Heest Bonnema LESDSCH DAGBLAD Dinsdag 3 Februari 1942 Officieele Kennisgevingen Siroop RECHTZAKEN Begin van Griep Sanapirin aaa RADII -Êkm Uit de Omstreken S UW RADIO DEFECT? KUN/T ÏM 91 TIEREN Toilet JLeep 1 SPORT Een Duitsch Theater in Nederland UcwdnMifye, Mfti snel I FEUILLETON De vrees voor den afgrond STADSNIEUWS Beste Kinderen M' OMRUILING BOTER- IN VETKAARTEN. De omruiling van boter- in vetkaarten die deze week weder kan plaats vinden voor hen die daarvoor in de termen vallen, zal geschieden van Woensdag 4 Februari af tot en met Vrijdag 6 Februari e.k. van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur op het Distributiekantoor, Breestraat 117, derde deur links. Er wordt op gewezen dat zij die voor ruiling in aanmerking wenschen te komen behooren mede te brengen een ingevuld formulier MD 100 (te verkrijgen bij den portier), de Distributie- stamkaarten, de in te ruilen boterkaarten en bewijzen van de grootte ran het gezinsinkomen op 1 December 1942. De burgemeester van Leiden, STEVENINCK Leiden, 3 Februari 1942. 3555 UITREIKING VAN INLEGVELLEN VOOR DE DISTRIBUTIESTAMKAARTEN. Ten vervolge op hét gepubliceerde in de plaat selijke pers d.d. 30 Januari 1942, wordt ter ken nis van belanghebbenden gebracht, dat de uit reiking van inlegvellen voor de Distributiestam kaart van Donderdag 5 Februari t/m Zaterdag 7 Februari als volgt zal plaats vinden: Dónderdag 5 Februari: Personen en gezinnen wier gesachtsnaam begint met de letter B van Braamzaal af tot en met Bijzel; Vrijdag 6 Februari: Personen en gezinnen wier geslachtsnaam begint met de letters C en de letter D tot en met v. d. Does; Zaterdag 7 Februari: Personen en gezinnen wier geslachtsnaam begint met de letter B van Doesburg af tot en met Dijk cn letter E in zijn geheel. De volgende publicatie zal plaats hebben op Vrijdag 6 Februari a.s. De burgemeester van Leiden, STEVENINCK Leiden, 3 Februari 1942. 3554 hóudt een dreigend begin tegen. Nederlandsch Buisje 4-0ct. HAARLEMMERMEER. Gymnastiekvereeniging Hoofddorp. Onder leiding van den heer C. A. de Boer gaf de gymnastiekver. „Hoofddorp" in hotel De Beurs onder groote belangstelling haar jaarlijk- sche uitvoering. Men maakte kennis met de nieuwe leidster der meisjes, mej. Osterden en den leider der dames den heer F. W. G. Bischop. Vooral de heer Bischop maakte met zijn damesgroepen een keurigen indruk. Dr. H. D. Nanniga opende, waarna een inte ressant programma volgde. Dr. H. D. Nanninga opénde, waarna een inte- én leider een bloemenhulde en wekte de ouders op, vooral hun kinderen naar de adspirantenaf- deelingen te zénden. Het was een goedgeslaag de turnavond! VOOR WOENSDAG 4 FEBRUARI. Hilversum I, 416.5 M. 7.15: Gramofoonxnuz. 7.45; Ochtendgymnastiek 7.55; Gramofoon- muzlek 8.20: Ochtendgymnastiek 8.30; B N. O.; Nieuwsberichten 8.45: Gramofoonmuziek 915: Voor de hulsvrouw 9.20: Gramofoonmuz. 1100: Voor de kleuters 11.20: Ensemble Jack der Kinderen, en solist 12.00: lanosoll en gramofoonmuziek 12.25: Gramofoonmuziek 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten 13.00: Bij den hoefsmid 13.15: Viool met pianobegeleiding en gramofoon muziek 14.00: Gramofoonmuziek 14.15: Otto Hendriks en zijn orkest 15 00: Voor de vrouw 15 20: Pianovoordracht en gramofoon muziek 16.00: Bijbellezing 16.20: Voor de rijpere Jeugd 17.00: Gramofoonmuziek 17.15: B.NO.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30: Nationale Jeugdstormkwartier 17.45: Zang met pianobegeleiding 18.15: De economi sche rechter houdt zitting 18.30: Ramblers 19.00: Actueel half uur 19.30: Melodie en poë zie (opn.) (Van 20.15 af alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken) 20.15: Roemeensch orkest Gre-> gor Serban 20.45: Het Omroep-Operette-Orkest en solisten 21.45: B.N.O.: Nieuwsberichten 22.00: Gramofoonmuziek 22.35: Orgelspel (opn.) 23.0524.00: Amusementsorkest en so liste, en het kleine Omroep Mannenkoor (opn.) Hilversum II, 301.5 M. 7-158.45: Zie Hil versum I 8.45: Gramofoonmuziek 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonmuziek 10.45; Voordracht 11.00: Gramofoonmuziek 12.00: Sylvestre-Trio 12.45: B.N.O.: Nieuws- en economische berichten 13.05: Frans Wouters en zijn orkest 13.40: Orgelconcert en zang 14.00: Gramofoonmuziek 14.15: Voordracht 14.35: Gramofoonmuziek 16.00: Fluit, en clave- clmbcl 17.00; Voor de Jeugd 17.15: B.NO.: Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Schrammelkwartet en solist 18.00: Gramofoon muziek 18.15: Omroeporkest 19.00: B.N.O.: Brabantsch praatje 19.10: B.NO.: Nieuwsbe richten 19.20: Omroepvolkszangkoor 19.45: In en om de N.S.B. (Voorbereid door de N.S.B.) 20.00: Residentie-orkest en solist (Van 20.15 af alleen voor de R£eUo-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 21.00 Lezing: „Wat doet Uw kind in zijn vrijen tijd?" - 21.15: Residentieorkest 21.45- BN.O.: Nieuwsberichten 22.1022,15: Avondwijding. RIJKS RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Voor Woensdag 4 Februari. Ie programma: 7.15—24.00: Hilversum I 2e programma 7.1522 15- Hilversum II 22.1524.00: Duitsch programma. 3e programma: 7.0024.00: Duitsch programma 4e programma: 7.00—24.00: Dültseh programma HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak. Uit een koffletent te Noordwfjk aan Zee had A I W. de K. uit Leiden door middel r/an inbr^aV een hoeveelheid sigaren, pepermunt en eenig geldg egtolen voor welke inbraak hij terecht heeft gestaan. De Dfficier vorderde een maand gevangenisstraf. De rechtbank heeft uitspraak ge daan. en een maand gevangenisstraf opgelegd. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst I E M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. WASSENAAR. Ongevallen. De 26-j. V. viel in de Kerkstraat en brak hierbij een been. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hü door dr. Hubbeling naar zijn woning overgebracht. Op den Schouwweg is B. liggende naast zijn rijwiel gevonden. Dr. Meeder, die eerste hulp verleende, constateerde een hersenschudding. Later is hij naar zijn woning overgebracht. Gevonden voorwerpen: Fletssleutel, kinder- tasch met inh., 2 kinderpyama's, 2 schapen, rijwiellamp, bos sleutels, div. handschoenen, sneeuwketting van auto, streng kralen, sleutel van rijwielslot, sjaal. 2 honden, hondenriem, broodtang, 2 portemonnaies met inh., schoolsleu- tel, paar damespantoffels, tasch met gereed schap, Lipssleutel, 2 damesfietsen, polsmof, beursje met inh., 2 bankbiljetten, bos sleutels, want, mapje met distributiebonnen .damestasch met inh., huissleutel. Te bevragen op het poli tiebureau tusschen 9 en 12 uur. TEGEN VERMOEIDE HUID! De zuiver witte kleur was bij iedereen bekend als iets heel aparts. Thans is zulk een fraaie witte kleur bij de toiletzeep-fa- bricage niet meer te bereiken, omdat de fijne oliën en vetten hiervoor niet in ons land be schikbaar zijn. Doch Lux Toilet Zeep met haar aparte kleur, haar delicaten geur en heilzame wérking tegen het euvel van een vermoeide huid zal bij iedereen ln herinnering blijven. DEZE BEROEMDE ARTIKELEN BLIJVEN IN HAAR GEDACHTEN REX0M LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V. Geslaagd voor het Associatie-praktijkdiploma Duitsche handelscorrespondentie de heeren D. Braggaar en Jac. den Hoed, beiden alhier. Voor het Associatie-praktijkdiploma Nederlandsche Handelscorrespondentie slaagde mej. A. v. Nood alhier. In de commissie, welke in 1942 belast is met het afnemen van de alhier te houden examens voor apothekers-assistent werden benoemd tot lid en voorzitter prof. dr. W. A. Goddijn en tot deskundige de heer W. G. Aldershoff, beiden alhier. De heer C. J. van Wingerden alhier slaag de voor het examen voor het praktijkdiploma Engelsche handelscorrespondentie. Gisteravond omstreeks 6 uur is de 32-ja- rige mevr. A. C., wonende aan den Warmonder- weg alhier, op de Haarlemmerstraat uitgegle den en gevallen, waardoor zij het linkeronder been brak. De Eerst Hulpdienst vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Benoemd is tot lid van de commissie, welke in 1942 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de acten van be kwaamheid tot het geven van nijverheidsonder wijs de heer dr. W. Tuijn alhier. WANDELSPORT. P. P. A. P. P. A. opende wandelseizoen door met een groep aan een tocht van de Haagsche Wandel sport vereeniglng „De Haagsche Vlerdaagsche" deel te nemen. Het parcours leidde door de om geving van Schevenlngen en Den Haag. De orga nisatie was ln alle opzichten af. Deze Voorjaars serie wordt op 15 Februari, 1 en 15 Maart voort gezet, terwijl een 8-tal leden van PP.A. op Za terdag aan deze serie deelneemt. IN DEN HAAG. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden. Rijksminister dr. Seyss In- quart, heeft in overleg met Rijksminister dr. Goebbels tot oprichting van een blijvend Duitsch Theater in Nederland besloten. Het Duitsche' theater in Nederland zal zoo wel tooneelstukken als opera's en operettes op voeren en zijn vasten zetel te Den Haag heb ben. Tot intendant heeft Rijksminister dr. Seyss Inquart benoemd dr. Wolfgang Nufer,tot dusver intendant van de Staedtische Buehnen te Freiburg im Breisgau, Het is de bedoeling, dat de eerste voorstellingen van het Duitsche Theater in Nederland in het speelseizoen 1942- 1943 zullen pfeats vinden. Van bevoegde zijde wordt nog opgemerkt: Dat hier een Duitsche Theater gevestigd wordt, is geen wonder. Waar de Duitscher werkt, volgt hem zijn kunst. Reeds vele jaren lang misten de Duitschers in Nederland hun eigen theater. De vele theaters in steden dicht O de Nederlandsche grens lagen toch nog te ver weg om in de behoeften te voorzien (Bre men, Bochum, Essen, Dortmund, Dusseldorf, Crefeld Koeln, enz.). Gedurende de bezettings periode ging men er toe over, om vele gast- tournees te doen plaats vinden. Deze methode is echter duur en stuit op vele technische be zwaren. De thans gevolgde methode is econo mischer en veel meer 'afdoende. Voorts is het niets nieuws, dat hier een theater uit een ander land gevestigd werd. Eén tijdlang was te 's-Gravenhage een Fransche opera gevestigd. Ook een Italiaansch operagezelschap werkte gedurende vele jaren vele maanden in ons land. Het nieuwe Duit-sche theater neemt geen schouwburg „in beslag". Het wordt te 's-Gra venhage gevestigd, maar verdringt er nie mand. Nederlandschegezelschappen bespelen den Stadsschouwburg 'te Den Haag 4 hoogstens 5 avonden per week. Het Duitsche theater neemt van de overblijvende avonden er 2, hoogstens 3, misSchien 1. Het sluit geen Neder landsche bezoekers uit; ook onder de meewer kende krachten (orkest, ballet enz.) kunnen Nederlanders voorkomen. Het speelt voorts niet alleen te Den Haag, maar ook in andere plaatsen waar grootere Duitsche bevolkings groepen voorkomen, bijv. Amsterdam. Utrecht, Arnhem. Vermoedelijk zal de opening in September as. geschieden. door MIGNON G. EBERHARDT. (1 Dit is allesbehalve veilig, zei Paul. Jeanne keek op van haar schrijftafel, waar ze een briefje zat te schrijven Hij stond bii het breede open raam en keek naar beneden Ziln vierkante gestalte leek groot en zwaar in de kleine woonkamer van de flat met haar smaakvolle lichte betimmering en beige klepd Ziin donkere gezicht met het een weinig te lage voorhoofd was voorovergebogen en olotspling werden alle herinnpri--nn die zi> aan P-i"1 Anmonf had verder. crPn door een opflitsine van haar geheugen Zii zag het profiel van zijn gezicht weer naast zich. juist zooals nu voorovergebogen, met ziin stompen neus en zijn donker snorretje, zooals zij samen uit de kerk kwamer^ na het trouwen van Ri chard Lemain. Dat was in Juni drie jaar geleden geweest. Zij had zich toen flauwtjes afgevraagd of hij ge merkt zou hebben, dat zij zijn arm zoo stijf vastgeklemd had Het is niet veilig, herhaalde hij, je moest hier een leuning of een paar staven laten ma ken. Zij stond op, zonder het briefje af te maken een onbelangrijk briefje aan den melkboer, met een herhaling van zijn eigen grapje over de hitte, dat hij lederen dag even regelmatig afleverde door het luikje in de deur als zijn fleschje melk Wat is er niet veilig? vroeg ze, terwijl ze haar arm luchtig door dien van Paul haakte, en ze zijn blik naar beneden volgde naar hét heete witte plaveisel in de diepte, waarover de sterk verkorte figuren der menschen zich als Jach tende torretjes bewogen. O, je bedoelt de hoogte? Nee dit de vensterbank zei Paul afkeu rend die is toch veel te laag. Het hoogp raam stnnd 'open en een breede vensterba van nog geen zestig Centimeter hoogte v)as net eenige dat hen scheidde van de duizelingwekkende diepte Zij zag met een on verschillig oog naar de vensterbank en keek toen naar buiten, ver over het lawaai en het verkeer van^Parijs heen, over de lagere gebou wen Het was een heete 'namiddag in midden Juli, en een bleek-blauwe nevel vervaagde den horizon, Daarom ben ik hier juist komen wonen, Paul, zei Jeanne. De hoogte en het uitzicht. Kijk toch eens. Hij volgde haar blik in de verte maar kort, en keek daarna weer naar. de diep onder hen lig gende straat. Allesgoed en wel, maar zelfs als je zelf geen last van hoogtevrees hebt, of denkt te hebben, vind ik het nog niet veilig. Je zou toch niet graag een van je gasten naar buiten willen zien duikelen. 'Je geeft hier toch ook wel eens feestjes, is het niet? Jeanne lachte. Niet dikwijls; dat weet je heel goed. Het* leven is ernstig voor een vrouw die haar eigen brood verdient. Ofschoon ik net opslag gedegen heb: je kunt nooit weten tot wat voor buitensporige orgieën me dat nog eens zal verleiden Nou, Jp moet het-zelf weten, zei Paul, ter wijl hij met afwezigen blik naar beneden keek. Hoe lang woon je hier nu al? Dézen zomer drie jaar. Het bleef een oogenblik stil, toen zei Paul: Dianp moet 1e een toelage gever), zij heeftnu eeld genoeg Dat zou ze ook wel willen doen. als ik het vilde aannemen. Eigenlijk dacht Jane zou het leven de laatste jaren voor haar nog. heel wat moeilijker geweest zijn, als Diane zich niet zoo royaal be toond had. De huur van haar kleine woning nam een angstig grooten hap uit haar salaris en het eten kostte ook heel wat. Van wat er overbleef kon ze nog wel kleinigheden zooals handschoenen of een hoedje of zelfs cadeautjes bekostigen als ze ten minste behoorlijk den tijd nam om er naar uit te kijken. Maar voor kleeren mooie dure kleeren zou ze nooit het geld gehad hebben. Alles wat Diane voor haar kocht, was altijd goed en had veel geld gekost. Paul vroeg: Die japon van je komt immers ook van Diane? Haar oog gleed over de zijden, koel glanzende stof Ja. Ik meende het al. Zij stond haar niet; ze heeft haar maar tweemaal gedragen. Vind je het leuk, kleeren te dragen die die Dianp niet staan? Maar Paul, watZij bedwong haar op komende geprikkeldheid en zei koeltjes: Lieve help, waarom zou ik er bezwaar tegen hebben? Diane is mijn nichtje Het is een keurige en chiqup laDon: heel wat beter dan ik zelf zou kunnen betalen Waarom zou ik me daar wat van aantrekken? Paul haalde de schouders op. Och niets Hij draaide zich om en lachte zachtjes, ofschoon zijn zachtbruine oogen zooals gewoonlijk zonder veel uitdrukking bleven. Wees maar niet boos, beste meid, jij bent veel mooier in Diane's kleeren dan Diane het zelf ooit kan zijn. Er is niets op Diane aan te merken, zei Jeanne nogal kortaf, ik ben klaar om mee te gaan, Paul. Haar koffer had ze al naar beneden laten halen Haar handtaschje en hoed en de doos roomcaramels voor tante Lucie lagen op het kersenhouten tafeltje voor de bank. We behoeven ons nog niet te haasten voor den trein Hoe lang is'het wel geleden dat je het laatst in Auvillac was? Een heelen tijd. Dat was twee jaar ge leden in den herfst, toen ik vacantié had. Ik moet de ramen nog sluiten. Dat zal ik wel doenHet is er nog net als vroeger; er verandert daar niet veel. Al de vaste zomergasten zitten weer aan het meer van prompt half Mei af, precies als toen we kinde ren waren. Maar hoe ben je zoo plotseling op het idee gekomen, er heen te gaan? Toen ik je drie dagen geleden sprak, heb je er niets van gezegd. Jeanne nam haar hoed op. Tante Lucie vroeg of ik kwam. Lucie! Wel wat is er met haar? Niets, zei Jeanne langzaam, dat wil zeggen, zjj zei niet dat er iets niet in orde was Zij zij wilde alleen maar graag dat ik kwam. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) Generaal Rommel in het hoofdkwartier van de Italiaansche le gerleiding. - Kaar tbespreking met den Italiaanschen Generaal Navarinl en den verbindingsofficier Oberst Diesener. (Hoffmann-P.K. Moosmüller). Een benzine-opslagplaats aan het Oostfront. - In een boschjezijn de vaten met hun kostbaren inhoud opgestapeld (Weltbild-Polygoon-PK. Koch) Jantje speelt wel braaf-en ï.oet VERSCHEURDE BONNEN WORDEN niet Vergoed (Polygoon-Seym) De Führer ontving in zijn hoofdkwartier den Commandant van de Leibstandarte S.S. Adolf Hitler, S.S. Obergruppenführer en Generaal der Waffen S.S. Sepp Dietrich en verleende hem het Eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. (Hoffmann) DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Donderdag a.s hopen onze stadgenooten Jacob Koome en mej. Jansje Komen, wonende aan den Maredijk No. 66, den dag te beleven, waarop zij elkaar zestig jaar geleden ten overstaan van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand het ja-woord gaven. De bruidegom is voor zijn 82 jaren buitenge woon kras; hij voelt zich en doet als een goede zestiger en trekt er nog dagelijks op uit, zich daarbij niet bekommerend om sneeuw of ijs. Hij geniet hier ter stede, vooral in tuinierskringen, ruime bekendheid, waartoe het feit, dat hij ge durende ruim dertig jaar als boomsnoeier werk zaam was in gemeentedienst, het zijne bijdraagt. Voorts was 1$ gedurende 37 jaar penning meester van de Tuiniers- en Bloemisten-Vereen. „Door Eendracht Verbonden" en 20 jaar van de Gemeentewerkliedenvereen. „Recht en Plicht", terwijl hij bovendien 40 jaar lang de functie van marktmeester bekleedde. De rechtstreeksche nakomelingschap bestaat uit vijf kinderen en twee en twintig kleinkinde ren, mitsgaders één achterkleinkind. Helaas is de gezondheidstoestand van de bruid niet zoo goed als die van haar echtgenoot doch hopelijk brengt de mildere temperatuur van het ondanks alle koude komende voorjaar daarin verbetering en gaat de wensch van hun kinderen in vervulling, dat zij nog tal van jaren gespaard mogen blij ven. Waarbij wij «*- en velen met ons zich van ganscher harte aansluiten! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Comm. Venn. Backer en Co. Turfmarkt 8, Leiden. Fabricatie van caramel (kleurstof) en van bakkerij-grondstoffen en halffabrikaten; im- en export van annexe pro ducten. De afdeeling fabricatie van caramel (kleurstof) wordt gedreven onder den naam: Leidsche Caramelfabriek v.h. Backer en Co. Joh. Fles, Rapenburg 102, Leiden, Metselbe drijf. Wijziging handelsnaam in: H. Fles. „De Betuwe", Haarlemmerstraat 226, Lelden. Handel in fijne vleeschwaren, kaas, boter, eieren enz. De bepalingen ten aanzien der rechten van derden zijn gewijzigd, C. J. Waasdorp,,Hoofdstraat 202, Sassenheim. Manufacturen. Opheffing filiaal: Dorpstraat B, 194, Warmond, dd. 1 Febr. 1942. „NEKKIE RAF en APIE SNUIF" komen in Arnhem aan, doch.ieder op s\jn manier. Dat kun je zien in hun 16e avontuur, dat deze week gratis wordt verstrekt, als je komt smullen in onderstaande zaken. Het kleurrijke Jnplakboek 25 cent en aanvraag- kaarten voor ontbrekende avonturen blijven verkrijgbaar in W Sti Cafetaria en Cafetaria-Restaurant Stationsweg 7-27 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2