OORLOGSSCHADE msm LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 31 Januari 1942 f. 3.000.000.000 WflunhaïidVé Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS Japanners naderen Singapore De Verdedigingsoorlog Weg van strijd en succes Tot heden werd in Afdeeling A ASSURANTIE-BEZORGER! GEVEILDE PERCEELEN Italiaansch Weermachtsbericht Een eere-saluut aan de conducteurs AGENDA Winterhulp Nederland Tot op 18 K.M. doorgedrongen Verspreide berichten er niet in met hun problemen een verstandige oplossing te vinden. En wanneer een Britsche vorst-aartsbisschop tot God bidt. dat hij het bolsjewisme over Duitschland en over Europa moge zenden als straf, kan ik slechts zeggen: over Duitschland komt het niet, maar of het niet over Engeland komt, dat is een andere kwestie. Nu moeten zü mij, zoo ging Hitier voort, op grond van myn heelc geschiedenis, juist begrypen: ik heb eens een woord uitge sproken, dat het buitenland heelcmaal niet begreep. Ik zeide: wanneer de oorlog dan al onvermijdelijk is, dan wil ik hem liever voeren, niet omdat ik naar dezen roem ver lang (ik doe hier gaarne afstand van mijn roem, dat is in mijn oogen heelemaal geen roem, mijn roem zal. wanneer de Voorzie nigheid mij in het leven houdt, eens toch in de groote werken des vredes bestaan, die ik nog denk te scheppen), maar omdat ik geloof, dat wanneer de Voorzienigheid het dan al zoo beschikte, dat deze strijd volgens den onnaspeurlijken wil dezer Voorzienig heid, moest worden uitgevochten, dat dan inderdaad ik de Voorzienigheid slechts kan bidden mfj den last van dezen strijd toe te vertrouwen. Ik wil dien last dragen en voor geen verantwoordelijkheid terugschrik ken. Ik wil iedere verantwoordelijkheid dragen, zooals ik die tot dusverre gedragen heb. Ik weet. dat dit volk mij vertrouwt. Het Duitsche volk mag echter ook van één ding overtuigd zijn: een 1918 zal, zoolang 1 ik leef, niet gebeuren. Ik zal nooit deze vlag laten neergaan. Hitier ging verder, terwijl bij het noemen van ledereh bondgenoot uiterst krachtig applaus klinkt, ik verheug mij, dat bij onze soldaten thans zoovele bondgenooten zijn gekomen, In het Zuiden Italië, heelemaal in het Noorden Finland en daar tusschenin al de andere na ties, die eveneens haar zonen naar het Oosten zenden: Hongaren Slowaken. Kroaten, Span jaarden, Belgen, ja zelfs Franschen nemen deel aan dezen strijd en bovendien de vrijwil ligers der Germaansche staten uit het Noorden en uit het Westen. Het is reeds thans een oorlog van Europa en ten slotte in het Oosten als nieuwe bondge noot, die een zekeren heer zijn belachelijke phrases reeds heeft afgeleerd: Japan- Over den oorlog zelf wil ik weinig spreken. Kier spreekt reeds de geschiedenis. 1939, de af rekening met Polen, 1940 Noorwegen en Frank rijk en Engeland, Nederland en België. 1941 eerst de Balkan en toen eindelijk de staat, waarvan de heer Cripps nog slechts enkele dagen geleden in zijn praatzucht verzekerd heeft, dat hij zich reeds jaren heeft voorbereid op den strijd met Duitschland. Ik wist dat op het oogenblik, waarop het mij duidelijk was. dat hier een valsch spel gespeeld werd. toen ik vernam dat Churchill reeds in zijn geheime zit tingen gewezen had op den nieuwen bondge noot. op het oogenblik, waarop hier in Berlijn Molotof afscheid nam onder de auspiciën van zijn mislukte eischen. die ik niet kon inwilligen En ook hier ben ik het lot dankbaar, dat het mij geplaatst heeft aan het hoofd van het rijk en dat mij veertien dagen of drie weken eerder tijd vergund zijn geweest om den eersten stoot toe te brengen. Wij hebben dat ook in Oost-Azië beleefd. Wij kunnen Japö,n slechts gelukwenschen, dat het in plaats van nog lan ger te marchandeeren met de leugenachtige subjecten, kort cn krachtig heeft toegeslagen. En nu strijden sedert 22 Juni onze soldaten in het Oosten een strijd, die eenmaal in de geschiedenis opgeteekend zal worden als een heldenlied van ons volk. Ter zee zullen onze duikbooten datgene te schande maken, wat Roosevelt in zijn voornemen had. Hij had het voornemen door steeds nieuwe verklaringen betreffende Amerikaansche souvereine gebieden het Duitsche duikbootwapen geleidelijk van den oceaan te verdringen en op een heel kleine ruimte te houden, die door de Britsche zee- strijdkrachten beschermd had kunnen worden. En dat was ook de reden van het achteruit gaan der cijfers van tot /iiiken gebrachte schepen, niet de mmder goede kwaliteit of het afnemende aantal duikbooten. Integendeel, dit ls ontzagiyk toegenomen. Gy zult begrijpen, zoo zelde Hitier. verwyzende naar deze verklaringen van Roosevelt, dat het voor my steeds een overwinning was af te wegen of ik nu aan deze leugen en dit bedrog een einde moest maken dan wel, om der wille van den heven vrede, mij een nieuwe beperking moest laten oDleggen Het optreden van Japan heeft ons van zorg bevrbd. Thans zuUen zij convooien noodig hebben op alle Oceanen der wereld en nu zullen zij zien, hoe onze duikbooten werken. Welke plannen zij ook mogen hebben, wij zyn voor alles bewapend van het Noorden Uit aan het Zuiden, van de kust tot aan het Oosten. Wy staan pal. En waar wij staan, zullen wy geen duim breed van den bodem zonder strijd prys geven. En wanneer wü een duimbreedte opgeven, wordt onmiddellijk opnieuw aangevallen. Wy zijn gelukkig sinds gisteren te weten, dat genfral" oberst Rommel met zijn dappere Itallaansche en Duitsche pantsersoldaten op het oogenblik. waarin zij geloofden hem te hebben verslagen, onmiddellijk rechtsomkeert maakte en hem te rugsloeg. Zij zullen dat zoolang beleven, totdat deze oorlog met onze overwinning geëindigd zal zijn. Hierbij komt onze luchtmacht, haar roem ls onvergankelijk. Wat zji gepresteerd heeft bi een heldendom, dat men door onderscheidingen niet genoeg kan waardeeren. En achter onze wapens waarvan de Fuehrer in het bijzonder weer de infanterie roemde staat een reusachtige ver- keersorganisatie. Zij allen werpen zich in den strijd en zullen ook de zwaarste opgaven oplos- sen Want het is vanzelfsprekend: gemakkelijk was het overgaan van een bewegingsoorlog naar een verdediging in het Oosten niet De verdedi ging heeft ons niet de rust opgedrongen, na gewezen te hebben op de moeilijkheden die een vorst tot 45 graden voor de gevechten der troe pen van Duitschland en de bondgenooten in het Oosten met zich mede bracht, verklaarde de Fuehrer: op dit oogenblik, waarop deze moeilijke overgang noodzakelijk was, heb ik het als miin taak beschouwd de verantwoordelijkheid hier voor op mijn schouders te nemen. Ik wilde nog dichter bij mijn sol daten staan en ik wü hun thans verzekeren: ik weet. wat gü presteert, doch ik weet ook. dat het zwaarste achter ons ligt. De winter was de groote hoop van den vijand in het Oosten De winter zal deze hoop niet in vervulling doen gaan. In vier maanden waren wij bijna tot Mos kou en Leningrad opgerukt, vier maanden van den winter zijn thans voorbij. De vijand ls op enkele plaatsen enkele kilometers vooruit ge komen en heeft daar hecatomben bloed en menschenlevens geofferd. Dat kan ons onverschillig laten, doch over enkele weken zal de winter in het Zuiden re®ds ten einde zijn en daarna zal ook verder in het Noorden het voorjaar komen. Het uur zal ko men waarop de grond weer hard en stevig wordt en waarop wij den vijand zullen verslaan, want dat kan ik zeggen: de soldaat in de voorste li nies beseft zijn torenhooge superioriteit tegen over de Russen Hen, met de Russen te verge lijken zou een beleedlging zijn. Het beslissende is alleen dat de overgang van den aanval tot de verdediging gelukt en ik mag zeggen, zij is gelukt Dit front staat en achter dit front staat thans een Duitsch vaderland, dat het waardig is Ik heb onlangs, toen ik inzag, dat datgene, wat was voorbereid, om bescherming te bieden («gen de vorst, nog lang niet voldoende was, een appel tot het Duitsche volk gericht. Dit appel was een stemming. Wanneer de anderen van de mocratie praten: hier is de ware democratie. Zij heeft zich getoond in deze dagen toen een ge heel volk vrijwülig gaf. Ik kan op dezen dertigsten Januari slechts één ding verzekeren: hoe dit jaar zal afloo- pen weet ik niet. Of dan de oorlog voorbij zal zijn, weet ik niet, doch één ding weet ik. Waar de vijand ook opduikt, wy zullen hem in dit jaar weer verslaan precies als tot dusver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. Wij mogen niet eens een j vergelijking maken met den tijd van Frcde- rik den Groote. Frederik de Groote moest tegen een overmacht strijden, die wel haast verpletterend was. Wij hebben het sterkste leger der wereld en de sterk ste luchtmacht ter wereld. Wij hebben een vij and voor ons, die misschien numeriek sterker kan zijn, doch wij zullen in het voorjaar nume riek aan hem gelijk zijn. Wij zullen hem dan met de wapens weer verslaan Dan komt weer enze tijd. Voor alles echter: Wij hebben thans bondgenooten Wij leven ook thans niet meer in den tijd van den wereldoorlog. Wat Japan alleen in het Oos ten presteert, is in het geheel niet te schatten. Ons blijft geen andere weg dan de weg van den strijd en de weg van het succes. Hij kan moeilijk of makkelijk zijn, hij is nooit moeilijker dan de gevechten van onze voorouders. Het gebed van den aartsbisschop, die wcnscht, dat Europa door het bolsjewisme gestraft wordt, zal niet in vervulling gaan. Doch het volgende gebed zal in vervulling gaan: God geef ons de kracht, opdat wij voor ons volk. onze kinderen en kindskinderen de vrijheid behouden en niet alleen voor ons Duitsche volk, doch ook voor de andere volken van Europa, want het is een oorlog voor geheel Europa en zoodoende werkelijk voor de gehcele mcnschhcid. Het Sportpaleis te Berlijn, waarin reeds zoo dikwijls sinds de jaren na het overnemen van de macht, groote betoogingen zijn gehouden, stond gisteren geheel in het teeken van de ko mende plechtigheid. De groote ovale propvolle ruimte was versierd met de kleuren van het Duitsche rijk en zijn bondgenooten. Op de eerste rijen voor het spreekgestoelte hadden bijna alle ministers, rijksleiders, de generaliteit, alsmede de eeregasten der verbonden naties en gewon den der Duitsche weermacht plaats genomen. Onder een geweldig gejuich besteeg de Fuehrer, nadat dr. Goebbels enkele inleidende woorden had gesproken, het spreekgestoelte. Toen de Fuehrer zijn rede, welke bijna twee uur had geduurd, had uitgesproken, klonk mi nutenlang een geweldige ovatie, waarna ge meenschappelijk de volksliederen werden gezon gen. Het geheele Duitsche volk heeft aan de radiotoestellen gezeten en deze groote betooging medebeleefd. (D.N.B.) ONDERLINGE IVERZEKERING MAATSCHAPPIJ GEVESTIGD TE S-GRAVENHAGE BESTUUR: L G F E. VAN HEIDEN TUCKEg A. A. B BÖCKER, Mr. I. J MONTUN. N. J. GROBBEN, F. E. EVERS der maatschappij verzekerd voor omvattende meer dan 300.000 objecten. In Afdeeling A. worden verzekerd nor male risico's tot f. 50.000.per object, zooals opstallen, inboedels en inven tarissen van woon- en winkelhuizen, boerderijen, e.dv verder gewassen, paarden en vee, bosschen enz., echter géén fabrieken, publieke opslagplaat sen, enz. enz. Glasschade is inbegrepen, pension en verhuiskosten desgewenscht tot f. 1000.mede te verzekeren. Per halfjaar ls verschuldigd een voor schotheffing van f. 1.per f. 1000 verzekerd bedrag (minimum f. 5. en, bij groote schade, een naheffing zoo noodig tot f4.per f. 1000 verzekerd bedrag. Voor inboedels boven f. 20.000.bedragen de heffin gen over het meerdere resp. f. 1.30 en f. 6.— per f. 1000.— 3436 Schade-uitkeering binnen 2 maanden na afloop van ieder halfjaar. VRAAGT INLICHTINGEN BIJ UW fco Ten overstaan van notaris mr. H. M. A. Coe- bergh, te Leiden: Het huls en erf Oude Singel 62 ln bodf 4650. kooper de heer N. J. Moonen q.q. te Leiden voor f. 5150. De werkplaats met afzonderlijke bovenwoning Utrechtsche Veer 2a in bod f 7500. kooper de heer E. v. Starkenburg q.q. te Oegst- geest voor f. 8200. Het huis met schuur en werk plaats te Oegstgeest Terweeweg 8 in bod f4500 kooper de heer A. J. van der Poel q.q. te Lei den voor f 4500. De huizen en erven met schu ren. stalling, garages en tuingrond te Hazers- woude aan den Groenendijk gem. A. 74. 76, 78, 80, 82, 84, 86, 88 en 90 in bod f. 19.600 kooper de heer J. Kukler q.q. te Oegstgeest v. f. 19.600. Ten overstaan van notaris A. Caland te Lei den: Het heerenhuis met tuin Apothekersdijk 22 in bod f13.000, kooper de heer E. van Starken burg q.q. te Oegstgeest voor f14.100, Het hee renhuis met tuin Hooge Rijndijk 152 in bod f. 7200, kooper de heer B. Godschalk te Oegst geest voor f7700. Het heerenhuis met tuin Hoogewoerd 89 in bod f. 11.000, kooper de heer L. F. Kruyt q.q. te Leiden voor f. 11.000. Het pakhuis Wielmakersteeg 5 in bod f. 3050 is niet gegund. Het winkelhuis met afz. bovenwoning Groenesteeg 47 is niet afgeslagen. Het huis met afzonderlijke bovenwoning Zonneveldstraat 16- 16a in bod f 8600. kooper de heer B. Godschalk te Oegstgeest voor f. 8825. Het huis Oude Rijn 21 in bod f .5700. kooper de heer C de Munnik q.q. te Leiden voor f 5700. Het huis met afz. bo venwoning Oude Rijn 158/150 in bod f. 4300, kooper de heer D. N. A, van Wijk q.q. te Was senaar voor f.4304. De huizen Voldersgracht 37 Imp. Parker Service. Beari, Damrak. Amsterdam. Het 608ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Bij de gevechten, die tot de reeds in een extra-bericht gemelde verovering van Benghasl hebben geleid, werden talrijke krijgsgevangenen gemaakt en een aanzienlijke bult. die nog ge teld wordt. Bij een aanval op een stelling in den Djzebel heeft een geheel Indisch bataljon zich aan onze troepen overgegeven. Ofschoon de Duitsch-Italiaansche strijd krachten hinder ondervinden van regen en zandstormen, blijven zij druk oefenen op den vijand, die naar het Oosten terugtrekt, ach tervolgd en bestookt door de luchtmacht. Het afweergeschut van onze groote eenheden heeft twee Engelsche vliegtuigen neergehaald. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid hebben de bommenwerpers van de spil de actie tegen Malta voortgezet. Zij vielen met succes vliegvelden aan en beschadigden verscheidene geparkeerde vliegtuigen. Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijntabletten koker 60 cent Laxeertabietten doos 60 cent Alleen echtmet den:naam Mijnhard*. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter ken nis van belanghebbenden: le. dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de toelating, met 1 Maart a.s., tot de openbare lagere scholen aan: het Schuttersveld (tijdelijk Maresingel 54), de Duivenbodestraat, de Haverstraat, de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, de Medusastraat en de Boommarkt, gelegenheid zal worden gegeven aan die scholen tot en met 6 Februari e.k„ geduren de een kwartier vóór den aanvang van de ochtend- en middagschooltijden; 2e. dat bij de inschrijving het bewijs van ge- boorte-mschrijving moet worden getoond; 3e dat de kinderen vóór 1 April a.s. den leef tijd van ZES JAAR moeten hebben bereikt. De Burgemeester. STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRYEN. Leiden, den 31sten Januari 1942. 3461 SCHOEISEL VOOR ABNORMALE VOETEN. In het vervolg zal schoeisel voor abnormale voeten, dus schoeisel, dat op medische gronden noodzakelijk moet worden geacht, alleen ver krijgbaar worden gesteld op een speciale vergun ning. Om deze te verkrijgen moet een aanvraag formulier MD 117 aan de schoeiselafdeeling van het Distributiekantoor worden afgehaald, in duplo ingevuld en weer terugbezorgd of terug gezonden worden. Het Distributiekantoor kan deze aanvragen slechts in behandeling nemen, wanneer hij in het bezit is van een formulier MD 29 afgegeven door Dr. M. D. Horst. Directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst, Nieuwe Mare 13a, of een zijner medewerkers. Alvorens zich naar het Distributiekantoor te begeven wende zich men dus eerst tot den Gemeente lijken Geneeskundigen Dienst (spreekuur Vrij dags van half drie tot half vier). Leiden, 31 Januari 1942. 3453 De Burgemeester van Leiden, STEVENINCK. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen aan de Gortestraat, de Atjehstraat en het Elisabethshof tot en met 6 Februari e.k. gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen gedu rende een kwartier vóór den aanvang van de ochtend- en de middagschooltijden. De kinderen moeten op 1 Maart a.s. den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. De Burgemeester, STEVENINCK. De Gemeentesecretaris, VAN STRIJEN. Leiden, 31 Januari 1942. 3462 let speldjes en kruisjes met 'luistercrjm >agnes en sabotage, dient ons vaderland i e t. Gen goed vaderlander doet zijn pl id de gelederen van het Vrijwllllger^ieglon Nederland Koninginnegracht 22 te 's-Gra .enhage. en 35 te zamen in bod f. 1400, zijn niet gegund. Grond met opstallen Oranjegracht 105 in bod f 200. kooper de heer B. J. Huurman te Leiden voor f. 201. Het huis met verdere opstallen en tuin te Zoeterwoude H. Rijndijk F 202, 203 in bod f. 5000, kooper de heer B. Godschalk te Oegstgeest voor f. 5150. De huidige omstandigheden stellen hooge eischen aan allen, die werkzaam zijn bij de openbare middelen van vervoer. De treinen, trams en autobussen, waarvan de laatste in de afgeloopen dagen meermalen den strijd hebben moeten staken, rijden zeer onregelmatig, het geen groote opeenhoopingen van het publiek bij de stations en halteplaatsen en daardoor nieuwe vertraging tengevolge heeft. De passagiers mop peren over het langdurige wachten en klagen over de overvolle trams, waarin slechts een heel klein deel der reizigers er in slaagt een zitplaats te veroveren. Het is ons de laatste dagen opgevallen met welk een onverstoorbaar optimisme en met welk een bewonderenswaardige blijmoedigheid de tramconducteurs hun onder dergelijke omstan digheden bijzonder moeilijke en ondankbare taak vervullen. Zeker, het gebeurt wel eens. dat hun overvuld voertuig met den besten wil van de wereld geen plaats meer biedt aan hen. die op de vluchtheuvels de komst van de tram afwachten, maar als er ook maar één klein gaatje in het gangpad of op de balcons vry is. dan stopt de tram toch en de conducteur wordt niet moede de stelling te verkondigen, dat er vele makke schapen in een hok gaan of wel, hfj noodt ironisch tot instappen onder het motto „er is plaats zè,t". Zelf bijna onwrikbaar vastgeklemd in de com pacte menschenmenigte, welke het traminterieur vult, roept hij naar achteren „Zijn ze d'r alle maal in?" en op het bevestigend antwoord van de randbevolking van het achterbalcon klinkt onverstoorbaar zijn „Rijen maar weer!" Hij trekt zich niets aan van het gemopper om hem heen, wringt zich in duizend bochten om zijn cliënten te bedienen, klaagt niet, wan neer zijn verkleumde handen moeite hebben om de dunne tramkaartjes af te scheuren en kijkt zelfs niet eens boos, wanneer een trampassagier zijn enkelreisje van 7 te cent betaalt met een bankbiljet van tien gulden! Werkelijk, een tramconducteur is in deze da gen een bijzonder mensch, waaraan velen van zijn cliënten een voorbeeld kunnen nemen. En daarom van deze plaats: een eere-saluut aan alle tramconducteurs!!! TENTOONSTELLING „HET NEDER- LANDSCHE KATHOLIEKE BOEK". In de Gehoorzaal. De Vereeniging „Katholiek Leiden" heeft het initiatief genomen tot het houden eener ten toonstelling, welke beoogt het Nederlandsche Katholieke boek als drager van de Katholieke cultuur in het middelpunt der belangstelling te brengen. Er heeft zich daartoe een tentoonstel lingscommissie gevormd onder voorzitterschap van den heer F. Schneiders, welke het voorberei dende werk heeft verricht en in samenwerking met den bekenden kunstschilder Lode Sengers, die het ontwerp voor de inrichting vervaardigde, de expositie heeft tot stand gebracht. Zij wordt gehouden in den foyer der Stads gehoorzaal, welke daardoor geheel in beslag wordt genomen en blijft gedurende de volgende drie dagen ter bezichtiging opengesteld. De expositie valt te onderscheiden in twee hoofdgroepen, te weten het Woord van God en het woord van den mensch. De eerste groep neemt feitelijk en symbolisch de belangrijkste plaats in, waarbij het hoofdaccent is gelegd op het woord van God door middel van de Heilige Schrift. Wij treffen daar ojn. diverse met de hand geschreven Bijbeluitgaven aan, een aantal incunabelen of wiegedrukken en enkele bladzij den uit het Breviarium Grimani, het getijden boek. dat Kardinaal Grimani in Venetië lietver- vaardigen en vervolgens naar Vlaanderen zond om het daar door kloosterlingen te doen illu- streeren In de aangrenzende afdeelingen, waarvan de inhoud door duidelijke opschriften en toepasse lijke teksten is aangegeven, vinden wij verder gedrukte uitingen uit Gods Woord, zooals dat wordt geopenbaard door de overlevering, de Kerk (catechese en apologie-», de levende en levenlooze natuur en door den mensch. Aan het andere zaaleinde zijn honderden boek werken opgesteld, betrekking hebbend op het antwoord van den mensch, zooals de geschiede- Schuttershof: Prop.-avond „Orde van Goed* Tempelieren. 7.15 uur nam. Stadszaal: Gymnastlekultvoerlng „Nieuw Brun- hilde". 7.30 uur nam. Volkshuis: Lezing van den heer H. C. Verkrufj- sen. 4 uur nam. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5% uur nam. Spr. de heer Tesselhof. Gerecht 10: Evangelieprediking te 7te u. n.m. Hoogl. Kerkgr. 46: Verlossingssamenkomst te 7 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5 uur nam. Marekerk: Sprekers G. H. L. Schouten en ds. J. J. Buskes over „Dienstplicht", 7 u. nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling „De nacht in Zevenburgen". 2 uur nam. Stadszaal (foyer)Tentoonstelling „Het Ned. Kath. Boek", 19 uur nam. Oegstgeest: (Geversstr. 13): Gem. Gods te te 10 uur voorm. en 3 te uur nam. Maandag. Schouwburg: Mij. voor Toonkunst, Solisten Feitkamp. Ketting en Stotyn, 7te uur nam. Stadszaal (foyer)Tentoonstelling „Het Ned. Kath. Boek", 1012, 35 en 79 uur. BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; alle leeftijden. Luxor-theater: „Strijdende Jeugd" Dagelijks te 2 en 8 uur nam. Zondag 27 uur doorl. voorstelling. Lldo-theater: „Mannen uit één stuk" V Dageiyks 7te uur nam. 's Zondags lte» 4te en 7te uur. Woensdags en Zaterdag matinee, 2.30 uur. Trlanon-theater: „Moederliefde" Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag van 26.30 uur doorloopende voorstelling. Casino: „Kora Terry" t. Dagelijks te 8 uur. Woensdag en Zaterdag ook te 2 uur; 's Zondags te 2, 4 te en 8 uur. Rex-tlieater: „Brand op den Oceaan" t. Dagelijks 2 en 8 u. nam. Zondag 26te uur doorloopende voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee)Zondags geslo ten. „Luchteskader Lüzow". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 31 Januari 20 uur tot Zaterdag 7 Februari 8 uur waargenomen door de Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. tel, 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060 Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apo theek voormalig Wilhelminapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag- moigen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Bockel, P. van Es; Flim, Kortmann, Lahr en Teeuwen. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door di*. H. Leemhuis, tel. 22030. Gironummer van de W. H. N. 5 553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenlging N. V. Amsterdam, Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. nis van.de kerk, ook in het eigen vaderland, de mensch als lid van Kerk, gezin en maatschappij en de geschiedenis van afzonderlijke menschen (heiligen, bekeeringsverhalen, romans, tooneel- werken en jeugdboeken). Ter gelegenheid van de officieele opening zal prof. dr. Gerard Brom morgenochtend een voor dracht houden over het Nederlandsche Katho lieke boek. Volgens een bericht van Domei hebben de Ja panners de plaats Koelai, achtien KM. ten Noorden van Singapore, veroverd. Daarmee is de laatste hindernis voor Johore Baroe gevallen. De Japansche troepen, zoo melde Domei verder, rukken thans over den breeden straatweg in de richting van Singapore op. Een andere Japansche afdeeling heeft na de inneming van Kloeang een operatie Noord- Oostwaarts in de richting van de kust onder nomen en daarbij Australische strijdkrachten omsingeld en vernietigend geslagen. DE ZUIDZEE-RAAD TE WASHINGTON. De Britsche berichtendienst meldt uit Mel bourne. dat het hoofdkwartier van den Zuidzee raad te Washington zal zetelen. UIT AMERIKA. De marine-commissie van het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen te Pearl Harbor, met 14 tegen 6 stemmen af gewezen. (D.N.B.) Stimson. de Amerikaansche minister van oor log. heeft volgens een bericht van United Press uit Washington bekend gemaaKt, dai voor de Amerikaansche strijdkrachten van leger en ma rine op Hawaii, in de zone van het Panama kanaal. in het Caraibische gebied en in Oost- Azië een gemeenschappelijk opperbevel is inge voerd voor elk van deze gebieden. Voorts heeft hij bekend gemaakt, dat de nieuwe opperbevelhebber der Amerikaansche vloot in de Stille Zuidzee, admiraal Nimitz, be last is met de verdediging van Hawaii. (D.N.B.) De Amerikaansche minister van oorlog. Stim son, heeft medegedeeld, dat dit jaar ongeveer 175.000 negers in het Amerikaansche leger zul len worden opgenomen. Bovendien zal nog een tweede negerdivisie worden gevormd. (D.N.B DE STAATSBURGERS VAN DE MOGEND HEDEN VAN DE «PIL IN .DE VER. STATEN Het D.N.B. meldt uit Genève: In de Veree nigde Staten heeft general-attorney Biddel be paald, dat alle staatsburgers van de mogend heden van de spil San Francisco en Los An geles, die tot bijzonder belangrijke zones zijn verklaard, per 27 Februari dienen te verlaten. De andere 27 gebieden, die het departement van oorlog tot verboden zones heeft verklaard, zul len Vrijdag worden bekend gemaakt. Biddel verklaarde voorts, dat dit de eerste is van talrijke maatregelen, die tegen de staats burgers van de mogendheden van de spil ge nomen worden, doch hij kon niet zeggen, waar heen deze vijandelijke staatsburgers zich thans dienen te begeven. JAPANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DECOUX. Officieel wordt medegedeeld, dat de tenno tien gouverneur-generaal van Fransch Indo china, vice-admiraal Jean Decoux. die tevens gouverneur-generaal is van alle Fransche ge bieden in het gebied van de Stille Zuidzee, iheeft onderscheiden met de orde van verdien sten m$t het grootlint van de Rijzende Zon als teeken van waardeering voor zijn verdiensten ter bevordering van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen Japan en Fransch Indo china. (D.N.B.). BONDGENOOTSCHAP TUSSCHEN ENGELAND, SOVJETUNIE EN IRAN ONDERTEEKEND. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het bondgenootschapsverdrag tusschen Engeland, de sovjet-unie en Iran gisteren in Teheran onder teekend, In artikel 1 van het verdrag wordt vast gelegd. dat de geallieerde mogendheden de on aantastbaarheid van het gebied, de souvereini- teit' en de politieke onafhankelijkheid van Iran zullen respecteeren. Artikel 3 verklaart, dat de geallieerde mogendheden Iran zullen beschermen tegen lederen aanval. (A.N.P.). SABOTAGE IN ZUID-AFRIKA. Naar de Exchange Telegraph meldt omtrent sabotage in Zuid-Afrika zijn in Kaapstad alle leidingen van de Victoria electriciteitsmaatschap- pij stilgelegd Een groot aantal hooge masten is door dynamiet opgeblazen. De centrale, die in I de nabijheid van Johannesburg ligt en een stroom opwekt met een spanning van 200.000 volt kan tijdelijk niet werken. In bet Westelijke ge bied zijn vier leidingen van 80.000, resp. 32.000 volt getroffen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. (D.N.B.). 2—1

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 2