BINNENLAND Door de sneeuw Wasscherij NOOIT GEDACHT LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 26 Januari 1942 Ernstig treinongeluk bij Vleuten Arreslede GESLOTEN L v. DAM Wegens verplichte Inventarisatie den geheelen dag gesloten zijn Actieve Yerkoopers De Distributie ,De kwaje buurman" Men schoot bokken SPORT De nationale kampioenswedstrijden uitgesteld Wedstrijden in de omgeving van Leiden D-Trein op electrischen trein ingereden Eén doode, één vermiste en 10 gewonden Zuidelijke eerste klassers tegen splitsing Competitie Nederlandsche Schaakbond Ie klasse HUISORGEL ZIJLSINGEL 2-5 GESLOTEN ZIJN VOLG NU SGHOEVERS INLEGVELLEN VOOR DE DISTRIBUTIE STAMKAART. Volgende maand vindt de uitreiking plaats. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en vlsscherij maakt be kend, dat gedurende het tijdvak van 2 Fe bruari 1942 tot en met 28 Februari 1942 op nader door de plaatselijke distributiedienstcn bekend te maken tijdstippen de uitreiking van inlegvellen voor de distributiestamkaart zal plaats vinden. Na 1 Maart 1942 zullen de distributiedien sten bij de uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen naast de afkruising van een vakje van de distributiestamkaart te vens een bon van het bij de distributiestam kaart behoorende inlegvel afscheuren. Hierbij dient dus zoowel de distributiestam kaart als het daarbij behoorende inlegvel te worden overgelegd. Indien men derhalve niet in het bezit is van een inlegvel voor de distribu tiestamkaart, zal men de bonkaarten voor le vensmiddelen niet in ontvangst kunnen nemen. Het is voor het publiek verboden van het inleg vel bonnen te verwijderen of ongeldig te maken. Indien men dit toch doet. zal men ton minste één stel bonkaarten voor voedingsmiddelen niet kunnen ontvangen en loopt men tevens de kans strafrechtelijk te worden vervolgd. Het is noodzakelijk de inlegvellen zoo zorg vuldig mogelijk te bewaren, daar slechts bij ver lies ten gevolge van brand en bominslag nieuwe Inlegvellen zullen worden verstrekt. Inzake de uitreiking van nieuwe bonkaarten voor voe dingsmiddelen zullen evenwel te zijner tijd nog nadere belichten worden gepubliceerd. Aan houders van boterkaarten zal een ander inlegvel dan aan de houders van vetkaarten worden uitgereikt, terwijl deze hoofdgroepen we derom worden onderverdeeld naar den leeftijd. Op het inlegvel wordt door den distributiedienst het nummer van de betreffende distributiestam kaart overgenomen. Houders van boterkaarten, die vóór 2 Januari 1921 zijn geboren, ontvangen een inlegvel KI. Houders van boterkaarten, geboren na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, zullen een inleg vel K2 ontvangen, terwijl houders van boter kaarten, geboren na 1 Januari 1928 doch vóór 2 Januari 1938 een inlegvel K3 zullen ontvangen Houders van boterkaarten, geboren na 1 Ja nuari 1938 zullen een inlegvel K4 ontvangen. Voor houders van vetkaarten geldt dezelfde on derscheiding naar leeftijd. Zij zullen respectie velijk inlegvellen LI, L2, L3 of L4 ontvangen. Bij de uitreiking moet de distributiestamkaart worden medegebracht. Tevens zal bon 13 van de bonkaart „Reserve" worden ingenomen. Personen, geboren vóór 2 Januari 1942 dienen bon Reserve 13A mede te brengen, personen, ge boren na 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, bon Reserve 13B, personen, geboren na 1 Januari 1928, doch vóór 2 Januari 1938 bon re serve 13C en personen, geboren na 1 Januari 1938 bon reserve 13D. Evenals zulks voor de gewone bonkaarten voor voedingsmiddelen het geval is, zullen de inlegvellen slechts worden uitgereikt aan per sonen. die in het bevolkingsregister van de ge meente. waar de uitreiking plaats vindt, zyn opgenomen. Indien de distributiekring uit meer dan één gemeente bestaat, zal de uitreiking slechts plaats vinden aan personen, die in het bevolkingsregister van een van de tot den dis tributiekring behoorende gemeenten zijn opge nomen. Het is uitsluitend aan de volgende per sonen toegestaan him inlegvellen af te halen bij den distributiedienst van een gemeente, waar zij niet in het bevolkingsregister zijn opgenomen, doch waar zij slechts tijdelijk verblijf houden: A) Schippers en woonwagenbewoners, die hun inlegvellen in ontvangst kunnen nemen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij lig plaats hebben gekozen. B) De vaste bevolking van kostscholen, ge stichten en dergelijke inrichtingen. C) Aan gedetacheerde marechaussees, die hun inlegvellen in ontvangst kunnen nemen bij de gemeente, waar zij gedetacheerd zijn. D) Aan hen, die ten gevolge van de oorlogs omstandigheden tijdelijk elders verblijven. Deze personen kunnen hun inlegvellen in ontvangst nemen bij den distributiediest van de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden. In alle andere gevallen dient men zich dus tot den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgeno men, te wenden. De distributiediensten zullen er door de openstelling van de kantoren op sommige avonduren of op Zondag ieder hiertoe de gelegenheid geven. Indien het echter in som mige gevallen volkomen onmogelijk is de inleg vellen zelf af te halen of to doen afhalen, dient men de distributiestamkaart aangeteekend naar den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgeno men, te zenden. IIET EXTRA ZEEPRANTSOEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de hieronder volgende groepen van personen met ingang van 1 Febr. a.s. weder in aanmerking komen voor extra rantsoenen zeep: A. personen, die z.g. „vullen arbeid" verrich ten. B. Kappers. C. Practiseerende artsen, tandartsen en die renartsen. B-STEUN WORDT UITGEKEERD DOOR WINTERHULP NEDERLAND. De secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft in een circulaire aan de burgemeesters medegedeeld, dat in den vervolge de b-steun, met uitsluiting van andere organen, moet worden uitgekeerd door de organen van Winterhulp Nederland. Onder b-steun wordt verstaan verstrekking van kleeding. schoeisel en dekking aan de ge steunde werkloozen. Hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „De kwaje buurman." Zoo langzamerhand komt men er zelfs in Engeland achter, dat er door Churchill en zijn medewerkers enorme bokken geschoten zijn. Dit is ook de meening in het Engelsche parlement en op echt democratische wijze zal men een motie van vertrouwen stellen. Verder zullen er driedaagsche debatten plaats vinden en zullen de heeren nieuwe plannen ma ken om de volkeren van Europa uit- te kunnen leveren aan hun bondgenooten, de bolsjewisten. Verder zullen zij naarstig op zoek gaan naar nieuwe bondgenooten die zij voor zich kunnen laten bloeden. Ten slotte zal de Engelsche pro paganda voortgaan met de wereld te verkondi gen dat een Engelsche overwinning voor het grijpen ligt, omdat het uitbreken van een revo lutie in Duitschland nog slechts een kwestie van uren is, omdat de legers van Stalin opmarchee- ren, omdat er in Oost-Azië geen vuiltje aan de lucht is, omdat. enfin vult u zelf maar in. En tegenover dit armzalige gedoe stellen de as- mogen dheden daden, die de volkeren van Europa een gelukkige toekomst zullen verzekeren. In- plaats van het instellen van moties en het hou den van debatten, verdedigen de strijders aan het Oostfront Europa tegen de bolsjewistische horden en zii zullen niet rusten voordat deze moordbenden vernietigd zyn. Het kan zijn, dat er Nederlanders gevonden worden die vol bewondering zijn voor de En gelsche methoden. Het meerendeel begrijpt ech ter dat de toekomst van ons land en volk eischt dat wij ons scharen in de gelederen van hen die het bolsjewisme vernietigen en Europa be vrijden van bokken schietende kapitalisten en plutocraten. Vandaar dat zich steeds meer strijders aan melden bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. DENKT U DAT HEUSCH? Denkt u nu heusch, dat, wanneer het sovjet- leger er in geslaagd zou zijn den opmarsch tegen Europa in te zetten en daarbij het Duitsche leger* overrompeld had, dat Stalins horden bij onze grenzen halt gemaakt hadden? Denkt u heusch, dat zij ons land ongemoeid gelaten hadden, terwijl zij in het Oosten kerk en kruis vernietigd hadden? Denkt u heusch? Natuurlijk depkt u dat niet. Maar ligt daar dan ook niet in opgesloten, dat u zich aan de zijde moet scharen van die mannen, die thans met de wapenen in de vuist het sovjet-monster den kop afhakken, en zoo Europa voor zijn ondergang bewaren? Immers, zij beschermen ook uw huis en haard Daarom is het uw plicht deze menschen, wan neer zij het slachtoffer van hun manmoedigen inzet worden, en gewond raken, te helpen. Ne derland heeft dezen plicht begrepen en zendt een hulpexpeditie: de Nederlandsche ambulance.' Zij verdient uw sympathie en waardeering. Steunt haar naar uw vermogen en stort uw bijdrage, iets meer dan u kunt missen op giro rekening 87600 Nederlandsche ambulance, Ko ninginnegracht 22, "s-Gravenhage. MINDER TREINEN OP HET TRAJECT AMSTERDAM—AMERSFOORT V.V. Op het traject Amsterdam—Amersfoort is met ingang van gisteren een negental treinen komen te vervallen. SCHAATSENRIJDEN. EEN TEGENVALLER VOOR DEN KAMPIOEN. BUYEN. Zaterdag zijn te Amsterdam de wedstrijden begonnen om dc kampioenschappen van Neder land ln het hardrijden voor amateurs. De 500 M. werd ln 49,2 sec. gewonnen door S. van Hoorn, uit Zaandijk. De kampioen Buyen kwam te vallen en werd vierde. Op de 5000 M. won P. Keyzer (De Lier) ln 9 min 23,7 sec. Buyen was nu tweede in 9 min 25 sec. Gisteren kondon de wedstrijden echter niet worden voortgezet en de wedstrijdleiding besloot toen de zaak uit te stellen tot Zaterdag en Zondag a.s. en dan ook de. 500 M. en de 1500 M over te rijden. In het kamp der rijders veroorzaakte deze beslissing groote teleurstelling, niet alleen bij hen. die goed geklasseerd stonden, doch ook bij de anderen Vrijwel allen gaven de voorkeur aan doorgaan. Hun pogingen om de wedstrijdleiders tot andere gedachten te brengen, leden evenwel schipbreuk. Intusschen werd Buyen het meest gehandi capt HIJ had door zijn vierde plaats op de 500 M. en de tweede plaats op de 5000 M. de leiding veroverd met 106.50 punten en het zag er naar uit dat hi) met zijn sterke 1500 meter weer onbe dreigd den titel zou binnenhalen. AALSMEER De door de IJsclub Aalsmeer - Oost op het Molmpoeltje gehouden koppelwed strijden brachten de volgende resultaten. Groep I: 1. M. Joore en M. Been; 2. Bartels en Verbeek; 3. L. de Vries en de Boer; 4. W. de Bruin en Joop Jongkind; 5. H. Koningen en D. Resoort. Groep II: 1. J Resoort en C. de Geus; 2. P. Wegman en J. Jongkind; 3. H. Geurts en M. Kuite; 4. K. van Wieringen en Schouten; 5. C Loogman en M. Hulsbos. Ringrijden voor paren: 1. P. Piet en mej. Ver beek; 2. de heer en mevr. S C. Hazenberg. KOUDEKERK A. D. RIJN De IJsvereeni- ging Koudekerk a. d. Rijn hield voor haar leden een merentocht. Ongeveer 220 leden namen er aan deel. Er werd op het Torentje gestart Bin nen de 3 uur moesten de deelnemers terug zijn. Op enkele uitvallers na, hebben allen den tocht volbracht, om aan het eindpunt een diploma te ontvangen. LEIMUIDEN Door de IJsclub „Excelsior" te Bilderdam werden wedstrijden gehouden, die de volgende resultaten opleverden: Koppelwedstrijden (18 deelnemers): 1. A. Kennis en J. Aartman; 2. H. van der Burg en Fr. Reeuwijk; 3. N. Koot en P. Koot; 4. P. Swier en J. Uittewaal. Ringrijden voor paren (24 deelnemers)1. W. van Dijk en mej. van Dijk; 2. C. van Velzen en mej. J. Kemp; 3. C. de Vos en mej. M. de Vos; 4. J de Vries en echtgenoote. Houtrapen voor meisjes van 10 tot 14 jaar: 1. Lena Brand; 2. Annie Roos; 3. Dora Brand. Idem meisjes van 6 tot 9 jaar: 1. Annie Ver donk; 2. Bets Verdonk; 3. Aartje van Ieperen; 4. Koba Brand. Idem jongens van 6 tot 9 jaar: 1. W. van Dijk; 2. Bertus Brand; 3. A Roskam. Hardrijden voor jongens van 10 tot 14 jaar: 1. Henk van Dijk; 2 Aide Dompeling; 3. Ko Roskam; 4. Abr. Brand. OEGSTGEEST Zaterdagmiddag is op de ijsbaan ..Poelgeest" een hardrijderij gehouden voor kinderen, uitgeschreven door de ijsclub Oegstgeest. De uitslag werd; Jongens: 1. J. Kreeft; 2. J. van Mameren; 3. W Hillebrandts. Meisjes: 1. T. Kamsteeg; 2. Jacqueline Sloos; 3. K. van Leeuwen. SASSENHEIM De Sassenheimsche IJsclub had een ringsteken wedstrijd voor paren geor ganiseerd waarvoor groote belangstelling be stond. De uitslag werd: 1 mevr. Bisschops- BakkerW. v. Zonneveld; 2. Thérèse Zwetsloot L. Zandbergen; 3. Vera v. d. Voort— J van Straalen; 4. Tina Feernstra—Feernstra5. Aly HofstraR. Hofstra; 6. mevr. van GentJ. Zwetsloot. WADDINXVEEN De IJsclub „Nooit Ge dacht" organiseerde een wedstrijd voor mannen boven de 18 jaar. Er werd gereden met twee aan een stok. De prijzen waren f. 20, f. 12,50 en f. 7,50 De uitslag luidde: 1. P. v. d. Klaaw en B. v. d. Flier; 2. G. v. Hofwegen en L. Biesheuvel; 3. C. v. Velden en K. de Hertog. Op dezelfde baan vonden wedstrijden plaats voor jongens van 9—11 en van 12—15 jaar. In de eerste groep waren de prijswinners: 1. J. Dullemeijer; 2. A. Tol: 3. W. Oosterom; 4. F. Versluis ;5. P. Versluis. In de tweede groep: 1. J. Verwey; 2 A. van Dijk; 3. M. v. d. Berg: 4. A. Wensveen; 5. J. Langendam. DE EXTRA WINTERUITKEERING AAN ONDERSTEUNDEN. Zooals indertijd is gemeld, wordt aan werk- looze arbeiders, die ingevolge de bepalingen der rijkssteunregeling ondersteuning genieten, een extra-winteruitkeering verstrekt. Als gevolg van deze verhooging der steunbedragen kwam het niet zelden voor. dat arbeiders, die uitkeering genoten krachtens een goedgekeurde wachtgeld regeling, minder ontvingen dan de uit hoofde van de steunregeling gesteunde werkloozen. Hier aan is thans een einde gemaakt doordat de secretaris-generaal van het departement van sociale zaken heeft bepaald, dat de door de ondernemingen uitbetaalde wachtgelden met een extra uitkeering mogen worden verhoogd, doch slechts binnen zoodanige grenzen, dat wachtgeld plus extra uitkeering gelijk wordt aan het bedrag, dat de betrokken arbeiders anders aan steun zouden hebben ontvangen. In de op dezen voet verstrekte extra-uitkeerin- gen kan subsidie worden verleend tot het per centage. dat voor elke wachtgeldregeling afzon derlijk geldt. Dit subsidie wordt slechts toege kend voor extra-uitkeet-ingen, die ten hoogste 10% van het wachtgeld bedragen. Een en ander geldt voor het tijdvak van 26 Januari tot en met 11 April a.s. PRIJZEN VOOR GEDROOGDE GROENTEN VASTGESTELD. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat met mgang van 21 Januari j.l. maximum prijzen zijn vastgesteld voor: gedroogde worte len, -boonen. -erwten, -spinazie, -prei. -selderie- blad en -knolselderie. Er zullen prijzen worden gepubliceerd voor een groote verpakking, waarin door fabrikanten mag worden geleverd aan de verwerkende in dustrie en aan grossiers, en door grossiers aan overheidsinstellingen, ziekenhuizen en indus trieën, die gedroogde groenten gebruiken voor het verstrekken van maaltijden aan hun perso neel. Daarnaast zullen de prijzen voor de kleine verpakking worden bekend gemaakt, waartegen aan het publiek moet worden geleverd. Ten behoeve van den consument zijn voor alle groentensoorten uniforme verpakkingen inge voerd en wel in cellophaan van 15, 20 en 25 gram, in carton van 70, 80 en 80 gram en ln tabletvorm van 100 gram. Voor deze verpak kingen zijn eveneens uniforme prijzen vastge steld, welke tezamen met den naam van den producent op het pakje dienen te worden ver meld. Gistermorgen omstreeks halfacht heeft onder de gemeente Vleuten een ernstig treinongeluk plaats gehad, dat voor zoover de gegevens thans strekken aan één persoon het leven heeft gekost, terwijl nog een treinconducteur wordt vermist. Uit Den Haag vertrok de electrische trein 605 van het Staatsspoor om zes uur vijf in de richting Utrecht en behoorde 7.08 uur in Utrecht aan te komen. Deze trein had in Gouda ongeveer een kwartier vertraging Aldaar werd hij, zooals gebruikelijk is, met den uit Rotter dam komenden electrischen trein gecombineerd. Het traject. Gouda—Utrecht leverde weer onge veer 10 minuten vertraging op, zoodat de trein ongeveer om halfacht de gemeente Vleuten passeerde. Op ongeveer één kilometer van de spoorbrug over het Merwedekanaal moest de conducteur van dezen trein stoppen voor een onveilig signaal. Inmiddels was eveneens uit Den Haag om 6.45 uur vertrokken de internationale D-trcin 111, die zich via Utrecht naar Duitschland wilde begeven. Deze trein had aanzienlijk minder vertraging, reed regel recht door over Gouda richting Utrecht, en passeerde om halfacht eveneens Vleuten. Door nog onopgehelderde oorzaak is de D- trein in volle vaart op den achtersten wagon van den stilstaanden electrischen trein in gereden. De gevolgen waren ruïneus. De locomotief schoof als het ware geheel in den achtersten wagon en verdween grootendeels onöer een ravage van staal en ij zei'. Doordat de D-trein vrij lang was en uiteraard uit zwaarder mate riaal bestaat dan dat van den electrischen, reed de locomotief nog eenige tientallen meters door. voordat hij tot stilstand kwam. Tengevolge van den geweldigen schok derailleerde de op één na achterste wagon van den electrischen trein, kantelde zijwaarts en gleed van den dijk af. Voor de rest bleven èn de D-trein èn de elec trische op de rails staan. Het is uitsluitend aan een gelukkig toeval te danken, dat hier niet een treinramp heeft plaats gehad, waarbij tien tallen dooden te betreuren zouden zijn. Want ten eerste zit er in de meeste gevallen in ver gelijking met de andere wagons het minst aan tal passagiers in het achterste rijtuig en ten tweede betreft het hier den eersten trein uit Den Haag. die op Zondag rijdt en derhalve nog maar een betrekkelijk klein aantal reizigers vervoert. Thans zijn naar alle waarschijnlijk heid slechts twee dooden bij dit treinongeluk te betreuren. Ten eerste de 37-jarige postbeambte Houthuis uit Rotterdam, terwijl verder nog wordt vermist de Utrechtsche conducteur Witcamp. Tien gewonde personen werden naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht vervoerd, waarvan een vijftal, na verbonden te zijn, weer naar huis kon worden overgebracht. De vijf andere ge wonden zijn: de machinist Kropsma, de reiziger Van Je veren, de machine-bank werker Van der Gijt, allen uit Rotterdam en de conducteur Van der Heyden uit Den Haag. alsmede de leerlingmachinist Ehlert, die zich op de locomotief bevond. Daar de locomotief tengevolge van de groote snelheid in schuinopwaartsche richting op het laatste rijtuig van den electrischen inreed, werd het stroomnet volkomen vernield. De bovenlei ding lag in flarden te midden van een trooste- looze massa versplinterd ijzer en verwrongen metaal. Een en ander was oorzaak, dat hulp betrekkelijk laat kwam opdagen. De telefoon lijn was gestoord, het was op dat tijdstip nog pikkedonker en het ongeluk had plaats op een betrekkelijk afgelegen plek. Zoodoende was het eerst omstreeks negen uur voordat van Utrecht uit de auto's van den G.G.D. uitrukten De directeur van den G.G. en G.D.. dr. Wierenga. vertrok met eenige doktoren en verpleegsters naar de plaats des onheils. Inmiddels had men van gemeentewege eenige stadsautobussen ter beschikking gesteld, doch het was al ruim negen uur, voordat de medische hulp goed en wel op de plaats van het ongeluk arriveerde Van het C.S. af vertrok vrijwel tegelijkertijd een locomo tief met eenige materiaalwagens, waaronder een montagewagen en een hijschkraan. Direct werd een aanvang gemaakt met het hulpverleenen. De op slag gedoode postbeambte. Houthuis. kon spoedig worden geborgen, doch voor de rest moest de eerste hulpverleening zich voornamelijk bepalen tot het uitzagen van eenige gewonden, hetgeen uiteraard veel tijd kostte. Op het terrein van de ramp merkten wij o m op den directeur van de spoorwegen, den heer W. Hupkes. alsmede de heeren Giesberger, Goed hart en Driessen, allen leidende figuren bij de spoorwegen. In het op de rails gebleven gedeelte van den electrischen trein namen de reizigers plaats, die lichte verwondingen hadden opgeloopen, en zij. die ongedeerd waren gebleven Met behulp van een uit Utrecht gerequireerde locomotief werd de reis naar de Domstad voortgezet, waar aan het station verschillende ziekenauto's klaar stonden om de gewonde treinreizigers onmid dellijk naar het ziekenhuis over te brengen. Naar het oordeel van deskundigen is het uitsluitend te danken aan het uitstekende ma teriaal van de spoorwegen, dat hier niet een nog grootere ramp heeft plaats gehad. Dat bij een ongeluk van een dergelijken omvang slechts enkele dooden genoteerd moeten worden mag een wonder heeten. Zeker is, dat het prima materiaal van de spoorwegen een van de oor zaken was, dat hier niet een catastrophe heeft plaats gehad van ongekenden aard. DE ELFSTEDENTOCHT. Aan den Elfstedentocht hebben uit Boskoop <1 personen deelgenomen ln de touristenklasse, nl de heeren F. J. Grootendorst, J. A. Venema, T. Venema. J. Ramp Pz. en verder 4 leerlingen van de Rljkstuinbouwschool, van Stuyvesant, Meyen, Ten Bruggecate en J. Rensen. Uit Aalsmeer nam eveneens een aantal perso nen aan de elfstedentocht deel. Als eerste van hen arriveerde om half zes de heer Jac. de Jonge, later gevolgd door A. Pannekoek. P. v. d. Zwaard. Jan de Jonge. H. Maarse. W. Tuning en H. v. d. Schraaf. De volgende Leidenaars moeten nog worden ge noemd bil hen, die den tocht met succes aflegden F .P. van Dijk Jr. en J. P. van Dijk. VOETBAL. Zaterdagavond werd ln hotel Royal te Eind hoven door de Vereenlging van Zuidelijke Eerste Klassers een vergadering gehouden, waarbij alle Zuidelijke eerste klassers, uitgezonderd M.V.V.. welke club niet bij de vereenlging is aangesloten vertegenwoordigd waren. In deze vergadering heeft de heer Boluyt (N.A.C.) een resumé gegeven van de correspon dentie, welke van 30 Augustus 1941 af met het N.V.B -bestuur ls gevoerd, alsmede van datgene wat tusschen hetzelfde bestuur met de Vereenl ging van Zuidelijke Eerste-klassers is besproken, over de kwestie der splitsing van het Zuiden ln twee districten. De Zuidelijke eerste-klassers hebben daarop besloten, met medewerking van de Federatie van Vereenlglngen van Eerste-KIassers en de andere belangenvcreenlgingen van eerste klassers, alles ln het werk te stellen het besluit ongedaan te maken. Besloten werd een brief samen te stellen, die aan den N.V3. en alle bondsbestuurders gezon den zal worden, waarin de motleven om dit be sluit ongedaan te maken, worden uiteengezet. SCHAKEN. LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP I— AMSTERD. SCHAAKCLUB I 4 x—5 x. Zooals we reeds oermeld hebben, zouden Za terdagmiddag twee partijen vooruit gespeeld worden. Nu, dat ging niet al te best. want beide partijen gingen verloren voor de Leldsche spe lers. Demmendal maakte er tegen Mul een d4 opening van met Pf3. Mul koos de West-Indische verdediging. Belde loopers werden gefranchet- teerd. de eene naar b 7. de andere naar g2. Er viel voorlooplg niets bllzonders voor, het spel verliep normaal. Waarschijnlijk stond Demmen dal Iets beter dcoh deze ging nu ongemotiveerd op winst spelen, met als gevolg: verlies van een officier en van de partij. Rotteveel en Dr. Knoppers speelden een Falk- beergamblet. Rotteveel stond direct na de ope ning beter en kon door rustig spel dit poordeel vasthouden. Doch eensklaps speelde hll weer voor Sinterklaas en gaf zoo maar zijn Koningin prijs, waarna hij onmlddellllk de partll opgaf. Gisteren werd dus met een achterstand van 2 punten voor de Leidenaars begonnen, zoodat het er niet rooskleurig uitzag. Voor hen gelukkig misten de Amsterdammers de twee sterkste spe lers. n.d. Dr Max Euwe en Hans Kmoch en dit werd een groote handicap voor A.S.C., want nu gelukte het den L.S.G 'ers den achterstand blfna op te halen Met een weinig geluk hadden ze zelfs gewonnen. Nu zal het wel een 4'/-»514 neder laag worden Van der Nat. De Hondt en Orbaan wisten te winnen. Prof van der Woude en Bosscha maak ten remise, dat maakte 4 punten en do partll aan het le bord ls afgebroken ln gunstiger stand voor Van den Berg, zeer waarschijnlijk niet ge noeg om te kunnen winnen Het overzicht luidt als volgt: L.SG. I A.S.C. I C. B. v. d BergF. A. Spinhoven xx Prof. Dr. W. v. d. Woude Dr. Ir. J. C. Scheffer Vz W. DemmendalDr. A. Th. Knoppers 01 W. H v. d. Nat—F C. Wackers 10 G. BosschaDrs G. J. Karper I. ZitmanR Kwik 01 A J, RotteveelTh. Mul 01 Mr A. G. de BlécourtH M. J. Slagt 01 D. J. M. de HondtJ. Blanker 1o J. OrbaanM. J. Kuiper io Totaal 4x5x JIU JITSU. JIU-JITSU- EN JUDO-DEMONSTRATIE. Door den lieer W. J. Kooreman. In den foyer van de Stadsgehoorzaal vond Zaterdagavond een Jiu-Jltsu- en Judo-demon stratie plaats waarvoor groote belangstelling be stond Ondanks het weinig aanlokkelijke weer was de zaal geheel uitverkocht. De heer W. J. Kooreman, die met behulp van een aantal leerlingen een indrukwekkend beeld gaf van de mogelijkheden dezer over het algemeen weinig beoefende sport, leidde den avond ln met een kort welkomstwoord en een uiteenzetting van de wijze, waarop een en ander werd gede monstreerd. Het eerste gedeelte van den avond werd besteed aan het uitvoeren van Jiu-Jltsu-grepen, waarbij allereerst de nadruk werd gelegd op het belang van de val-oefeningen. Groot succes oogstte verder de demonstratie van zelfverdediging voor dames door mej. P. v. Ammers. die hierbij krasse staaltjes van vaardigheid ten toon spreidde. Na de pauze werden nogmaals val-oefeningen ten beste gegeven, ditmaal van en over grooter hoogten, waarna werd overgegaan tot Judo. ofwel de geperfectioneerde aanval. Na een uiteenzetting van de tot het verkrijgen van Judo-bekwaamheid noodzakelijke oefeningen volgden wedstrijden ln Judo, die met groote aandacht werden gevolgd. Speciaal de strijd tusschen de heeren Kooreman en Brilnlngs oogstte een verdiend succes. De leerlingen van den heer Kooreman, de hee ren Veis. Brilnlngs. Rugebrecht, Steenbergen en van Sonsbeek. evenals mej van Ammers toonden den geheelen avond een onvermoeibare bereid willigheid. afwisselend de nadeelen van het slachtofferschap en de moeilijkheden van den aanval op zich te nemen. Zoowel toeschouwers als demonstranten kun nen zich verheugen ln een uitstekend geslaagden avond. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP TWEEDE KLASSE (3 BANDEN). Te Rotterdam zijn de wedstrijden gehouden om het kampioenschap van Nederland 2e klasse, drie banden. De titel werd gewonnen door de Rotterdammer Fournier. VERLOREN een linker glacé heerenhand- schoen met bonten rug, ver moedelijk Lammensdhansweg, Kamerl. Onneslaan, Zeeman laan, v. 't Hoffstraat, de Sit- terlaan. Tegen beloonning terug: Oude Vest 53. 79a GEVRAAGD een goed on derhouden liefst eikenh. kast. Nauwk. opgave uitersten prijs, het merk, houtsoort en na men der registers onder no. 3148 Bur. v. d. Blad is het onmogelijk alle cliënten van le bedienen. Daarom verzoeken wij de wasschen zooveel mogelijk te brengen en te halen. 3150 Te koop arreslede, zonder be- kleeding, met bellen, overigens in goeden staat. Te bevragen: Haven 14 - Tel. 26666. 3132 Van 27 Januari '42 af zal onze zaak 's DINSDAGMIDDAGS Haarlemmerstraat 190 KAASHANDEL. 3154 zullen onze magazijnen Dinsdag, Woensdag en Donderdag 27, 28 en 29 Januari 3159 SCHRIFTELIJKE LESSEN Steno, Typen, Talen, Boek houden, Vestigingswet, enz. VAN BAERLESTRAAT 11 AMSTERD AM-Z. Prospectus en proefles gratis. 2255 gevraagd voor Leiden en omstr. voor nieuwe vinding (Distri butiebonnen-Opplakstift) Enorm succes in andere plaat sen. Brieven: D. WOLFF, 3146 I Antheunisstraat 110, Den Haag 2—2

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 6