BINNENLAND De Japansche actie voortgezet 82ste Jaargang VROOM 23 JANUARI 1942 No. 25099 Luchtaanvallen op Nederlandsch Indië Bij Singapore De conferentie van Rio STADSNIEUWS Gemeente-besluiten Verspreide berichten De nieuwe bonnen Broodrantsoen wordt niet verminderd Gasgenerator-cursussen door het geheele land Gemengd Nieuws Verduisteren 18.10 uur 9.33 uur LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijnenj Gironummer; 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst, Lelden Pljverv.: K. Been. Leiden Het Japansche hoofdkwartier deelt mede: Japansche marinevliegtuigen hebbèn sedert 15 Januari bij aanvallen op strategisch belang rijke steunpunten in Nederlandsch-Indië 10 Nederlandsch-Indische vliegtuigen, waaronder 6 vliegbooten, neergeschoten of op den grond vernield. Zware schade werd toegebracht aan de vij andelijke vliegvelden. Tot de aangevallen punten behooren Balik Papan op Borneo, Makassar, Palopa, Kolone- dale en Kendari op Celebes, Ternate en Lahoe- ha op de Halmaheira-groep en Ambon. Op 16 Januari hebben marinevliegtuigen de havens van Sabang en Medan op Sumatra aangevallen. Zij vernielden daar havenwerken en deden een schip van 2000. ton in de lucht vliegen. Volgens officieele mededeelingen uit Batavia valt een grootere activiteit van de Japansche luchtmacht boven den Archipel waar te ne men, in het bijzonder iangs de kust van Noord Sumatra. Naar de „Nitsji-Nitsji" uit Saigon meldt, is te Batavia toegegeven, dat nieuwe Japansche strijdkrachten met succes aan land zijn gezet aan de Noordoostkust van Nederlandsch Bor neo. Deze landing zou in de streek van Tara- kan zijn geschied. (D.N.B.) Naar de „Tokio Asahi Sjïmboen" van het front op Malakka meldt, zijn de Japansche strijdkrachten, die langs de Westkust opruk ken, door de vijandelijke stellingen heen ge broken en bevinden zich in stormachtigen op- marsch naar Singapore. In midden-Johore blijft de vijand nog hard- nekkigen tegenstand bieden. De „Yomioeri Sjïmboen" meldt, dat verdere doeltreffende luchtaanvallen op Singapore zijn gericht, waarbij gisteren 12 Hurricanes zijn neergeschoten. (D.N.B.) DERDE FRONT IN BIRMA ONTSTAAN. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" publiceert een extra-bericht van net front aan de grens tus schen Thailand en Birma, volgens hetwelk de Japansche strijdkrachten, die aan de N.W.- grens van Thailand gereed stonden, in de ochtenduren van den 20 Januari de rivier de Salwein, die op deze plaats de grens tusschen de twee landen vormt, overschreden. Dit beteekent, dat de Japanners bij de ope raties tegen Birma reeds een derde front heb ben geschapen, met het doel, door een snellen opmarsch den belangrijken Birraa-weg ten noorden van Rangoon af te snijden. Tegelijkertijd worden daardoor alle vijande lijke strijdkrachten, die zich in het gebied van Moulmein en Rangoon en nog verder ten noor den daarvan bevinden, van drie zijden bedreigd, namelijk uit zuidelijke richting van Tavoy lüt, ten tweede uit het gebied ten oosten van Moul mein en ten derde door de bovengenoemde ope ratie over de rivier de Salwein. Daarmede zou niet alleen de laatste moge lijkheid voor de levering van oorlogsmaterieel aan Tsjoengking worden afgesneden, doch -het zou den Britten ook onmogelijk worden, troe pen uit Noord-Birma of uit het aangrenzende Chineesche gebied naar'het zuiden te^zemien. Gisteren hebben wij melding gemaakt van een bericht van het D.ï^J3. uit Madrid, dat volgens ontvangen inlichtingen op de conferentie te Rio het voorstel tot het verbreken van de diploma tieke betrekkingen tot de spil zou zijn aangeno men. Thans meldt het Duitsche nieuwsbureau uit de Spaansche hoofdstad, dat daar van dit bericht nog geen bevestiging uit Rio de Janeiro is ontvangen. Het schijnt, aldus het D.N.B., dat over een desbetreffend voorstel nog niet is ge stemd. In ieder geval beschouwt men het voorstel te Berlijn als een onderdeel van het programma om de Zuid-Amerikaansche staten geleidelijk in een oorlogstoestand met de drie mogendhe den te verwikkelen, precies zooals de oorlogsop hitsers stap voor stap de V. S. zelf, in den oorlog hebben gedreven. Als zoodanig noemt men het een staaltje van „echt Rooseveltsche huichelarij" en zelfbedrog der betrokken La- tijnsch-Amerikaansche landen, die evengoed als wie ook weten, dat Japan door de Ver. Staten tot zijn verdedigingsstrijd werd gedwongen, zoo dat niet Japan de aanvaller is, doch uitsluitend en alleen Washington. Uit de formuleering, dat de Amerikaansche republieken de betrekkingen met Duitschland, Italië en Japan niet voortzetten, omdat deze mogendheden de Vereenigde Staten den oorlog hebben verklaard, aldus het A.NP. verder,, zou volgen, dat de te Rio vertegenwoordigde staten zich bij de Noord-Amerikaansche these van de „agressie" zouden aansluiten. In Duitsche poli- lieke kringen constateert men ten aanzien hier van, dat niet b v. een aanval der As op de Ver. Staten, wel echter de toenemende provocatie van Roosevelt geleid heeft tot den oorlogstoe stand, die als een zuivere agressie van Roosevelt tegen Europa moet worden beschouwd. Wat den zoogenaamden aanval van Japan be treft, wijst men te Berlijn op de welbewuste inmenging der Ver. Staten in het ordenings proces van het Oost-Aziatische gebied en de pogingen tot economische en financieele kneve ling van Japan, alsmede het.streven der Ver. Staten, ondanks alle Japansche waarschuwingen het eene steunpunt na het andere in het Zuid zeegebied te versterken. Uit talrijke verklarin gen van verantwoordelijke politici der Ver. Sta ten blijken de ondubbelzinniee aanvalsbedoelin- gen tegen Japan. Japan heeft te Pearl Harbour niets anders gedaan dan den stron, die het om den hals moest worden gelegd, vernielen. Het is de bedoeling, dat de cursussen zullen worden gehouden in Alkmaar, Amersfoort, Am sterdam. Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht. Eindhoven. 's-Gravenhage. Groningen, Heerenveen, Hengelo, Is-Hertogen- bosch, Leeuwarden, Leiden, Musselkanaal, Nij megen, Rotterdam, Utrecht, Velsen, Venlo, Sit- tard en Zwolle. Zij zijn in de eerste plaats voor chauffeurs bestemd doch er wordt verwacht, dat ook vele monteurs van montagewerkplaat sen zich als deelnemer zullen opgeven. De uitvoering van het plan, onder auspiciën der genoemde instellingen, is opgedragen aan een „Commissie Gasgeneratorcursussen", waar van het secretariaat is gevestigd: .Koninginne gracht 37. Den Haag (kantoor der N-A.C.), al waar de inschrijvingsvoorwaarden voor deelne mers aan de cursussen, Inschrijfformulieren, en eventueel nog verder gewenschte inlichtingen, kunnen worden aangevraagd. BENOEMINGEN. Als opvolger van den heer M. van Rijswijk is benoemd tot hoofd van de jongensschool voor U.L.O. de heer M. Bijpost te Heereveen. Als opvolger van den heer L. W. Deumen is benoemd ter onderwijzer aan de school Duiven- bodestraat de heer J. C. Bartelsman, thans on derwijzer aan de school Schuttersveld. SUBSIDIE IJSBESTRIJDING. Het is van het grootste "belang, dat degenen, j Evenals in December 1940 is van de Vereeni- die een cursus in een der bovengenoemde ging tot IJsbestrijding, gevestigd te Leiden, een plaatsen wenschen bij te wonen, of door leden i verzoek ingekomen om de gemeente te doen van hun personeel willen laten bijwonen, ten j deelnemen in het door haar op te richten fonds spoedigste van hun voornemen doen blijken ten behoeve van de Usbestrijding op de vaar- aan het secretariaat der „Commissie Gasge- wegen in en om Leiden gedurende het winter - neratorencursussen". opdat hun dan inschrijf- i seizoen, waaraan is voldaan formulieren kunnen worden toegestuurd, en de; Het fonds zal thans f. 5 000.— bedragen, bü DANSVERBOD VERSCHERPT. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met het oog op den zwaren verdedigingsstrijd aan het Oostfront en tegemoetkomend aan het verlangen van vele frontsoldaten, heeft de Rijks S.S en Politieleider, naar de bladen berichten, het bestaande dansverbod verscherpt. Thans is ook alle dansen in zgn. besloten kring verboden. Geoorloofd blijft uitsluitend dansen als leervak. DE VERLENGING VAN DEN DIENSTTIJD IN TURKIJE. Het D.N B. meldt uit Istamboel: De nationale vergadering heeft het wetsont werp tot verlenging van den militairen dienst tijd tot drie jaar aangenomen. In de week van Zondag 25 tot Zaterdag 31 Januari zijn de gebruikelijke hoeveelheden brood of gebak, vleesch of vleeschwaren en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen 06 van de daarvoor aangewezen kaarten. Voorts Is voor de periode van 9 dagen van Zaterdag 24 tot Zaterdag 31 Januari het tot dusver geldende rantsoen boter verkrijgbaar op bon 06 van de boterkaart en boter met reductie op dezen bon van de vetkaart. Tenslotte zijn aangewezen voor het 4-weke- lijksch tijdvak van Zondag 25 Januari tot Za terdag 21 Februari voor suiker bon 197, voor Jam bon 198, voor bloem, brood of gebak de bonnen 199,200.201 en 202, voor havermout of peulvruchten bon 203, voor kaas <Je bonnen 204, 205, 206. 267 en 203, voor gort bon 209, voor vermicelli of maizena bon 210, alle van de bonkaart Algemeen, voor melk de bonnen 06, 07. 08 en 09 van de melkkaart, voor cacao (kin deren tot 14 jaar"» de bonnen 05 C en 05 D re serve en voor rijst (kinderen tot 3 jaar) de bonnen 06 D en 07 D reserve. DE THEE KOMT BINNENKORT. Bjj de opening van de tentoonstelling „Voe ding in dezen tijd" te Middelburg heeft de di recteur-generaal van de voedselvoorziening, ir. Louwes, ongegronde geruchten over. verminde ring van rantsoenen, welke den laatsten tijd de ronde doen, ter sprake gebracht. Ir Louwes zeide o.a. dat de geruchten vol gens welke het broodrantsoen binnenkort zou worden verminderd als volkomen onge grond van dc hand moeten worden gewezen. In verband met de in omloop zijnde geruch ten aangaande de aardappelpositie deelde spr. mede, dat op het oogenblik geen aanlei ding bestaat tot eenige ongerustheid. Het stopzetten van levering van winteraardappe len voor opslag is alleen een kwestie van be leid geweest. In verband met de voor Kerst mis in uitzicht gestelde thee deelde spr. mede, dat deze weldra komt. Het uitstel houdt uitsluitend verband met de verdeeling der thee over alle gemeenten des lands. In dezen tijd va$ schaarschte aan vloeibare brandstoffen is de gasgenerator, waarin vaste brandstof wordt verstookt, voor het motorver- keer als een redder in den nood gekomen. De anthraciet-, hout-, turf- en turfcokes-vergas- sers hebben het mogelijk gemaakt, een be langrijk deel van ons vervoer over den weg in stand te houden, dat anders tot stilliggen zou zijn gedoemd. Het valt echter niet te ontkennen, dat de behandeling van den gasgenerator het rij den ermee, het onderhoud ervan velerlei moeilijkheden meebrengt, in het bijzonder, voor ongeschoolde krachten, en dat in verband daarmee een groote vraag naar technische voorlichting van het bedienend personeel is ontstaan. Men heeft hier te lande op dit gebied spo radisch reeds verdienstelijk werk verricht, doch er bestaat nog steeds behoefte aan instructie op grootere schaal in georganiseerd verband. Het is naar aanleiding daarvan, dat on der auspiciën der hierna te noemen ver- keersbonden, bedryfsvereenigingen en an dere belanghebbende organisaties, en met volle medewerking van het bureau generato ren en tankgas, als de ter zake bevoegde overheidsinstantie, binnenkort een dertigtal tweedaagsche cursussen in theoretische en practische gasgeneratorkennis door het ge heele land heen zal worden gehouden. De bedoelde instellingen zijn, in alfabetische volgorde: de Nederlandsche toeristenbond A.N. WH., de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Ne derland (B.B.N.), de Bond van Automobielhan delaren en Garagehouders (B.O.VA.G.), De centrale commissie voor de opleiding tot auto bestuurders, de Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.), de Nederlandsche Automobiel Club (N.A.C.), de Nederlandsche Bond van Autobus- dienstondernemers (N.B.A.), de Nederlandsche Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.), de Nederlandsche Ver- eeniging van Reinigingsdireceteuren, de Ne derlandsche Vereeniging van Tramwegen en Autotransportdiensten (N.V.T.A.), en de Neder landsche Vereeniging „De Rijwiel- en Automo biel-Industrie" (R.AJ.) Voorts heeft de Vereeniging van Directies van Nijverheidsscholen haar medewerking toe gezegd inzake het beschikbaar stellen van les lokalen en verleenen van bijkomstige facili teiten. - definitieve vaststelling van plaatsen, data. enz. zoo snel mogelijk kan volgen. Met den aanvang der cursussenserie op. kor ten termijn kan het onwaarschijnlijke geval van geheel onvoldoende belangstelling voorbe houden worden gerekend. TUINDERS EN TUINARBEIDERS ONT VANGEN EXTRA BROODRANTSOEN. Het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in samenwerking met den Tuinbouw-voorlichtings- dienst der directie van den Landbouw heeft na besprekingen met de betrokken autoriteiten be werkstelligd, dat aan tuinders en tuinarbelders boven 16 jaar binnenkort een dubbel brood rantsoen zal worden verstrekt. In verbard met de omstandigheid, dat dit jaar ook veel zal worden gevergd van de in spanning van den tuinbouw, was reeds eenigen tijd geleden een verzoek aanhangig gemaakt om evenals in het vorig jaar. extra broodrantsoenen beschikbaar te stellen voor hen die in de tuin bouwbedrijven arbeiden. Het moet van belang worden geacht, dat zoo spoedig als mogelijk is de nieuwe groente ge bracht kan worden en hiertoe moet dus onge stoord gewerkt kunnen worden zoodra de weers omstandigheden den vollen arbeid ook toelaten, Er is thans een afzonderlijke regeling getrof fen .voor de bedrijven waarin de vroege teelt wordt beoefend en de arbeiders zullen reeds met Ingang van 1 Februari in het genot worden ge steld van het dubbele broodrantsoen, naast het extra halve rantsoen aardappelen, vleesch en vet. Voor degenen die in de bedrijven werken met later oogsttijd, zal het extra rantsoen ingaan op 15 October. Als minimum bedrijf voor verkrijgen van de extra kaart is 500 M2 aangegeven, waarvoor de betrokken Rijkstuinbouwconsulent een verkla ring moet afgeven, benevens over de soort van het bedrijf. MAATREGELEN TER BESCHERMING VAN ENKELE DIERSOORTEN. In de staatscourant is afgekondigd een be sluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van landbouw en visscherij en van justitie, waarbij in de jachtwet 1923, voor zooveel noodig in afwijking van artikel 1 dier wet, onder wild mede wordt verstaan grofwild: moefflons en wilde zwijnen, kleinwild: fazan ten, pelswild: dassen, steenmarters, boommar ters, zeehonden en otters. Voorts is afgekon digd een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en vis scherij, waarbij het besluit van 14 Februari 1924, staatsblad no. 45, is gewijzigd met dien verstande, dat voor de toepassing van de arti kelen 54, 55 en 56 der jachtwet 1923, thans on der schadelijk gedierte worden verstaan: konij nen, vossen, bunzings, hermelijnen, wezels en verwilderde katten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, nu moefflons, wilde zwijnen, fazanten, dassen, steenmarters, boommarters, zeehonden en ot ters in het geheele land tot wild worden ge rekend. zij onderhevig zijn aan de bepalingen van de opening en sluiting van de jacht. AFSCHAFFING VAN DE WET OP DE COUPONBELASTING. De wnd. secretaris generaal van het departe ment van financiën, heeft, nu de wet op de couponbelasting, met ingang van 1 Januari jJ. is vervallen, behoudens ten aanzien van de voor dien datum reeds verschuldigd geworden belasting of verhooging van belasting en be houdens voor dien datum reeds begane straf bare feiten, bepaald, dat: 1. Degene, die ongebruikte couponbelasting- zegels of geheel of ten deele ongebruikte waar- dekaarten voor de voldoening van couponbe- lasting door middel van machines in iijn bezit heeft, ze op de kantoren der registratie inwis selen kan tegen contanten, onder inhouding van de genoten provisie. 2. De gelegenheid tot de onder 1 bedoelde in wisseling is opengesteld tot 1 Februari 1945. FELLE KOUDE.... Felle koude heerscht er op het oogenblik aan het Oostfront. Daar is ons Nederlandsche win tertje nog maar kinderspel bij. Temperaturen van veertig graden onder nul zijn ginds in het sovjetland „heel gewoon". Wat het wil zeggen om bij deze temperatu ren te moeten strijden kan men zich indenken. Maar denkt u eens in wat het beteekent bij een vorst van veertig graden gewond te gera ken Wanneer u zich dit even tracht voor te stel len, danpakt u uw giroboek en maakt een bijdrage over op gironummer 87600, Nederland sche ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gra venhage. VERTROUWDE NAMEN. In de Japansche legerberichten komen steeds meer namen voor die ons vertrouwd in de odten klinken. Het zijn de namen uit ons Ne derlandsch-Indië en zü maken daarom zoo'n diepen indruk op ons, omdat wij in die plaatsen zelf geweest zijn of omdat er vrienden en ken nissen van ons wonen. Het is tragisch te weten, dat het noemen van deze namen in die legerberichten betee kent, dat daar de oorlog woedt, dat onze bloedverwanten, vrienden en bekenden in ge vaar verkeeren, maarhet is goed er tevens bij stil te staan, dat dit alles voorkomen had kunnen worden, indien er door onze Neder- landsch-Indische regeerders niet zulke enorme blunders waren gemaakt. Vertrouwde namen in de Japansche legerberichten, zij dienen ons er diep van te doordringen, dat de toekomst van ons land en volk afhangt van de plaats die ons land in het nieuwe Europa zal in nemen. Z\j worden nu genoemd omdat wij nooit een te bréngen door de gemeenten in het gebied van de Kamer van Koophandel van Rijnland. Het bedrag voor Leiden is wederom bepaald op f. 1.865over welke garantiesom slechts zal worden beschikt wanneer er inderdaad onkosten zijn gemaakt. Vorig jaar had de gemeente 38 V van het gegarandeerde bedrag of f. 708.80 te be talen, waarvan de Lichtfabrieken f. 500.— voor haar rekening namen. Ditmaal zal zoo noodig eveneens een bedrag tot een maximum van f. 500.— ten laste van die bedrijven worden ge bracht. Deelneming In het fonds is ook in dezen win ter voor de gemeente en haar ingezetenen van belang, omdat vele»grondstoffen en producten in de gegeven omstandigheden over het water moeten worden vervoerd. De democratie heeft afgedaan. De toekomst is aan het natïonaal-socialisme. Geen woor den maar daden. Meldt u aan bü het Vry- willigerslegioen „Nederland". Koninginne gracht 22, te 's-Gravenhage. PER SLEDE NAAR SCHIERMONNIKOOG. Drie personen, die reeds een week lang te Hornhuizen wachtten om Schiermonnikoog te bereiken, zijn gisteren over het ijs aldaar aan gekomen. Een twaalftal personen van Schier monnikoog was naar Hornhuizen overgestoken met drie sleden, en bracht de reizigers veilig over. BRUTALE OVERVAL EN INBRAAK EEN KERK TE BREDA. IN Donderdagmiddag is in de St. Antoniuskerk, in de St. Janstraat te Breda, een brutale dief stal en overval gepleegd. Een 52-jarige vrouw, mej. H., die zich in deze kerk bevond, werd door een man, dien zij even te voren in de kerk had zien loopen, doch op wien zf) verder geen acht had geslagen, plot seling van achteren aangevallen en tegen den grond geworpen. Zij liep daarbij een verwon ding boven het oog op en geraakte bewuste loos. Weer tot het bewustzijn gekomen, kwam zij tot de ontdekking, dat haar beurs met geld gestolen was. Het slachtoffer is hevig ontsteld naar huis gegaan, doch heeft daarna de po litie van het gebeurde op de hoogte gesteld. Tijdens het onderzoek van de politie in de kerk bleek, dat de dader van den overval zich ook aan inbraak heeft schuldig gemaakt. Een deurtje In de sacristie bleek n.l. opengebroken te zijn en uit een kastje werd een zilveren doosje ontvreemd. ONDER ZIJN EIGEN WAGEN GERAAKT. Toen de 59-jarige voerman J. Vermeulen uit Boxtel eergistermiddag met een met boomen geladen mallejan naar Den Dungen onderweg was, begon het paard, even voorbij Poeldonk, wegens het hellen van den weg te draven. De boomen begonnen hierdoor te slingeren. De voerman poogde daarop, door voor tegen de boomen te duwen, het voertuig op den weg te houden. Hierbij echter kwam hij te vallen en kreeg vervolgens een der wielen van het voer tuig over het lichaam. Hij was op slag dood. hebben willen luisteren naar hen, die nu blij ken onze beste vrienden te zijn. Zij zijn een erstige en laatste waarschuwing. Zij manen ons aan onzen plicht te doen, ons af te keeren van de plutocratische verraders en ons te scharen in de gelederen van hen die strijden voor een nieuwe en gelukkige Europeesche toekomst. Landgenoot, dit is niet alleen uw plicht ten opzichte van uw landgenooten hier In Neder land. maar ook ten opzichte van hen, die nu nog geloof hechten aan de leugens van Chur chill en Roosevelt en die nu in onze koloniën bloeden voor fouten van regeerders, waarin zij een misplaatst vertrouwen stelden. Strijden voor een nieuwe en gelukkige toe komst, dat doen onze vrijwilligers aan het Oostfront. Treedt in hun gelederen, strijdt mede totdat de overwinning behaald is, meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen „Neder land", Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. Woensdagavond zijn verscheidene Engelsche vliegtuigen naar Nederland gevlogen. Zij wier pen een groot aantal brisant- en brandbommen uit, die echter meerendeels in het open veld terecht kwamen zonder schade aan te richten. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam lieden op om 12.33 uur en eaat vannacht om 2.09 uur onder. VERHOOGING VERPLEEGPRIJZEN GESTICHTEN. Ter dekking van het op de begrooting van de gestichten Endegeest" c.a. voor 1941 geraamde tekort, besloot de Gemeenteraad op 7 April 1941 tot een verhooging. van den verpleegprijs van het gesticht „Endegeest" met f.40 en van het kleedgeld voor die inrichting met f. 10 per jaar. als gevolg waarvan de verpleegpriis tot f.680 en het kleedgeld tot f.30 per jaar steeg; daar entegen bleven van de afdeeling „Voorgeest" de verpleegprijs (f.620) en het kleedgeld (f.20) ongewijzigd. Aangezien ook de bedrijfsbegrooting voor 1942 met een aanzienlijk tekort sluit en ook nu weder het grootste gedeelte van dit tekort slechts door tariefsverhooging kan worden ge dekt, heeft het gemeentebestuur tijdig met het provinciaal bestuur omtrent een verhooging van de verpleegprijzen overleg gepleegd. Het iesultaat daarvan is, dat de Commissaris der Provincie heeft bericht zich te kunnen veree nigen met een verhooging van de verpleeg prijzen van „Endegeest" en „Voorgeest" met rond f. 20 per jaar en per patiënt, ingaande 1 Januari 1942, terwijl de Commissaris, mede de toezegging deed. dat. indien In den loop van 1942 moqht blijken, dat de verhoogde verpleeg- priizen ontoereikend zijn om een sluitende ex ploitatie te verkrijgen, de gelegenheid bestaat het tarief voor het vervolg van dat jaar verder te verhoogen. Ten slotte deelde de Commis saris mede. het op prijs te stellen, indien van deze tariefswijziging gebruik werd gemaakt, om den tot dusver geldenden jaar- en kwartaal- verpleegprils te doen vervallen en te volstaan met een dagverpleegprijs, welke dan na de bovenbedoelde verhooging (het kleedgeld niet inbegrepen) voor Endegeest" f. 1.92 en voor „Voorgeest" f. 1.76 zou kunnen bedragen. SLUITING KRUIDENIERSWINKELS. Op verzoek heeft de burgemeester een ver ordening uitgevaardigd, waarbij het verboden is winkels in kruideniersartikelen. comestibles e.d. voor het publiek geopend te hebben op Dinsdag na 's middags 1 uur. Uitgesloten zijn de Dins dagen der weken, waarin Chr. feestdagen of gedenkdagen vallen. TERTIAIR WEGENPLAN. In verband met het tertiaire wegenplan is het wenschelijk gebleken aan de gemeente Voorhout in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen het gedeelte van den Haarlemmertrekvaartweg 2.48 KM), dat in haar gebied is gelegen, en in beheer en onderhoud het gedeelte van dien weg. gelegen tusschen de grens van Voor hout en de Postbrug in de gemeente Sassenheim 0.38 K.M.) Het is de bedoeling van Voorhout dezen weg te verbeteren en dwars door de lan derijen een verbinding te maken met de tunnel onder den Rijksweg den HaagAmsterdam. De daarvoor benoodi«?de grond is eigendom van J. Bouwmeester pachter van de aan Leiden toebe- hoorende gronden langs den Haarlemmertrek vaartweg. Met Voorhout is overeenstemming verkregen over de volgende regeling: Leiden betaalt aan Voorhout als afkoop van den onderhoudslast van den weg een bedrag van f.6435.—, zijnde 15 maal de jaarlijksche bijdrage van f. 150.— per KM. voor een weglengte van 2.36 K M. Voorte draagt Leiden zorg voor het opheffen van de landtol bij het „Leidsche Hek" en de slagboomen bij de Postbrug. Tenslotte' zijn door Leiden de onderhandelingen met genoemden Bouwmeester gevoerd over de grondruiling, noodzakelijk voor de afsnijding van een gedeelte van den weg ter verkrijging van een betere aansluiting op de tunnel in den rijksweg. De kosten van deze rui ling komen, behoudens een bijdrage van Leiden ten bedrage van f.1000.—, geheel ten laste van Voorhout. Ook de onderhandelingen met J. Bouwmeeter hebben tot overeenstemming geleid. De gronden, die Voorhout voor de afsnijding noodig heeft, gezamenliik groot 31 aren. 15 centaren, wor den geruild tegen een strook grond langs den Haarlemmertrekvaartweg, ter grootte van 15 aren, 91 centiaren, terwijl Bouwmeester al zijn rechten, zij het erfpacht of andere, op een daaraan aansluitende strook grond, groot 22 aren, 25 centiaren, opgeeft. Aan Bouwmeester wordt een bedrag van f.4500.waarvan de gemeente Leiden, gelijk gezegd, f. 1000.— voor haar rekening neemt, toebetaald, terwijl van de overdracht aan Bouwmeester een perceeltje grond, groot 36 centiaren, waarop zich een transformatorenhuisje van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit bevindt, wordt uit gezonderd. Ten slotte dient de wegtol tegenover den Rijnsburgschen Vliet bij het „Leidsche Hek" in den Haarlemmertrekvaartweg onder de ge meente Oegstgeest met ingang van 1 Februari 1942 te worden opgeheven. CHR. MANDOLINE-GEZELSCHAP „SEMPRE-AVANTI". Geslaagde uitvoering. Het Chr. Mandoline gezelschap „Sempre- Avanti" gaf gisteravond in het Wijkgebouw Le vendaal zijn eerste uitvoering. Wel is waar heeft dit gezelschap, dat al drie jaar bestaat en een onderafdeeling is van de C.J.M.V. Le vendaal, al meerdere malen zijn medewerking verleend bij samenkomsten van het „Leven- daalwerk", maar nog nooit had het zelf het initiatief tot een uitvoering genomen. Gelijk alle andere afdeelingen van de C.J.M.V., blijkt ook „Sempre-Avanti" in de belangstelling van zeer velen te staan. De groote zaal van het wijkgebouw was gisteravond geheel bezet. Mede aanwezig waren de wijkpredikant, ds. D. J. Vossers en de voorzitter van de C.J.M.V., de heer Hakkert. Met een kort woord van welkom opende de voorzitter van „Sempre-Avanti", de heer W. v. d. Pluijm, den avond. In een viertal nummers gaf hierop het gezel schap blijk van zijn kunnen. Met belangstel ling hebben wij de muzikale prestaties van „Sempre-Avanti" gevolgd. Inderdaad schuilen er goede krachten onder. Het gezelschap, dat onder de directie van den heer W. W. J. Brons al goede resultaten heeft weten te bereiken, speelt met prijzenswaardige toewijding. Wat werd, om maar één voorbeeld te noemen, de Allons Courage-marsch voortreffelijk gespeeld. Maar ook een moeilijker opgave, als de „Vlnéta- klokken" kwam best tot haar recht. Wij zien met vertrouwen de verdere ontwikkeling tege moet! De avond werd verder gevuld door de opvoe ring van een vlot gespeeld tooneelstukje „Het geld sloeg hem naar het hoofd", door de C.J. M. V., Tooneelclub „Expeca", waarin de heer I. Wijnbeek zich in het bijzonder onderscheidde. Voor de pauze heeft de heer v. d. Pluym nog opgewekt om als contribuant van „Sempre- Avanti" toe te treden. HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: N.V. Nederlandsche Electrolasch Maatschappij, Zoeterwoudscheweg, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. N.V. Automobielhandel Vreeken en Schudel Papenstraat 4 en 5b. Leiden. Uittredend direc teur: J. Th. Koenraads, Voorburg. den Ouweelen en Zoon. Hooigracht i06. Leiden, handel in haarden, kachels sani tair. huish. art. enz. Tevens wordt als han delsnaam gevoerd: „Het Haardenadres".

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1