BINNENLAND WOENSDAG 21 JANUARI 1942 No. 25097 De ingesloten Britsche formatie op Malakka Verduisteren: De vorming van een nieuw Groot-Azië 82s(e Jaargang Japansche luchtaanvallen De conferentie van Rio de Janeiro Eden's reis naar Moskou Verspreide berichten 18.07 uur 9.35 uur Aardappelen in de schil gekookt r~ Winter Rede van Togo RECHTZAKEN LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 lijneni Gironummer: 57055 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pljverv.: K. Been. Lelden De woordvoerder van het Japansche leger heeft bevestigd, dat de Japanners op Malakka in drie colonnes naar het Zuiden oprukken Bij zonder in het oog vallend is de zwakte der Brit sche luchtmacht ten Zuiden van het gebied, waar de 8ste Australische divisie is ingesloten. De Japansche verliezen zijn tot dusver ver rassend gering geweest, hetgeen in de eerste plaats een gevolg is van het gebrek aan strijd lust bij den tegenstander en in de tweede plaats van de meerderheid der Japanners in de oor logvoering in de wildernis, aldus de woordvoer der. Die methode van vechten is in de Japan sche bosschen beoefend. De Japansche lucht macht is verre superieur aan de vijandelijke, zoowel in moreel als in kwaliteit van het ma teriaal. De Britsche luchtmacht bevindt zich thans nog slechts op twee vliegvelden op het eiland Singapore, zoodat een verdere verslap ping der Britsche bedrijvigheid in de lucht kan worden verwacht. Volgens de berichten van het front op Ma lakka wordt buitengewoon hevig gevochten aan de rivier de Moear en langs den weg. die door Midden-Johore loopt. De gevechten hier zijn niet minder verbitterd dan die aan de Westkust van Johore. Door handige omtrekkende bewe gingen hebben de Japansche troepen de 8ste gemechaniseerde divisie van den vijand omsin geld. De sterkte dezer divisie wordt naar men weet geschat op 20.000 man; zy verdedigt den sector tusschen den weg door Midden-Johore en het bergachtige terrein aan den bovenloop van de Moear In een der frontberichten wordt gezegd, dat deze ingesloten troepen van de hoofdmacht in Singapore zijn afgesneden en de keuze zullen hebben tusschen vernietiging en capitulatie. Tijdens luchtgevechten boven twee verschil lende sectoren van Malakka hebben Japansche jagers Maandag in totaal 8 vijandelijke vlieg tuigen, waaronder drie „Martin"-bommenwer- pers van de Nederlandsch-Indische luchtstrijd krachten neergehaald. Volgens te Batavia ontvangen berichten zijn ook de plaatsen Sabang (kolenstation en haven aan de uiterste Noordpunt van Sumatra) en Sibolga (haven aan Sumatra's Westkust) ge bombardeerd Naar de Britsche berichtendienst uit Mel bourne meldt, heeft de Australische minister van luchtvaart medegedeeld, dat Japansche bommenwerpers en jagers een hevigen lucht aanval hebben gedaan op Rabaoel op Nieuw- Gumea. Golven Japansche vliegtuigen bombar deerden het vliegveld, waarbij militaire instal laties werden beschadigd. (D.NJ3.). Te Rio de Janeiro houdt de Amerikaansche druk op de Zuid-Amerikaansche staten voortdu rend aan. Speciaal op Chili en Argentinië,welker regeeringen nog aarzelen. Chili heeft een ver klaring uitgegeven, waarin o.m. wordt gezegd; Ofschoon Amerika ten aanzien van het we reldconflict ,.eenig en ondeelbaar" is, zijn er toch bijzondere situaties, die elke staat slechts kan behandelen aan de hand van eigen om standigheden. Daar de conferentie van Rio een democratisch karakter draagt, kan iedere dis cussie worden gehouden, zonder de Amerikaan sche eenheid en de goede betrekkingen tus- scnen de afzonderlijke landen te verstoren. Men ican er zeker van zijn, dat een overeenkomst zal worden gevonden, waardoor de heerschende meemngsverschillen kunnen worden bijgelegd. De pers te Buenos Aires wijst er op, dat de conferentie te Rio de Janeiro meet vorderingen maakt op economisch dan op politiek terrein. ^at verwonderlijk is, omdat het de bedoeling was, dat men de econo mische problemen pas na de oplossing der poli tieke zou behandelen. De diplomatieke correspondent van het D.N B. schrijft: Toen authentieke inlichtingen omtrent Edens onderhandelingen te Moskou beschikbaar wa ren, die zooals bekend is, zekere aanspraken van de Sovjet-Unie op Europeesche gebieden en Engelands toestemming daartoe onthuldep, is van Duitsche zijde den bij deze kwesties 'ge- interesseerden regeeringen daarvan kennis ge geven. Ondanks alle sedert dien verschenen ver zachtende verklaringen of pogingen tot ontken ning van de zijde van de Sovjet-Unie, Engeland of Amerika, is bevestigd, dat in Moskou ook de oude Russische eisch van steunpunten aan de zepengte en in den Bosporus is besproken. Het kan den opmerkzamen toeschouwer niet ontgaan, dat de voor het lot van Turkije ver antwoordelijke staatslieden het streven der Sov jet-Unie ondanks alle ontkenningen niet al te licht opnemen. In Turkije heeft een artikel van de „Izwestia" dat ook door Tass is besproken, diepen indruk gemaakt. Het artikel heeft betrekking op een uitlating van den Amerikaanschen ambassadeur in Ankara, MacMurray, in de „Baltimore Sun". De tekst van deze verklaring is nog niet bekend, maar uit de reactie van de „Izwestia" blijkt on dubbelzinnig, dat de onbevooroordeelde waarne mer van de Turksch-Sovjet-Russische betrek kingen de inlichtingen omtrent Edens onder handelingen in Moskou met betrekking tot de zeeëngten bevestigt. MacMurray wordt derhalve van laster en bevordering van de Duitsche pro paganda beschuldigd. De reactie van de „Izwes tia" op de uitlatingen van MacMurray en de haast waarmede het officieele nieuwsbureau der Sovjet-Unie de aandacht van deze verklaringen van den Amerikaanschen ambassadeur poogt af te leiden door het veronderstellen van Duitsche plannen met de zeeëngten, kunnen slechts worden opgevat als een bewijs voor de juistheid van het van Duitsche zijde steeds ingenomen standpunt. KEITEL TE BOEDAPEST. De Duitsche generaal-veldmaarschalk Keitel vertoeft thans te Boedapest waar hij door Horthy en von Bardossy werd ontvangen. Des middags gaf de minister-president een maaltijd ter eere Van den Duitschen gast. Voor heden staan kransleggingen bij het Hongaar- sche eere-gedenkteeken en op het Duitsche heldenkerkhof op het programma. Des avonds geeft de minister voor het leger een feestmaal tijd. AMERIKA \ERZET DE KLOK. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft president Roosevelt de wet, waarbij wordt be paald volledig profijt te trekken van het dag licht, onderteekend Deze wet treedt op 9 Februari voor alle instanties der federale regee ring in werking. Men verwacht in de Vereenigde Staten, dat de geheele natie met ingang van dezen datum de klokken één uur vooruit zal zetten (A.NP.) AMERIKAANSCHE VRIJWILLIGERS KUNNEN NAAR HUN LAND TERUG. Uit Washington werd gemeld, dat het Witte Huis de volgende verklaring van den president heeft gepubliceerd. Voor de Vereenigde Staten waren gaan deel nemen aan den tegenwoordigen oorlog hebben zich honderden Amerikanen over zee aangebo den voor den militairen dienst in de landen, die strijden tegen de spil. Thans, nu de Vereenigde Staten in oorlog zijn, is het slechts natuurlijk, dat vele van deze Amerikanen den wensch heb ben bij het leger van hun land onder eigen vlag te dienen. Het is overbodig te verklaren, dat een onmiddellijke inschakeling van al deze onder danen in het Amerikaansche leger de strijd vaardigheid der eenheden, waarbij zij thans dienen, belangrijk zou verminderen en daar mede de waarde der omvattende militaire in spanningen tegen onzen gemeenschappelijken vijand zou benadeelen Dat zou vooral het geval zijn voor de Amerikanen, die strijden bij de eenheden van Groot-Brittannië, Canada en de geallieerden. Met het oog op deze feiten hebben de Vereenigde Staten en de andere daarbij be trokken regeeringen besloten, dat de Amerika nen, die dien wensch uitspreken, ingeschakeld kunnen worden bij het .Amerikaansche leger, wanneer de gemeenschappelijke oorlogsinspan ning der vereenigde naties die thans tegen de spilmogendheden strijden, daardoor geen over matige storing ondervinden. (A.NP.) van hedenavond tot morgenochtend De maan komt heden op te 11.45 uur en gaat onder te 23.58 uur. DRIEMAAL PER WEEK VERPLICHT VOOR RESTAURANTS, ENZ. De sterk gestegen vraag naar aardappelen" maakt het. in verband met de beschikbare hoe veelheden noodzakelijk, dat bij het gebruik van dit belangrijke voedingsmiddel elk onnoodig ver lies aan voedingswaarde wordt voorkomen. Een van de middelen om dit doel te bereiken is de aardappelen in de schil te koken en deze eerst daarna te verwijderen, aldus het „Vad". Uiteraard dienen ook de restaurantbedrij ven tot het bereiken van dit doel mede te werken. Daarom is het voortaan op Maan dag, Woensdag en Donderdag nog slechts geoorloofd aardappelen aan de gasten te serveeren, die in de schil zijn gekookt. Deze verplichting geldt voor alle restaurants, geen uitgezonderd, dus café-taria's, lunchrooms, restaurantafdeelingen en alle andere, met een restaurant gelijk te stellen inrichtingen, dus ook voor uitzenders van diners en maal tijden. In de meeste gevallen zal het aanbeveling verdienen de aardappelen dadelijk na het koken te pellen, daar dan het minste ver loren gaat. Het staat den restaurateurs in- tusschen vrij den gast ook de aardappelen in de schil voor te zetten. Op de bedoelde dagen is het evenmin toe gestaan rauwe aardappelen te gebruiken voor het maken van slaatjes, enz. Wel mogen de in de schil gekookte aardappelen tot aard appelsla, puree en dergelijke gerechten wor den verwerkt. Het spreekt vanzelf, dat de hoeveelheid aardappelen, die den gast ge geven wordt, door dit voorschrift geen wijzi ging mag ondergaan. VERPLICHT ZAKBOEKJE VOOR VEEHANDELAREN. Naar de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch mededeelt, ligt het in haar voornemen om binnenkort de veehandelaren te verplichten van al hun aan- en verkoopen. hetzij voor eigen rekening, hetzij in opdracht van derden, aan- teekening te houden in een zakboekje. Dit zak boekje kan reeds thans bij de bedrijfsorganisatie worden aangevraagd. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende in de bladen op te nemen officieele publicatie, VERLENGING VAN PACHTOVEREEN KOMSTEN. In de Staatscourant van 15 Januari is als aanvulling op het pachtbesluit een besluit verschenen van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Land bouw en Visscherij, betreffende de verlenging van pachtovereenkomsten. In het pachtbesluit is reeds de mogelijkheid geopend verlenging te vragen van pachtovereen komsten, welke vóór 1 Januari 1936 voor be paalden tijd waren aangegaan. Het thans ver schenen besluit breidt deze mogelijkheid uit tot pachtovereenkomsten, welke na 1 Januari 1936 voor bepaalden tijd waren aangegaan. Deze uit breiding geldt echter niet voor losse perceelen. doch uitsluitend voor hoeven. De aanvrage tot verlenging dient te worden gericht aan de grondkamer van de provincie, waarin het gepachte geheel of voor het grootste gedeelte is gelegen. WEDEROM EEN HONDERDJARIGE TE DIEREN. Nu reeds twee in deze plaats. Vrijdag 23 Januari a.s. hoopt mej. wed. J. ten DamSluiter, Zilverakkerweg 7, te Dieren, hon derd jaar te worden. De boschlucht is hier schijnbaar wel zeer goed want dit is reeds de tweede honderdjarige inwoonster. „Tante Mieke" Stenferi hoopt namelijk dit jaar reeds 103 jaar te worden. Opoe Ten Dam, die bij haar zoon en schoon dochter inwoont, geniet een goede gezondheid. Buiten komt ze niet veel meer, of het moet heel mooi weer zijn. Lezen doet ze iederen dag en wel zonder bril, alsmede aardappelschillen. En dit werk laat ze zich niet uit de hand nemen. Een gesprek met haar voeren gaat niet zoo makkelijk, daar ze nogal hardhoorend is. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. Ook kostwinnersvergoeding voor werklooze vrijwilligers. Naar aanleiding van de talrijke daaromtrent gestelde vragen, deelt het hoofd van het bureau kostwinnersvergoeding van den Nederlandschen Arbeidsdienst mede. dat de nieuwe regeling in zake de toekenning van kostwinnersvergoeding op basis van de voor de werkverruiming gel dende loonen ook van toepassing is ten aanzien van die vrijwilligers, die voor hun opkomst werkloos waren. F. K. WIERSUM OVERLEDEN. Op 67-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden de heer F. K Wlersum, oud-chef der centrale controle der Ned. Spoorwegen. In 1924 werd hij bij de spoorwegen benoemd tot afd. chef 2e klasse by de administratie. Een jaar later werd hy afd chef 1ste klasse om in 1927 tot chef der centrale controle te worden benoemd. De heer Wiersum bleef in die functie werkzaam tot Mei 1937, toen hem eervol ontslag uit den dienst werd verleend. SCHOOL-PUNTENLIJSTEN BEWAREN. In overleg met zyn ambtgenoot van sociale zaken heeft de secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming aan gemeentebesturen en be sturen van byzondere inrichtingen van onder- wys van welken aard ook. doen weten, dat het u ^elang van een doeltreffende arbeids bemiddeling js, dat o.a. door de organen der openbare arbeidsbemiddeling de beschikking verkregen wordt over gegevens omtrent jeug dige personen, die zich als werkzoekenden aldaar laten inschryven. Deze laatsten hebben in het algemeen pas sinds kort de scholen verlaten; daarom wil men een nauw en geregeld contact tot stand bren gen tusschen de gewestelijke arbeidsbureaux met hun bijkantoren en de hoofden der onderwijs inrichtingen. v De hoofden dier arbeidsbureaux zijn nu voor- nemens aan de hoofden der onderwijsinrichtin gen vragenlijsten toe te zenden omtrent de werkzoekenden. Daarbii zal onder meer opgave gevraagd worden van het laatste schoolrapport (punteniyst)Meestal bewaart men die niet op de scholen of maar kort. Ze zyn echter uiter mate nuttig voor de beoordeeling van de vraag of een ingeschrevene al dan niet voor het ver richten van bepaalde werkzaamheden in aan merking dient te komen en ze kunnen ook bii beroepsvoorlichtimrpsychotechnisch onderzoek etc belangruke diensten bewijzen. De secretaris generaal van O.. W en K. acht het dus weh- schelilk dat de puntenlijsten. betrekking heb bende op de laatste schooljaren, ten minste zes jaar worden bewaard. De Japansche minister van buitenlandsche zaken Togo hield in den Rijksdag een rede, waarin hy het volgende zeide: „Het is voor my een groote voldoening in dezen tyd, waarin de keizerïyke troepen schit terende overwinningen op de steunpunten van de Amerikaansche en Britsche agressie behalen en deze steunpunten een voor een veroveren, doch waarin ook de groote taak van het opbou wen van een nieuw Oost-Azië snelle vorderingen maakt, tot- u te spreken. Allereerst benut ik deze gelegenheid om den dapperen officieren en manschappen van het keizerlijke leger aan 'het front nieuwe successen en veel geluk in den stryd toe te wenschen en om ook de zielen van de gesneuvelden in oprechte bewondering te ge denken. Ik zou ook mijn waardeering, myn sympathie en myn beste wenschen voor onze landgenooten tot uiting willen brengen, die in vijandeiyke landen of in gevechtszone gebukt gaan onder zeer groote ontberingen. Ondanks de hateiyke propaganda van den vyand hebben de volken van het grootste deel der wereld de ware verhoudingen begrepen, welke Japan dwongen zich in den Groot-Oostaziatischen oorlog te storten en wy, honderd millioen men- schen met een ijzeren wil, voeren thans dezen oorlog energiek tot het succesvolle einde. Het is overbodig te zeggen, dat het zelfstandig maken of de verheffing van Oost-Azië by de huidige leiders in Amerika en Engeland geen weerklank vindt. Wij zijn er echter vast van overtuigd, dat of zij het nu gaarne zien of niet het onze historische taak is Oost-Azië te emancipeeren en te ontwikkelen en wij gaan de vervulling van deze groote taak tegemoet. De rechtvaardigheid is op ondubbelzinnige wijze aan onzen kant, zooals bewezen is door de schitterende militaire prestaties van onze weer macht. Zooals reeds tydens de vorige rijksdagzitting werd verklaard, heeft de oorlog om een groot Oost-Azië te verkrijgen, ten doel de Ameri- kaansch-Britsche wereldheerschappy ten val te brengen, welke door zelfzucht, uitbuiting en hoogmoedswaanzin is opgericht. Het is een oor log om de bevrijding van geheel Oost-Azië en voor den opbouw van een nieuwen orde in de Amerika en Engeland, de wortel van alle kwaad in Oost-Azië, uit te -schakelen. De Japansche regeering heeft de grootste achting voor de leiders der Thailandsche regeering wegens hun ver vooruitziende politiek en ik kan hun de verzekering geven van Japan's volledigste sympathie en ondersteuning by hun pogingen tot wederopbouw. Inderdaad wordt de samen werking tusschen beide landen steeds nauwer. Het front Japan-Duitschland-Italië wordt steeds krachtiger. De nauwe samenwerking tus schen de drie verbonden mogendheden neemt meer en meer definitieve vormen aan op mi litair, diplomatiek, economisch en verschillende andere gebieden. Hoe wanhopig Amerika en Engeland ook mogen trachten Japan. Duitsch- land en Italië van elkaar te vervreemden, er is voor dergeiyke kuiperijen absoluut géén plaats. De ijzeren solidariteit der spilmogendheden is niet te vergelijken met die der zoogenaamde geallieerden, in wier kamp Amerika en Enge land de regeeringen in ballingschap hebben ge vonden, die alleen nog maar in naam bestaan. De verhouding tusschen Japan en de sovjet-unie heeft geen verandering ondergaan. De betrek kingen worden nog steeds door het neutrali- teitspact geregeld. Het ligt in het voornemen van Japan om, zooveel mogeiyk met alle neutrale mogendheden in Zuid-Amerika en Europa vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden, wy zyn bereid het standpunt van de Zuid-Amerikaansche lan den volkomen te respecteeren, zoolang deze zich niet door de dwarsdrijvery der Vereenigde Staten laten misleiden en tegenover Japan geen vyandelijke of onvriendelyke houding aanne men. De Japansche regeering wijdt aan de con ferentie van Rio de Janeiro een gespannen aan dacht. Het is alleen het Engelsch-Amerikaan- sche plan der wereldheerschappy, dat Japan vyandig beschouwt. Amerika en Engeland heb ben niet geaarzeld derde mogendheden voor hun eigen belangen op te offeren. Dergelijke ge vallen zyn te veelvuldig voorgekomen, dan dat men ze zou kunnen optellen en zy zullen wel in de geheele wereld bekend zijn. Dientengevol ge kan men zich niet voorstellen, dat opnieuw een of ander land het slachtoffer zou worden van de Engelsch-Amerikaansche intrigues. Japan koestert ook geen vyandschap jegens het volk van Nederlandsch-Indië Wy hebben er derhalve in de verste verte niet aan gedacht. wereld. Dientengevolge hebben de Mandsjoery—dat Nederlandsch-Indië tot zyn eigen nadeel sche regeering en de nationale regeering van een werktuig van Amerika en Engeland kon China van het begin af actief met Japan sa- worden. Nu echter, waar na Amerika. Engeland i mengewerkt. daar zij ons standpunt met betrek- Tjoengking Nederlandsch-Indië zelf tot da- 1 king tot den oorlog volledig begrepen. Ook den van openlyke vijandschap is overgegaan. Fransch-Indochina is op verschillende gebieden waren wy gedwongen krijgsoperatie? tegen dit j met ons samengegaan. Onmiddellijk na het uit- land te beginnen, breken van den huidigen oorlog besloot Thai land op moedige wijze zijn krachten aan Japan ter beschikking te stellen om den invloed van Er zijn nog zekere kringen in Tsjoengking. die zich op Amerika en Engeland zouden wil- len verlaten. Ik geloof echter, dat de dag niet j ver meer is, waarop zy over de gemeenschap pelyke missie van geheel Oost-Azië zullen na denken en het ware karakter van deze missie inziende, bij den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië zullen medewerken. Het doel van den tegenwoordigen oorlog, n.l. het verkrygen van een gemeenschappeiyken welstand in de sfeer van het Groot-Oost-Azië vindt zyn oorsprong in dezelfde geestesgesteld heid, die den stoot gaf tot de oprichting van ons keizerryk en is gebaseerd op de erkenning van de lotsverbondenheid en de taak van de volken in Oost-Azië. Het is derhalve heel na- tuurlyk, dat Japan de gebieden onder zijn con trole plaatst, die ter verdediging van Oost-Azië absoluut onontbeerlyk zyn. Het zou in overeen stemming kunnen zyn met het licht van de groote, principieele waarheid, welke ten grond slag ligt aan den tegenwoordigen oorlog, dat de gebieden, die totdusver Amerikaansch of Britsch bezit waren, een geschikten status wordt toege kend, welke by de cultuur van hun bevolking is aangepast. Het is vanzelfsprekend, dat de tegenwoordige oorlog, die onloochenbaar streeft naar het vestigen van de Groot-Aziatische wel vaartsfeer op den grondslag van deze opvattin gen, een essentieel verschil vertoont met een zoogenaamden aanvalsoorlog. Het feit, dat de leiders van Amerika en Engeland dezen oorlog met de uitdrukking agressie trachten af te doen bewyst alleen, dat zy geen handbreed afwyken van het denken en de methode, welke Dassen by datgene, wat zij tot dusver zelf hebben mis daan. Japan heeft zelfs niet in een droom ge dacht aan een rassenoorlog. zooals Japan door de vyandelyke landen verweten wordt. Ook be staat voor Japan geen noodzakelykheid om een dergeiyken oorlog te voeren. Daarenboven voert Japan dezen oorlog niet uit eenigerlei enghar tige zelfzuchtige motieven en evenmin draagt het denkbeeld van een gemeenschappelyke wel vaartsfeer in Oost-Azië een of ander exclusief karakter. Dientengevolge is het vanzelfsprekend, dat het economische verkeer tusschen deze sfeer en de hier buiten staande landen met het vorderen van den opbouw vah deze genoemde sfeer steeds levendiger zal worden. Om de op richting van de gemeenschappelyke welvaart- sfeer in Groot-Oost-Azië het doel van den huidigen oorlog mogelyk te maken, is ons volk, dat de leiding onder de Oost-Aziatische volken op zich neemt, geroepen om een duide- lyk begrip van de werkelyke beteekenis van de gemeenschappelyke welvaart uit te werken, waartoe het zyn geesteiyke bevattingsvermogen en zyn horizon vergroot. Van het Japansche volk wordt geëischt, dat het in alle binnen- landsche aangelegenheden een positieve houding aanneemt, zooals het hoort by onze groote taak en de verwachtingen van deze volken in vollen omvang te vervullen. Onze verantwoordelijkheid en onze plichten zyn derhalve buitengewoon groot geworden. Het ls daarom myn overtuiging, dat het Japansche volk eensgezind en als één rnan alle hinderpalen, die op onzen weg liggen, zal overwinnen en deze glorierijke onderneming tot een succesvol einde zal brengen, zoodat wij ons het voorrecht waardig toonen om onder de begenadigde regeering van zijn keizerlijke ma jesteit te leven en ooggetuigen te mogen zijn van de weergalooze nationale ontplooiing, welke j zich voor onze oogen afspeelt. (A.NP.) WIJ dachten het pleit reeds te hebben gewonnen. October, November en December brachten ons zacht winterweer en ook begin Januari deed het beste hopen. Wy komen mooi door dezen winter, veel zorgen en leed worden den noodiydenden bespaard. Dat waren zoo de opmerkingen van hen, wier dageiyksche zorgen het Win- terhulpwerk geldt. En nu, sedert ruim een week, is een felle koude over ons land ge komen. Hoe mooi ook het winter landschap is, hoe vreugdevol het de harten van duizenden stemt nu de schaatsen kunnen .vorden on dergebonden, wy mogen en kun nen niet vergeten, dat talryke ge zinnen in het volk ïyden door ge brek aan middelen om deze onwel kome bezoekster, de koude, buiten de deur te houden. Dubbel is het daarom ons aller plicht hen te helpen, opdat zy zich omringd gevoelen door de zorgen van het geheele volk. Aanstaanden Vrijdag en Zater dag zal „Winterhulp" de verkeers- collecte houden, de vierde bus-, huis- en straatcollecte van dezen winter. Juist nu het geen pretje is, moe ten wy. ons een ochtend, een mid dag, beter nog den geheelen dag losbreken uit de behaagiyke sfeer onzer woning. Nu laten wy de schaatsen voor die dagen rusten, omdat wy eerst onzen eereplicht moeten vervullen tegenover die ouders en kinderen in ons volk, die het bitter koud hebben, wy kunnen hun door ons werk, dat gezamenlyk zoo licht te dragen is, veel leed besparen. Meldt u daarom spontaan als collectant in de plaats uwer inwo ning. Hoe meer handen, des te lichter de arbeid. U kunt dan elkander af lossen en na het vervullen van uw eereplicht de schaatsen met des te grooter vreugde onderbinden. En gy, gevers, maakt het den collectanten gemakkelijk. Helpt hen vlug, wanneer by u wordt aan gebeld, of op straat om een offer wordt gevraagd. Stopt by het uit gaan uw offer in zijzak of hand- tasch, opdat u in de koude geen geld behoeft op te zoeken. Op deze wyze zullen de bussen spoedig vol zyn en uw daad zal tallooze harten dankbaar stemmen. Den Haag, 20 Januari 1942. PIEK. OP DE PUINHOOPEN Op de' puinhoopen van het oude zal een nieuw Europa gebouwd worden. Het zal een nationaal-socialistisch Europa zdjn. Een, waar werk te vinden is voor hen die werken willen en kunnen. Een Europa, waar wederzyds be- grypeh zal heerschen. Waarin kapitalisme, plu tocratie en bolsjewisme gruweiyke herinnerin gen zullen zyn aan een tijd die voor by ging en waaraan nog steeds zal worden teruggedacht als aan een benauwden droom. Op de puinhoopen van het oude, daar wordt gewerkt, daar spannen de besten zich in om alle voorbereidingen te treffen om straks, als de oorlog voorbij is. de laatste hand aan het nieuwe trotsche gebouw te leggen. Op de puinhoopen van het oude Europa, daar worden offers gebracht, daar vloeit kostbaar bloed, dat vergoten moet worden om te berei ken dat zy, die verantwoordeiyk zyn voor den huidigen chaos, nooit meer de kans krijgen, be schaving, christendom en cultuur te belagen en de volkeren van Europa tegen elkaar op te zetten. Dit nieuwe Europa, landgenoot, is dubbel en dwars waard zich daarvoor in te zetten. Zich te scharen aan de zyde van hen, die reeds de wa penen opnamen. Dit nieuwe Europa, daarvoor strijden ook onze dappere vrijwilligers aan het Oostfront. Zy geven u een voorbeeld en zy vra gen zich af wanneer ook u zich zult aanmelden bij het vrijwilligerslegioen „Nederland", Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. IEDEREN DAG lederen dag zyn er honderden Nederlanders jarig, Iederen dag vieren honderden Nederlan ders een grooter of kleiner familiefeestje ter gelegenheid van hun geboortedag. Iederen dag is er dus gelegenheid om aan de verjaardags storting mee te doen. Wat de verjaardagsstorting is? De verjaar dagsstorting is een storting op girorekening 87600, de girorekening van de Nederlandsche ambulance en wel eén overschrijving van even- zoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens als het aantal jaren, dat de Jarige op dien dag telt. Een nieuw gebruik dus dat niettemin reeds zeer populair geworden is in Nederland. Daarom jarigen: van harte gelukgewenscht en denkt aan de verjaardagsstorting op giro rekening 87600, Nederlandsche ambulance Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. In den ouderdom van 58 jaar is te Arnhem overleden dr. A. J. J. Wubbe. geneesheer-direc teur van het St. Elisabeth Gasthuis aldaar. KIJWIELDEEF VAN GROOT FORMAAT. De 20-jarige B. O, uit Leiden, thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring kan een rywiel- dief in groot formaat worden genoemd. Toen de president der Haagsche Rechtbank hem vroeg hoeveel fietsen hy zoo ongeveer had gestolen, moest O. verklaren dat niet te weten. „Het aantal dat u bekend hebt is dertig", al dus wist de president. Overal had O. zyn werkzaamheden uitge oefend, in Leiden, in Delft, in Gouda in Den Haag. Verdachte had de rijwieldiefstallen ge pleegd om aan eten te komen, zoo vertelde hy, maar de liefde bleek ook een rol van beteekenis te hebben gespeeld by hét opmaken van het geld De officier vond een stevige straf noodig en vorderde een jaar en zes maanden gevangenis straf. Vervolgens stond terecht F. J. M. uit Den Haag die eveneens zich met rywieldiefstal had '^ezig .gehouden en tegen wien een jaar en zes maanden gevangenisstraf werd geëischt. De rechtbank heeft zich daarna bezig gehou den met een groot aantal helers van rywielen, tegen wie straffen van drie tot negen maanden werden gtjischt.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1