MODESNUFJES 1942 LEIDSCH DAGBLAD, Zaferdag 7 Februari 1942 Twtede Blad No. 25112 82sfe Jaargang Kinderspelen z.mn op RECHTZAKEN Vredegerechtshof 'UN/T IN IITTIREM VRAGENRUBRIEK Broek in Winterland SUW RADIO DEFECT? Inderdaad FEUILLETON De vrees voor den afgrond Van het Oostfront. - Om een paar overschoenen van stroo te vervaardigen is een zekere mate van handigheid noodig. maar de een leert het van den ander. (Orbis-Holland-P.K. Lüthge) Opmarsch in het sneeuw en ijsgebied aan 't Finsche front. (Hoffmann-P.K. Speek) DE R'JBAAN VERBODEN'. wegenverRÉE R^EGEÜ NO' (Polygoon-Seym) Marcheert met ons mee, Nederlanders. Ook Uw Vaderland is in gevaar. Helpt mede, het bolsjewisme te vernietigen, door dienst te nemen bü de Waflen S.S. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen S.S., Stadh.laan 132, Den Haag. (Fellinga-Peters) Schietpartij in de Rembrandstraat te 's-Gravenhage. HECHTENISSTRAF VAN 14 DAGEN GEËISCHT. In den namiddag van den 13en Februari 1941, tegen 5 uur, werd een wachtmeester der W.A. bij een conflict tusschen het vendel Peter Ton, waarin hij zich bevond, en eenige agenten van politie, op den hoek van de Rembrandstraat en de Tenierstraat te Den Haag, door een revolver schot niet levensgevaarlijk in het lichaam ge troffen. De 26-jarige ex-agent P. van Reenen, thans werkzaam bij maatschappelijk hulpbetoon, had zich deswege voor het vredegerechtshof te ver antwoorden wegens poging tot doodslag, subsi diair poging tot zware mishandeling. Van de zijde van het O. M. waren twintig getuigen en twee deskundigen gedagvaard. Getuige F. C. Mazer, wachtmeester der W.A, verklaarde verschillende agenten te hebben zien schieten op burgers om dezen op een afstand te houden. Hij behoorde echter niet tot het ven del, waarop verdachte heeft geschoten. Wel stond hij op 3 M. afstand van verdachte, toen deze het schot loste op het slachtoffer. Op dat moment was er geen sprake van bedreiging van den verdachte daar het betrokken vendel ter sterkte van ongeveer 30 man uitsluitend bezig was met de groep burgers, waaronder zich ook het slachtoffer bevond. Geen WA.-man bewoog zich in de richting van verdachte. Het schot werd afgegeven op een afstand van circa 20 meter. Wat de W.A. betreft: deze verdedigde zich tegen de burgers en tegen de politie. Inspecteur Van Aperen, die na het schot toesnelde, gaf de WA. last te verzamelen en op de plaats te blij ven staan. Deze hield zich aan dit bevel. Vol gens getuige's verklaring zou verdachte in zijn zenuwachtigheid nog op den toesnellenden in- swcteur hebben gericht. Verdachte kon zich van dit laatste echter niets herinneren. Het betrokken W.A.-vendel had in ieder geval geen wapens uit de kwartieren meegenomen. Of toestormende W.A.-ers gewapend waren, kon getuige niet verklaren. De verdediger las hierna een passage voor uit getuiges eerste verklaringen voor de politie, waaruit bleek, dat de W.A. door verdachte, die zijn pistool in de hand had, gelast was halt te houden en zich te verwijderen in de richting Hobbemastraat. De WA. had volgens deze ver- Pas op voor griep, verkoudheid en influenza Een goed receptje om zelf te maken. Dit receptje is wetfkelijik uitstekend: Neem een kwart liter kokend water, los hierin op een eetlepel suiker of stroop en 30 gram dubbel geconcen treerde Vervus (verkrijg baar bij Uw apotheker of drogist; vastgestelde prijs 76 cent). Even roeren en het is gereed. Neem na eiken maaltijd een eetlepel; kinderen van 38 jaar: 1 thee. lepel; van 812 jaar: 1 dessertlepel. Haal nu direct het 30 grams-fleschje Vervus in huis „Adv." 3698 klaring aan dien last geen gehoor gegeven en was doorgeloopen, waarop het schot zonder ver dere waarschuwing zou zijn gevallen. Getuige verklaarde thans, dat de W.A. on middellijk voordat het schot viel, verspreid stond en zich uitsluitend met de burgers en niet met verdachte bezig hield. Nadat nog eenige andere getuigen waren ge hoord, wier verklaringen weinig nieuws meer opleveren, werd verdachte gehoord. Deze ver klaarde, dat hij de W.A., in totaal 30 35 man, hoorde aankomen. Acht tien hunner liepen op een burger af, die door hen werd neergesla gen, vermoedelijk omdat deze hun in den weg liep. Verdachte en zijn collega richtten zich tegen de W.A.-mannen omdat dezen den burger bleven mishandelen, doch daarmee haalde ver dachte het gevaar naar zich toe, want nu stormden eenige W.A.-mannen met stokken, sa bels en dolken op de politiemannen af. Na driemaal geroepen te hebben, heeft verdachte toen twee schoten gelost, een in de lucht en een benedenwaarts vóór de aanstormende W.A.- mannen. Verdachte en zijn collega waren belast met de bewaking der Rembrandtstraat en omgeving, omdat den vorigen dag de WA. in genoemde straat de ruiten had ingeslagen. De fungeerend procureur-generaal, mr. Hoek stra, zeide, dat we, na het geval Balistraat, nu weer voor een dergelijk geval staan: een con flict tusschen politie en W.A.. waarbij iemand in het lichaam is getroffen. Gelukkig is hier geen slachtoffer gedood. Spreker wil gelooven, dat het niet de bedoeling van den verdachte was, iemand op ernstige wijze te treffen. De ge troffene heeft in tusschen eenige weken lang zijn werkzaamheden niet kunnen uitoefenen. Naar sprekers opvatting is verdachte hieraan schuldig, althans kan z.i. niet worden gewaagd van noodweer, daar tyy niet direct werd be dreigd. Spreker eischte een hechtenlsstraf voor den tijd van veertien dagen. Uitspraak 19 dezer. NIEUWE UITGAVEN. Haagsch Maandblad. Het Februari-nummer van het Haagsch Maandblad bevat artikelen van mr. dr. J. de Vries over „Krankzinnigheid en echtscheiding". J. A. C. de Jonge over een Duitsch-Nederlandsclï verdrag in de 16de eeuw en A. Spoorenberg over „De romantiek van de thee". Dr. H. P. A. Muller opent in dit nummer een serie, getiteld „De ambassade van Van Klenck naai- Rusland in 1675", terwijl van S. A. Reitsma het tweede artikel van de reeks „Momentopnamen uit den Balkan" opgenonjpn werd. W. V. te L. U zult uit hoofde van Uw be trekking niet verplicht verzekerd zijn. Dienten gevolge wordt u geen vergoeding uitbetaald. J. S. te L. Als wijziging in de personen der onderneming plaats heeft, is ook bij voortzetting vergunning noodig. Vraag verder inlichtingen bij de Kamer van Koophandel. Bel 24244 De Radioteehnisehe Dienst I E IV! C O n.v. NIEUWE RIJN 32. VOOR MAANDAG 9 FEBRUARI. Hilversum 1, 415.5 M. 7.15: Gramofoonmuziek 7 45: Ochtendgymnastiek 7 55: Gramofoon muziek 8.20: Ochtendgymnastiek 8.30: B. N. O.: Nieuwsberichten 8.45: Gramofoonmuziek 9.15: Voor do huisvrouw 9.20: Gramofoon muziek 11.00: Voor de kleuters 11.20: En semble Rentmeester 12.00: Zang met clave- clmbel- en pianobegeleiding en gramofoonmuziek 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.00 :Practische wen ken aan boer en tuinder 13.15: Cello, plano en gramofoonmuziek 14.00: Otto Hendriks en zyn orkest 15.00: Voor de vrouw 15.45: Gramo foonmuziek 16.00: Bijbellezing 16.20: Hobo cn plano 16.45: Voor de Jeugd 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Orgelconcert en zang 18.00: Landmans Lust 18.30: De Ramblers 19.00: Actueel half uur 19.30: Quartette dl Roma (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken) 20.15: Gra mofoonmuziek 20 45Quartetto dl Roma 21.10- „De Europeesch kunst der Middeleeuwen", causerie 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.0024.00: Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301.5 M. 7.15—8.45: Zie Hilver sum I 8.45: Gramofoonmuziek 10.00: Mor genwijding 10.15: Gramofoonmuziek 10.40: Causerie „Bruldwervlng" 10.50: Orgelconcert 11.30: Reportage 11.40: Planovoordracht 12.00: Frans Wouters en zyn orkest 12.45: B. N. O.: Nieuws- en economische berichten 13.05: Omroepharmonle-orkest cn gramofoonmuziek 14.00: Zang met pianobegeleiding 14.35: Ne- derlandsche Kamerorkest (opn 15.00: Klaas van Beeck en zijn orkest 15.45: Lulsterflits 16.00: Amusementsorkest 16.45: Roemeensch orkest Gregor Serban 17.15: B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Altviool en plano 18.00: Het groote Omroas-^rkest en solisten 19.00: B.N.O.: Frlesch praatje over aotueele vragen 19.10: BN.O.: Nieuwsberichten 19.20: Gramofoonmuziek 19.45: Politiek weekpraatje 20.00: De Melodlsten en solist (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 20.45: Muzikale actualiteiten van de week 21.00: De Romancers en soliste 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00. Gramofoonmuziek 22.1022.15: Avondwydlng. RIJKS RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Zondag 8 Februari. Ie Programma: 8.0024.00 Hilversum I. IIc Programma: 8.0022.15 Hilversum II J— 22.1524.00 Dultsch Programma. Ille en IVe Programma: 7.0024.00 Dultsch programma. Maandag 9 Februari. Ie Programma: 7.15—24 00 Hilversum I. IIc Programma: 7.1522.16 Hilversum II 1524.00 Dultsch Programma. HIc en IVe Programma: 7.00—24.00 Dultsch igramma. VOOR ZONDAG 8 FEBRUARI. Hilversum I, 415,5 M. 8.00: Gewyde muziek (gr.pl.) 815: De zin van het boer-zyn 8.30: Gramofoonmuziek 9.00: B.N.O.; Nieuwsberich ten 9.15: Voor de Jeugd 9.45: Gramofoon muziek 10.00: Gewyde muziek (opn.) 10.30: Studlodlenst 11.30: Orgelconcert (opn.) 12.00: Gramofoonmuziek 12.15: De Ramblers 12.40: Uit Beriyn: Het Duitsche volksconcert 14.00: „Faust", opera 16.15: Causerie „Ons oude stedeschoon" 16.30: Gramofoonmuziek 17.00: Zondagmiddagcabaret 17.45: Planovoor dracht 18.20: Sport van den dag 18.50.: Gramofoonmuziek 19.00: Actueel halfuur 19.30: Omroepsymphonle-ox-kest (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales, die over een ïyn- verblndlng met de Studio beschikken) 20.15: Gramofoonmuziek 21.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten 22.00: Gramofoonmuziek 22.45: Om roeporkest en solist (opn.) 23.2524.00: Frans Wouters en zyn orkest (opn.) Hilversum II, 301.5 M. 8.00: Gramofoonmuz. 9.00: B.N.O.: Nieuwsberichten 9.15: Gramo foonmuziek 10.15: Zondagmorgen zonder zor gen 11.30: Gevraagde platen 12.00: Causerie „De Tragedie van het eiland Malta" 12.15: Wognums Zangkoor 12.45: B.N.O.: Nieuwsbe richten en populair actueel praatje 13.00: Gra mofoonmuziek 13.05: Nederlands Verbond voor Slbbekunde „Wie en wat waren onze voorouders?" 13.20: Otto Hendriks en zyn orkest 14.00: Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk 14.20: Muziek voor 2 plano's Circa 14.40: Gramofoonmuziek 14.45: Luisterspel 16.00: Omroepsymphonle-orkest en solisten 16.45: Gramofoonmuziek 17.00: Duitsche taalcursus 17.25: Gramofoonmuziek 17.30: Voordracht met muzikale omiysting 17.45: B.NO.: Sport uitslagen en militair weekoverzicht 18.00- Roe meensch orkest Gregor Serban 18.30: Onze Ne derlandsche taalclub 19.00: B.N.O.: Nieuwsbe richten 19.20: Amusementsorkest, dameskoor „Aethercharme" en solist 20.00: De Spiegel van de week (Van 20.15 af alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken) 20.15: „Paganlni'', operette 21.16: Schrammelkwartet en soliste 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: B N.O.: Toelich ting op het weermachtsbericht 22.10—22.15: Gramofoonmuziek. 1 U had reeds den eersten termijn van uw luisterbijdrage moeten voldoen I Betaal nu over de giro, dat jpaart U aan het eind van het jaar de reis naar een postinrichilng om een nieuwe lulstervergunnlng te gaan halen; wie over de giro betaalt, krijgt de luister* vergunning voor 1943 aan het einde van dit jaar thuis gestuurd. Gireer ol stort in vier of twee termijnen, nog beter in eens voor het geheele jaar, op gironummer 400200 Staatsbedrijf der P.T.T. - 's-Gravenhage. 3700 door MIGNON G EBERHARDT. - (5 Jeanne's hart bonsde. Richard was hier: over enkele oogenblikken zou ze hem zien. Zy kon hem niet ontloopen tenzij zij zich omdraaide en wegliep. Maar dat was belachelijk die plotse linge ingeving om te vluchten Bovendien, haar begeerte hem te zien was sterker zooveel sterker dat het haar in verwarring bracht. Had zij in h£t geheim niet gewenscht dat hij hier mocht zyn? zy voelde zich voor een oogenblik haast schuldig, alsof die geheime hardnekkige wensch het feit had veroorzaakt. Zy haalde diep adem. En toen deed iets, 6terker dan zy'zelf, haar vragen heel effen vragen, terwyi zy met Dlane rustig voortwan- delde: En Eve? O, Eve is weg. Weg voor goed. En biy toe. Voor goed! Bedoel jezy moest schei ding bedoelen. En dat beteekende dat Richard vry was. En dat beteekende dat kón betee- kenen Opnieuw hield zy zichzelf resoluut in bedwang. Haar liefde voor Richard was voorbij; overwon nen. Hy had nooit van haar gehouden. Het het kwam er niets op aan of hü van Eve ge- schelden was. Diane sprak met zooveel onverschilligheid alsof het er werkelyk niet op aan kwam. Ik bedoel dat zy wil scheiden. Ik veronderstel dat zy een anderen man op het oog heeft. Een man met geld. Dat bracht ook een vluchtige herinnering aan van goudblond haar en zachtblauwe oogen, en ingetogen, liefiyke schoonheid. Diane lachte. Eve is niet zoo hulpeloos als ze er uitziet. Maar dat was het niet, waar ik je over wilde spreken. Jeanne, waarom heeft tante Lucie je gevraagd te komen? Ik ik weet het niet. Ze zei niets, behalve dat ze graag wilde dat ik kwam. Wat mankeert haar dan toch? Het bleef een oogenblik stil. Het kwam Jeanne plotseling voor of Diane's geest in de scheme-1 ring onderzoekende voelarmen naar haar uit- strekte, byna alsof Diane's dunne blanke Vingers j zich op haar arm vast zetten. Toen liet zy weer haar zilveren lachje hooren. Ik kan er niets van begrypen, zei ze. Zie je, ze gedraagt zich zoo zonderling. En ze zegt de vreemdste,... zy weeg en haalde diep adem. En de zelfverzekerde Dlane Pale haalde de smalle schouders op met een gebaar dat men by een ander een onmiskenbare kleine huivering genoemd zou hebben. Toen lachte ze weer. Het zal waarschyniyk niets zyn. Maar wat het ook is, tracht het voor me uit te vinden, beste kindEn kom nu mee: Calvin is tot morgen in stad maar Richard zal al zitten wachten; we eten, zoodra je klaar bent. Calvin denkt er over. zich candidaac te stellen als Ka merlid. Wist je dat al? Wat staat die jurk je toch goed; Ik dacht wel dat je haar zou kunnen gebruiken. Het is een heel prettige jurk. Nogmaals be dankt er voor, Diane. Zy waren het huis genaderd; achter het reus achtige seringenbosch lag de voordeur. Maar welk gevoel ze ook voor Richard gehad had, het was nu dood en begraven. Dat behoorde tot het verleden, maakte ze zichzelf wys. Zy liepen over de paadjes om het huis heen, en Richard, die in de ruime veranda in een luien rieten stoel zat, stond op om haar te begroeten j Het was schemerdonker op de verandaenkel een beetje teruggekaatst licht van het spiegel gladde meer drong door de boomen heen Een licht in de hal verlichtte de deuropening, en Richard's lange gestalte in zyn wit flanellen broek en zwart jasje stak daar donker tegen af. En het was alsof ze nooit weggeweest was. Hy kwam met uitgestoken handen op haar toe, en ieder gebaar dat hy maakte, elke klank in zyn st«n was haar al even bekend. Door het half duister kon ze zijn oogen niet goed zien, maar aan zyn stem hoorde ze hoe zyn blik moest zijn. Goeden avond, Jeanne, zei hy. terwyi hy haar hand greep. Het was die harde korte kneep die zy alweer zoo goed kende. Het is reus achtig dat Je ook gekomen bent. Wat hebben we elkaar in langen tyd niet gezien. Hoe maak je het? zy antwoordde: wonderbaariyk genoeg ant woordde ze al even gewoon en natuuriyk en harteiyk als Richard zelf had gesproken. En dat was ook alles want Dlane Joeg haar naar boven, waar een kamenier al bezig was haar koffer uit te pakken en een dunne zomersche diner japon klaar te leggen. Ook de kamenier was nieuw voor Jeanne. Ze vertelde dat ze Berthe heette; ze deed haar werk goed en vlug. en terwyi Jeanne zich kleedde, ging ze weg om met een boodschap van tante Lucie terug te keeren. Het bleek dat Lucie op haar eigen kamer dineerde, en zy liet vragen of Juffrouw Jeanne na het eten by haar wilde komen. Hoe laat komt er niet op aan, zei het meisje, Juffrouw Abot biyft altyd nog laat lezen, zy verdween opnieuw en sloot de deur onhoorbaar achter zich. Zy wilde niet denken aan Richard en aan rile korte ontmoeting. Nu niet. zy deinsde er voor terug als voor een gevaar. Haastig verkleedde zy zich. Terwyi zy een kam door het haar haalde, dacht zy opnieuw kort aan Lucie: zy moest er achter zien te ko men, wat haar scheelde als haar al iets scheelde, zooals Diane scheen te denken. Zy legde de kam neer en stond op.' Haar taschje en de doos roomcaramels liet ze op de kaptafel liggen. Zy boog zich naar den spiegel over om de plooien van haar zachtgele Japon recht te trekken en om den amethysten hals ketting van haar moeder vast te maken. Het rose licht wierp zachte schaduwen op haar hartvormige gelaat en toonde een mooie zachtgebogen neus en donkere fUne wenkbrau wen boven oogen die violette lichtschitterlngen schenen op te vangen van de amethysten om haar hals. Haar bruine haar, dat van de slapen glad omhooggestreken was, vertoonde een lichten gouden weerschyn. 'Nadruk verboden). (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5