Binnenland WOENSDAG 14 JANUARI 1942 No. 25091 Japansche vorderingen op Celebes Verduisteren: Remmen der bewapenings productie in Engeland 82ste Jaargang Vliegveld Kakas bezet Crisisverschijnselen in Engeland nemen toe Willen V.S. invasie in Europa? Turkije en Eden's besprekingen Druk op Ierland Alle landarbeiders in het N.V.V. Verspreide berichten 17.56 uur 9.42 uur Slechte organisatie Wassenaar heeft twintigduizend inwoners Naastenliefde EERSTE BLAD Het Britsche publiek krijgt geen waren indruk van den stand van zaken LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermv Telel Directie en Administratie 25041 (2 Ulnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. M enkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been Lelden. Het Keizerlijk Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de Japansche marine den Ned.-Indischen mijnenlegger „Prins van Oranje", metende 1.291 ton, die trachtte van Tarakan te ontkomen, in den grond heeft ge boord. Of de petroleumbronnen op Tarakan vernield zijn, is niet zeker. De Prins van Oranje is in 1931 bij de Mij. de Maas te Slikkerveer gebouwd. Het schip nad een waterverplaatsing van 1291 ton en liep 15 knoopen. Het was bewapend met 2 'canons van 7.5 cm. en 2 van 4 cm. tegen luchtdoelen; liet kon 150 mijnen meevoeren en bood plaats aan één watervliegtuig De normale bezetting be droeg 121 man. Intusschen hebben Japansche eenheden zich meester gemaakt van het vliegveld Kakas nabij Menado op Celebes, waar vier Lockheed Hua- sons, zware bommenweroe.'S, nn drie andere zware bommenwerpers werden neergeschoten. In het gebied van Tarakan hebben Japansche vliegtuigen een tweemotorigen bommenwerper van den tegenstander neergeschoten. benevens nog een tweede machine. Ten aanzien van de verovering van het vlieg veld van Kakas wordt gemeld, dat de Japansche eenheden, die Menado hebben bezet, opgerukt zijn naar Tondano, waar zij zich voegden bij eenheden, die te Kema waren geland. De gezamenlijke eenheden rukten toen op naar het vliegveld van Kakas (60 K.M. ten Z. van Menado). NIEUWE VORDERING OP MALAKKA Als voorhoede der Japansche strijdkrachten heeft gistermiddag om vijf uur een tankafdee- ling de grens van den staat Negri Sembilan overschreden bij de achtervolging van den vluchtenden tegenstander. De Britsche strijd krachten trekken ijlings terug op de stad Malakka. Er zijn nieuwe luchtaanvallen op militaire doelen in Singapore gedaan. De woordvoerder der Japansche ambassade te Bangkok heeft ter persconferentie verklaard, dat hij het juiste tijdstip waarop de Engelschen Singapore zouden opgeven natuurlijk niet kon noemen. Persoon lijk had hij echter de overtuiging, dat dit bin nen twee maanden het geval zou zijn. PORT SWETTENHAM DOOR ENGELSCHEN ONTRUIMD. Dagens Nyheter publiceert een bericht van United Press uit Malakka, waarin wordt ge zegd, dat de Engelschen de haven Port Swet- tenham ten Zuidwesten van Kwalaloempoer hebben moeten opgeven. (D.N.B.) SPECIALISTEN TEGEN DE KOUDE. De Duitsche troepen in de Sovjet-unie maken dankbaar gebruik van de ervaringen, die Duit sche natuuronderzoekers en ontdekkingsreizigers in de koude gebieden op het gebied van be scherming tegen den barren winter hebben op gedaan. De beste leermeesters op dit gebied, al dus wordt van militaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld, zijn de deelnemers aan de Hima- laja-expedities. Eenige van deze mannen, die tijdens de expeditie naar den Nanga Parbat temperaturen van meer dan veertig graden on der nul hebben beleefd, zijn nu in het Duitsche leger werkzaam als specialisten voor de be scherming tegen de koude. c,S-lff!PÉmatieke medewerker van het D.NB. Hp^iw*°8 ,^00rzichtig men ook in de beoor- lfn bestand mag zijn, toch kan ui S nalaten met toenemende belangstel- h?8-11 van een reeks feiten en tee- cpHo Vfrschj^nselen 111 het Engel- e? t€ w«zen. Het kraakt niet 111 de regeering, doch ook in de X°f®e%>va.n het Britsche rijk: dat is min of TVan a yat sedert de geweldige S? S' ?18 pai\.m ket Zuidzeegebied uitdeelt, uit de stemmen, die zich aan gene zijde van het Kanaal en van den Oceaan laten hooren, kan worden opgemaakt. Was reeds het debat in het Engelsche parle ment met de door vele leden van Hooger- en Lagerhuis openlijk geuite kritiek op de Brit sche en evenzoo op de Amerikaansche oorlog voering opmerkelijk, nog meer was dit de bij dezelfde gelegenheid geuite bezorgdheid over het lot van het Empire, dat het Britsche eiland tot een buitenpost van de Vereenigde Staten of van een gebolsjewiseerd Europa dreigt te maken. i De crisisverschijnselen worden nog duidelijker 1 door de even openlijk tot stand gekomen breuk tusschen het Dominion Australië en de Londen- sche centrale, voorts door de onafhankelijk heidsbeweging. die zich in het Zuid-Afrikaan^ sche parlement steeds krachtiger roert. Teekent zich dus het ontbindingsproces in het Britsche Rijk reeds in bepaalde lijnen af, ook doen zich teekenen voor van een binnenlandsch politieke crisis, die tot uiting komt in openlijke critiek op Churchill en zijn methoden en in het geroep om nieuwe mannen, teekenen. die een blad als de Daily Express volkomen Openlijk tot de formule „kabinetscrisis" terugbrengt. Terwijl verklaringen als die van den Ameri- kaanschen minister van marine Knox over den toestand in het Zuidzeegebied volkomen in strijd zijn met zijn pocherige bewering van on geveer drie maanden geleden, dat men met Ja pan zeer snel tabula rasa zou maken, moeten zij aan den anderen kant, ondanks de verzeke ring. dat de aandacht der Ver. Staten in hoofd zaak gericht blijft op den slag op den Atlanti- schen Oceaan en op de beveiliging van den ver bindingsweg tusschen Amerika en Engeland ook den lichtgeloovigsten Engelschman thans doen zien. welk een afstand er gekomen is tusschen het beloven van honderd procent hulp en den werkelijken toestand. Zulke uitlatingen kunnen slechts tot verscherping en bespoediging van de crisis bijdragen. In dezen toestand zoekt men in het Ameri- kaansch-Britsche kamp naar een afleiding, die men meent te vinden in de door den vijande lijken berichtendienst verspreide bewering, dat het in het kamp der As begint te kraken. Deze afleidingsmanoeuvre kan zakelijke waarnemers en beoordeelaars slechts sterken in de meening, dat Engeland bijzonder sterke kalmeeringspillen noodig heeft. Uit de gebeurtenissen na de verklaring van Roosevelt, dat de Ver. Staten troepen naar Groot-Brittannië willen zenden blijkt, dat het programma voor de invasie in Europa bijna ge reed is gekomen. Men is te Washington van meening, dat de sterke strijdkrachten die zich in Engeland be vinden, voor een aanval op Europa moeten worden gebruikt, terwijl de Amerikaansche troepen in hun plaats Engeland zullen verdMi- gen. De in Engeland aanwezige legers hebben reeds met de Duitschers gestreden, zoodat zij het geschiktst zijn den zwaarsten last van den strijd te dragen. Bovendien heeft men ze sedert maanden daarop voorbereid, zoodat ze ook gezien van een standpunt der moraal logischerwijze vóór de Amerikaansche troepen voor een invasie moeten worden gebruikt. (A.N.P.) De deelneming van den Britschen gezant te Ankara aan de besprekingen van Eden in Mos kou was het sein tot vernieuwde internationale belangstelling voor de positie van Turkije te midden van de oorlogvoerende partijen. Van Turksche officieele zijde onthield men zich van iedere stelling name tegenover de diverse in omloop gebrachte speculaties, blijkbaar van meening dat men niet iedere paar maanden het bekende Turksche standpunt behoeft te herha len. Aan de Anglo-Amerikaansche stem van Rye Brook, die bij radio Ankara gastvrijheid geniet, hecht men in politieke kringen niet veel waarde. Evenmin toont men neiging de uitbrei ding van het Engelsch-Turksche handelsverdrag met een verhooging van den jaarlijkschen goe- derenruil ten bedrage van 3 millioen pond te overschatten. De Duitsch-Turksche handel be loopt een veelvoud van dien tusschen Engeland en Turkije en is bovendien op gezonder en natuurlijker verhoudingen gebaseerd. Overigens is men van gevoelen, dat Ankara genoegzaam overtuigd is van de ook voor Turkije vérstrek kende gevolgen van Edens capitulatie voor Stalin, welke slechts een bevestiging kan be helzen van de Sovjet-aanspraken op den Bos porus en de Dardanellen door Molotof destijds tegenover Hitier geformuleerd. (D.N.B.) Het A.NP. meldt uit Stockholm: Nadat de Daüy Telegraph had onthuld, dat de Engelsche regeering stappen had onderno men om Ierland tot een interventie ten gunste van de geallieerden te bewegen, verdient in dit verband een artikel in de Sunday Express de bijzondere aandacht, waarin het vraagstuk der neutraliteit van Ierland buitengewoon- scherp wordt behandeld en dat in politieke kringen eenig opzien heeft gebaard. Het Engelsche blad schrijft o.a.: De tijd is gekomen om tegenover De Valera en Ierland een duidelijke taal te spreken. Het arme weerlooze land is uiterst onwillig om aan Groot-Brittannië of aan de Vereenigde Staten toestemming te verleenen zijn verdediging op zich te nemen. Ierland geeft voedsel aan ouden haat en prevelt oude slagzinnen, waarbij het trotsch vasthoudt aan zijn onafhankelijkheid en zijn verwachtingen, zich buiten den oorlog te kunnen houden. Hitier heeft zijn oog op Engeland gericht en Ierland is een springplank naar Engeland, dat zeer dicht bij de voornaamste citadel aan het front tegen de spil is gelegen. Wie kan Hitier beletten Ierland te bezetten? Ierland zelf en de De persdienst van het N.V.V. deelt ons het volgende mede: Teneinde misverstand te voorkomen, vestigt het N.V.V. er de aandacht op, dat evenals tot nu toe het N.V.V. de sociaal-economische belan gen der landarbeiders blijft behartigen, met name door middel van de werkloozenkassen. Wil de daadwerkelijke sociale politiek van het N.V.V. practische resultaten blijven afwerpen, dan is ook voor de landarbeiders een krachtige organisatie noodzakelijk, die zij vinden in den Nederlandschen bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, Utrecht, Catharijnesingel 38. Tusschen den Nederlandschen Landstand en het N.V.V. worden sedert eenigen tijd bespre kingen gevoerd om tot een wederzijdsche sa menwerking en een doelmatige organisatie te geraken. Ieren in het Zuiden niet. De verdediging van Ierland zou door de Vereehigde Staten kunnen worden overgenomen. Een Amerikaansch expeditieleger dient naar Europa gezonden te worden en Ierland is de logische opleidingsplaats en verdedigingspost voor dit leger. Er mag niet langer worden ge aarzeld of getwijfeld. Ierland speelt een hopelooze rol, wanneer het niet overgehaald of gedwongen wordt zijn juiste en eervolle plaats in het front der geallieerden in to nemen. CIANO NAAR BOEDAPEST. Officieel wordt medegedeeld: op uitnoodiging van den rijksbestuurder en van de Hongaarsche regeering zal de Italiaansche minister van bui- tenlandsche zaken, graaf Ciano, op 15 Januari in Hongarije aankomen voor een bezoek van verscheidene dagen. (DJNB.). BIJ SOLLOEM GETORPEDEERD BRITSCH SLAGSCHIP WAS DE BARHAM. In het Duitsche ^veermachtsbericht van 26 November 1941 werd' medegedeeld, dat een Duit sche duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Freiherr von Tiesenhausen in het zeegebied van Solloem een Britsch slagschip had getorpedeerd. Naar thans door Britsche gevangenen is beves tigd. droeg dit slagschip den naam „Barham". Het schip is volgens de verklaringen der gevan genen gezonken. (D.NB.). RUSSISCHE EMIGRANTEN MELDEN ZICH VOOR DEN STRIJD. Uit de Russische emigrantenkolonie te Bel grado. die bijzonder sterk is, hebben zich 300.0 vrijwilligers voor den oorlog tegen de sovjetunie aangemeld. Ook uit Hongarije hebben zich vrij willig vele Russische emigranten voor den strijd tegen het bolsjewisme aangemeld. Bijzonder groot is het aantal vrijwilligers, die tot de jongere lichtingen behooren. (A.N.P.). van hedenavond tot morgenochtend v De maan kwam heden op om 6.47 uur en ging onder te 15.52 uur. Onder het opschrift „remmen der bewape ningsproductie" houdt een bijzpndere cor respondent van de Times zich in twee uitvoe rige artikelen bezig met de hindernissen, welke de Engelsche oorlogsproductie nog steeds ont moet. Lord Beaverbrook had gelijk, aldus de Times, toen hij verklaarde, dat de Britsche be wapeningsproductie nog niet op volle kracht werkt, en Bevin verlangde niets onmogelijks, toen hij zeide, dat men de productie nog met 40 procent kan opvoeren. De meening van deze twee ministers wordt door breede kringen der arbeiders en ook van hun leiders gedeeld. De reden voor dit falen der Engelsche bewape ningsondernemingen is de omstandigheid, dat niet alle machines volledig gebruikt worden. Ook ontbreekt in vele gevallen een zekere con tinuïteit der verdeeling van orders. Zoo komt het voor, dat een fabriek volkomen - stilligt, terwijl een naburig bedrijf met orders overladen is. Hier ontbreekt het dus aan de juiste organi satie Hetzelfde geldt, wanneer een- en hetzelfde wapenbedrijf zich steeds moet omzetten op de vervaardiging van ander oorlogsmateriaal, zoo b.v. vandaag torpedo's maakt, morgen affuiten, en na geruimen tijd weer heel iets anders. Ook speelt de geldkv/estie bij de gebrekkige pro ductie een zeer groote rol, ja vele bedrijfsleiders, arbeiders zelfs zeggen, dat die kwestie de wortel is van het kwaad. Zij verklaarden, dat al te hooge loonen veel tot de storingen in de pro ductie bijdroegen. In andere gevallen werden arbeiders onwillig, omdat zij zich het waan denkbeeld in het hoofd gezet hadden, dat hun werkgevers geweldige oorlogswinsten maakten. De winstkwestie houdt in het algemeen de gemoederen van vele arbeiders bezig. Voort durend gepraat over den wederopbouw na af loop van den oorlog en het maken van plannen voor de toekomst belemmert voorts de oorlogs industrie en werkt het verrichten van maximale prestaties tegen. Eenander euvel is het nog altyd niet in vollen omvang functioneerende verkeerswezen. Onvermijdelijke opstoppingen worden veroorzaakt door troepentransporten, I luchtaanvallen en moeilijkheden in de organi- j satie. Ook heeft men in Engeland nooit ge- I leerd, goederentransporten met een maximum aan economisch inzicht uit te voeren. De I meeste goederentreinen rijden, zooals dat in vredestijd gebruikelijk is, niet met volle bela- j ding. Dé propaganda die in Engeland gemaakt wordt om de productie op te voeren, is ook niet erg doeltreffend en de verschillende slagwoor den, die van officieele zijde worden uitgegeven, I brengen bij de arbeiders ofwel geeuwen of on- j wil teweeg. i Dc laatste zes maanden, waarin er slechts betrekkelijk weinig luchtaanvallen hebben plaats gehad, zijn voor de Britsche bewapenings productie zeer slecht geweest, omdat de recht- streeksche aansporing, die het gevaar en de strijd met zich mede brengen, ontbraken. Steeds nog wordt er geklaagd over een onvol doend aantal vrouwen in de wapenbedrijven. De tot de vrouwen gerichte oproepen waren echter onhandig opgesteld en hadden niet overtuigend genoeg gewerkt. Daar komt bij, dat men een beroep deed op het eigen belang der vrouwen. Jonge moeders zouden gaame zoo werd er gezegd bij duizenden haar arbeids kracht in dienst van het vaderland willen stel len, maar de kinderbewaarplaatsen, waar de kleintjes tijdens afwezigheid der moeders ver zorgd werden, ontbraken. Een andere hindernis voor den vrouwenarbeid wordt gevormd door de moeilijkheden, by het verrichten van In- koopen. De Times-correspondent meent ten slotte het volgende: Wat aan de Engelsche bewapenings productie ontbreekt, zijn centrale staatscontrole commissies, die ervbrev niet alleen adviseerend doch ook bevelend zouden moeten kunnen op treden. Ter secretarie van Wassenaar is gistermorgen de 20.000ste ingezetene ingeschreven in de per soon van Maria Helena Hillegonda Konijn, dochter van N. J. Konijn, slagersknecht werk zaam bij den heer J. C. Hoogeveen te Wasse naar en van Helena Johanna Beijersbergen, wonende St. Willibrordusstraat No, 5 aldaar. De vader werd, toen hij ter secretarie de ge boorte-aangifte deed, door den Burgemeester gelukgewenscht, terwijl hem een spaarbank boekje, waarop f. 50.is ingelegd, voor de jonge telg werd overhandigd. Naastenliefde, de eerste Christelijke deugd, wil men tegenwoordig nog wel eens verkeerd uitleg gen. Voor velen geldt de naastenliefde alleen voor de mannen van partij a of voor die van partij b, al naar gelang het met zijn sympa thieën staat aan de zijde van partij a of b Gelukkig zyn daar instanties en organisaties, die niet zoo kortzichtig zy'n, die de ware Chris telijke naastenliefde nimmer uit het oog ver liezen, die slechts willen helpen en verzorgen, die niet zien of het een vriend dan wel een vijand is, die in levensgevaar verkeert. Naastenliefde in praktijk, dat wil de Neder- landsche ambulance brengen, "helpen waar hulp wordt verzocht, niet ziende naar partij, naar vriend of vijand. Daarom zal deze Nederlandsche Ambulance ieders steun verdienen. Daarom kunt u ook niet achterblijven als er een beroep op u gedaan wordt. En dat beroep wordt nu op u gedaande Nederlandsche Ambulance heeft uw steun noodig. Zij verwacht ook uw bijdrage op girorekening 87600, Neder landsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. CENTRAAL BUREAU VAN DE TUINBOUW VEILINGEN IN NEDERLAND. Receptie bij het zilveren jubileum. Op 11 Januari 1917, midden in het rumoer van den wereldoorlog, werd het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland geboren. De toenmaals heerschende bizondere omstandig heden noopten het veilen verplicht te stellen. Deze verplichtstelling met de daarop volgende oprichting van genoemd bureau beteekenden een mijlpaal in de geschiedenis van onzen tuinbouw. De werkzaamheden van het bureau zijn voor den tuinbouw een zegen gebleken en de hoop voor de toekomst is er op gevestigd. Thans, wederom midden in een wereldoorlog, herdacht het bureau zljrr 25-jarig bestaan en daarmede vierde de voozitter, de heer F. V. Fal- star, zyn zilveren Jubileum als zoodanig. Het voltallige bestuur heeft gistermiddag In „Pulchri Studio" te Den Haag gerecipieerd. Het waren de heeren F. V. Valstar uit Naaldwijk, J. H. Barendse uit Poeldijk, mr. Niemoeller uit Den Haag, H. Remme uit Delft, J. Nysse uit Sant poort en A. Booy uit Ochten, die de gelukwen- schen van honderden in den lande in ontvangst hadden te nemen. Vrijwel alle veilingsorgani saties in het land waren vertegenwoordigd en hadden bloemstukken gezonden. Bloemenkweekers uit Aalsmeer en Honselers- dijk hadden de zalen op feestelijke wijze versierd. Onder de autoriteiten, die den bestuurders de hand kwamen drukken werden opgemerkt dr. A. M Hirschfeld, secretaris-generaal van de de partementen van handel, nijverheid en scheep vaart en landbouw en visscherij, en ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoor ziening. TRANSPARANTPAPIER ALS VERPAKKING. In niet noodzakelijke gevallen verboden. In verband met de noodzakelijke papierbezui niging is het gebruik van transparantpapier zooals cellophane e.d. verboden voor die soort verpakkingen, welke niet noodzakelijk zijn ter bescherming van de verpakte artikelen tegen schadelijke invloeden, zooals vocht, droogte enz. In een in de bladen op te nemen officieele publicatie zijn de artikelen genoemd, welke in bepaalde gevallen niet in transparante papier soorten mogen worden verpakt. In speciale gevallen kan de directeur van het Rijksbureau voor Papier, na schriftelijk verzoek, dispensatie verleenen van de verbodsbepalingen. DE ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Bindend vastgesteld. Door het college van rijksbemiddelaars is een regeling van arbeidsvoorwaarden bindend vast gesteld voor de ondernemingen, behoorende tot de bedrijfsgroep „textiel-industrie", met uit zondering van die, behoorende tot de ondervak groep „vlasbewerkende industrie". Het in deze regeling bepaalde komt overeen met den inhoud van een concept collectieve ar beidsovereenkomst. waaromtrent in Juli van het vorige jaar overeenstemming werd bereikt tus schen een aantal werkgevers- en werknemers organisaties in de textielindustrie, terwijl ge lijke bepalingen ook door andere dan tot de evenbedoelde werkgeversorganisaties behoorende werkgevers in hun ondernemingen van toe passing werden gebracht. Het college heeft het noodzakelijk geacht, met een enkele uitzondering op grond van techni sche bezwaren deze bepalingen thans tot alge- meene gelding te brengen voor den geheeleh be drijfstak en wel krachtens art. 5 van de ver ordening-Nr. 217/1940 d.d. 28 November 1940 van den Rijkscommissaris, aangezien langs den weg van algemeen verbindendverklaring van een cbllectieve arbeidsovereenkomst hierop geen uit zicht bestond. De door het college vastgestelde regeling om vat bepalingen betreffende de uitbetaling van loon bij verzuim en Christelijke feestdagen, va- cantiedagen, toeslag voor arbeid in ploegen dienst. arbeidsduur, overwerk en ontslag. De regeling treedt in werking met ingang van de eerste volle loonweek na 31 Januari as. ER ZIJN WEER SINAASAPPELEN. Er is een begin gemaakt met den aanvoer van sinaasappels, waarvan de eerste wagons, die thans zyn binnengekomen, voor de verpleegden in de ziekenhuizen in ons land beschikbaar zijn gesteld. Het resteerende gedeelte zal aan het publiek worden verkocht. Het eerst komen de Rotterdammers aan de beurt, daarna zullen de overige plaatsen worden bedacht. Tengevolge van het moeilijke transport en den duurderen aankoop IVi'lë zyn de prijzen belangrijk hooger dan die van voor den oorlog. De groenten en fruithandelaren, die den ver koop van sinaasappels op zich nemen, worden eraan herinnerd, dat overtreding der prijsvoor- schriften op de strengste wijze zal worden ge- Dit Nummer bevat TWEE Bladen CRISISVERSCHIJNSELEN IN DE ENGELSCHE HOOFDSTAD. (Van onzen politieleen medewerker). WINSTON CHURCHILL hield zich in de jaren 192627 veel bezig met het schrij ven van mémoires over den grooten wereldbrand 19141918 in verschillende pers organen. Eén van zijn bekendste uitspraken uit dien tijd is wel deze. dat het Britsche publiek gedurende den oorlog nimmer een ware indruk van het gebeurde heeft bereikt. Letterlijk zeide Chur chill toentertijd: de rest lag in een donkeren achtergrond, dien men eerst thans kan belich ten; later, toen er meer bekend werd, had niemand tijd tot terugblikken naar de eerste dagen, want men bevond zich alweer in nieuwe gevaren. Men mag ook thans nog gerust aannemen dat Churchill hetzelfde principe hul digt en omtrent de werkelijke toedracht van de oorlogsontwikkeling maar juist datgene er van zegt, wat het best in het kader van zyn politiek past. Dat een oorlogvoerende staat niet kan overgaan tot het rijkelijk uitstrooien van krijgsplannen is alleszins begrijpelijk, doch het totaal fingeeren van bepaalde veldslagen of offensieven en hiervan in extenso mededeeling doen, is heel eigenaardig. Vooral dit laatste treft men bij de Britsche voorlichting aan. Een typisch voorbeeld is het met zooveel ophef aan gekondigde offensief tegen de strijdkrachten van generaal Rommel in Noord-Alrika, dat geheel vastloopt en volgens thans uit Londen komende berichten veel te lang duurt. Het steeds sneller oprukken van de Japanners naar Zuid-Malakka heeft tot gevolg, dat de Britten in snel tempo terugtrekken. De Britsche be richtendienst noemt deze vlucht uit Kwala Loempoer de „prachtigste transportprestatie in de geschiedenis van dezen veldtocht". Om dezen terugtocht voor het Engelsche publiek aanneme lijk te maken, wordt hieraan toegevoegd, dat de Britsche troepen „tachtig kilometer zingend en zonder eenig ongeval hadden afgelegd Dat de positie van Engeland den laatsten tijd hoe langer hoe ernstiger is gaan worden, bleek onlangs al uit het feit, dat Engeland er m toe-r stemde, dat de Amerikaansche admiraal Hart mede het bevel ging voeren over Britsche vloot- eenheden, terwijl de Australische marinebasis Port Darwin aan de Amerikaansche marine werd uitgeleverd. Dit zyn symptomen, die er op wijzen, dat de trotsche Britsche wereldmacht enorm aan kracht heeft ingeboet. Ook in En geland zelf schijnt te worden ingezien, dat het Britsche imperium aan den rand van den af grond staat. Immers de laatste dagen komen berichten uit Londen, die melding maken van crisisverschijnselen. Weliswaar zijn dit slechts geruchten, doch ondanks dat kan men er toch niet zoo aan voorbij gaan. In BerlJjnsche poli tieke kringen wijst men er op, dat, wanneer het den Engelschen niet zoo ellendig zou gaan als op het oogenblik, zij Churchill en zijn groep al lang hadden weggejaagd. De omstandigheid, dat men vrees koestert voor hetgeen na Churchill zou kunnen komen, kan oorzaak zijn, dat deze crisisverschijnselen geen vasteren vorm gaan aannemen. De Engelsche pers houdt zich de laatste dagen in verschillende commentaren bezig met de positie in Oost-Azië en komt steeds meer tot de conclusie dat de toestand aldaar er minder florissant gaat uitzien. Zoo zegt o.a. de „News Chronicle", dat het beeld van de Britsche mili taire leiding op het schiereiland Malakka steeds onverkwikkelijker wordt naarmate er meer bij zonderheden bekend worden. Het blad gaat al zoover, dat het eischt, dat later een diepgaand onderzoek moet worden ingesteld naar dit on eervol hoofdstuk van het Britsche koloniale be wind. Dit alles heeft tot gevolg, dat de stem ming in de Engelsche hoofdstad is gedaald. Meer en meer schijnt men in Engeland in te zien, dat de methode van Churchill om tegen slagen naar den achtergrond te doen verhuizen en deze eerst later te belichten struisvogelpoli tiek is. Ook nu krijgt het Britsche publiek nim mer een waren indruk van den stand van zaken. Dezer dagen werd in een der bladen de opmerking gemaakt, dat de uitverkoop van het imperium in vollen gang is. Churchill probeert thans dezen uitverkoop zooveel mogelijk te verbloemen doch de feiten spreken en spoediger dan misschien verwacht wordt, zal vooral Oost-Azië het antwoord geven op de vraag of de vlucht der Britten op Malakka inderdaad als „de prachtigste transportprestatie in de geschiedenis van dezen veldtocht" is te beschouwen. H. A. G. straft. De prijs is per 100 gram vastgesteld, doch de sinaasappels mogen per stuk worden aange boden. De winkelier is echter verplicht op H cent naar beneden af te ronden en het gewicht per stuk en den dienovereenkomstigen prijs ten overstaan van zijn klanten zelf te berekenen. PREMIE ZIEKENFONDSENBESLUIT ONVERANDERD. In de staatscourant van gisteren ls opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van sociale zaken, waarbij de premie, bedoeld in artikel 9, tweede lid. van het ziekenfondsen- besluit, voor het jaar 1942 wordt vastgesteld op vier procent van het loon in den zin der ziektewet. DE BLOEMENEXPORT NAAR DUITSCHLAND. In de voorschriften betreffende export van bloemen is thans een belangrijke wijziging in gevoerd, die vereenvoudiging brengt. Tot nu toe was regel, dat zoowel de exporteurs in Duitsch- land als de exporteurs van bloemen in ons land, in het bezit moesten zijn van contingenten. Nu is de maatregel aan deze zijde van de grens vervallen en worden alleen aan de importeurs contingenten verstrekt. Hierdoor kunnen de importeurs zelf hun klanten aanwijzen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te rekenen van 1 December j.l. is benoemd tot directeur van het staats veeartsenij kundig onderzoekingsinstituut te Amsterdam G. M. van WaVeren aldaar, thans bacterioloog aan voor noemd instituut. Met ingang van 1 Januari j.l. is dr. B. J. C. te Hennepe. onder gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als directeur van de rijks- seruminrichting te Rotterdam, benoemd tot hoofdinspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met het toezicht op de naleving van de vleeschkeurings- wet, tevens directeur van den veeartsenijkundl» gen dienst.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1