BINNENLAND ZATERDAG 24 JANUARI 1942 No. 25100 Japanners vorderen in Birma De Italianen negentien maanden in oorlog Verduisteren 82ste Jaargang Rangoon bedreigd De conferentie van Rio Verspreide berichten Japanners geland op eiland Bougainville Agedabïa in Duitsche handen Leonen en andere arbeids voorwaarden in het brandstoffenbedrijf Spaar- en betaalzegelkas- bedrijven Wat te doen met bevroren aardappelen? 18.12 uur 9.31 uur 18.14 uur 9.30 uur EERSTE BLAD STADSNIEUWS Leidenaars in den Elfstedentocht LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 [2 lijnenj Gironummer: 57065 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pl/rerv.: K. Been. Lelden De Japansche militaire woordvoerder heeft verklaard, dat het voornaamste doel van het Japansche offensief tegen Birma bestaat uit het verhinderen van het verkeer op den weg, die door Birma leidt. Het offensief ontwikkelt zich volgens de plan nen, zoodat de inneming van Rangoon weldra kan worden verwacht. Intusschen zijn de Japansche troepen, volgens een bericht van Radio-Rangoon, opgerukt tot een punt 70 km ten Oosten van de hoofdstad. Naar de woordvoerder van het Britsch com mando te Rangoon heeft erkend, is de toestand voor Birma wegens de grootere getalssterkte van den vijand hopeloos. Naar Radio-Delhi meldt, heeft de Britsch;- Indische regeering met de Birmaansche regee ring een overeenkomst gesloten, op grond waar van de Britsch-Indische burgerbevolking in Birma naar Britsch-Indië wordt geëvacueerd. De Britsch-Indische regeering heeft voorts een wet uitgevaardigd, waarbij stakingen kun nen worden verboden en op overtreding hooge gevangenisstraffen worden gesteld. Volgens inlichtingen, waarover de Japanners beschikken, bevinden zich op verschillende pun ten ten Noorden van Rangoon groote hoeveel heden materiaal, bestemd voor Tsjoengking. Te Tsjoengking is men ontevreden over de vertraging in het transport, terwijl aan Engel- sche rijde ontstemming is gewekt door het ge brek aan steun van Tsjoengking en het slechte moreel der troepen van Tsjoengking, die Birma moeten helpen verdedigen. Bü een dergelijke oneenigheid in eiger\ kamp. aldus de Japansche woordvoerder, kan de ge vechtskracht der troepen in Birma niet zeer hoog worden aangeslagen. (D.N.B.) LUCHTAANVALLEN OP SINGAPORE. Terwijl het Japansche leger steeds nader komt tot het eiland Singapore, blijft de Japansche luchtmacht de vesting uit de lucht bestoken. Reeds meer dan 20 bombardementen hebben successievelijk plaats gevonden, waarbij groote schade is aangericht. AANVAL OP BISMARCK-ARCHIPEL. Naar Associated Press uit Melbourne meldt, heeft de plaatsvervangende Australische premier, Forde, medegedeeld, dat een Japansche landing" op den Bismarck-Archipel bij Kelto, 400 km ten Zuidoosten van Rabaul, is bevestigd. Reuter meldt, dat ongeveer 1100 blanke vrou wen en kinderen per vliegtuig van Rabaul naar Australië zijn overgebracht. Volgens berichten uit Londen heeft de Austra lische minister van luchtvaart te Melbourne bekend gemaakt, dat meer dan één vliegtuig moederschip, alsmede verscheidene andere Ja pansche oorlogsschepen en marine-vliegtuigen zijn geconcentreerd in de nabijheid van den Bïsmack-archipel. Men moet rekening houden met het gevaar van een grooten aanval op Nieuw Guinea. (D.N.B.). OP DE PHILIPPIJNEN. De Japansche strijdkrachten op de Philip - Pijnen hebben, volgens Domei, een algemeen offensief tegen de Amerikaansche strijdkrachten op het schiereiland Bataan ontketend. Na de bezetting van een belangrijke vleugel positie van den vijand, wordt thans de omsin- gelingsring der Japansche troepen steeds nau wer aangehaald. TOJO WENSCHT NOG ALTIJD TOENADERING TOT TSJOENGKING. In een rede voor het Lagerhuis heeft de Ja pansche minister-president Tojo herhaald, dat Japan bereid is voorstellen van Tsjoengking te ontvangen voor een vreedzame verzoening, wan- neer alt regiem zijn houding wijzigt. .y°J° verkLaarde: „Ofschoon Japan de laatste vijl Jaren tegen Tsjoengking heeft gevochten, beschouwt het China nog steeds als een zuster- «2* en wil om het met open armen te ontvangen maten het slechts zijn dwaalbegrip pen opgeeit, is onveranderd. Alle fouten van Tsjoengking m het verleden zullen zijn vergeten met het verdwenen van den Engelschen en ^epkaanschen invloed. Thans is de tijd voor Tsjoengking gekomen te ontwaken, en ik maak ge.!e^?H1rel<i sebruik het daartoe uit te noodigen." (D.N.B.). Naar het D.N"B. uit Buenos Aires meldt, luidt de tekst der formule, waarmee Argentinië en Chili hebben ingestemd en die kans heeft in de plenaire bijeenkomst te worden aangenomen: 1. De Amerikaansche republieken bekrachti gen de verklaringen, volgens welke zij elke aanvalsdaad van een niet-Amerikaansche mo gendheid tegen een van haar beschouwen als een agressieve daad tegen haar allen, omdat een dergelijke daad een maatregel tegen de vrij. dieh en de onafhankelijkheid der Amerikaan sche staten beteekent. 2. De Amerikaansche republieken bevestigen haar volkomen solidariteit en haar besluit tot samenwerking en wederzijdsche bescherming, tot de uitwerking van den eventueelen aanval op het halfrond heeft opgehouden. 3. De Amerikaansche republieken verklaren daarom, terwijl zij haar souvereine rechten uit oefenen en in overeenstemming met haar con- stitutioneeie instellingen, voor zoover deze haar toestemming geven, dat zij de diplomatieke be trekkingen met Japan. Duitschland en Italië niet kunnen handhaven, omdat Japan een land van ons continent heeft aangevallen en de beide andere dat land den oorlog hebben verklaard. 4. De Amerikaansche republieken verklaren ten slotte, dat zij, alvorens de in het vorige artikel genoemde bepalingen van kracht wor den, met elkander overleg plegen, opdat de be sluiten gemeenschappelijk en eenstemmig wor den genomen. Naar voorts wordt gemeld, heeft de Ameri kaansche ambassadeur te Buenos Aires na mens Sumner Welles een bezoek aan Castillo gebracht en de voorgestelde formule met hem besproken. Castillo hield zich echter strikt aan de voorwaarde, dat het voorstel door- het par lement en de regeering moest worden gerati ficeerd. Naar United Press uit Melbourne meldt, heeft de Australische regeering bekend gemaakt, dat Japansche troepen geland zijn te Kieto, de voor naamste haven van het eiland Bougainville, het grootste eiland van de Salomo groep, en dat nieuwe landingen te verwachten zijn of reeds uitgevoerd worden. Na een Japanschen lucht aanval op Bulolo, een kleine mijnstad in het binnenland van Noord Oost Nieuw Guinea, is de radiozender aldaar tot zwijgen gebracht. Sinds dien heeft men niets meer uit die plaats ver nomen. (D.N.B.). DUITSCHERS ZIJN EEN OORLOGSVOLK GEWORDEN. Artikel van Goebbels in „Das Reich". Rijksminister dr. Goebbels publiceert in „Das Reïch" een artikel: „Ommekeer der Zielen", waarin hij er op wijst, dat de derde oorlogs winter het Duitsche volk in geheel andere ge moedsgesteldheid aantreft dan de eerste. Toen werd de oorlog weliswaar ernstig, maar niet tragisch opgevat. Voor de zorgen van heden echter verdwijnen de zorgen, die de menschen twee jaar geleden bezighielden. Thans ziet het geheele volk het als oneervol, wanneer men niets bijdraagt tot den oorlog en zijn welsla gen: arm en rijk, groot en klein wedijveren om de natie in staat te stellen zegevierend haar levensstrijd uit te vechten. In twee en een half jaar zijn de Duitschers een oorlogsvolk gewor den. De Duitschers zullen uit deze worsteling te voorschijn komen als een oorlogsvolk en een volk van krijgslieden, dat de zwaarste beproe vingen van het lot zegevierend doorstaat en niet te licht wordt bevonden op de weegschaal der historie. Wie zou het dan het recht be twisten een deel der aarde te leiden? (D.N.B.). Het bolsjewisme is de aartsvijand van onze beschaving, cultuur en godsdienst. Het moet vernietigd worden. Meldt u aan bjj het Vrij willigerslegioen „Nederland", Koninginne gracht 22 te Den Haag. Een te Kaïro gepubliceerd communiqué deelt mede, dat Italiaansch-Duitsche colonnes giste ren haar opmarsch naar het Oosten hebben voortgezet, sterk beschermd door Duitsche en Italiaansche bommenwerpers, die door jacht vliegtuigen begeleid werden. Tegen het vallen van den avond, zoo verklaart het communiqué, dat door Reuter wordt ver sterkt, hadden de Britsche troepen zich ten Oos ten van Agedabia, dat Duitsche troepen hebben bezet, teruggetrokken. (Stefani). Naar aanleiding van de publicatie van het 600ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier geeft het „Giornale d'Italia" een opsomming van de successen, sedert het deel nemen van Italië aan den oorlog aan de ver schillende Italiaansche fronten behaald. Volgens deze opsomming, die berust op de mededeelingen der Italiaansche weermachtsbe- richten, zijn in 19 Maanden oorlog 2493 vijan delijke vliegtuigen vernield, waarvan er 2052 neergeschoten en 441 op den grond werden ver nield. Daar komen nog bh 85 vliegtuigen, die waarschijnlijk zijn neergeschoten. Volgens de mededeelingen in de Italiaansche weermachtsberichten hebben de strijdkrachten van het Duitsche vliegercorps in de Middelland- sche Zee 384 vijandelijke toestellen neergeschoten en 60 op den grond vernield. 48 vijandelijke oorlogsschepen zijn tot zinken gebracht, waarvan 15 door aan de oppervlakte varende schepen, 14 door duikbooten in de Mid- dellandsche en Roode Zee, drie door duikbooten op den Atlantlschen Oceaan, 14 door vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee en.2 door het Duitsche vliegercorps in de Middalntftche Zee. 155 oorlogsschepen werden beschadigd en wel 18 door aan de oppervlakte varende schepen, 107 door vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee. één door de artillerie en 29 door het Duit sche vliegercorps in de Middellandsche Zee. Verder werden 85 vijandelijke oorlogsschepen getorpedeerd. 48 duikbooten werden tot zinken gebracht. Aan de oppervlakte varende schepen brachten en 35 tot zinken, duikbooten acht en vliegtuigen in de Middellandsche Zee vier. Het Duitsche vliegercorps in de Middellandsche Zee bracht er één tot zinken. Zeven duikbooten werden beschadigd. 180 vijandelijke koopvaardijschepen werden tot zinken gebracht, veertien door aan de opper vlakte varende schepen, elf door duikbooten, 66 door Italiaansche vliegtuigen in de Middelland sche en Roode Zee, 21 door Duitsche vliegers in de Middellandsche Zee én 65 door Italiaansche duikbooten in den Atlantische Oceaan. Bovendien werden 146 koopvaardijschepen be schadigd, drie daarvan door aan de oppervlakte varende schepen. 2 door duikbooten, 76 door Italiaansche vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee, 2 door duikbooten in den Atlanti- schen Oceaan en 63 door het Duitsche vlieger corps in het Middellandsche Zeegebied. Ten slotte werden 20 tankschepen tot zinken gebracht, waarvan vier door aan de oppervlakte varende schepen, vier door duikbooten en 2 door vliegtuigen in de Middellandsche Zee en Roode Zee. 5 door duikbooten in den Atlantischen Oceaan en 5 door het Duitsche vliegercorps in de Middellandsche Zee. Twaalf tankschepen werden getorpedeerd, waarvan vier door duikbooten en 7 door torpedo vliegtuigen in de Middellandsche en Roode Zee en één door Italiaansche duikbooten in den Atlantischen Oceaan. Tusschen den Bond van Nederlandsche han delaren in brandstoffen en de transportarbei ders-organisaties, zijn gedurende geruimen tijd onderhandelingen gevoerd betreffende de tot standkoming van een collectieve arbeidsovereen komst, welke onderhandelingen evenwel niet tot resultaat hebben geleid. Nadat terzake de bemiddeling van het college van rijksbemiddelaars was ingeroepen, werden vertegenwoordigers van den centralen bond van transportarbeiders en van den Bond van Neder landsche handelaren in brandstoffen, zoomede van andere werkgevers-organisaties door het col lege in de gelegenheid gesteld, hun standpunt ter zake ten overstaan van het college monde ling toe te lichten. Hierbij is het college geble ken, dat op het totstandkomen van een collec tieve arbeidsovereenkomst vooreerst geen uit zicht bestond. Aangezien het evenwel wensche- tijk en in verband met de sociale positie der werknemers noodzakelijk voorkwam, voor zoo veel mogelijk, gelijke loon- en arbeidsvoorwaar den voor den gelieelen bedrijfstak van kracht te doen worden, heeft het college thans een rege ling bindend vastgesteld. Deze regeling zal in werking treden met in gang van de eerste volle loonweek na 31 Ja nuari a.s. Zij omvat bepalingen betreffende de loonen, den arbeidsduur, overwerk, feestdagen en ver zuim. vacantie. alsmede een bepaling, welke de loonen voor jeuedige werknemers inhoudt en de grenzen aangeeft van het maximum aantal te werk te stellen jeugdige werknemers in een on derneming. UITOEFENING NOG TWAALF WEKEN TOEGESTAAN. In gevolge artikel 1 van het besluit no. 206/1941 betreffende de circulatie van niet-geautoriseerde betaalmiddelen is onder meer de uitoefening van het z.g. spaar- en betaalzegelkasbedrijf in zijn huidlgen vorm in het algemeen zonder toestem ming van den secretaris-generaal van het departement van financiën verboden. Het in genoemde bepaling vervatte verbod treft n.l. ook die personen en instellingen, die als beroep dan wel, al of niet met het oogmerk om winst te behalen, als bedrijf, aan het publiek, door het verstrekken van crediet of op grond van het ineens of in termijnen aannemen van gelden onder welken naam of in welken vorm ook, de gelegenheid verschaffen tot het koopen van goederen bij een of meer bepaalde onder nemingen tegen genot van een vergoeding van de zijde dier ondernemingen terzake van deze tusschenkomst, een en ander voorzoover bij deze handelingen gebruik wordt gemaakt van „hulp geld" in den zin van het hoogergenoemde be sluit, hetgeen in het algemeen het geval is. De secretaris-generaal van het departement van financiën heeft thans, op grond van artikel 1 van het besluit betreffende de circulatie van niet-geautorlseerde betaalmiddelen, toestemming verleend, het spaar- en betaalzegelkasbedrijf ge durende een termijn van twaalf weken na heden op den bestaanden voet te blijven voortzetten. Deze toestemming betreft uiteraard ook het aannemen en doorgeven van het in dit verband gebezigde hulpgeld. NIET ONTDOOIEN MAAR ZOO KOKEN. Men schrijft ons: Door de strenge koude van de laatste dagen kan het voorkomen, dat de huisvrouw bevroren aardappelen ontvangt, dan wel, dat haar voor raad aardappelen geheel of gedeeltelijk Is be vroren. De meeste huisvrouwen gooien deze be vroren aardappelen zonder meer weg. Uit.het oogpunt van voedselvoorziening is dit onverant woordelijk. terwijl gedane proeven bovendien hebben bewezen, dat het niet noodig is. In ver band hiermede volgen hier eenige raadgevingen: Vooral niet laten ontdooien. Bevroren aardappelen worden pas zoet en daardoor oneetbaar, als men ze laat ontdooien voor het koken. Indien dit ontdooien gedurende het koken plaats vindt zal men hier practisch niets van bemerken. Indien de aardappelen door het bevriezen zoo hard geworden rijn, dat schillen niet meer moge lijk is, moeten zij gekrabd worden en daarna op van hedenavond tot -norgenochtend en van morgenavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op om 12.58 aur en gaat vannacht om 3.12 uur (het is dan Eerste Kwartier)mor ren komt de maan op om 13.25 uur n gaat den daarop volgenden nacht >m 4.13 uur onder. de gewone wijze in koud water worden opgezet en aan de kook gebracht. Indien echter bevroren aardappelen van te voren worden ontdooid door deze even bij kachel of -verwarming te zetten om ze gemakkelijker te kunnen schillen en daarna te koken, dan zullen de aardappelen niet alleen zoet worden, doch tevens er zeer onsmakelijk uit gaan zien. Blauwe zoowel als bruine plekken, tot zelfs gedeeltelijk rotte zullen dan optreden. Dit kan men voor komen door de aardappelen niet vooraf te ont dooien. Ontvangt of heeft men bevroren aardappelen, die niet direct gegeten behoeven te worden, dan doet men goed, ze te bewaren op een plaats, waar ontdooien niet mogelijk is. Het spreekt ech ter vanzelf, dat men deze aardappelen moet trachten op te maken, voordat de dooi intreedt, aangezien zij spoedig daarna oneetbaar zullen worden. BRITSCHE BOMAANVAL OP EEN PLAATS IN HET OOSTEN DES LANDS. Talrijke dooden en gewonden onder burgerbevolking. Eergisteravond zijn verscheidene Engelsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied ver schenen. Lukraak en van groote hoogte werd op een plaats ln het Oosten des lands een aan tal brisantbommen neergeworpen, waardoor verscheidene wooitfiulzen totaal vernield en vele andere deels zwaar, deels licht beschadigd werden. 24 dooden, 8 zwaar en 10 licht gewonden, zoo luidde het resultaat van den misdadigen aan val. Door de op andere plaatsen neergeworpen brisant- en brandbommen ontstond slechts ge ringe materieele scahde. 25-JARIG BESTTAN DER NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN SUIKERWERK- EN CHOCOLADEFABRIKANTEN. Te Amsterdam is in een algemeene ledenver gadering het vijf en twintig jarig bestaan van de Nederlandsche vereeniging van suikerwerk en chocoladefabrikanten herdacht, aan welke vergadering een gemeenschappelijke lunch voor afging. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer G. Bekker, een overzicht van de geschiede nis der vereeniging en richtte hü woorden van hulde en dank tot den heer B. E. Dieperink, die als secretaris van de oprichting der vereeniging af de belangen der industrie behartigd heeft. Namens een uit de leden gevormde commissie, huldigde de heer L. Jamin den heer Bakker, die vooral in de laatste jaren veel voor de industrie en .voor de vereeniging heeft weten te bereiken. Namens de leden spraken nog de heer Fr. Smits en de heer B. J. Franken. DR. VAN BEEK GEESTELIJK BESTUURDER VAN DE H. LANDSTICHTING. Naar wij vernemen is dr. C. J M. J. van Beek. professor aan het klein-seminarium van het bisdom Den Bosch, benoemd tot geestelijk bestuurder der Heilige Landstichting, als op volger van wijlen vicaris mgr. G. Suys. ER WAS EENS. Ja lezers, zoo beginnen alle sprookjes. Maar dit is geen sprookje, dus het begint niet met „Er was eens"maar met „Er is" Er is een Nederlandsche Ambulance en deze moet naar het Oostfront, om daar aan vriend en vijand de helpende hand te bieden. Daar is veel geld voor noodig, want het beste is nog niet goed genoeg voor de gewonden, die ginds vallen. Er is een Nederlandsche Ambulance, die ook uw steun noodig heeft. Maar er is meer. Er is ook een gironummer. Dat gironummer is van de Nederlandsche Am bulance. Iets wat er nog niet is, dat is uw bijdrage. Zorgt dat die er komt, en stort haar op giro rekening 87600 Nederlandsche Ambulance, Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. HOE NAAR, MIJNHEER. Ja mijnheer, lk voel met u mee. De tijden zijn moeilijk en ik vraag mij af hoe u ze door moet komen, nu u 's middags maar 2 of hoog stens 3 borrels kunt krijgen, terwijl uw sigaren winkelier u dagelijks slechts vijf sigaren van 60 cents per stuk kan leveren. Neen, over uw hamstervoorraad praten wij niet, want die zal wel denzelfden weg opgaan als uw zilvergeld, dat u zoo zuinig had opge spaard en dat u nu toch moet uitgeven. Voeg daarbij nog het feit, dat u zelfs niet eens rustig naar den Engelschen zender kunt luisteren, dan zal een ieder het met u eens zijn, dat u nare tijden beleeft en dat terwille van een vaderland waar u zelfs geen behoorlijke vacantie kon doorbrengen vanwege uw rang. stand en positie en van een volk, waarvoor u zich eerder schaamde dan dat u er trotsch op was. Hoe naar. mijnheer, dat zelfs u met die tram naar de stad moet. omdat uw „wagen" gevor derd werd. Ja, en hoe is het mogelijk, dat er „lui" zijn die meenen. dat deze verschrikkingen noodig en onafwendbaar zijn en overwonnen moeten worden, ter wille van de toekomst van dit land. En toch mijnheer, de tijd dat menschen zooals u het voor het zeggen hadden is voorbij. Het woord is nu aan hen, dié liefde voelen voor hun land, die er trotsch op gaan Nederlander te zijn, die begrijpen, dat een nieuwe toekomst ver overd moet worden en dat zij offers hebben te brengen, zich daarvoor zelfs hebben in te zetten. Het woord is thans aan mannen van het slag, dat nu met de wapenen in de vuist ln het Oosten strijdt te^en de bolsjewisten. Natuurlijk mijnheer, dat Is niets voor u. maar gelukkig ziin er nog duizenden flinke kerels in ons land, die er anders over denken en die zich zullen aanmelden bij' het Vrijwilligerslegioen „Nederland". Koninginnegracht 22 te 's-Gra venhage. NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND. De heer G. J. Tennissen voorzitter. Op 22 Januari j.l. is den heer H. M. van Triet eervol ontslag verleend als voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond. Met ingang van denzelfden datum is als opvolger benoemd de heer G. J. Teunissen. GEVOLMACHTIGDE VAN RIJKSPERSCHEF. Op de te Den Haag gehouden persconferentie is als gevolmachtigde van den rijksperschef dp heer W. W, Dittmar als perschef van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied geïntroduceerd en zoowel door den leider der Duitsche als door dien der Nederlandsche persconferentie welkom geheeten. Dit Nummez bevat TWEE Bladen Een groot aantal Leidenaars en Oegstgeestenaren blijkt met succes te hebben deelgenomen aan den Frieschen Elfstedentocht, die naar ons door de verklaring van vele rijders wordt bevestigd ditmaal onder Ideale weersomstandigheden heeft plaatsgevonden. Van de Leidenaars noemden wij gisteren, in een deel van onze oplage, reeds de heeren Th. van Helvert, Er Blnsbergen en G. F. van Bovene Jr. Wij kunnen er thans nog aan toevoegen de na men van: jkvr. H. van Eysingha, en de heeren mr. D van Eysingha, W. Verhey van Wijk Jr.. H. Veld- stra, W. Stenfert Kroese, E. G. James, dr. A. ten Cate, A. Bleker Caarten, G. F. van Oerle, P. Coe- bergh, J. R. Bergsma, T. de Reede Jr., J. B. v. d. Most van Spijk en van den secretaris der Leldsche IJsclub, den heer H. J. de Koster, wonende te Wassenaar Verder van een oud-stadgenoot, den heer J. Valkenburg, thans te Gro ningen. Ook de Leidenaars D. A. Louwerse en B. Bonnet hebben den rit uitgereden. Uit Oegstgeest vernamen wij de namen van de heeren: B. Roos. Chr. O. van der Plas, G. van Ger- revink, die den tocht op sokken en van W. M. van Ringelenstein, die den bijna 200 KM. langen rit op kunstschaatsen volbracht. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Leiden ls op het oogenblik wederom een gou den echtpaar rijk, en wel den 70-jarigenL. Zit man en zijn even oude echtgenoote H. Zitman— Bonsel. wonende Ververstraat 22, die Dinsdaxr as. den dag hopen te herdenken, waarop zij vijftig jaar geleden in het huwelijk traden De bruidegom heeft tot voor negen Jaar toen hij na een arbeidszaam leven een welverdiende rust ging genieten, als los werkman de kost verdiend. De laatste 32 jaar van zijn werkend bestaan heeft hij bij verschillende firma's het metselvak beoefend, na eerst diverse andere werkzaamheden te hebben verricht Het huwelijk werd gezegend met'de geboorte van 13 kinderen, waarvan er thans 12 getrouwd zijn. 28 kleinkinderen vormen de verdere na komelingschap. Het heeft bruid en bruidegom, die beiden nog een redetijk goede gezondheid genieten, in deze dagen dan ook niet aan belangstelling ont broken. waarvan de bloemenweelde in him woning wel duidelijk getuigenis aflegt. DE LEIDSCHE IJSBAAN. Het bestuur van de Leidsche IJsclub deelt ons mede dat er gezorgd zal worden dat de banen zoowel hedenmiddag als morgen berijd baar zijn. De voor heden uitgeschreven wedstrijden zijn uitgesteld. SNEEUWRUIMEN. De commissaris van politie verzoekt ons te herinneren aan artikel 29b der Verordening op de Straatpolitie, welke bepaalt, dat het weg ruimen van sneeuw en ijs zoodanig moet ge schieden, dat daardoor slechts de uiterste rand van het openbare voetpad in beslag wordt ge nomen, zoodat er voor de voetgangers voldoen de ruimte overblijft en voorts zoodanig, dat de openingen voor afvloeiing van het doóiwater, de tramrails, de tram- en autobushaltes en brand- en rioolputten vrijblijven. WINTERHULP NEDERLAND. Eenpansmaaltijd voor kinderen. Op 27 December J.l. werd door Winterhulp Nederland hier ter stede een kinderkerstfeest georganiseerd, waaraan door een 500-tal kin deren van 714 jaar van aanvragers voor een ondersteuning van Winterhulp Nederland is deelgenomen. Aan dit kinderfeest was o.m. een warme maaltijd verbonden. Dit feest is door het schenken van giften door particulieren mogelijk gemaakt en in alle opwachten geslaagd. De kinderen hebben volop genoten. Zeer vele kinderen moesten echter worden teleurgesteld. Ten einde ook deze kinderen alsnog in de gelegenheid te stellen een soort gelijken middag mede te maken, heeft Winter hulp Nederland besloten ook nog voor deze kinderen op Zaterdagmiddag 7 Februari een feestje met warmen maaltijd te geven. Aangezien aan een dergelijken middag vele kosten zijn verbonden, is besloten om dezen kindermiddag te organlseeren ln den geest van een éénpansmaaltijd. waarbij voor de koopers van de betreffende kaarten de gelegenheid wordt gegeven om voor elke gekochte kaart een kind aan het feest met maaltijd te doen deel nemen. Het is dus de bedoeling, dat men niet zelf aan den éénpansmaaltijd deelneemt, doch zijn kaart afstaat aan het Plaatselijk Bureau Winterhulp Leiden, dat daarvoor telkenmale een kind aanwijst, dat nog niet aan het kin derkerstfeest op 27 December J.l. heeft deel genomen. De burgemeester van Leiden doet als plaatse lijk directeur Lelden Winterhulp Nederland een dringend beroep op de ingezetenen dezer ge meente om. door het koopen van kaarten voor dezen eenpansmaaltijd a f. 0.50 per kaart, het mogelijk te maken, dat 500 kinderen op den middag van 7 Februari a.s. een prettige mid dag met een warmen maaltijd wordt bereid. Van 28 Januari af tot en met 4 Februari d.a.v. zullen op aanvrage en onder toezending van de kosten, de noodlge kaarten door het Plaatselijk Bureau Leiden Winterhulp Nederland, Stadhuis, Kamer 27, worden verstrekt. De gelegenheid voor aanvragers voor deelname aan het kinderfeest door kinderen van ouders, die pen aanvrage om een ondersteuning van W.H.N. hebben ingediend, zal nader worden be kend gemaakt. Uit de gang van openbare gebouwen hier ter stede, zyn in de afgeloopen dagen twee win terjassen en een colbertcostuum ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1