De Japanners in Ned. Oost-Indië De conferentie van Rio de Janeiro Binnenland 82ste Jaargang DINSDAG 13 JANUARI 1942 No. 25090 Tarakan en Menado bezet Japan verwacht intriges Verduisteren: Op Malakka Verklaring van minister Knox Opening van Zweedschen Rijksdag VerspreH e berichten De automatiseering van den telefoondienst Keuring voor de Waffen S.S. en hel Nederiandsch Legioen Nederlandsch-Indië krijgt thans den vollen druk van den oorlog op zich 17.54 uur 9.43 uur Vw J LEIDSCH Directeur:. J. W, Henny Telel Directie en Administratie 25041 (2 lUnen) DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been. Lelden. KAART VAN PELT Naar het Japansche hoofdkwartier officieel bekend maakt, hebben de strijdkrachten tan den tegenstander op het ten Noord- Oosten ran Borneo gelegen eiland Tarakan gecapituleerd. De bezetting van Menado is voltrokken^ Volgens eerder, te Batavia van Tarakan en de Minahassa ontvangen berichten, werd in beide streken een verbitterde strijd gevoerd. Te Balik Papan zjjn dertig gewonden binnen gebracht, afkomstig van eep Nederlandsch- Indisch marinevaartuig, dat nabij Tarakan was aangevallen. Een vliegtuig van de marine moet als verlo ren worden beschouwd. Overigens zijn te Batavia geen nadere be richten over den strijd binnengekomen. De strategie der Japanners beoogt volgens „United Press", de zeestraat tusschen Celebes en de Molukken af te sluiten, zoodat de Ameri kanen daarvan eventueel geen gebruik zullen kunnen maken. In een officieel communiqué wordt bekend gemaakt, dat, met het oog op de vijandelijke houding van Nederlandsch-Indië, Japan is gedwongen tot de gemelde militaire operaties en dat daarmede tusschen beide landen de oorlogstoestand bestaat. (D.N.B.) Een te Singapore gepubliceerd Jegerbericht meldt dat de Brltsche troepen na ccn val van Kwala Loempoer zijn teruggetrokken tot een punt ten Noorden van Lerem,ban, welke stad omstreeks 60 k.m. ten Zuiden van Kwala Loem poer en 300 k.m. ten Noorden van Singapore is gelegen. Naar het Keizerlijk Japansche hoofdkwartier mededeelt. zi.H hij een verrassenden luchtaanval op een vijandelijke vloot in de straat van Ma lakka twee duikbooten zwaar beschadigd en verscheidene treffers geplaatst op twee vracht schepen van 7000 en 3000 ton. Men neemt aan, dat het een vijandelijk con- vooi betreft, dat zich op weg naar Singapore bevond. Verder wordt officieel medegedeeld, dat gis teren massa-aanvallen van bombardements vliegtuigen van het Japansche leger hebben plaatsgevonden op de Britsche troepen, die in het Zuidelijk rvrl van Malakka op den terug tocht zijn Deze aanvallen hebben opmerkelijk succes gehad en groote verwarring gesticht onder de strijdkrachten van den tegenstander. Er werden daarbij 24 vrachtauto's vernield, terwijl treinen met militairen, die i in Zuidelijke richting rede/ in de nabijheid van het spoor- wegknooopuni Tampin met groot succes wei den g bardeerd, (DNJ3.) De Amerikaansche minister marine. Knox. heeft volgens een bericht uit Wasnington van „Associated Press" op de jaarvergadering der Amerikaansche burgemeesters verklaard, dat „een belangrijk treffen met de Japansche vloot niet spoedig verwacht kan worden." De tijd, de afstand en de noodzakelijke ver deeling van de Amerikaansche marinestrijd krachten over een groote uitgestrektheid lieten dat niet toe. Desondanks zal de vloot in den Stillen Oceaan „niet werkloos" zijn. De slag op den Atlantischen Oceaan is ech ter nog steeds de belangrijkste strijd van den oorlog en het is de taak der marine de zeever bindingen tusschen de V.S. en Groot-Brittannië open te houden. De grootste vijand van de V. S. is Duitschland, en deze moet het eerst worden vernietigd. Als dat eenmaal is geschied, zal de geheele spil ineenstorten. De leiding van president Roo sevelt, die het hoofd koel houdt en wel over legt. heeft de V. S. behoed voor liet gevaar, dat de aandacht van den Atlantischen Oceaan "Werd afgeleid. (D.N.B.) UITBREIDING WEERMACHT. Het DNJ3. meldt uit Stockholm. De Zweed- sche Rijksdag is gisteren geopend. Koning Gustaaf wees er in zijn troonrede op, dat hij er steeds naar streeft een buitenlandsche politiek te voeren die ten doel heeft vrede en vrijheid voor Zweden te behouden. De eensgezinde wil van het Zweedsche volk heeft het mogelijk ge maakt op dezen weg voort te gaan en een goede verstandhouding met andere mogendheden te handhaven. Het afsluiten van belangrijke handelsverdragen heeft de mogelijkheid van belangrijken goederen- ruil verzekerd. Vervolgens wees de koning op de moeilijkheden voor de ravitailleering van het volk. De toestand wekt bezorgdheid. Hij gelooft echter, dat de moeilijkheden door de aanpas singskracht van het economische leven zullen kunnen worden overwonnen. Ten slotte kondigde de koning een nieuwe belastingverhooging aan, alsmede verdere uitbreiding van de Zweedsche bewapening binnen het kader van een vijfjaren plan. en strengere wetgeving inzake ieder op treden, dat de veiligheid van den Zweedschen staat in gevaar brengt. De Zweedsche minister van landsverdediging heeft een overzicht gegeven van de plannen tot versterking der Zweedschè weermacht. In een vijfjarenplan is voorzien in uitgebreide motori seering en moderniseering der wapens. Zweden zal volgens den minister het „beweeglijkste leger ter wereld" krijgen. Ook de artillerie en de vloot zullen versterkt worden. Onderzeebooten zullen voor de Zweedsche vloot aan den loopenden band vervaardigd worden, voorts ook torpedo jagers met een waterverplaatsing van 1700 tot 1800 ton. Behalve de kruisers, waarvoor de cre- dJeten reeds zijn goedgekeurd, zal nog een schip van hetzelfde type worden gebouwd. Daaren tegen zullen geen grootere gepantserde artillerie- schepen gebouwd worden. Ook de kustartillerie zal verder worden versterkt, de luchtmacht uit gebreid. Het nieuwe verdedigingsplan behelst jaarlijk- sche uitgaven tot een bedrag van 750 millioen kronen. Hierbij komen verder nog de kosten voor de algemeene Zweedsche verdedigings- vraatheid. Het zijn eenerzijds de loopende uit gaven. die men op ongeveer 600 tot 800 millioen kronen raamt en aan den anderen kant uitgaven ineens, die ongeveer 500 millioen kronen zullen bedragen. GENERAAL-MAJOOR DER YVAFFEN-SS GESNEUVELD. Aan het Oostelijke front is op 27 December bij een aanval der bolsjewisten in den strijd om Duitschlands vrijheid gesneuveld de commandant van een eenheid der Waffen-SS, SS-Brigade-( führer en generaal-majoor der Waffen-SS Richard Hermann, die in den wereldoorlog was onderscheiden met het ijzeren kruis tweede en eerste klasse en in dezen oorlog de onderschei ding met de gespen kreeg, evenals het kruis voor oorlogsverdiensten. (D.N.B.). KROATISCH GENERAAL GEARRESTEERD Het DN.B. meldt uit Zagreb: Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is generaal August Marie, die tot den zomer chef van den generalen staf van het Kroatische leger was, gearresteerd wegens vergrijpen tegen de stadseer. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in zijn wijze van leven en zijn verder gedrag de in het vroegere Zuidslavische leger gebruikelijke praktijken heeft gehandhaafd op een wijze, die zijn bestraffing onvermijdelijk maakte. Alle ge ruchten. die in dit verband door vijandelijke zenders zijn verbreid en die spreken van sen- sationeele politieke achtergronden voor deze bestraffing, zijn geenszins in overeenstemming met de feiten. VERKLARING VAN IR. VAN DER VEGTE. Aan een verslaggever van het A.N.P verklaar de de nieuwe directeur der P.T.T., de heer ir. W. L. Z van der Vegte, dat men, inzake de automatiseering van den telefoondienst, zoo goed als met driekwart van het land gereed is. Verder kan men niet uit gebrek aan verbin dingskabels. De heer Van der Vegte vertelde verder dat pver een enkel paar draden thans tot twintig gesprekken tegelijk kunnen worden gevoerd, zonder dat men iets van elkaar hoort. *VAN 20 JANUARI TOT 27 JANUARI 1942. Het wervingsbureau der Waffen S.S., Ergan- zungsstelle Nordwest te 's-Gravenhage, Stadhou derslaan 132, deelt mede, dat keuring voor de SjS. Standarte „Westland" en het vrijwilligers legioen Nederland in de onderstaande plaatsen zal worden gehouden. Mannelijke personen van 17 tot 40 jaar. min stens 1 65 M. lang kunnen worden aangenomen. Voor de familieleden van kostwinners wordt zorggedragen. Kostelooze reisbiljetten voor de reis van de woonplaats naar de plaats van keuring kunnen bij de Erganzungsstelle Nordwest, Stadhouders laan 132 's-Gravenhage, worden aangevraagd. Kosten van de terugreis worden ter plaatse van de keuring uitgereikt, ongeacht of de ge keurde wordt aangenomen of wordt afgekeurd. 20.1.42: 10 uur. Tilburg, Werkliedenvereeniging Tuinstraat 68. 22.1.42: 10.00 uur. Maastricht, hotel Momus, Vrijthof; 16..00, Eindhoven, Huis Maria. Kruisstraat. 23.1.42: 11.00 uur, Arnhem, Deutsches Haus. 16.00 uur, Hengelo, Deutsches Haus.. 24.1.42: 11.00 uur. Groningen, Concerthuls, Poelestraat. 16.00 uur. Leeuwarden, Huize Schaaf. Breedstraat. 25.1.42: 10.00 uur. Amsterdam, Deutsches Haus 15.00 uur, Utrecht, Deutsches Haus. 26.1.42: 10.00 uur, Rotterdam, Deutsches Haus 27.1.42: 10.00 uur, Den Haag, Wehrmachts- heim. Ds. H. PRINS OVERLEDEN. Ds. H Prins, emeritus predikant der Nederl. Hervormde gemeente te Lutjegast, is overleden. Ds. Prins werd op 19 Augustus 1894 te Vrooms- hoop predikant en stond daarna te Oostermeer en Lutjegast, waar hij op 1 November 1937 eer vol emeritaat verkreeg. FRANCOIS-PONCET CENSOR IN ONBEZET FRANKRIJK. Het D.N.B. meldt uit Vichy: De vroegere ambassadeur in Berlijn en Rome. Frangois-Poncet, is tot algemeen gedelegeerde der pers in het onbezette gebied benoemd. Deze functie is in de eerste plaats ingesteld om de toepassing van de nieuwe censuur te vergemak kelijken. T. K. JANSMA f Oud-directeur der directe belastingen Arnhem. Nauwelijks enkele weken nadat hij zijn functie van directeur van de rijksbelastingen in Gel derland had neergelegd en afscheid had geno men van den grooten staf van ambtenaren, die vele jaren met hem had samengewerkt, is te Velp, waar hij woonde, plotseling, tengevolge van een noodlottig ongeluk overleden de heer T. K. Jansma. «Laat in den avond was hij, aldus de „N.R.Crt.". even naar de bij zijn woning ge legen garage gegaan om naar den auto te zien in verband met de ingetreden vorst. Zijn huis- genooten hoorden hoe hij den motor liet loopen, vermoedelijk om dezen warm te laten worden. Het schijnt, dat zich daardoor gassen hebben ontwikkeld, waardoor de heer Jansma het be wustzijn verloor. Toen de heer Jansma na langen tijd nog niet terugkwam, ging zijn echtgenoote eens zien, waar hij zoo lang bleef. Zij vond hem toen bewusteloos aan het stuur ln den auto met den voet nog op het pedaal, waardoor de motor was blijven loopen. Toen medische hulp was ingeroepen, bleek de heer Jansma reeds te zfjn overleden. De thans ontslapene heeft den leeftijd van 66 jaar bereikt. Hij is achtereenvolgens werkzaam geweest te Rotterdam. Hellevoetsluis. Vlaardingen, opnieuw Rotterdam, Den Bosch en Arnhem. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. Tijdens het weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen op enkele plaatsen vluchten boven NederlaqÉsch gebied ondernomen. Zij lieten een aantal brisant- en brandbommen vallen, die meerendeels op open land terecht kwamen. In een plaats werd een broeikast vernield, waarbij groote glasschade werd aangericht. In een plaats in het Noorden des lands werden twee woonhuizen door bommen zwaar beschadigd. Een gering aantal personen werd het slacht offer van deze bomaanvallen. MANNEN VAN DE N.S.K.K. Mannen van de N.S.K.K., Nederlanders, die aan het Oostfront geweest zijn, zullen u kunnen vertellen over de toestanden daar in het ver overde gebied van de sovjets. Zij zullen u kunnen vertellen, hoe arm en ellendig daar de bevolking leeft, en hoe deze arme stakkers uitgeteerd zijn, na jarenlange onderdrukking door de commu nistische machthebbers. Zfj zullen u ook kunnen vertellen hoe de geescl van dezen oorlog over dit arme volk gegaan is en hoe de sovjets hebben huisgehouden alvorens zij het veld ruimden voor de zegevierende Duit- sche troepen. Mannen van de N.S.K.K, zullen u vertellen, hoe dringend deze bevolking hulp behoeft. Wy zullen u vertellen hoe u kunt by dragen om het leed van gewonden en burgers te ver zachten. Steunt de Nederlandsche ambulance. Stort uw bydrage op girorekening 8-7-6-0-0. LUISTERSPELPRIJSVRAAG. Het departement van volksvoorlichting en kunsten maakt bekend, dat voor de uitgeschreven luisterspelprysvraag een buitengewoon groot aantal inzendingen is binnengekomen. De be oordeeling zal in verband hiermede nog eenigen tijd in beslag nemen. De eindbeoordeeling zal te zyner tijd door middel van de pefS-^ worden bekend gemaakt. VERSPREIDE BERICHTEN. De secretaris-generaal van het departement van handel, nyverheid en scheepvaart heeft met ingang van 15 Februari aan den heer mr. J. H. F. Koetsier op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als directeur der sectie confectie van het rijksbureau voor wol en lompen en van het rykstextielbureau. Mr. B. J. M. van Spaendonck, directeur van het ryksbureau voor wol en lompen te Tilburg, is met ingang van denzelfden datum in diens plaats benoemd. Tot opvolger van den heer D. Bolhuis, die met Ingang van 1 April den dienst zal verlaten, is te- Winschoten benoemd tot directeur van ge meentewerken jhr. ir. S. Laman Trip, thans ingenieur bij den dienst van gemeentewerken te Utrecht. Tomokazoe Hori, de woordvoerder van de Japansche regeering, heeft in een radio-rede verklaard, dat de Vereenigde Staten in de ko mende conferentie van Rio ong^twyfeld intri ges in het schild voeren tegen Zuid-Amerika. De z.g. pan-Amerikaansche politiek van Noorcl- Amerika is niets anders dan een met mooie woorden omkleede en met gift doordrenkte dol lar-politiek. die ten doel heeft, de nog neu trale staten in den oorlog te trekken Hoewei slechts Amerika en Engeland Japan's vijanden zijn, zal Japan natuurlijk maatregelen tegen de landen moeten nemen die gehoor geven aan de influisteringen van Engeland en de Vereenigde Staten. Ik behoef nauwelijks te zeggen, zoo vervolg de Hori, dat Japan geen kwade^bedoelingen je gens de Zuid-Amerikaansche landen koestert. waarmee het sinds decennia hoogst vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt. Men zou den indruk krijgen, dat ae deelne mers aan de recente conferentie van Washing ton een gesloten eenheidsfront tegen Japan ge vormd hebben, doch hoe kunnen landen met zoo groote geestelyke verschillen een eensgezinde politiek voeren? In de conferenties van Wash ington en Moskou zijn, tusschen Engeland en de Vereenigde Staten meenipgs verschillen aan den dag getreden over de vraag of de Oost-Aziati sche of de Europeesche oorlog de eerste aan dacht verdient. Engeland zou er te Washington op gestaan hebben, dat de Europeesche oorlog den voorrang verkrijgt. Deze opvatting word: echter noch door de Vereenigde Staten noch door Australië gedeeld. De Vereenigde Stater doen voorts wanhopige pogingen, om de Sovjet- Unie tot een optreden tegen Japan te bewegen, terwijl Engeland de Sovjet-Unie tot den scherp- sten strijd tegen Duitschland aanzet Hieruit blijkt reeds, dat de versterking der Britsch- Amerikaansche samenwerking op zwakke voeten staat. De tegenstellingen zullen in den loop var den oorlog nog wel grooter worden (D.NJ3 1 Terwyl ae Europeesche mogendheden en Ja pan het behoud van den status quo in La- tijnsch Amerika, d.w.z. het behoud van de daar bestaande politieke en economische orde wen- schen, zyn de Noord-Amerikanen geïnteresseerd by een opheffing daarvan, zoo schryft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz." De Noord-Amerikanen willen alles in Latynsch Amerika in beweging brengen, wat maar kan worden bewogen, want alleen uit de beweging als zoodanig, d.w.z. uit revoluties, j staatsgrepen, grensconflicten, nieuwe verkiezin- j gen, kabinetsverknderingen etc. kan, naar dc ..Korrespondenz" verder schrijft, die nieuwe toe stand ontstaan, welke een verwezenlyking ver- j oorlooft van de doelstellingen der Ver. Staten in Latynsch Amerika. Dit doel Is de Egyptisee- ring van het geheele continent, de opheffing j van de souvereiniteit der afzonderlyke landen en de vervanging daarvan door de oprichting I van Noord-Amerikaansche protectoraten en ko- loniën. Nu is niets zoo geschikt voor het ver- I oorzaken van politieke beweging en onrust, wel- j ke de voorwaarde vormen voor het losmaken en I opheffen van den status quo, als de oorlog. Practise!) zou de uitbreiding van den oorlogs- j toestand tot het geheele Amerikaansche conti nent terstond het verlangen van de Ver. Staten naar een. coördinatie der defensie ten gevolge hebben. Binnen het kader van een dergelyke coördinatie zouden met één slag al die militaire doelstellingen worden verwezenlijkt, die presi dent- Rooseveli in jaren gedurende onderhande lingen tot dusver tevergeefs heeft trachten te bereiken. De Galapagos-Eilanden. de Robinson- Eilanden, de Paasch-Eilanden. de straat van Magelhaen, de monding van de Rio de la Plata en van de Amazone en vele andere strategisch belangrijke punten zouden dan terstond door Amerikaansche strijdkrachten „worden be schermd." Natuurlijk zou dan worden gezegd ..alleen voor den duur van den ooriog." Dat de Noord-Amerikanen echter niets uit handen ge ven. wat zy eenmaal in beslag hebben genomen, I toont de historie hunner expansie tot dusver, vooral in Midden-Amerika. Het is dus duidelijk, waarom het op de con ferentie in Rio de Janeiro zal gaan. (D.N.B.) OP DE INDISCHE STRIJDKRACHTEN DRUKKEN DE ZWAARSTE LASTEN VAN. DEN GEHEELEN STRIJD. (Van onzen politieken medewerker). DE oorlog in Oost-A«ië heeft zich thans uitgebreid tot het gebied van Nederlandsch Oost-Indië, Japan heeft reeds verschil lende landingen verricht op Celebes en Borneo. De gevechten schynen van nogal beteekenis te zyn, want in het Nederlandsch Indische leger- bericht wordt gezegd, dat verbitterde tegen» stand werd geboden, terwyi een bericht van „Svenska Dagbladet" eveneens opmerkt, dat na- by de Minahassa in het Noordelyk deel van Celebes het aldaar gelegerde garnizoen met ver bittering vecht. Aangenomen wordt, dat de Japansche vloot haar actieradius uitstrekt tot het geheele gebied tusschen de Javazee ten Noorden van Java en de Bandazee ten Noorden van Timor. Een woordvoerder van het Japan sche hoofdkwartier heeft reeds in dien zin uit latingen gedaan, toen hy aankondigde, dat een actie tusschen Sumatra en Nieuw Guinea voor bereid werd en reeds enkele operaties waren begonnen. Uit deze mededeelingen kan men afleiden, dat de oorlog in Oost-Azië zich thans tot den geheelen Indischen Archipel heeft uit gestrekt. Dat de kry gsverrichtingen van groote beteekenis zyn, blijkt uit een bericht van het Japansche keizerlijke hoofdkwartier, waarin gezegd wordt, dat nadere publicaties over de landingen van de Japansche troepen op Celebes en Tarakan te verwachten zyn. Zeer waar schijnlijk zullen deze berichten ook mededee lingen bevatten omtrent de nieuwe scheeps- bewegingen in Zuideiyke richting, nl. tusschen Borneo en Celebes. welke niet anders dan de hoofdstad van het eiland Celebes Makassar tot doel kunnen hebben. Nederlandsch-Indië krygt thans deii vollen druk van den oorlog op zich. Interessant is in dit verband de verklaring van den heer P. A. Kerstens, den minister van Handel, Nyverheid en Scheepvaart in de ge vluchte Nederlandsche regeering te Londen, die blykens een via Bern uit Londen door de „Frank furter Zeitung" gepubliceerd bericht gezegd zou hebben, dat de zwaarste lasten der verdediging van Oost-Azië op de Nederlandsch-Indische strydkrachten drukken. Maar de heer Kerstens voegde er aan toe, dat hy ervan overtuigd was. dat te eeniger tyd Engeland en de Vereenigde Staten ook hunnerzyds het noodzakeiyke ter verdediging van Oost-Azië zouden doen. Daar naast zeide hy, dat Nederlandsch-Indië dringend behoefte heeft aan oorlogsschepen en Ameri kaansche, Brltsche en Australische piloten. Vol gens de Frankfurter Zeitung zou de heer Kers tens eenigszins ontstemd zyn geweest over de samenstelling van het oppercommando van Wavell en den stryd op de Philippynen, waar de Japansche troepen meer dan 50.000 Amerikaan sche manschappen hebben verslagen. Vooral dit laatste is van belang, als men daarnaast ln de Frankfurter Zeitung leest, dat de heer Kerstens nog opmerkte, dat Nederlandsch-Indië de be schikking heeft over 50.000 man en even zoovele reserves. AL met al kan dus geconstateerd worden, dat de toestand in ons Indië niet floris sant is. Velen zullen met spanning de schaarsche berichten uit Indië volgen. Het is volkomen begrypelyk, omdat de banden tus schen Indië en het Moederland immer zeer hecht geweest zyn en jaar op jaar hechter wer den, daar vele jongeren het Moederland ver lieten en zich in tropisch-Nederland vestigden. De luchtverbindingen en de radio hebben het de laatste jaren tevens mogehjk gemaakt, dat Indië dichter by het Moederland kwam. Thans is iedere communicatie verbroken. Ja, Indië is in oorlog. Het is een felle aanklacht, welke geuit moet worden tegen hen, die thans de Indische bezittingen leiden. De leiders van Nederlandsch-Indië dragen de schuld van dit alles, omdat zy Indië willens en wetens in den oorlog hebben gestort. Toen Japan aan Enge land en de Vereenigde Staten den oorlog ver klaarde, volgde van de zyde van Nederlandsch- Indië spoedig een oorlogsverklaring aan Japan. Een bewys van de lankmoedigheid van Japan en het begrip aan Japansche zyde, dat Neder landsch-Indië volkomen gestrikt was ln de net ten van de Britsche en Amerikaansche macht hebbers, was. dat Japan verklaarde Neder landsch-Indië buiten den oorlog te zullen hou den. Doch toen Batavia het centrum van de oorlogshandelingen tegen Japan werd, moest het Nederlandsch-Indië wel ln dit conflict betrek ken. Reeds zijn verschillende deelen van den In dischen archipel door de Japansche strydkrach ten bezet. Tarakan, waar de oliebronnen door de terugtrekkende troepen waren vernield, zyn volgens een door generaal Ter Poorten uitgege ven communiqué na enkele uren weer door de Japanners hersteld. Van hieruit is dus weer een goede basis vry voor de operaties naar het verdere deel van den Archipel. Zeer waarschynhjk zullen de Nederlandsch-Indische troepen hier geen ge legenheid hebben gehad de uitgebreide verwoes tingen, welke aangekondigd waren, ten uitvoer te brengen. Nederlandsch-Indië, ae parel van smaragd, 13 het slachtoffer geworden van de fantasieën en waanvoorstellingen ten opzichte van Anglo- Amerikaansche machthebbers. Evenals in het Moederland geloofde men in Batavia in Londen. Zelfs nu nog zyn er in Nederland, die een on wankelbaar vertrouwen hebben in hetgeen door Engeland en Amerika wordt gezegd en beloofd. En vooral dit beloven heeft veel leed met zich gebracht. In Nederland heeft men dit kunnen or.dervinaen. Thans is Nederlandsch-Indië aan de beurt om de wrange vruchten te plukken van dit onverantwoordeiyke werk van de Britsche en Amerikaansche machthebbers. H. A. G. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om 5.34 uur en ging onder om 15.03 u.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1