De strijd in Oost-Azië 82 sic jaargang No. 25104 DONDERDAG 29 JANUARI 1942 Japansche actie Verduisteren: 18.21 uur 9.25 uur J Sluitende Engelsche luchtaanval op de Nederl. burgerbevolking De conferentie van Rio Europa voor de Europeanen Oost-Azië voor de Oost-Aziaten Artikel in Berlin—Rom—Tokio Italiaansch W eer machtsber icht Verspreide berichten Gemengd Nieuws Tastbare resultaten KLN/T IUIITÏÏIEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Telei Directie eii Administratie 25041 (2 lynen i - Gironummer' 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B W. Menfchorst. Lelden Pli7erv.: K Been Lelden Terwijl op Malakka de Japansche opmarsen in de richting Singapore nog altijd voortduurt, meldt United Press dat Japansche bommenwer pers het Ned.-Indische patrouillevaartuig Wega (1015 t.) tot zinken hebben gebracht. Domei meldt uit Saigon, dat volgens radio- Ba ta via geen nieuws uit de omgeving van Ken- dari is ontvangen, nadat de Japanners daar Za terdagochtend zijn geland. De Japanners heb ben Paré-Paré (Celebes), Makassar (Celebes), Pontianak (Borneo) en Sabang (Sumatra) ge bombardeerd. Het nieuwe civiele bestuur op de Philippij- nen. dat bestaat uit leidende Pilippino's onder leiding van den burgemeester van Manilla, Var gas. die vroeger secretaris van president Que zon was. heeft zich bereid verklaard tot onvoor waardelijke samenwerking met Japan bij het tot stand brengen van een sfeer van gemeenschap pelijke welvaart in Groot-Oost-Azië. In een te Tokio gehouden bijeenkomst der Japansche Parlementscommissie voor de ont wikkeling der Zuidzeegebieden, heeft generaal- majeor Sato van het Ministerie van Oorlog gisteren medegedeelde dat de Japansche mili taire autoriteiten zoo mogelijk in de bezette ge bieden in de Stille Zuidzee de bestaande be stuursvormen zullen handhaven en eventueele hervormingen daarvan met behulp van invloed rijke inboorlingen zullen tot stand brengen. De zeden en gebruiken in de betrokken gebieden zullen volkomen onaangetast blijven. Volgens een bericht uit Sydney heeft de Austra lische minister-president Curtin verklaard, dat de Australische regeering van plan is alle in dustrieën. die niet voor de oorlogvoering van belang zijn. te sluiten om de hierdoof vrijko mende arbeidskrachten te werk te stellen bij de oorlogsproductie. De regeering weigert, zoo zeide Curtin, met een discussie over dezen stap tijd te verliezen. Een tegenactie zal niet geduld worden. Deze maatregel is noodzakelijk om lederen man. die wapens kan dragen, voor den dienst in het leger vrij te maken. Verder deelde Curtin mee. dat er plannen zijn uitgewerkt voor het vernielen van alle bedrijven en voor de beveiliging van de voorraden met inbegrip van wol en van de le vende have van alle landbouwbedrijven, voor het geval de vorderingen van de Japansche weermacht dergelijke maatregelen noodzakelijk zouden maken. (D.N.B.) DEBAT IN BRITSCHE LAGERHUIS. De Britsche minister voor inlichtingen. Bren dan-Bracken, heeft tijdens het debat, dat giste ren in het Engelsche Lagerhuis is gehouden, volgens den Britschen berichtendienst, mede gedeeld. dat de Britsche radio bij iedere ge schikte gelegenheid de volksliederen van alle geallieerden, vooral het Amerikaansche en dat der Sovjet-unie, zal spelen. De minister deelde verder mede, dat in overeenstemming met de ambassade der Sovjet-unie maatregelen zijn genomen voor uitwisseling van Britsche en bolsjewistische propagandafilms. De afgevaardigde Little vroeg Churchill of deze. daar de havens en luchtsteunpunten van Ierland voor het voortzetten van den oorlog voor Groot-Brittannië en de Ver. Staten dringend r.oodig zijn. stappen bij Roosevelt zou onder nemen. opdat deze ten aanzien van de gebruik making of verpachting dezer havens en steun punten voor den duur van den oorlog De Valera voorstellen zou doen. De lordgrootzegelbewaar- der Attlee antwoordde daarop: De minister president wenscht ten aanzien van deze kwestie op het oogenbli'k geen verklaring af te leggen. De conservatieve afgevaardigde Milne oefende evenals andere parlementsleden den vorigen dag hadden gedaan, critiek uit op de ontoerei kende verdedigingsmaatregelen voor Malakka. en de Labour-afgevaardigde Richards noemde den toestand in Indië geenszins bevredigend. Ook hij verklaarde, dat de voorbereidingen in Zuid- en Oost-Azië volkomen ontoeréikend waren. De afgevaardigde Arthur Henderson heeft verklaard, dat hij hoopt, dat een stemming over de motie van vertrouwen onnoodig zal zijn. Hij wilde daarmede niet zeggen, dat de regeering voor 100 pCt. bevredigend gewerkt heeft. Wan neer wijzigingen in het kabinet moeten worden aangebracht, kan het aan den eersten minister worden overgelaten dit te doen langs den ge- bruikeliiken weg. Sir Herbert Williams zeide. dat het feit. dat Churchill de kwestie van vertrouwen stelt, er een maatstaf voor biedt, dat hij weet, dat hij het vertrouwen verloren heeft. Hij Williams kan zijn stem niet geven aan een motie van vertrouwen, want er zijn te veel fouten ge maakt. Het is ook nutteloos, wanneer Churchill zegt dat hij tevreden is met zijn ploeg. Chur chill is de eenige in het geheele land. die te vreden is en daarom zal een motie van ver trouwen geen bevrediging schenken. De liberaal Mander stelde voor Sir Stafford Cripps op te nemen in het oorlogskabinet en de drie productie-afdeelingen onder één minister te plaatsen. De nationale liberaal Henderson-Stewart ver klaarde: Ik verwijt de regeering grove fouten, slechte leiding, slecht voorbereidzijn, en ver keerde beoordeeling van den toestand, zooals wij het zelden hebben beleefd. Als eerste minister en als minister van verdediging oefent Chur chill de hoogste macht uit en de rechtstreeksche controle op alle strijdkrachten. Ieder, die in zoo'n positie verkeert, moet onvermijdelijk een dictator worden. Aan dit systeem moet een einde gemaakt worden. De Labourafgevaardlgde Haden Quest vroeg, waarom Engeland niet het systeem van de Sovjet-unie had aangenomen. De Sovjet-unie heeft in 20 jaar uit haar koloniale volken reus achtige legers gevormd. De conservatieve afgevaardigde Charles Peat zeide. dat hij eens zou willen zien hoe de critici van Churchill zich bij de stemming tegen den premier gedroegen. De critiek wordt uitgeoefend op een wijze, waarbij Churchill door den criticus eensdeels op den schouder wordt geklopt, aan den anderen kant echter in den rug wordt gestoken. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenmiddag op om 15.56 uur en gaat morgenoch tend onder te 7.46 uur. Gisteravond zijn tal van Engelsche vliegtuigen boven Nederland verschenen. Verscheiden plaat sen werden aangevallen. Terwijl de talrijke bri sant- en brandbommen op de meeste plaatsen slechts onaanzienlijke materieele schade veroor zaakten. werd een stad in het Zuiden des lands bijzonder zwaar getroffen. Hier werden door de Engelsche vliegers weer eens volkomen lukraak woonwijken in het centrum der stad aangeval len, waarbij natuurlijk bijna uitsluitend woon huizen zwaar werden getroffen. Onder de bur gerbevolking ontstonden vrij groote verliezen aan dooden en gewonden. Voor zoover tot dus ver bekend, zijn er 24 dooden. 61 zwaar- en een groot aantal lichtgewonden. Voorts worden nog twee personen vermist. In een andere plaats werden enkele woonhui zen vernield. Van de bewoners worden nog twee personen vermist, die waarschijnlijk onder de puinhoopen liggen. Attlee verklaarde, dat nieuwe versterkingen naar Oost-Azië gestuurd zouden worden. Hij moest echter het Huis aan de groote afstanden en de begrensde mogelijkheden van de ter be schikking staande scheepsruimte en van de con- vooibeschemiing herinneren. Wij hebben oils nooit in een gemakkelijke po sitie bevonden, zoo zeide Attlee verder. Evenmin hebben ooit de mogelijkheden van groote ge varen en moeilijkheden ontbroken. Wij hadden nooit genoeg plaats om ons vrijer te bewegen. Wij stonden tegenover een ontzaglijke mili taire macht en thans bevinden wij ons in strijd met een tweede. De Labour-fractie heeft met groote meerder heid besloten te stemmen vóór de door Chur chill geëischte motie van vertrouwen. De communist Gallacher zeide, dat hij voor de regeering-Churchill zal stemmen, daar men, wanneer men tegen de regeering zou stemmen, slechts de steunverleening aan de Sovjet-unie zou verzwakken. (D.N.B.). De commissies der conferentie van Rio hebben haar slotverslagen ingediend. Het rapport der politieke commissie vermeldt als beginselen, door de conferentie aanvaard: l.'De verklaring omtrent de ondeelbaarheid van het continent in geval van een aanval of een aanvalsdreiging van de zijde v?r een mogend heid van elders. 2. De plechtige beves'uging van de solidariteit bij de verdediging ter bescherming van het halfrond. 3. De aanwijzing van den aanvaller en zijn bondgenooten. 4. Veroordee ling van en protest tegen den „door Japan op de Ver. Staten gedanen aanval" en uitbreiding van veroordeeling en protest tot Duitschland en Italië, daar deze landen zich solidair hebben verklaard met Japan. 5. Uniforme toepassing van de sancties Legen'de „aanvallende mogend heden' 6. De verklaring niet weer over te gaan tot het onderhouden van betrekkingen met regeeringen, die den oorlog hebben verklaard aan Amerikaansche staten, tenzij krachtens ge meenschappelijke. solidaire overeenkomsten. De economische commissie neemt in haar verslag als de belangrijkste punten het afbreken van de economische en financieel e betrekkingen met de asmogendheden benevens de plannen tot versterking van het interne economische leven der Amerikaansche landen en verbetering van verkeers- en transporttoestanden. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de Braziliaansche minister van buitenlandsche zaken, Aranha, op de slotzitting der conferentie nog bekend gemaakt, dat Brazilië de diploma tieke betrekkingen met de asmogendheden heeft verbroken. Aranha deelde mee, dat de Braziliaansche ambassadeurs te Berlijn, Rome Het jongste nummer van het tijdschrift Berlin-Rom-Tokio bevat een hoofdartikel, onder het opschrift, Europa voor de Europeanen, Oost- Azië voor de Oost-Aziaten, waarin o.m. het volgend gezegd wordt: Toen den achtsten December Japan Amerika met zijn oorlogsvoorbereidingen tegen Japan te vlug af was en uit rechtvaardige zelfverdediging voor den afweerslag uithaalde, was onder het Amerikaansche publiek door de brutale en aan matigende redevoeringen van zijn oorlogsop hitsers zulk een oorlogspychose gewekt, dat de eerste schoten in het Zuidzeegebied door een groot deel der pers als een ware opluchting werden gekenmerkt. In een eigenlijk alleen maar in sprookjes voorkomende mate van ver blinding, overschatting, aanmatiging en poli tieke blindheid had president Roosevelt de Ja pansche natie drie jaar lang beleedigd, gepro voceerd en bedreigd. Hij maakte er geen ge heim van, dat hij op een hem geschikt voorko mend tijdstip de „flankbedreiging van de Zuid zee" rustig naar hij zeide, uit den weg zou rui men en de Japansche vloot van de zeeen zou doen verdwijnen, om zich dan arm in arm met zijn Britsche en bolsjewistische bondgenooten aan de „liquidatie van de Europeesche aan voerders" te wijden. Roosevelt ging bij deze met een naïeve open hartigheid verkondigde plannen uit van de gedachte, dat het driemogendhedenpact een op bedriegelijke, onsolide, theoretische en opportunistische grondslagen gebonwd maakseltje was, zooals de verdragen en overeenkomsten tusschen de democratieën onderling, alsook met haar bolsjewistische handlangers te Moskou. Hier ligt de kardinale fout van de politiek van Roosevelt. Een rekenfout, die de nood lottige teistering van het Amerikaansche volk tengevolge zal hebben. Op den Japanschen afweeroorlog tegen de Ver. Staten is nauwelijks een maand na het begin op den 18en Januari de onderteekening van de militaire conventie Berlijn-Rome-Tokio gevolgd Dit accoord is de bekroning van het politieke bondgenootschap tusschen Duitschland Italië en Japan. Het is het rapport aan de lei ders onzer naties en onzer volken dat het jaren geleden begonnen werk van - een gemeenschap pelijk front ter verdediging van onze geestelijke politieke en cultureele waarden en idealen ook in militair-strategisch opzicht tegen den door Roosevelt ontketenden oorlog hecht met alle middelen en alle wapenen voor den gemeen- schappelijken vernietigingsslag gereed staat. Aan de zijde van de dapperste soldaten van Europa zijn de dapperste soldaten van Oost-Azië getreden. De banieren onzer naties zijn ontplooid voor den gemeenschappelijken strijd tegen de vijanden van den vrede, de orde en het gezonde leven. Er is thans geen mensch ter wereld meer die er aan twijfelt, dat deze oorlog der conti nenten alleen door de agressieve houding van Roosevelt tegenover Duitschland, Italië en Japan die steeds op hun verlangen naar vrede en vriendschap met het Amerikaansche volk ge wezen hebben, ontketend is. Roosevelt is de laatste aanstichter van dezen wereldoorlog. Hij handelt in opdracht van het wereldjodendom. Men ziet altijd en overal de joodsche namen onder de bevelen en in de organisaties, die dezen oorlog veroorzaakt hebben en die hem leiden. Het joodsche bolsjewisme heeft zich ten slotte er mede verbonden, zoodat de twee grootste bedriegers der wereld op echt joodsche wijze elkaar voor de gemeenschappelijke zaak hebben gevonden, met de gedachte dat bij de afreke ning de een den ander toch zal bedriegen. Wat hun de weerstandskracht van weliswaar arme. doch fatsoenlijke volken in de wereld na den wereldoorlog van 1914 tot 1918 ondanks hun crisis en chaos nog weigerden, namelijk onbe perkte wereldheerschappij en vernietiging van alle nationale structuren met als doel een on beperkte winstmakerij en de bevrediging van een geheimzinig. het joodsche ras eigen, haat gevoel tegen alles wat goed en mooi is, dat moest deze oorlog hun brengen. Zij hebben hem gekozen als laatste consequentie, toen alle an dere middelen gefaald hadden en zij hebben hem op echt joodsche wijze gedacht als een oorlog, dien zij met andere volken willen voeren, omdat zij zelf te laf zijn om hem zelf te coeren. Duitschland was het. welks Führer de .uitda ging onvoorwaardelijk en compromisloos aan nam. geschraagd door het vertrouwen, dc kracht en den onbuigzamen wil om te leven van zijn geheele weder opgestane volk. Wij gingen den oorlog niet onvoorbereid :r>. Wij kenden onze vijanden. Wij kende:: co'.: hun middelen. Met ongeëvenaarde energie en arbeidskracht, geïnspireerd do.-- lier hi'd-ge vuur der missie van enze den wil en de energie van de i wcrl door de buitenlandsche nolitiek- leiding v-j.o her Duitsche rijk met dén Duce en de maiinen van zijn fascisme en met evenzeer geestdriftige, door idealen van het groote leven bezielde politici en militairen van het Japansche rijk, een militair-strategische alliantie gesmeed de in de wereld niet slechts haar gelijke niet heeft, doch reeds van onweerlegbare beteekenis is gebleken. BerlijnRomeTokio, nog enkele jaren ge leden het parool van een ideëelen strijd, .dien Engelsche en Amerikanen een gril beliefden te noemen, thans de door het gemeenschappe lijke bloed doordrenkte banier van een onver breekbaar front om de aarde. Hierin echter, als zijn inhoud, de volken van Europa met al hun idealen en met al hun nationale kracht. Zoolang er historische rechtvaardigheid in de wereld be staat, kan aan zulk een gemeenschap de zege niet onthouden blijven. De Japansche mensch. die thans met zijn zwaard aan de zijde der Europeesche volken 'in. den vrijheidsstrijd om de wereld is getreden, is met krachtige slagen begonnen, zich in het front van den vrijheidsstrijd te scharen. Terwijl door de historische overwinningen der Duitsche weermacht op het bolsjewistische leger de staatsmacht van het bolsjewisme in het jaar 1941 nederlagen heeft geleden, waarvan zij zich nooit zal herstellen, heeft Japan met zijn over winning op de Amerikaansche en Engelsche strijdkrachten in Oost-Azië de heerschappij ter zee en in de lucht in Oost-Azië bevochten. Door het tot stand komen van de Japansche heer schappij in het Oostaziatische gebied, is Japan in het bezit gekomen van de rijkste grondstof- fenbronnen ter wereld. De trawanten van Roosevelt doen thans dat gene, waarom zij ons gisteren bespotten, zij ver zamelen papier, oude metalen, rubberschoencn en -al die stoffen, die voor het voeren van een oorlog noodig zijn. Dat is wat na vijf weken oorlog van het „reservoir van de democratieën der wereld" is geworden. Doch niet slechts de grondstoffen worden schaarsch, ook de volken en menschen, die zich vrijwillig voor het jood sche ideaal offeren. Krampachtig tracht de heer Sumner Welles te Rio de Janeiro het Zuidamerikaansche continent onder den kneet te krijgen van het Wasliingtonsche kapitaal, on der de heerschappij van de joodsche centrale in de Ver. Staten, om -deze volken en hun grond stoffen thans in dienst van den joodschen oor log te dwingen. Aan de ontwikkeling van dezen oorlog zal ook deze episode niets veranderen. Door de overwinningen der spil in Europa en door de overwinningen van Japan in het Zuid- zeegebied is het overwicht der bondgenootc-n op politiek, militair en economisch gebied zoo groot geworden, dat er geen combinatie van mogendheden ter wereld meer is. die het tegen deze machtsontplooiing zou kunnen opnemen. De mogendheden van het Pact van drie en haar oondgenooten zullen dezen oorlog voeren met het geheele fanatieke geloof en den wil om te overwinnen tot haar tegenstander definitief ter i aarde is geworpen. Het groote vredesdoel echter van de mogendheden van het pact van drie luidt: De overwinning op de door joden, bols je- wisten en plutocraten gepredikte internatienal<- r.iiarcï^ie door het opbouwen van gesloten levensgebieden volgens het grondbeginsel: Europa voor de Europeanen. Oost-Azië voor de Oost-Aziaten. (A.NP.) Het Italiaansche weermachtsbericht van gisteren luidt als volgt: Aan het front, in Cyrenaica hebben de Duitsch- Italiaansche pantserdivisies gisteren het contact gehandhaafd met de vijandelijke strijdkrachten, die zich op den terugtocht bevinden en door de luchtmacht der spil gebombardeerd en met schietwapens werden aangevallen. De door den vijand in den loop der gevechten geleden ver liezen zijn volgens de huidige gegevens gestegen tot 127 stukken geschut. 283 tanks van allerlei slag, 28 vliegtuigen behalve die, welke door de luchtmacht waren vernietigd, benevens 563 vrachtauto's. Duitsche vliegutigen hebben een aanval ge daan op een Engelsch convooi ten Oosten van Malta en een voltreffer geplaatst op een schip van 8000 ton benevens op een torpedojager. De haven van La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta werden eveneens herhaaldelijk door bommen van middelbaar en zwaar kaliber getroffen. en Tokio dit besluit van hun regeering om 16 uur Braziliaanschen tijd hebben meegedeeld aan de regeeringen, waarbij zij zijn geaccrediteerd. (D-NJ3.) HOOGSTE ONDERSCHEIDING VOOR KOLONEL GALLAND. De Fuehrer heeft kolonel Galland het eiken loof met de zwaarden en de brillanten van het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. In tegenwoordigheid van generaal-veldmaar- schalk Keitel en generaal-veldmaarschalk Milch reikte de Fuehrer gisteren In zijn hoofdkwartier dezen jachtvlieger als tweeden officier der Duit sche weermacht de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid uit. Kolonel Galland heeft in luchtgevechten 94 tegenstanders neer geschoten. De meeste der overwinningen heeft hij behaald in den strijd tegen Engeland. Na den dood van kolonel Mölders werd hij als zijn opvolger benoemd tot inspecteur der jachtvlie- gers bij den staf van het luchtmacht-com mando. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE TROEPEN IN NOORD-IERLAND. Het departement van oorlog te Washington deelt in een communiqué mede, dat Ameri kaansche troepen in Noord-Ierland geland zijn. Zij staan onder bevel van den divisie-generaal Hartle. Uit Dublin meldt de Britsche berichtendienst dat de Valera in een gisteravond gepubliceerde verklaring heeft geprotesteerd tegen deze aan komst van Amerikaansche troepen in Noord- Ierland. Hij verklaart, dat zijn regeering ge raadpleegd is noch door de Britsche noch door de Amerikaansche regeering. OPHEFFING 48-URIGE WERKWEEK IN V. S. AANGEKONDIGD. De minister van arbeid der Vereenigdq Staten, Perkins, heeft verklaard, dat het gebrek aan werkkrachten verlenging van de bij de wet voorgeschreven 48-urige werkweek noodzakelijk zal maken. (DN3.) DIEVENBENDE ONSCHADELIJK GEMAAKT. Tientallen personen gearresteerd. Den laatsten tijd werden in de gemeenten Nuland, Vinkei en Rosmalen (Noord-Brabant) vele vdiefstallen gepleegd, welke steeds grooter omvang aannamen. Enkele dagen geleden vernam de Nulandsche veldwachter Schakenraad, dat door zekeren K„ wonende in de Nulandsche Hei een partij rogge te koop was aangeboden. Hij stelde hiervan den marechaussee Koning van de post Rosmalen op de hoogte en beiden deden zij daarop huiszoeking ten huize van K„ die met zijn broer samenwoont. Bij he: onder zoek kwamen twintig zakken rogge voor den dag, omtrent de afkomst waarvan de bewoners geen nadere verklaring konden geven. Aanvankelijk ontkenden zij de partij gestolen te hebben, doch ten laatste vielen zij door den mand en deelden mede met zekeren F. H! de partij te hebben bijeengebracht. H. bleek bij nader verhoor spraakzamer te zijn dan zijn collega's. Zoo deelde hij mede, met zekeren G. M. en P. G. een r.antal schapen te hebben gestolen en clandestien te hebben geslacht. Daarna werden deze in Den Bosch bij vele inwoners verkocht. Ook zekere J. van Z. had daaraan deelgenomen. Deze bekende en zei op zijn beurt te zijn 'bijge staan door zekeren P. de W. en T. Ook de W. en T. werden gearresteerd. In totaal zijn reeds tien personen in ver zekerde bewaring gesteld. Tegen de Bosschenaren die van het clande- tien geslachte vleesch hebben gekocht en wier naam bekend is, zal proces-verbaal worden op gemaakt. Opmerkelijk is, dat van al de gepleegde dief stallen slechts één enkele landbouwer aangifte bij de politie had gedaan, de overigen hadden dat niet durven doen uit vrees voor wraak der dievenbende. GROOTE SLUIKHANDEL IN LIJNOLIE. Tegen 56 personen proces-verbaal opgemaakt. De politie te Rotterdam heeft in een ingewik- kelden sluikhandel waarvan het onderzoek dezer dagen is besloten, tegen 56 personen oc ver baal opgemaakt, terwijl zijn gearresteerd de directeur van de N.V. Avis' Oliehandel, de pro curatiehouder van deze zaak, alsmede twee andere employé's. In November 1940 ls deze clandestiene oliehandel ontdekt. Groote hoeveel heden lijnolie zijn in den loop van de maanden de deur uitgegaan. Soms heette het sla-olie" en in andere gevallen weer „bak-olie". Ook heeft deze firma een handel in machine-olie gedre ven, waarvan nog 2400 kg. in beslag kon worden genomen. Van September 1940 tot December 1941 werd onge. eer 17.000 kg. lijnolie clandestien verhan deld, waarvan neg 3000 kg in beslag kon worden genomen. Deze hoeveelheid was nog in voorraad. Er werd o.a. aan de N.V. Handelscompagnie te Rotterdam tegen verhoogde prijzen gekocht. Ook tegen deze N.V. ls proces-verbaal opgemaakt Mede aan verschillende groote restaurants in Rotterdam is deze olie verkocht te^en prijzen "an f.5 tot f8.50 per liter De normale r "üs van deze lijnolie bedraagt 30 k 40 cents per liter. Avis had hiermede ongeveer f 22.000 verdiend. Twee mededirecteuren t. Arrv-terd^m ^regen elk f 1^90 en >lr de procuratiehouder m twee andere .employé's kregen geldbedragen. Zij zijn allen gearresteerd. Zij zullen zich binnenkort voor den econo- mischen rechter hebben te verantwoorden. DUITSCHE DUIKBOOTSUCCESSEN E'tC GENERAAL ROMMEL'S VERRASSINGEN IN AFRIKA. (Van onzen politieken medewerker). DE Anglo-Amerikaansche strijdkrachten hebben de laatste dagen weer zware klap pen moeten i. casseeren. De teekenen wezen er reeds op, dat het met zooveel ophef aangekondigde Britsche offensief in Noord- Af rika slechts een propaganda-paradepaardje was. De feiten ..ebben evenwel geleerd, dat de Duitsche strijdkrachten het grootste succes uit dezen strijd hebben gehaald. Wij wezen er in één onzer vorige beschouwingen op, dat de stemming in Londen gedeprimeerd was bij het lange uit blijven van gunstige en hoopgevende berichten uit Afrika. Generaal Rommel heeft intusschen gezorgd voor schitterende successen, die voor de Britten en Amerikanen minder prettige verras singen zijn. HET Engelsche gejuich over het aanvan kelijke oprukken der Britsche troepen zal bij het vernemen van den huidigen stand van zaken wel geheel verdwenen zijn. De Brit ten waren van plan geheel Libye met de stad Tripolis te bezetten en daarmede een belangrijk strategisch gebied in handen te krijgen. De Gaulle zou hierdoor de gelegenheid krijgen zijn slag in Tunis, Algiers en Marokko te slaan, ter wijl verder ook het Westelijk deel van Afrika voor hem open stond. In dit kader kwamen ook de Azoren voor, die dan door Amerika gebruikt zouden moeten worden om de verbinding met Afrika mogelijk te maken. Was het wonder, dat Engeland alles op alles zette en geen gelegen heid liet voorbij gaan om versterkingen in Noord-Afrika aan te brengen. Alles wijst er op. dat Churchill dit gedaan heeft ten koste zelfs van Oost-Azië, waar de toestand zeer critiek voor Engeland ls gaan worden en op een volko men faillissement van het Britsche Imperium uitdraait. Al deze versterkingen hebben niet mogen baten. Generaal Rommel heeft zijn bij zondere tactiek, welke den Britten duur te staan is gekomen. De bezetting van Agedabia en het volledige offensief aan Duitsche zijde toonen wel aan, dat de rollen weer eens zijn omge draaid. OOK de Duitsche marine heeft de laatste dagen opmerkelijke successen geboekt, die niet te onderschatten zijn. Wederom heb ben Duitsche duikbooten operaties op den At- lantischen Oceaan uitgevoerd. Aan de Noord- Amerikaansche en de Canadeesche kust hebben zij haar aanvallen op de vijandelijke scheep vaart In deze wateren voortgezet en 12 koop vaardijschepen van 103.000 b.r.t., waaronder 6 tankschepen van beduidende grootte, tot zinken gebracht. Sinds den 24en Januari zijn thans 30 koopvaardijschepen van 228.000 b.r.t. In totaal tot zinken gebracht. Voor de Amerikaansche koopvaardij is dit optreden zeer funest, want door de successen van de laatste dagen ls dui delijk gebleken, dat de Duitsche marine zelfs tot aan de wateren van Amerika en Canada de verbindingen via zee van den vijand kan te niet doen. Dit ls een omstandigheid waarmede gerekend dient te worden, want door deze ope raties heeft de Duitsche marine volkomen blijk gegeven elke verbinding tusschen Amerika en Engeland te beheerschen, waardoor een even tueele hulp geheel en al wordt uitgesloten. H. A. G. DOODELUK ONGEVAL IN ZOUTZIEDERIJ. De 25-jarige arbeider J. van H. te Maastricht kreeg in de zoutziederij van de firma Man-es aldaar een losgeraakt blok zout op het lichaam. De man werd aan de ruggegraat gewond en overleed denzelfden dag in het ziekenhuis. HU was ongehuwd en slechts enkele dagen in dienst by de firma Marres. DOODELIJK ONGELUK IN TRAMREMISE. Gisternacht heeft in de zgn. pekelremise der H.TM. aan den Harstenhoekweg te Den Haag, waarin de pekelwagens staan opgesteld, een ongeluk plaats gehad. Toen de 45-jarige hulp- conducteur L. W. uit de Schalkburgerstraat op een rUdenden pekelwagen wilde stappen, raakte hU bekneld tusschen de deurpost van de remise en den wagen. De man bekwam ernstige kneu zingen en werd door den G. D. overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Korten tijd later over leed hij daar. BUITENLANDSCH GEMENGD. WOLVENPLAAG IN SPANJE. Ook in Spanje heeft de hevige koude de wol ven uit de bergen verdreven en naar de vlakte doen afdalen, waar zq een plaag vormen voor de plattelandsbewoners en dorpelingen. Zoo hebben in de provincie Jaen wolven uit de Sierra Morena groote schade aangericht, door dat zU des nachts doordrongen tot de plaatsen, waar stieren worden opgefokt voor de bekende Spaansche stierengevechten. De roofdieren vie len de stieren aan, waarvan verscheidene ge dood en gewond werden. Er zUn verscheidene klopjachten georganiseerd en des nachts tracht men de wolven thans door middel van vuren en lichtpijlen op een afstand te houden. DE DILETTANTENMUZIEKVEREENIGINGEN IN NEDERLAND. De secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten en de Com missaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen maken bekend, dat krachtens een door laatstgenoemde op grond van art. 1 eerste lid, der verordening no. 41/1941, genomen besluit alle dillettantenmuziekvereenigingen in Neder land met ingang van 1 Januari 1942 geacht worden te zijn aangesloten bU een van de hier na te noemen landelijke organisaties. Nederlandsche Federatie van Harmonie en Fanfare, secretaris J. B. Harmsen te Brummen. Bond van Arbeiders Muziekvereenigingen en Fanfarecorpsen op R.K. Grondslag: secretaris I H. A. J. Veeneman te Son: Federatie van Chris- telyke Muziekbonden, sec-etarls P J. Verhoef, Bodenrijscheweg 61 Berkel Z.-H. Ten gevolg? van dezen maatregel zijn zU dan Mitc-n0t:-"h aangesloten bij den Nederlandschen j Bond vï-n Dilettantenorkestcn en tevens gehou- I <ten zich onverwijld tot de landelijke organisatie J haror keuze te wenden, ten einde de tenuitvoer- 1 legging van de aansluiting te bewerkstelligen.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1