'ré K V- v.| M'M BINNENLAND H v 82ste Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Februari 1942 Tweede BladHo. 25113 •"fcSKfrHtó-fc- FEUILLETON De vrees voor den afgrond VRAGENRUBRIEK Eeuwfeest van het Nederlandsche Onderwijzers genootschap Jaarbeurs uitgesteld tot 14 April ->• - l.-.-'V' N .fei; - fm M tA P?! L a - J - - >- Tweedeelig namiddagcomplet met blauw gedrapeerd overkleed. De japon Is van kleurige gedrukte crêpe de chine. (Weltbild-Polygoon). Na den sneeuwstorm. - Nu zullen wel gauw de kameraden komen om de in gesneeuwde auto's uit te graven en weer in bedrijf te stellen. (Weltbild-Pol.-P.K. Hermann). Ruwe Huid Ruwe Handen PUROLI Ruwe Lippen doos 30 cent door MIGNON G. EBERHARDT. (6 Zy maakte den ketting vast en bedacht hoe flatteus dat licht van die rose kapjes was. Die kapjes, en de harp in de salon, en de oude zonne wijzer in den rozentuin waren herinneringen aan Isabelle Abot's tijd in het oude huis. De char mante, geestige, ij dele Isabelle had die rose zijden kapjes laten aanbrengen. Isabelle's theorie was geweest dat een vrouw even mooi is als ze zich voelt; en daarom hadden alle kaptafel- lampen in het huis van die flatteuze rose ge valletjes. Maar de gedachte aan Isabelle bracht haar weer tot Richard terug; Isabelle Lemain was zyn tante en voogdes geweest. En toen ze daar om met Jean Abot trouwde en hier kwam wonen, had zij Richard ook meegebracht. Maar in wer kelijkheid had Lucie de drie kinderen bemoe derd Diane, Jeanne en Richard. En Paul den buurjongen, die steeds met hen optrok, er bij. Zij bekeek haar beeld opnieuw met plotselingen ernst in den spiegel en vroeg zich af of ze in die drie jaar veranderd was. Maar er was niets tusschen haar en Richard dp u vriendschap en toegenegenheid. Als Eve weg was als Eve wilde scheiden dan maakte het nog geen verschil. Richard had nooit van haar, Jeanne, gehouden. Zij wendde zich met een ruk van den spiegel weg en ging naar beneden. Diane en Richard zaten op de veranda te wachten; zij hadden geen lichten aangestoken, maar zaten in de warme duisternis die als een mantel over het meer gevallen was. Zij gingen dadelijk met hun drieën naar de eetkamer. Hier brandde licht: aan het eene einde van de lange tafel stonden kaarsen in kristallen luchters die zonderling ouderwetsch en misplaatst aan deden. Maar je hebt niets veranderd, zei Jeannr terwijl zij de groote hooge kamer rondkeek. Hoe zou ik dat kunnen? vroeg Diane - Da_ had ik het heele huis moeten herbouwen Al die zotte geschilderde vuren betimmeringer Kom mee, kindRichard, wil Je tusschen ons in komen zitten? Onder haar dunne sandalen voelde Jeanne de j gladde Chineesche mat, waarmee de vloer bedekt was; het voerde haar onmiddellijk terug naar haar kinderjaren, evenals de zwakke geur van gedroogde kruiden die, naar zij wist, uit de groote Chineesche vaas op den schoorsteenman tel kwam. Die mantel was, naar zij veronderstel de, een monster, met zijn grooten vasten spiegel en zijn plomp houten lofwerk boven leelijk bruin marmer; maar zij mocht het ding wel, en kende precies de plaats waar de gesneden vleugels van I de griffioenen zich begonnen uit te spreiden. Richard trok een stoel voor haar achteruit, zij ging zitten en het binnenmeisje kwam met de soep. Het was een enorm lange tafel, die slechts aan het eene eind gedekt was en door de kaarsen verlicht werd. Er konden gemakkelijk dertig menschen aan zitten én dat was in vroeger jaren dan ook dikwijls het geval geweest. Zij zei opnieuw, terwijl zij met verraste oogen rondkeek: Maar er is niets veranderd! Daar staat zelfs nog dat steenen hondje. Het doet. aan vroeger denken, is het niet? zei Richard, terwijl hij aan zijn soep begon. Zijn gezicht werd plotseling ernstig Het lijkt zoo'n eeuwigen tyd geleden veel langer dar dri" jaar. sedert ik hier het laatst was. Ja. zei Diane, maar het is fijn, jullie beiden weer teruc te hebben. Zoo is het precies als vroeger. Op dat oogenbllk keken Richard en Jeanne elkaar voor het eerst goed aan. Zijn oogen glim- lachten flauwtjes, maar er scheen iets ernstlgers, een diepere bedoeling in dien blik te liggen. Toen zei Diane wat, Richard wendde zich af om haar te beantwoorden en Jeanne reikte naar haar waterglas, We zijn niet meer precies zooals vroeger, Diane, zei Richard langzaam. We zijn allemaal veranderd. Volwassen geworden, denk ik. Het werd dan ook wel tijd. Klonk er een zweem van bitterheid in zijn stem? Jeanne lette scherp op zyn gezicht, de gladde lijn van zijn wang en zijn koppigen kin, zijn rechte donkere wenkbrauwen en de bekende, vlugge manier waarop hij het donkere hoofd wendde, als iemand hem aan sprak. Toch wilde zij nu zijn oogen niet meer ontmoeten; juist nu niet. Maar zij zag Diane haar lange dunne hand met de plat uitloopende vingers op Richard's arm leggen en zich glim lachend tot hem overbuigen. Beste jongen, zei ze zachtjes, we zijn alle maal nog zoo jong. Wij hebben nog een heel leven voor ons. De tijden zullen nog wel eens beter worden. Plotseling merkte Jeanne, hoe gespannen haar zenuwen waren Een soort opwinding moest haar bevangen hebben, die haar de dingen anders deed zien. buiten proportie. Anders zou ze zeker niet iets bijzonders gezocht hebben achter Diane's woorden ,of haar glimlach en gebaar. Diane was altijd op Richard gesteld geweest. Maar het kwam haar niettemin voor dat er bijna onmerkbaar iets in de oude eetkamer ver anderd was. Alsof niet alleen Diana en zij in haar moderne gladde Japonnen anders waren, niet op haar plaats in de groote rustige ouder- wetsche kamer, maar dat er nog Iets anders niet meer paste, Iets dat dieper, ging dan dan kleeren en coiffure en volwassen zijn. ZU waren niet langer de kinderen die geleefd en gelachen, gekibbeld en toekomstplannen gemaakt hadden in deze kamer en in dit huis; zij sche nen inderdaad niets meer gemeen te hebben met de geesten van zichzelf die het huis opriep. Misschien was ook 't huis veranderd. Misschien was er hier iets binnengeslopen, dat vreemd en onverklaarbaar en een beetje beangstigend was. Zij haalde diep adem en keek hoe een van de kaarsen flakkerde. Het was onzin. Het huis mankeerde niets. Er was niets ongewoons, niets dreigends in den stillen warmen avond te be speuren. Richard klojpte vroolyk op Diane's hand en trok zijn eigen hand weg. De borden werden gewisseld. Diane lachte haar gewone zilveren- belletjes-lachje. Richard praatte. Hij herinner de haar aan 'n voorval uit haar jeugd - iets over den waterlelievjjver en de zure gouvernante. 'Nadruk verboden) (Wordt vervolgd* VERPLICHTE AANSLUITING BIJ DEN LANDSTAND. Voor bepaalde vereenigingen, lichamen enz. De commissaris voor de niet-commercieèle vereenigingen en stichtingen maakt bekend, dat> krachtens een door hem op grond van de ver ordening No.41/1941, van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied tot her ordening op het gebied van de niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen van 28 Febr. 1941 genomen besluit en gelet op de artikelen 2 en 3 van de Verordening No. 196/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de oprichting van den Ne- derlandschen Landstand van 22 October 1941, alle vereenigingen, lichamen, instellingen en stichtingen in Nederland, onafhankelijk van hun rechtsvorm en rechtspersoonlijkheid, voor zoover zij werkzaam zijn ter behartiging van de belangen van de landelijke bevolking (met inbe grip van de binnen- en kustvisscherijbevolking) en ter bewaking van de eer van de standge- nooten, en voor zoover zij geen openbaar- lichaam zijn, geacht worden van 1 Januari 1942 te zijn aangesloten bij den Nederlandschen Landstand. Ten einde de tenuitvoerlegging van deze aan sluiting te bewerkstelligen zijn deze vereenigin gen. lichamen, instellingen en stichtingen ver plicht zich onverwijld uiterlijk 25 Februari 1942 schriftelijk te richten; a. tot den Nederlandschen Landstand. Zee straat 69, Den Haag, indien de vereenigingen enz. reeds ingeschreven waren bij het commis sariaat voor de niet-commercieele vereenigingen en stichtfngen, onder opgave van het betref fende registratienummer; b. tot den commissaris voor de niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen. Waalsdor- perweg 72, Den Haag, indien de vereenigingen enz. nog niet zijn ingeschreven bij het commis sariaat voor de niet-commercieele vereenigin gen en stichtingen. GEVOLGEN VAN DEN BOMAANVAL OP ROTTERDAM. Openbare kookgelegenheden ingericht. Ten gevolge van het Engelsche bombardement zijn in de omgeving van de Spanjaardstraat te Rotterdam vele honderden gezinnen verstoken van gas. Water is in de breuken van. de gas leidingen gedrongen en heeft den gastoevoer geheel afgesneden. Ondanks het onvermoeide werk van het gemeente-gasbedrijf heeft men het euvel niet kunnen herstellen, zoodat thans van gemeentewege op drie plaatsen openbare kook gelegenheden zijn ingericht, waar gedupeerde gezinnen gratis hun warme maaltijden kunnen bereiden. In deze drie gelegenheden zijn twee honderd jzascomforen geplaatst en men kan met den toezichthoudenden ambtenaar een kook- toestel bespreken Hiermede komt de gemeente aan tallooze gedupeerde gezinnen, die geen kans meer zagen hun maaltijden te bereiden, tege moet. POLITIEK WEEKPRAATJE DOOR MAX BLOKZIJL. Hedenavond van 19.4520 uur spreekt Max Blokzijl ln zijn politiek weekpraatje via den zender Hilversum II over het onderwerp: „Onze geachte strategen." 750 GRAM PEULVRUCHTEN PER HOOFD. Van bevoegde zijde wordt er naar aanleiding van de mededeeling, dat gedurende het tydvak van 15 tot en met 28 Februari a.s. een nader aan te wyzen bon van de aardappelkaart recht zal geven op het koopen van 750 gram peul vruchten, de aandacht op gevestigd, dat hier mede uiteraard is bedoeld, dat per hoofd van de bevolking (bijzondere rantsoenen daargelaten) 750 gram peulvruchten verkrijgbaar zal worden gesteld. Dat wil dus zeggen, dat elk van de beide bonnen, waarover de verbruiker in het algemeen beschikt, recht zal geven op 375 gram. VERLENGING BON ,.06" EN „07" VAN DE BOTER- EN VETKAART. De geldigheidsduur van de bonnen „06" en „07" van de boter- en vetkaart wordt verlengd tot en met N^vr^ag 18 Februari a.s. Tot en met ge noemden datum kunnen houders van boterkaar- ten derhalve met genoemde bon nog 125 gram boter koopen. De houders van vetkaarten kunnen voorts nog tot en met 18 Februari op bon „06" 125 gram boter met reductie en op bon „07" naar keuze 125 gram margarine of 125 gram boter zonder reductie betrekken, MACHTELOOS. Daar staan wy nu. Machteloos, wy moeten aanzien hoe ons Indië door een stel onverant woordelijke elementen den oorlog is ingejaagd en voor ons 'voorgoed verloren dreigt te gaan. Machteloos en verbeten staan wy bij de resul taten van het wanbeleid dat daar gevoerd werd. Langzaam gaan ons de oogen open en begrijpen wy eindelijk dat alleen inspanning van alle krachten kan voorkomen dat nog meer ramp spoed ons deel zal zyn. Onze Nederlandsche na- tionaal-socialisten zagen en begrepen dit alles reeds eerder. Daarom grepen zy naar de wa penen en rukten op tegen den vyand in het Oosten. Want ten opzichte van hetgeen daar gebeurt, staat gy niet machteloos, landgenoot. Dat bolsjewisme kunt gij. neen, mèèt gf) helpen vernietigen. Het is uw Nederlandsche, maar ook uw Europeesche plicht u te melden by het vry- willigerslegioen „Nederland". Koninginnegracht •22, te 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. De Technische Hoogeschool te Delft Is in verband met de brandstoffenschaarschte, met ingang van heden tot nader order, doch ten minste gedurende twee weken, gesloten. De bi bliotheek blijft echter geopend, de afdeelings- bibliotheken blijven geopend voor zoover mo gelijk. P. G. te R. U zult als leek de bereiding niet geheel volgens de regels hebben kunnen ver richten. Er zal thans weinig meer aan te doen zyn. W. v. V. te V. - Wy noemen u „Kunst en Genoegen", voorzitter de heer H. v. Vliet, Oos- terdwarsstraat 15. Leiden. VOOR DINSDAG 10 FEBRUARI. Hilversum I, 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuzlek 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon muzlek 8.00: Politiek weekpraatje (opn.) 8.15: Gramofoonmuzlek 8.20: Ochtendgym nastiek 8.30: B.N.O.: Nieuwsberichten 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoonmuzlek 10.00; Planovoordracht en gramofoonmuzlek 10.40: Gramofoonmuzlek 11.00: Voor de vrouw 11.20: Ensemble „De Kwintslag" 12.00: Ensemble Joan Lancé 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten 13.00: Boerenland ln boek en krant 13.15: Gramofoonmuzlek 13.45: Amabilo-sextet 14 30: De lichte toets 15.30: Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 16.00: Ziekentroost 16.20: Gramofoonmuzlek 16.45: Voor do Jeugd 17.00: Gr&mofoonmuz. 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beurs berichten 17.30: Musette-orkest en soliste 18.00: Voor de plattelandsvrouw 18 15: De Ro mancers 19.00: Actueel halfuur 19.30: „Vreugde en Arbeid", gevarieerd programma (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblndlng met de Studio beschikken) 20.15: Gramofoonmuzlek 20.45: Zang met pianobegeleiding 21.30: Gramofoonmuzlek 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: Gramo foonmuzlek 23.0024.00: Dansmuziek en zang (gr.pl.) Hilversum II, 301.5 M. 7.15—8.00: Zie pro gramma Hilversum I 8.00: Gramofoonmuzlek 8.158.45: Zie programma Hilversum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10 15: Gramofoonmuzlek 10.40: Vroeger en nu 11.00: Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuzlek 11.45: Gramofoonmuzlek 12.00: Otto Hendriks cn zyn orkest 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05: Do Melodlsten, solist en gramofoonmuzlek 14.00: Arohemsche orkestvereenlglng 14.45: Gramo foonmuzlek 15.00: Arnhemsche orkestvereenl glng en soliste 15.30: Voor de zieken 16.00: „Muziek ln den Atlantischen Oceaan", causerie (met gramofoonmuzlek) 16.30: Cello en plano 17.05: Gramofoonmuzlek 17.15: B. N. O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Salonorkest 18.15: Boekbespreking 18.30: Gramofoonmuzlek 18.46: Cyclus „In een nieuw licht bezien" (voorbereid door de N.S.B.) 19.00: B.N.O.: Twentsch praatje 19.10 B.N.O.: Nieuws berichten 19.20: Gramofoonmuzlek 19.45: Reportage 20.00: Gramofoonmuzlek (Van 20,15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïynverblndlng met de Studio beschikken 20.15: Gemengd Omroepkoor, Omroeporkest en solisten (opn.) 21.00: „Vreugde en Arbeid", ge varieerd programma 21.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten 22.00: B.N.O.: Toelichting op het weer- machtsberlcht 22.1022.15: Avondwydlng. RIJKS RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 10 Februari. Ie Programma: 7.1524.00 Hilversum I. lie Programma: 7.1522.15 Hilversum n 22.1524.00 Dultsch Programma. Ille en IVe Programma: 7.0024.00 Duitech Programma. Warme kleeren, hoofdbeschermers, met bont gevoerde laarzen, aan alles is gedacht en wagen na wagen wordt gevuld met winteruitrusting voor de strijdende troepen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Schambortzky). In de openbare zitting van de algemeene ver gadering, die het N.O.G. gisteren in Bellevue te Amsterdam heeft gehouden ter gelegenheid van 'net honderdjarig bestaan van deze belang rijke onderwysorganisatie. heeft de voorzitter, de heer L. F. Kïeiterp uit Amsterdam, een her denkingsrede uitgesproken. Tot lid van verdienste van het N.O.G. werden benoemd, de secretaris, de heer A. C. Zeven bergen uit Amstelveen, het. oudste lid van het hoofdbestuur, de heer, A. Westerhof uit Mep- pel, de heer S. A. de Kievit uit Den Haag, de heer P. A. Tamsma uit Groningen, de heer H. Veldman uit Rotterdam en de heer R. Wielinga uit Leeuwarden. De heer P. van der Werff, chef der afdeeling b. a. van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming woonde de ver gadering by als vertegenwoordiger van den se cretaris-generaal van dit departement, prof. dr. J. van Dam. Na afloop der vergadering heeft het bestuur een druk bezochte receptie gehouden. l Voor het huldigingscomité voerde de heer H. L van 't Lam namens de honderdtachtig afdeelin- I wn het woord. Hy legde den nadruk op de I e*öheid en de algemeenheid van het N.O.G, en zeide te weten, dat het N.O.G. ook in de vol- gende eeuw aan deze principes trouw zal blijven. Hij vertolkte de gevoelens van trots van alle afdelingen tegenover het onderwyzersgenoot- schap en bood namens de afdeelingen een ge denkraam aan. dat symboliseert de trouw aan het beginsel, het vertrouwen in de leiding en de hoop op een schitterende toekomst van het N.O.G. Dit gedenkraam zal in het Verbonds- gebouw in de Vondelstraat te Amsterdam wor den geplaatst. Nog vele andere toespraken werden gehouden, waarna de heer Kleiterp heeft bedankt voor de tallooze biyken van waardeering. MINIMUM UURLOONEN IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. In verband met de in de practyk daartoe ge bleken noodzakeiykheid heeft het college van rijksbemiddelaars blijkens mededeeling in de Staatscourant de in December j.l. vastgestelde regeling van minimum uurloonen in de textiel industrie aangevuld. Deze aanvulling behelst, dat het minimum weekloon van de in deze re geling bedoelde arbeiders, die op vast week- of maandloon arbeiden en wier normale arbeids tijd in de onderneming méér bedraagt dan 48 uren per werkweek, in afwijking van het aan- vankeiyk bepaalde, niet meer zal behoeven te bedragen dan 48 maal het minimum uurloon, zooals dit in de beschikking van het College van December j.l. werd vastgesteld. De regeling treedt in werking met ingang van de eerste loonweek na 6 Februari j.l. Voor den tweeden keer in haar bestaan kan de Utrechtsche jaarbeurs niet worden gehouden op het daarvoor voorgestelde tydstip (1019 Maart). De raad van beheer heeft, naar wy vernemen, besloten de 46ste jaarbeurs uit te stel len en te houden van 14 tot 23 April. GERECHTEN MET VIJFTIG GRAM VLEESCH. Voortaan voor restaurants verplicht. Sinds begin van dit jaar geldt, «aast de toen reeds bestaande bepaling, dat in restaurants tenminste één schotel of menu verkrygbaar moet zijn, waarvoor de gast geen bonnen be hoeft af te geven, het voorschrift dat op de verplichte spyslijst tenminste evenveel gerech ten moeten voorkomen met 10 gram als met 20 gram boter, vet of margarine. In het belang van de velen, die hun maaltijden in restaurants gebruiken en daarmede tevens tegemoet komend aan de bezwaren, welke hem ter oore zijn ge komen, heeft de directeur van het Ryksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedryf thans bepaald, dat met ingang van 8 Februari 1942 in de restaurants en inrichtingen, welke daarmede gelykgesteld worden, naast ge rechten, waarvoor door het publiek één rant soenbon vleesch dient te worden gegeven, even veel gerechten met vleesch moeten worden aan geboden, welke verkrygbaar zyn tegen afgifte van één half rantsoen vleeschbonnen, zooals stamppotten e.d. Dit komt derhalve hierop neer, dat de stamppotten worden aangeboden hetzij zonder, hetzy met 100 gram vleesch. Men zal dus in den vervolge in restaurants met een half rantsoen vleeschbonnen evengoed terecht moeten kunnen als met één rantsoen vleeschbonnen. WINTERHULP - COLLECTE 27jn 28 FEBRUARI Mortieren in vuurstelling. - De granaat wordt in den loop geschoven, de kardoes volgt. (Orbis-Holland-P.K. Ebert). ONTFERM U OVER UW ARME LANDGENOOTEN! Ook daar weten de Duitsche soldaten wel iets van af. - De vreugde over deze afwisseling in de dagelyksche kost straalt van hun gezicht. (Orbis-Holland-P.K. Funck). Oorlogsverslaggevers aan den arbeid. - De oorlogsverslaggever heeft zyn zwaarste „geschut", de telecamera, in stelling ge bracht. Zorgvuldig neemt hy zyn doel in het vizier. (Weltbild-Polygoon-P.K. Kamm). Zy hebben zich in holen ingegraven en beschermen op deze wijze de flank tegen vijandeiyke aanvallen aan het Afrika-front. Atlantic-Holland-P.K. Zwllling)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5