LEiDICH DAGBLAD Vrijdag 23 Januari <942 AKKERTJE Duitschland strijdt voor Europa RECHTZAKEN Werd- door politie- inspecteur gedreigd? Duitsch W eermachtsbericht Laatste Berichten Binnenland IJszeil-wedstrijden op het Braassemermeer RAM* De conferentie te Rio Neem'n ViSSmjJ-MMOfflH Leidenaars in den Elfstedentocht Japansche troepen geland te Rabaul MARKT BEURSOVERZICHT OFFICIEELE LAXDBOUWMEDEDEELLXG^N. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zuid- Holland maakt belanghebbenden het volgende bekend inzake de REGELING INZAKE DE KUNSTMEST- VERSTREKKING VOOR KET ZAAIKLAAR VERHUURDE LAND. Bij den aanvang van het 3de kunstmestdistri- butiejaar cl Juli 1941), werd besloten voor het zaaiklaar verhuurde land voorloopig noch den huurder, noch den verhuurder kunstmest te verstrekken ten einde te voorkomen, dat voor één en hetzelfde stuk land tweemaal een hoe veelheid kunstmest zou worden verstrekt. Deze maatregel geldt niet alleen voor het land, dat voor vlas- of uienteelt beschikbaar is. doch wordt ook toegepast bij den zg. spruitendeel- bouw en de contractteelt van land- en tuiribouw- zaden. De werkwijze, welke thans toegepast zal wor den bij het verstrekken van kunstmest in de bovenstaande gevallen, is als volgt: Mas- en uienbouw. Zoodra de vlasser weet, welke landbouwers voor hem zullen telen, dient hü met deze overeen te komen, welke party de kunstmest zal ontvangen. Of dit de teler of de vlasser zal zijn, blijft de afdeeling Kunstmest van het Bureau van den Voedselcommissaris ge lijk. De partijen dienen echter haar onderlinge regeling, genoemd Bureau schriftelijk te beves tigen. De practijk heeft geleerd, dat deze methode bevredigend werkt. Voor den uienbouw is de regeling geheel analoog aan die voor vlas Spruitendeelbouw. Waar hierbij meestal sprake is van één deelgever en één deelnemer, is de kunstmestvoorziening ten aanzien van deze teelt vrij eenvoudig te regelen. Beide partijen hebben niets anders te doen, dan een geza menlijke verklaring af te geven aan het Bureau van den Voedselcommissaris' waarin tot uiting komt, welke partij de verantwoording draagt voor de kunstmestvoorziening van het betref fende perceel bouwland. Contractteelt van land. en tuinbouwzaden. Ook hierbij kan één der beide partijen, hetzij de contractant, hetzij de opdrachtgever in aan merking komen voor kunstmest. Zoowel de zaadteler als de zaadhandelaar moeten beiden een verklaring als reed6 eerder omschreven af geven. De kunstmesttoewijzing wordt dan uit gereikt na overlegging van het betreffende teeltcontract. Dit laatste wordt na behandeling der aan vrage onmiddellijk geretourneerd. Uit het bovenstaande zal het thans een ieder duidelijk zijn, dat het voor de kunstmestafdee- ling van het Bureau van den Voedselcommis saris geen verschil maakt, of de huurder of de verhuurder van het land de toewijzing verkrijgt Steeds moet echter het overeengekomene behoorlijk gedekt zijn door verklaringen van beide partyen. Voor het invullen van de bedoelde verklarin gen, dienen forrfoulieren gebruikt te worden, welke verkrijgbaar zijn bij de Plaatselijke Byreauhouders. Ten aanzien van de SCHAPENLEVERING deelt de Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid-Holland mede, dat thans de gelegenheid opengesteld is om schapen te contracteeren. Voor deze contracten, die vrijwel overeenkomen mét de contracten voor rundvee, komen alle soorten schapen in aanmerking. Schapenhouders, die gewend zijn hun schapen voor de weiderij te verkoopen, kunnen dit doen echter thans met de opdracht aan den hande laar, dat verkoop op contract dient plaats te vyden De koopende schapenhouder sluit bij iyn Plaatselijken Bureauhouder voor het aantal gekochte schapen contracten af, waarbij de naam van den verkoopenden schapenhouder wordt opgegeven. De copie van het contract wordt gezonden naar den Plaatselijken Bureauhouder van den- gene. die de schapen verkocht, teneinde van diens leveringplicht afgeschreven te worden. Schapenhouders, die zelf hun schapen weiden behoeven geen contracten af te sluiten, daar voor deze dieren zonder meer uitstel van leve ring zal worden verleend. Verkoop op contract zal zoowel op den ouden als op den nieuwen aanslag in mindering komen, (zie voor aanslag 1942 hieronder). De uiterste leveringsdatum voor gecontrac teerde schapen is voor overjarige schapen ge steld op 1 September 1942 terwijl van schapen, geboren in 1941 uiterlijk 1/4 gedeelte op 15 Sep tember, 1/4 gedeelte op 15 October, 1/4 gedeelte op 15 November en 1/4 gedeelte op 15 December geleverd dient te worden, indien 4 of meer scha pen, geboren in 1941 door één persoon worden gecontracteerd In het geval dat minder dan 4 schapen van deze categorie worden gecontracteerd, zal leve ring uiterlijk 15 November 1942 dienen plaats te vinden. Evenals bij de runderen zullen de gecontrac teerde schapen van een oormerk worden voor den. Hiervoor zal door de Landbouw-Crisis- Organisatie aan den schapenhouder f. 0.10 per aangebracht merk in rekening worden gebracht. Daar door deze merking het schaap wordt „vastgelegd za\ ingeval van noodslachting of destructie van het gecontracteerde schaap, het C0«rr*Cu £eai?nu]eerd worden. Wat betreft den aanslag in de verplichte «chapenlevering 1942 kan reeds medegedeeld l of.^0-1 u0.1 oo-.j.x.eiuioUUJrs be kena gt-maakt zal worden, welk aantal schapen ingevolge de verplichte schapenlevering 1942 ge leverd moet worden. Voorloopig zal een aanslag opgelegd worden van 20 van het aantal fok- ooien. geboren vóór 1941 (inclusief enterling.en) welke bij de j.l gehouden December 1941-inven- tarisatie zijn opgegeven. Dit aantal komt onge veer overeen met -iet gedeelte, dat jaarlijks voor de fokkerij uitvalt Van de stamboek-ooien, welke in December 1941 aanwezig waren, zal slechte 15% gele verd behoeven te worden, daar aangenomen wordt, dat deze dieren gemiddeld tot iets oude ren leeftijd worden aangehoudeh In verband' met de vele aan haar gerichte verzoeken betreffende het aanhouden varf al dan niet gecastreerd mannelijk rundvee, deelt voorts de Landbouw-Crisis-Organisatie nog maals mede, dat slechts stieren, voorzien van een geldig identiteitsbewijs na 1 Februari as. op de bedrijven aanwezig mogen zijn. Als overgangsmaatregel is echter bepaald, dat de. momenteel in Zuid-Holland aanwezige mest ossen, ook na 1 Februari aangehouden mogen worden, daar zij thans nog niet slachtrijp zijn, mits deze dieren tijdig gedekt zyn door een ossentoewyzing, Voor een ossentoewyzing zul len over het algemeen slechte die veehouders in aanmerking komen, waar bij de Inventari satie van December 1940 mestossen op het be drijf aanwezig waren. Uitdrukkelijk is bepaald; dat op deze toe wijzing slechts ossen mogen worden aangehou den, die op 1 December 1941 meer dan 100 K.G. wogen. In verband met bovenstaande wordt er van de zijde der Landbouw-Crisis-Organisatie nog maals op gewezen, dat met uitzondering van nuchtere stierkalveren, levering n& 1 Februari 1942 van alle mannelijk rundvef niet medetelt in de verplichte veelevering, tenzij by levering het bijbehoorend identiteitsbewijs wordt over gelegd. Verder deelt de Landbouw-Crisis-Organisatie in aansluiting aan vorige publicaties in de vak bladen en onder verwijzing naar de officiëele publicaties nog mede. dat voor runderen, die na 30 November 1941 gestorven zyn of sterven, afschrijving volgt op den leveringsplicht 1 De cember 19411 December 1942. Aangezien de kadavers van gestorven run deren niet gewogen worden, zijn bepaalde ge wichten vastgesteld, waarmede de aanslag in de levering zal worden verminderd in gevallen van destructie. Deze gewichten zyn als volgt vastgesteld: /oor nuchtere kalveren, dat wil zeggen kalve- j ren, die jonger zijn dan 8 dagen en kalveren, voorzoover zij ouder zijn dan 8 dagen, doch lichter dan 60 K.G. wegen, 30 K.G., voor gras- kalveren, waaronder te verstaan kalveren, niet behoorende tot de hierboven genoemde groep, mits zij niet zwaarder wegen dan 150 K.G., 80 K,G., voor vaarzen, pinken, pinkstieren en pink- ossen, zijnde rundvee zwaarder dan 150 K.G. en njet behoorende tot een der overige catego rieën, 180 K.G,, voor koeien, die minstens een maal gekalfd hebben, 300 K.G., voor ossen, zwaarder dan 275 K.G., 300 K.G., voor stieren, zwaarder dan 325 K.G., 350 K.G. Voorts zal ook voor doodgeboren vruchten by rundvee (slakken) een gewicht van 30 K.G. op den aanslag in mindering worden gebracht. Veehouders, die destructiebonnen in hun be zit hebben van runderen, welke na 30 Novem ber zijn gestorven, dienen deze bonnen aan de Landbouw-Crisis-Organisatie te zenden, opdat alsnog afschrijving op den leveringsplicht kan plaats vinden. Ten slotte vestigt de Landbouw-Crisis-Orga nisatie voor Zuid-Holland de aandacht van be langhebbenden op het volgende: Huisslachtingsvarkens. De periode, waarin varkens in huisslachting mogen worden geslacht, is gesteld van 1 No vember 1941 tot 1 Februari 1942. Na 31 Januari zal bedoelde slachting dus niet meer mogen plaats vinden. Aanvragen tot een machtiging voor hulsslachting moeten, voor zoover dit nog niet is geschied, thans ten spoe digste by de Plaatselijke Bureauhouders wor den ingediend. Levering varkens. Zooals reeds eerder door middel van een persbericht is bekend gemaakt, dienen alle var kens boven 40 K.G.. waarvoor geen fok- of hulsslachtingsvergunning is afgegeven, door be middeling van een varkenshandelaar voor 1 Februari a.s. ter levering aan de Bedrijfsorga nisatie voor Vee en Vleesch te worden aange boden. Aangezien de varkens, waarvoor een huls slachtingsvergunning is afgegeven, geslacht dienen te zijn voer 1 Februari mogen na dien datum dus slechts varkens boven 40 K.G. wor den aangehouden, waarvoor een fokvergunning is afgegeven. Fokzeugen. Het komt in de practijk nogal eens yoor, dat een georganiseerde zeugjes aanhoudt op zijn normale toewijzing (dus terwijl hij geen toe wijzing biggenmerken heeft) om ze te verkoo pen, voordat zy biggen werpen. Deze zeugen moeten voor 1 Februari verkocht worden aan personen, die gerechtigd zyn een fokzeug aan te houden, zoodat hiervoor op 1 Februari een fokzeugenvergunning kan afge geven zijn. 3021 Voel U weer krachtiger - méér fit en vrij van Pijnen. Juist nü moet ge zorgen voor weerstands vermogen en hebt ge behoefte aan een ver sterkingsmiddel. Daarom begin vandaag nog de beroemde Kruschen-kuur. Kruschen is door zijn samenstelling het bloedzuive- j rende versterkingsmiddel bij uitnemendheid. De zes minerale zouten waaruit' Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Reeds bij een kort maar regelmatig gebruik van Kruschen kunt U dat merken; Uw spijsver tering wordt beter;4 .ge Yoelt U krachtiger, jeugdiger, ook meer fit en.... vrij van Rheumatische pijnen! Kruschen - het oude beproefde recept sinds 1889. Bij alle Apoth. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. Geef Uw leege Kru schen flacons aan Uw Apotheker of Drogist terug, zij vergoeden per onbeschadigde flacon met deksel resp. 5, 3 of 2 ets. naar groot/te. „Adw." 3023 HAAG9CHE RECHTBANK. EEN VRIJSPRAAK EN VEROORDEELING GEÊISCHT. Toen tijdens de ooriogsdagen in Mei 1940 op het politiebureau te Leiden een aantal personen in bewaring werd gesteld, zou de toenmalige inspecteur van politie B. C. B. zich aan bedrei ging hebben schuldig gemaakt jegens een aan tal personen, die in de theoriezaal waren opge sloten. De inspecteur zou toen, bij niet opvolgen van een bepaald bevel, met zijn revolver hebben gedreigd. De inspecteur, die zich thans voor de Haag- sche rechtbank had te verantwoorden, nadat de zaak reeds een keer was aangehouden, ontkende een revolver in de hand te hebben gehad. De getuige, T. M Bergers die in het bijzonder be dreigd zou zyn, verklaarde zich niet bedreigd te hebben gevoeld, al was de situatie erg onaan genaam. Ook andere getuigen zeiden zich niet bedreigd te hebben gevoeld, zoodat de Officier in deze zaak vrijspraak van de tenlaste gelegde bedrei ging met doodslag vorderde. In een tweede zaak tegen B. zou hy den ge arresteerde D C. Zaal hebben bedreigd met een revolver. De inspecteur ontkende echter een re volver in de hand te hebben gehad en ook een aantal agenten van politie bevestigde deze ver klaring van hun vroegeren chef. Daarentegen zeide de, getuige Zaal zich be dreigd te hebben gevoelct, hoewel andere getui gen die gearresteerd waren geweest, dat niet zoo hadden gevoeld. In deze zaak achtte de Of ficier wel een bewijs aanwezig en vorderde een week gevangenisstraf. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Oosten nog steeds hevige gevechten. Bij een tegenaanval in het centrale deel van het front werden den vijand wederom zware bloe dige verliezen toegebracht 35 kanonnen, alsmede talrijke zware wapens vielen in onze handen In het zeegebied rond Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen een vrij groot vrachtschip met bommen beschadigd. Nachtelijke aanvallen der luchtmacht waren gericht tegen havens en mi litaire inrichtingen in Zuid- en Zuidoost-Enge- land. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Italiaan- sche troepen den verslagen vijand achtervolgd. Tot dusver werden tien Britsche panserwagens. 46 kanonnen en meer dan 100 automobielen buitgemaakt of vernield. Formaties van de Duit sche en de Italiaansche luchtmacht hebben den in het gebied ten Zuiden van Agelabia op de vlucht gedreven Britschen troepen nieuwe zware verliezen toegebracht. Op het eiland Malta zijn lucht- en zeesteun punten van den vijand overdag en des nachts door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombar deerd. Britsche bommenwerpers hebben in den afge- loopen nacht op enkele plaatsen in West-Duitsch land, o.a op woonwijken en openbare gebouwen te Munster, brisant- en brandbommen geworpen Eenheden der marine hebben drie Britsche bom menwerpers neergehaald. DE IJSBEER VAN G. VAN WIJK ZEILDE MET 100 K.M. SNELHEID. Een felle Oostenwind stond er eerglstermlddag over de zeer gladde ijsbaan van het Braasse- memeer. waarop de eerste wedstrijd van dit Jaar werd gezeild De koude maakte, dat achter het stuur slechte voor de doorgewinterde zeilers begeerenswaardig was Er waren ook weer enkele nieuwe booten gemaakt dit Jaar, o.a. die van P. Zegers en de combinatie S. v. Ruiten- Vesseur. maar G. van Wijk uit Woubrugge was nog steeds verreweg de snelste zeiler met zijn .IJsbeer". Aan de gemaakte tijden kan gezien worden, dat enorm hard gezeild ls: ln 10 minuten het Braassemermeer rond. hetgeen een snelheid van 100 K.M. per uur beteekent waarbij Inbegre pen de rakken ln den wind. waarop de snelheid aanmerkelijk minder wordt. De uitslagen waren: 1 G. van Wijk, Woubrugge 22 min. 12 sec. 2. C. v. Staveren, Oude Wetering 26 min. 35 sec 3. P. Zegers. Oude Wetering 29. min. 45 sec 4 W. v. Staveren Oude Wetering 29 min. 45 sec 5. M. Verdel. Roelofarendsveen 31 min. 45 sec. 6 S. Vink. Roelofarendsveen 32 min. 30 sec 7 J. v.d. Meer Wz. Roelofarensv. 33 min. 30 sec 8. v. Ruiten-Vesseih-, Roelofa v. 35 min. 9 C. Vesseur. Roelofarensveen 36. min. 10 v. Drlel, Oude Wetering 38 min. 3 sec. 11 P. Bakker. Roelofarendsveen 38 min. 50 sec. 12. Wesselman, Roelofarendsveen 40 min. 23 sec KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND IJSZEILEN Naar vernomen wordt bestaan er >blj het bestuur van de IJszeilvereenlging te Roelofarendsveen ernstige plannen om binnen enkele dagen wed strijden te houden om het kampioenschap van Nederland Het Braassemermeer heeft hiervoor een heel geschikte wedstrijdbaan. Er zal contact ge zocht worden met andere ijszell-centra in Neder land. T VOOR ZATERDAG 24 JANUARI. Hilversum I. 415.5 M 7.15: Gramofoonmuz. 7.45: Ochtendgymnastiek 7.55: Gramofoon- xnuzlek 8.00: Brandende kwesties, causerie 8.15: Gramofoonmuzlek 8.20: Och tendgymnastiek 8.30; B.N.O.: Nieuwsberichten 8.45: Gramofoonmuzlek 9.15: Voor de huls vrouw 9.25: Gramofoonmuzlek 10.00: Ern stlge muziek (opn.) 11.00: Voor de vrouw 11.20: Zang met pianobegeleiding 11.40; Gra mofoonmuzlek 12.00: Orgelconcert en zang 12.40: Almanak 12.45: B.N.O.; Nieuws- en eco- n ische berichten 13.00: Causerie ..De organi satie van de vlsschers" 13.15: Orkest Malando en solist 14.00: Onze Nede^landsche Taalclub 14.20: Na gedanen arbeid.... muziek en vroo lljkheld 15.50: Gramofoonmuzlek 16.00: Bij bellezing 16.20Planovoordracht 16.50: Gra mofoonmuzlek 17.15: B.N.O.: Nieuws-, econo mische en beursberichten 17.30: Gramofoon muzlek 17.35: Duitsche taalcursus 18.00: Gramofoonmuzlek 18.15 Het kwartier van den arbeid 18.30: Rotterdamsch kamerensemble 19.00: Actueel half uur 19.30: Bonte avond (Van 20.15 af alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken 20.15: Gramofoonmuzlek 20.30: Concertge bouworkest (opn.) 20 45: Gramofoonmuzlek 21.45: B.NO.: Nieuwsberichten 22.00: B. N. O.: Engelsche uitzending: .Dutch News Reel" of gra mofoonmuzlek 22.15: Hongaarsche muziek (opn.) 22.45: Gramofoonmuzlek 23 1524.00 Dansmuziek (gr.pl.) Hilversum II. 301.5 M. 7,15—8.00: Zie Hil versum I 8.00 Gramofoonmuzlek 8.158.45: Zie Hilversum I 8.45: Gramofoonmuzlek 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonmuzlek 10.30: Lichte müziek (opn.) 12 00 Zan" met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek 12 45: B.NO: Nieuws- en economische berichten 13.05. Omroep-Harmonie-orkest 13 40: Voor de Jeugd 14.00: Rotterdamsch Phllharmonlsch orkest en solist 14.45: Eenlge opmerkingen over cultuur in het algemeen en kunst ln het bijzon der 15 00: Het Rotterdamsch Phllharmonlsch orkest en solist 15.45: Hier W.A.: 16.00: Otto Hendriks en zijn orkest en gramofoonmuz 17.00: Voor de binnenschippers 17.15: B.N.O. Nieuws-, economische en beursberichten 17 30: Orgelconcert 18.00: Cyclus „ln een nieuw licht bc'.en" (Voorbereid door de N.S.B 18.15: Ramblers 18.15: Als Ik 't voor 't zeggen had causerie 19.00: B.N.O.' Praatje ln Gronlngsch dialect 19.10: B.N.O.Nieuwsberichten 19.20: Cello, plano en gramofoonmuzlek 20.00: Cau serie over Jan H. Eekhout 20 15: Roemeensch orkest Gregor Serban 20.45: Bonte avond 21.30: Filmpraatje 21.45: B.N.O Nieuwsbe richten 22.00; B.N.O.: Toelichting op het weer- machtsbericht 22.1022 15; Avondwijding. IRMEENTBLI.TR RADIO OtSTRIl HEBEI Voor Zaterdag 24 Januari. le programma: 7.15—24.00: Hilversum I •!c programma: 8.00—22.15: Hilversum II '2 15 '4 00: Duitsch programma. 3e programma: 7,0024.00: Duitech programma 4e programma: 7.0024.00: Duitsch programma VERLENGING VAN DE AARDAPPEL- EN DE PEULVRUCHTENBON. In verband met de mogelijkheid, dat nog niet alle houders van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid de voor het koopen van aardappelen aangewezen bonnen 05 hebben kunnen gebruiken, wordt de geldigheidsduur van bon 05a en 05b van de aardappelkaarten verlengd tot en met Zaterdag 31 Januari a.s. Uit den aard der zaak is daarnaast voor de distributieperiode van 25 Januari tot en met 31 Januari a.s. een nieuwe bon voor het koopen van aardappelen aangewezen, n.l. bon 06a en 06b. Aangezien het voorts niet mogelijk is geble ken alle detaillisten tijdig in het bezit te stellen van een voldoende hoeveelheid peulvruchten, zoodat nog niet ieder deze heeft kunnen betrek ken op bon 195, wordt de geldigheidsduur van bon 195 van de bonkaart algemeen verlengd tot en met Zaterdag 21 Februari 1942. Voor de distributieperiode van 25 Januari tot en met 21 Februari a.s. wordt wederom een rant soen van 250 gr. peulvruchten beschikbaar ge steld. De bon, welk recht geeft op het koopen van dit rantsoen, zal nog nader worden aange wezen. DISTRIBUTIE VAI PETROLEUM. Het is noodzakelijk, den geldigheidsduur van de met „26" genummerde bonnen van de met ..s" en „t" gemerkte petroleumkaarten, welke gedurende het tijdvak van 4 Januari tot en met 14 Februari recht geven op het koopen van twee liter petroleum voor verlichtingsdoelein den, te verlengen tot en met 31 Maart. Even eens is de geldigheidsduur van de met „15" ge nummerde bonnen van de petroleumkaart „0", welke gedurende het tijdvak van 24 Decem ber 1941 tot en met 21 Maart a.s, recht geven op het koopen van twqe liter petroleum tot en met 31 Maart verlengd. De kans is evenwel niet uitgesloten, dat vóór 31 Maart a.s. nieuwe bonnen voor petroleum kunnen -worden aange wezen. Buitenland Brittanje als een der sleutelposities van de bui tenste .verdedigingslinie van het Australische gemeenebest. Rabaul zou den Japanners de controle geven over drie luchtbases, waarbij een basis voor watervliegtuigen en twee civiele lucht havens buiten de stad. (Domei). STAATSBEGRAFENIS VOOR VON REICHENAU. Voor den onlangs overleden opperbevelhebber van een legeraf deeling, generaal-veldmaar- schalk von Reichenau. heeft hedenochtend de staatsbegrafenis plaats gehad waaraan talrijke vooraanstaande vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht en van den staat deelna men. De plechtigheden vonden haar hoogte punt in het „Berliner Zeughaus" waar rijks maarschalk Goering op gevoelige wijze den overleden generaal-veldmaarschalk herdacht. Generaal veldmaarschalk von Rundstedt bracht namens Adolf Hitler als opperbevelhebber van het leger den overleden veldheer den laatsten groet en dank over van het front. In aanslui ting daarop werd het stoffelijk overschot van von Reichenau op het bekende Berlijnsche In- validenfriedhof. waar reeds talrijke beroemde Duitsche soldaten begraven liggen, ter aarde besteld. (D.N.B.) BRITSCHE REGEERING ZAL MOTIE VAN VERTROUWEN INDIENEN. Naar de politieke correspondent van Reuter verneemt, is thans besloten, dat na de verkla ring van den minister-president over zijn bezoek aan de Vereenigde Staten en over den algemee- nen oorlogstoestand, welke verklaring de drie- daagsche debatten in het Lagerhuis zal inleiden een motie van vertrouwen zal worden ingediend. In regeeringskringen heeft men het gevoel, dat de op de agenda staande kwesties van zoo danig belang zyn, dat een motie van vertrouwen noodzakelijk is. (A.N.P.) Creyghton, die op duidelijke wy'ze uiteenzette op welke wyze men een hoogst smakelijken stamppot van boerenkool met erwten kan be reiden. een gerecht, dat bovendien het voordeel heeft rijk te rijn aan kostelijke vitaminen en voor het lichaam onontbeerlijke zouten. Voorts gaf zij verschillende aanwijzigingen omtrent het gebruik en de bereiding van peulvruchten. Na afloop kregen de aanwezigen een „na- proefje" van hetgeen voor hun oogen was toe bereid. De wethouder van fabricage, de hg§r Jac. Wilbrink, is verfiind<?Pd morgen sprëSicüur te houden. PRIJZEN EN BESOMMINGEN. IJMUIDEN. 23 Januari. Tong f. 6.70 per kg.; Kabeljauw f. 5240 per stuk; Kleine Schol 2e srt. f. 142; Pufsclïol le srt. f. 106; Pufschol 2e srt. f. 6160; Groote Bot f. 156; Kleine Bot f. 121; Groote Schar f. 124—100; Kleine Schar f.58; Pufschar f.3125 (alle6 per 50 kg.). Besommingen Trawlers: IJtn. 417, Derlka VII, 10 manden f. 567. Stadsnieuivs Ook ditmaal hebben meerdere Leidenaars deelgenomen aan den Elfstedentocht. Omtrent verschillende van hen kwam nog geen bericht binnen, maar bereids kunnen wij melden dat de tocht met succes is volbracht door het lid der Leidsche IJsclub, den heer Th. van Helvert en door twee leden van U.V.S., de heeren E. Bins- bergen en G. F van Bovene Jr. EEN DRIEVOUDIGE VERKEERS OVERTREDING. Gistermiddag omstreeks 3 uur is op het kruis punt van Langebrug en Dief steeg een aanrij ding ontstaan tusschen een auto. komende van de richting Rapenburg en een wielrijder, komen de van de Breestraat. Over de schuldvraag behoefde niet lang te worden getwist, want de wielrijder, de 41-jarige C. H. v.d. W., wonende aan het Utrechtsche Jaagpad, maakte niet minder dan drie grove verkeersovertredingen. In de eerste plaats passeerde hy dit gevaar lijke kruispunt met een ontoelaatbaar groote snelheid; in de tweede plaats gaf hij geen voor rang aan het verkeer van rechts en ten slotte vergat hij, dat auto's (evenals trams) op kruis punten altijd voorrang hebben boven wielrijders. De wielrijder moest zijn drievoudige overtre ding bekoopen met een breuk van het rechter- onderbeen en werd door den E.H.D. overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. DOOR GAS BEDWELMD. Hedenmorgen omstreeks 8 uur-is de 22-jarige chauffeur, .werkzaam in de garage van de melk inrichting „De Landbouw" aan den Rijnsbur- gersingel, waar hij bezig was met het demon- teeren v^n automotoren, doordat zich koolmo- noxydegas ontwikkelde, bedwelmd geraakt. Hij voelde de duizeligheid opkomen en slaagde er nog juist In de deuren te bereiken en open te schuiven, waarna hij bewusteloos neerviel. De Eerste Hulpdienst slaagde erin de levens geesten wederom' op te wekken, waarna de jon- Over de situatie te Rio de Janeiro is nog altijd geen zekerheid. Het D.N.B. meldt nog; De Argentijnsche minister van buitenlandsche geman ter verdere behandeling naar het Acade- zaken. Guinazu, heeft verklaard, dat Argentinië1 het nieuwe project inzake het verbreken der diplomatieke betrekkingen principieel heeft goedgekeurd. De Uruguyaansche minister van buitenlandsche zaken. Guani, heeft aan jour nalisten verklaard, dat bijna alle moeilijkheden zijn opgelost. Er bestaan nog slechts kleine be perkingen van de zijde, van één land. De Engelsche nieuwsdienst geeft uit Mel bourne het volgende bericht weer: „op goeden grond kan men aannemen, dat Japansche strijdkrachten geland zijn te Rabaul". aldus heeft de Australische minister van oorlog en plaatsvervangende ministerpresident Forde, ver klaard. Hy voegde hieraan toe, dat men sinds Donderdagmiddag 4 uur plaatselijke tijd niets meer uit Nieuw-Guinek vernomen heeft. (Rabaul is gelegen op de Noordelijkste punt van het eiland New-Britain). In een commentaar van militaire zijde wordt gezegd, dat de bezetting van de eilandengroep misch Ziekenhuis werd overgebracht. KOOKDEMONSTRATIE. HOOFDDORP, 22 Januari. Granen en zaden (Boerennoteerlngen) Prijslijst C-mln. C-wttte tarwe f. 13.28; Roode tarwe f. 13.28: Rogge f. 12.78; Chevalier gerst f,11.93; Wlntergerst f. 11.53; Haver f9.55; Dulvcboonen f. 14.55; Paardeboonen f 14.55; Bruine boonen 21.05; Groene erwten f. 14,05; Hale erwten f. 17.55; Koolzaad f. 18.25. Alles per 100 K.G. Zonder baal. KATWIJK A.D. RIJN. 22 Jan. Groenten- velling: Waspeen f. 7.40—9.20: Groene Kool f. 2.40 f. 3; Boerenkool f. 5.406.70; Schorsenecrcn I f.18; Idem II f-. 11.50; Kroten I f. 4.50—5.60; Idem II f. 3.30—4.10: Uien f. 5.40—6.70. RIJNSBURG. 22 Januari. Groentenvelllng Roode kool f. 6.80: Gele kool f. 6.40; Groene kool f. 6.70; Boerenkool f. 6.70; Ulene f. 5.50; Wasch- pecn f. 9.20; Kroten f. 5.60; Gekookte kroten f. 12.30; Knolselderle I f. 11; Idem II f. 10; Idem in f.45.50; Brcekpeen B f.5; Idem C f.4; Idem B f. 3.40 per 100 k.g. RIJNSBURG, 22 Januari. Bloemenveiling Hyacinthen: Gemengd f.8; blauw f.10; wit f.7; Crocussen f.0.301.20; Narcissen: Ornatus f. 0.90 1.10; Helios 20: Alfred 35; Tulpen: Sonja 20 22; Krelage 2527; Yellow 2123; Goudvink 33 —35; Gele Prins 2022; Couronne d'Or 2527; Moore 1618; Slnobc 2022; Copland 3032. Redactie-staf: B W. Menkhorst. Buitenland: en Tooneel; K. Been. Binnenland en Sport; binnen'doeltref fenden aanvalsafstand zou braii- cursussen 'in'kindé/verMrgingTn'^p'voedlng."'' i 'en MmS'*™51 Th' J' Hannema' gen van Noord-AustraHe. Men beeehouwt Nieuw I Daarop verleende ztj het woord aai mevrouw I ,e", Muz,% H. A Goedhart Vanwege de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting werd gistermiddag in het Leidsche Volkshuis aan den Apothekërsdijk wederom een kookdemonstratie gegeven onder het motto „Goede voeding in oorlogstijd", waarvoor de be langstelling. ofschoon bevredigend, waarschijn lijk in verband met de felle koude, niet zoo groot was als gewoonlijk. Mevr. M. C. v. Oerle-flipper sprak een kort inleidend en welkomstwoord, waarin zij in het bijzonder de aandacht der aanwezigen vestigde op de tentoonstelling „Oud maakt Nieuw", wel ke in de zaal was ingericht en waarvan zij hoopte, dat een bezichtiging van het geëxpo seerde materiaal velen ertoe zou bewegen zich op te geven voor deelneming aan den eerst- volgenden cursus. Het enthousiasme, waarmede vorige cursisten daaraan hebben deelgenomen, bewijst, dat het werk in den smaak is geval len. Bovendien is het van groot nut om de kleedingstukken. welke wij nog kunnen dragen, te moderniseeren zoodat wij er goed mee voor den dag kunnen komen. Spr. hoopte, dat deze middag een goede I, t v. 1 - propaganda voor de kook- en naaicursussen zou' den Japanschen lange afstandsbommenwerpers zyn en wekte voorts op tot deelneming aan de nmllPVt nnolrroffün/iün oiviTrnlpofrfo«J „a., u*av. I Amsterdam, 23 Januari. Ter beurze van Amsterdam was de handel vandaag van kalmen aard. De meeste fondsen- soorten werden op bescheiden voet verhandeld, maar enkele specialiteiten veroorzaakten toch nog genoeg beweging om op de markt een cachet van betrekkelijke activiteit te drukken. Een bepaalde stemming kon niet worden aan gegeven. By de opening bewogen de toonaangevende fondsen zich meerendeels beneden het vorige slot, waarna een verbetering intrad, doch na derhand werd de koersontwikkeling onzeker en onregelmatig en in doorsnee was het niveau een kleinigheid lager dan gisteren. Van de Cultuurwaarden waren HVA's echter nog aan vrij groote schommelingen onderhevig. Bij de opening werd tegen 307 gehandeld waarna een reactie intrad tot 302 maar daarna kwamen eenige koopers opdagen en de vraag was van dien aard, dat de koers in een korten tijd een tiental punten naar boven liep tot 312 waarna echter weer een kleine inzinking intrad, terwijl in het verdere verloop geen felle muta ties meer voorkwamen. Vorstenlanden werden iets lager afgedaan en ook eenige minder co ui-ante soorten kwamen wat lager te liggen. Op de Rubberafdeeling ste gen Amsterdam Rubbers na van 183 tot 181 te zijn ingezakt, tot 186, maar daarna ging de koers weer terug tot ongeveer het punt van uitgang. De minder co 111-ante soorten waren on regelmatig, maar over het algemeen toch lager. De Tabaksafdeeling gaf voor de Sumatra-aan- deelen eenige affaire te zien, waarbij de koersen onder beurstyd geleidelijk aan iets naar be neden gingen. De Deli op 182 ingezet, kwamen vervolgens weer eenige punten beneden 180. Deli-Batavia schommelden rondom 150, Senembah's golden voornamelijk 15115314Voor Indische Tram weg- en Spoorwegwaarden bestond maar weinig animo. Aandeelen Indische Spoor kwamen wat lager te liggen. De Petroleumafdeeling gaf voor Olies aanhoudend affaire te zien, waarbij de koers zich bijna voortdurend bewoog tusschen 242 1/4 en 246%. Middenbeurs en in het verdere verloop bleven zij voornamelijk juist tusschen deze beide gren zen hangen. De Scheepvaartmarkt was kalm, over het geheel genomen iets lager. Scheepvaart Unies fluctueerden tusschen 159 en 161. Voor de Industrie-aandeelen was de belangstelling ge ring. De toonaangevende aandeelen waren wei nig veranderd, maar toch iets lager. Dr minder courante soorten waren stil en vast. De Beleggingsafdeeling had een kalm verloop. De nieuwe 3 '4 oblffatiën Nederland echter brachten flink wat leven in de brouwerij en trokken opnieuw een fractie aan. Den geheelen middag werd bijna gehandeld tegen 97 3/8— 97 7/16 en op een kleine fractie na is de emis- siekoers benaderd. De Nieuwe Vieren waren eer der iets lager. De Gestaffelde Leening was vrij wel onveranderd. Spoorweg Drieën bewogen zich tusschen 90 1 '4—90%. De Oude Schuld was goed prijshoudend. De Indische leeningen konden zich handha ven. Voor de gemeentelijke en provinciale obll- gatiën bleef een vaste stemming bestaan. On der de 3%% obligatiën dezer rubriek is bereids een enkele boven pari gekomen. Pandbrieven waren prijshoudend en nauwelijks veranderd. De Amerikaansche soorten waren wederom Iets beter. De Duitsche markt was stil, zonder mu taties van beteekenis. Kerkelijke leeningen ver toonden wederom een neiging tot oploopen. Prolongatie 2 1/4 pCt. (A.N.P.)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 3