DONDERDAG 22 JANUARI 1942 No. 25098 Luchtaanvallen op Singapore Japansch premier waarschuwt Nederl. Indie en Australië Verduisteren: 82ste Jaargang Ook aanval op Birma De Duitsche bevelvoerders Churchill in het Lagerhuis Molotof naar Londen? Turkije ongerust Verspreide berichten De Nederlandsche Kultuurkamer opgericht Duitschland strijdt voor £uropa Duitsch W eermachtsbericht Rede van Tojo Gemengd Nieuws 18.08 uur 9.34 uur EERSTE BLAD Nederlandsch Indië wordt opgeofferd LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henxiy Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lyiienj Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Leiden PI/'er v.: K. Been. Leiden Het Japansche hoofdkwartier maakt melding van nieuwe zware luchtaanvallen op Singapore. Formaties zware bommenwerpers wierpen Dinsdagavond brisant- en brandbommen van zwaar kaliber op militaire installaties en com mandoposten in Singapore, waarbij treffers werden geplaatst. Tegelijkertijd vielen lichte bommenwerpers het-vliegveld en de vliegtuigwerkplaatsen van Selatar aan, aan de Noordkust van het eiland Singapore en iets ten Zuiden van de oorlogsha ven, waarbij op zeven plaatsen van het vlieg veld en in werkplaatsen groote branden werden veroorzaakt. Gevechtsvliegtuigen, die de Japansche bom menwerpers begeleidden, vielen tien vijandelijke Hurricanes aan en schoten zeven daarvan neer. Drie Japansche vliegtuigen worden vermist. Een frontbericht van de „Jomioeri Sjimboen" meldt volgens het D.N3. op grond van rappor ten van de Japansche luchtstrijdkrachten, dat uitgebreide Britsche troepen- en materieelcon- centraties in het gebied van Rangoon zijn waar genomen. Het Japansche hoofdkwartier heeft voorts in een communiqué bevestigd, dat de Japansche strijdkrachten op 19 Januari om 10 uur Tavoy, het strategisch belangrijke luchtsteunpunt in Zuid-Birma, volkomen hebben bezet. De Japan sche troepen maakten 151 gevangenen en tien auto's en een groote hoeveelheid oorlogstuig vormden den buit. Naar te Tokio verluidt, worden de aanvallen op Birma van twee richtingen uit gedaan. Ten eerste uit de richting van Tavoy ter hoogte van Bangkok langs de Westkust van Birma naar het Zuiden. Ten tweede in zuiver westelijke richting van het gebied der Thailandsch-Birmeesche grens in de richting van Moelmein. Men is er te Tokio van overtuigd dat deze nieuwe operaties tegen het gebied van Rangoon worden ondernomen met het doel het verkeer langs den Birmaweg af te snijden. GENERAAL ROMMEL ONDERSCHEIDEN. De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft den generaal van de pantser troep Rommel, bevelhebber der pantsergroep Afrika, op 20 Januari het Eikenloof met de Zwaarden bij het Ridderkruis verleend en hem het volgende telegram gezonden: „Dank zy uw schitterend optreden hebt gij wederom in samenwerking met onze bondgenoo- ten de Anglo-Amerikaansche voornemens dooi' een afweer-overwinning tegen verre superieure tegenstanders doen mislukken. In dankbare waardeering voor uw succes en den heldhaftigen strijd van de onder u staande Duitsche en Italiaansche troepen, verleen ik u als zesde officier der Duitsche weermacht het Eikenloof met de Zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. (D.NB.) NIEUW COMMANDO VAN GENERAAL VON BOCK. Het D.NJ3. meldt: De Führer heeft in zijn hoofdkwartier gene- raal-veldmaarschalk von Bock ontvangen, die van zijn verlof is teruggekeerd, voordat laatst genoemde zich met het commando in een nieu wen sector aan het Oostelijke front ;aat be lasten. In ^et Lagerhuis heeft Churchill o.a. ver- *r^,am;..v,Ik deel natuurlijk de ongerustheid over mllltairen toestand in Oost-Azië, doch ik ^fi^ienee.ns, ^et groeiende vertrouwen in het mogelijke eindresultaat van dit conflict. Ik stel u 2*.drie dagen besteden aan de alge- meene debatten over den oorlogstoestand." i *1. ?rit-schen berichtendienst heeft Churchill in het Lagerhuis klaarblijkelijk kun nen opmerken, hoe sterk de critiek is, welke tijdens zijn afwezigheid is gerezen, aangezien m geval van critiek op de regee- fi u-Tan ^ertrouwen te zullen stellen. Jülii deeld.e iï? e> dat het Huis n°g eenige dagen moest wachten op „een der belangrijkste verklaringen in dezen oorlog." De Duitsche pers noemt Churchills eerste op- w v? 2n Lagerhuis na zijn bezoek aan Washington eenstemmig een „vlucht in de openbaarheid", omdat de Engelsche premier weigerde in een geheime bijeenkomst rekening en verantwoording af te leggen. Tegen het groeiende wantrouwen kan Churchill nog slechts optreden door goochelkunsten en afleidingsma noeuvres. om de situatie nog gedeeltelijk te red den. (D.N.B.) In de Britsche hoofdstad verwacht men vol gens een eigen bericht van „Dagens Nyheter" het bezoek van den Sovjet-volkscommissaris van buitenlandsche zaken in de eerstvolgende twee tot drie maanden. Volgens uitlatingen van welingelichte kringen te Londen heeft Eden een uitnoodiging van de Engelsche regeering aan Molotof overgebracht. De bolsjewieken willen Molotof over tjvee of drie maanden naar Londen laten gaan. De diplomatieke gedachtenwisseling in Mos kou en de besprekingen tussehen Eden en Maiskl, den Sovjet-ambassadeur te Londen, hebben volgens den Londenschen correspondent van genoemd blad, waarschijnlijk ten doel een overeenkomst tussehen Engeland en de Sovjet- Unie voor te bereiden betreffende de hoofdlij nen van een reconstructie van Europa na den oorlog. - (D.N.B.) Mac Murray heeft in een interview de in discreties bevestigd van den vroegeren Ameri- kaanschen gezant te Sofia, Earle, over de En- gelsch-bolsjewistische plannen om Bulgarije te laten verdwijnen en Moskou tot de beschermen de mogendheid van de Zee-engten te maken. Mac Murray, die verscheidene verbindingskana len bezat met de Sovjet-ambassade te Ankara, bevestigde niet alléén den inhoud der onthul lingen van Earle. doch ook de Duitsche be kendmaking over de eischen, die Molotof bij zijn bezoek aan Berlijn ten aanzien van Turkije ge steld heeft. Aldus de Diplo. De waarlijk Europeesche functie van Turkije kent slechts één vijand: die Oostelijke macht, die thans als exponent van de wereldrevolutie uitkijkt naar elke leemte, die haar zou kunnen dienen als sluis om het Westen en daarmede de geheele Westelijke beschaving te overstroo- men, zoo merkt de Deutsche Diplomatisch-Poli- tische Korrespondenz op ten aanzien van de tegenspraak van het bolsjewistische persbureau Tass in verband met bovenstaande verklaringen van den vroegeren Amerikaanschen ambassa deur te Ankara, Mac Murray. Als bijzonder kenmerkend acht de Korres pondenz het feit, dat Engeland thans het ter rein aan den bolsjewistischen bondgenoot heeft vrijgelaten, waarbij de „Informationsdienst", die nauw contact onderhoudt met de Wilhelm- strasse, spreekt over een afdanking van Groot- Brittannië in de kwestie der zee-engten. Enge land is thans reeds bereid, zoo schrijft de Kor respondenz, om aan het bolsjewistische Rusland na de ontwapening van Duitschland als beloo ning de functie van eenige militaire en politie macht te verleenen. Naar Britsche opvatting behoort tot deze functie blijkbaar ook het bezit van den sleutel tot de Middellandsche Zee. Met betrekking tot den passus van de tegen spraak van Tass, dat door de Sovjet-Unie de territoriale onschendbaarheid en de onafhanke lijkheid van Turkije niet bedreigd worden, merkt de Korrespondenz op dat ook de verkrij ging van de bolsjewistische steunpunten in de Oostzeelanden destijds van bolsjewistische zijde is voorgesteld als een maatregel ..ter bescher ming van de onafhankelijkheid en onschend baarheid dezer landen." (D.N.B.) AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY AFGETREDEN. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat de aartsbisschop van Canterbury, mgr. Cosmo Gor don Lang, hedenochtend voor de plenaire ver gadering der synode van Canterbury heeft mee gedeeld zijn ambt te willen neerleggen. De pre laat, die 78 jaar oud is. motiveerde zijn aftreden met zijn hoogen leeftijd. (D.N3.) Verschenen is een besluit van den secretaris generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten betreffende de instelling van het persgilde en het theatergilde. Op grond van artikel 35, le en 3e lid, van de verordening no. 211/1941 betreffende de Ne derlandsche Kultuurkamer en in overeen stemming met de artikelen 2 en 3 der ver ordening no. 3/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald: Artikel 1: het persgilde en het theatergilde worden op het tijdstip van afkondiging van dit besluit ingesteld. Artikel 2: door de instelling van bovenge noemde gilden is de Nederlandsche Kultuur kamer opgericht. Artikel 3: dit besluit wordt afgekondigd in de Nederlandsche staatscourant. 's-Gravenhage, 22 Januari 1942. De secretaris-generaal van het de partement van volksvoorlichting en kunsten: w.g. T. Goedewaagen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Aan het Donetsfront is het ook giste ren tot verbitterde gevechten gekomen. Vijandelijke strijdkrachten, die aan den bovenloop van de rivier de Duitsche linies binnengedrongen waren, werden in tegenaanval teruggeworpen. Daar bij verloren de Sovjets 1100 dooden en eenige honderden gevangenen, bene vens 19 kanonnen en 19 machinege weren. Ook in den centralen en Noorde lijken frontsector zette de vijand zijn aanvallen voort. Bij de afweergevech- ten en bij succesrijke tegenaanvallen leed de vijand opnieuw zware verliezen aan menschen en materiaal. De buit in den slag om Feodosia is thans gestegen tot 10.605 gevangenen, 85 tanks en 177 kanonnen. Het luchtwapen heeft in de Straat van Kertsj een groot vijandelijk koop vaardijschip door het neerwerpen van bommen beschadigd en aan het ge heele Oostelijke front met succes in den afweerstrijd ingegrepen. Een duikboot heeft op de IJszee van een krachtig beveiligd vijandelijk kon vooi een torpedobootjager en een stoomschip tot zinken gebracht. Een tweede torpedobootjager en twee stoomschepen werden met torpedo treffers beschadigd. Bij gewapende verkenningen boven de wateren rondom Engeland hebben gevechtsvliegtuigen bomtreffers ge plaatst op haveninstallaties en een groote fabriek aan de Oostkust van Engeland, benevens op een radiosta tion in Zuid-Oost Engeland. In Noord-Afrika zwakke activiteit der wederzijdsche artillerie. Bewegin gen van Britsche troenen op den kustweg en scheepsdoelen voor de Noord-Afrikaansche kust werden met goed effect gebombardeerd. Succes rijke luchtaanvallen zijn overdag en des nachts gericht op La Valetta en Britsche vliegvelden op het eiland Malta. In den afgeloopen nacht heeft de vyand met zwakke strijdkrachten bommen geworpen in het kustgebied van Noord-West Duitschland. Er ont stond eenige schade aan huizen. Vier der aanvallende Britsche bommenwer pers werden neergeschoten. Hierbij behaalde de eerste luitenant Becker zijn negende, tiende en elfde nachte lijke jachtoverwinning. NOORSCH VAARTUIG DOOR ENGELSCHEN GETORPEDEERD. Een Britsche duikboot heeft voor de Noorsche kust het 506 ton metende Noorsche scheepje „Soeroey" getorpedeerd. Hiermede is weer een vreedzaam Noorsch kustschip ten offer gevallen aan de Britsche strijdkrachten, die voor de Noorsche kust op de loer liggen om zonder gevaar te loopen hun slag te slaan. (D.N.B.) Na minister Togo heeft ook minister-president Tojo voor den Rijksdag het woord gevoerd en een uitvoerige rede gehouden over den politieken en -militairen toestand. In korten tijd hebben de Japansche strijd krachten, zoo zeide Tojo, reeds de meeste stra tegische punten van den vijand in Groot-Oost- Azië vernietigd. Ook tegen het regime van Tsjoengking is de Japansche druk voortdurend versterkt, terwijl de Japansche verdediging in het noorden veilig en onaantastbaar is. Als belangrijkste doelen van den tegenwoor- digen oorlog noemde de minister-president de beveiliging van de strategische steunpunten in Groot-Oost-Azië en het onder Japansche con trole plaatsen van de gebieden, welke over be> langrijke hulpbronnen beschikken, teneinde daarmede de gevechtskracht van Japan te ver- grooten en in nauwe samenwerking met Duitschland en Italië den omvang der operaties steeds meer uit te breiden en te verscherpen, totdat de Vereenigde Staten en het Britsche Rijk op de knieën zijn gebracht. Het fundamenteele beginsel der Japansche politiek noemde Tojo de instelling van een ge bied van gemeenschappelijke welvaart in Groot- Oost-Azië in samenwerking met de volken van dit gebied. De minister-president sprak ver volgens over de meedoogenlooze uitbuiting /an deze gebieden door de Ver. Sta „en en Groot- Brittannië tijdens de laatste honderd jaar en verklaarde, dat met het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis ook een nieuwe o/- vattlhg aan den dag is getreden, die zich den opbouw ten doel heeft gesteld van een nieuwe wereldorde, waarvoor Japan te zamen met zijn van europa arbeidt. Tojo vermeldde vervolgens de militaire bezet ting van strategisch belangrijke nunten in Nederlandsch-Indië, benevens v?n Honkong en Malakka en deelde nvde, dat Japan deze ge bieden wil maken tot bolwerken voor de ver dediging van Groot-Oost-Azië. De Philippijnen zouden wanneer de bevolking de are bedoelingen van Japan zal begrijpen en zal medewerken aan de instelling van het Groot-Oost-Aziatische gebied van welvaart, de eer der onafhankelijkheid genieten. Soortgelijke bedoelingen heeft men met Birma. „Wanneer Nederlandsch-Indië en Australië" aldus verklaarde de premier verder, „hun thans getoonde houding van tegenstand tegen Japan niet opgeven, zullen wij geen •nededoogen kennen en ze verpletteren. In geval echter hun volken de ware bedoelingen van Japan leeren begrijpen en zouden ver klaren bereid te zijn met ons samen te wer ken. zouden wij niet aarzelen hun hulp te verleenen". Tojo noemde het betreurenswaardig, dat het regiem van Tsjoengking zijn zinneloozer tegen stand tegen Japan nog steeds voortzet. Japan zal dit regiem grondig vernietigen. Als voor naamste reden voor de tot dusver ingenomen houding moet zijn afhankelijkheid van de Ver eenigde Staten en Groot-Brittannië worden be schouwd. „Het is voor ons eer groote voldoening", zoo verklaarde de premier, „dat onze bondgenooten, vooral Duitschland en Italië, naast Japan voort durend overwinningen bevechten, die zullen lei den tot de instelling van de nieuwe wereldorde. Japan heeft het voornemen de solidariteit met deze verbonden mogendheden op militair, diplo matiek, economisch en ander gebied verder te versterken en voort te gaan in het nastreven van de gemeenschapelijke overwinning". Minister-president Tojo maakte voorts het voornemen van zijn regeering bekend, om ten behoeve van de instandhouding en vergrooting van het oorlogsproductiepotentieel de grond stoffen, arbeidskrachten en kapitalen in de eerste plaats ter beschikking stellen van belang rijke en urgente ondernemingen. Bijzondere aandacht moet worden geschonken aan de op voering der productie in de wapenindustrieën. Op het gebied van het transportwezen zal in het bijzonder de scheepsbouw geintensifieerd worden. Tojo kondigde aan. dat de regeering vèr-strekkende verbeteringen beoogt op het ge bied van de voeding, de gezondheidszorg en de opvoeding van het Japansche volk. Ten slotte, aldus Tojo, zou ik uitdrukking Wil len geven aan onzen diepgevoelden dank voor den goeden wil, dien onze bondgenooten en de bevriende mogendheden jegens ons land aan den dag hebben gelegd. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 12.09 uur en gaat vannacht om 1.08 uur onder. ENGELSCHE BOMMEN OP ONS LAND. Eergisteravond laat deden Engelsche vliegers eenige aanvallen op Nederlandsch gebied. De brisant- en brandbommen, welke zij lieten val len, veroorzaakten in de meeste gevallen slechts weinig materieele schade. In een plaats in het Noorden van het land echter werden systema tisch woonwijken aangevallen, waardoor ver scheidene woonhuizen zwaar en een vrij groot aantal licht beschadigd werden. Onder de bevol king werden vier personen gedood, één zwaar- en zes lichtgewond. IN EEN WAK GEREDEN. In het ys van het kanaal Stolpenkolhorn is in de nabijheid van Barsingerhorn het lijk ge vonden van den achttienjarigen J. N. de Beurs, kantoorbediende, wonende te Schagerbrug, die Zondag j.l. is gaan schaatsenrijden en nadien werd vermist. De Beurs is het riachtoffer ge worden van een open plek in het ijs. SLUISWACHTER VERDRONKEN TE HELMOND. Zondagavond werd de 62-jarige L. A. van Lieshout, wonende Hurkschestraat te Helmond vermist. De man had zich omstreeks tien urn- van sluis zeven van het kanaal Zuid-Willems vaart, waar hij als sluiswachter dienst deed, huiswaarts begeven. Daar hij echter niet kwam opdagen, werd van zijn vermissing bij de mare chaussee aangifte gedaan. Maandagavond begon men in de kolk bij de sluis te dreggen, met als resultaat, dat de fiets van den vermiste werd opgehaald. In den loop van gisteren is het lijk van het slachtoffer in de kolk gevonden. Ver moedelijk is de man tengevolge van de duister nis te water geraakt. KERKDIEFSTALLEN TE ROTERDAM. Tasch met f. 7.000.gestolen. In verschillende kerk ,i aan den Linker Maas oever te Rotterdam hebben den laatsten tijd kerkdiefstallen plaats gehad. Het betrof meestal geringe bedragen, maar indien, zooals vermoed wordt, de daders dezelfde lieden zijn, dan heb ben zij op 13 Januari j.l. een goeden slag ge slagen. In de R.K Kerk aan het Stieltjesplein n.l. is tijdens de Mis 's morgens van een vrouw, zittende op een der achterste banken, een bruin- leeren tasch met ritssluiting, waarin een porte feuille, inhoudende f. 7.000 gestolen. Tijdens de Mis zat achter haar een vrouw, gekleed in groe nen mantel met hooge gesloten bontkraag, een groenen tulband met knoop op het hoofd. Men veronderstelt, dat zij zich aan deze diefstal heeft schuldig gemaakt. INBRAAK LN EEN JUWELIERSZAAK. Alarminstallatie buiten werking gesteld, In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn inbrekers een juwelierszaak in de Kalverstraat te Amsterdam binnengedrongen. Door een aangrenzend perceel kwamen zij op de daken en vervolgens door een dakraam in den goudsmidswinkel. De alarm installatie stelden zij buiten werking door de ge leidingsdraden door te knippen. Gezien al deze voorbereiding moet de buit ge ring worden genoemd, want hoewel is gebleken, dat de inbrekers het geheele pand hebben door zocht. worden slechts tien armbanden vermist. EEN POMP WERD ONTDOOID. En de boerderij ging in vlammen op. Te Eist by Arnhem is Dinsdagmorgen een groote schuur afgebrand, zoo meldt het A.N.P. Door onvoorzichtigheid van een arbeider by het ontdooien van een pomp kwam vuur in aanraking met het hooi in een groote schuur met veestalling van de kapitale boerdery van W. van Hilten, gelegen in de buurtschap De Laar. Het gevaar voor uitbreiding was. toen de brandweer arriveerde, groot. Gelukkig kon men door een intusschen in het ijs geslagen byt over voldoende water beschikken, waarmede de blus- sching krachtig werd aangepakt. Na eenige uren hard werken gelukte het de vlammen te stuiten, zoodat de schade tot de schuur beperkt bleef en de boerderij kon worden behouden. De schuur en haar inhoud waren evenwel geheel aan de vlammen ten prooi gevallen. Het vee kon tijdig ln veiligheid worden gebracht. BOERDERIJ TE ZUNDERDORP AFGEBRAND Dinsdagmiddag omstreeks halfzes brak brand uit in de boerdery van den heer M. Hoeve Tzn., te Zunderdorp. De motorspuit van den lucht beschermingsdienst was spoedig ter plaatse en werd by gestaan door de gemeentehjke brand weer uit Amsterdam, die met twee auto's op het terrein van den brand verscheen. Het vee kon nog in veiligheid wórden gebracht, alsmede een gedeelte van inboedel. De boerderij brandde echter geheel af De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het feit, dat men bezig was de waterleiding te ontdooien. De schade wordt door verzekering gedekt. LOOSDRECHTS GROOTSTE SNOEK IN EEN BADKUIP. Een succesryk hengelaar, de heer Holdtgrefe uit Amsterdam, heeft een dezer dagen uit een wak in de Loosdrechtsche plassen een „record- snoek" gehaald, die de respectabele lengte had van een meter en bijna achtien pond woog. Het is een ware worsteling geweest om dit reuzen- exemplaar aan land te krygen. Na ryp beraad besloot de fortuinlyke visscher zijn vangst niet dadeiyk in de pan te doen. maar deze nog even te laten leven, opdat iedereen in Loosdrecht gelegenheid zou hebben den „monster"-visch te aanschouwen. Daarom werd voor den snoek een aquarium ingericht, t.w. de badkuip van Hotel de Driesprong, waar de visch uit ergernis over zijn beperkte bewegingsvrijheid af en toe hevig met zijn staart sloeg. Tenslotte had toch het laatste Uur voor Loosdrechts snoek no. 1 het zal wel lang duren, voordat men weer zoo'n kapitale visch vangt, al is het Loosdrechtsche water ook zeer snoekryk geslagen en ging hij naar Amsterdam, waar hy onder de geoefende handen van een kok in een hotel belandde, aldus het Vad BUITENLANDSCH GEMENGD KOUDEGOLF IN EGYPTE. De koudegolf in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft zich uitgestrekt tot Egypte. Te Caïro, waar de temperatuur 's win ters zelden onder nul daalt, zyn drie personen doodgevroren. Dit Nummer bevat TWEE Bladen AAN DE BELANGEN VAN ENGELAND EN DE VEREENIGDE STATEN. (Van onzen politieken medewerker). NAARMATE het directe oorlogsterrein den Nederlandsch-Indischen Archipel nadert, wordt de belangstelling voor het gebeu ren in Oost-Azië grooter. In dc Britsche en Amerikaansche pers wordt thans melding ge maakt van de eerste Japansche luchtaanvallen op Java. De berichten maken evenwel geen byzonderheden bekend, terwyl ook het Keizer- lyke hoofdkwartier geen bevestiging dezer me- dedeelingen heeft gegeven. De Japansche pers daarentegen heeft zich de laatste dagen uit voerig beziggehouden met de kwestie ten op zichte van Nederlandsch-Indië. Over de ge heele linie betreurt de Japansche perk het, dat het, ondanks alle bemoeiingen van Japan, toch tot een conflict met Indië is gekomen. Het was Japan's wensch de Indische bevolking het oor logsleed te besparen, doch op grond van de door de gevluchte Nederlandsche regeering te Lon den gedane manipulaties moest het land tóch in het conflict worden betrokken. Het feit, dat Soerabaja werd afgestaan als het hoofdkwartier voor het vereenigde Britsche en Amerikaansche opperbevel is de druppel geweest, die den emmer zeker heeft doen overloopen. De „Japan Times" merkt op. dat de „Nederlandsche regeering" zich hierdoor in een situatie heeft gewikkeld, waar uit zy niet kan geraken zonder het volledige verlies van Oost-Indië, meldt de „Deutsche Al- gemeine Ztg." Interessant zijn de mededeelin- gen, die het Japansche blad „Nitschi Nitschi" doet. De correspondent van de „D. A.Z." te Tokio gaf daarvan een uitvoerig bericht, waarin gezegd werd, dat de Indische luchtmacht en marine reeds militaire acties tegen de Japan sche weermacht ondernamen voordat Japan een militaire daad tegenover Nederlandsch-Indië had verricht. Nederlandsch-Indische vliegtuigen bombardeerden Japansche landingstroepen op Britsch-Borneo op 17 December, doch alvorens zy iets konden uitrichten, werden zij verjaagd. Ook Nederlandsche onderzeeërs vielen Japan sche oorlogsschepen en landingstroepen bil Kuching op 28 December aan. doch werden tot zinken gebracht, terwijl de bemanningen werden pevaneen genomen. Bovendien werd het vlieg veld Medan op Sumatra aan dn Engelsche lucht macht ter beschikking gesteld. UIT al deze korte opsommingen blykt, dat de gevluchte regeering te Londen Neder landsch-Indië voor de Anglo-Amerikaan sche belangen opoffert. Terecht merkt de „Nischi Nischi" op, dat deze regeering naar de pypen van Londen en Washington danst. „De operaties, aldus het blad, zullen niet eindigen, voordat de in Londen zittende Nederlandsche schaduwregeering eiken invloed op Neder landsch-Indië verloren heeft. Thans staat de val van Singapore voor de deur. In Londen bereidt men rich reeds op dit gebeuren voor. Meer dan ooit is de stemming hier gedrukt. De Engelsche openbare meening is het moede steeds maar weer als verontschuldiging voor de Britsche nederlagen te hooren. dat Duitschland de groote tegenstander is. De ..Evening News" schrijft, dat parlement en volk met een minder sterken nadruk op dit argument tevreden zullen zijn. doch dat niemand het feit kan bestrijden, dat Duitschland niet automatisch oorzaak kan zyn van alle fouten en illusies in SingaDore. In tusschen acht Londen de situatie van Singapore zeer critiek. De tüt Singapore komende berich ten maken melding van verschillende ongere geldheden in het dageliiksche leven. Het zyn groote gebeurtenissen, die reeds de schaduwen vooruit werpen, H. A. G. MIJNGASONTPLOFFING. IN FRANKRIJK OP 650 M. DIEPTE. Reeds 37 dooden en 30 gewonden. In de myn La Chame in het gebied van St. Etienne is gisteren een myngasontploffing ontstaan. Tot nu toe zyn 37 dooden en 30 ge wonden aan de oppervlakte gebracht. De red dingswerkzaamheden gingen met buitengewone moeliykheden gepaard daar de ontploffing ge schiedde op 650 meter onder de oppervlakte. Toch konden nog talryke mynwerkers worden gered. Op het oogenblik van de ontploffing bevonden zich 150 arbeiders in de mijn. Een deel van hen is de terugweg afgesneden. De reddingspogingen zyn ernstig bemoeiiykt door een tweede ontploffing die rich nadien heeft voorgedaan. ENGELSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. 10 dooden. De Engelsche nieuwsdienst meldt, dat een viermotorig Britsch vliegtuig van den dienst GibraltarMaltaEgypte by Acebuche, een plaats in de buurt van Tarifa (Zuidpunt van Spanje) is neergestort. De tien inzittenden zyn om het leven gekomen. Naar verluidt zouden zich dieptebommen aan boord bevonden hebben, welke by het neerstor ten ontploft zyn en de machine volkomen uit eengereten hebben. De tien inzittenden waren zoo zwaar verminkt, dat men tot dusver geen der lyken heeft kunnen identiflceeren. Aan de hand van kleedingstukken en uniformdeelen alsmede aan resten van papier heeft men kun nen vaststellen dat rich onder de slachtoffers hooge officieren en diplomaten bevinden, Het Spaansche Roode Kruis heeft het stoffeiyk overschot der slachtoffers naar Gibraltar over gebracht. Ratelende mitrailleurs handgra naten stormaanval. Steunt de Nederlandsche Ambu lance v h Oosttront. Koninginnegracht 22, giro 87600, 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1