BINNENLAND STADSNIEUWS ZATERDAG 14 FEBRUARI 1942 No. 25118 De naderende val van Singapore Verduisteren: 82ste Jaargang Japanners dringen steeds verder op Hitier ontvangt Verspreide berichten Duitschland strijdt voor Europa Duitsch W eermachtsber icht 18.51 uur 8.57 uur 18.53 uur 8.55 uur Beperking van het papierverbruik Pachten van vischrecht EERSTE BLAD Bekendmaking LEIDSCH DAGBLAD Directeur! J. W Henny Telef. Directie en Administratie 25041 «2 lijnen) Gironummer; 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef, Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl/^erv.: K Been Lelden Gisteren waren, naar Domei meldt, in de Npordelljke voorsteden van Singapore groote offensieve en defensieve operaties tusschen Japansche en Britsche troepen gaande Japan- sche pantserwagens dringen het vijandelijke kamp op ongeveer drie kilometer ten Noord westen van den rand der stad. ten Noorden van de renbaan, binnen. De Britten concen- treeren hun artillerievuur uit het Zuiden der stad op Japansche stellingen om den Japan- schen opmarsch tot staan te brengen Eenige inwoners van Singapore, die uit de stad zijn gevlucht en binnen de Japansche stellingen zijn aangekomen, ten einde aan de Japansche gevechtsvliegtuigen te ontkomen, verklaren, dat de straten van Singapore vol liggen met Britsche gewonden, dip onverzorgd in den steek werden gelaten. Vele Britsche sol daten trachten zich op eigen gelegenheid le vensmiddelen te verschaffen. Het Kingsdock en het Empiredock aan den waterkant der stad Singapore waren blootge steld aan zeer felle aanvallen der Japansche stormtroepen. Tegelijkertijd vorderde de om singelingsbeweging tegen de vijandelijke artil leriestellingen aan den weg van Boekit Tlmah naar Singapore in zooverre weer. dat het den Japanners lukte ook uit het Noorden de stad Singapore binnen te dringen en talrijke stel lingen in de omgeving van den Monnikenheuvel te nemen, waar de zetel van der. gouverneur- generaal en andere bestuursgpDouwen liggen. Volgens de „Japan Times" wordt de tegenstan der op het oogenblik naar het. Oosten gedron gen in buitengewoon bloedige gevechten. Volgens Domei hebben de aanvallers gisteren een punt bereikt op drie kilometer van het stadscentrum en waren zij in de voorsteden. Bijzonder verbitterd wordt volgens dit bericht gestreden in de omgeving van de renbaan De omsingeling van de wanhopig striidende Fn- gelschen wordt steeds nauwer Deels on den grond kruipende, deels sprongsgewijs vooruit rukkend werken de Japansche stormtroepen zich met de bajonet op het. geweer, de officieren met getrokken sabel, steeds rechter naar de stellingen toe. Het onophoudelijke machinege weer- en geweervuur wordt overstemd door salvo's van Britsche kanonnen, die uit coed ge dekte stellingen vuren, of door het ronken van Japansche vliegtuigen, dfe onvermoeid in de gevechten op den grond ingrijpen. Zoowel in Amerika als in Engeland wordt de beteekenis van den a.s, volkomen val van Sin gapore maar al te goed ingezien. Trouwens, de Engelsche leiders zoowel als de pers hebben nooit deze beteekenis trachten te verdoezelen, integen deel. hebben zij deze altijd breed uitgemeten; diverse uitspraken zouden aan te halen zijn. Geen wonder dat thans in Engeland zoowel als in Amerika terneergeslagenheid heerscht en op nieuw critiek wordt geuit op de regeering. Te meer vindt deze stof in de Engelsche nederlaag bij den zeestrijd en luchtstrijd in het „Kanaal" waarbij Engeland's prestige opnieuw veren heeft moeten laten. De Londsche correspondent van de „Goete- borgs Handels och Sjoefarts Tidning" citeert de „Daily Mail", die zich zeer scherp tegen Chur chill richt. Het optimisme, dat bij de jaarwisse ling nog te Londen heerschte, is thans plotseling verdwenen. De „Daily Mail" schrijft: „toen l^et kabinet Churchill de regeering overnam, ge loofden wij aan een nieuwen staat. Geen regee ring heeft tot nu toe een zoo volkomen vertrou wen genoten van het parlement, de pers en het Engelsche volk als de regeering Churchill. Dit vertrouwen heeft Duinkerken, Griekenland, Kreta en de successen van generaal Rommel in Lybie overleefd. Waarom? omdat alle neder lagen van de jaren 1940/1941 als een erfenis werden beschouwd, overgenomen van de vroe gere kortzichtige en ongeschikte regeeringen. Doch thans hebben wü het jaar 1942 en het is wederom dezelfde geschiedenis. De schuld aan de catastrophe van Singapore draagt niemand anders dan Churchill. Deze moet naar raad luis teren en de regeering hervormen. Een oorlogs kabinet van vijf zes personen zonder porte feuille, niet bezwaard door velerlei details, moet worden gevormd. Wij zouden den minister president erop opmerkzaam willen maken, dat het land op deze verandering staat en van mee ning is. dat zij zonder prestigeverlies voor den premier kan worden uitgevoerd. (D.NJB.). DANKTELEGRAM VAN DEN TENNO. De Tenno heeft, naar Domei meldt, den Fuehrer en den keizer van Mandsjoekwo tele grammen gezonden, waarin hij zijn dank uit spreekt voor de gelukwensch-telegrammen naar aanleiding van de Japansche successen in den oorlog. JAPANSCHE LUCHTAANVAL OP SALOMON- EILANDEN. De Australische minister van luchtvaart heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Melbourne meldt, medegedeeld, dat Japansche vliegtuigen Toelagi op de Salomon-eilanden hebben gebom bardeerd. (D.N.B.). Op uitnoodiging van den Führer heeft de Roeimeensche staatsleider, maarschalk Antones- cu, op 11 Februari den Führer in zijn hoofd kwartier een bezoek gebracht. De besprekingen werden gedragen door den geest van trouwe vriendschap en onverbreke lijke wapenbroederschap van de beide volken, die in den gemeenschappelijken strijd tegen de vijanden van het nieuwe Europa zijn uitdruk king en waarborg vindt. Aan de politieke en militaire besprekingen na men van Duitsche zijde de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Rlbbentrop, en de chef van het oppercommando van de weermacht generaal-veldmaarschalk Keitel, deel. Op 12 Februari gaf maarschalk Antonescu gevolg aan een uitnoodiging van den Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken en had hij met dezen een dieDgaande vriendschappelijke bespreking. Tot besluit van het bezoek was maarschalk Antonescu de gast van Rijksmaarschalk Her mann Göring (D.NJ3.) De Führer heeft gisteren in de nieuwe Rijks kanselarij, in het bijzijn van den Rijksminister en chef der Rijkskanselarij, van den leider der partijkanselarij en van den Rijkscommissaris voor de bezette Noorsche gebieden den Noor- schen minister-president Vidkun Quisling voor een langdurig onderhoud ontvangen. Vervolgens was Quisling de gast van den Führer Naar aanleiding van rijn bezoek aan de Rijks hoofdstad bracht de Noorsche minister-presi dent. Vidkun Quisling, een vrij langdurig be zoek aan den Rijksleider en Rijksminister Alfred Rosenberg. De minister-president was vergezeld van den Nonrschen minister van Binnenland- sche Zaken, Hagelin. (D.N.B.) 42 EXECUTIES TE KAUNAS. Te Kaunas zijn gisteren 42 communisten, na door het standgerecht veroordeeld te zijn, dood geschoten. Het betrof hier elementen, die als brandstichters, moordenaars, onruststokers en jodenbegunstigers, him praktijken hadden uit geoefend. De terdoodveroordeelingen door het standgerecht bewijzen, dat men er niet van ge diend is. bolsjewistische elementen in een land te dulden, dat reeds zwaar genoeg door hen ge leden heeft. (DN.B.) VERDEDIGING VAN HET PANAMA-KANAAL. „La Razon" meldt uit Quito, dat Ecuador den Vereenigden Staten steunpunten zal afstaan voor de verdediging van het Panama-kanaal. Het betreft hier de Galapagos-eilanden en het schiereiland Sainas. (D.NJ3.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het Oosten heeft de vijand zijn aan vallen op talrijke plaatsen van het front voort gezet en hierbij opnieuw zware, bloedige ver liezen geleden. Aan het Donetz-front maakt onze aanval in weerwil van taaien, vijande lijken tegenstand, nieuwe vorderingen. In de wateren ten Oosten van de Krim heeft de luchtmacht met bommen een groot transport schip beschadigd. Op 12 Februari ontstond in het kader van operaties van Duitsche zeestrijdkrachten in het Kanaal, alsmede in het Westelijke ge deelte van de Noordzee gevechtscontact met Engelsche strijdkrachten. Door de formatie, on der bevel van vies-admiraal Ciliax, bestaande uit de slagschepen „Scharnhorst", „Gneisenau" en de kruiser „Prinz Eugen", werd volgens de tot dusver ontvangen berichten een Engelsche torpedojager tot zinken gebracht en een andere Britsche torpedojager in brand geschoten. De aanvallende sterke formaties van de Engelsche luchtmacht werden met zware verliezen afge slagen. Slechts een Duitsche torpedoboot werd door bomtreffers licht beschadigd. Een pa trouillevaartuig is gezonken, nadat het het aanvallende vliegtuig had neergeschoten. De operaties van onze zeestrijdkrachten werden door sterke formaties van de luchtmacht, on der het opperbevel van generaal-veldmaar schalk Sperle ondersteund. De verliezen van de vijandelijke luchtmacht bedragen, volgens de tot dusver ontvangen berichten 43 vliegtuigen, waarvan het meerendeel door Du,itsche lagers en de overige door de luchtdoelartillerie van de zeestrijdkrachten en de luchtmacht werden neergeschoten. Tijdens de hevige luchtgevech ten gingen 7 eigen vliegtuigen verloren. Aan de Engelsche Zuidkust hebben gevechts vliegtuigen in scheervlucht havenwerken en vliegvelden met bommen van zwaar kaliber be stookt. In Noord-Afrika wederzijdsche activiteit van verkenners. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers wierpen bij aanvallen overdag en des nachts voor den oorlog belang rijke installaties van de haven Tohroek in brand en stelden door bomvoltreffers batterijen luchtdoelgeschut buiten gevecht. Op Britsche vliegvelden in de Marmarica werden verscheidene vliegtuigen op den grond vermeld of beschadigd. Tijdens luchtgevechten verloor de vijand nog vijf vliegtuigen. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtui gen op lucht- en vlootsteunpunten op Malta schoten de ter bescherming meevliegende Duitsche jagers twee vijandelijke vliegtuigen van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op om 8.12 uur en gaat onder te 17.59 uur: morgen is het maansopkomst om 8.48 uur en -ondergang te 19.13 uur; het is dan Nieuwe Maan. GOEDKEURING VAN DRUKWERKORDERS. Onze beperkte papierproductie en de geleide lijk minder wordende papiervoorraden dwingen er toe steeds zuiniger met het papierverbrüik te worden. Geleidelijk en in voortdurend grooter omvang zijn daartoe strekkende maatregelen ge nomen. Den nieuwsbladen moest sinds lang minder papier worden gegeven, een groot aantal bladen en periodieken werd opgeheven. Nu ls de aanmaak van drukwerken aan een vergun ning van het rijksbureau voor de grafische in dustrie gebonden. Op 15 Januari j.l. is de regeling van kracht geworden, waarbij werd voorgeschreven, dat voor het uitvoeren van drukwerkorders vooraf door den drukker goedkeuring moet worden ver kregen, ook al is het benoodigde papier voorra dig. In het algemeen zal vergunning tot druk ken slechts worden verstrekt, indien blijkt, dat het drukwerk voor de huidige omstandigheden niet overbodig mag worden geacht en dat voorts op het benoodigde papier tot het uiterste toe wordt bezuinigd. Vergunning tot drukken beteekent overigens nog niet, dat tevens een toewijzing voor papier wordt verstrekt. Alle aanvragen, welke uiteraard betrekking dienen te hebben op een korte verbruiksperiode, moeten worden ingezonden bij en worden be oordeeld door een viertal door het rijksbureau voor de grafische industrie ingestelde districts- controlebureaux. Deze zijn gevestigd te Zwolle, Eindhoven, Den Haag en Amsterdam. Geen vergunning is vereischt voor: a. Dag- en nieuwsbladen, tijdschriften en an dere daarmede gelijk te stellen periodieken; b. Geboorte-, verlovings- en huwelijkscircu laires en -kaarten, rouwcirculaires en -kaarten, bidprentjes en gedachtenisplaatjes, aanvraag formulieren voor de vergunningen tot goedkeu ring van drukwerkorders; c. Drukwerken, waarvoor niet meer benoodigd is dan 5 kg. papier. Bij de beoordeeling van de aanvragen worden zonder meer afgewezen, die aanvragen, welke betrekking hebben op artikelen, waaiwoor de vervaardiging reeds is verboden. Voorts worden bepaalde richtlijnen gevolgd. Enkele voor het publiek van de belangrijkste verboden en van de te volgen richtlijnen zijn hieronder genoemd. VERVAARDIGINGSVERBODEN. Hieronder vallen o.m. actetasschen van car ton, albums en albumbladen, jubileumuitgaven, omslagen van carton, verschülende soorten doo- zen en verpakkingen, etalagereclames van car ton, feestartikelen, gevoerde enveloppen, Kerst en Paaschartikelen, marmerpapier, servetten- taschjes, sigaren- en sigarettenpijpjes, tafelloo- pers, glaspapier, sigarenzakjes anders dan van eenzijdig glad papier, mappen, verschillende soorten prospectussen, huisorganen, kalenders met reclame-opdruk, dagboeken en fantasiepa pier. RICHTLIJNEN BIJ BEOORDEELING VAN DRUKWERK. Het formaat van reclamebiljetten en adres- strooken wordt beperkt: aanplakbiljetten wor den gebonden aan het maximum formaat van 90x120 c.M. en mogen niet als combinatie ver schijnen. Het aantal advertentiepagina's in adres- en advertentieboeken mag in principe niet meer dan 1/3 zijn van het totaal aantal pagina's. In niet-periodiek verschijnende druk werken mogen' de advertenties geen aanleiding geven tot extra papierverbruik. Voor het dub belzijdig te beschrijven briefpapier zijn de for maten beperkt. Van speciale cliché's voor brief hoofden moet worden afgezien. Het papierver bruik voor catalogi zal eveneens zeer belangrijk verminderd dienen te worden. Toegestaan wor den alleen supplementen op bestaande catalogi van bibliotheken. Zakenverslagen kunnen alleen in zeer beperkten omvang op houthoudend pa pier verschijnen. Convocaties zullen, tenzij strikt vertrouwelijk agendapunten worden ver meld, niet in enveloppe mogen worden verzon den, maar alleen als berichtkaarten mogen ver schijnen. De te gebruiken soorten papier en car ton worden, behoudens enkele uitzonderingen, aan bepaalde gewichten en formaten gebonden. Houthoudend papier wordt voor verschillende toegestane drukwerken voorgeschreven. Bij cir culaires zullen steeds voor- en achterzijde moe ten worden bedrukt. De oplage van drukwerken zal steeds nauw keurig worden nagegaan en bijzonder zal er op worden gelet, dat opmaak en indeeling zoo een voudig mogelijk zijn. Programma's mogen als regel twee bladzijden groot zijn. Het drukken van teksten van liederen als bijlage kan niet worden toegestaan. Reclamedrukwerken zullen met minstens 50 pCt. ten opzichte van 1941 wor den verminderd. Wie terstond zorgt voor het overleggen van de noodige juiste gegevens mag verwachten op een aanvrage, die op de voorgeschreven wijze wordt ingediend, binnen twee of drie dagen een beslissing te ontvangen. BOEKEN EN BROCHURES. Voor boeken, brochures en schoolboeken is bovendien voorgeschreven, dat het departement van volksvoorlichting en kunsten, dan wel het departement van opvoeding, wetenschappen en kultuurbeschermig in eerste instantie zijn goed keuring tot verschijning geeft, alvorens de drukvergunning kan worden verleend. HET EERSTE UITVOERINGSBESLUIT. Het pachtbeslult vischrecht 1941, dat 22 De cember 1941 werd afgekondigd, schreef in artikel 1 voor, dat op 9 Mei 1940 verpacht vischrecht ook verder moest blijven verpacht. In de Nederlandsche staatscourant van 12 dezer is thans hiervan het eerste uitvoerings besluit verschenen. Dit bepaalt o.m., dat uitgifte van vischrecht slechts mag geschieden door het aangaan van een pachtovereenkomst en dat deze pachtover eenkomst slechts met beroepsvisschers mag wor den gesloten. Beroepsvisschers moeten daadwer kelijk de visscheriJ uitoefenen als uitsluitend dan wel als hoofdbedrijf. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is echter bevoegd uitzonderingen toe te staan. In eene gelijktijdig gepubliceerde beschikking ge schiedt dit ook voor de wateren, die tot dusver niet werden verpacht, doch slechts tot weder opzegging en uiterlijk tot 1 Maart 1943. De pachters moeten hun water doelmatig be- visschen, de voorschriften van visscherijwet en -reglementen in acht nemen en alles vermijden, wat anderen in de uitoefening van hun bedrijf stoort of belemmert. Daarom moeten de pacht overeenkomsten eene bepaling inhouden, dat zij van rechtswege zijn ontbonden, zoodra de secre taris-generaal verklaart, dat de pachters in dit opzicht in gebreke zijn. In bijzondere gevallen kan de secretaris-gene raal ook voorschrijven met wien of onder welke voorwaarden een pachtovereenkomst moet wor den aangegaan. Als vischrecht is uitgegeven tusschen 28 Mei 1941 en 12 Februari 1942 en daarbij niet is ge handeld zooals boven omschreven, dan moet de eigenaar daarvoor binnen 14 dagen goedkeuring vragen aan den secretaris-generaal. Pachtovereenkomsten, die overigens aan de gestelde eischen voldoen, worden telkens ver lengd met den termijn, waarvoor zij oorspronke lijk zijn aangegaan, als de secretaris-generaal op verzoek van den verpachter of den pachter althans niet anders beslist. Dit heeft dus uit sluitend betrekking op pachtovereenkomsten met beroepsvisschers. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Het bureau van den weer machtsbevelhebber in Ne derland deelt mede: Een Duitsche krijgsraad heeft twee Nederlanders wegens spionnage en twee anderen wegens begunsti- glngvandenvfjanden ver boden wapenbezit ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn met den kogel voltrokken. Elke pachtovereenkomst, die na 12 Februari wordt gesloten, wordt eenst van kracht, nadat zij door den secretaris-generaal is goedgekeurd. Ook voor aanvullingen of wijzigingen van be staande pachtovereenkomsten is de bovenbe doelde goedkeuring vereischt. STEMMEN UIT HET VOLK. „Ik doe niet aan politiek", zoo schreef een eenvoudige boer uit Zeeland aan de Nederland sche ambulance, „maar ik heb de oorlogsdagen meegemaakt en gezien wat het beteekent ge wond te zijn en op hulp te moeten wachten. Ik kan me dus Indenken wat het zeggen wil bij een vorst van tientallen graden ergens te het sovjetland met een schot in het been te liggen", „Gewonden moeten geholpen worden, van welke partij ze ook zijn" schreef een arbeider uit Utrecht. Beide mannen maakten een bedrag over voor de Nederlandsche ambulance. Zij konden het misschien heel wat minder missen dan u, lezer. Waar blijft uw storting toch? Hier is het giro nummer: 87600, Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's Gravenhage. 15.103.653. Een indrukwekkend getal een fataal getal voor Engeland want zoo veel ton vijandelijke scheepsruimte werd tot en met 31 Januari 1942 door de Duitsche marine en luchtmacht tot zin ken gebracht. Dit zijn nog maar alleen de prestaties van den strijd tegen Engeland. Ook op andere fronten strijdt Duitschland voor het nieuwe Europa. In het Oosten, daar leveren de Duitsche soldaten en him bondgenooten strijd tegen het bolsjewisme. Die strijd daar in het Oosten, landgenoot, dat is echter ook onze strijd. Want daar wordt beslist over de toekomst van Europa, dus ook over de toekomst van ons land. Daarom is het onze plicht mede te strijden. Dit geschiedt reeds door de duizenden Neder landsche nationaal-socialisten, die zich opgaven als vrijwilligs voor ons legioen. Maarer zijn nog tienduizenden Nederlanders, die meenen dat zij zich afzijdig kunnen houden. Landgenoot, zij hebben ongelijk. Geeft u hun het goede voorbeeld, laat zien dat u weet waar de plaats is van den man, die zich terecht een goed vaderlander noemt. Meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. REGELING VOOR EIGENBRANDTURF. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft een regeling getroffen ten aanzien van de zoogenaamde eigenbrandturf, welke in 1942 zal worden geproduceerd. N.V. HOLLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN. Voorstel tot herkapitalisatie. De Hollandsche Constructiewerkplaatsen al hier zal aan een binnenkort te houden buiten gewone vergadering van aandeelhouders een herkapitalisatie der vennootschap voorstellen, welke zal neerkomen op een verhooging van het aandeelenkapitaal van f. 500.000 tot f800.000. Deze kapitaalsverhooging wordt bereikt door op elk aandeel van f. 500 twee bonus-aandeelen te verschaffen, elk van f.100. Tevens zal voor elk aandeel van f. 500 een voorloopig bewijs worden uitgekeerd van f.50. Aan het prospectus van deze uitgifte ontlee- nen wij nog het volgende: Het aandeelenkapitaal bedroeg op het over gangstijdstip f. 375.000. De zichtbare reserves volgens de balans per 1 Jan.'39 waren als volgt: reservefonds f. 125.000, agioreserve f. 6.250, re serve voor bijz. doeleinden f. 40.000, reserve voor uitbreidingen en vernieuwingen f. 95.000 en het saldo winst A. P. f.2.972, aldus een totaal be-, drag vormend van f. 269.222. Dit bedrag dienste worden verminderd met f. 37.500 GO pet. van het aandeelenkapitaal vol gens art. 8 der statuten"). Voor herkapitalisatie is dus beschikbaar een bedrag van f. 231.722. De verschillen tusschen de officieele en fiscale ba lans per 1 Jan. '39 bedroegen f. 40.737 ("machi nes ad f. 50.222 te verminderen met fabrieksge bouwen ad f. 9.485 Het aandeelenkapitaal kan derhalve worden verhoogd met f. 272.459, vermeerderd met het agio op de kapitaalsuitbreiding 1939 (f. 25.000 125 pet.") ad f. 31.250, aldus een totaal bedrag van f. 303.709. Na de herkapitalisatie resteert als reserve fonds eerstens 10 pet. van f. 375.000, en ten tweede het verdere restant der reserves f. 3.709 (totaal f. 41.209"). Met inbegrip van de Jcanitaals- emissie in Dec. '41 ten bedrage van f. 1.000.000 bedraagt het kapitaal na herkapitalisatie der halve f.900.000 bil een fiscaal vermogen op 1 Jan. '41 van f. 1.286.476. De te betalen belasting bedraagt in totaal f. 184.000 (superdividendbela-sting f. 154.000; her- kapitalisatiebelasting f.30.000"). Hiervan wordt afgetrokken de reeds betaalde superdividendbe lasting ad f190.000O, 7ondat terug te ontvangen is een bedrag van ƒ.6.000. Volgens de statuten kunnen geen aandeejbe- wijzen van f.50 worden lütgegeven. Derhalve moeten de aandeelen worden gecombineerd door uitgifte van recepissen. Balans per 1 Jan, 1941 nherkapitalisatie (de cijfers tusschen haakjes geven aan de posten vóór de herkapitalisatie) Activa: terreinen, geb., etc. f. 260.040 (onv.), machinerieën, enz. f. 55.313 (onv.), inventarissen f.3 (onv.), deeln. in aanverwante ondernemin gen f. 147.321 (onv.), kas en kassiers f. 404.634, (onv.), effecten f. 35.238, (onv.), debiteuren f.303.492 (onv.), tegoed aan inkomsten vervallen volgend boekjaar f. 45.391 (onv.), vooruitbetaal de kosten f. 4.135 onv.), werken in uitvoering en bedrijfsraden f. 418.458 (onv.), totaal f. 1.674.038 (onv.) Passiva: aandeelenkap. f. 800.000 (f. 500.000), reservefondsen f. 116.986 (f. 423.236), agioreserve f. 6.250 (f. 37.500, garantiefonds f. 12.434 (onv.) crediteuren f. 413.533 (onv.), onafgehaald divi dend f.26 603 (onv.), uitdeelingen, belastingen f. 207.143 (onv.), saldo oude rekening f. 1.086, (onv.), totaal f. 1.674.038 (ohv.). N.V. EERSTE LEIDSCHE HULPBANK. De jaarvergadering. Ten kantore der vennootschap aan den Oude- Rfjn No. 104 werd gistermiddag de jaarlfjksche algemeene vergadering gehouden van de aan deelhouders der N.V. Eerste Leidsche Hulpbank. Aan het verslag over het 32ste boekjaar is het volgende ontleend: Om gezondheidsredenen moest de heer Van der Laan bedanken als lid der Commissie van Toezicht. Zijn aftreden als lid van deze commissie beteekent voor een groot verlies, daar de heer v. d. Laan sinds 1911 deze ftmetie heeft bekleed en zijn adviezen steeds van groote waarde zijn geweest voor de instel ling. In 1941 zijn ingekomen 521 aanvragen (v. j. 573) tot een bedrag van f. 51.415 (v 1. f. 61.015). In totaal werd in 1941 afgelost een bedrag van f. 48.825,88 en stond per 31 December uit de som van f. 29.598,63. De exploitatierekening sloot met een voor- deelig saldo van f. 97,23. Het resteerend winstbedrag ad f. 111,78 wordt overgeboekt op nieuwe rekening. Dit jaarverslag, zoo mede de balans en ver lies- en winstrekening werden ongewijzigd vast gesteld. Dr. J. P. L. Hulst werd herkozexi als lid van de commissie van toezicht. JUBILEUMVOORSTELLINGEN WILLY DERBY. Zaterdag 21 en Zondag 22 Februari a.s. geeft Willy Derby in de Stadsgehoorzaal een tweetal voorstellingen, welke in het teeken zullen staan van zijn 25-jarig artistenjubileum. Behalve de jubilaris werken aan dit feestpro gramma o.m. mede Jan Hagoort, Katinka Kuster, Roland Wag ter, ea. Pantserslagen - springende gra naten - oprukkende infanterie. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v. h. Oostfront. Koninginnegracht 22, giro: 87600, 's-Gravenhage. W. PHILIPSE t In den leeftijd van 45 jaar is Donderdag j.l. plotseling overleden de heer W. Phlllpse, in leven assistent der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Leiden. De overledene werd den lsten October 1S16 te Hellevoetsluis aangesteld als tijdelijk kommies te water 2e klasse aan boord van het Recherche vaartuig „Zeehond" en na de verschillende ran gen te hebben doorloopen volgde zijn benoeming tot assistent op 1 Mei 1930. De heer Philipse was achtereenvolgens werk zaam te Hellevoetsluis, Lobith, Terneuzen, Zuid- dorpe, wederom te Hellevoetsluis en sedert 1 April 1934 te Leiden. Hij had zich doen kennen als een bekwaam, ijverig en toegewijd ambtenaar, gezien bij zijn collega's en gewaardeerd door zijne superieuren. In hem verliest de Administratie der Belastin gen dan ook een algemeen geacht medewerker, wiens nagedachtenis nog lang in aangename herinnering bewaard zal blijven. BLOEMIST-PATROONSVEREENÏGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Bovengenoemde vereeniging hield haar jaar feest in café „Oud Hortuszicht". Om zeven uur opende de 2e voorzitter, de heer Hüner deze bij eenkomst door den leden met hun dames een hartelijk welkom toe te roepen. De voorzitter der feestcommissie, zeide het te betreuren, dat de opkomst door de omstandigheden niet zoo talrijk was als het vorige jaar. Hoewel de voorbereiding vele moeilijkheden ondervonden had. hoopte hU toch dat deze avond tot ieders genoegen ziu verloopen. Vervolgens gaf hij het woord aan ren humorist, die de aanwezigen aangenaam bezig hield met declamaties en zangstukjes. In de pauze werden verscheidene bloeiend» planten onder de leden verloot.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1