No. 25117 Strijd bij Singapore naar beslissing De begrafenis van dr. Todt 82ste Jaargang VRIJDAG 13 FEBRUARI 1942 Twee hoofdoperaties r Hitier wenscht den Tenno geluk Hitier zelf betuigt rouw Dr. Göbbels over den oorlog Wie draagt de schuld? Zware verliezen van de Britsche luchtmacht Rede van Beaverbrook Spanje en Portugal Gemengd Nieuivs Rapport der vertegenwoordigers der bolsjewistische vakvereenigingen Verspreide berichten RECHTZAKEN De rechtbank krijgt een „Warmond-dag!" LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heimy Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen t Gironummer: 67055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden Pl/rerv.: K. Been. Leiden Het DNB meldt uit Tokio: Volgens de laatste frontberichten van Singa pore spelen zich op het oogenblik in de eiland vesting twee hoofdoperaties af. In de eerste plaats zyn de Japansche strijdkrachten van alle kanten de stad Singapore binnengedrongen om daar den laatsten tegenstand van den vijand te breken. Japansche eenheden, die van het Zuiden de stad zijn binnengedrongen, hebben daarmede den vijand de mogelijkheid ontnomen, zich naar de haven terug te trekken en zoo te ontkomen. Den vijandelijken strijdkrachten, zoo wordt ver der in de frontber'^.hten verklaard, zal sir j*s overblijven, te capituleeren, als zij zich aan algeheele vernietiging willen blootstellen. De tweede hoofdoperatie speelt zich af ten Noorden der stad Singapore in het gebied van de daar gelegen waterreservoirs, waar ongeveer 40.000 man, de hoofdmacht van den vijand, practisch ingesloten zijn. In dit gebied is een hevige ver nietigingsslag aan den gang. Zware tanks en vliegtuigen doen aanval op aanval. Naar Domei meldt, ontwikkelt zich de strijd om Singapore meer en meer tot een nieuw Duin kerken. Woensdagmiddag hebben Japansche bommenwerpers een vloot van 25 koopvaardij- en oorlogsschepen aangevallen, die uit Singapore wilde vluchten. Tien schepen werden getroffen, een schip van 3000 ton geraakte" in brand. HET A.B.CJD.-FRONT TOTAAL UITEENGESLAGEN. Met de verovering van Singapore, zoo wordt in een commentaar van Domei op de jongste Japansche successen verklaard, heeft Japan in verbazend korten tijd, nJ. in minder dan twee maanden, het veel geroemde zoogenaamde A3.C.D.-front totaal uiteengeslagen, welk front een ring rondom Japan vormde. Hierdoor is Japan, zoo wordt verder verklaard totaal heer en meester van den toestand in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan en is het absoluut zeker van de overwinning, onver schillig hoe lang de oorlog zal duren. De bezetting van Singapore beteekent een to tale verijdeling van de pogingen van Amerika om in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan door een samenwerking met het Brit- sche Oost-Aziè-cskader vlootacties tegen Japan te beginnén. Na den val van Singapore is thans in poli tieke en militaire kringen te Londen het pro bleem der verdediging van Nederlandsch Indië, vooral van Sumatra en Java, in het middelpunt der groote politieke beschouwingen gekomen. Alleen door de snelste en krachtigste maatrege len der geallieerde oorlogsinspanning kan wel licht deze laatste linie van verzet zooals in den betrokken kring tot uiting gebracht wordt - behouden blijven. Alles "wijst er echter op, dat de Japanners, die steeds dichter naar de Wa- vell-linie zijn getrokken, de geallieerde verdedi gers niet tot rust willen laten komen. Alles in dezen oorlog Leeft tot dusver bewezen, dat de tijd niet voor het democratische blok werkt. De Naar het D.N.B. meldt heeft de Fuehrer den keizer van Japan te legrafisch een hartelijken geluk- wensch doen toekomen bij de in neming van Singapore. Minister von Ribbentrop heeft den Japan- schen premier en den minister van buitenlandsche zaken namens de Duitsche regeering geluk ge- wenscht. Japanners zijn den Anglo-Amerikanen en hun bondgenooten sinds het uitbreken van den oor log in Oost-Azlë vele lengten voor, en deze voorsprong zal waarschijnlijk niet meer zijn in te halen. In dit verband wordt in Londen ook op de toenemende nervositeit in Batavia en Melbourne gewezen, waar het gevoel reeds toeneemt, dat ook de Wavell-linie, ondanks alle proclamaties, reeds moet worden afgeschreven. De openbare meening in de beide genoemde hoofdsteden verwfjt Londen en Washington, dat zij hun „strategie van den Stillen Oceaan" op 20.000 km. van het brandpunt van het oorlogsterrein op stelden, zcodat deze nog voordat zii werd uitge voerd, meerendeels reeds door de nieuwe ge beurtenissen achterhaald was. Voorts verwijt men den Engelschen, veel te beloven, maar weinig hulp te sturen. Naar verder verluidt, heeft de nieuwe „inspectiereis" van Wavellnaar Rangoon en zijn aankomst te New-Delhi, Ba tavia nog nerveuzer gemaakt. Niet alleen daar, doch ook te Melbourne, wordt verklaard dat Wavell in Batavia veel harder noodig is dan in Britsch-Indië. Men vreest ook, dat de opperste geallieerde legerlei ding opnieuw onder den druk der jongste ramp spoedige gebeurtenissen de tevoren opgestelde rangorde der verdedigingsplannen in het Zuid westelijke deel van den Stillen Oceaan omver gooit, en dat de „veiligheid" van het rijke Brltsch Indië den Engelschen nader aan het hart ligt dan de verdediging van „buitenposten" zooals zij Nederlandsch-Indië en zelfs Australië thans reeds voorstellen. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst uit Washing ton meldt, heeft de woordvoerder der Ameri- kaansche marine verklaard, dat vice-admiraal Helfrich op grond van de overeenkomsten, die geleid hebben tot zijn benoeming, waarschijnlijk de operaties van een plaats te land zal leiden, terwijl schout-bij-nacht Glassford, de comman dant der Amerikaansche vlootstrijdkrachten in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan de ope raties ter zee zal leiden (DNB). Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevolking is gistermiddag dr. Todt ten grave gedragen. Hitier zelf gaf tijdens de plechtigheid in de nieuwe rijkskanselarij, die de hoogste autoriteiten bijwoonden, in warme bewoordingen uiting aan den diepen rouw van het geheele Duitsche volk. Hitier noemde den overledene een scheppende persoonlijkheid, in wien Duitschland tegelijker tijd een trouw man en een onvergetelijken ka meraad heeft verloren. In korte schetsen be schreef de Führer vervolgens het optreden van dr. Todt voor het nationaal-socialisme reeds in den eersten tijd van den strijd. Terstond na de opheffing van het verbod der partij van Novem ber 1923 tot 1925 werd dr. Todt weer partijlid. In dien tussehentijd ageerde hij onafgebrokën. Verscheidene op grond hiervan tegen hem aan hangig gemaakte strafvervolgingen zUn eerst in 1924 gestaakt. In 1931 kwam hij bij de SA, be ginnende als eenvoudig SA-man. Zijn activiteit in de party ging niet alleen op in den dienst der SAvÖy was eerste medewerker van den strijd hond van Duitsche architecten en ingenieurs te München en deskundig adviseur voor wegen bouw in het toenmalige bureau voor economi sche techniek en werkverschaffing der NSDAP In 1934 werd toen de door hem geleide afdeeling aaneengesloten met c:,~ van den strijdhond van Duitsche architecten en ingenieurs in het bureau voor techniek en ten slotte in den Nat. Soc. bond voor Duitsche techniek, die onder zijn leiding stond. In 1936 is de bond wegens bijzondere prestaties verheven tot hoofdbureau voor tech niek. Intusschen, zoo ging Hitier verder, begon dr. Todt met het werk. dat hem voor de eerste maal niet alleen aan het Duitsche volk, maar aan een groot deel van de overiee wereld zou laten ken nen. In aansluiting op de in 1933 plaats gevon den opening van de autotentoonstelling trachtte ik de toen afgekondigde beginselen ook te ver wezenlijken' op het gebied der schepping van nieuwe, speciale autowegen. Een door dr. Todt uitgegeven brochure over nieuwe gezichtspunten in den aanleg van wegen, gaf aanleiding hem de taak van het aanleggen der nieuwe rijksauto wegen en in verband daarmede de hervorming van het geheele Duitsche wegennet op te dra gen als General-Bauinspektor voor het Duitsche wegennet. De Duitsche rijksautowegen zijn in hun ont werp en uitvoering het werk van de unieke, technische en artistieke talenten van dr. Todt. Het is derhalve niet meer dan natuurlijk, dat deze man toen ook tot algemeen gevolmachtigde werd benoemd voor de regeling van het geheele bouwbedrijf en in het vierjarenplan een speciale positie kreeg. In het vervolg van zijn toespraak beschreef Hitier dr. Todt als den eenigen man, die in staat was tegenover de Maginotlinie een vesting te bouwen, die onder alle omstandigheden het vi tale westen van het rijk tegen iederen aanval kon beschermen, zelfs in geval groote Duitsche strijdkrachten in het Oosten zouden zijn gebon den. Ook de ervaringen, die thans zijn opgedaan. hebben de overtuiging nog slechts versterkt, dat overledene, het geen macht ter wereld zou zijn gelukt dooriwoond. deze meest geweldige vestingzone van alle tijden heen te breken. Het uitbreken van den oorlog gaf dr. Todt een nieuwe taak. In zeer korten tijd moest een systeem van groote opmarschwegen gereed ko men. Toen de strijd begon, marcheerden de door dit unieke organisatietalent in het leven geroepen formaties achter en met de troepen op. ruimden hindernissen op en herstelden bruggen, verbeterden wegen, bouwden nieuwe overgangen over dalen, kloven, rivieren, kana len enz. De overwinning in Noorwegen en het Westen bracht nieuwen arbeid. Todt was intusschen tot minister van wapening en munitie benoemd en kreeg bovendien tot taak de veroverde kus ten tegen vijandelijke aanvallen te beschermen door het aanleggen van geweldige versterkin gen. Voorts moesten bouwwerken voor actieve en passieve luchtbescherming tot stand worden gebracht, die eveneens eenig in de geschiedenis zijn. De totale afstand der verbeterde wegen in het Oosten en hét aantal nieuwe bruggen daar zijn enorm. Dit geheele werk, met inbegrip van de taak, die hij als minister van wapening en munitie had te volbrengen, verrichtte deze man met een minimale hulp. Op dit gebied was hij ongetwijfeld de grootste organisator, dien het Duitsche volk heeft bezeten. Veel van wat hij tot stand heeft gebracht, zal eerst na den oor log ter kennis van het Duitsche volk komen en dat zal zich daarover verbazen. Hitier sprak daarna over Todt als mensch en zeide dien mensch niet beter te kunnen typee ren dan met de verklaring, dat Todt in de be weging noch onder zijn medewerkers ooit een vyand heeft gehad. HU heeft steeds gestreefd naar verbetering der levensvoorwaarden van zijn arbeiders. WINTER HEEFT ONS ZORG BEROKKEND, DOCH NIET OMVER GEWORPEN. In Das Reich schrijft de Duitsche minister dr. Göbbels onder het opschrift: Een overzicht van den wereltoestand, over de verwachtingen, die Churchill, Roosevelt en Stalin bij het inval len van den winter ten aanzien van de militaire operaties koesterden. Hij schrijft o.m.: Churchill zal vermoedelijk op zekeren dag den pUnlykejj plicht moeten vervullen te verklaren, dat zUn voorspellingen niet zijn uitgekomen. Japan heeft niet gewacht tot Londen en Washington het de keel dicht drukten, het heeft krachtige en soms HET VERLIES VAN NEDERLANDSCH-INDIË. (Van onzen politieken medewerker). DE ontwikkeling in Oost-Azië gaat met den dag sneller. De militaire successen van de Japansche weermacht grenzen aan het on geloof elijke en niet alleen in Londen en Wash ington heeft het snelle oprukkep der Japanners velen den schrik om het hart doen slaan, maar ook in Batavia begint men den toestand thans als werkelijk ernstig in te zien. Nederlandsch- Indië is aan zichzelf overgelaten en de in den beginne met zooveel ophef aangekondigde hulp blijkt op niets uit te loopen, hetgeen in Neder land geenszins verwondering wekt, daar men in Europa reeds eerder met beloften van de Brit- vprdnnvpnrip slacpn toegebracht ten heeft kennis kunnen maken en hiervan nog Ite^e^achtige wapen- en munitievoorraden, duidelijke^ bewijzen te oyer^ zijn^ Ned^landsch- waarmede Engeland en Amerika de spil wilden verstikken, moeten nog geproduceerd worden. Hoe moeilijk dat is en hoeveel tijd dat kost, we ten wij uit - eigen ervaring. In Noord-Afrika Indië heeft vele slagen moeten incasseeren, ver schillende deelen zUn reeds door de Japanners bezet, zooals Borneo, Celebes en Ambon, ter wijl daarnaast tal van plaatsen reeds door de staan de Engelschen niét in Tunis, zooals hun plan was, maar juist aan den anderen kant. Het Duitsche noch het Italiaansche moreel-is ook maar in het minst geschokt, maar te Londen doen zich opmerkelijke crisisverschijnselen voor. Alleen de laatste hoop, de Sovjetunie, bleef den vijanden van Duitschland over. Zelfs Engelsche kranten moeten nu toegeven, dat door den zoo krachtigen Duitscheri tegenstand niet verwacht kan worden, dat de bolsjewisten binnen afzien- baren tUd succes behalen. Te Londen is het triomfeeren over zoogenaamde Sovjet-overwin ningen meer en meer verdrongen door den angst voor het komende Duitsche offensief. Met angst en vreeze gaat men aan de Theems de komende maanden tegemoet. Het ergste deel van den win ter hebben wjj achter den rug. Wij kunnen ge rust erkennen, dat hij ons wat zorg berokkend heeft, doch hij heeft ons niet omver geworpen Integendeel, wij hebben ons weerstandsvermogen aan den winter beproefd en versterkt. Indien wij de positie der spilmogendheden in November 1941 vergelijken met die van thans, moeten wij tot de slotsom komen, dat zij ver sterkt is op een wyze, die alle verwachtingen voor de komende lente- en zomermaanden rechtvaardigt. I Nu de Britsche vesting Singapore gevallen is, kan verwacht worden, dat het Japansche offen sief ten opzichte van Nederlandsch-Indië hevi ger zal zijn dan tevoren, daar immers alle aan- valshjnen naar het gebied van Australië over Nederlandsch-Indië loopen. Er valt dus reke ning mede te houden, dat Nederlandsch-Indië geheel door Japan bezet zal worden en als ver loren dient te worden beschouwd. Het klinkt werkelijk hard in de ooren van iederen Nederlander, in het bU zonder in de ooren van hen, die een groot deel van hun leven in de Nederlandsch-Indische tropen hebben ge werkt en daar hun besten arbeid hebben ge geven. Hard klinkt het, maar het is onverbid delijk. Nederland heeft zulks niet gewild .De 9 millioen bevolking van het Nederlandsche Moederland heeft er vaak op gewezen, dat Ne derlandsch-Indië beter deed zich volkomen neu traal te houden. Niet alleen het Moederland, doch zelfs Japan wenschte niets liever dan een beter begrypen van den politieken toestand in Oost-Azië. Tot op het laatste oogenblik heeft Tokio nog getracht een vreedzame oplossing met Nederlandsch-Indië te verkrijgen. Door het afbreken van de handelsbetrekkingen in Sep tember 1941 op bevel van Engeland en de Ver- eenigde Staten is deze kans wel te lichtvaardig opgenomen. Daarnaast vond men het noodzake lijk militair deel te nemen aan den strijd tegen Japan aan de zijde van de Anglo-Amerikaan- sche machten en zelf de oorlogsverklaring aan Japan uit te sturen. Het is een politiek van vol komen onverantwoordelijkheid geweest en ge dreven door een absolute verblinding, welke ten slotte gevoerd heeft tot het conflict in Oost-Azië. waarvan Nederlandsch-Indië thans de dupe is geworden. HST verlies van Nederlandsch-Indië is daarom alleen te wijten aan de valsche politiek van de gevluchte Nederlandsche regeering te Londen en van de slechte en En- gelschgezinde raadgevers, die de Koningin al daar omringen. Waren Koningin en Regeering in Nederland gebleven en hadden zij het nood lot van Nederland niet zoo blindelings aan dat van Engeland en de Vereenigde Staten ge bonden, de mogelijkheid zou aanwezig geweest zijn het lot van Nederlandsch-Indië met de Japanners op den weg van overleg te regelen, zooals dit ook het geval geweest is met Indo- China. Bij de komende gebeurtenissen in Oost- Azië dient men steeds voor oogen te houden, dat hetgeen nu aldaar gebeurt niet had be hoeven te gebeuren, indien de Nederlandsch- Indische regeering zich maar volkomen bewust was geweest van haar plichten, welke zij tegenover het Moederland heeft te vervullen, inplaats van haar oor te luisteren te leggen bij de Amerikaaansche en Engelsche macht hebbers en een willig werktuig te zUn in hunne handen. De gevluchte Nederlandsche regeering en de raadgevers, die met het lot van Nederlandsch- Indië, dus met dat van Nederland, zoo licht vaardig hebben omgesprongen, dragen de schuld van het. huidige gebeuren. Bij iedere gevechtshandeling in Oost-Azië, waarbU Nederlandsch-Indië direct betrokken is, zal men de vraag stellen: wie draagt de schuld? Het eenige antwoord op die vraag is: de onverantwoordelijkheid en de verblindheid van hen, die hun Nederlandsche plichten heb ben verzaakt en zich met huid en haar ver kocht hebben aan de Anglo-Amerikaansche zaak. H. A. G. Hitier zeide reeds eerder het plan gehad te hebben een Duitsche orde te stichten ter erkenning van de hoogste verdiensten, die een Duitscher jegens zyn volk kan hebben. Ik verleen thans, aldus de Fuehrer, die nieuwe orde aan dr. Todt als eerste, den inspecteur-generaal onzer wegen, den bou wer van onzen Westwall, den organisator van wapening en munitie in de grootsten oorlog, dien het Duitsche volk ooit voor zyn vrijheid en zyn toekomst heeft gevoerd. Ik zelf heb in dezen man een myner trouwste medewerkers en vrienden verloren. Ik beschouw zijn dood als een bijdrage der riationaal-socia- listische beweging aan den vryheidsstryd van ons volk. Na det offlcieele plechtigheid, waaraan ook generaal-veldmaarschalk 'Göring heeft deelge nomen. vond een parade plaats. Behalve de we duwe, de zoon en drie dochters van dr. Todt, hebben de generaals-veldmaarschalken Milch en Keitel, groot-admiraal Rader, Reichsleiter Stabschef Lutze, dr. Ley, Reicharbeitsfiihrer Hierl. de rijksministers Rust, Schwerin von Krosigk en Ohnesorge en de opvolger van den ryksminister Speer, deze bijge- REDE VAN TOJO AANGEKONDIGD. Uit betrouwbare bron verneemt Domei, dat minister-president Tojo onmiddellijk na de vol ledige verovering van Singapore in het parle ment een rede over de beteekenis van deze ver overing en over de gevolgen voor de verdere oorlogstactiek van Japan zal houden. In poli tieke kringen verwacht men, dat deze rede even belangrijk zal zUn, als die, welke Tojo op 31 Ja nuari hield, toen hij in groote lijnen de voor naamste oogmerken der regeering schetste. Naar het DNB van militaire zijde verneemt, naderde in den middag van 12 Februari een formatie Britsche torpedo-vliegtuigen van het type Swordfish, sterk beschermd door jachtvlieg tuigen en beschut door laaghangende wolken de Fransch-Belgische kust. Duitsche jagers hiel den de formatie tegen voor zij de kust-had be reikt en dreven haar in de richting der zee. Zij schoten daarbU zeven torpedovliegtuigen neer, die in zee vielen. Op een andere plaats verloor de vijand tUdens luchtgevechten zes jachtvliegtuigen en drie bommenwerpers, zoodat het totale verlies vol gens de tot nu toe ontvangen berichten zestien vliegtuigen bedraagt. De Britsche minister van oorlogsproductie, lord Beaverbrook, heeft in een verklaring voor het Hoogerhuis beweerd, dat in het afgeloopen jaar byna 10.000 vliegtuigen uit het Vereenigd Koninkryk naar oorlogstooneelen elders zyn ge zonden en daarentegen slechts ruim duizend toe stellen naar het Britsche eiland zyn gekomen. In dezelfde periode werden 3000 tanks naar elders gezonden, tegenover 230, die in het Ver. Koninkryk aankwamen. Volgens spr. was zyn voornaamste plicht als minister te reizen om de producenten in de Ver eenigde Staten, Canada en alle andere landen er toe te brengen, hun productieprogramma's aan te passen aan de geallieerde behoeften op alle strydtooneelen overal ter wereld. De minister behandelde voorts twee productie- crises, die het uithoudingsvermogen van Enge land op de zwaarste proef hadden gesteld, te weten den slag om Groot-Brittannië en den slag bU Moskou. Groot-Brittannië moet de sovjet unie in de allernaaste toekomst „ontzaglyk veel grootere hoeveelheden" tanks en vliegtuigen zenden. Beaverbrook besprak daarop „de twee Britsche problemen rubber en tin" en wees op de nood zaak tot productie van synthetische rubber als gevolg van de gebeurtenissen in Oost-Azië. Ten slotte betoogde hij, dat Engeland niet mag ver wachten veel werktuigmachines uit de Ver. Sta ten te ontvangen wegens de bestaande schaarschte aldaar op dit gebied. (DNB). Over het Portugeesch bezoek aan Spanje wordt officieel gemeld: In vervolg op het vriendschaps- en niet-aan- valspact van 17 Maart 1939 en de aanvullende overeenkomst welke de regeerigen van Spanje en Portugal onderteekend hebben, waarin tot een rechtstreeksche gedachtenwlsseling tus- schen beide regeeringen besloten wordt, hebben het hoofd van den Spaanschen staat, de gene ralissimus Franco, alsmede de minister van bui tenlandsche zaken van Spanje, Serrano Suner, en de minister-president en minister van bui tenlandsche zaken van Portugal, Oliveira Sa- lazar. Donderdag te Sevilla een ontmoeting gehad. By deze ontmoeting werden in den geest van vriendschap en gelijkvormigheid, welke de betrekkingen der beide landen van het Ibe rische schiereiland kenmerkt, zoowel de alge- meene politieke en economische vraagstukken besproken, die een gevolg zyn van den toe stand, waarin de wereld op het oogenblik ver keert, alsook de interne aangelegenheden der beide staten. Men besloot in de toekomst een zoo nauw mogelijk contact te onderhouden, ter bescherming van de gemeenschappelijke belarr- gen en wel in den geest van de gesloten over eenkomsten. De conferentie woonden bU de Spaansche ambasadeur in Portugal, Nicolaas Franco en de Portugeesche ambassadeur in Spanje, Theodonia Pereira. Heden keeren de Portugeesche gasten naar huis terug. (D.N.B.). RUIM DRIE TON KOLEN GESTOLEN. Dieven op heeterdaad betrapt. Daar het den laatsten tUd herhaaldelijk voor kwam, dat kolen werden ontvreemd van opslag plaatsen in de gemeente Winschoten, heeft de politie een scherp toezicht uitgeoefend. Het ge volg was, dat Dinsdagmorgen om ongeveer 5 uur drie personen, de gebr. B. K. en H. K. en zekere S. W. S., allen woonachtig te Beerta, op heeter daad werden betrapt, toen zy bezig waren kolen te ontvreemden uit de opslagplaats bij het stoomgemaal van het waterschap „Reiderland" te Winschoter-Oostereinde, gemeente Winscho ten. De drie personen werden aangehouden en in arrest gesteld. Uit het inmiddels ingestelde onderzoek is ge bleken, dat gedurende dezen winter ruim drie ton kolen uit de opslagplaats zijn ontvreemd. Het onderzoek wordt voortgezet. DOOR GASVERSTIKKING OVERLEDEN. Gistermorgen werd de politie te Hilversum verwittigd, dat de 59-jarige mevrouw G. H.— v. d. P., wonende aan de Gouden Regenlaan, het slachtoffer was geworden van gasverstik- king. By het opzetten van enkele ketels water op het gas is zij waarschijnlijk door uitstroo mend gas bedwelmd, voordat zij de gasstellen kon ontsteken. Een ijlings gewaarschuwd arts kon slechts den dood constateeren. MONTEUR DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Gisteren is te Middelburg de 40-jarige mon teur D. W. Groen van het gemeentelijk elec- trisch bedrUf by werkzaamheden üi een hoog spanningsstation door een stroom van 3000 volt getroffen. De man, die gehuwd is en vader van drie kinderen, werd later dood aangetroffen. BUITENLANDSCH GEMENGD. GRILLIG WEER IN ARGENTINIË. Na weken van byna tropischen zonnegloed is plotseling in den nacht van Woensdag op Donderdag boven verschillende gebieden van Argentinië een hevig noodweer, losgebroken, dat gepaard ging met stormen, die ten deele het karakter aannamen van een cycloon. In ver scheidene plaatsen der lands hebben deze stor men groote schade aangericht. Zoo verwoestten zij in de bekende havenstad der provincie Buenos Aires, Bahia Blanca, de electrische kabels, stagneerden het tramverkeer en de telefoonverbinding en ontwortelden mid den in de stad vele boomen. Van een aantal huizen werd het dak afgerukt. Zoo werd o.a. de gemeentelijke schouwburg geheel van zijn dak beroofd. Verscheidene kleine huizen stort ten in puin. Een persoon is omgekomen, vijftien personen werden gekwetst. Ook de stad Buenos Adres werd door een wolk breuk geteisterd, waardoor de straten veran derden in onbegaanbare stroomen De thermo meter daalde in enkele minuten ty'ds twaalf graden om daarna weer snel te stygen. De stad heeft dientengevolge hét aanzien van een dampende waschkeuken. De vertegenwoordigers der bolsjewistische vakvereenigingen hebben, naar men te Ankara verneemt, hun eerste rapport omtrent de in spectiereis door Engeland naai" huis gezonden. Het is niet zeer optimistisch. De kapitalistische cliques to zamen met de orthodoxe vakvereeni- gingsleiders in Engeland hebben nog steeds niet begrepen, waarom het gaat. Zy zUn nog niet in staat de Engelsche arbeidersmassa's te brengen tot de noodzakelUke arbeidersmassa's inspan ning van alle krachten. Vaak stuit men op wantrouwen, in vele kringen zelfs op de mee ning, dat men een voldoende verzwakking van de macht der sovjets niet ongaarne zou zien, al juicht men hen ook in het openbaar toe. De vakvereenigingsleiders zijn kleinburgerlijke bonzen, die pogen zooveel mogelijk voordeelen op binnenlandsch politiek gebied te halen uit den toestand van het land. Wil men zich op Engeland kunnen verlaten, dan moet men met alle middelen trachten invloed op de massa te verkrijgen. Daartoe kunnen in de eerste plaats de oorlogsclubs dienen, die gebleken zUn ge schikte cellen te vormen voor het doordrenken van vakvereenigingen en gezinnen met radicale opvattingen. Men moet dezen groepen den noo- dige steun verleenen en hen in aanraking bren gen met de moeilijk toogankelyke kringen der intelligente en universiteitsjeugd, die aangetrok ken worden door de ideëen der sovjets. Veel kan men ook van Cripps in dit opzicht ver wachten. Het doel moet zijn een actieve, mach tige groep te vormen, waarop men zich kan ver laten, ook Indien moeilijke tUden voor de sovjet-unie en Engeland aanbreken. De invloed van den oorlog op de ontbinding van de Brit sche democratie hebben het terrein voor een radicalen koers reeds voorbereid. (A.NP.). QUISLING TE BERLIJN AANGEKOMEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Noorsche minister-president, Vidkun Quis ling, leider der Nasjonal Samling, is gistermid dag, vergezeld van de' ministers Hagelin en Fuglesang voor een bezoek van enkele dagen te Berlijn aangekomen. Ook de RUkscommissaris voor de bezette Noorsche gebieden, Terboven, bevond zich in zijn gezelschap. Zooals men weet zal Quisling tijdens zUn ver- fcrtyf in Duitschland een officieel bezoek aan den Führer brengen. HULL MOET RUST NEMEN. Minister Huil zal, naar in Washington be kend wordt, deze week de federale hoofdstad met onbekende -bestemming verlaten en enkele weken weg blyven. Hull was de laatste week zwaar verkouden en had dringend behoefte aan rust. Onderminister Sumner Welles zal Huil tU dens zUn. afwezigheid vervangen. (D.N.B.) INDIË IN PACIFIC-RAAD. Het A.N.P. verneemt uit Stockholm: Naar de Britsche berichtenidest van bevoegde zijde verneemt, is de Britsch-Indische regee- De beide verdachten, die Donderdag voor de Haagsche Rechtbank zich te verantwoorden hadden, vormden eigenlijk nog maar de „voor hoede" van het aantal Warmondenaren, die binnenkort hun bezoek aan de heeren van het gerecht hebben te brengen. Het waren er nog maar twee van een legertje fietsendieven, dat geruimen tyd Warmond onveilig heeft ge maakt. De officier van justoitie kondigde aan. dat binnenkort de rechtbank een heelen dag zitting zal houden, speciaal voor berechting van een groot aantal inwoners van Warmond, die de diefstallen pleegden. En ook de Econo mische Rechter zal er zijn deel van krygen. want 12 verdachten in deze affaire zullen ook nog dèèr terecht staan. Nu waren het alleen F. W. v. d. M. en J. A. E., die zich te verantwoorden hadden voor de rywieldiefstallen. Tegen elk van hen vorderde de officier een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De ladelichter. Een Jaar en zes maanden gevangenisstraf vorderde de officier tegen P. F. uit Leiden, die kans had gezien de lade te lichten in de win kels van mej. D., Van K. en T„ allen te Leiden. Hij had er resp. f.41, f.45 en f.21 uit geroofd. De man vroeg eerst of men f. 1 kon wisselen en zag dan kans de winkelbel af te zetten, zoodat hy even later terug kon sluipen en de lade leeghalen. DE MOORD TE OIRSCHOT. De Bossche rechtbank heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen F. Th. de Kubber, kantoor bediende te Goes. 24 jaar oud, aan wien ten laste was gelegd, dat hij op 3 Augustas j.l. te ring uitgenoodigd. voorbereidingen te treffen Oirschot zijn verloofde, mej Nelly Leurs met voor haar vertegenwoordiging in het oorlogska- balslagen van het leven heeft beroofd. De bincr en in den Pacificlraad. Het is de bedoe- rechtbank veroordeelde verdachte wegens dood ling, aldus het bericht, dat Indië daardoor de- slag tot een gevangenisstraf van twaalf iaar zeilde mogelijkheden krijgt als de dominions. met aftrek van het voorarrest.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1