LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 2 Februari 1942 Quisling: Noorwegen in het Nieuwe Europa '^VTCCNfllS*: NIEUW/ Italiaansche W eermachtsberichten Wat voot ue&i w&utffatl Acmt Uifuud/ Verspreide berichten Schouder aan schouder met Duitschland Opbouw in Natioriaal- Socialistischen geest Gememd Nieuws OFFICIEELE KENNISGEVING Treinontsporing onder Bleiswijk STADSNIEUWS De tentoonstelling ,Het Katholieke Boek' Leidsche Schouwburg. Het Italiaansche opperbevel deelde Zaterdag mede: In Cyrenalca voortdurend rechtstreeks con tact met den vijand. De zuivering van het slag veld duurt voort. De activiteit van de luchtmacht was aan beide zijden buitengewoon groot; de Duitsch-Italiaansche luchtmacht heeft krachtig terugtrekkende vijandelijke kolonnes en opeen- hoopingen van gemotoriseerde strijdmiddelen aangevallen, terwijl de Engelsche luchtmacht onze achterwaartsclie verbindingen trachtte te bestoken. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door het afweergeschut neergehaald. Dultsche vliegtuigformaties bombardeerden havens en vliegvelden van Malta, waaruit men hooge vlammen en dikke rookwolken kon zien opstijgen. In het centrale bekken van de Middellandsche Zee heeft een onzer konvooien, zonder eenig verlies een aanval, afgeslagen van vijandelijke torpedovliegtuigen, waarvan er een getroffen werd en in zee stortte. En Zondag: Barce is bereikt en gepasseerd. De Itallaansch-Dultsche troepen gaan voort den vijand op de hielen te zitten. De luchtmacht van de As heeft onvermoeibaar haar aanvallen voortgezet op de Britsche strijd krachten, die op den terugtocht zijn en op het gebied achter het vijandelijk front. Ook ver scheidene vrachtauto's werden in brand gestoken en vernield. Engelsche luchtaanvallen op Tripolis en Mi- surata hebben onbeteekenende schade aange richt. Er zijn hierbij geen slachtoffers gevallen. Dultsche vliegtuigen zetten hun vernielende operaties dag en nacht voort op de bases van het eiland Malta. S'Morgens storm en regen weinig kans Op opklaring. Doornat en koud begint U Uw dagelijksch werk.Gevolg: een stevige verkoudheid. Neem 's avonds 2 Aspirin- tabletten en den volgenden ochtend bent U weer een stuk opgeknapt. BuliJ» k 20 tabletten 55 ct Zok|e 6 2 tobletton 7 ct. AARDAPPELEN IN VERWARMDE WAGONS VOOR BERLIJN. Na dat men reeds sinds eenige Jaren proeven had genomen, om aardappelen in verwarmde wa gons te vervoeren, hebben de Dultsche spoorwe gen, die toch al voor zulk een enorme taak ge steld zijn, in de afgeloopen weken op grootere schaal een dergelijk vervoer ten behoeve van de hoofdstad georganiseerd. Hierbij is gebleken, dat het inderdaad mogelijk is, ook bij zeer lage tem peraturen, aardappelen zonder vorstschade te transporteeren. De spoorwegen hopen dit spe ciaal vervoer mettertijd dusdanig uit te breiden, dat alle aardappelenvervoer er onder valt. (A.NP.) ZUID-AMERIKAANSCHE STATEN VER BREKEN BETREKKINGEN MET DE SPIL. Behalve Argentinië en Chili. Naar te Berlijn het A.N.P. verneemt, hebben thans alle Zuld-Amerikaansche staten met uit zondering van Argentinië en Chili, de diploma tieke betrekkingen met de staten van het Pact van Drie verbroken. i» SAYDAM OVER TLRKIJE's POSITIE. Onafhankelijkheid dient gehandhaafd. Naar Radio-Ankara in een uitzending in de Perzische taal meldt, heeft de Turksche minister president. dr. Refik Saydam, in een rede o.a. het volgende gezegd: „Wij zullen uit de ervaringen, welke wij tot dusver hebben opgedaan, een les putten. Wij hebben begrepen, dat men sterk moet zijn, wanneer men zijn doel wil bereiken. Turkije heeft in den laatsten tijd niet alleen naar buiten, doch ook in het land zelf zijn zelfstandigheid en gezag versterkt. In de afgeloopen jaren is zoo ontzaglijk veel gebeurd, dat er voor ons een ge heel nieuwe toestand is ontstaan. Er zijn territo riale en politieke veranderingen ontstaan. Tur kije moet ook in de toekomst trachten zijn gezag, souvereiniteit en onafhankelijkheid te handha ven." (A.N.P.) INBOORLINGENTROEPEN VOOR ENGELAND Volgens berichten van het Egyptische blad Mokkatam, staan de Engelschen op het punt een Abessijnsch leger van 56.000 man te vormen, dat de Australische troepen in Lybië moet aflossen. Naar British Official Press mededeelt, hadden de Engelschen tot Juni 1941 in Kenya reeds 39.000 man, in Oeganda 18.000 man, in Duitsch Oost-Afrika 18.000 man. in Noord Rhodesie 7000 man, in Nyassaland 9000 man en in Zanzibar 500 man inboorlingen troepen gerecruteerd. in totaal dus 91.500 man. In Zuid-Afrika omvat het inboorlingenleger reeds meer dan 35.000 man. Aan een uit kleurlingen bestaand artille rie corps op Robben Island is, naar men verder verneemt, de bescherming van de haven van Kaapstad toevertrouwd. Volgens een bericht van de Götenborgs handels- en scheepvaart blad uit Londen zouden thans Zuld-Afrlkaan- sche vliegers naar Birma worden gezonden (D.N.B.) „Liefdadigheid is een oud-va- derlandsche deugd, ons volk heeft deze deugd steeds be tracht. - Moge het er ook thans van doordrongen blijven, dat geven zaliaer is dan ontvangen Mr. Dr R H. baron de Vos van Steenwijk. Gironummer van de WHN 5553. Men schrijft ons: Men gelooft een man uit onze landstreken voor zich te hebben. De hooge gestalte, het uit drukkingsvolle maar toch gesloten gezicht, blond haar en blauwe oogen, daarbij de terughoudende aard, dat alles verraadt het Noordsche karakter. Ook de vastberaden taaiheid behoort daartoe, waarmee Vidkun Quisling het eens als juist er kende doel nastreeft, om daarvoor door de ge- heele pers der democratie tot prototype van den landverrader gestempeld te worden. De Noorsche politiek werd gedurende tientallen jaren bijna uitsluitend door conjunctuurbewuste parlemen tariërs bepaald die het volk opvoedden tot grof materialisme, tot een met zichzelf ingenomen burgerlijkheid zonder eenig nationaal gevoel Geen wonder, dat een man, die strijd en offers verlangt voor een nationale en sociale vrijheid, voor een Germaansche gemeenschap, zelfs in het eigen land een in het begin bijna bovenmensche- lijke taak te vervullen heeft. Met kennelijken trots bekent de Leider der Nasjonal Samling zich tot 2Üjn mannen. Met een levendig gebaar accentueert hij het feit, dat deze jonge vrijwilligers met hun Duitsche kame raden tot een frontgemeenschap aaneengesmeed zijn, die in elk opzicht voor beide deelen de beste ervaringen gebracht heeft. Uit hen ontstaat een voor Noorwegen volkomen nieuw type mensch, die na zijn terugkeer van de fronten niet alleen de beste militaire opleiding gehad heeft en be wezen heeft tot de beste soldaten te behooren, maar ook een beproefde drager der idee is Zoo onaangenaam het ook is, meent Quisling, deze jonge strijders op het oogenblik in Noorwegen bij het moeilijke werk der Nasjonal Samling te moeten missen, van zoo uitermate groote waarde zullen zij na hun terugkeer zijn. Voor alles zal de groote Germaansche verbondenheid door dezen gemeenschappelijken strijd tegen het bolsjewisme in hen zoo diep verankerd zijn, dat zij sterk en gedragen door hun geloof ook den binnenlandschen politieken strijd tot een goed einde zullen kunnen brengen. Vidkun Quisling betoogt vrijuit, wanneer hij over de gebeurtenissen komt te spreken, die Noorwegen in den oorlog voerden. Toen de Eurc- peesche oorlog uitbrak, bevond Noorwegen zich, niettegenstaande een zekere materieele welvaart, in 'n ernstige binnenlandsche en buitenlandsche crisis Engeland en de Noorsche Engelschen en hun bolsjewistische Dondgenoctsn speelden in Noorwegen een duidelijk spel. De. positie van Noorwegen als sleutel tot de Noordsche ruimte dreigde den Britten voor zeer doorzichtige doel einden toegespeeld te worden. Het lot heeft het anders gewild. De verbinding met het rasbewusté natlonaal-sociallstische Duitschland zal de na tionale vernieuwing in Noorwegen aanmerkelijk bespoedigen. Er zal een nieuw Noorwegen wor den opgebouwd, dat op het natlonaal-sociallsme, de Noordsche.levenswetten en een nauwe samen werking met het Duitsche broedervolk berust. De Noorsche; vrijwilligers zijn de beste bevesti ging van deze doelstelling. „Wij gelooven, dat het ons op deze wijze gegeven zal zijn, politiek en zedelijk een der belangrijkste deelen van het nieuwe Europa te worden", zoo zeide Quisling onlangs. Bij lederen zin. dien Vidkun Quisling spreekt, voelt men. hoe zeer hij al die Jaren onder zijn kansloos schijnenden strijd en onder het gelach van den pro-Engelschen burger moet geleden hebben. Slechts enkelen luisterden naar zijn waarschuwende stem. En deze enkelen hadden geen invloed. Hij heeft tot aan de laatste cri- tleke uren in April 1940 als een hartstochtelijk en om zijn land bezorgd vaderlander voor de waanzinnige neutraliteitspolitiek gewaarschuwd, doch deze toch niet kunnen verhinderen. Het Duitsche bestuur gaf den Noorschen instanties nog eenige maanden na de bezetting gelegenheid, de binnenlandsche toestanden te regelen, Toen dat in elk opzicht mislukte, kwam de dag waarop Quisling het program van de Nasjonal Samling als richtlijn voor den Noorschen arbeid kon af kondigen. Quislings bijzondere belangstelling gaat uit naar het cultureele werk dat naast de politieke en economische heroriënteering het belangrijkst voor het contact met Duitschland is. De leider der Nasjonal Samllhg legt speciaal den nadruk op het feit, dat de oude tradities en de trots op het onvervalschte Germanendom in Noorwegen altijd levend zijn gebleven Zij waren slechts door den tijd van het liberalisme over woekerd. Een groot deel van het volk was er zich niet meer voldoende van bewust „Wij zullen het juist in dit opzicht niet moeilijk hebben, aan de overlevering aan te knoopen", zegt Quisling. Ook hiervoor zullen de vrijwilligers, die heden aan het Oostfront staan, de beste schakel vor men. Daarenboven zal de meer intensieve uit wisseling der jeugd den band der Germaansche broedervolken automatisch versterken. De Duit sche taal, die in de Noordsche landen uit over wegingen van werkelijkheidspolitiekën aard mede in de eerste plaats onderwezen werd, zal de voor keur krijgen. De belangrijke Noorsche dichters en componisten voelden zich ih Duitschland reeds immer thuis, eens Ibsen en Bjömson, tegenwoordig Hamsun jen Sinding. die zich beide onvoorwaardelijk tot dc Nasjonal Samling be kennen. Ook de uitwisseling in de kunst wordt stelselmatig geïntensiveerd. In Vidkun Quisling gelooft een man fanatiek aan de kracht van het Noordsche ras en aan de Germaansche gemeenschap, waarin hij om een plaats voor zijn Noorsche vaderland strijdt. ALLEEN MATERIEELE SCHADE. Op den z.g. Moordrechter aansluiting, d.i. de splitsing van de lijnen Gouda—Den Haag en GoudaRotterdam, is Zaterdagmiddag ongeveer half twee de electrische trein van Gouda naar Den Haag ontspoord. Een groot geluk was hierbij, dat de volbezette trein slechts een geringe snelheid had, waardoor niemand der Inzittenden letsel heeft gekregen. De trein reed n.l. in verband met een mankement van den voorgaanden "trein onder Bleiswijk op een ander spoor en had daarom bij de aanslui ting gestopt. De uit vier wagenstellen bestaande trein was juist weder op gang toen de ontsporing ontstond. Dre der treinstellen volgden het normale spoor naar Den Haag, doch door het ontijdig trekken van den wissel ging het achterste deel van het laatste treinstel de baan naar Rotterdam op. Het gevolg daarvan was. dat dit treinstel dwars over de rails kwam te staan, en dat beide spo ren, zoowel dat naar Den Haag als het spoor naar Rotterdam, versperd werden. Het treinstel was op verschillende plaatsen ontzet, de rails waren beschadigd, terwijl voorts de electrische bovenleiding schade had opgeloopen tengevolge van het omtrekken van twee masten. Het in de rails gebleven treindeel is later door een locomo tief naar Den Haag gebracht. Het treinverkeer ondervond als gevolg van dit ongeval eenige vertraging. NACHTELIJKE ACHTERVOLGING OVER DE DAKEN. Inbraak in schoenenzaak aan de Damstraat te Amsterdam. Op de daken tusschen Damstraat en Pijl steeg te Amsterdam heeft zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een achtervolging af gespeeld, welke geleid heeft tot de aanhouding van drie inbrekers, die op bezoek w.aren ge weest in een schoenenmagazijn aan de Dam straat. Zij waren daar binnengekomen via een be lendend perceel, waar een clichéfabriek is ge vestigd. Vandaar waren zij over het dak naar de schoenenzaak gegaan, waar zij een raam hadden ingeslagen. Op de eerste verdieping stonden naai' later bleek reeds honderd paai- schoenen en tachtig paar kousen klaar om meegenomen te worden. Het nachtelijke bezoek het was ongeveer half vijf Zaterdagochtend was echter door onwonenden opgemerkt, die de politie waar schuwden. Een zestal agenten ging onmiddellijk op onderzoek uit en de eerste greep, dien zij deden, was reeds raak: in de Pijlsteeg ont moetten zü één der daders, die in een jutezak 40 paar schoenen wilde wegbrengen. Verschillende agenten waren tegelijkertijd den schoenenwinkel binnengedrongen, doch de in brekers vluchtten over het dak naar een ma nufacturenzaak, waar zij door het dakvenster binnen kwamen. Ook hier zette de politie de achtervolging voort. En ten slotte liepen de die ven het waren er twee in de val.- Zij waren nl. tot de hal van de manufacturenzaak gevorderd doch daar werd hun de uitgang versperd door een ijzeren hek. Daarop legden zij zich in een bakfiets neer en hie-den zich slapende, toen de agenten hen vonden. Ook dit tweetal werd naar het politiebureau over gebracht en evenals de eerste arrestant voor- loopig opgesloten. DOODELIJKE VAL. Zaterdagochtend te negen uur is in de ijzer gieterij „De Globe" te Tegelen een doodelijk ongeluk gebeurd. De 28-jarlge ongehuwde B. Vogel uit Tegelen, die op een stellage geklom men was, vermoedelijk om deze van sneeuw te ontdoen, viel van een hoogte van circa 5 meter. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en overleed na eenige oogenblikken. SCHOEISELDISTRIBUTIE. Opnieuw wordt er rpet nadruk op gewezen, dat schriftelijke aanvragen voor schoenenbon nen niet in behandeling genomen of beant woord kunnen worden. Men dient zich van 9 tot 12 u. en van 14 tot, 17 u. te vervoegen aan het Distributiekantoor (ingang Wolsteeg) tot het afhalenvan een aanvraagformulier en de stamkaart van den belanghebbende mede te brengen. De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Leiden, 2 Februari 1942. 3515 OPWINDENDE OOGENBLIKKEN DOOR SPRINGEN VAN EEN AMMONXAK- CYLINDER. De politie te Hilversiirti werd Vrijdagavond laat verwittigd, dat in een perceel aan de Haven straat, waarin een slagerij van den heer A. v. d. H. is gevestigd, de leiding van een ammoniak- cylinder was gesprongen. De bewoners konden door de gevaarlijke dampen het huis niet ver laten. Onmiddellijk werd ook de brandweer ge alarmeerd, doch inmiddels togen een inspecteur en drie agenten, voorzien van gasmaskers, snel naar de plaats van het ongeval. De inspecteur slaagde er in mevrouw Vv d. H. door de dampen heen in veiligheid te brengen. Met behulp van een ladder konden van de bovenverdieping nu de drie andere inwonenden, een kind van twee jaar, een zoontje van $f jaar en een dienst meisje van negentien jaar uit de netelige positie worden verlost. Uit het onderzoek bleek, dat de leiding van dep cylinder, welke in dep kelder onder de keu ken lag en behoorde bij, de koelvriesinstallatie der slagerij, gesprongen was. Het oprulmings- werk nam geruimen tijd', in beslag. Gelukkig hadden de inwonenden, die by buren een veilig onderdak vonden, geen noemenswaardige na- deelige gevolgen opgeloopen. BUITENLANDSCH GEMENGD. LAWINES. Een reusachtige lawine heeft een deel van het Fransche dorp St. Colomban-de-Villars bedolven. Een hotel in het centrum,van het plaatsje werd verwoest. Drie personen werden levend begraven Door lawinenvorming zijn in de Fransche Al pen en in Opper-Savoyen verkeers- en spoor wegen dusdanig versperd, dat het verkeer op sommige plaatsen moest worden stilgelegd. In de nabijheid van hét plaatsje Gurtnellen, in Zwitserland, heeft een lawine een boeren hofstede vernield- Alle bewoners, drie volwasse nen en zes kinderen, kwamen daarbij om het leven. S. S S. te L. Jacob van Maerlant was een bekend Nederlandsch dichter (12351300). HIJ was de grondlegger van dé burgerlijke literatuur ln Nederland. Of deze naam thans nog ln ons land voorkomt ls ons niet) bekend Mej. L. te L- Met Inachtneming van den opzeggingstermijn kan zü ontslagen worden W. B. te K. Ook ai zilt ge ln clienst van twee maatschappijen geweest, kan toch het ont slag onbllljk geweest zijn. Dat niet onder Uw aandacht gebracht ls. dat ge ln dienst kwam bij een andere rhaatschappil. ls verder van geen be- tec:cnls. Dezerzijds ls zonder nadere toelichting niet te beoordeelen. of de zaak tot de bevoegd heid van den rechter behoort,. v. D te K. a. Z. De belasting bedraagt bU een zuiver inkomen van f.801.tarief groep I f. 44 Volgens de gegevens welke u verstrekt ls U niet belastingschuldig. WIJ adviseeren U nader Inlichtingen ln te winnen ]ter Inspectie der Di recte belastingen te Leiden. 2e afd. Mej. J. v. D. te K Indien U geen volledige boekhouding bezit, dan wojfdtl uit den omzet de bruto winst berekend. Het percentage ls ons niet bekend. Van de bruto winst worden de bedrljfs- of beroepskosten afgetrokken. OFFICIEELE OPENING EN LEZING. In de stadsgehoorzaal vond gistermorgen de officieele opening plaats van de tentoonstelling .Het Nederlandsche Katholieke Boek", die door de vereeniging Katholiek Leiden" is samenge steld en de eerste drie dagen dezer maand te bezichtigen ls. De voorzitter van het boekencomité, de heer Fr. Schneiders sprak een Inleidend woord, waarin werd vastgesteld deze tentoonstelling het stempel, het geestesmerk droeg van de Katho lieke cultuur. De waarde van deze expositie is niet alleen gelegen in de schoonheid en waar heid, doch ontleend haar waarde wezenlijk aan wat God verlangt. Hier komt de noodzaak tot uitdrukking dat wij ons dienen te beseffen, hoe ver wij nog van de werkelijkheid van ons leven afstaan. Namens den voorzitter van Katholiek Leiden, die na zooveel voor het tot stand komen van de tentoonstelling te hebben gedaan, nu door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. heette spreker de aanwezigen welkom, waarna het koor „Alma Mater" onder leiding van Willem Mizée ..Tuam Christe" van Hendrik Andriessen ten gehoore bracht. De heer Fr. Schneiders sprak vervolgens den dank der organisatoren uit, voor de bereidwil ligheid van prof. dr. Gerard Brom, een lezing ter geleide te willen' houden. Nadat het koor Alma Mater „Exsurge" van Hendrik Andriessen had uitgevoerd evenals „Tuam Christe" een fragment uit het nieuwe passiespel ,De veertien stonden", dat hiermede de eerste gedeeltelijke uitvoering in Nederland beleefde, kwam het woord aan prof. Brom. Spreker schetste de beginperiode van de Katholieke literatuur, die omstreeks het midden van de negentiende eeuw op een vry laag peil stond. In 1842 werd het blad „De Katholiek" in Katwijk voor het eerst uitgegeven en dit blad heeft eigenlijk een begin gemaakt aan de Kath. opvoeding in de omgeving van Leiden. Toch bleef de Kath. literatuur van gering belang, zoo- dat Kath, schrijvers in den eersten tyd nog niet lid konden worden van de Maatschappij voor Letterkunde. Pastoor Vogelenzang slaagde ten slotte erin, hierin te worden opgenomen. Alb, Thijm heeft eerst recht groot en invloed gehad als schrijver, uitgever en boekhandelaar, lederen dag van zijn leven werkte hij voor den langzamen groei Van de Katholieke lectuur en h)j was het, die Nuyens er toe bracht, zün Katholieke geschriften uit te geven. Sindsdien heeft de ontwikkeling zich langzamerhand door gezet. Thans is het punt bereikt, dat voor Katholieke literatuur niet alleen meer behoeft te worden uitgezien naar vertaalde buitenland sche werken. Zeer belangrijk achtte spreker, dat de Bijbel in den komenden tijd plaats dient in te nemen, die zij verdient.Mocht de huidige Jonge generatie er in slagen het misverstand dat over de Bijbel is ontstaan, uit den weg te ruimen en dit boek algemeen ingang te doen vinden, dan is hier mede een groote schrede gedaan op den weg naar de verwezenlijking van wat de Katholieke literatuur dient te zijn. Verheugend is het daar om, dat aan de Bijbel op deze tentoonstelling zulk een vooraanstaande plaats is ingeruimd. Spreker wekte de aanwezigen ten slotte op, zich een goede bibliotheek te gaan vormen. De openingsrede werd door den lieer Schnei ders uitgesproken. Deze zette uiteen dat de Katholieken op deze tentoonstelling kunnen leeren beminnen wat zij bezitten. Doch bovenal kunnen wij anderen op onzen geestesrijkdom attent maken en zoo de schatten'die wij bezitten ook aan anderen wegschenken. Groote dank Is daarom verschuldigd aan den prof. Brom, die bij deze expositie vele schoone gedachten mee gaf- Ook den heer Mizée werd voor diens voor treffelijke leiding van het kunstzinnige gedeelte van deze openingsplechtigheid dank betuigd. Spreker uitte woorden van erkentelijkheid tot allen die hun krachten gaven voor de totstand koming dezer expositie, met name tot den kunstschilder Lode Sengers, die de artistieke verzorging op zich nam. De plechtigheid werd besloten met een rond gang door de tentoonstelling onder leiding van pater Gideon Metzemaeker. JAARVERGADERING VAN „OUD-LEIDEN". Lezing van den heer R. van Royen. In het Oostersch Instituut aan het Rapen burg vond Zaterdagmiddag de jaarlijksche al- gemeene vergadering plaats van de vereeniging „Oud-Leiden", waarvoor ondanks de omstan digheden een redelijke belangstelling bestond. De voorzitter, prof. mr. H. A. Idema, heette in zijn openingswoord speciaal welkom den bur gemeester van Leiden, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, waarna alle aftredende bestuurs leden werden herkozen. Het jaarverslag, waar uit wij de voornaamste punten reeds in ons blad van Zaterdag vermeldden, werd gelezen door den secretaris, den heer A. Bicker Caarten, die dit verslag vergezeld deed gaan van een reeks lichtbeelden, betrekking hebbende op de be langrijkste werkzaamheden van de vereeniging in het afgeloopen jaar. De kascommissie bleek dé bescheiden van den penningmeester, den heer W. E. Rollandet, in orde te hebben be vonden, waarna deze het financieele beheer over het afgesloten vereenigingsjaar verant woordde. Tegenover f. 2109,21 aan inkomsten stonden f. 1658,87 aan uitgaven, hetgeen een batig saldo opleverde van f. 450,34. De gemeente-archivaris van Leiden, de heer R. van Royen, hield vervolgens een lezing over het archief van de bibliotheek Thysius en de lotgevallen van deze emigrantenfamilie om streeks 1600, Een aantal lichtbeelden van de in deze rijke verzameling aangetroffen handschrif ten leidde de lezing in. Interessant was het, op te merken, over welk een zeldzame nauwkeu righeid en netheid van hand kinderen indertijd beschikten op een leeftijd, waarop heden ten dage pas de eerste schreden worden gezet op het pad der schrijfkunst. Spreker behandelde voorts de algemeene le vensomstandigheden. waartoe uit de gegevens van deze Leidsche bibliotheek geconcludeerd kan worden. Het bleek, dat de fundeering voor een algemeene ontwikkeling in dien tijd dik wijls uit een groot aantal buitenlandsche reizen bestond door een grooter sebied dan de huidige studiereizen meestal bestrijken, terwijl toch de moeilijkheden en gevaren aanzienlijk talrijker waren Spreker gaf tallooze gegevens over de erva ringen van de leden van deze emigranten familie, die door het verloop van den 80-iarigen oorlog gedwongen was de wijk naar het buiten land te nemen, welke gegevens alle aan de in de bibliotheek aangetroffen correspondentie waren ontleend. De voorzitter sloot den middag met een dank woord voor de Interessante uiteenzetting. VEREENIGING VAN VOLKSTUINDERS. Door de gezamenlijke volkstuinders der tuin tjes gelegen op „De Meel" achter de Rijn- en Schiekade is in een vergadering onder voorloo- pige leiding van den heer A C. van der Woerd, in een der vergaderlokalen van café „Royal" overgegaan tot oprichting van een Vereeniging van Volkstuinders. De vereeniging telt op het oogenblik ruim 20 leden, maar men hoopt, dat ook de andere volkstuiniers zich sp~edi<* mPen aansluiten. Als leden van het dagelijksch bestuur werden gekozen de heeren A. C. van der Woerd, (voor zitter). M. Kuivenhoven, (secretaris), Evertsen- sfcraat 51, en Smit (penningmeester). VIJFDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. HET RESIDENTIE-TOONEEL. „De nacht in Zevenburgen" blijspel van Nikolaus Asztalos. Van dit aardig gegeven geldt zeker: al is de geschiedenis op zich zelf niet waar in de his torie is er n.l. niets van bekend z(j is toch goed gevonden en zij geeft een in algemeenen zin scherp beeld van het groote verschil tusschen keizerin Maria Theresla en haar zoon, keizer Jo sef De laatste, een boekenwurm van moderne richting die te veel buiten het echte leven staat, de eerste een hét menschelijk streven begrijpende vrouw, die durft aanpakken. Een liefdesavontuur wordt den keizer in de schoenen geschoven, waaraan hij part noch deel heeft. De keizerin meent er zelfs reden tot blijd schap in te vinden, daar er uit zou blijken, dat haar zoon toch niet zoo is afgestompt voor men- scheljjke gevoelens, al is het avontuur niet be paald „vorstelijk". Het blijkt evenwel een spel van vergissingen te zijn, dat echter toch doet uitkomen, dat keizer Josef toch niet „geheel van hout" is. Ten slotte komt alles natuurlijk op zijn pootjes terecht, zooals in een goed blijspel be hoort. Het op zich zelf ietwat frivole gegeven wordt vlot uitgewerkt en is goed tooneel geworden, dat aangenaam bezig houdt, al gaat het niet diep. Door dit laatste ls een licht tempo ten zeerste gewenscht en de regie van mevr. Bets Ranucci- Beckman heeft het daaraan niet laten ontbre ken. Voeg daarbij prachtige costuums uit dien tijd en goede decors, dan begrijpt men, dat dit spel, kijkspel als het tevens is, een aangenamen indruk heeft achtergelaten. Fie Carelsen geeft een kostelijke keizerin, vol fijne humor: zij beheerscht telkens het tooneel met guitige accenten vol warme menschelijkheid. Bob Oosthoek als keizer Josef past zich als tegenspeler daarbij krachtig aan Voorts moet Mleke Flink geprezen worden als de weduwe, waarom het avontuur draait, te meer, waar zij deze rol moest overnemen van Enny Meunier. Zfj heeft zich kranig van haar taak gekweten en ditzelfde geldt voor Paul Steenbergen als des keizers adjudant, de tweede deelgenoot van het avontuur. In kleinere rollen voldoen Piet Bron, Stine Lerou en Henk van Buuren, zoodat een knap geheel is verkregen. Het herhaalde applaus bewees overtuigend, dat de voorstelling ten zeerste in den smaak is ge vallen. B. W) Menkhorst. JAARVERGADERING VAN DEN OUDERRAAD Onder groote belangstelling is gisteravond in de Medusaschool de jaarvergadering van den Ouderraad bij het openbaar onderwijs alhier ge houden. De voorzitter, de heer H. G. Blote, opende met een welkomstwoord. De secretaris las het verslag van wat in het afgeloopen Jaar door den Ouder raad en de Oudercommis$ies tot stand is ge bracht. De voorzitter bracht dank aan den se cretaris, den heer A. Verlint, waarna de pen ningmeester, de heer L. Favier, een uitvoerig verslag van den stand der kas deed. De kascom missie betuigde haar erkentelijkheid voor diens accuraat beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Verlint en H. Klom, werden herkozen: in een vacante plaats werd voorzien door den heer L Timmer. De heer W. Nieuwhof Sr., secretaris der N.O. R.O.L.O., was verhinderd een causerie over „Lei den in lijden" te houden, In plaats daarvan gaf de heer A. Verlint een uitvoerige uiteenzetting over den te houden propaganda-avond. Nadat van de rondvraag geen gebruik was ge maakt, sloot de voorzitter de vergadering. VEREENIGING VAN VRÏJZ.-HERVORMDEN Jaarvergadering. De vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Leiden-Oegstgeest en Omstreken heeft Zaterdag in het Vrijz.-Chr. Federatiehuis haar jaarver gadering gehouden. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaar verslag bleek dat hét aantal ledei? in 1941 met drie is verminderd en het aantal begunstigers met dertien is vermeerderd. Op 31 December '41 bedroeg het totaal aantal leden en begunstigers 839. De rekening van den penningmeester Kloot met een tekort. In de plaats van de aftredende, niet herkies-, bare bestuursleden de heeren J. C. van Eek en F. J. de Jong, werden respectievelijk gekozen mevr. Lanz en de heer F. C. de Graaf. De pen ningmeester, de heer M. A. M. van Fraassen, werd vervangen door den heer H. J. M. Vrolijk. PROPAGANDA-AVOND „ORDE VAN GOEDE TEMPELIEREN." Het drankgebruik heeft veel leed en ellende over de wereld en in menig gezin gebracht. Doch de Orde van Goede Tempelieren bestreed het sinds lange jaren met dikwijls veel succes. Ook nu gaat zij krachtig met haar actie voort en de af deeling „Leiden Vooruit 53" belegde in de zaal van Schuttershof een goedbezochte pro- paganda-avond, waarin de heer J. H. Antonisse uit Amsterdam het woord voerde, nadat de voorzitter de heer H. Zunderman een openings woord had gesproken, waarin hij opwekte tot den strijd voor het Blauwe Ideaal. Ook hadden zich reeds doen hooren het „Leidsch Salonorkest" onder leiding van den heer J. Plu, de guitaarspelers „De Trekkers", terwijl de damesgymnastiekvereeniglng „Con cordia" en de goochelaar prof. Benko eveneens hun medewerking aan het gevarieerde program ma hadden verleend. De heer Antonisse besprak het ideaal op den achtergrond, het brengen van reinheid onder ons volk, zulks in verband met de drankbestrij ding. Met het drankgebruik staat het er thans gelukkig beter voor dan vroeger, maar er is toch nog veel drankleed. De bestrijding van het afcoholgebruik is nog steeds noodig en men moet trachten, hetgeen thans is bereikt, in „blijvende winst" om te zetten. Uitvoerig besprak spr. het streven, Neder land geheel „droog te leggen" en wekte allen op zich te beijveren voor het ideaal van een „drankvrij Nederland". Na de pauze volgde wederom het optreden van de bovengenoemde medewerkenden, waarna sluiting van dezen geanimeerden avond volgde door den heer H. Zunderman Jr. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Kunsthandel „Au bon Goüt", Gebrs. Spruyt, Gangetje 8. Leiden. Ven- nooten: H. Spruyt en J. C. Spruyt Leiden. Wijzigingen: Modemagazijnen „Maison Zur- loh" N.V., Breestraat 130—134, Botermarkt 16, Leiden. De N.V. is met ingang van 31 Dcc. 1941 in liquidatie getreden. Het bedrijf wordt voortgezet onder den naam: Maison Zurloh, door den heer L. J. H. Zurloh als eenig eige naar. Boekhandel „De Volharding", Voorstraat 18a, Katwijk a/Zee, hoofdzaak: Kapelstraat 10. Lisse. Het filiaal te Katwijk a. Zee is met ingang van 27 Jan 1942 overgegaan aan F. Haas. die deze zaak voortzet onder den naam: Boekhandel „Ds Volharding", F. Haas. Van der Vis pn Co.. Wijk B 22 (Rijn?veld). Alphen a'ei. Rijn. hnndclékwe°kerij. Voor den hendel aan particulieren wordt tevens gevoerd de naam: Kwcekerijen „Rozenweelde", Boskoop. N. V. Radiocentrale Ter Aar, Ter Aar. hoofd zaak: Prinsengracht 1129 Amsterdam. Het bedrijf is overgegaan aan de P.T.T. 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2