rusland te beschermen, aldus Roo sevelt. dan zouden zij er toe bijdragen „het schitterende Russische tegenoffensief" tegen de Dultschers kreupel te doen worden. Zij zouden Engeland berooven van een belangrijk deel van zijn aanvoer van levensmiddelen en oorlogstuig. Ondanks den grooten afstand en de moeilijke transportomstandigheden staat reeds, aldus de president, een groot aantal bommenwerpers en andere vliegtuigen der Ver. Staten met Ameri kaansche bemanningen thans in dageiyksch ge- vcchtscontact met den vijand in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan. Duizenden mannen Amerikaansche troepen bevinden zich thans in dit gebied. De oorlog tegen Japan moet gewon nen worden door een slijtageproces. De twee laatste maanden is er niets gebeurd, dat den Ver. Staten aanleiding zou moeten geven om deze fundamenteele strategie aan een herzie- ning te onderwerpen. Roosevelt beweerde ver- volgens, dat de consequenties van den aanval op Pearl Harbour, al waren ze „ernstig genoeg". sterk overdreven zijn. Het aantal der in Pearl Harbour op 7 December gedoode officieren en manschappen bedroeg 2340 en het aantal ge- J wonden 946. Van alle in Pearl "Harbour gesta- tionneerde schepen zijn, volgens de gegevens i van Roosevelt, slecnts drie buiten dienst ge- J steld. Ten slotte verklaarde Roosevelt „nooit tevoren 1 hebben wij zoo weinig tijd gehad, waarin zoo- I veel te doen is." (DN.B.) Het A.N.P. meldt: Volgens berichten uit Londen heeft Willkie een artikel gepubliceerd, waarin hij schrijft: de geheele wereld en vooral de Amerikanen hebben nooit den droom van Wilson begrepen. Wij weten, waar de fouten liggen. De wereld had reeds, toen Japan Mandsjoerije binnenviel en Italië in Abessynië binnendrong, moeten ingrij pen Wanneer toen iets gebeurd was, zouden wij thans geen tweeden wereldoorlog hebben. In dezen zin is Amerika mede verantwoordelijk voor hetgeen thans geschiedt, aangezien het op het juiste oogenblik niet handelend kon optre den. Wij hebben een fout gemaakt door het in ternationale gerechtshof van de hand te wijzen, door internationale samenwerking te weigeren en ons te verzetten tegen internationale tarie ven. Men kan thans zeggen, dat wij onbewust hebben gespeculeerd op de massa der demo cratie. Wanneer men helder nadenkt, moet men zeggen, dat industrieele. sociale en economist' s krachten niet aan grenzen zijn gebonden en nooit binnen nauwe grenzen, die thans bijna kunstmatig lijken, opgelost kunnen worden. Het eaat jpr om na de overwinning niet meer ter zijde te blijven staan. Precies zooals de Ameri kaansche soldaten overal moeten striiden. moet men er thans z'ch van bewust ziin. dat dege" die overwint, de verantwoordelijkheid draagt voor den toekomstigen vrede. i Een karakteristiek dus van de doeleinden van Roosevelt ,n.l dat de Vereenigde Staten door deelneming aan den oorlog hun plannen tot heerschappij over de geheele wereld willen moti- veeren en beveiligen. Daarom mogen de Veree nigde Staten na den oorlog niet meer ter zijde blijven staan. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmiddag op om 13.05 uur en gaat morgen ochtend te 4.50 uur onder. Het Amerikaansche tijdschrift. „Saturday Evening Post" publiceert een zeer belangwek kend artikel over de betrekkingen van de Ver eenigde'Staten met Frankrijk. Daarin wordt beweerd, dat reeds voor het uitbreken van openlijke vijandelijkheden tus- schen de Ver. Staten en Duitschland een on- deraardsche oorlog tusschen beidelanden op Franschen bodem is uitgevochten. De Amerika nen hadden daarbij twee doeleinden op het oog. Ie. De Dultschers te verhinderen om het Fransche schip van staat in de haven eener nieuwe Europeesche ordening binnen te sleepen. 2e. De strategische posities van Frankrijk in Noord- en West-Afrika te bezetten. Den Engelschen wordt daarbij verweten, dat zij militair niet sterk genoeg geweest zijn om Fransch Noord-Afrika, Syrië en de Fransche havens aan de Westkust van Afrika met inbe grip van Dakar te bezetten. De Engelschen. zoo vervolgt het artikel, zijn, zooals bekend, in dezen oorlog zoo goed als nooit bij machte geweest het initiatief te nemen wanneer zij het gaarne wilden. In dit geval ont braken hun vliegtuigen, schepen en soldaten. De Vereenigde Staten aan den anderen kant bevonden zich tegenover Frankrijk in een onaan gename positie. In de Ver. Staten heeft men n.l. met alle slechts denkbare middelen gepro beerd de sympathie voor de Franschen aan te wakkeren. Deze propaganda is na de ineenstor ting van Frankrijk een boemerang voor de Ver. Staten gebleken. Na eerst iederen Ameri kaan de deugden der Franschen voor oogen te hebben gevoerd, kan men thans niet plotseling tot het tegenovergestelde overgaan. De Ver. Staten hebben nu een admiraal als ambassadeur naar Vichy gestuurd. Het eenige doeltreffende wapen, dat daarbij voor de Ver. Staten in Frankrijk is over gebleven. was het middel der omkooping, n.L de belofte, den hongerlijdenden Fran schen levensmiddelen te verschaffen, „niet uit overwegingen van vriendschap" maar om deze belofte als een „wapen der ondcr- aardsche oorlogvoering tegen Duitschland' te gebruiken. De philantropische Amerikaansche organisa ties als het Roode Kruis en de Quakers moes ten bij deze propaganda der Ver. Staten in Frankrijk dë instrumenten zijn. Dit geheele plan is echter in duigen gevallen door de starre opvatting der Engelschen van de blokkade. In dit verband maakt het tijdschrift melding van militaire en strategische plannen in Fransch Noord-Afrika, die echter mislukten, omdat generaal Weygand de betrekkingen mei Vichy niet wilde verbreken en weigerde, zich bij De Gaulle aan te sluiten. Terwijl deze kwestie nog tusschen Washing- 1 ton en Londen besproken werd. bewees de Brit- sche geheime dienst zijn onbekwaamheid door te melden, dat de Fransche officieren een ge- 1 meenschappelijke Britsche en Gaullistische lan- ningsmanóeuvre zouden toejuichen. Dit valsche bericht heeft tot het bekende Engelsche fiasco te Dakar geleid. In tegenstelling tot de destijds verspreide be- I richten was er te Dakar geen enkele Duitsche soldaat, toen de Engelschen hun onderneming begonnen. De Amerikaansche regeering is na dit fiasco zelfstandig te werk gegaan Als een nieuw mid del tot omkooping noemt het artikel in dit ver band het in Amerika liggende Fransche goud. waarvan de Vereenigde Staten zich thans tegen over Frankrijk willen bedienen. Daarom heeft de regeering der Vereenigde Staten het goud ook niet aan de beweging van De Gaulle ter beschikking gesteld. Doch ook deze manoeuvre is mislukt. Van Fransche zijde heeft men verklaard: ,\wij willen uw levensmiddelen gaarnè ontvangen, doch daarmede willen wij geen verplichtingen jegens u op ons nemen. Wij willen die levensmiddelen met ons nog in de Vereenigde Staten liggende goud betalen". Op deze wijze is de Amerikaansche levens- middelenpropaganda doorkruist en doelloos ge worden. Wat in den zomer van 1940 nog moge lijk was is in den winter van 1941 niet meer mogelijk. Opnieuw is weer eens gebleken, dat de Ame rikaansche en de Britsche regeering te laat heb ben gehandeld. (D.N.B.), Verleden jaar Augustus heeft het Centraal i band aan alle eischen van de praktijk zal vol- Instituut Voor Industrialisatie in Den Haag een 4 doen. Tegenvallers, welke niet aan het principe prijsvraag uitgeschreven naar een nieuwen rij- doch aan uitvoeringsmoeilijkheden moeten wor- wielband ter vervanging van den schaarsch ge- den toegeschreven, konden nog niet worden uit- worden rubber-band. In verrassend grooten getale gesloten. Evenmin beteekent het toekennen van hebben beroeps- zoowel als amateur technici een prijs,'dat de band in grooten omvang zal aan dezen oproep gevolg gegeven. Bijna 2000 I kunnen worden vervaardigd. De beslissing over inzendingen werden ontvangen. de vraag of de voor massale productie vereischte Thans is de jury, die de niet eenvoudige taak grondstoffen beschikbaar kunnen worden gesteld, had zich door dezen berg heen te worstelen, tot j ligt in handen van de desbetreffende rijks- zekere beslissingen gekomen. Zij heeft dit ge- I bureaux. Deze vragen daartoe het advies van het daan na grondige studie van alle voorstellen, j Civi. Het oordeel van de jury legt dus wel eenig Elke gedachte, die zij tegenkwam, heeft zij gewicht in de schaal, vooral straks als de resul- nauwkeurig overwogen, ook al was het principe taten der proeven bekend zijn geworden, maar weinig of onpractisch uitgewerkt omdat altijd is niet de bij uitsluiting doorslaggevende factor de mogelijkheid bestond met verbetering van inzake de vervaardiging. Men dient dus nadere enkele details een bruikbare constructie te ver- mededeelingen af te wachten, krijgen. Want zij wilde in de eerste plaats de Uit hoofde van de goede grondgedachte zijn de volgende inzendingen, vermeld in willekeurige volgorde, onder de prijswinnaars gerangschikt: de inzendingen onder de mot to's Libra, Flexifix, Gertro en Stark. Voorts kwam het voor, dat meer dan een inzender een zelfde construcliewijzc, die een prijs waardig werd gekeurd, heeft ingezonden. Zy zullen derhalve hun prijs met elkaar moe ten deelen. Dit is het geval met de volgende drie paren van inzenders, wier motto's luiden Zwartsluis en Bloemcndaal, Veerrond en Kurvenas, Ressort en Apeldoorn. Het departement van financiën waarschuwt het publiek om geld stukken, welke door inkervingen of anderszins verminkt of veranderd zijn, aan te nemen, daar men zich bij het in het bezit hebben van zulke waardelooze geldstukken, aan ernstige moeilijkheden blootstelt. beste grondgedachte vaststellen en pas in de tweede plaats gewicht in de schaal toekennen aan de technische details der uitwerking, waarin uiteraard de beroeps technicus den amateur overvleugelt. Er bestond een stille hoop, dat uit den stapel brieven een verlossende gedachte te voorschijn zou komen voor een band, die zoo mogelijk nog beter zou voldoen dan een luchtband. Helaas, het ei van Columbus is niet gevonden. Tot een al te groot pessimisme behoeft dit evenwel niet te stemmen, want dat resultaten mogelyk zijn, zjj het dan ook slechts bescheiden resultaten, is wel zeker. Het ongerief van zijn fiets te moeten missen is zoo groot, dat ook een band, die een weinig J Vervolgens is wegens keurige verzorging een kleppert tegen de bestrating, die niet alle tril- I troostprijs toegekend aan de inzending onder het lingen en schokken dempt, of die wat meer I motto „Ook voor na den oorlog", waaronder een onderhoud vergt in verband met vervuiling, reeds j in leer gebonden boekje schuil gaat. waarin i'nnr va1pi-> ppr» iilf-.lcnmsf-. mil min T~)p hpstp nnt— t,v.ntv,A^nn voor velen een uitkomst zou zijn. De beste ont werpen zullen op deze punten wel meevallen. Een voornaam punt vormt de levensduur der nieuwe constructies waarover alleen de ervaring het laatste woord kan spreken. talrijke methoden worden aangegeven, zeer zorg vuddig geschetst en met toelichtingen door ge teekende letters. Voor bekroning, leenden de ge dachten zich niet. de groote moeite, die deze inzender zich heeft getroost, mocht echter niet De weersomstandigheden der laatste weken onbeloond blijven, hebben verhinderd dat op de juiste wijze met de j oen inzenders wordt verzocht hun namen aan voor bekroning in aanmerking komende voor- i het centraal Instituut voor Industrialisatie be stellen practijkpi'oeven konden worden genomen Op papier kan een oplossing er aardig uitzien, doch of de band een voldoenden levensduur heeft, van vocht niet te zeer heeft te lijden, of weerstand biedt tegen de schadelijke inwerking van vuil. dan kan alleen afdoende worden uit gemaakt. als men over ervaring beschikt, bijv. na een rit van eén 1000 K.M. over wegen van verschillende formatie en niet alleen bij gunstig, maar ook bij ongunstig weer. Ervaring te dien aanzien heeft de jury nog niet kunnen opdoen. Zij heeft slechts gelegenheid gevonden, zooals enkele Hagenaars kunnen getuigen, een straat op en af te rijden, om althans eenigen indruk te krijgen van enkele constructies. In deze omstandigheid heeft de jury aanleiding gevonden, slechts tot een voorloopige en nog niet tot de definitieve uitspraak over te gaan en kend te maken. Over de wijze, waarop de be kroonde inzenders het bandcnprobleem hadden opgelost, kan nog niets worden medegedeeld, daar het Civi de ontwerpen in verband met octrooikwesties onder geheimhodding in ont vangst heeft genomen en dus slechts na overleg met de prijswinnaars tot publicatie zou kunnen overgaan. De taak der jury is nog niet afgeloopen. Op haar werkprogramma staan nu nog het laten verrichten van practijkproeven welke in samen werking met den A.N.W.B. zullen plaats vinden, het doen van de definitieve uitspraak, waarbij de juiste volgorde der prijswinnaars zal worden vastgesteld evenals de beoordeeling van een aantal inzendingen, die buiten mededinging aan de jury zyn voorgelegd. Nadrukkelijk zij ver meld, dat correspondentie met inzenders over den wel in dier voege.dat zij alleen heeft vastgesteld uitslag niet tot de taak der Jury behoort. Na- welke van de inzenders een prijs zullen ont- tuutlijk zullen niet alle deelnemers kunnen of vangen, maar nog nier aan wien van deze uit- I willen begrijpen, waarom hun ontwerp niet werd verkorenen de eerste, de tweede of een volgende j bekroond, ja misschien zelfs zullen zij, ondanks prijs zal worden toegekend. Over deze volgorde het feit dat hun uitwerking bij andere inzendin wordt later, na de practijkproeven. beslist. Men houde derhalve scherp in het oog. dat de be kroning door de jury thans nog slechts beteekent. dat zij de gedachte van het ontwerp levenswaard vindt maar niet tevens inhoudt, dat zulk een gen ten achter bleef, van meening zijn. precies hetzelfde te hebben voorgesteld, als een der prijs winnaars. De jury. die onpartijdig naar beste weten heeft beslist, zal dergelijke brieven onbe antwoord naast zich neer moeten leggen. OUDE MAN DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Een 71-jarige man, wonende in de Donar- straat te Amsterdam placht vaak laat op den avond thuis te komen en dan den haard aan te maken met behulp van een slangetje, dat hij aan de gasleiding aansloot. Dit deed hij ook op Zondagavond, doch wegens den spertijd Kwam er toen geen gas uit de leiding. Blijkbaar heeft de oude man toen verzuimd de gaskraan wederom dicht te draaien, met het gevolg, dat toen des ochtends de spertijd ge ëindigd was, het gas de kamer binnenstroomde. Eerst in den namiddag van Maandag werden de buren door de sterke gaslucht gewaarschuwd en stelden zij een onderzoek in, waarbij zij den ouden man levenloos op bed aantroffen. De dokter kon slechts den dood constateeren. VRACHTAUTO MET ARBEIDERS GEKANTELD. Een vrachtauto, bestuurd door zekeren C. de W. uit Laren, die van Laren een 18-tal arbei ders naar Soesterberg vervoerde, is op den Baarnscheweg nabl) de Hooge Vuursche ge slipt en gekanteld. Aanvankelijk liet het onge val zich ernstig aanzien, maar nadat medi sche hulp uit Hilversum was gearriveerd, bleken de meeste inzittenden er met schaafwonden of alleen den schrik te zijn afgekomen. Er waren slechts twee ernstig gewonden. De bestuurder had een hersenschudding en een der passagiers een schouderfractuur opgeloopen. De gewonden zijn per auto naar de R.K Ziekenverpleging overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN. Te Noordscharwoude is de 60-Jarige armen- vader C. O., uit Heer Hugowaard. bij het over steken van den provincialen weg door een autobus gegrepen en gedood. BUITENLANDSCH GEMENGD. REEDS 14 DOODEN GEBORGEN; 30 ZWAAR GEWONDEN. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Een ernstige ontploffing is gisteren ontstaan in de centrale gasfabriek van Marseille. Volgens de tot dusver ontvangen berichten heeft het on geluk 14 dooden en 30 zwaar gewonden ge- eischt, welke geborgen zijn uit de puinen van dp voor een groot deel vernielde fabriek. Het aantal dooden zal echter volgens latere berichten, waarschijnlijk veel grooter zijn dan eerst gemeld wérd. Behalve de 14 dooden, die reeds geborgen konden worden, worden nog an dere arbeiders, die in de fabriek werkten, ver mist. Buiten de 30 zwaargewonden om waren er talrijke lichtgewonden. De eerste ontploffing deed zich voor om 14 uur 45 in het hoofdge bouw der fabriek. Enkele seconden later volg den twee nieuwe ontploffingen. Ten gevolge van den luchtdruk stortte het geheele gebouw in elkaar en bedolf talrijke arbeiders onder het puin. Nog twee gebouwen werden eveneens, zij het ook in lichte mate, beschadigd. In een om trek met een middellijn van verscheidene hon derden meters werden alle vensterruiten ver nield Troepen uit een naburige kazerne en de brandweer waren in enkele oogenblikken ter plaatse. Dank zij hun snelle optreden kon voor komen worden, dat de door de explosie veroor zaakte brand oversloeg op den grooten gashou der. Aangezien door de ontploffing essentieele deelen van het machinegebouw vernield zijn, zal een deel der stad tot nader order zonder gas zitten. PROF. DR. H. C. AUGUST V<fN PARSEVAL OVERLEDEN. De bekende luchtvaaratpionier prof. dr. ir. H. C. August von Parseval is Zondag te Berlijn, tengevolge van epn hartverlamming overleden. August von Parseval, die 81 jaar was. heeft zich onvergankelijke verdiensten verworven op het gebied van het luchtvaartonderzoek. In te genstelling tot Zeppelin, die het stijve systeem prefereerde, construeerde hij o.m. het type van het naar hem genaamde halfstijve luchtschip. In 1901 begon hij met den bouw van een voor militaire doeleinden geschikt luchtschip en op 26 Mei 1906 steeg in Tegel het eerste Parseval- luchtschip op. INSTORTINGSRAMP IN SPANJE. Als gevolg van een wolkbreuk is te Jaen een huis ingestort, waarbij de bewoners onder de puinhoopeii werden bedolven. De brandweer haalde vier dooden en vijftien gewonden te voor schijn. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 23 Februari. Tong f. 12.10 per K.G. Kabeljauw f.32—12.50 p. stuk. Kleine schol le soort I. 10094; Kleine schol 2e soort f.96—69; Middelschol f.120: Zet- schol f. 140; Pufschol le soort f. 7155; Idem 2e soort f5138: Groote bot f. 9982; Kleine bot f.73—66; Groote schar f. 100—90; Kleine schar f.8058; Pufschar f.5039; Wijting f.7590. (Alles per 50 K.G.) Besommingen: Trawlers: KW 158. Cornells IJsbrand Willem. 50 manden f. 3686. IJM. 29. Zeeleeuw. 80 mande» f.5334; IJM 70. Zeehond. 35 manden f. 269fc IJM. 102, Vlos V. 25 manden f 1826. Loggers: IJM. 268 f.9614; KW. 89 f.1451.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1