DONDERDAG 19 FEBRUARI 1942 No. 25122 Een sensationeel document gevonden Japansche actie voortgezet De W.A. in dienst der gemeenschap Verduisteren: S2s:e Jaargang Rapport van den Franschen gezant in Den Haag Tegen Indischen Archipel Strijd tegen sabotage der voedselvoorziening Italiaansch W eermachtsbericht Gemengd Nieuws 19.00 uur 8.47 uur V. .J LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (Z lynen) Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden Plr/erv.: K. Been. Lelden Het D.NJ3. meldt uit Berlijn: Onder de papieren van den vroegeren Fran- schen minister-president Daladier is een rap- port gevonden van den Franschen gezant te 'E-Gravenhage, de Vitrolles. dat het authentieke bewijs levert, dat de vroegere Nederlandsche re- geering met een weergalooze misdaad de kroon wilde zetten op haar schending der neutrali teit en haar huurlingenpolitiek. Het rapport van den Franschen gezant, dat deze op 12 October 1939 per koerier naar Dala dier stuurde, brengt het feit aan het licht, dat de vroegere Nederlandsche minister van buiten- landsche zaken, van Kleffens, plannen koester de om een aanslag te plegen op den Führer en op den Duitschen minister van buitenlandsche zaken en dat hy trachtte de Duitsche regeering omver te werpen. Om het plan voor deze aanslagen waarachter ie Engelsche regeering en haar Intelligence Service stond, in samenwerking met alle vijan den van Duitschland uit te voeren, probeerde van Kleffens zich te verzekeren van de hulp l vin de Fransche regeering. De medeplichtig- i hid en de hulp van president Roosevelt achtte Mi hierbij vanzelfsprekend. Uit het document blijkt, dat er verband be- f staat tusschen de plannen van den Nederland- schen minister van buitenlandsche zaken en het bekende incident te Venlo, waardoor destijds de kuiperijen van de te 's-Gravenhage gestation- neerde centrale van den Britschen Intelligence Service voor West-Europa onthuld werden. Deze centrale trachtte, zooals bekend, in Duitschland complotten te smeden en aansla gen te organiseeren en probeerde hiertoe in contact te komen met zoogenaamde in wer kelijkheid niet bestaande revolutionnaire or ganisaties. Deze omwentelingsplannen van den Engei- schen Intelligence Service te 's-Gravenhage wa ven de Duitsche regeering natuurlijk bekend. Om alle bijzonderheden dezer plannen te weten te komen, kregen destijds ambtenaren van den veiligheidsdienst der S.S. opdracht zich uit te geven als leden van revolutionnaire organisaties in Duitschland en op deze wijze contact te ver krijgen met de Britsche terreur- en revolutie centrale te 's-Gravenhage. Deze opdracht had, zooals men zich herin nert, tot gevolg, dat de Britsche Intelligence I frrvice in de opgestelde val liep en dat zijn chef en consorten, ook de hem vergezellende officier van den Nederlandschen generalen staf, aan de Duitsch-Nederlandsche grens bij Venlo gearresteerd konden worden. Het rapport van de Vitrolles aan Daladier, dat door het ministerie van buitenlandsche za ken thans aan de openbaarheid wordt prijsge geven, bewijst opnieuw de moordplannen van den Intelligence Service, doch toont tevens aan, dat deze plannen door den toenmaligen Neder landschen minister van buitenlandsche zaken persoonlijk op zeer nadrukkelijke wijze werden bevorderd en uitgevoerd. Van Kleffens liet eten Franschen gezant we ten. dat hij naar hij meende betrekkingen onderhield met vooraanstaande nationaal-socia- listische kringen, waaraan hij zijn „goede dien sten" had aangeboden. In werkelijkheid waren deze „vooraanstaande nationaal-socialistische kringen" de gevolmachtigden van den Duitschen veiligheidsdienst, die, om deze Haagsche cen trale onschadelijk te maken, daarmee contact hadden verkregen, welke centrale op haar beurt zeer nauw samenwerkte met toonaangevende Ne- cerlandsche kringen, en naar thans blijkt ook met den toenmaligen Nederlandschen mi- I Lister van buitenlandsche zaken. Van Kleffens knoopte aan het denkbeeld van ttn toekomstige „samenwerking" met Duitsch- Jand de voorwaarde vast, dat „rijkskanselier tfiiler en Von Ribbentrop op de een of andere wijze niet meer aan de macht waren". Van Kleffens stelde den Franschen gezant er verder van in kennis, dat hij reeds enkele hem be kende Fransche personen van zijn plannen tot het plegen.van een aanslag op de hoogte had gesteld en dat hij deze ook reeds aan de Bel gische regeering ter kennis had gebracht. Toen de Fransche gezant de opmerking maakte, dat een vrede met elk nationaal-socia listische regime moeilijk was, daar de Führer en zijn minister van buitenlandsche zaken later toch weer aan de macht zouden kunnen ko men. maakte van Kleffens, naar uit het rap port verder blijkt, enkele ondubbelzinnige toe spelingen. „als zou deze uitschakeling defini tief" kunnen zijn. Deze woorden zijn niet anders dan een alles zins doorzichtige omschrijving voor een in En gelsche opdracht voorgenomen politieken' moord, waaraan de Fransche en Belgische re geering hand in hand met den voornaamsten schuldige aan den oorlog, Roosevelt, actieve medeplichtigen wilden zijn. Thans volgt een afschrift van het document, dat de toenmalige Fransche gezant in Den Haag. De Vitrolles, per koerier op 12 October 1939 aan Daladier heeft gestuurd, en dat on- der het opschrift „geheim" de met de hand ge- schreven aanteekening draagt: „Ontvangen te Parfjs 14 October des avonds". De Vitrolles werd naar Parijs ontboden, waar Hij op 18 October dooV den minister-president werd ontvangen. In zijn rapport beroept De Vitrolles zich op een onderhoud met den Ne derlandschen minister van buitenlandsche za ken. Van Kleffens, die hem „zoo juist zijn be zorgdheid had doen weten over bolsjewiseering van Duitschland". Alle inlichtingen, die Van Kleffens uit Duitschland heeft ontvangen, zoo schrijft De Vitrolles in zijn rapport verder, verklaren eens luidend, dat men rekening moet houden met het gevaar van het uitbreken van een ernstige crisis in het Duitsche rijk, indien de oorlog niet snel tot een einde wordt gebracht en indien het niet aan een autoritaire regeering zou ge lukken de huidige Duitsche regeering op te volgen. Deze opvatting klopt, naar Van Kleffens vol gens het rapport van den Franschen gezant verklaarde, met die van „verschillende natio naal-socialistische personen, die met toene mende bezorgdheid de crisis, die zich aankon digt, tegemoet zien". In het rapport wordt lèt- terlijk het volgende gezegd: „Ik bracht hem vervolgens tot de erkenning, dat hij persoonlijke betrekkingen met de ge noemde vooraanstaande personen van het na- tionaal-socialisme onderhoudt, dat hij zich ge noodzaakt. heeft eezien u ziin di°nsten aan te bieden en dat hij een antwoord van u ver wacht. Vertrouwd met den gedachtengang van zijn zegslieden, gelooft hij, dat de onderhande lingen ongeveer op de volgende basis gevoerd houden kunnen worden, zonder dat hij echter, •ivorens nauwkeurige inlichtingen hierover zijn herkregen, een definitieve toezegging kan doen. Staking der vijandelijkheden en ontwapening van de tegenover elkaar staande partijen, on derhandelingen tusschen de vroegere vijanden en de belanghebbende neutralen op voet van volledige rechtsgelijkheid, zoodra rijkskanselier Hitier en Von Ribbentrop op de een of andere wijze uitgeschakeld zouden zijn: handhaving van het nationaal-socialistische regime, dat alleen in staat is de massa bijeen te houden, doch een nationaal-socialistisch regime, dat verbeterd en menschelijker is. De latere onderhandelingen zouden naar zijn meening, de volgende punten betreffen: Herstel van Polen zonder de door de Russen geannexeerde en door Wit-Russen en Oekrainers bewoonde gebieden, die Polen in 1920 gekregen heeft; inlijving van Dantzig en de „door den avonturier Korfanty in Silezië veroverde gebie den" bij het Duitsche rijk; een volksstemming onder internationale controle zal over het lot van Tsjechoslowakije en Oostenrijk beslissen. Bovendien moet overwogen worden, dat der gelijke perspectieven, hoe onzeker zij ook zijn, toch door hun karakter bij verschillende neutra len den wenscli doen opkomen om de ontwikke ling van het huidige conflict in den geest van een politiek compromis te vergemakkelijken. Door een der gelijken wensch bezield, zouden deze neutralen ertoe verleid worden zonder twijfel te goeder trouw verschillende intri gues te bevorderen, waarvan de draden niet allemaal aan den anderen kant bijeenkomen. De minister besloot met de mededeeling, dat hij aan verschillende Fransche personen, met wie hij persoonlijke betrekkihgen onderhoudt, hiervan mededeeling heeft gedaan. Hij heeft ook de medewerking van de Belgische regeering bij de gemeenschappelijke doorzending van het door hem uit Berlijn verwachte antwoord verzocht: dit antwoord heeft betrekking op voorstellen, waarin hij in zekeren zin de gezichtspunten van zijn zegslieden heeft geconcretiseerd en hun ter goedkeuring heeft voorgelegd. Hij gelooft ook, als het zoover komt, op de medewerking van president Roosevelt te mogen rekenen, die „met het oog op zijn ver verwijderde afstamming op het oogenblik werkelijk sympathie voor Neder land koestert". „De onlangs door Uwe Excellentie gehouden radiotoespraak tot het Fransche volk heeft overigens 's ministers levendige goedkeuring weggedragen. In overeenstemming echter met hetgeen ex-minister-president Colijn in het in mijn telegram no. 301 genoemde artikel heeft gezegd, wees van Kleffens met nadruk op het belang iets naders te vernemen over den con- creten aard der garanties, die de Fransche en Engelsche' regeering in overeenstemming met elkaar van Duitschland willen eischen, voordat zij eenigerlei onderhandelingen willen beginnen. Hij voegde hieraan toe, dat hij in geval deze garanties niet openbaar behandeld kunnen wor den. in staat was deze streng vertrouwelijk aan zijn Duitsche zegslieden over te brengen. Toen ik hem ten slotte vertelde van het wantrouwen, dat door het voeren van onderhandelingen met de vooraanstaande personen van het nationaal- socialisme te allen tijde gewekt wordt, daar bij voortbestaan van het nationaal-socialistische regime Hitier en zijn minister van buiten landsche zaken, slechts van de machten uitge schakeld. later weer aan de macht zouden kun nen komen, verklaarde van Kleffens mij, dat hij niet wist hoe deze uitschakeling verkregen moest worden en hij scheen te gelooven, dat zij defini tief zou kunnen zijn". Ten slotte wijst de Fransche gezant erop, dat het boven weergegeven onderhoud in het kader van de wekelijksche audiëntie van den minister heeft plaats gehad. De "Vitrolles noemt het on gewoon, dat de chef der diplomatie van een traditioneel zoo voorzichtigen staat geloofd heeft ook maar op voelhorens, waarvan het resultaat wanneer het al niet alleen comediespel zou zijn toch ten minste in een paleisrevolutie ln Duitschland tot uitdrukking zou komen. Ten slotte verklaart de Vitrolles letterlijk het volgende: „Een dergelijke vermetelheid zou, voor het geval geruchten hierover ter oore zou den komen aan ongewenschte personen, niet alleen den Nederlandschen minister of zijn regeering, doch ook het geheele land .duur te staan komen. Dat de heer van Kleffens ook maar de mogelijkheid van een dergelijke ver metelheid onder oogen heeft gezien, veroorlooft ons den graad van ongerustheid te peilen, die hier door de gevaren voor een totale omwente ling ontstaan is, welke een eveneens totalen oorlog met zich zou medebrengen". Volgens een bericht van United Press uit Ba tavia in het Zweedsche blad Nya Dagligt Alle- handa rukt de Japansche voorhoede van het op Sumatra gelande leger van Palembang uit op langs de spoorlijn van Teloekbetoeng. Volgens hetzelfde bericht hebben Japansche bombarde mentsvliegtuigen aanvallen gedaan op verschil lende plaatsen op de Kleine Soenda-eilanden. Teloekbetoeng ligt- geheel in het Zuiden van Sumatra aan de Soenda-Straat, die dit eiland van Java scheidt. De kleine Soenda-eilanden worden gevormd door Bali, Lombok, Soembawa, Soemba, Flores en Timor. Vele vluchtelingen uit Palembang zijn giste ren te Batavia aangekomen. Zij deden aangrij pende verhalen over de branden, die ln de olie installaties woedden. Volgens de mededeeling van Europeesche vluchtelingen bleven de Inheemschen nagenoeg onverstoorbaar onder de bezetting van Palem bang. De ambtenaren van het binnenlandsch be stuur te Palembang en omliggende streken zijn op hun post gebleven. (D.N.B.) DRINGEND VERZOEK OM ONMIDDELLIJKE HULP VOOR JAVA. Dinsdagavond heeft de minister van Buiten landsche Zaken der uitgeweken Nederlandsche regeering. Van Kleffens, per radio het Ameri- kaansche volk onmiddellijke hulp voor Java ver zocht. Hij zelde, dat Java dan alleen stand kon houden, indien het het oorlogsmateriaal, waar Nederlandsch-Indië reeds zoo lang om heeft verzocht, eindelijk van de Vereenigde Staten krijgt. IN BIRMA. De Japansche strijdkrachten, die 16 dezer '5 middags in Westelijke richting uit Martaban zijn opgerukt, zijn onder zwaar vijandelijk vuur de rivier de Bilin overgetrokken. Zij achtervol gen den vijand fel in de richting Rangoon. De heerbanleider der W.A., J. E. Feenstra, heeft het volgende medegedeeld over zijn be vindingen bij het inzetten van de Haagsche W.A. bij de bijzondere omstandigheden in de laatste weken. De weerafdeeling der N.SB. bestaat uit po litieke soldaten, die zich in dienst van het alge meen belang willen stellen, die willen dienen en offeren. Zij willen het volksbewustzijn wakker maken met betrekking tot de begrippen daarmede samenhangende vraagstukken van den nieuwen tijd. Om dit te bereiken zijn zij te allen tijde be reid zich persoonlijk met daden in te zetten. Zij doen dit met volkomen wegcijferen van persoon, van eigen ik. Ons volk was en is nog in breede lagen poli tiek onmondig. Het verzet zich tegen de op dringende woorden en begrippen van een nieu wen tijd. Onze taak is het om het op veelzijdige manier den wil tot medewerking te geven. Onze taak is het, door het geven van een voorbeeld, door het zich steeds weer in dienst stellen van de volksgemeenschap, dit volk de oogen te openen voor den nieuwen tijd. Vele duizenden marcheeren reeds mede in onze gelederen als zwarte soldaten, gedragen door den W.A.-geest. gedragen door hun idealen, als strijders en voorvechters van een nieuwen tijd. Voor hen geldt alleen, "met uitsluiting van alle persoonlijke doeleinden, het bevorderen van het volksbelang, het zich geheel belangloos in dienst stellen van de volksgemeenschap. In tegenstelling hiermede doet de negatieve houding van verschillende lichamen en orga nen, die uit hoofde van het door hen bekleede gezag en het in hen gestelde vertrouwen, belast zyn met de belaneen der gemeenschap, zeer on aangenaam aan. Niet alleen worden de aan hen toevertrouwde belangen niet, of onvoldoende door hen behartigd, maar zij schromen zelfs niet door hun negatieve en afwijzende houding een gevaar op te leveren voor de volksgemeen schap. Onder hen bevinden zich lieden, die uit poli tieke vooringenomenheid niet alleen weigeren mede te werken met de W.A. in het belang der volksgemeenschap, maar die. wanneer zij van de zijde der W.A. op hun tekortkomingen wor den gewezen, wanneer hun aangetoond wordt, dat zii in hun eigen arbeid te kort ziin gescho ten, blijven volharden in hun afwijzende houding en daardoor een misdaad begaan aan ons volk en ziin toekomst. Ik ben in de afgeloopen weken in de gelegen heid geweest deze ernstige tekortkomingen vast te kunnen stellen en heb hierbij de volgende ervaringen opgedaan. Eenige weken geleden schakelde ik honder den mijner weermannen ten bate van de volks gemeenschap in om te helpen de moeilijkheden te overwinnen, welke zijn ontstaan door de ver keersstremmingen teneevolge van de biizondere omstandigheden van de laatste weken. Zii heb ben onmiddellijk daadwerkelijke hulr> verleend, zoowel bii alle voorkomende transportmoeilijk heden, als bij het opheffen van tramstoringen, het helpen van zwakken en ouden van dagen en het vervoer van brandstoffen. Aangezien de aardappelenvoorzienïng ge heel dreigde mis te loopen, bij gebrek aan voldoende transportmiddelen eenerzijds en door gebrek aan organisatie-inzicht van de V.B.N.A., het lichaam dat in het geheele land den opslag der aardappelen in de ste den in verschillende depots en de verdee ling van hieruit aan de winkeliers regelt, anderzijds, stelde ik mij in verbinding met den heer Van Zaanen, secretaris der V.B. N.A., wien ik mijn hulp aanbood in den vorm van het beschikbaarstellen van vracht auto's en eenige honderden weermannen. Deze hulp werd geweigerd onder de mede deeling, dat alles voortreffelijk functioneer de en dat men over voldoende transport middelen beschikte. Dit was weer een treffend voorbeeld van poli tieke vooringenomenheid, waarbij een verant woordelijke instantie liever het volksbelang schaadde dan hulp van de W.A. aan te nemen. Nadat ik persoonlijk een onderzoek bij enkele depots had ingesteld, bleek dat alles bij het oude was gebleven. Er waren geen auto's aan wezig en het tempo van uitgifte was veel te langzaam. De kleine winkelier, die zijn rantsoen aardappelen aan de depots moest halen, werd door dezen gang van zaken ernstig gedupeerd. Hij kon de zware vracht niet alleen door de sneeuw trekken en had geen geld beschikbaar voor dure hulpkrachten. Bovendien moest hü vaak uren wachten eer hij geholpen werd. Ik heb toen onmiddellijk ingegrepen, weermannen als trekkrachten ingeschakeld en daardoor be reikt, dat op verschillende punten der stad de in lange rijen wachtenden bediend konden wor den. Den heer Van Zaanen heb ik daarop in het belang der volksgemeenschap verzocht, zich per soonlijk op de hoogte te stellen van het slechte functioneeren van zijn dienst en maatregelen te willen treffen, dat de aardappelvoorziening in een vlotter tempo geregeld werd, eensdeels door het inschakelen van meer transportmiddelen, waartoe ik mijn bemiddeling had verleend door mij in verbinding te stellen met het bureau van den rijksvoedselcommissaris, anderdeels door het tewerkstellen van meer personeel voor de distri butie. Dank zij dezen door de W. A. uitgeoefen- den druk, is in de aardappelvoorziening van de bevolking in de volgende dagen eenige verbete ring gekomen. Behalve de aardappelvoorziening dreigde ook de groentenvoorziening geheel mis te loopen. Ook hier drong ik, na van te voren advies te hebben ingewonnen bij ter zake bevoegden, op verbetering aan. Van de zijde van het gemeen tebestuur is een vergadering van groentenhan- delaars bijeengeroepen, uit welker midden een commissie van samenwerking werd samenge steld. Toen o.m. in deze commissie een grossier zitting nam, die nationaal-socialist was, wei gerde een zekere Vogelaar (voorzitter Binnen landsch Kooplledenverbond)daartoe ook aan gezocht, hierin eveneens zitting te nemen, om dat hfj als „man van eer" niet met een natio naal-socialist wenschte samen te werken. De houding van dezen Vogelaar heeft ten ge volge gehad, dat hierdoor in Den Haag de groentenvoorziening voor twee dagen geheel ge stagneerd is geweest. Wederom een treffend voorbeeld v^n poli tieke vooringenomenheid, dat temeer veront waardiging wekt. omdat deze Vogelaar doorzijn houding het volksbelang ten zeei-ste heeft ge schaad. Welke twijfelachtige individuen zich vaak in dergelijke omstandigheden het recht aanmatigen rücksichtslos als schender van het volksbelang op te treden, moge blijken uit het geval van den „man van eer": Vogelaar. Men wete. dat dit individu reeds vijfmaal is be straft. o.a. wegens diefstal, valschheid in ge schrifte en „dood door schuld". Vogelaar is onmiddellijk in arrest ge steld, niet om zijn bcleedigend optreden tegen de W.A., welke door een dergelijk per soon niet beleedigd kan worden, maar we gens het schaden van het volksbelang. Ook in de groentenvoorziening is, dank zij den door verschillende organen hierop uitgeoefenden druk, eenige verbetering ge komen. Als laatste en meest frappante voorbeeld van iemand, die, met gezag en met verantwoorde lijkheid bekleed, totaal in gebreke is gebleven de hem toevertrouwde belangen te behartigen, diene het geval van den wethouder van sociale zaken van Den Haag, Buurman. Bijzondere vermelding verdient, dat Buur man als verantwoordelijk man: lo. bij de door de bijzondere omstandigheden geboden tijde lijke vermindering van het melkrantsoen, geen rekening heeft gehouden met de bijzondere be langen van een bepaalde categorie personen, i.e. moeders met zuigelingen en kleuters, maar door een zuiver schematische indeeling voor allen hetzelfde rantsoen heeft aangegeven. Hierdoor liep de volksgezondheid ernstig ge vaar. Dank zii tijdig ingrijpen van de zijde van den Beauftragte voor Zuid-Holland, kon erger worden voorkomen en is opdracht ver strekt, dezen voor de volksgezondheid absoluut noodzakelijken maatregel onmiddellijk volledig ten uitvoer te brengen. Ten tweede bepaalde categorieën arbeiders, die tot het invallen dei- vorst geregeld werk hadden, maar nu door de bijzondere weersomstandigheden werkloos wa ren, geweigerd heeft te steunen en hun den raad heeft laten geven, maai* aan de deuren te gaan bellen, te trachten hun diensten aan par ticulieren voor sneeuwoprulmen aan te bieden en op deze wijze in hun kost te voorzien. Op deze wijze werden fatsoenlijke arbeiders ge dwongen te gaan bedelen. Een overtuigend bewijs, dat deze oude be windhebber van het overleefde democratische regime niet het minste begrip heeft, dat voor den arbeider „een arbeidsfatsoen en arbeids- eer" bestaat. Ten derde in gebreke is gebleven activiteit te ontwikkelen, toen ernstige ontstem ming onder de bij het sneeuwruimen te werk gestelde arbeiders heerschte over het uitbetalen van het loon. De voornaamste grief was, dat het depar tement van sociale zaken eenige dagen voor het uitkeeren van loon had gepubliceerd, dat aan de bij het sneeuwoprulmen te werk gestelden 2/3 over hun „meerloon" zou worden uitbetaald, waaraan door de gemeente Den Haag geen ge volg was gegeven. Toen ik dit vernam, stelde ik mg in verbinding met den heer Buurman, wees hem op de m.L gemotiveerde klachten en verzocht zijn medewerking. Buurman ant woordde tijdens dit telefonisch onderhoud, waarbij hem o.a. gevraagd werd of hij de gunstige bepaling, uitgevaardigd door het departement van sociale zaken, niet in de krant had gelezen, letterlijk: „dat hij nooit kranten las en nooit naar de radio luis terde". Hij verklaarde zich verder incompetent stap pen te ondernemen, waarmede dit onvruchtbare gesprek ten einde was. Ten vierde zich niet overtuigd heeft, dat werkloozen bij het sneeuw ruimen werden ingeschakeld, wier kleeding en schoeisel hen hiertoe niet in staat stelde. Waar als gevolg van dit a-sociale optreden van den wethouder van sociale zaken bij de duizenden gedupeerde arbeiders groote verbit tering heerschte, dat nog gevoegd bij het veelal nijpend gebrek aan brandstoffen en het groote tekort aan aardappelen en groenten, was dit voor mij aanleiding, mij te wenden tot den Beauftragte voor Zuid-Holland en zijn mede werking in te roepen om een einde te maken aan bovengeschetste ontoelaatbare toestanden. Bijzonder verheugend voor de WA. en een bewijs hoe de arbeidersbevolking na het stellen van onze daad vertrouwen in ons kreeg, is, dat de klachten over de slechte uitkeering der sneeuwopruimers te mijner kennis gebracht werden door een aantal vrouwen, geen van allen lid der N.S.B.. die onafhankelijk van elkaar, zich aan het W.A.-tehuis aan het Spui ver voegden. De door den W.A. der N.S.B. gevoerde actie, waarbij de WA., zich steeds op het standpunt heeft gesteld als voorvechter van een nieuwen tijd, zich volledig in dienst van het volk te stel len, heeft tot gevolg gehad, dat, mede dank zy den krachtigen steun van de Duitsche autori teiten, de aardappel- en groentenvoorziening van Den Haag, welke geheel dreigde spaak te loopen, thans beter is geworden en dat aan de gegronde klachten der arbeiders gevolg is ge geven. Naar mijn meening moet, op grond van het bovenstaande, de heer Buurman zoo snel moge lijk verdwijnen als wethouder van sociale za ken, omdat hij als a-sociaal element volkomen in gebreke is gebleven de volksbelangen te die nen, neen erger, zich getoond heeft als iemand, die schadelijk is voor het volksbelang." Het Italiaansche weermachtsberlcht van gis teren luidt: In het gebied ten Zuidoosten van Mekili ge vechten tusschen wederzijdsche verkennings- afdeelingen: een tiental vijandelijke pantser wagens werd vernield. Italiaansche en Duitsche luchtformaties bom bardeerden de vesting Tobroek en een vlieg veld in de buurt van Marsa Matroeh, schoten met machinegeweren en plaatsten bomtreffers van klein kaliber op autocolonnes, die troepen en materiaal vervoerden. Den vijand werden aanzienlijke verliezen aan manschappen en materiaal toegebracht. Vier onzer jagers, die aan de bovengenoemde acties hadden deelge nomen. zijn niet teruggekeerd. Als gevolg van een gisteren op Benghasl on dernomen luchtaanval hebben eenige gebouwen onbelangrijke schade gekregen. De vliegvelden op Malta zijn opnieuw en doel treffend door Duitsche vliegtuigen gebombar deerd. Een Wellington toestel werd bij een lucht duel neergeschoten. Een Britsche kruiser van de „Cairo"-klasse (4.300 ton) waarvan in het weermachtbericht no. 624 was gemeld, dat hij door het optreden van een onzer torpedovliegtuigen tegen convooien was beschadigd, is later gebleken te zijn ge zonken. Volgens een bericht uit Tsjoengklng heeft de minister van Propaganda van Tsjoengkirtg de pers verklaard, dat Amerika China een groot aantal vliegtuigen heeft beloofd, doch dat China niet beloofd heeft een tegenoffensief te onder nemen of aan Amerika luchtbases af te staan. Aan het Chineesche front vinden voortdurend kleine tegenaanvallen plaats. Een algemeen groot offensief is eerst te verwachten wanneer China rijkelijk van al het noodige materiaal is voorzien. Tsjang-Kai-sjek. die Dinsdag te Calcutta is aangekomen, heeft daar besprekingen gevoerd met den president der Moslemliga en met Ma- ha tma Gandhi. De maarschalk zal waarschijn lijk morgenavond uit Calcutta vertrekken om over Birma naar Tsjoengklng terug te reizen. TOJO TOT DE JAPANSCHE NATIE. De Japansche minister-president Tojo heeft, ter gelegenheid van een massa-bij eenkomst in het Hibiya-park, die gistermiddag gehouden is, naar aanleiding van den val van Singapore, een toespraak gericht tot de Japansche natie. De inneming van Singapore, zeide de premier, be- teekent de geboorte van een nieuw Azië en een keerpunt in de wereldgeschiedenis. De ontwik keling van den oorlog in het Zuidzeegebied heeft de groote fouten van de Engelsche en Amerlkaansche regeeringskringen aan het licht gebracht, welke de werkelijke kracht van Japan onderschat en getracht hebben Japan door een economische blokkade en gewapende omsinge ling te onderwerpen. Tojo wekte de Japanners op. hun kraehten ook voortaan te vereenigen met die van Duitschland en Italië, tot de vijanden der asmogendheden ter aarde gewor pen zijn. Ter gelegenheid van den val van Singapore heeft de tenno een amnestie afgekondigd voor alle overtredingen van algemeenen aard. Geheel Japan en het China van Nanking hebben gisteren feest gevierd. (D.NJB.) ADVISEUR VAN TSJANG GEFUSILLEERD. De financieele adviseur van Tsjang kal sjek, generaal Abraham Cohen, is door de Japanners gevangen genomen en doodgeschoten. De Daily Express deelt mede, dat Abraham Cohen in East End te Londen geboren en 56 jaar gewor den is. Als jongeman trok hij.naar Canada en later naar China. (A.NP.) van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 10.36 u. en gaat onder te 23.52 u. DOODSLAG NA EEN JAAR OPGEHELDERD. Stiefkinderen van den dader wisten alles. Na ruim een jaar is de marechaussee te Til burg er in geslaagd den doodslag op den 32- jarigen Joske Verschure, die op 21 Dec. 1940 's avonds op den Bosscheweg werd gevonden met een messteek in de hartstreek, op te hel deren. Het eerste onderzoek leidde destijds, naar „de Telegraaf" meldt, tot aanhouding van P. v. G. den kostbaas van V. doch wegens gebrek aan bewijs moest hij enkele weken later weer op vrije voeten gesteld worden. Men kreeg echter dezer dagen zóóveel nieuwe bewijzen tegen Van G. in handen, dat men hem wederom arresteerde en na streng verhoor be kende hij V. te hebben doodgestoken. Hij ver klaarde op dien avond ruzie met V. gekregen te hebben over een fiets en toen V. was blijven zeuren, had hij er met het mes maar een eind aan gemaakt. Een zeer toevalligesamenloop van omstan digheden heeft deze zaak thans tot klaarheid gebracht. De echtgenoote van P. v. G., M. de W„ was vroeger gehuwd met zekeren L. de K, van wien zij scheidde, waarbij de kinderen uit dit huwelijk aan de moeder werden toegewezen. De kinderen waren nu van huls weggeloopen naar hun vader en de moeder riep de hulp der politie in om hen weer onder haar gezag te doen stellen. De politie spoorde hen op en verhoorde hen omtrent de beweegredenen van hun daad. Aan vankelijk verklaarden de kinderen, dat zij waren weggeloopen, omdat hun stiefvader hen tot diefstallen aanzette, maar toen de recherche het meisje eens wat nader aan den tand voelde, kwam het hooge woord er uit: „Ik ga niet meer terug, want ik zie altijd nog het lijk van Joske Verschure voor me!" Het meisje vertelde verder nog, dat zii zelf gezien had, hoe haar stiefvader, P. v G.. zijn kostganger had doodgestoken. Haar broer verklaarde nu eveneens, dat hij van alles op de hoogte was. doch dat hij de fei telijke daad niet gezien had. Hij kon echter alle verklaringen van zijn zuster onderschrijven. BRAND TE HILVERSUM. Dinsdagmiddag heeft te Hlversum een felle uitslaande brand gewoed aan de Snelliuslaan hoek Joh. Gerardtsweg, in een paklnrichting van een drukkerij. De brand, die tijdens het etens uur uitbrak, werd door een voorbijganger ont dekt. De nakinrichting brandde geheel uit, doch de brandweer kon uitbreiding van het vuur naar andere perceelen voorkomen. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van'den brand was oververhitting van de kachel waardoor nabijgelegen materiaal vlam vatte.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1