82de Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, ZaMag 2 J Februari 1942 Tweede Blad No. 25124 riiN/T IN LITTEKEN ZAAI UW EIGEN SIGAREN! RECHTZAKEN Vredesgerechtshof VRAGENRUBRIEK Benoemingen in het gilde voor theater en dans SUW RADIO DEFECT? FEUILLETON De vrees voor den afgrond VEROORDEELING VAN EEN HAAGSCHEN POLITIE-AGENT. Geiyk gemeld is de Haagsche ex-agent P. van Reenen door het Vredesgerechtshof veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. In de motiveering van zijn arrest heaft het hof als bewezen aanvaard, dat Van Reenen, terwijl hij zich op korten afstand van den W.A.- man bevond, hoogst onvoorzichtig en roekeloos sen met scherp geladen pistool, hem door zijn ambt geschonken, in de richting van dezen WJk.-man heeft afgevuurd, tengevolge waar van de W.A.-man zoodanig lichamelijk letsel heeft bekomen, dat hij tijdelijk verhinderd is geworden in de uitoefening van zijn beroeps bezigheden. Het hof heeft hierbij overwogen, dat de ver klaringen van de gehoorde 21 getuigen be halve die van de deskundigen De Graaff en Waltman zoowel op hoofdpunten als in bij zonderheden onderling in tegenspraak zijn, zoo dat het onder deze omstandigheden niet ver antwoord is eenige keuze daaruit te doen, ten einde willekeur te vermijden. Naar aanleiding van het verweer van ver dachte. dat hij niet bepaaldelijk de bedoeling zou hebben gehad iemand te treffen, neemt het hof uit de verklaringen van den. agent en die van genoemde deskundigen aan, dat verdachte inderdaad zijn vuurwapen bij het schieten op de straatsteenen heeft gericht, zoodat de kogel, na eerst op de straatsteenen te zijn geketst, het lichaam van den W.A.-man heeft getroffen. Op grond hiervan acht het hof wettig en overtuigend de schuld bewezen van verdachte, die immers op zeer korten afstand vóór een volksmenigte op de straatsteenen schoot zonder zich van de uitwerking daarvan rekenschap te geven. Wat het beroep van verdachte op noodweer (noodweer-exces) betreft, dit kan het hof niet aanvaarden en wel op grond van de volgende overwegingen Het hof geeft zich rekenschap van het on loochenbare feit, dat zich zij het ook onder bijzondere omstandigheden in Nederland een revolutie in nationaal-socialistischen zin vol trekt, hetgeen met zich medebrengt de erken ning van de noodzakelijkheid, dat veelal andere maatstaven moeten worden aangelegd dan in normale omstandigheden gebruikelijk en gebo den zijn, waar het geldt de beoordeeling van ge dragingen van den kant van hen. die zich voor de doorwerking van den revolutlonnaire geest hebben ingezet. Bij een revolutie ook zooals deze zich onder de huidige omstandigheden in Nederland voltrekt kunnen nu eenmaal de beginselen van orde en geleidelijkheid niet steeds in dezelfde mate als voorheen in acht worden genomen. Dit is bepaaldelijk ook het geval wanneer de revolutionnaire spanning zich in zoodanige feitelijkheden openbaart, die in normale tijdsomstandigheden als ordeverstoring zouden moeten worden aangemerkt, waartegen over dan een dienovereenkomstig optreden van de met de handhaving der orde belaste open- tere organen gerechtvaardigd zou zijn geweest. Feitelijke botsingen, als hier bedoeld, kunnen echter naar het oordeel van het hof in de hui dige omstandigheden niet zonder meer als orde verstoringen worden beschouwd en een ingrij pen daarbij van de zijde der politie acht het hof hier slechts in beperkte mate gerechtvaar digd. Het ligt naar 'shofs meening met name niet op den weg der politie, onder alle omstandig heden, ook indien zij op den openbaren weg plaats vinden, op zoodanige wijze in te grijpen als in normale omstandigheden geboden zou ziin geweest ter bescherming van de veiligheid van personen en goed. Aan de revolutionnaire spanning moet binnen zekere, met begrip te trekken, grenzen haar loop worden gelaten, zonder dat de openbare organen der ordehand having daarbij als voorheen behooren in te grijpen. In verband met voorgaande overweging is het hof van oordeel, dat in het onderhavige conflict verdachte niet had behooren in te grijpen op de wijze, waarop hij zulks heeft gedaan, toen een aantal tot de W.A behoorende personen hand gemeen was geworden met en klaarblijkelijken tegenstander, ook al trof dezen laatste in de 4415 oogen van verdachte geenerlei schuld en achtte hij diens veiligheid ernstig bedreigd. Onder deze omstandigheden kan het hof de wederrechtelijkheid der persoonsaanranding welke toch alleen voor verdachte aanleiding kon zijn geweest voor zijn ingrijpen niet langer als vanzelfsprekend en vaststaand aanvaarden op de wijze, waarop dit onder normale omstan- dgheden het geval zou zijn geweest. In zooverre is het hof van oordeel, dat ver dachte, optredende ter verdediging van boven bedoelden persoon, niet geacht kan worden be- voegdelijk te zijn opgetreden, terwijl bepaalde lijk geen beroep op noodweèr kan worden ge daan ten behoeve van deze persoon, van wien overigens zelfs niet is gebleken, dat hij eenig letsel heeft bekomen in het plaatsgehad heb bend handgemeen. Voorts is üit de verklaring van verdachte ko men vast te staan, dat hij zich persoonlijk eerst bedreigd is gaa;_ gevoelen, nadat hijzelf begon nen was de W A. te bedreigen door tusschen- beide te komen zooals hij gedaan haeft. Het hof wil daar laten of en in hoeverre tegenover de onrechtmatige bedreiging door verdachte een bedreiging van den kant der WA gerechtvaar digd zou kunnen worden geacht. Het hof is echter van oordeel, dat de bedreiging van den kant der W.A. ten opzichte van verdachte niet gebleken is van zoo ernstigen aard te zijn ge weest, dat redelijkerwijs het gebruik van zijn vuurwapen voor verdachte als agent van politie geboden was, omdat is komen vast te staan, dat na de door verdachte geloste schoten de W A. ondanks haar niet geringe getalssterkte ter plaatse zonder eenig verzet uiteen is gegaan. Bij de bepaling van de strafmaat heeft het hof overwogen, dat verdachte verklaard heeft dien dag van zijn meerderen uitdrukkelijk de op dracht te hebben gekr„. jn volksoploopen en on geregeldheden tegen te gaan, aan welke opdracht hij gemeend heeft te moeten voldoen door zoo mogelijk nog krachtiger op te treden dan anders. Uit de verklaring van verdachte is het hof gebleken, dat dc leidende politie-instanties, die voor deze opdracht verantwoordelijk zijn, daar bij niet of althans onvoldoende op de gewij- G. v. W. te O. Bi1 een drogist kan men U volledig Inlichten. D. J. te K. Het is geoorloofd de vaste af nemers in elk geval te helpen. L. M. te B. U moet kennis geven door de .vergunning met een ingevuld formulier op het postkantoor in te leveren. Men kan daar verdere inlichtingen verstrekken. Mevr. Z.. te L. Zij behoorde op te zeggen tegen 1 April. Abonné te H. Als de kosten ln een over eenkomst zijn vastgelegd, behoeven geen hoo- gere bedragen betaald te worden. V. B. te B. Voor den werkgever is er geen reden het loon te verminderen. Wend u tot de arbeidsinspectie. J. v. B., te L. Waarschijnlijk hebt u recht op vergoeding voor de kinderbijslag. Abonné X. te L. Als A. de verzekerings overeenkomst heeft afgesloten, zal hij zelf de zaak met de maatschappij in orde moeten ma ken. Overigens bekomt de vrouw na de schelding van goederen het vrije beheer daarover. zigde omstandigheden hebben gewezen, welke het aanleggen van andere beoordeelingsmaat- staven vorderen. Dit ware toch naar 'shofs meerling de plicht der politieleiding geweest, die zich er van had te overtuigen, dat op plaatsen, waar ongeregeld heden als de onderhavige te duchten waren, slechte agenteh met voldoend begrip voor de nieuwe verhoudingen optraden. Al ontheft het nalaten daarvan verdachte niet geheel van ijjn eigen verantwoordelijkheid, heeft het hof toch termen aanwezig geacht, ten aanziei. ;an ver dachte met een ernstige waarschuwing te kun nen volstaan, hetgeen het tot uitdrukking heeft gebracht in het opleggen van een in verhouding tot de zwaarte van het gepleegde misdrijf lichte straf. Hoe de Hartstochtelijke rooker zich zijn eersten De afdeeling Voorlichting van de Nederland- sche Kultuurkamer deelt ons mede, dat de pre sident van de Nederlandsche Kultuurkamer, prof. dr. T. Goedewaagen, de volgende benoe mingen in het gilde voor Theater en Dans heeft gedaan: Tot leider van de vakgroep kleinkunst, de heer W. Caron te Hilversum. Tot leider van de vakgroep Gezelschapsdans- leeraren: de heer H. Kwekkeboom te Haarlem en tot bestuurder: de heer W. J. "N. van Dalen, Thomsonlaan 23 te 's-Gravenhage. Tot leider van de vakgroep Tooneel: de heer J. Koetsier—Muller te Hilversum en tot be stuurder: de heer H. v. d. Werff te 's-Graven hage. Tot leider van de groep Tooneelschrijvers: de heer A. T A. Heyting te 's-Gravenhage. Tot leider van de groep Rederijkerstooneel: de heer L. Thijssen te Voorburg. Tot leidster van de vakgroep Kunstdans- mevr. F. C. Rochat te Busum en tot bestuurder van deze groep: de heer W. Bosboom te Am sterdam. INZENDEN VAN PROGRAMMA'S VOOR MUZIEKUITVOERINGEN. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten wijst er op, dat de programma's voor muziekuitvoeringen minstens drie weken voor de uitvoering plaats heeft, dienen te worden ingezonden. Dit geldt niet alleen voor de ern stige muziek, doch ook voor de lichte, zoodat amusementsvereenigingen eveneens aan deze bepalingen zfjn onderworpen. De beroeps-amu sementsgezelschappen kunnen volstaan met het inzenden van het repertoire, waarbij er nog eens op wordt gewezen, dat het uitvoeren van muziek van Engelsche, Amerikaansche, Russi sche en Poolsche componisten en/of bewerkers, uitgezonderd Chopin, onder de huidige omstan digheden niet is toegestaan. Voor Hawaii-en sembles geldt de bepaling, dat oorspronkelijke melodieën op het programma kunnen blijven, mits het geen Engelsche en Amerikaansche be werkingen zfjn. Hetzelfde geldt voor Zuid-Afri- kaansche liedjes van Nederlandschen oorsprong. Ten slotte dier.t er de aandacht op te worden gevestigd, dat in de programma's de namen der solisten en componisten of bewerkers moeten staan vermeld met voornamen of voorletters. Door het weglaten van deze gegevens kan ver traging in het nadeel van de uitvoering ont staan. Dultsche Volksconcert 14.00: Omroepharmonle- orkest en gramofoonmuzlek 15.00: Opera ..Faust" 17.00: Zondagmiddagcabaret 17.45: B.N.O.: Sportuitslagen en militair weekoverzicht 18.00: Gramofoonmuzlek 18.15: Sport van den dag 18.45: Orgelconcert 19.00: Actueel half uur 19.30: Cabaretprogramma (opn.) Circa 20.05: Gramofoonmuzlek (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken) 20.15: Operette „Der Graf von Luxemburg" (opn.) 21.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuws berichten 22.00: Gramofoonmuzlek 23.25 24.00; Dansmuziek (gr.pl.) Hilversum II, 301.5 M. 8.00: Gramofoonmuz. 9.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 9.15: Gramo foonmuzlek 10.15: Zondagmorgen zonder zor gen 11.30: Gevraagde platen 12.00: Voor dracht 12.15: Nederlandsch Kamerkoor met orkest (opn.) 12.45: B.N.O.: Nieuwsberichten en populair actueel praatje 13.00: Gramofoon muzlek 13.05: Nederlandsch Verbond voor Sib- bekunde: Wie en wat waren onze voorouders 13.20: Otto Hendriks en z(jn orkest 14.00: Ne derlandsche schrijvers spreken over eigen werk 14.20: Omroep-symphonle-orkest en solist 15.00: Causerie „Ons oude stedeschoon" 15.15: Omroepsymphonle-orkest Circa 15.55: Gramo foonmuzlek 16.00: „Op den steiger" door Prof. Dr. T. Goedewaagen 16.15: Claveclmbelvoor- dracht 17.00: Dultsche taalcursus 17.25: Gramofoonmuzlek 17.30: Declamatie 17.45: „Aan weerszijden van de Karpathen", Roemeensch Hongaarsch programma 18.30: Onze Neder landsche taalclub 19.00: B.N.O.: Nieuwsberich ten 19.20: Schrammelkwartet en soliste 19.45: De Spiegel van de week 20.00: Gramo foonmuzlek (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.15: Amusements orkest (opn.) 20.45: Gramofoonmuzlek 21.00 De Ramblers (opn.) 21.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B. N. O.: Toelichting op het weermachtsbericht 22.1022.15: Gramofoonmuzlek. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst I E M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. RECEPTa Koukt 1 K.G. aard appelen in 3/4 L. water te zamen met l Boui-Fix groen- censoepblok. Stampt de aardappelen en voegt nog 1/4 L. taptemelk toe. Zout naar smaak bil doen VOOR ZONDAG 22 FEBRUARI. Hilversum I, 415.5 M. 8.00: Gramofoonmuz. - 8.15: De zin van het boer zijn 8.30: Gramo foonmuzlek 9.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 9.15: Voor de Jeugd 9.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Gewijde muziek (gr.pl.) 10.30: Kerk dienst 12.00: Gramofoonmuzlek 12.15: Frans Wouters en zijn orkest- 12.40: Uit Berlijn: Het VOOR MAANDAG 23 FEBRUARI. Hilversum I, 416.5 M. 7.15: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.56: Gramofoon muzlek 8.20: Ochtendgymnastiek 8.30: B. N. O.: Nleuwsberlcnten 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoonmuz. 11.00: Voor de kleuters 11.20: Gerard iiebon en zijn orkest 12.00: Cello met pianobegelei ding en gramofoonmuzlek 12.40: Almanak 12.45: B.N.G.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Practlsche wenken aan boer en tuinder 13.15: Zang viool, cellp. plano en gramofoon muzlek 14.00: Willy Eberle en zijn orkest 14.45; Gramofoonmuzlek 15.00: Voor de vrouw 15.45: Gramofoonmuzlek 16.00: Bijbellezing 16.20: Hobo met pianobegeleiding 16.45: Voor de Jeugd 17.15: B.N.O.: Nieuws-, econo mische- en beursberichten 17.30: Orgel en zang 18.00: Landmans Lust 18.30: De Ram blers 19.00: Actueel halfuur 19.30: Haarlem- sche Orkestvereenlglng, soliste en gramofoonmuz. (Van 20.16 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken) 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: Rococo-octet 22.3024.00: Gramofoon muzlek. Hilversum II, 301.5 M. 7.15—8.45: Zie pro gramma Hilversum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Orgelconcert 10.40: Uit oude sagen: Dapperheid 10.50: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 11.30: Reportage 11.40: Plano voordracht 12.00: Ensemble Joan Lancé 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00: Amu sementsorkest, solist en gramofoonmuzlek 14.00: Trioconcert 14.35: Gramofoonmuzlek 15.00: Sylvestre Trio 15.45: Lulsterfllts 16.00: Otto Hendriks en zijn orkest en het Roe meensch orkest Gregor Serban 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Zang en plano 18.00: Het Groote Omroepor kest en solisten 18.40: Horst Wessels sterfdag een woord ter gedachtenis 19.00: B.N.O.: Frlesch praatje 19.10: B.N.O.: Nieuwsberichten 19.20: Planosoll en gramofoonmuzlek 19.45: Politiek weekpraatje 20.00: De Melodlsten en söllst (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.45: Muzikale actualiteiten van de week 21.00: De Romancers en soliste (opn.) 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: Ge deelten uit een Bachcantate (gr.pl.) 22.10 22.15: AvondwJJding. PLAATSELIJK RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Zondag 22 Februari. Ie programma: 8.0024.00: Hilversum I 2e programma: 8.0022.15: Hilversum n 22.1524.00: Dultsch programma. 3e programma: 7.0024.00: Dultsgh programma 4e programma: 7.0024.00: Dultsch programma Voor Maandag 23 Febrnarl. Ie programma: 7.1524.00: Hilversum I. 2e programma: 7.1522.15: Hilversum H 22.1524.00: Dultsch programma. 3e programma: 7.0024.00: Dultsch programma 4e programma: 7.0024.00: Dultsch programma door MIGNON G. EBERHARDT. (17) Eve ging dadelijk naar boven, zonder op koffie te wachten. Tk moet nog een paar brieven schrijven, zei ze, staande in de hal, terwijl het licht van boven over haar goudglanzend haar scheen. Zij glimlachte nog eens tegen Jeanne en zei liefjes tegen Lueie: Hebt u het goede nieuws al gehoord? Richard en ik gaan ten slotte niet scheiden. Bent u niet blij? Lucle antwoordde met een effen gezicht: Dat ls iets wat Richard en Jou alleen aangaat, dunkt me. Een oogenblik lang. weifelde de glimlach op Eve's gezicht. Diane sloeg haar koel gade; Cal vin kuchte, l-jen zei ze sen en al beminnelijk heid, op bedeesd verontschuldigenden toon: Doet u alstublieft- uw best, van mij te LoukXu, lieve tante Lucie. jn ging de trap op. ZulLn v7„ op de veranda koffie drCnken? vroeg Diaaj Mit geforceerde .tem. Om kw~r*! oor tienen liep Jeanno dcor c2d zijdeur het -Aiis uit. Niemand zu» haa: gaan; zij meende dal I>iane en Lucie nog op de ve randa zaten om naar het weerlichten te kijken en Calvin wachtte ln de bibliotheek op een Intercommunaal telefoongesprek lat hij onder het eten nad aangevraagd. De avond was donker en warm; de bewolking was zoo dik dat er zelfs geen weerschijn van het maanlicht doordrong. Op den tast /.ocht zij haar weg langs het smalle met platte steenen geplaveide pad. Er waren twee manieren om bij het huisje te komen; een slingerpad door het bosch, dat de kortste weg was, en het duidelijk afgeteekende pad beneden langs het meer. zy koos het eerste omdat dat van het geplaveide pad af het ge- makkelykst bereikbaar was. zy betreurde haar keus al heel gauw, want het was stikdonker onder de boomen en takken der struiken streken haar in het gezicht. Een maal deed het wegfladderen van een opge- schrikten vogel haar met kloppend hart stil staan. zy kende het kronkelend pad goed genoeg, maar toch liep zy tweemaal de struiken ln en kon alleen .door haar rlchtingsgevoel den weg terug vinden. Het moest daardoor wel over tie nen zyn, toen zij de open plek om het huisje bereikte en licht uit het raam zag sehynen. Dan moest Richard er dus al zyn. Zij liep op het huis toe: een verre bliksemstraal verlichtte een oogcriblik zyn omtrpkken met eet hooge stelle zadeldak en het grasveld er om heen Haar voetstappen klonken ho! op óe kleine overdekte portiek toen de donder gi-ommelde. Zij verwachtte half en half dat Richard haar wel gehoord zou hebben en do deur zou openen, maar dat deed hy niet. zy riep zachtjes; Richard, en opende de deur. De deur gaf onmiddeliyk toegang tot de woonkamer. De kleine kamer was spaarzaam gemeubileerd en er was niemand. Er hing een flauwe, zoete, eenlgszins misselyk makende geur. zy moest dien geur kennen, maar zy kon op dat oogenblik toch niet uitmaken wat het was. En er moest Iemand geweest zyn, want behalve dat het licht aan was, stonden er twee glazen op de tafel en verder lag er iets flat er totsag als een stuk speelgoed -- een dun groen ?ryden koord met een celluloid bal en een kwastje aan het eene eind. zy keek slechte vluchtig de ka mer rond. Het donderde weer; ditmaal veel 'uider en dichter by. Er waren twee deuren in de woon kamer; de eene voerde naar het kleiïK- keu kentje, dc ander naar een slaapkamer. Beide stonden open Jeanne ging naar d,- slaapkamer deur, die het dichtst bil was, nej- iof ren.- ..Ri chard" en bleef •'taan. De kamer was donker maar er was lemanu; flauwtjes zichtbaar in het licht achter haar stond een gestalte midden in de kamer. Het leek wel. of hy ergens op stond een stoel of bank? Toch was er iets heel vreemds en on- bewegeiyk3 aan die gestalte. En het was zoo stil; er moest iets niet in den haak zyn. Haar koel was dichtgeknepen; zy kon geen woord uitbrengen, zy wilde naar het lichtknopje grypen, maar voor ?jj sich bewogen had, kwam er een nieuwe bliksemstraal, geweldig helder en scherp ofgeteekend. Tegeiykertijd ging achter haar \net een knappend geluicl hel licht uit. Zll merkte het niet. Want by het licht van den straal kreeg zy een duideiyk beeld van de gestalte !n de kamer. Ze stond niet op een stoel of bank, maar hing griezelig slap aan een touw, dat uaar de dakbalken liep en to het donker uit het gezicht verdween. En hei was Eve Le- maln ln haar blauw chiffon japon die onder een donkere regenjas uitkwam Zij was doocl Iets levends, kon er zoc niet uitzien Het heldere groenachtig»» boh» verdween en werd onrnlddel- Uik eevolga door een knetterenden donderslag die het hulsle deed tol Hen en lang uitrolde. Het muisde in Jeanne's ooren, maar daar door heen hoorde zii het geluld van -voetstappen in de keuken. (Nadruk verboden.) (Wordt vervolgd.* In de ryk versierde zaal van Pulc-hri Studio in Den Haag sprak Woensdagmiddag ir. A. A. Mussevt, de Leider der N.SJB. voor het kader van den Nederlandschen Arbeidsdienst. (Pol.-Fotodienst der N.S.B.-A. G. Swart). Wie wat bewaartHet kuilgras, dat het vori ge jaar in silo's werd opgeslagen, wordt nu weer te voorschyn gehaald om als veevoeder te dienen. (Polygoon-Zeylemaker) In Maart begint weer de ren sprot! Stal Prospero naby Dulnligt is reeds druk aan het trainen. Een van de paar den onder den man aan de longe! (Schimmelpenningh) (Polygoon-Seym.) Al_ KUNT U NOC» ZOO GOVD FieTSCN.. TOCH /AAGU Nl&T OMOcR met RljQersl- HE.T STuuCJ. ™eT BE IDE hANQEN LOS LATEN OF CiC. VOETEN VAN TC^ppee^S N£A\£N ART 2 2 .WeGtN VERKE C R.S RJE.GE LI NG

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5