Wavell's hoofdkwartier te Batavia BINNENLAND 82ste Jaarpng No. 25086 r Verduisteren: DONDERDAG 8 JANUARI 1942 Van de sirïjdtooneelen De staatsschuld der V.St. Met Duitschland voor een vrij Nederland V.J Verspreide berichten Particuliere cursussen moeten zich melden „Een historisch jaar" Vet voor zwaren arbeid De gortbon EERSTE BLAD v._ 17.47 uur 9.46 uur STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telef. Directie en Administratie 25041 (2 uinen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W. Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K Been Leiden. Gemeld wordt, dat het hoofdkwartier van Wavell definitief te Batavia is gevestigd. Volgens een A.NP.-bericht uit Vichy melden de bijzondere correspondenten van de Britsche agentschappen uit Singapore dat daar de eva cuatie op groote schaal is begonnen. Generaal Wavell heeft de belangrijke militaire bureaux en archieven laten gereed maken voor over brenging naar Java. Het plan tot evacuatie van Mexicaansche en Britsche onderdanen naar Sumatra is wegens het gevaar van een Japan- sche landing op dat eiland opgegeven. Naar in Canberra is bekend gemaakt, zullen de eilanden, die behooren tot de Australische verdedigingssfeer, evenals de Noordkust van het Australische vasteland onder het bevel van generaaJ Wavell worden geplaatst; de Austra lische regeering zal controle blijven oefenen op de landsverdediging. De Australische minister van marine heeft verklaard, dat de Australische marineleiding en de Amerikaansche marineleiding in den Stillen Oceaan volledig zullen samenwerken. Volgens radio-Rangoon hebben de Japanners gisteren het vliegveld ten Noorden van Rangoon opnieuw met bommen bestookt. De bevolking der Philippijnsche hoofdstad is naar haar woningen teruggekeerd en het leven in de stad heeft met den intocht der Japansche troepen snel weer normale vormen aangenomen. De trams reden reeds weer op 4 Januari en de spoorwegen rijden weer sedert Woensdag. De verduisteringsbepalingen zijn opgeheven. Het aantal gevangenen op de Philippijnen neemt voortdurend toe. Het hoofdkwartier van de Japansche militaire strijdkrachten heeft medegedeeld, dat met den burgemeester van Manilla Vargas (vroeger secretaris van president Quezon), een overeen komst is tot stand gekomen inzake gemeen schappelijke inspanning van krachten voor het militaire bestuur in het gebied van Manilla. De overeenkomst omvat zeven punten, die in vol gende besprekingen nader zullen worden uitge werkt: deze zijn 1. handhaving van de politie en herstel van de openbaar-nutsbedrijven, brandweer en hospitalen; 2. controle van het goederenverkeer van en naar het gebied van Manilla op zoodanige wfjze, dat daardoor in voldoende mate wordt voorzien in de behoeften van de inwoners van Manilla en van de Japan sche strijdkrachten; 3. controle op personen van vijandelijke nationaliteit en anderen, die vijan dige bedoelingen mochten hebben jegens de be langen van het Japansche keizerrijk; 4. groote bevoegdheid voor het Japansche leger tot ge bruik van alle beschikbare materialen, inrich tingen en arbeidskrachten, die noodzakelijk worden geacht voor het toekomstig bestuur; 5. uitlevering van vuurwapens en munitie in het bezit van burgers of ambtenaren aan het Ja pansche leger, behalve in speciale gevallen; 6. invoering van maatschappelijke hulpverleening; 7. aanvaarding van Japansche controleurs, ad viseurs en deskundigen bij het bestuur der stad. Het Japansche leger heeft in ruil voor de aanvaarding van bovengenoemde eischen de volgende concessies gedaan aan het bestuur en hiwoners van Manilla; 1. handhaving van alle functionarissen in het gemeentelijk bestuur; 2. garantie voor de veiligheid van de burgers en hun bezittingen; 3. vrijheid van godsdienst; 4. erkenning van de bestaande wetten en wette- hjke gebruiken, behalve in speciale gevallen, waarin deze in strijd zouden zijn met den nieuwen door den oorlog geschapen toestand. Vargas heeft verklaard, dat hij alles zal doen, wat in zyn vermogen ligt om op zijn post bij te dragen tot het tot stand brengen van Groot Oost-Azie. Vargas die met 400 000 medeburgers JP jjphtergebleven, toen Quezon en de welgestelde Filipino's drie dagen voor den uit de stad vochtten, is *Lg<LTaene ^stemming van de in Manilla achtergebleven Eilipinos tot burgemeester be- noemd. (DN.B.) Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier heeft SS? Somni m^Hfc medeeede*ld. dat de Japan- troepen ^dens de operaties bh Honkong 13.864 gevangenen hebben gemaakt en den vijand zware verliezen hebben toegebracht. Er zijn o a 2.105 man gesneuveld. De Japansche verliezer worden opgegeven met 752 gesneuvelden en 1800 gewonden; 81 vliegtuigen, vijf oorlogsschepen en 16 koopvaardijschepen werden beschadigd 1J..Tijd®Ps de krijgsoperaties werden 559 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield en wel 416 jagers en 143 bommenwer pers 54 oorlogsschepen werden tot zinken ge bracht of vernield, waaronder twee torpedojagers, een duikboot, negen kanonneerbooten en 38 transportschepen, twee torpedobooten werden in beslag genomen. Daarenboven werden buitge maakt: 81 pantserwagens en gepanserde verken ningswagens, 206 stukken geschut. 2000 vracht auto's en meer dan 5000 schietwapens, waaronder mitrailleurs. De Engelschen hadden geen tijd om voorraden oorlogsmateriaal te vernielen, die zoo doende eveneens in Japansche handen zijn ge vallen. (Domei). AMERIKAANSCHE TROEPEN NAAR ENGELAND? u ?e kpudensche correspondent van „Nye Dag- ÏSrtJ'llehanda" meldt, dat reeds uitgebreide ÏqS? 8en zi-'n Betroffen voor een Ameri- expeditiecorps voor Groot-Brittannië. h^icrïf;^0?6 ingenieurs zyn maandenlang nnnf in Mn ^mTet1het aanleggen van een steun- New York fï" Y°lgens verklaringen uit ■niPiiT^ cfèi blad verder. zullen twee gelegd (DMJ Schotland worden aan- ZAL IN 1943 TOT 110 MILLIARD STIJGEN. In zijn boodschap aan het Congres over de begrooting heeft Roosevelt naar Reuter meldt opnieuw den nadruk gelegd op zijn eischen vari het vorige jaar, n.l. dat de oorlogsuitgaven zoo veel mogelijk door belastingen dienen te worden gedekt. Hy verklaarde, dat in het financieele jaar 1943 aanvullende belastingen tot een be drag van 7 milliard dollar moeten worden ge heven. Roosevelt eischte, dat men de uitgifte van vrijdombiljetten voor de belasting zou ste ken en de overtollige winsten in beslag zou ne men. De tijd, zoo zeide hij, is thans gekomen, dat men buitengewone belastingmaatregelen moet nemen om een inflationistische stijging der prijzen tegen te gaan. Het oorlogsprogram maakt verder een belangrijk uitgebreide lee- nihgsactie naast de belastingverhooging nood zakelijk. De openbare leeningen, die in het loo- pende financieele jaar en het volgende jaar zul len worden geplaatst, zullen resp. ongeveeer 19 en 34 milliard dollar bedragen. Intusschen zullen de staatsschulden van 43 milliard dollar in Juni 1940 drie jaar later tot 110 milliard dollar zijn gestegen. Deze stand van de staatsschuld zal een verhooging van de jaarlijksche rente van één milliard dollar in 1940 tot 2^ milliard dollar aan het eind van 1943 noodzakelijk maken. Een dergelijke verhooging van de rentebeta ling zal ons, zoo zeide Roosevelt, eenigen tijd na den oorlog verhinderen de belastingen zoo ver te verminderen als anders mogelijk zou zijn geweest. Vervolgens zeide president Roosevelt, dat in de groote hulpprogramma's van de federale re geering zeer veel dingen zullen moeten worden geschrapt. Ten slotte gaf Roosevelt de verma ning het verbruik te beperken, vooral wat be treft schaarsche producten. Hij voegde hieraan toe, dat het eenige hamsteren, wat men kan aanmoedigen is, het hamsteren van bewape- ningsspaarbons. (A.N.P,) HET ONDERHOUDEN VAN KERKELIJKE GEBOUWEN IN DUITSCHLAND. De groote kathedralen en de beroemde kerken in vele. Duitsche steden vragen voortdurend groote kosten tot onderhoud en verbetering, die noodzakelijk zijn om een beschadiging van deze kostbare, historisch-waardevoile gebouwen tegen te gaan. De uitgaven, die hiertoe door de Duit sche gemeenten ter beschikking worden gesteld, zijn vrijwillige bijdragen. Deze vallen buiten de ongeveer 63.000.0000 R.M., die de Duitsche rijks- regeering aan de Roomsch-Katholieke kerk in Duitschland betaalt, naar de bepalingen van het concordaat. Zoo heeft bijv. het stadsbestuur van Keulen alleen in de jaren 1940 en 1941 meer dan 100.000 R.M. bijgedragen in den vorm van een vrijwillige tegemoetkoming in de loopende onderhoud- en verbeteringswerken van de kathedraal. Ook in Bohemen en Moravië stelt het Duitsche rijk, evenals in het generaal-gouvernement, re gelmatig ruime bedragen ter beschikking tot het onderhouden en herstellen van kerkelijke ge bouwen, (D.N.B.). DUITSCHE GENERAAL GESNEUVELD. In 'de laatste dagen van December is aan het Oostelijk front generaal-majoor Georg Braun, commandant van een Brandenburgsche divisie, gesneuveld. Een bolsjewistische landmijn heeft een einde aan zijn leven gemaakt. NIEUW CREDIET DER VER. STATEN VOOR SOVJET-UNIE. Het Amerikaansche ministerie van financiën heeft medegedeeld, dat aan de sovjet-unie een nieuw voorschot op goud is verleend ten bedrage van twintig millioen dollar. De credieten aan de sovjet-unie zijn hiermede gestegen tot ongeveer 60 millioen dollar, afge zien nog van de hulp op grond van de leen- en pachtwet. De secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming maakt het volgende bekend: Alle schriftelijke en mondelinge particuliere cursussen, die in den een of anderen vorm op leiden voor eenigerlei diploma, zijn verplicht zich aan te melden bij het departement van opvoe ding, wetenschap en cultuurbescherming, af- deeling volkscultuur en volksontwikkeling, on der mededeeling van de volgende bijzonder heden: 1. Naam van instituut of cursus. 2. Naam van den verantwoordelijken leider. 3. Plaats, waar de cursus of het instituut ge vestigd is. 4 Diploma's, waarvoor wordt opgeleid. 5. Naam, aantal en bevoegdheid of bevoegd heden der leeraren. 6. Salaris der leeraren en verdere voorwaar den. waarop deze aan het instituut of den cursus verbonden zijn. 7. Aantal leerlingen. 8. Cursusgeld en voorwaarden, waarop de leer lingen aan den cursus deelnemen ter verkrijging van het diploma. Hieronder dienen volledig te worden vermeld de verplichtingen, welke de leerlingen aangaan bij het inschrijven op de cursussen. 9. Wijze van opleiding, schriftelijk of monde ling. combinatie van beide. Van de door het instituut of den cursus uitgegeven prospectus of prosuecti dient een exemplaar te worden bijgevoegd. Het ligt in het voornemen over eenigen tyd een erkenning in te voeren, welke noodzakelijk zal zyn voor het verder voortzetten der instelling. Het is irr het belang der betrokken instellingen de inlichtingen met spoed zoo volledig en nauw keurig mogelijk in te zenden onder aanhouding van de bovenomschreven indeeling. De aanmelding moet geschieden vóór 1 Fe bruari a:s. Hedenavond van 19.45 tot 20.00 uur spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum II in de serie „Brandende kwesties". Behandeld zal worden het onderwerp „Een historisch jaar". GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIE IN AUSTRALIË AANGEKOMEN. Na den luitenant gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië, Van Mook, is thans ook de gouverneur-generaal jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, in Australië aan gekomen. Het doel van deze reis zou, volgens een uit Rangoon ontvangen bericht zijn om na het tot stand brengen van één enkel opperbevel in het Zuidwesten van de Stille Zuidzee te onderhandelen over het geheele probleem van den Stillen Oceaan. GELDIGHEIDSDUUR VAN DEN BON VERLENGD. De geldigheidsduur van de met „vet, half rantsoen, 28 Dec. tot 3 Jan." gemerkte bonnen, welke zijn uitgereikt aan personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, wordt ver lengd tot en met Zaterdag 10 Januari a.s. Tot en met dien datum geven elke twee van deze bonnen te zamen recht op het koopen van 250 gram boter, waarbij de gebruikelijke reduc tie van 22cent zal worden verleend. STEINHARDT AMBASSADEUR IN TURKIJE. Naar de Engelsche berichtendienst uit Washington meldt is Steinhardt, die tot nu toe ambassadeur der Vereenigde Staten in de sovjet unie is geweest, benoemd tot opvolger van Mac Murrey, ambassadeur in Turkije. Beide diplo maten bevinden zich op het oogenblik in de Ver. Staten. (A.N.P.). KAILANI EN AANHANGERS VEROORDEELD. De Iraaksche radio heeft het vonnis van den krijgsraad te Bagdad tegen Kailani en zijn aan hangers bekend gemaakt. Kailani, twee leden van zijn kabinet en verscheiden hooge officieren, onder wie de plaatsvervangende chef van den generalen staf, Amin Tsaki, zijn veroordeeld tot den dood door den strop. Tsaki kreeg even wel met het oog op zijn gezondheidstoestand, zijn geestesgesteldheid en de omstandigheid, dat hij onder dwang had gehandeld, gratie en werd ver oordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Tal van kabinetsleden uit de bewindsperiode van Kailani kregen tusschen de een èn vijftien jaar tuchthuis. Een reeks andere aanhangers van hem moet later terechtstaan. (DN.B.). Op bovenstaande kaart is aangegeven tie Manilla bocht, waarin de versterkte eilanden Corregidor en Caballo gelegen zijn. Na den val van Manilla zijn de Amerikaansche en Philip pijnsche troepen terug getrokken naar deze eilanden en het Balanga-gebied waar de strijd voortgezet wordt. Een gedeelte der Amerikaansche Marine houdt de Soebigbaai bezet met de steden Soebig en Olongapo, ook bevinden er zich nog land strijdkrachten te Morin, Bagak en Mariveles; schepen in deze wateren worden door Japan sche luchtmacht gebombardeerd. Het keizerlijk hoofdkwartier heeft medege- KAART VANPPt T deeld, dat marinevliegtuigen op 4 en 5 Januari bij hevige aanvallen op het versterkte eiland Corregidor en op de basis Mariveles zware schade hebben toegebracht aan de vijandelijke verdedigingswerken en bovendien een oorlogs schip, waarschijnlijk een moederschip voor wa tervliegtuigen. hebben beschadigd. Bij lucht gevechten werden vijf vijandelijke toestellen neergehaald. Voorts wordt in het communiqué meegedeeld, dat op 4 Januari nabij Davao een Japansche kruiser door vijandelijke vliegtuigen licht is beschadigd; op de Zuidzee is een Ja pansche duikboot tot zinken gebracht. De ter verkrijging van gort e.d. aangewezen bon dus thans bon „191" van de bonkaart algemeen zal in den vervolge tevens recht geven op het koopen van een hoeveelheid ha vermoutpap, tarwebloempap of rijstpap dan wel een hoeveelheid in flesschen verpakte vla. waarin resp. 250 gram havermout, tarwebloem, rijst, maïzena, custard of aardappelmeel is ver werkt, De voorraden van de voor deze pap en vla benoodigde grondstoffen by de papbereiders zjjn gering, zoodat bovengenoemde producten waarschijnlijk slechts gedurende korten tijd en niet bij alle papbereiders verkrijgbaar zullen zijn. De beschikbaarstelling geschiedt, ten einde de voorraden der bedoelde grondstoffen bij de papbereiders te ruimen. De hoeveelheid pap of vla. waarop de bon recht geeft, behoeft niet terstond in eens te worden gekocht. Na de afgifte van den bon kan de hoeveelheid op verlangen in gedeelten worden afgeleverd, bijvoorbeeld een liter per week in de vlerweeksche periode gedurende welke de voor gort aangewezen bon geldig is. Voor de hierboven genoemde pap- en vlasoorten geldt dus dezelfde distributieregeling, welke is getroffen voor gortpap. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. Er is nog plaats voor vrijwilligers. Een beperkt aantal ongehuwde mannelijke Nederlanders van 17 tot en met 23 jaar kan nog worden geplaatst in de kampen van den Neder- landschen Arbeidsdienst. De gelegenheid tot aanmelding voor vrijwillige dienstneming blijft voorloopig tot 14 Februari as. opengesteld. Degenen, die zich aanmelden, zullen, voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn, per 2 Februari as. worden opgeroepen. De overigen zullen per 1 Juni 1942 worden opgeroepen. De aanwijzing voor op komst per 2 Februari, resp. 1 Juni 1942, geschiedt naar de volgorde van binnenkomst der aan meldingen. Zij, die zich dus het eerst aanmelden, kunnen per 2 Februari worden geplaatst. Aanmeldingen, die moeten geschieden by ge meentehuizen. arbeidsbureaux, meldingsbureaux van den N.A.D., of bij den staf-N.A.D. (afd. VII), Gevers Deynootweg 59 te Scheveningen, moeten uiterlijk 15 Februari 1942 bij den staf-NJ^JD. zijn. MOEILIJKHEDEN BIJ HOUTVERKOOPINGEN Notaris vond een oplossing. Elke tijd heeft zoo zijn moeilijkheden, die om een oplossing vragen. Ook de notarissen onder vinden dat, waarbij een notaris ten plattelande zich weer voor andere moeilijkheden geplaatst ziet. dan zijn ambtsbroeder in de stad. Daar zijn b.v. de houtverkoopingen, zoodra het nieuwe jaar is ingeluid. Een stadsnotaris heeft daarmede meestal niets te maken, maar de plattelandsnotaris is daarin doorkneed, weet mee te praten over paal- en timmerhout, boe- rengerief, kortom over alle vaktermen, welke bij den houthandel te pas komen. Gewoonlijk kosten de houtveilingen den no taris weinig hoofdbrekens, waarbij de routine aan jaren een woordje meespreekt. Dit jaar echter ligt het geval een beetje anders. Er zijn maximumprijzen vastgesteld, iedereen wil hout koopen en dan wordt het toch wel lastig om een dergelijke verkooping tot een goed einde te brengen. Een notaris te Soest heeft 'deze moeilijkheden tot een oplossing weten te brengen, waarbij hij het eikéén naar den zin maakte en de hout kavels toch vlot van de hand gingen. Gisteren vond er een houtverkooping plaats van goed 250 kavels. Verkocht werd tegen den maximum prijs. De aanwezigen in de veilingzaal kregen eik gelegenheid een lot te trekken. Trok men nummer één, dan mocht deze zijn wenschen omtrent een bepaalden kavel kenbaar maken en kreeg deze toegewezen. Trok men No. 13 uit de bus dan hadden eerst 12 anderen gelegenheid gehad om hun keuze te maken. Er werden nl. evenveel nummers uitgegeven als er aanwezigen in de zaal waren. Deze nieuwe, doch ietwat vreemdsoortige wijze var. verkoopen. heeft uitstekend voldaan en vermoedelijk zal zij in andere plaatsen wel na volging vinden. Want houtverkoopingen zijn nu aan de orde van den dag. TINTELENDE OOGEN. Fier opgeheven hoofden, vastberaden stappen, tintelende oogen. Zij zijn het kenmerk van den man. die weet wat hij wil, die zich gereed maakt zijn doel te bereiken, dwars door alle moeilijkheden heen. Zij zijn het bewijs, dat die oogen scherp zien, dat in die hoofden zich een stoutmoedig plan gevormd heeft, dat die schreden zich richten naar een doel, dat bereikt zk\ worden, al drei gen er gevaren, al moet desnoods het hoogste offer gebracht worden. Met tintelende oogen en fier opgeheven hoofd. Zoo stonden zij aangetreden, onze vrijwilligers in het Oosten, toen zij enkele dagen geleden door Mussert geïnspecteerd werden. Daar stonden zij, onbewegelijk en stram, drieduizend Hollandsche jongens, gereed zich in den strijd te werpen tegen het bolsjewisme. Landgenoot, weet gij wat het zeggen wil? Be seft gij wat het beteekent bij 25 en meer graden vorst tegen sneeuwstormen in. te vechten tegen benden moordenaars, die wrrden opgejaagd door bloeddorstige commissarissen? En toch, zij zullen blijmoedig ten strijde trekken, met tintelende oogen en fier opgeheven hoofden, omdat zy er zich van bewust zyn. dat de toekomst van ons volk en van ons vader land in hun handen ligt. Zy weten, dat zy hier mede een duren plicht vervullen en dat zy als nationaal-soclalisten dezen plicht moeten ver vullen, opdat ons volk weer vrij zal zijn en ons vaderland die nlaats in het nieuwe Eurona zei innemen: die hrt toekomt. Maar.u Vinv^ Gok uw oo*?en tintelen. g«v „h het hoofd fier opgeheven, dus is ook uw plaats in de ge lederen van dit legioen. Aarzelt dan niet langer, maar meldt u aan bij fhet Vrijwilligerslegioen ..Nederland". Koningin negracht 22 te 's-Gravenhage. Dit Nummei bevat TWEE Bladen WAT IS EEN PENSION? De secretaris-generaal van het Departement van Handel, Nyverheid en Scheepvaart heeft bepaald, dat in artikel 1 van de hotel-, café-, restaurant- en pensionbeschikking no. 2 (eerste uitvoeringsbeschikking) de begripsbepaling voor „pension ales volgt wordt gelezen: Een pension is een inrichting, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maaltyden en van logies voor langeren tyd, voldoende aan nader door den directeur te stellen eischen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 8 Januari 1542. De directeur var. het ryksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedryf maakt, na verkregen machtiging van den secre taris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, bekend, dat in het, indeelingsvoorschrlfc no. 1. artikel 6 als volgt wordt gelezen; Onder de rubriek „pension" worden verstaan by het ryksbureau ingeschreven inrichtingen, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van maal tyden en van logies voor langeren tyd, welke de beschikking hebben over ten minste vyf tot verhuring bestemde, naar het oordeel van den directeur aan redelijke eischen voldoende, bed den. Voor zoover de directeur in byzondere ge vallen niet anders bepaalt, wordt een twee persoonsbed voer de toepassing van dit voor schrift als twee éénpersoonsbedden aangemerkt. UW BONTMANTEL Uw bontmantel kunt u misschien nog niet be schikbaar stellen voor de soldaten aan het Oostfront, maar een bydrage voor de Nederland- sche Ambulance zeker. Doe daarom vandaag, wat u zich reeds lang hebt voorgenomen. Stort iets meer dan u kunt missen op girorekening 87600. Nederlandsche Ambulance. Koninginnegracht 22, Den Haag. VERSPREIDE BERICHTEN. Ir. S. van Dieren te Rotterdam is benoemd tot lid en voorzitter van het college van cura toren van de technische hoogeschool te Delft. De curator F. W. van Vloten is ontheven van de waarneming van die functie. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op om streeks middernacht en ging om 12.27 uur onder. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN VAN HET N.V.V. Ook te dezer stede is een „Avondschool voor Volwassenen" (A.V.V.) der afdeeling „Volksont wikkeling" van „Vreugde en Arbeid", werkge meenschap van het N.V.V., geopend. De heer C. Snel, secretaris van het district Leiden van het N.V.V., sprak hierby een ope ningswoord. Hy betreurde het, dat de persoon, wien geen moeite te veel was by de voorberei dende werkzaamheden voor de totstandkoming van de Leidsche A.V.V., de heer J. A. N den Tonkelaar, wegens ziekte verhinderd was aan wezig te zyn. Vervolgens memoreerde hy het streven van het N.V.V., om door het oprichten van cursussen, het ontwikkelingspeil van den arbeider te verhoogen. Hierna werd het woord gevoerd dooi- een vertegenwoordiger van het Centraal Bureau van Vreugde en Arbeid, die de cursisten opwekte, de lessen trouw te vol gen, wijl kennis niet alleen macht is, maar bovendien tot meer levensvreugde voert, zoodra men ook wijsheid zoekt. Na deze toespraken namen de lessen een aan vang. Wij mochten een vlotte les in het Duitsch bijwonen, waarby wy konden constateeren. dat ook aan een zuivere uitspraak alle zorg besteed werd. Waar de taken van het bekende Instituut voor Individueel Onderwys (I.V.I.O.) gebruikt worden, kan iedere cursist zelf zyn studietempo bepalen. Ditzelfde geldt ook voor den cursus in de Engelsche taal. Nog vermelden wij. dat de lessen 'sDindags- avonds van 7 tot 10 uur in de Boommarktschool gegeven worden HERSCHOLING VOOR HOTEL-, CAFÉ RESTAURANT-PERSONEEL. Binnenkort wordt hier ter stede weer een cursus gehouden voor herscholing van het per soneel in het hotel, café-restaurantbedryf. De resultaten der laatste drie cursussen heb ben het nut dezer instelling voor personeel en bedrijf bewezen. De herscholingscursussen van voorgaande jaren zyn zeer goed geslaagd en hebben veel vruchten afgeworpen. Zoo zyn er in 1938 van de 14 cursisten, direct na afloop van het examen 6 geslaagden geplaatst. In het jaar 1939 werden er van de 22 cur sisten wederom 10 geplaatst, en in 1941 werden alle werkeiyke werkloozen aan een passende betrekking geholpen. Thans nog worden brieven ontvangen van oud-cursisten, die door hun behaalde diploma een loonende betrekking hebben gevonden en aldus hun dankbaarheid uiten. Deelnemers kunnen zy zyn, die het beroep in het hotel-café-restaurantbedryf hebben aange nomen. Voor werkloozen zyn er geen kosten aan ver bonden en voor werkenden in het bedryf is het examengeld 7*er laag gesteld n.l. f.5.— welke som eventueel nog ln termynen betaald kan worden. Aanmelding kan geschieden by het Geweste- lyk Arbeidsbureau, de plaatselyke organisaties, en het secretariaat der Herscholings-commissle Douzastraat No. 43, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1