GEMENGD NIEUWS Binnenland WIJ schilderen LEDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 Januari 1942 Tweede B'sdNo. 250B5 BLEIJS De Fomedianten komen 82ste Jaargang Moordzaak te Driebergen-Rij senburg Twee dooden te Enschedé Barneveïdsche politie maakte dievenbende onschadelijk. gewoon door Lorentzkade 18 - Telef. 21078 FEUILLETON De winterverblijven van de Duitsche soldaten in het Oosten zijn ruim en warm Het zijn net „aard woninkjes", voorzien van een schoorsteen, waaruit het lustig rookt (Orbis-Holland-P.K, Cusian) Ter gelegenheid van den Finschen zelfstandighcidsdag vonden groote parades plaats. Een foto van deze gebeurtenis in Kaki- salmi (Kexholm). (Orbis-Holland-P.K. Pietinen). De Infanterie valt aan. Het Duitsche artillerievuur heeft opgehouden. Elk oogen blik kan het bevel om storm te loopen wor den verwacht. De manschappen kijken in spanning naar den rand van hei dorp en zoeken alvast het terrein af naar de beste aanvalsmogeljjkbeid. (Weltbild-Polygoon-P.K. Etzold). Sneeuwruimen in een dorp in het hoog gebergte. Atlantic-Holland-Krack) N.S.V. zamelt in voor de soldaten aan het front. De N.S.V. (Nationalsozialistische Volkswohlfahrt) heeft een groote actie op touw gezet voor het inzamelen van jassen, wollen kleeding, pelzen, enz. voor de Duitsche soldaten, die in de felle koude hun plicht aan het front vervullen voor het vaderland. Dat er heel wat binnenkomt, toont onze foto duidelijk. (Stapf) Met sleden gaat het sneller. De Duitsche soldaten ge bruiken in het Oosten dikwijls sleden, waarmede men gemakkelijk vooruitkomt, (Hoffmann-P.K. Götze). Groenten drogen komt meer en meer in zwang, maar met het oog op het behoud der voedingswaarde, moet het vakkun dig geschieden. Waar geen groenten- drogerij is, brengt de bakkersoven uit komst. Het drogen van boerenkool. (Polygoon-Kuiper) De inzameling van wol en bont voor de soldaten aan het front. De oproep van den Flihrer heeft ook in Neder land goeden weerklank gevonden. Zeer vele kasten ztfn geopend, om de warme gaven aan het inzamelingsbureau af te staan. Ski-uitrustingen worden met groote dank baarheid1 aanvaard. Welke echte sportman wil hiervoor niet zijn deel afstaan? Polygoon-Sagers EEN DADER GEGREPEN, DE TWEEDE VOORTVLUCHTIG. Op 17 December j.l. werd in een bosch onder de gemeente Driebergen-Rijsenburg het lijk gevonden van den 18-jarigen H. Hornkamp uit Utrecht. De politie te Driebergen stelde een uit gebreid onderzoek in onder leiding van inspec teur Dekkers, hetwelk leidde tot de conclusie, dat H. vermoord was. Het onderzoek was zeer moeilijk, omdat zich op het stoffelijk overschot van H. geen identi teitspapieren bevonden. Toch is de politie er in geslaagd klaarheid te brengen in deze zaak. Gearresteerd werd zekere S. uit Utrecht. Vast stond n.l. dat dëze jongeman in gezelschap van een vriend, zekeren G. van der Neut uit Drie bergen op den avond van den 30sten September j.i. met net slachtoffer was gaan wandelen. On der valsche voorwendselen hadden G. en v. d. 1;; rïjrP H. in het bosch gelokt. Zij wiston. dat H. m het bezit was van geld, terwijl M. hem bovendien niet voorbedachten rade wilden vermoorden, omdat zij wisten, dat H. op Sr S2n°gvai? waaraan S. en v. d. J ,ha(fëen gemaakt, waarvoor zij gestraft zouden kunnen worden. Dank zij enkele kleine aanwijzingen kon de politie een spoor volgen, dat leidde tot de aan- ï°U£in+g lauuS' Dez? bekeï>d den moord op H. te hebben gepleegd in samenwerking met den melkslyt-er v. d. N. te Driebergen, die thans nog voortvluchtig is. De burgemeester van Driebergen-Rijsenbur" verzocht thans opsporing, aanhouding en voor geleiding van Gijsbcrt van der Neut -geboren te Vinkeveen 15 Juni 1919, melkslijter van beroep en wonende te Driebergen-Rijsenburg Ziin signalement luidt: Lang ongeveer 1,70 meter, gluiperig gezicht kromme neus, donkere oogen en wenkbrauwen bleeke gelaatsklem-, waggelende gang. lijzig in het spreken, gekleed in bruin gestreepte jas zwarte fantasiebroek, grijs wollen gebreide trui met opstaander* boord lage zwarte schoenen, grijze regenjas oznder ceintuur, bruine hoed met slappen rand. Hij is in het bezit van een heeren rijwiel met trommelremmen e'n actetasch. Ieder wordt verzocht bij ontdekking de naast- b'w.ünde politie daarvan in kennis te stellen. AANRIJDING IN DE PRINSETUNNEL. In de Prinsetunnel te Enschedé reden gister morgen twee metselaars met een handwagen. Ongeveer midden in de tunnel werdeïi zij aan gereden door een vrachtauto, die in dezelfde richting reed. De botsing was zoo hevig, dat de zware handwagen tegen een der pilaren vloog en nagenoeg geheel werd vernield. De beide met selaars geraakten tusschen een auto en de kar bekneld, waarbij een van hen, de 49-jarige G. J. Lankheet, vrijwel op slag dood was, terwijl de tweede, de 16-jarige W. F. Putter, zulke ernstige verwondingen opliep, dat hij korten tijd later overleed. VAN IIAAR BUIT KON MEN EEN WINKEL OPZETTEN. Naar aanleiding van een onderzoek, dat de Barneveldsche politie instelde in verband met een rijwieldiefstal, werd een zekeren K. uit Put ten gearresteerd. Spoedig bleek, dat men een goede greep had gedaan. Vast kwam te staan, dat men de hand had gelegd op een lid van een dievenbende, welke sinds geruimen tijd deze streek onveilig maakte. Het verdere onderzoek voerde naar Barneveld naar de woning van een broer van den verdachte. Hier trof de politie een geweldige hoeveelheid goederen aan, welke alle van diefstal afkomstig waren. Van alles was aanwezig, kleeding en andere textielgoederen, matten 'en vloerkleeden, keukenmatertaal, glas werk enz. tot een kinderwagen toe. Alles was blijkbaar van hun gading. Nog kwam vast te staan, dat ook een derde broer alsmede een zekere van R., eveneens te Barneveld woonachtig, bij de diefstallen betrokken waren. Ook bij Van R. werd een heele inventaris gestolen goederen aangetroffen. Twee groote vrachtwagens waren noodig om de voorraden te vervoeren, welke voldoende waren om een winkel van meer dan bescheiden omvang op te zetten. Door al dit bewijsmateriaal bleef het edele viertal niets anders over dan te bekennen. Tevens bleek dat zij de plegers van tal van rijwieldiefstallen hier in den omtrek waren. Ver schillende fietsen konden nog worden achter haald en wel in Barneveld, Putten, Voorthuizen en Lunteren. Verder heeft het onderzoek nog uit gemaakt. dat de heeren ook een groot aantal kleinere diefstallen o.a. van kippen op hun ge weten hebben. Ten nadeele van 100 inwoners van Putten, Voorthuizen, Barneveld en Lunteren, zijn diefstallen gepleegd. Het zal nog wel eenigen tijd duren alvorens alle gedupeerden de hun toe- behoorende goederen weer teruggekregen hebben. Tegen verschillende helers van rijwielen te Ede en Lunteren is eveneens proces-verbaal opge maakt.- SLACHTOFFER VAN DE DUISTERNIS De 20-jarige brugwachterszoon Th. Biesma. wonende aan de Willemsvaart te Zwolle, is eer gisteravond omstreeks negen uur van huis ge gaan en niet teruggekeerd. Gistermorgen vond de politie, na lang dreggen, zijn lijk onder de spoorbrug over de Willemsvaart. Men vermoedt, dat de jongeman zijn weg over de soporbr-ug heeft gekozen, zooals hij wel meer deed, en daarbij, door de duisternis misleid, te water is geraakt en verdronken. VERMISTE PREDIKANT TERECHT. Geval van geheugen-stoornis. Terwijl eergisteravond laat patrouilles mare chaussee en gemeentepolitie alsmede groepjes leden van de Nederlandsch Hervormoe ge meente te Zundert de bosschen nog in alle rich tingen doorkruisten om te trachten een spoor te vinden van den sedert Zaterdagnamiddag vermisten predikant der gemeente, ds. E. R. O. Richard, is deze in een eenigszins overspannen en uitgeputten toestand in de pastorie terug gekeerd, aldus de „Tel.' Het schijnt, dat de jonge predikant, nadat hij Zaterdagmiddag de pastorie had verlaten, plot seling door een geheugenstoornis is getroffen en van Zaterdagmiddag tot Maandagavond in een soort droomtoestand heeft geleefd. Wat deze twee etmalen betreft, is er ten eenenmale een hiaat in het geheugen van den predikant. Hij kan zich niet herinneren, waar hij dien tijd heeft doorgebracht. Het eenige wat hij zich her innert is, dat hij zich Maandagavond per rijwiel te Roosendaal bevond en dat het toen plotseling was, alsof er een nevel van hem afviel, zoodat hij zich verwonderd afvroeg, wat hij daar ter plaatse moest doen. Hij is toen dadelijk naar Zundert teruggekeerd, waar hij 's avonds laat aankwam. Hij had op dat oogenblik nog geen begrip van tijd en kwam eerst later tot de ontdekking, dat tusschen het verlaten van de pastorie en zijn terugkeer aldaar twee etmalen waren verloopen. Behalve het hiaat in zijn ge heugen, baart de toestand van den predikant geen zorg. De behandelende medicus verwacht, dat met enkele dagen rust de geestelijke over spanning en de lichamelijke uitputting volko men overwonnen zullen zijn. VEREEN. VAN SCHEEPSBEVRACHTERS Vergadering der afdeeling Zuid-Holland. In de Beurs van Koophandel te Rotterdam heeft de Vereeniging van Scheepsbevrachters in Nederland afdeeling Zuid-Holland een buiten gewone ledenvergadering gehouden. Besloten werd den heer J. H. Brouwer, die in verband met zijn benoeming in een andere functie het voorzitterschap niet langer waar kon nemen, het eerelidmaatschap van de afdeeling Zuid-Holland te verleenen en hem een herinne ringsbord aan te bieden. De heer Brouwer dankte in een rede voor deze onderscheidingen. Na de bestuursverkiezingen is het dagelijksch bestuur als Volgt samengesteld: H, G. J. M. Drabbe. voorzitter; A. R. Koek koek, secretaris; Th. H. Tromp, penningmeester; 2de voorzitter; commissarissen- J. W. Hoenderop en W Werner; commissaris van orde H. Fon- gers. MUSSERT DOOR ROSENBERG ONTVANGEN Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden heeft den leider der N.SJ3. in Nederland, Mussert, voor een langdurig onderhoud ontvangen. Vraagt ons vrijblijvend advies. 5623 ONDER DE TRAM. Gisteravond wilde de 60-jarige veehandelaar J. van D te De Leek uit de tram stappen. Ver moedelijk door de duisternis geraakte de heer Van D onder de tram. Hij was op slag dood. Doordat de tram derailleerde was het verkeer eenige uren verstoord. VAN MOOK NAAR CANBERRA. Het A.N.P, meldt uit Stockholm. Naar Reuter meldt, heeft de Australische minister-president bekend gemaakt, dat de luitenant-gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, dr. Van Mook te Canberra wordt verwacht voor het voeren van besprekingen. BEGRAFENIS P. KLEYKAMP. Gistermiddag werd op de Alg. Begraafplaats te Koudekerk in allen eenvoud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Kley- kamp uit 's-Gravenhage, oprichter van den be kenden kunsthandel aldaar. Een 6-tal bloem stukken dekte de baar. Aan het graf werden geen toespraken gehouden, Een zoon dankte voor de belangstelling aan zijn vader bewezen. De heer Kleykamp woonde voor enkele jaren terug op zijn buiten aan den Hoogen Rijndijk te Hazerswoude. HAAR 103DEN VERJAARDAG GEVIERD. Onder groote belangstelling heeft gisteren de wed. M. van Bergen-Berendsen te Beuningen in Maas en Waal, haar 103den verjaardag gevierd. De pastoor en de kapelaan van de parochie kwamen de jarige en haar gelukkige familie fcliciteeren. De burgemeester, de secretaris en de beide wethouders van de gemeente Beunin gen kwamen eveneens persoonlijk hun geluk- wenschen aanbieden. Het feestcomité was met zijn voorzitter, den heer Schaminee door verschillende leden ver tegenwoordigd. Van heinae en verre. o.a. van zeer vooraan staande personen in den lande werd belangstel ling in den vorm van een kaartje of een brief getoond. Bloemstukken en taarten prijkten in de een voudige kamer, waar de 103-jarige „recepieerde". Het comité had voor een en ander gezorgd, er kwam niets tekort. ZIJ ZIJN ALLEN ÉÉN. ..v Op de slagvelden zijn alle gewonden één. Daar wordt niet gevraagd wie is vriend en wie is vijand. Daar wordt slechts gevraagd, hoe is dit mensc-henleven te redden. En als het gaat om het redden van een menschenleven, dan is het beste nog maar net goed genoeg. Dan kan er niet snel genoeg gehandeld worden. Vandaar ook. dat de Nederlandsche ambu lance, die naar het Oostfront gaat, de beste moet worden, die ooit werd uitgerust. Daar is veel geld voor noodig. Uw gift zal zeker ook een steentje bijdragen aan de totstandkoming van deze ambulance. Stort haar nog heden op giro rekening 87600, Nederlandsche Ambulance. Ko ninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Een blijmoedige roman door WILHELM LICHTENBERG. (Vertaling van Max van Straten). Copyright 1 P O (G t, Weisz) A'dam (50 seiiageen""" bedacht d0 oud" iame zich pkt- - "Ik schri'f bulten op hst boid de getrokken nummers, zoodva ik etn telegram ontvangen heb. Wie in de loterij speelt, wacht op die nummers. En als men zijn nummer niet op het bord vindt, komt men he lemaal niet in den winkel." Raffaela dacht even na en zei toen: Laat w dat maar aan mfj over." Ze betaalde" vijf duizend lire en ging heen. Het was vrijwel haar laatste geld geweest. En daar de rest van haar vermogen beschikbaar moest blijven voor de boete, ken ze met een glimlach vaststellen, dat zij nu eigenlijk zoo arm was als voor een lid van de stagione Campagna paste. Van Monica had Raffaela gehoord, dat ze precies cm zes uur bij de collectrice wilde zijn, om dadelijk de pas getrokken nummers in oogenschouw te nemen. Daarom was Raffaela ei* iets voor zessen en kwam juist op het oogen blik, dat signora Ricasola uit haar winkel kwam en de vijf nummers met wit krijt op vijf zwarte, ronde vakken schreef. De beide laatste nummers v/aren voor Monica's liefdesgeluk onbelangrijk. Maar de drie eerste nummers waren: 1. 37( 54. Ze geleken dus zelfs niet In de verte op die van Monica. Maar dat had verder niets te betëekenen. Waarom had anders Raffaela een lap en wit krijt meegebracht? Met de lap veegde zij over de drie eerste zwarte vakken, waarop de drie boosaardige getallen als bij tooverslag ver dwenen. En reeds in het volgende oogenblik stonden er de veel vriendelijker getallen 44. 16 en 89 voor in de plaats. Raffaela verademde. Alles was goed gegaan, nog voor de stroom van prijsbsluste loterijspeler<= gekomen wes. Zo ging van het bord weg en scheen nu nog slechts een van de vele belangstellenden te ziin. die thans toestroomden. Natuurlijk was ook de kleine Monica onder hen; bleek, angstig met een gezicht, waarop alle hoop en alle vrees voor de groote beslissing I duidelijk alge teekend stonden. Na een enkelen blik op het bord met de nummers gaf ze een schrillen kreet. En toen viel ze half onmachtig I in Raffaela's armen. 1 „Wat is er gebeurd?" vroeg Raffaela met goed gespeelde verbazing. „Mijn nummer stamelde Monica. „Alle drieIs zoo iets mo- 1 gelijk? Bestaat er dan zooveel geluk op de I wereld?" 1 Je moet alleen maar de goede nummers zet- i ten", meende Raffaela. „Je ziet de verkoe- 1 lende liefde, het gearffineerde kreng en de i laatste hoop hebben hun plicht gedaan." i Monica had nog een poosje noodig, om heele- maal tot zichzelf te komen. Toen echter storm- de zij den winkel binnen. En dac,r de weke.^Us twee maal hopende menigte loterijspelers zich boos vertrooid hadden, omdat ze weer de ..domste nummers" gekozen hadden, waarop een verstandig mensch toch niet zet. en daar Raffaela nu alleen voor den winkel bleef van signora Ricasola, vond zij rijkelijk tijd om de verkoelende liefde, het geraffineerde kreng en de laatste hoop weer van het bord te vegen en In de plaats daarvan de echte cijfers 1 37 en 54 neer te zetten. In het hotel waren er ontroerende scène:- van vreugde en geluk. Monica verscheen als een Koningin met de waarlijk sprookjesachtige som van vijfduizend lire. En ze beleefde de uitzon- derlijke triomf, Carlo net te verrassen op het oogenblik, dat hij weer naar de herbergiers dochter wilde sluipen. Maar met een triomfan telijk gebaar, dat zelfs Campagna haar op het tooneel nooit had kunnen bijbrengen, hield z\j den ontrouwen geliefde de bankbiljetten voor den neus. Men zou Carlo onrecht doen. wanneer men i beweerde, dat hij een slecht karakter had of om koopbaar was, omdat hij zijn plan, de dochter van den waard cp te zoeken, spontaan opgaf. 1 Zooals men toch den meesten menschen onrecht doet, wanneer men hun hcuding ten cpzteLte van het geld onder de loupe neemt. Het geld is I niet slechts het naakte en brutale rireven naar I macht en comfort, het is ook de betoovering, l die den bezitter er van omgeeft. In het kort. toen Carlo nu zijn Monica teeder in de armen sloot, meende hij dat echt. ;-n er mag aan zijn I gevoelens niet getwijfeld worden. Want zonder die'vijfduizend lire was Monica nu eenmaal niet degene geweest die zij nu was; hoe be- koorliik zij overlgpns ook was en horvee"' ge luk zij ook kon geven Er (vas nu nog maar anderhalf uur tijd voor de avondvoorstelling. De geschiedenis met de loterij had Raffaela heel lantr in b°-lag ge nomen Er was nog ve^l te doen De wasch moest van de lijnen eenomen worden in de keuken wachtte de spaghetti on de zoreen van Raffaela want er was niet iederen dag iemand te vinden, die op gebraad tractcerde I en bovendien moest Raffaela in de voorstelling van vanavond het dameskoor versterken, om dat Campagna zich op het standpunt gesteld had. dat het toenmalige Etiopië een dicht be volkt land was. Terwijl ze bezig was de wasch binnen te halen, verscheen er een vreemde dame in den tuin. Het was een zeer gedistingeerde dame, dat zag Raffaela op het eerste gezicht, niet heel jong meer. maar er nog uitstekend uitziend. De dame groette, bekeek Raffaela bij haar werk en sprak haar toen aan: „Pardon signorina, ben ik hier terecht bij de stagione Campagna?" „Ja." I ..Dank u. Hef was moeilijk hier in Fiesole l den weg te vragen. De menschen geven hier niet graag inlichtingen." „De menschen zijn hier inderdaad wat merkwaardig", antwoordde Raffaela nog steeds met de wasch bezig. ..Ach fa", zei de dame. „Ik ben pas een half uur ln Fiesole. maar men spreekt niet al te v-iendelijk over de theatertroep." ..Zoo?" zei Raffaela na een korten blik op zij. ..Dat interesseert mij te hooren. Ik behoor namelijk z°lf trt het gezelschap." ..O ne°mt u mij niet kwallik1" De dame scheen haar onveorriphrigp opmerking te bptreuren. Met een blik op Raffaela's zeer prozaïsche werk merkte ze to°n op- ..Ik kön niet aannemen...." (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 5