nee*), Akkertje Binnenland Donderdag 19 Februari 1942 Het proces van Riom General-Arbeitsführer Beibmann over den Arbeidsdienst Geen stadsbussen op Zondag STADSNIEUWS RECHTZAKEN AGENDA SPORT Geen wedstrijden op Zondag a.s. FEUILLETON De vrees voor den afgrond h Dc Japansche Marine is te alien tijde De Führer ontving in de Rijkskanselarij den Noor- Maarschalk Antonescu in het Hoofd- gereed voor den strijd- Op onze foto schen minister-president Vidkun Quisling, tot het kwartier van den Führer Tijdens een ziet men, hoe Japansche Marinetroepen houdèn van een bespreking. In aansluiting op de ont- kaartbespreking. Links de Generaal der voorbeeldeloos opmarcheeren naar de varigst was Quisling de gast van den Führer." De Führer Artillerie Jodl, rechts gezant dr. Schmidt 'oefenplaats. (Orbis-Holland). in gesprek met Vidkun Quisling. (Hoffmann). - (Hoffmann). Een lichte Duitsche granaatwerper in het centrale deel van het Oostelijke front in vuurstelling.(Orbis-Holland-P.K. Lachmann) Op wacht aan de Noordelijke IJszee. (Welbild-Polygoon-P.K. Schafer) DE ACTE VAN BESCHULDIGING. In de acte van beschuldiging van het proces van Riom, dat heden begint, wordt aan Daladier o.a. verweten, dat Frankrijk onder zijn regeering zonder voldoende voorbereiding den oorlog is ingegaan. Er valt een volkomen falen te consta- teeren, en wel bij de voorbereiding van de na tionale mobilisatie en op industrieel gebied, een falen bij de bewapeningsindustrie en een falen bij de verdediging van de Fransche grens als gevolg van de ontoereikendheid van het oor logsmateriaal bij de voorziening van het leger- met munitie en transportmiddelen Voorts ver wijt de acte van beschuldiging aan Daladier: slechte organisatie van het opperbevel, laakbare onderwerping aan politieke invloeden, levering van tal van vliegtuigen aan het Spaansche „volksfront", bevordering der inburgering van vreemdelingen, vooral door toelating van meer dan 100.000 „gevaarlijke" Spanjaarden op Fransch gebied, laakbare zwakte tegenover de agitatie onder de arbeiders en tegenover de ernstige invloeden daarvan op de bewapenings industrie. Als gevolg van dit falen en deze kapi tale fouten heeft Frankrijk zich in. den oorlog moreel en materieel ontwapend gezien, en heeft het niet beschikt over de middelen welke voor het opperbevel onontbeerlijk zijn om zijn taak te vervullen. Tegen generaal Gamelin wordt de volgende aanklacht ingediend: de chef van den genera - len staf was verantwoordelijk voor de voorbe reiding van de nationale verdediging. In deze functie was hij op de hoogte van den militairen en diplomatieken toestand, en het was zijn ambtsplicht, de veiligheid van Frankrijk te waarborgen. Door gebrek aan energie en karak ter heeft hij toegelaten, dat de gebreken bij de bewapening en bij de voorbereiding tot den oor log meer toe- dan afnamen. Tijdens den oorlog heeft hij door zijn rampspoedige beslissingen het opperbevel gedesorganiseerd Hij heeft toegela ten, dat in het leger een toestand van materleele en moreele inferioriteit ontstond, zoodat het leger slecht voorbereid, slecht opgeleid en slecht gewapend de beslissende operaties inging. Tegen Léon Blum richt de acte van beschuldi ging o.a. de volgende argumenten: Blum was tweemaal ministerpresident voor het uitbreken van den oorlog. De diplomatieke militaire toe stand, die verscherpt is sinds hij aan het be wind was gekomen, was hean bekend, en hij was op de hoogte van de tekortkomingen der natio nale verdediging.-Zijn ambt legde hem den plicht od, Frankrijk de noodige wapens te geven en Frankryks veiligheid te waarborgen. Hü heeft zijn plicht verzuimd en heeft nagelaten, aan de bewapeningsindustrie den stimulans te geven, welke door den toestand dringend vereischt werd. HU heeft integendeel de productie door de nationalisatie der bewapeningsfabreken ge desorganiseerd en met zUn gezag op dit gebied de noodlottige werkzaamheid van zijn ministers Daladier en Cot gedekt. Bierre Cot, zoo vervolgt de acte van beschul diging. droeg als minister van luchtvaart in de Jaren 1936 en 1938 de verantwoordelijkheid voor de voorbereiding van de Fransche militaire luchtvaart. Ondanks herhaalde waarschuwingen, -heeft hij nagelaten, Frankrijk de luchtmacht te geven, die door de omstandigheden vereischt werd Door leugenachtige verzekeringen en uit vluchten heeft hij voortdurend het parlement en het land probeeren te bedriegen en wijs te ma ken, dat Frankrijks veiligheid gewaarborgd was. Aan Guy la Chambre wordt verweten, dat hij als minister van luchtvaart geen open oog heeft gehad voor den toestand dien hij van zijn ambtsvoorganger had overgenomen, en niets ge daan heeft om eenige verbetering tot stand te brengen. Ook hij is er niet voor teruggeschrok ken het parlement door de „jammerlijkste uit vluchten" te bedriegen. Ten aanzien van den controleur voor de be wapening, Jacomet, wordt ten slotte in de acte :van beschuldiging gezegd, dat hem sinds het jaar 1936 een beslissende functie was toever trouwd ten aanzien van de geheele voorbereiding van den oorlog, vooral ten aanzien van de fa bricage van oorlogsmateriaal. In deze functie heeft hü een laakbare nalatigheid aan den dag gelegd. Zü'n zwakke houding tegenover hét on gedisciplineerde personeel en tegenover de poli tieke agitatie heeft bügedragen tot de desorga nisatie van de productie en daarmede tot de-on toereikendheid van de bewapening. In afwijking van de gebruikelijke rechtspleging wordt in de openineszitting van het proces van Riom tegen „hen, die verantwoordelük zijn voor de nederlaag" de acte van beschuldiging, die 180 bladzüden omvat, slechts in een uitreksel voor gelezen. Dit uittreksel zal tevens de conclusies behelzen van de geheele door het O.M. ingedien de aanklacht. Van de zes beklaagden bevinden er zich slechts vijf in Frankrijk. De vroegere minister van luchtvaart, Pierre Cot, is n.l., zooals bekend, naar de Vereenigde Staten gevlucht. De laatste mi nister-president van de derde republiek Paul Reynaud en de toenmalige minister van binnen- landsche zaken, Mandel, treden in het proces slechts als getuigen op De aanklacht tegen Reynaud en Mandel wordt afzonderlek behan deld en luidt voor Reynaud: verduistering van openbare middelen en voor Mandel: omkooperij en speculatie tegen de Fransche valuta. President van het opperste gerechtshof te Riom is Caous, openbare aanklager is de pro cureur-generaal Cassagneau. De zittingen van heht proces zullen de komende weken in het algemeen gehouden worden op Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrüdag. Op 25 Februari zal een begin gemaakt worden met het verhooren Van de getuigen. (D.N.B.) Ter gelegenheid van de gecombineerde ten toonstelling van den Nederlandschen Arbeids dienst en den Reichs-Arbeits-Dienst. die in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht wordt gehouden, heeft General-Arbeitsführer Bethmann voor een groot aantal Duitsche en Nederlandsche gasten een lezing gehouden over de ontwikke ling en de doelstelling van den Reichs-Arbeits- Dienst in Duitschland. In korte trekken gaf spr. een terugblik op de historie en de ontwikkeling van den Reichs- arbeitsdienst. Ook in Duitschland waren de op vattingen in den beginne uiteenloopend. Dc een was van meening, dat de dienst zün nut had. want hierdoor kon men de jonge werk- loozen van de straat houden, de ander was de meening toegedaan, dat men op deze wijze goedkoope arbeidskrachten kon verwerven. Weer anderen zeiden, dat men den militairen dienst goed door den arbeidsdienst kon vervangen en een andere groep beweerde weer, dat de ar beidsdienst een verkapte militaire dienst was. Wat er echter van waar moge zü'n. het staat vast. dat de R.A.D, in den loop der jaren groot- sche dingen heeft tot stand gebracht en dat in de toekomst nog groote dingen zullen worden gedaan. Na den oorlog zal er allerwege aan een grooten opbouw worden gewerkt en hierin zal de arbeidsdienst een groote rol spelen. De Führer zelf heeft gezegd, dat de arbeidsdienst de opvoeding en de vorming van den mensch is. Spr vatte de doelstelling van den arbeids dienst in de vier volgende punten samen: lo. Het opleiden van jonge menschen onder het devies: arbeid adelt, 2e. De erkenning, dat de arbeid den grond slag voor het menschelijk geluk vormt. 3è. Opvoeding voor een ware volksgemeen schap, die tot grondslag heeft, dat algemeen belang voor eigen .belang gaat. 4e. Het aankwekken van plichtsbetrachting, discipline, kracht en de bevordering van de gezondheid. Men moet den arbeidsdienst beschouwen als een eeredienst aan het volk, evenals het dienen van het vaderland met de wapenen, zoowel in vredestijd als in oorlog een eeredienst is. Men frioet het als een eer beschouwen zün vaderland te kunnen dienen en daardoor mede te helpen aan den grooten opbouw. Daarom is arbeids dienst uitgesloten voor volksvreemde elementen en voor joden. Alle jonge Duitschers, zoowel de mannelijke als de vrouwelijke, 'lijn verplicht het vaderland te dienen hetzij zü arm zijn of rijk. Het doel hiervan is een groote -gemeen schap van arbeiders te kweeken. EEN ROOKERSKAART IN BILTHOVEN. i Sigarenwinkeliers in ons land zijn indertijd uit zichzelf reeds ovei gegaan tot het invoeren van een distributieregeling, toen zij slechts aan hun klanten, en dan nog maar met mondjes maat, gingen leveren Deze regeling voldoet in vele plaatsen, doch in Bilthoven heeft zü aan leiding gegeven tot moeilijkheden. weshalve de 'Bilthovensche winkeliers besloten hebben aan hun klanten een rookerskaart te verstrekken, waarvan de houder tweemaal per week de hem voor die periode toegewezen hoeveelheid kan doen afhalen. Ieder kan slechts één kaart krijgen. Alle na men van de verbruikers komen bü den winke lier op een lyst voor. welke lüst door daarvoor aangewezen personen buiten de sigarenbrjftiche wordt gecontroleerd, zoodat niemand ln het bezit kan komen van twee kaarten. De politie zal controle uitoefenen op den gang van zaken. Na invoering van deze kaarten, d.w.z. na 23 Februari, zullen de sigarenwinkeliers alleen op Woensdag en Zaterdag geopend zyn, aldus „De Tyd". Op last van hobger hand is thans het rüden van stadsbussen des Zondags over het geheele land verboden. LOONSVERHOOGING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Teneinde verhoudingen te handhaven. Op 19 December, j.l. stelde het xcollege van rüksbemiddelaars minimum uurloorien vast voor volslagen mannelyke arbeiders van 24 t.m. 60 jaar, werkzaam in de textielindustrie. Deze regeling had in veel gevallen tot gevolg, dat de loonen van ongeschoolde arbeiders een verhooging ondergingen, waardoor echter tege- lük de bestaande 'verschillen in de loonen van ongeschoolden, geoefende en ongeoefende werk nemers werden verminderd of opgeheven. Het college van rüksbemiddelaars heeft, bly- kens een bericht in de Staatscourant van giste ren. hierin aanleiding gevonden bü wege van een algemeene vergunning goed te keuren, dat te rekenen van de éérste volle loonweek van Januari 1942 af, op welken datum de minimum uurloonregeling in Iwerking is getreden, de loo nen van werknemers ais in die regeling bedoeld, voor zoover deze vóór het inv,werkingtreden daar van een hooger loon genoten dan de werkne mers. wier loon ingevolge die regeling is ver hoogd -geworden, te verhoogen met eenzelfde percentage als waarmede het loon van laatst genoemden dientengevolge is gestegen. Het toekennen dér hier bedoelde loonsverhoo- gingen. zonder vooraf daartoe van de daarvoor aangewezen instanties verkregen goedkeuring, zal. geen aanleiding mogen geven tot verhooging van de verkoopspryzen en/of tarieven der ondernemingen. DAT HEEFT DE N.S.B. GEDAAN.... „Het regent, hagelt en het vriest, „het kindje van den slager niest, „morgen is het donkere maan, „dat heeft de N.S.B. gedaan". Neen landgenoote, die regen, hagel of vorst die verkoudheid van dat kindje, die donkerte by nieuwe maan, daar is de N.S.B. volkomen on schuldig aan. Evenmjn heeft men het recht haar te verwüten dat het bier op -is, de borrels slech ter en de sigaren zeldzaam zün. Ook daar is de N.S.B. niét schuldig aan. Wat zij dan wel gedaan heeft? Zy heeft een gedeelte van haar beste leden afgestaan voor den strijd in het Oosten. Aan haar is het te danken dat duizenden Neder landsche vrijwilligers de eer van ons land aan het Oostfront ophouden. Het was de N.SJ3., die inzag dat een eervolle plaats in het nieuwe Europa veroverd moet worden, dat een gelukkige toekomst van ons volk offers eischt en het zijn haar leden die deze offers brengen. Dat heeft de N.S.B gedaan landgenoot. Dèt voorbeeld hebben de Nederlandsche nationaal- socialisten gegeven. Aan u om dit voorbeeld te volgen. Meldt u aan bü het Vrüwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te 'sGraven- hage. PASTOOR P. H. WIJTENBURG OVERLEDEN. Op 64-jarigen leeftüd overleed te Gouda de ouddeken en pastoor P. H. Wytenburg. Hü was kapelaan te Wervershbof. Nieuwkoop, Leid- schendam. Delft en Amsterdam en van 1923— 1929 deken en pastoor te Rotterdam. Daarna 'was hü nog korten tijd pastoor te Den Haag. „OUDERS EN KINDEREN ANTWOORDEN DEN ACHTTIENJARIGE". Hedenavond van 19.45—20.00 uur spreekt Max Blokzyl via den zender Hilversum II in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Ouders en kinderen antwoorden den achttien jarige". 8 7 6 0 0 Het kan er niet genoeg in gehamerd worden: 87600, het gironummer van de Nederlandsche ambulance. Het is het belangrijkste getal en ook het meest gebruikte getal van dezen tijd. Im mers dagelyks wordt het door honderden Neder landers gebruikt, die hun bydrage voor de Ne derlandsche hulpexpeditie in het Oosten hierop storten om nog niet te spreken van de verjaar dagsstortingen. Maakt u ook reeds gebruik van dit getal? 87600, Nederlandsche ambulance,^ Koninginne gracht 22, 's Gravenhage. Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan bij het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te Der Haag. BEGRAFENIS VAN DEN HEER J.fC. HEMERIK. Gistermiddag vond op de begraafplaats „Rhünhof" de begrafenis plaats van wü'len den heer J. P. Hemerik, oud-opzichter der Gemeente plantsoenen alhier. Onder de aanwezigen merkten wü o.a. op de heeren Neyssingh, gemeente-architect, H. J. Ba- rentsen, hoofdopzichter, afd. bruggen en water werken, Joh. Jonker, chef afd. plantsoenen van Gemeentewerken, oud-collega's en personeel van de afd. plantsoenen en de heeren M. Galjaard, J. v. d. Berg en A. de Bruin. resp. voorzitter, secretaris en penningmeester van de Tuiniers- en Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Ver bonden". Aan de groeve werd het woord gevoerd dooi den heer D. Abspoel, een neef van den over ledene, den heer M. Galjaard, voorzitter van „D.V.V." waarvan de overledene oud-voorzitter was en later eere-lid. De heer Hemerik heeft zeer veel voor boven genoemde Vereeniging tot stand gebracht en er steeds hard" voor gewerkt. Voor dit alles aldus spr. zyn wij hem dankbaar. Namens het Gemeentebestuur voerde het woord de heer Joh. Jonker, chef der afd. Plant soenen die den overledene" dankte voor wat hü steeds gedaan heeft voor degenen, die met hem samenwerkten. Namens het personeel van de afd. Plantsoenen sprak de heer M. H. Nooteboom, die zün oud chef dank zegde voor hetgeen het personeel van hem heeft mogen leeren. Het personeel zal zyn haam steeds in dankbare eere houden. Een schoonzoon van den overledene, de heer de Ren uit Leimuiden dankte namens de fa milie voor de betoonde belangstelling. Een tweetal kransen dekte de kist w.o. een van de Volkstuinver. „Ons Genoegen". BROEDERTWIST. Gistermiddag omstreeks 5 uur is in de Gas- straat ten huize van de gebroeders K. tusschen beiden een ruzie optstaan. welk zóó hoog liep. dat de 39-jarige L. K. een aardappelmesje greep en daarmede zy'n 31-jarigen broer T. K. een diepe wond in het zitvlak toebracht. Het slacht offer werd door den Eerste-Hulpdienst naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht terwyl de dader door de politie werd gearresteerd en naar het politiebureau werd geleid. Nadat proces verbaal was opgemaakt, is hij gisteravond weer op vrye voeten gesteld. HANDELSREGISTER K. v. K. Wyzagingen: W. F. Engels, Heerengracht 60. Leiden, loodgietersbedryf. Overleden eigenaar: W. F. Engels, Leiden, dd. 8 Febr. 1942. Hartogs en Co., Hooge Rijndijk 86, Leiden, confectiebedrijf. Bovengenoemde zaak is dd. 26 Mei 1941 overgegaan aan C. J. de Weerd, die de zaak als eenig eigenaar voortzet onder den naam: Eerste Nederlandsche Electrische Con fectiefabriek Hartogs en Co. Procuratiehouder: J. L. de Weerd, Oegstgeest. Firma Gebroeders van der Kloot Meyburg, 's-Molenaarsbuurt 31, Alphen a. d. Rijn. fabriek van leder en lederwaren. Overleden vennoot: H. H. van der Kloot Meyburg, Alphen a/d. Rijn, dd, 26 Jan. 1942. Nieuwe Vennoote: mej. H. J. van der Kloot Meyburg, Alphen a/d. Ryn P. J. Couvée, Julianastraat 59. Alphen a/d. Rijn, behangerü, stoffeerdery en woning inrichting. Bovengenoemde zaak is dd. 1 Jan. 1942 overgegaan aan: Woninginrichting P. J. Couvée (Beperkende Bepalingen), Vennooten: P. A. Couvée en N. Couvée, Alphen a/d. Rijn. Tot leden van de commissie, welke, in 1942 is belast met het afnemen van examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsondenvüs zyn be noemd de dames M. A. Busé. L Koch, C. W. F. L Kramers, M. J. Oude Groeneger en Th. G. Schenck, allen alhier, mej. M. A. Lutz en de heer dr. J. J. Hermans, beiden te Oegstgeest. HAAGSCHE POLITIERECHTER Diefstallen te Lisse. De Officier van Justitie wees erop dat bhjkens mededeeling van den politie-inspecteur te Lisse die gemeente onlangs werd geteisterd door dief stallen van fietsen, waarbü het voornamelyk om de banden ging. Op deze wyze zyn wel zestig fietsen verdwe nen, en v S. en B. lüt Lisse die nu terecht ston den, werden er van verdacht hierin een belang rijk aandeel te hebben gehad. Tegen elk van hen vorderde spr. zes maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellük ge vangen nemen. De Politierechter veroordeelde conform dezen eisch. HEDEN. Prediker: Spr. ds. E. v. Dük. 3 u. en 7 u. V.ir De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 14 Februari 20 uur tot Zaterdag 21 Februari 8 uur waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewerd 171, tel. 20502 en de apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel, 20136. Te Oegstgeest: door de Oegstgeestsche Apo theek, voormalig Wühelminapark 8. t^ 26274. Ja, Waarom? Als er AKKERTJES zijn, die de pynlijke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. De Nederlandsche Pijnstiller Ook voor Zondag a.s. zün de wedstryden voor voetbal, hockey, korfbal en handbal alle afgelast. SCHAATSENRIJDEN. De beste hardrijders ter wereld AKE SEYFFARTH NUMMER EEN. Door de buitengewone prestaties, welke de Zweed Ake Seyffarth kortgeleden in Davos heeft geleverd .staat hit momenteel aan het hoofd van de beste hardrijders op de schaats ter wereld. Tot deze slotsom komt de Zweedsche pers. die alle tijden van de beste hardrijders aller landen zorg vuldig heeft geregistreerd. De ranglijst luidt als volgt: 1. Seyffarth (Zw.) 2. Ballangrud (N.) 3. M. Staksrud (N) 4. Ch. Mathisen (N.) 5. Wazulek (D.) 6. Engnestangen (N.) 7 Wasenius (F.) 8. Thunberg (F.) 9. Johansen (N.) 10. O. Mathisen (N.) 500 1500 meter meter 43 2 2.14.2 42.7 2.14.0 42.8 2.14.4 44.0 2.15 6 43.1 2.17.8 41.8t 2.13.8t 43.4 2.18.2 42.6 2.18.1 42.9 2.17.1 43.4 2.17.4 5.000 meter 8.13.7t 8.17.2 8.19.9 8.18.7 8 23.8 8.31.3 8.21.3 8.32.6 8.31.7 836.3 10.000 meter 17.07.5 17.14.4 17.23.2 17.01.5t 17.28.2 18.06 9 17.28.2 17.34.8 17.38.6 17.22.6 De met een t aangeduide tijden zijn de hui dige tilden der verschillende wereldrecords. Ter vergelijking geven wij hier de beste tijden, gemaakt op de Nederlandsche kampioenschaps wedstrijden. die de zevende en achtste dezer te Zutphen werden .verreden. 500 M.: J. Roos 48.7 sec.: 1500 M. M. Buyen 2 min. 33 2 sec.; 1500 M. Havekotte 9 min. 18.6 sec.; 10,000 M. Havekotte 19 min. 3.6 sec. SCHERMEN. WEDSTRIJD VOOR JUNIORES. Onder auspiciën van den Ned. Amateur Scherm- bond zal a.s. Zaterdag te half drie ln schermzaal Gijsbertl, Volksgebouw. Heerengracht een floret- wedstrJjd voor juniores worden gehouden. WANDELSPORT. DE AVOND-VIERDAAGSCHE. Het bestuur van den Ned. Wandelsportbond heeft besloten dat de marschen der avond-vier- daagsche in het geheele land als open tochten zullen worden beschouwd, zoodat de deelneming voor ledereen open staat. Omtrent het doorgaan van de vierdaagsche zal nader worden beslist ln c.7erleg met het betrokken departement en den heer Breunese. Het bestuur toonde zich echter over een vierdaagsche ln 1942 pessimistisch. door MIGNON G. EBERHARDT. (15 Vraag of de keukenmeid wat afval voor jé heeft, zei Diane. Jeanne ging met het poesje naar de keuken en gaf het een restje vleesch en een schoteltje melk. Het schrokte alles hongerig naar binnen en begon zich toen in een hoekje van de achterportiek te wasschen, waarna het. uitgeput ln slaap viel. Jeanne liet het beestje daar en ging naar de veranda terug Maar laat in den middag vond de keukenmeid het dood. Blükbaar had het pyn geleden, want het had zich tusschen de leuning- spülen doorgewurmd .pn lag op het gras naast de portiek. De meid stond er naar te kyken en dacht bü zichzelf: Dat arme dier! Het heeft te veel gegeten. Het vleesch kwam van juffrouw Lucie's bord, die heeft weer niets gegeten. Die eet tegenwoordig haast niets. Het arme diertje! Misschien is het maar goed: mevrouw houdt niet van dieren. Maar ik zal het maar niet aan de andere juffrouw vertellen. Daar is Jonas in den tuin; ik zal hem zeggen dat hü het weg haalt en begraaft. HOOFDSTUK VI. De dag was lang en drukkend warm en er ge beurde niets, behalve de dood van het katje, hetgeen alleen Jonas en de keukenmeid wisten. Er moesten wel beslissingen genomen -zijn, maai er was niets te merken dat er op wees. Het was een vreemde, onplezierige dag; er was iets on werkelijks en beklemmends in dê stilte "en de warmte. Het scheen Jeanne toe dat dien heelen langfn dag haar gedachten langs twee evenwijdige Iy- nen liepen zoodat, als ze over het eéne dacht, ze de onmiddellüke nabijheid van het andere voelde. Richard en Eve. Lucie. Het onaangenaamste, was dat ze niets anders kon doen dan wachten. Wachten totdat zy dien avond Richard zou spreken. In het oude onge bruikte tuinmanshuis, dat zoowat vierhonderd meter weg in het .bosch lag. dat zich naar het Zuiden langs den oever uitstrekte. Aan den Noordkant lag het huis van de Aumonts, even eens te midden van een uitgestrekt terrein. Toen zy laat in den middag in het meer zwom, zag zü het met klimopbegroeide baksteenen huis, half achter boomen en struiken verborgen. Zü dacht aan Paul. Zij zou hem de waarheid vertellen; hij zou het begrijpen, Lucie had haar den heelen dag liefjes, koppig en kalm ontloopen. Zij bleef met de anderen op de veranda zitten: bü de lunch at ze met hen meein de eetkamer en n&ar het Jeanne voorkwam, liet zy, het zich zonder aarzeling of vrees goed smakéil Natuurlijk was het niet erg waarschünlük, dat al het eten met arsenicum vergiftigd was; maar, dacht Jeanne, die weer eens tot de conclusie neigde dat-het heele ver haal onzin was. het was ook niet waarschynlyk dat Lucie opzettelyk vergiftigd was. Want de voorwaarden voor de pogingen om Lucie te ver giftigen als het al pogingen genoemd moes ten worden waren onvereenigbaar met de daad. Er waren alieen Diane en Calvin. Richard en Ere. en nu zijzelf, ln het huis. Zy tjad al uit gesprekken gehoord dat er dezen zomer tot dusverre geen andere gasten waren geweest. Eve was er een paar weken geweest en was toen weer vertrokken. Maar er was niemand, van wien men kon aannemen dat hü Lucie Abot arsenicum kon hebben gegeven en zeker was er niemand die er voordeel by kon hebben. Ver volgingswaanzin? Dergelüke geestelüke afwy- kingen konden immers zulkevreemde en on verwachte vormen aannemen. Tegen vüven: terwül de lucht zoo zwaar als lood was en het water olieachtig kalm, gingen zij met. hun vieren Eve, Diane, Calvin en zü een bad nemen. Lucie bleef op de veranda, kalmpjes wiegend in haar schommelstoel, en spreidde een tooneelspelerstalent ten toon, waartoe Jeanne haar niet in staat had geacht. De rij wilgen deed even levenloos aan als een tooneeldécor. Toen zü zich van den steiger in het water liet zakken, voelde het water lauw, en de hemel, van het meer uit gezien, was bleek grijs en dik als watten. Er werd niet veel gepraat, want zelfs Calvin scheen last van de hitte te hebben. Nadat zc een poosje rondom den steiger hadden ge zwommen, zetten Calvin en Eve, die beiden uitstekend konden zwemmen, koers naar net vlot. dat een honderd meter van den oever ver ankerd lag. Diane klom weer uit het water, deed haar badmuts af en zat op haar gemak met haar beenen in het water te bungelen, Er komt vast onweer, zei Diane tegen Jeanne, die by den steiger bleef rondzwemmen. Was dat Richard, vanmorgen aan de tele foon? Jeanne zei van ja en draaide zich op haar rug. om rustig te dry'ven. Wé-t had hü" te zeggen? (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2