Herdenking door den Fuehrer van de machtsovername 82sfe Jaargang ZATERDAG 31 JANUARI 1942 No. 25106 Hervatting van den oorlog in het Oosten in het voorjaar Verduisteren: ïüindstrijd tot de gemeenschappelijke zege Dezelfde drijfkrachten Engeland de oorlogshitser De leugens van Wilson 18.25 uur 9.21 uur 18.27 uur 9.20 uur Hitlers eerste optreden Schaduw en licht EERSTE BLAD Naar de macht Italië en Japan als bondgenooten LEIDSCH DAGBLAD Directeur! 3. W Hennv Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lyneni - Glronupimer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl/7erv.: K Been Lelden De betooging van gisteren ter gelegenheid van den verjaardag van het overnemen dei- macht door het nationaal-socialisme, is inge leid door rijksminister dr. Goebbels, die den Fuehrer verwelkomde. De overwinning, zoo zeide hij ter herinne ring aan den toenmaligen dag, was voor ons een zaak van geloof en wel van geloof in uw persoon. Thans staat het geheele Duitsche volk, aan het hoofd zijn weermacht, in den strijd om de verdediging der verworvenheden van onze revolutie van de veiligheid van het rijk en van het levensgebied der natie. Wat toen een zaak van het geloof was. de over winning, dat is thans een zaak der zekerheid geworden. De Fuehrer begon met een blik op het ver leden, ten einde zich „weer eens bezig te hou den met de fundamenten van 9ns bestaan, onze ontwikkeling en onze overwinning Wij hooren thans, zoo ging hij voort, zeer vaak de opmer king, dat deze oorlog eigenlijk de tweede we reldoorlog is. Men Identificeert dus dezen strijd met den eersten, dien zelf nog voor het grootste deel als soldaten mede beleefd hebben. En dat is niet alleen juist in dien zin, dat ook deze strijd thans werkelijk byna de geheele wereld omvat, maar het is nog veel juister, wanneer men bedenkt, dat het gaat om dezelfde doelstellingen, dat de zelfde krachten, die den eersten wereld oorlog hebben doen ontstaan, verantwoor delijk zijn voor den tegenwoordigen en dat deze krachten en machten dezelfde doel stellingen nastreven, die Indertijd in den kern der zaak de bedoelingen van hun strijd vormden. Het zijn niet alleen dezelfde oorzaken, maar het zijn vooral ook de zelfde personen. Ik mag daarbij met trots zeggen, dat daaiop een uitzondering wordt gevormd, juist door de staten, die thans als bondgenooten worden be lichaamd door het Duitsche rijk, Italië, Japan enz. Want één ding kan niemand tegenspre ken n.l. dat wel Churchill reeds voor 1914 een van' de gemeenste oorlogsophitsers van den toenmaligen tijd was dat Roosevelt toentertijd ae kleine man is geweest van president Wilson, dat de kapitalistische mannen van thans ook toen reeds het gewicht van him invloed in de waagschaal geworpen hebben voor den oorlog, terwijl omgekeerd niemand kan bestrijden, dat wij volkomen onschuldig geweest zijn aan den oorlo» van toen Wij waren allemaal slechts heel kleine soldaten. Het zijn dezelfde drijf krachten, die de schuld droegen aan den eer sten wereldoorlog en die thans ook voor den tweeden wereldoorlog verantwoordelijk zijn. Het toenmalige Duitschland was een monarchie, dus geen socialistische dictatuur. Het was democra tisch, dus geen nationaal-socialistische staat. Het was parlementair, dus niet wat het tegen woordige Duitschland is. Er moeten dus motie ven zijn. die niet gelegen zijn in den staats vorm, die toen en thans wederom geleid hebben tot den aanval van die krachten, ofschoon zij in beide gevallen voorgeven, dat het de staats vorm is. Het zijn andere motieven, die hen reeds toen den oorlog tegen het Duitsche rijk in gebracht hebben. Toen was Engeland de voornaamste ophitser in dien strijd het Enge land. dat in den loop van 300 jaren alleen door geweld en door een enkele reeks van bloediee oorlogen ongeveer een kwart van de geheele oppervlakte der aarde aan zich heeft onder worpen. Om deze verovering der wereld, deze onderdrukking der volkeren te beveiligen, heeft Engeland er naar gestreefd in Europa het Z-g evenwicht van krachten in stand te houder, dat wil dus zeggen er naar te streven, dat, geen enkele Europeesche staat boven een ze kere mate uit in kracht zou kunnen toenemen en misschien daardoor zou kunnen opstuur tot een leidende rol in Europa. Wat. zï1 wilden. nat was het versplinterde Europa, het mn^rmk verdeelde. Om dit doel te bereiken, heeft En geland ook in Europa den eenen oorlog na d°n anderen gevoerd. De Fuehrer schilderde vervolgens hoe Enge land om der wille van de instandhouding zij ner suprematie achter elkander Spanje Ne derland. en, met. behulp van geheel Europa, ook Frankrijk heeft bestreden. Voortgaande zeide bij o.m.: dan geloof den de Engclschen ook eens in Duitschland den factor te moeten zien, die Europa wel licht zou kunnen vereenigen. Thans begon een strijd tegen Duitschland. niet uit liefde tot de volkeren, maar uit het meest eigen, meest nuchtere belang. Daarachter stond dat eeuwige Jodendom, dat weet te verdie nen aan en winst te maken uit iederen strijd tusschen de volkeren. Het is der halve steeds de drijfkracht geweest ter ver wekking van onrust onder de volkeren. Toen in 1914 voor de eerste maal een wereld coalitie tegen het toenmalige Duitsche rijk bij eengebracht moest worden, had men daarvoor een paar motiveeringen. Men zeide toen, dat Duitschland vrij moest worden, ten eerste van zijn keizer. Men zeide verder, dat het het mili tarisme was. dat het Duitsche volk ongelukkig maakte en bedrukt. Ten slotte zeide men, dat er heelemaal een einde moest komen aan den oor log, dus oorlog aan den oorlog. Het zou wonder baarlijk geweest zijn, wanneer Engeland de wereld in afschuw voor den oorlog zou zijn voorgegaan door de resultaten van zijn oorlogen vry te laten en weer ter beschikking te stellen van de overige wereld. Maar onder het „oorlog aan den oorlog" verstond men in Engeland iets anders, n.l, den oorlog tegen Europa, tegen de mogelijkheid het om-echt in deze wereld nog eenmaal weer goed te maken. Twee doelstellingen dus: de macht aan den- gene, die de macht heeft, en iedere macht weg van hem, die haar niet heeft. Het is ongeveer zoo. zooals in het binnenlandsche politieke leven vele lieden zeggen: wij willen geen verandering in de maatschappelijke orde. wie rijk is, moet rijk blijven, wie arm is. moet arm blijven. Zoo als het gegeven is en gewild en zooals het gewild is zoo moet het blijven en de mensch mag niet in opstand komen tegen datgene, wat gewild is, omdat het gegeven is. Daartegenover kent gü onze nationaal-socialls- tische opvatting. Wij zien in iederen toestand en op ieder oogenblik van de wereldgeschiedenis het resultaat van een zich nooit onderbrekend levensproces en het is onmogelijk op een bepaald oogenblik te zeggennu houdt dit ontwikkelings proces op. Veeleer ligt het in de natuur der ont wikkeling van alle dingen, dat iedere sterilisatie van dit levensproces moet leiden tot een afster ven. Het slagwoord: „oorlog aan den oorlog" is dus een volkomen leugenachtig parool geweest. De feiten bewijzen, dat op het oogenblik, waarop de oorlog teneinde was, de voorwaarden voor nieuwe oorlogen geenszins uit den weg konden worden geruimd, evenmin als de Instrumenten voor het voeren van nieuwe oorlogen. Het zou een prachtig gebaar geweest zijn, wanneer na de ontwapening van Duitschland ook Engeland, Amerika en Frankrijk zouden hebben ontwapend. Wij hebben hen zoo vaak vermaand, tijdens de republiek van Weimar gevraagd, later geëischt, dat zij dat zouden doen. Maar de oorlogen gingen voort. Alleen voor den eenigen verslagene, het Duitsche volk, scheen het onmogelijk zijn bestaan in deze wereld nog eenmaal te zijnen gunste te veranderen. Men streed toen met gelijke methoden als thans. Men voerde eerst den strijd in den vorm van het samenbrengen van coalities. 'Churchill heeft jarenlang door zijn voorgangers garantie beloften laten aanbieden. Hij geeft thans zelf toe. dat de Engelschen heelemaal niet in staat ge weest zouden zijn alleen te strijden. Maar zij hebben de Oostzeelanden gegarandeerd, zij heb ben de Balkanlanden gegarandeerd. Aan iederen staat verklaren zij, dat Oroot-Brittannië met heel zijn macht achter hen zou gaan staan. Hun methoden zijn ook verder dezelfde gebleven: be loften aan a> de lichtgèloovlgen, kleingeloovlgen of dommen die er in wilden vliegen, verder hun poging om zooveei mogelijk met het bloed van anderen de eigen belangen te laten vertegen woordigen Steeds weer moet men bedenken dat het Britsche wereldrijk ln vierhonderd Jaren nauwelijks tien procent van het bloed in tal- loozen oorlogen heeft moeten vergieten, dat Duitschland vergieten moest om slechts zijn naakte bestaan te verdedigen. Met de tweede Britsche methode staat de ver splintering in verband. De Fuehrer beschreef, hoe in denzelfden tijd, waarin Duitschland ver scheurd was door zware binnenlandsche gods diensttwisten, die het Duitsche volk oneindig veel bloed kostten. Engeland de mogelijkheid kreeg zich te verheffen tot wereldmacht. Ik rnoet er steeds weer op wijzen, zoo zeide hij, dat het niet waar is, dat wij Duitschers de parvenues zouden zijn. De parvenue is Engeland, wij niet. Wij heb ben een oudere geschiedenis, en in een tijd. waarin Europa een geweldig Duitsch keizerrijk kende, was Engeland een klein, onbelangrijk Piland. In den vorigen wereldoorlog zag men de mo gelijkheid der versplintering op ander gebied. Na de onmogelijkheid het Duitsche volk nog in dynastieke binnenlandsche crises te verwikkelen, zag men een nieuwe mogelijkheid in het tegen elkaar uitspelen van de partijen. Het is toen ge lukt het Duitsche volk inwendig langzaam murw te maken. Er werd een gemeene opstand ont ketend door marxistische liberalistische kapita listische belanghebbenden, achter wie als drij vende kracht de eeuwige Jood stond. Zy hebben Duitschland toen ten val gebracht. wy weten thans uit de uitspraken der Engel schen zelf, dat zy in 1918 aan het eind waren, en voor hun eigen ineenstorting stonden. De eerste wereldoorlog kon niet verloren worden door de verdiensten van onze tegenstanders, maar uitsluitend door onze eigen schuld. Het ge volg van deze ineenstorting was niet zoozeer dat Duitschland met open armen door de wereld- democratie werd opgenomen, integendeel de ge volgen waren de meest ontzettende ineenstorting van politieken en economischen aard, die een volk ooit beleefd heeft. In dit verband herinnerde de Fuehrer aan Wilson, die het Duitsche volk voorloog, dat wan neer Duitschland de wapens zon neerleggen, een algemeene overeenstemming zou volgen en een nieuw tijdperk van vrede, van rechtsgeiykheid. van verstand enz. zou aanbreken. Zoo kwam indertijd, aldus ging de Fuehrer ver der, het oogenblik van die uiterst bittere te leurstelling die begon op het oogenblik, waarop de Duitsche onderhandelaars naar den salon- wagen gingen, en daar met de barsche vraag werden ontvangen: „wat wenschen de heeren hier?" Het Duitsche volk verzonk in enkele maanden in een ondenkbare diepe versaagdheid. Het zag nergens meer hoop, een uitgehongerd volk, dat men zelfs toen zijn plaats niet terug gaf. toen het den wapenstilstand en den vrede had onderteekend, dat men ook toen geen levens middelen gaf, toen het reeds zonder wapenen was, dat men steeds weer afperste en met steeds nieuwe afpersing een nieuwe onderwerping af dwong. van hedenavond tot morgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan komt hedenavond op om 17.49 uur en gaat morgenoch tend om 9.05 uur onder. Morgen is het maansopkomst om 18.54 uur. waarna dc maan Maandag morgen om 9.37 uur ondergaat; het is morgen Volle Maan. In dien tijd ben ik in het politieke strijdperk getreden met het besluit dit Duitschland weer op te richten. Het was een zoo dwaas besluit in de oogen van vele anderen? dat my myn naaste vrienden niet begrepen. Ik neb de kracht tot dit besluit slechts verkregen uit kennis van het volk. Het moesten wel grenzenlooze idealisten zijn, die toen tot my kwamen, want zij hadden heelemaal niets te winnen, maar steeds alleen te verliezen en op te offeren. Ik ben dezen strijd begonnen tegen de domheid en traagheid van onze zooge naamde hoogere kringen, tegen de lafheid, die zich overal verspreidde. Ik moest voorts strijden, toentertyd. tegen zoovele belangen van alle en kelingen. Daaroy kwam de traditie, waarin iedere enkeling opgegroeid was, waarvan hy ge loofde zich niet te kunnen losmaken. Het was een strijd tegen by na alle levensgewoonten en bovendien nog een strijd tegen de meest na tuurlijke belangen. Het was toen heldendom de eerste nationaal-socialist in een of andere groep in een of andere fabriek te zyn. maar ook in een of anderen salon. Deze helden, de tot ons kwamen, hebben in werkeiykheid den oorlog van 1914/1918 voortgezet. Men heeft het later ook zoo voorgesteld, alsof aan den eenen kant sol daten zouden staan en aan den anderen kant de partij Neen. zij waren e^ns de soldaten ge weest en wel de beste, n 1. die eeuwige soldaten, die de onderwerping niet wilden en niet konden verdragen. Toen kwamen de georganiseerde tegenstan ders, in het eerst zoo ongeveer 46 partijen; toen ik den strijd toentertyd begon, was Ik my er nauwkeurig van bewust, dat het een strijd tegen een heele wereld was en hoe moeilijk het was. In dien tijd moest ik de beweging op de proef stellen en natuurlijk ook mijzelf. Het be- slissendp vorvr onze partij was daarbij misschien de overweging: overwinningen behalen kan iedere zwakkeling, slagen van het noodlot door staan, kunnen alleen de sterken. Ik heb my toen het woord van een groot Duitsch filisoof ter harte genomen* een stoot, die een sterken man niet omver werpt, versterkt hem nog slechts te meer. En, aldus ging de Fuehrer verder, hoe was toen de houding van het buitenland? Het nam van ons geen notitie, want dit buitenland werd ingelicht door zyn diplomaten. En de diplomaten gingen om in kringen, waarin wij. nationaal- socialisten, niet konden verkeeren. Deze diplo maten hebben prachtige rapporten aan hun re geeringen gezonden, waarin zy een uiteenzetting gaven van het geheele spel van krachten in Duitschland en de kracht over het hoofd zagen, die voorbestemd was zich eens met het geheele ryk te belasten Ik heb er nooit prijs op gesteld te weten hoe het buitenland over my oordeelt. Het is mij vol komen onverschillig. Wanneer my mijn vijanden eens mochten pryzen. dan kan het Duitsche volk my naar den duivel jagen. De Fuehrer herinnerde er nogmaals aan. hoe echter ook tezelfdertyd de democraten in Duitschland door het buitenland werden behan deld. Zij zijn zoo zeide de Fuehrer werke lijk als Habenichtse behandeld, maar zij hadden ten minste de eer in Genève te mogen zitten. Men heeft hun alle menschenrechten geweigerd, maar zy hadden de eer hier en daar deel te nemen aan een internationale conferentie en zelfs te mogen presideeren. Men heeft het zelf- bestemmingsrecht van het Duitsche volk mis handeld. maar zy mochten ten minste van het zelfbestemmingsrecht in het Geneefsche volken bondspaleis spreken ten aanzien van andere naties. J En dan, aldus Hitier verder, de ontzaglyke werkloosheid, de economische ellende. Waar is toen de economische hulp der wereld gebleven? Wanneer ik thans lees, dat de heer Roosevelt verklaart, dat Amerika de wereld een nieuw economische systeem zal geven, welnu, misschien wel een nieuw, maar het zal een miserabel systeem zyn. n.l. het systeem, waardoor Roose velt zelf reeds bankroet is gegaan. En dat hy gelooft alleen door een oorlog te kunnen redden van het gerecht. (Van onzen politieken medewerker). DE periode van zuiver theoretiseeren is thans voorgoed voorby; de practyk gaat haar eischen stellen. Reeds in groote mate merkt men in Engeland en in de Vereenigde Staten, dat de practyk in. geen enkel opzicht in overeenstemming is met de theorie. De ontwik keling van de laatste weken heeft iederen En- gelschman en Amerikaan moeten doen ontwa ken uit den roes, waarin zy door hun pers ge bracht waren. Het zy'n vele schaduwen, die over het Britsche Imperium zyn gekomen, doch naast die schaduw is ook licht. Schaduw voor hen, die de wereld wilden onderwerpen aan de machten van het groot-kapitalisme; licht voor hen, die sociale gerechtigheid en vryheid brengen. Naar mate de toestand zich ontwikkelt, wordt het beeld duideiyker. De omstandigheden, waarin wy leven, zyn allerminst gemakkelijk te noemen, doch de aspecten, die geopend worden, zijn van een dergelyke grootte, dat nieuwe krachten zul len opryzen Velen zullen dit niet direct kunnen aanvoelen, omdat zy slechts een horizon van kapitalistische machtsmiddelen zien. Houdt men zich objectief bezig met de huidige wereldpro blemen, dan valt in de allereerste plaats op, hoe Engeland en Amerika thans in een toestand zyn geraakt, waaruit zy nimmer meer naar boven kunnen komen. De feiten spreken een duidelyke taal, het is geen getheoretiseer meer. het is de practyk, die zich aandient. Schaduw en licht. Schaduw voor de Anglo- Amerikaansche zaak en licht voor de steeds sterker wordende heroriënteering der zich vry- vechtende volkeren. Reeds in het begin van het vorige jaar stond de politiek van Winston Chur chill voor een totale ineenstorting, doch op het laatste moment kwam nog een kans van de zyde der Sovjets en later ook door de hulp der Ver eenigde Staten. Intusschen heeft zich veel gewyzigd; weer is een jaar verstreken en nog meer is er een ver slechtering in den toestand ingetreden, Het jaar 1942 biedt na de gebeurtenissen van de laatste weken weinig of geen aspecten meer voor de Britsche zaak. Ook op binnenlandsch politiek gebied is de toestand voor Churchill weinig florissant. In het Engelsche kamp nemen de protesten toe en Churchill ondervindt nu meer dan ooit daarvan ongemak. In zijn onlangs gehouden Lagerhuis- rede kwam de sombere uitkomst duideiyk naar voren, toen hy zeide, dat na 2% jaar oorlog het niet gelukt is de hoofden boven water te houden. Voorts gaf hy te kennen, dat het slecht geloo- pen is met de gebeurtenissen en dat het nog slechter kan loopen. De Britsche premier was zeer pessimistisch toen hy zeide zelf verant- woordelyk te zyn voor den toestand en toegaf dat er tekortkomingen waren. Zyn heele rede was in mineur gestemd, hetgeen te begrijpen is, want iemand als Churchill weet maar al te goed, dat de stryd der Anglo-Amerikaansche zaak volkomen nutteloos is. Zyn rede geeft de verwezenlyking aan van zyn by zijn ambtsaan vaarding als premier gedane profetie, dat hy het Engelsche volk niets anders had te bieden, dan bloed, zweet en tranen. Bepalen wy ons iot Oost-Azië, dan valt di rect op, dat de Japansche opmarsch zon der onderbreking wordt voortgezet. Sterke afdeelingen landen op Nieuw-Guinea en bedrei gen thans ook Australië. Dit heeft geleid tot de Dit Nummei bevat DRIE Bladen scherpste verwyten van Curtin tegen Churchill. Reeds zyn de eerste Japansche bommenwerpers boven Port Darwin verschenen, hetgeen tot ge volg heeft gehad, dat het Australische parlement in een extra zitting by een werd geroepen. Er gaan zelfs stemmen op, de de directe zending van Churchill naar Canbarra eischen. De Austra lische minister-president zeide in zyn radio-rede dat het vyandeiyke geschut thans voor onze eigen poorten brult en Australië zich midden in de frontlinie bevindt. Australië zal het lyden en het offer van den oorlog niet bespaard biyven. In dezelfde rede oefende Curtin sterke critiek uit op het beleid van Churchill. Reeds eerder heeft Curtin scherpe verwyten geuit ten opzichte van de Britsche politiek, doch Curtin's laatste opmerkingen zyn van een ongekende scherpte. Australië hoopt hulp van Engeland te zullen ontvangen, vele verzoeken zyn reeds gericht. Het Londensche dagblad „The Times" antwoordde hierop: „Wy kunnen niet helpen". Ook in Noord-Afrika ziet de toestand er voor Engeland slecht uit. General-Oberst Rommel rukt op en na het bezetten van de belangryke haven Benghasi hebben de As-sti*ydkrachten een belangrijke stelling ingenomen, die van groote beteekenis zal bhjken te zyn by den verderen strijd. Ook de toestand In Zuid-Afrika biedt Engeland ernstige zorgen. In het parlement van Pretoria is met 90 tegen 48 stemmen een voorstel afgewezen om Zuid-Afrika in plaats van een Britsche dominion de positie van een volledig zelfstandige en souvereine republiek te geven. De „Pariser Zeitung" wyst erop, dat het aantal van 48 stem men blijk geeft, dat ook in dit deel van het Britsche Imperium de stemming tegen Engeland groeit en verschillende deelen thans niet meer gerekend kunnen worden tot de yverige mede leden van het Britsche wereldryk. Ook in En- gelsch-Indië heeft Londen, volgens genoemd blad uit Bangkok meldt, tot de meest scherpe en gewaagde middelen moeten overgaan om den Engelschen wil in Indië te kunnen doorzetten. DE parel in den kroon van het Britsche Imperium begint te verflauwen. Het is de schaduw, die over het Britsche wereldryk is gekomen. Engeland immers heeft er steeds naar gestreefd het contingent gekloofd en ver deeld te houden. Licht brengen de staten, die strijden voor de nieuwe orde in de wereld. Het gaat hier om een revolutie van geweldigen om vang, die is opgedrongen door volstrekte ver- eischten, het zijn de vereischten der byzondere eigenschappen van het werelddeel zelf. Volgens de voorwaarden van dezen tyd zullen zy ln zoo ruim mogeiyke mate tot ontplooing worden ge bracht. En dat is het licht, dat na den huidigen oorlog zich over de geheele wereld zal versprei den en waarvan het mogelyk is, dat ieder zyn deel krygt. Tot dusver was het zóó, dat het niet iedereen vergund was een plekje in de schaduw in te nemen. Straks zal net licht zyn stralen uitzenden over het geheele menschdom. Dat is de stryd voor sociale gerechtigheid en voor vryheid. H. A. G. Hitier beschreef hoe na September 1930. toen de party met 107 mandaten haar intrede deed in den Rijksdag, de moeilykheden eerst toe namen. Hy herinnerde aan de partijgenoot-en. die toen ten offer vielen aan sluipmoord, aan de ruim 40.000 nationaal-socialistische gewonden in die jaren, aan de verschillende tegenslagen die de party beleefde, tot eindelijk de dag kwam, die thans herdacht wordt. Uitvoerig besprak Hit- Ier de erfenis, die hy aantrof. Alles geruineerd, het bedrijfsleven vernietigd, vele millioenen werkloos, het aantal werkloozen toenemend van week tot week. 7 millioen personen, die een ver korten werktyd hadden, by rijks en lands finan ciën een ontzaglyk tekort, het boerenvolk ineen gestort. Ik heb toen gewaagd, zeide Hitier. en wy hebben het gewonnen. Na een beschrijving van het geweldige opbouwwerk in het, binnen land. ging Hitier o.m. voort: In 1935 begon dc vrijheid naar buiten zich reeds te verwezeniyken. Toen de oorlog begon, had ik een program van cultureel, economisch en sociaal werk ter hand genomen, of voor een deel ook reeds voltooid. Wanneer deze oorlog niet zou zyn gekomen, zou men van ons tijdperk, van ons allen en ook van mij gesproken hebben als scheppers van de werken des vredes. Wanneer echter deze oorlog niet zou zijn gekomen, wie zoo er dan van Churchill spreken? Thans echter zal men van hem spreken als van den vernietiger van een imperium, dat hij zelf verwoestte, v Hitier karakteriseerde Churchill als „onbe kwaam om Iets ze scheppen. Iets te presteeren, een creatieve daad te volbrengen, slechts in staat om te vernielen", zyn „rotgenoot ln het Witte Huis" over wien hy daarbij heelemaal niet zou willen spreken, noemde Hitier een armzali ge dwaas. Hoemeer wy werkten, aldus de Fuehrer ver der hoe meer wy in orde brachten, hoe meer de haat toenam, want nu kwam daarbij de be krompen haat van maatschappelyke lagen, die in het buitenland geloofden, dat het sociale Duitsche voorbeeld eventueel ook daar zou kun nen worden toegepast. Ik verlang niet. dat de nationaal-socialistische gedachten in het buitenland worden verwezen- lykt. Want ik ben er niet voor om te zorgen voor het geluk van andere volken, maar ik voel my alleen verantwoordeiyk voor myn eigen volk. In dit verband noemde Hitier het door Roo sevelt aangekondigde wereldprogram. dat den menschen vrijheid en recht op arbeid moet ge ven. een grap. Wat hij aankondigt, zijn dingen, die hy aan het nationaal-socialistische oroeram heeft ontleend. Om hun eigen volkeren te lok ken, moeten deze kapitalistische hvena's in Qns partijprogram kruipen en er enkele zinnen uit. opvisschen, die stumperds Daarby doen ze nog alles onvolmaakt. Nogmaals gaf de Fuehrer een uiteenzetting van het buitpnlandsche politieke program, dat hy na het. overnemen van de macht trachtte In te voeren: het voornemen om met drie landen met Engeland, Ttalié on Janan. °on nauwe ver houding aan te gaan Tederp nno-ing. zoo verze kerde hij. om met Engeland tot °en overeen stemming te kompn. was voUmmen doelloos. Zij zagen in Duitschland een vijand: dat niet Duitschland ln laatste instantie hun empire be dreigde, maar dat dit empire slechts in stand gehouden kon worden, wanneer Engeland het verband met Europa vond, werd hun niet bewust Zy streden tegen Europa bij iedere gelegenheid en het was vooral de man, dien ik reeds ver scheidene malen genoemd heb: Churchill. Iedere poging dezen man te benaderen, strandde op zyn hardnekkig: ik wil een oorlog hebben. Om hem heen stond een clique. Wanneer men hun namen noemt, zijn dat louter nullen. Wanneer een man binnenkomt, zooals Wavell, dan wordt hy er terstond weer uitgeworpen. Van de Joden wil Ik hierby niet spreken, zy zyn in leder geval onze oude tegenstanders. En wy zyn ons er van bewust dat de oorlog er slechts mee kan eindi gen. dat of wel de Germaansche volkeren wor den uitgeroeid of dat het Jodendom uit Europa verdwijnt Ik heb op 9 September in den Ryksdag reeds gezegd en ik hoed my voor overyide voor spellingen .dat deze oorlog niet zoo zal ein digen als de Joden het zich voorstellen. In Euro pa zullen niet de Arische volken worden uitge roeid, maar deze oorlog zal de vernietiging van het Jodendom zyn. Voor de eerste maal zullen niet andere volken doodbloeden, maar voor de eerste maal zal de echt oud-Joodsche wet wor den toegepast: oog om oog, tand om tand. En hoe verder deze gevechten zich uitbreiden, des te meer zal, dat mag het Jodendom zich voor gezegd houden, het antl-semltisme zich uitbrei den. Het uur zal komen, waarop de slechtste wereld- vyand van alle tyden weer ten minste wellicht voor duizend jaar, zyn rol uitgespeeld zal hebben. Des te gelukkiger was ik, zoo ging Hitier ver der, dat ik in plaats daarvan met den tweeden staat die verhouding tot stand kon brengen, die wij eens nastreefden. Dat is geen wonder, het zou byna een wonder geweest zyn, wanneer het an ders zou zyn geloopen. want het ls geen toeval, wanneer een volk in den loop van nauweiyks honderd jaren byna hetzelfde lot ondergaat als een ander. Het begon reeds in 1935, toen plotse ling Engeland zich tegen Italië keerde, zonder eenige aanleiding. Italië heeft Engeland ln het geheel niets ontnomen. Engeland handelde alleen op grond van overweging, dat het niet wilde, dat Italië zyn levensvrijheid zou krygen. Duitschland en Italië staan thans tegenover denzelfden vijand om volkomen dezelfde redenen, zy zyn gedwon gen samen denzelfden stryd te voeren, op leven en dood met elkander verbonden te zyn. Ik heb de laatste weken gedurende de enkele vrye uren. die ik nad, zeer veel over de Italiaan- sche fascistische revolutie gelezen. Het was alsof ik de geschiedenis van myn eigen party voor my zag. En nu stryden wy ook op dezelfde oor- logstooneelen. Duitschers in Afrika, rtalianen op het Oosteiyk oorlogstooneel. wy stryden gemeen- schappelyk en men moet zich niet vergissen: Deze stryd wordt tot de gemeenschappelyke overwinning gevoerd. En nu is ook de derde staat aan onze zyde getreden, waarmede ik steeds goede betrekkingen wilde sedert vele jaren: Japan. Daarmede zyn nu de drie groote Habenichtse vereenigd en wy willen thans zien wie in dezen stryd de sterksten zijn* zy. die niets te verliezen en alles te winnen hebben, of zij. die alles te verliezen en niets te winnen hebben. Want wat wil Engeland, wat wil Amerika win nen? Zij hebben zooveel, dat zy met hetgeen wat zy bezitten, niets weten te beginnen. Zij hebben al de zorgen niet, die wy hebben en zy slagti5.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1