BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 2 Februari 1942 Tweede Blad No. 25107 De Komedianten komen 82ste Jaargang '■f> V F Rauw rundvet op bon 09 van de boterkaart Mr. H. J. Dijckmeester overleden De commissie Poslhuma naar den Nederlandschen Landstand. De heer W. Warnaar FEUILLETON BU de Duitsche Marine in het hoogc Noor den. - De commandant van een mijnenve ger, behoorende bij de Noorsche kustbe- scherming. Dag en nacht zijn de booten ge reed om uit te varen. (Weltbild-Polygoon-P.K. Meislnger) Op een vliegveld in het Oosten. - Van leege bommenkisten wor den aan den rand van het besneeuwde vliegveld in korten tijd onderkomens gebouwd, (Weltbild-Polygoon-P.K. Rauchwetter) De Führer tijdens het uitspreken van zUn groote rede. (Telefoto Hoffmann-Stapf). In den Dierentuin te Den Haag werd de machtsovername vóór negen jaar in Duitschland door Adolf Hitler herdacht met een massale bijeenkomst, waarbij men de rede van den Führer be luisterde. Vele autoriteiten waren aanwezig, waaronder Rijks commissaris Dr. Seyss Inquart. Overzicht van de zaal ttfflens de inleidende rede van Commissaris-Generaal Schmidt. (Stapf-Moll). Sneeuwruimers vóór! - In een Sovjetdorp, dat door de Duitschers bezet is, moeten de wegen, welke 's nachts door zwaren sneeuwval geheel zijn verdwenen, weer worden vrijgemaakt. (Hoffmann-P.K. Fenske). De Belgische stratosfeervaarder en medewerker van prof. A. Picard, ir. Max Cousijns, heeft in de Technische Hoogeschool te Delft een lezing gehouden over „de stratosfeer". Van links naar rechts: de Hollandsche ballonvaarder Jan Boes man, prof. dr. C. Zwikker en ir. Max Cousijns. (Polygoon-Meyer) 1 9 W 0 Ar - Een unicum in den tuinbouw is wel het feit, dat nu reeds de spinazie op de veiling is verschenen. De spinazie wordt in de kassen gesneden. (Polygoon-Meyer) De ellendige woning van een arbeider, die werkt in een fabriek in Leningrad en buiten de stad woonachtig is. Een stemmingsbeeld uit het „paradijs" der arbeiders en boeren. (Weltbild-Polygoon-P.K. SchÜrer) Gedurende de distributieperiode van 19 tot en met 27 Februari zullen de houders van boterkaarten In de gelegenheid worden gesteld op hun bonnen desgewenscht in plaats van boter rundvet te betrekken. De prijs van dit rundvet zal f.2.per K.G. bedragen. Dit is dus 40 cent per rantsoen van 200 gram. Degenen, die hiervan gebruik willen ma ken, dienen reeds gedurende het tijdvak van 2 tot en met 5 Februari, dus uiterlijk op Donderdag 5 Februari a.s„ de voor de periode van 19 tot en met 27 Februari a.s. geldig te verklaren bon van de boterkaart, te weten bon 09, in te leveren bij hun sla ger, die hun daarvoor een ontvangstbewijs dient af te geven. slagers moeten de door hen ontvangen óonaeti op Vrijdag 6, en Zaterdag 7 Februari by den plaatselijken distributiedienst inleveren ter verkrijging van een toewijzing en zullen op ae gebruikelijke wijze door bemiddeling van de plaatselijke toewijzingscommissies van de be drijfsorganisatie voor vee en vleesch in het be zit van de hun toekomende hoeveelheid rund vet worden gesteld. Gedurende het tijdvak van 19 tot en met 27 Februari volgt dan de afleve ring van het rundvet door de slagers aan de consumenten, die de bij hen met 09 genummer de bonnen van de boterkaart hebben ingeleverd. Elke bon geeft recht op 100 gram rundvet. De bonnen 09, die niet in het tijdvak van 2 tot en met 5 Februari bij de slagers zijn ingeleverd, kunnen van 19 tot en met 27 Februari niet eerder worden gebruikt voor het koopen van het normale rantsoen boter, dat is dus 125 gram per bon. Ter vermijding van elk misver stand, wordt er met nadruk op gewezen, dat ditmaal rundvet beschikbaar wordt gesteld op de boterkaart en niet, zooals voorheen eenige ma len is geschied, op de vetkaart. VERLENGING VAN BON 06 VAN DE BOTER EN VETKAART. De geldigheidsduur van bon 06 van de boter en vetkaart wordt verlengd tot en met Maan dag 9 Februari. Bon 06 van de boterkaart geeft derhalve ook gedurende het tijdvak van 1 tot en met 9 Februari a.s. nog recht op het koopen van 125 gram boter zonder reductie, terwijl voorts bon 06 van de vetkaart gedurende ge noemd tijdvak nog recht geeft op het koopen van 125 gram boter met reductie. Gistel-morgen is te 's-Gravenhage in den ouderdom van 94 jaar overleden de heer mr, H. J. Dijckmeester, oud-commissaris der' provincie Zeeland. Mr. H. J. Dijckmeester werd 16 Februari 1847 te Arnhem geboren. Hij studeerde rechtsweten schappen te Leiden en promoveerde in 1871 op een dissertatie over „Grondwetsverande ring", Na werkzaam te zijn geweest op het de partement van koloniën, ging hij in 1881 over naar binnenlandsche zaken, waai' hij in 1891 werd benoemd tot secretaris-generaal. In deze functie was hij werkzaam tot 1906, in welk jaar hij benoemd werd tot commissaris der provincie Zeeland, als hoedanig hij in 1921 af scheid nam, waarna hij zich te 's-Gravenhage vestigde Onder zijn leiding kwamen in Zee land belangrijke werken tot stand, o.a. op het gebied van polder- en waterschapswerken, de verbindingsweg Noord-BrabantZeeland, de overneming van den stoombootdienst Middel burg—Zierikzee, de verbetering van de havens van Terneuzen en Vlissingen, enz. Bijzondere belangstelling koesterde mr. Dijckmeester voorts voor de geschiedenis der provincie Zee land. Hij was ruim tien jaar voorzitter van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen. In Maart 1941 heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden de vier groo te landbouw-economische organisaties samenge vat onder voorzitterschap van oud-minister Pos- thuma, teneinde door een geconcentreerde pro paganda alle boeren in Nederland op te roepen deel te nemen aan den productieslag. Winterhanden j D I I D A I Wintervoeten I V IW L. I Doos 30 cent. Wmteiteenen bij Apoth. en Drogist. Na het tot stand komen van den Nederland schen Landstand, waarin alle vroegere beroeps- en stands-organisaties op landbouwgebied zijn opgegaan, was een reorganisatie van het werk van de commissie-Posthuma noodzakelijk. De rijkscommissaris heeft dit tot stand ge bracht door een persoonlijk schrijven aan den heer Posthuma, waarin hij verklaart, dat het werk van de op 19 Maart 1941 gestichte com- missle-Posthuma zoodanig zal worden voortgezet dat deze commissie en haar onderafdeelingen zuüen worden opgenomen in den Nederland schen Landstand. Den heer Posthuma wordt derhalve opgedragen de loopende zaken van zijn commissie met haar onderafdeelingen voor 1 April af te wikkelen en over te dragen aan den Landstand, hierby rekening houdend met den voortgaanden opbouw van dezen Landstand en steeds de desbetreffende afdeelingen van den Landstand alle materiaal te verstrekken, dat noodig is voor het voortzetten van het werk. De Rijkscommissaris dankte inmiddels den heer Posthuma en hij rekent hem als bijzondere verdienste toe, dat het onder zijn leiding gelukt is, de vier groote landbouworganisaties in het geheele land, samen te brengen tot gemeen schappelijk werk en té brengen tot een enkele vertegenwoordiging van het landvolk, zooals men dit thans vindt in den Nederlandschen Landstand. DIRECTEUR OPENLUCHTMUSUEUM. De heer S; J. Bouma. technisch ambtenaar der gemeentewerken te Groningen, is benoemd tot directeur van het rijksmuseum voor volks kunde te Arnhem ,iHet Nederlandsch Open luchtmuseum." ARBEIDSBEMIDDELING IN DEN LANDBOUW In verband met het scheuren van grasland, het uitbreiden van de tuinbouwproductie, de toe neming van meer arbeidsintensieve gewassen (o.a. vlas, aardappeleÜ en suikerbieten), het te kort aan meststoffen en machines en ten slotte de intensïveering van'de productie, zal de vraag naar landarbeiders voor het komende rizoen op verschillende tijdstippen aanzienlijk grooter zijn dan in vorige jaren. Vandaar dat thans reeds maatregelen worden getroffen om een doelmatige voorziening in de behoefte aan land arbeiders zooveel mogelijk voor te bereiden. Onder leiding van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is een com missie gevormd, bestaande uit vertegenwoordi gers van verschillende bij de landbouwproductie geïnteresseerde instellingen, die tot taak heeft alle vraagstukken, welke bij de plaatsing en ver plaatsing van landarbeiders in geding komen, te onderzoeken en, zoo noodig, voorstellen tot het treffen van maatregelen te doen. Deze commis sie is reeds met haar werkzaamheden begonnen. Zij zal zich op korten termijn uitspreken over de loonvoorwaarden, de vergoeding van reiskos ten voor trekkende arbeiders, het regenverzuim. de huisvesting en wat dies meer zij. BEKEND INGEZETENE VAN SASSENHEIM. Na een korte ongesteldheid is nog vrij onver wachts alhier op 74-jarigen leeftijd overleden onze bekende en geachte plaatsgenoot de heer W. Warnaar, Deze werd 10 April 1867 te Helvolrt (N3.) ge boren. Zijn vader was daar toen tuinbaas en werd weinige jaren later als zoodanig aangesteld op „Poelgeest" te Voorschoten. De jeugdige Warnaar die van nature een bloemenliefhebber en een geboren handelsman was, kocht reeds spoedig bloembollen en had dus reeds vroeg een eigen „bollenkraam". In 1892 werd hij reiziger op Amerika voor ba ron van Heemstra en maakte voor diens firma 5 maal een reis naar dat land, om bollen te verkoopen. Een moeilijk werk, vooral omdat men in Amerika nog zoo goed als onbekend was met dit artikel! In 1899 nam hij de zaak van zijn werkgever over en begon voor eigen rekening neu export bedrijf. Zijn liefde voor het kweeken van. bloem bollen verflauwde daardoor echter niet. De heer Warnaar heeft op het gebied van het kweeken van nieuwe bloembollen groote diensten aan het vak bewezen en ook nu nog neemt de N.V. War naar en Co. een eerste plaats in de bloembollen wereld in. Wij herinneren slechts aan de vele en groote aanwinsten van Narcissen, die de firma Warnaar en Co. gebracht heeft en wijzen hierbij op haar inzendingen op de Narcissententoon- stellingen in ,31oemlust". Ook in exporteurskringen nam de heer War naar reeds vroeg een vooraanstaande plaats in. In samenwerking met de heeren L. van Leeuwen Sr. alhier, Rutgerd Veldh. v. Zanten en C. Segers te Lisse richtte hij den Verzendersbond op, die later werd omgezet in den Bond van Bloembol lenhandelaren. Van dezen bond is hij vele Jaren voorzitter geweest. In de mobillsatiejaren was hy medeoprichter van de Coöp. Groentendrogerij „Codro", die de door de bloembollenkweekers geteelde gyoenten en stapelproducten droogde en inzoutte, In 1922 ging hy naar Amerika en wist op de „Hearing" te Washington te bewerken, dat de sluiting van Amerika voor Narcissen nog twee jaar werd opgeschort. Bij het begin van de regeerlngsbemoeiingen met het bollenvak (saneering), werd hy be noemd tot voorzitter van de Export-centrale, voor welke functie hy na eenige Jaren wegens drukke werkzaamheden moest bedanken. Hij was lange jaren lid en voorzitter der Com missie van Toezicht op de Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw alhier. Doch niet alleen op het terrein van de bloem bollenteelt en handel bewoog de heer Warnaar zich; ook andere zaken hadden zijn belang stelling. Zoo diende hy jaren de Geref. Kerk als ouderling. In 1905 werd hy tot lid van den Gemeenteraad gekozen en sinds 1918 was hy wethouder. In 1912 werd hy lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en sedert geruimen tyd buiten gewoon lid van het College van Ged. Staten. Zyn verdiensten werden in 1930 erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. By zyn 70sten verjaardag werd hy bevorderd tot officier in die orde. BURGEMEESTER VAN EINDHOVEN BENOEMD. Het Rijkscommissariaat ma^kt bekend: De Rykscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op grond van par. 1 dei- verordening No. 108-40 (vierde ver.- inzake by- zondere bestuursrechteiyke maatregelen) den dierenarts dr. Pulles te Eindhoven tot burge meester der gemeente Eindhoven benoemd. WOUDENBERG TE BERLIJN. Sinds eenige dagen vertoeft de commissaris van het N.V.V., de heer Woudenberg, in Duitsch land om met eenigen zijner afdeelingschefs en den vertegenwoordiger van den Rykscommissa ris voor het bezette Nederlandsche gebied. Be- reichtsleiter Eftger, aldaar een studiereis te on dernemen. Na kennis te hebben genomen van de functloneering van belangryke onderdeelen van het Duitsche Arbeidsfront werden eenige Duit sche bedrijven bezichtigd, waar ook Nederland sche arbeiders en arbeidsters werken. De Neder landsche gasten kwamen sterk onder den indruk van den geest der bedrijfsgemeenschap die de in deze ondernemingen yverig werkende menschen bezielt. Tijdens een ontvangst bracht de zake lijke leider van het D.A.F.. Oberbefehlsleiter Marrenbach, den Nederlandschen gasten de groeten over van den ryksorganlsatieleider dr. Ley, en wees hy er op, dat het Duitsche volk thans slechts één doel kent: den onvermoelden arbeid vóór de overwinning. BUREAU „PACHT" OPGERICHT BIJ DEN NED. LANDSTAND. Bond van landpachters en hypotheekboeren aangesloten. Het dagelijksch bestuur van den Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Neder land heeft behoudens goedkeuring van den commissaris voor de niet-commercieele veree- nigingen en stichtingen besloten tot aan sluiting bij den Nederlandschen Landstand. In verband daarmede wordt door den Ned. Landstand een bureau „pacht" opgericht, als onderafdeeling van de afd. „Recht", waarvan als hoofd zal optreden de algemeen-secretaris van genoemde organisatie, de heer H. van Hou ten, te Groningen. VERSPREIDE BERICHTEN. Met ingang van een nader te bep&W datum heeft de burgemeester van Gouda benoemd tot rector van het stedelijk gymnasium aldaar, dr. H. Hielkema, leeraar aan het nieuwe lyceiim te Bilthoven. Biymoedlge roman door Wilhelm Lichtenberg. Vertaling van Max van Straten.) Copyright L P O (G L Weisz) A'dam 71) (SLOT). .Reginald glimlachte niet. Hij keek Raffaela diep in de oogen. „Vergeef je me deze kleine list?" vroeg hy. „ik wist. dat je slechts uit plichvsgevoel met my wilde gaan. Ik wist, hoe zwaar dit afscheid je zou vallen. En voor aües was ik cr van overtuigd dat Riccardo je niet met mij zou laten vertrekken. Daarom heb •ik jouw oiljet pas voor de „Rex" genomen. Dan heb je lien dagen tyd om over alles nog eens rustig ne te denken. Je bagage ia Inderdaad voor alle zekerheid in het hotel gebleven." Hy nam haar. hand Maar ik geloof, dat wy elkaar achter, en waardeeren Er. hoe vriendeiyk de her innering aan deze episode zijn zal. waaraan geen ander slot zyn kon dan een vluchtig afscheid." Reginald bracht haar naar de landingsbrug, dis juist ingehaald zou worden. „Vaarwel, Raffaela! Je hebt een dubbelen plicht te vervullen: tegen over je kunst en tegenover Riccardo".. „En tegenover jouvroeg ze, zyn schu wen handdruk hartelijk beantwoordend. „Tegenover my heb je geen plicht. Want Ik heb nu niets te doen, dan uit een droom te ontwaken. Men moet dankbaar zijn voor zyn droomen, Raffaela Men heeft er geen recht op, ze ook overdag te willen bewaren." Juist op het laatste oogenblik kon Raffaela nog de brug afloopen. - Riccardo was haar tegemoet gesneld Maar zy verzocht, hem, niets te zeggen. Ze wuifde, wuifde de „Conté di Savoia" na, zoolang ze nog als een puntje aan den horizon zichtbaar was. En toen Soldati van Raffaela de gebeurtenis sen van de laatste minuten hoorde werd hy bleek van ergernis. „Een prachtig idee. met dat passagebiljet!" bromde hij. „Wat jammer, dat het niet van mij is!" XX Gastvoorstelling in Vallombrosa. Riccardo had er op gestaan, dat Raffaela en hy twee gastvoorstellingen zouden geven bij de. stagione Campagna die nu haar tenten in Val lombrosa had opgeslagen Het ging er lette: lijk om. de arme luitjes van den hongerdood te redden. Natuurlijk had Campagne zich niet tot hen gewend ofschoon In alle .u-anten tc lezen was. dat de Milaansche scala een grootcn tenor ontdekt had: Riccardo Daldini. En of schoon de romantische liefdesgeschiedenis van Raffaela Cellini met den tweeden tenor en bil- jettenuitreiker van een rondtrekkende komecli- antentroep eveneens in alle kranten gestaan had. Maar toen Raffaela en Riccardo zich voor zulk een gastvoorstelling aanboden, kregen zy van Campagna ten antwoord „In het algemeen weiger lk gastvoorstellingen van losse zangers, omdat ik prys stel op een gesloten gezelschap. Daar ik echter moet aan nemen, dat u het optreden aan myn kunstin stituut uit reclameoogpunt noodig heeft, wil ik by wijze van uitzondering uw beider optreden als gast toestaan, om u bij uw verdere carrière behulpzaam te zijn." Toen Raffaela en Riccardo in Vallombrosa aankwamen, vonden zij al op het station de be kende met de hand geschreven aanplakbiljet ten. Zy luidden: Twee gastvoorstellingen van Raffaela Cellini en Riccardo Daldini. Zy -zingen vandaag in „TROUBADOUR" en morgen ..MADAME BUTTERFLY". Misschien hebben sommige mijner geachte uezoekers Raffaela .Cellini al op de film gezien. Riccardo Daldini vyerd zoojuist als eerster, j tenor door het scala van Milaan geëngageerd i Het geachte publiek wordt verzocht, zich niet te laten afschrikken door de omstandigheden. dat de gasten van buiten komen. Zoowel signo- rina Cellini als signor Daldini hebben reeds onder myn directie gewerkt, en ik neem de volle verantwoordelykheid voor hun prestaties op my. Directeur Celestino Campagna." Toen Raffaela en Riccardo dit aanplakbiljet lazen, lachten zij hartelyk. Zoo gelukkig als ln dien tyd, toen zij 's nachts de wynbergen in trokken in Fiesole. Ja, dat was hy toch heele- maal zelf, Celestino Campagna. Nog in den honger, iy de ellende, by het ondergaan, ter wijl hy zich aan de reddende stroohalm vast greep. bleef hy de grandseigneur van zyn kunst zinnige overtuiging. De korte weg dóór het stadje werd een ware triomftocht voor Raffaela Cellini. Want nu her kenden allen haar: niemand had het willen gelooven, dat de groote filmster werkelijk op het trekkende schmieretooneel in Vallombrosa zou spelen En nu liep zy in levenden lyve door de nauwe hoofdstraat. Raffaela en- Riccardo liepen tusschen een haag door die zich steeds weer achter hen sloot, omdat de menschen geestdriftig achter hen opdrongen. Zoo kwam de stoet by het logement waar ^ampegna's stagionp ditmaal optrad. Eerst ontmoetten zij den kleinen Manricc. die den nietigen Rhadnmes op den arm droeg. Hel wurm schreeuwde, alsof het nu reeds de concurrentie van den gasteerenden tenor vreesde. Maar Manrico, die zyn gevoelens reeds] onder woorden kon brengénr riep het voormalige lid van het gezelschap toe: „Dat u myn naam vanavond in de „Troubadour" niet te schande maakt! Vergeet u niet, dat de Manrico de lieve lingspartij van-myn grootvader is!" En Riccardo verzekerde het directorale klein kind in allen ernst: „Ik zal heel erg myn best doen." Signora Campagna zat in de cassa en kon den stormloop van kaartjeskoopers nauwelijks baas biyven. Tranen van ontroering liepen langs haar ingevallen trekken toen Raffaela en Ric cardo haar over de menigte heen de hand schudden. Ze snikte: „Nu wordt alles goed. Ik heb'nóóit geweten, dat er zulke edele menschen op de wereld zijn. En straks kook ik gauw spaghetti voor jullie. Jullie zult vast wel honger hebben van de lange reis." Maar Celestino Campagna stond met hoog opgetrokken wenkbrauwen aan den ingang van het logement en geen glimlach van vriendeiyk welkom speelde over zyn marmeren Napoleon- trekken. HIJ zei slechts: .Zoo zijn jullie daar ündelyk! Naar de repetiie!" Raffaela zei schuchter: ..Directeur! Den ouden Troubadour" zingen wy ook wel zonder repe- Mtle." .Ja" antwoordde de directeur terechtwijzend misschien aan het scala van Milaan. Maar •liet bij mijn theater." Einde. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5