De strijd in Oost-Azië WOENSDAG 1 JANUARI 1942 No. 25085 82ste Jaargang Japansch leger communiqué r Met Duitschland voor een vrij Nederland V.-J Britten erkennen verliep- van «en moederschip voor vliegtuigen De „Times" over de Engelsch-Russische betrekkingen Stalin eischt strafexpeditie tot den Rijn Turksch oordeel De conferentie te Rio de Janeiro V.S. en Australië sluiten binnenkort militair bondgenootschap Verspreide berichten RECHTZAKEN De moord op den Bredaschen koopman Van Aart EERSTE BLAD STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Telel. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. Redactie 21507 Hoofdredacteur: B. W, Menkhorst. Lelden Pl.verv.: K. Been. Leiden. De legerafdeeling van het keizerlijk Japan- sche hoofdkwartier heeft in een communique omtrent de operaties op Malakka en de Philip- pijnen medegedeeld, dat Japansche legervlieg tuigen in den nacht van den tweeden Januari een aanbal op Singapore hebben ondernomen. Zij bombardeerden het vliegveld Tengah, waar bij branden ontstonden en hangars in de lucht vlogen. Andere eenheden hebben bij een aan val op een convooi van vijandelijke transport en oorlogsschepen in de Straat van Malakka op 2 dezer eep groot vrachtschip tot zinken ge bracht, een andere formatie heeft een transport colonne tusschen Kampar en Degong in bene den Perak in brand gebombardeerd. In den middag van den 4en Januari hebben bommenwerpers een aanval ondernomen op het aan de Westkust van den staat Selangor gele gen vliegveld Klang en tien Britsc-he bommen werpers op den beganen grond vernield. In het gebied der Philippijnen hebben Japan sche vliegtuigen, die samenwerken met de land strijdkrachten op het schiereiland Bataan, op 2 Januari herhaaldelijk vijandelijke troepencon centraties in het gebied van Rimai, Balanga en Subic gebombardeerd. Voorts werden trans portcolonnes in dit gebied en schepen in de om ringende wateren gebombardeerd, waarbij 146 vrachtauto's vernield en tien schepen tot zin ken werden gebracht. (Domei). Officieel is in Washington volgens Reuter me degedeeld, dat de versterklngswerken in de bocht van Manilla, waaronder de eilanden Cor- regidor en Mariveles Maandag opnieuw door vliegtuigen hevig zijn gebombardeerd. Aan dit bombardement namen 50 vliegtuigen deel. Om de bezetting van Manilla zonder nutte loos bloedvergieten te doen geschieden en de bevolking de verschrikkingen van den oorlog te besparen, heeft de Japansche weermacht er steeds naar gestreefd, aanvallen op militaire in stallaties in Manilla zelf zoo mogelijk te ver mijden en zij heeft uitsluitend de installaties in de omgeving van de stad gebombardeerd, hoewel zulks tactisch ongunstige gevolgen heeft gehad. Desondanks hebben de vooruitgeschoven af- deelingen der Japansche weermacht bij haar in tocht in Manilla in den namiddag van den 2en Januari aan beide zijden van de rivier de Pasig meer dan tien brandhaarden ontdekt. Deze branden waren door den tegenstander bij zijn terugtocht in de richting van Corregidor gesticht. De Japansche weermacht heeft alle pogingen in het werk gesteld om de branden te blusschen en orde en rust te herstellen, (D.N3.) ROOSEVELT OVER DEN OORLOG. Volgens berichten uit Washington heeft Roose velt in een rede voor het congres onder meer gezegd: „wij hebben reeds de bitterheid der nederlaag geproefd. Mogelijk zullen wij nieuwe tegenslagen hebben. Wij moeten ons voorbereiden op de werkelijkheid van een harden oorlog, een langen, bloedigen en duren oorlog". O.N.E.). Volgens Associated Press heeft Rcosevelt nog bekend gemaakt, dat land-, lucht- en zeestrijd krachten van de Vereenigde Staten zouden wor den gestationneerd op de Britsche eilanden. De strijdkrachten van de Ver. Staten, aldus Roose velt, worden niet alleen gebruikt ter verdediging van het Westelijk halfrond, doch ook buiten dit halfrond, en derhalve moeten zij dienovereen komstige steunpunten betrekken. De Ver. Staten zullen in dezen strijd wellicht een hoogen prijs moeten betalen. Vervolgens maakte Roosevelt bekend, dat voor het oorlogsprogram van het nieuwe financieele jaar 56 milliard dollar noodig zullen zijn. DE VERKLARING VAN WASHINGTON. Het D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro: Tot uitbreiding van de lijst der 26 regeeringen, die de verklaring van Washington hebben on derteekend. is naar uit Washington verluidt, de vorming van nieuwe emigrantenregeerïngen aan gekondigd. Daaronder bevindt zich behalve de Deensche ook de regeering van het vrije Thai land. BERLIJN CONSTATEERT POGING TOT MISLEIDING: ONJUISTE NAAM GENOEMD. Met een vertraging van twee weken heeft de Britsche admiraliteit thans toegegeven dat bij de beveiliging van een uit Gibraltar komend convooi een Britsch moederschip voor vliegtuigen eg. de vroegere Amerikaansche torpedojagei „Stanley" door Duitsche duikbooten zijn getor pedeerd en tot zinken zijn gebracht. t. V§n Puit^c^e syete wordt hierbij aangetee- kend. dat het hier gaat om het moederschip voor watervliegtuigen en vliegbooten „Unicorn'' waarvan in de Duitsche weermachtsberichten van 23 en 24 December melding werd gemaakt. De „Unicorn" was gerulmen tijd te Gibraltar ge stationneerd en had deze haven met en convoo verlaten. Met de doorzichtige bedoelingen tot mislei ding geeft de Britsche Admiraliteit dit schip ii. het bericht waarin mededeeling wordt gedaan van het verlies, den naam „Audacity", die in ae Ëcheepslijsten niet voorkomt. Klaarblijkelijk wil den indruk wekken, dat het een voor oorlogs- In aansluiting op de radiorede van Eden na diens terugkeer uit Moskou houdt de „Times" zich in een hoofdartikel bezig met de betrek kingen tusschen Engeland en de Sovjet-Unie. De Sovjet-Unie, zoo schrijft het Londensche blad, vormt een onvoorwaardelijk noodig belang rijk onderdeel van het groote bondgenootschap tegen het Hitlerdom in al zijn uitwerkingen. De „nauwe politieke samenwerking" tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie waar Eden over gesproken heeft, vormt het pendant tot de nauwe samenwerking, die zich zoo snel tus schen Engeland en de Ver. Staten ontwikkeld heeft. De grondslagen voor een dergelijke poli tiek kunnen thans gelegd worden. Door den krachtigen stimulans van den oor log neemt zij reeds thans vasten vorm aan, im mers, zij moet stevig gegrondvest zijn op een bondgenootschap van Engeland met de Ver. Staten en de sovjet-unie, dat door den oorlog tot stand is gekomen. Elke gezonde toekomstige politiek moet Engeland in staat stellen, met Europa eenerzijds en met overzeesche landen anderzijds de nauwste betrekkingen van vriend schap van practische samenwerking te onder houden. Deze tweezijdige politiek vindt haar uitdrukking in het verbond der drie groote mo gendheden, welker vereende kracht alleen in staat is het hoofd te bieden aan Hitiers uitda ging en een nieuwe wereld van geordende vrij heid op te bouwen, wanneer de aanvallers zul len zijn verslagen. Sedert het oogenblik van Hitiers inval in de Sovjet-Unie, zoo vervolgt het blad, bestond er onder het geheele Engelsche volk geen twijfel meer over de populariteit van een pact met de Sovjet-Unie of van de beslissing, om dit pact tot een blijvend bestanddeel van de Britsche politiek te maken. Het was een belangrijk re sultaat van Edens missie te Moskou, dat hij deze beslissing formeel en officieel ter sprake heeft gebracht. De instemming van de dominions en van de Ver. S taten met deze samenwerking vormt een voorwaarde voor een gezonde Britsche politiek in Europa, maar het initiatief en ook de verant woordelijkheid zullen voorloopig door Engeland en de sovjetunie gedragen moeten" worden: Leiding van deze beide landen in aangelegen heden, die Europa aangaan, wordt van de groote democratieën verwacht en volkomen goedgekeurd. Het is daarom in hoogste mate gewenscht. dat de latere organisatie van Europa nog tijdens den oorlog door de Britsche en Rus sische staatslieden en natuurlijk niet door dezen alleen, ernstig zal worden overwogen en be sproken. De gevaarlijke veronderstelling te aanvaarden, dat dit vraagstuk reeds uitsluitend door het uit den weg ruimen van de Duitsche militaire macht voor altijd zou zijn geregeld, wordt niet ondersteund door het Atlantische charter, dat met de grootste uitvoerigheid ver uitgaande bo ven het gebruik der wapens dreigt of wellicht dreigen zal. Een positief einde zal :iet alleen door een onderdrukking zonder meer bereikt kunnen worden. De taak van den opbouw van een nieuw Europa vereischt zoowel een militaire alsook een economische organisatie. Bovendien wordt daartoe het grootste staatsmansbeleid vereischt. Van bevoegde zijde merkt men hierbij op, dat in het Times-artikel wel zeer sterk naar voren komt, dat de Sovjet-Unie het onbestrijdbare recht en de volle toestemming der Angelsaksen verwórven heeft om bij een toekomstige her ordening van Europa een belangrijk woord me de te spreken. Deze conclusie moet voor de neutrale landen wel zeer beteekenisvol zijn. Voorts heeft de gewezen U.S.A.-gezant Earll in Boedapest voor zijn vertrek uit Sofia ver klaard, dat Churchill en Roosevelt het plan hebben Bulgarije van de landkaart te doen ver dwijnen. Bovendien is het het voornemen van deze beiden in het geval van een geallieerde over winning geheel Oost- en midden-Europa tot aan den Rijn aan Stalin over te laten, die deze gebieden bij wijze van straf bezetten zal. Deze uitlatingen en het Times-artikel zijn samen even zoovele bewijzen, dat Eden te Mos kou Europa aan het bolsjewisme heeft verkocht. Tevens is een en ander een merkwaardig symp toom van den noodtoestand waarin met name Groot-Brittannië zich bevindt, nu het zulke concessies aan de sovjet-unie moet doen. Duide lijk is ook, dat de dusgenaamde strafbezetting niet bij den Rijn halt zou maken, doch dat Nederland, België en Frankrijk dan geheel door het bolsjewisme zouden worden overstroomd. (A.NP.). doeleinden in dienst gesteld koopvaardijschip heeft betroffen. In het zelfde bericht spreekt zij echter van vliegtuigen, die van het schip waren gestart om in te grijpen in den strijd. De Britsche Admiraliteit heeft reeds eerder, naar het D.N3 verneemt, met het thans ver loren gegane moederschip „Unicorn" bedrog trachten te plegen. Het Duitsch-Britsche vloot- verdrag van 1935 voorzag o.a. ook in de uit wisseling van inlichtingen omtrent den aanbouw en Engeland wilde daarbij de „Unicom" aanvan kelijk in de rubriek hulpschepen laten verdwij nen, doch moest er op grond van de werkelijke eigenschappen van het schip toe overgaan het op te nemen in de categorie moederschepen voor vliegtuigen. (D.NJB.). in het officieuze Turksche blad Oeloes publi ceert de hoofdredacteur, afgevaardigde Atay, een interessant artikel over de verdeeling van de krachten op de wereld, zooals deze zich tegen- wooraig oegint af te teekenen. Aan den eenen kant. aldus Atay, staan de mogendheden van het anti-kominternpact, aan den anderen het bolsjewistische-democratische I front. Het anti-kominternfront is vastberaden, WAARSCHUWING VAN MEGERLE. Onder het opschrift „De valkuil van Rio" publiceert de Berliner Boersenzeitung een hoofd artikel van den bekenden publicist Karl Megerle over de a.s, conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken der midden- en Zuid- Amerikaansche staten in Rio de Janeiro. Het doel, dat "Roosevelt aldaar, nu Amerika aan den oorlog deelneemt, nastreeft, is, zoo schrijft Megerlegeheel Zuid-Amerika in den oorlog van Roosevelt tegen Europa en Japan te storten en om zoo mogelijk de landen afzonderlijk tot actief deelnemen aan de vijandelijkheden te bewegen. In wezen gaat het hierbij om de souvereiniteit en onafhankelijkheid van de Zuid-Amerikaan- sche staten, die door het lot van hun kleine midden-Amerikaansche zusterrepublieken, welker regeeringen reeds thans deels door afpersingen, deels door corruptie, deels uit angst voor den Amerikaanschen pro-consul willoos in het zog van Roosevelt's oorlog zijn gaan varen, kunnen weten, waar het einde van den weg zal zijn, waarop zij in Rio de. Janeiro gebracht moeten worden, wanneer zij niet in een vastbesloten solidariteit weerstand bieden aan de poging der Vereenigde Staten om ook Zuid-Amerika te onderwerpen aan het Amerikaansche imperium en met de Zuid-Amerikaansche onafhankelijk heid ook het Zuid-Amerikaansche economische leven té ruineeren. Dat men rich op de tot dus ver gehouden Pan-Amerikaansche conferenties vooral tot een solidaire neutraliteitspolitiek heeft verplicht, wordt thans door Washington met een handbeweging terzijde geschoven. Roosevelt zal ditmaal in Rio de Janeiro vermoedelijk een nieuwen lijmstok ophangen en wel de z.g. over eenkomst van Washington, krachtens welke alle schijn- en vazalregeeringen zich verplicht hebben tot ondersteuning van de bolsjewisten en Angel- saksers. Naar men verneemt, zoo schrijft Megerle ver der, koestert Roosevelt het voornemen om vol gens het beginsel stemmen te tellen en niet te wegen, met behulp van die zwerm kleine staatjes, die thans reeds de bevelen van den Amerikaan schen ambassadeur uitvoeren, de middelgroote en groote landen van Zuid-Amerika te over stemmen, Deze landen hebben, naar de schrijver meent, tot dusver, om Roosevelt geen voorwend sel aan de hand te doen. heel wat geslikt wat., in den grond genomen, tegen hun belangen indruischte. Zij weten ook, dat Duitschland. Italië en Japan tegenover hen zoowel in het ver leden als ook in de toekomst een politiek van hartelijke, eerlijke vriendschap, van een bloeien- den handel en een onvoorwaardelijke respectec- ring van hun vrijheid, onafhankelijkheid en veiligheid wenschen te voeren. Alle drie ver bonden groote mogendheden zouden het betreu ren, wanneer zonder noodzaak de tot dusver bestaande verhouding op fcuiteiiar.dsch bevel verstoord zou worden. Wat voer een kunstmatige of economische uitweg voor Zuid-Amerika uit den oorlog zal voortspruiten, het feit, dat het door den oorlog met Europa en Oost-Azië geruineerd zou worden door een economische onderwerping aan de Vereenigde Staten, die cp den duur de producten van Zuid-Amerika niet kunnen af nemen, zou verarmen en als bondgenoot der Ver eenigde Staten tegelijkertijd bondgenoot van het bolsjewisme zou worden, wordt door geen enkele nog zoo handige formule, welke van Washington uit zal worden voorgelegd, te niet gedaan. (D.K.B.). ENGELAND NIET GEKEND. Naar bekend wordt, zal te Washington bin nenkort een militair bondgenootschap tusschen de Vereenigde Staten en Australië worden ge sloten. De Ver. Staten verplichten zich daarin de militaire bescherming van Australië over te nemen. De Australische regeering verklaart van haar kant accoord te gaan met de vestiging van Amerikaansche garnizoenen op de bij Australië behoorende eilanden. De vlootbasis van Po*"" Darwin wordt onmiddellijk aan de marine der V.S afgestaan. Naar het heet zijn de desbetreffende onder handelingen tusschen Canberra en Washing ton reeds sedert geruimen tijd en buiten medeweten der Britsche regeering gevoerd. Churchill hoorde er eerst van bij zijn aan komst in de V.S. en werd aldus voor een voldon gen feit geplaatst. Als eerste gevolg van deze overeenkomst heeft de Britsche regeering er in moeten toestemmen, dat Australië niet onder het commando van Wavell valt. In diplomatieke kringen te Washington hecht men zeer groote beteekenis aan het militaire bondgenootschap. Men verklaart, dat Australië daarmede practisch uit het Britsche Rijk treedt en tot den 49en Amerikaansche staat wordt. De Australische regeering moet in het beroep op de V.S. het eenige middel gezien hebben voor de verdediging der Dominions, nadat het meerendeel van haar strijdkrachten door de Engelschen in de Middellandsche Zee was ge offerd, (D.N.B.) De Duitsche pers hecht de grootste beteekenis aan deze gebeurtenis. De Berliner-Lokal Anzeiger acht het twijfel achtig, of Canada en Australië zich ooit weer zullen kunnen losmaken van de banden met de Vereenigde Staten, die in den loop van den oor log onvermijdelijk steeds nauwer zullen worden. Engeland oogst, wat Churchill gezaaid heeft. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft, dat deze politieke manoeuvres op het oogenblik van den cmeektocht naar Washington het Britsche heerschersbewustzijn een buitengewoon zwaren slag hebben toegebracht. De Boerenzeitung ziet in het aangekondigde bondgenootscnap prac tisch een uittreden van Australië uit het Brit sche rijksverband. De Engelschen moeter» rich nu wel afvragen, aldus het olail, wat Engeland eigenlijk nog te winnen heeft bij deze onophou delijke, zeer ernstige verliezen, die het \n den oorlog van Churchill lijdt. Ten aanzien van het nut cener Amerikaan sche hulpverleening zegt de Boersenzeitung: „Men moet in Canberra niet «er. reer van de wanhoop verwijderd zijn, als men over het hoofd ziet, dat de Amerikaanse ae inogelijKhe den tot hulpverleening nauwelijks grooter zijn dan de Engelsche. Voor Australië staat slechts één ding vast: voortaan zullen zij niet meer voor Churchill, maar voor Roosevelt bloeden." (D.NB.) straf georganiseerd en goed voorbereid en het is meester van het initiatief. Het bolsjewistisch-democratische front is daar entegen weinig gesloten en niet in dezelfde rich ting georiënteerd. ïn dit front bevinden zich regeeringen van staten, die in den loop van de militaire acties ajn bezet, dus voor de oorlog voering niet meer in aanmerking komen. Voorts zijn daarin staten opgenomen, die op geenerlei wijze voorbereid zijn op den oorlog en derhalve evenmin door hun kracht gewicht in de schaal leggen. Als in dit pas begonnen jaar 1S42 de Japan ners kans zien op nieuwe overwinningen in do Stille Zuidzee en de uuitschers den Russischen veldtocht ten einde kunnen brengen, zijn de kansen voor het bolsjewistisch-democratische front klein. Dat weet men zoowel te Berlijn als te Tokio. Het anti-kominternfront zal dus in de komende maanden in het besef van zijn kans alle kracht'eü verzamelen om den oorlog tot een gelukkig einde te brengen. (D.N.B.). HET DUITSCH-TURKSCHE HANDELS VERKEER. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Naar verluidt zouden thans alweer onderhan delingen geopend zijn over een uitbreiding van het nog pas kort geleden tot stand gekomen Duitsch-Turksche handelsverdrag. Nadere in lichtingen hieromtrent waren evenwel nog niet te verkrijgen. MANDATEN VAN FRANSCHE SENATOREN VERSTREKEN. De mandaten van 111 Fransche senatoren, die in 1933 gekozen werden, zijn met ingang van het jaar 1942 verstreken. Onder normale omstan digheden zou voor deze verstreken mandaten een nieuwe verkiezing gehouden moeten worden. Onder de senatoren, wier mandaat ditmaal niet vernieuwd wordt, bevinden zich de vroegere minister-president Chautemps, de vroegere mi nister van buitenlandsche zaken Paul Boncour, de vroegere minister van luchtvaart Laurent Eynac en de vroegere minister van koloniën Lemery. (D.N.B.) VERKLARINGEN VAN DE BRINON. Alle Fransche bladen wijden veel aandacht aan cie verklaringen, die de ambassadeur de Brinon heeft afgelegd op een ontvangst van Parijsche journalisten ter gelegenheid van de jaarwisseling. De Brinon zeidc onder meer: „gij verdedigt de eenige politiek, die ons land kan redden, de politiek van toenadering, verzoening en samen werking, welke door maarschalk Pétain vrijwillig is gekozen en is ingeluid door de samenkomst van Montoire. Een groot deel van het Fransche volk denkt, tengevolge van de rust. waarin het leeft temidden van den wereldbrand, niet meer na over zijn eigen verantwoordelijkheid en geefi zich liever over aan onvruchtbare speculaties De eenige kans ligt in het tot stand brenger van een meer geordende en rechtvaardige maat schappij en vooral in een Europeesche samen werking met Duitschland". Tenslotte riep de Brinon de Franseken op tot- eenheid en tot medewerking aan de groote Europeesche taak. (D.N.B.) BEHANDELING VOOR DE ROTTERDAMSCHE RECHTBANK BEGONNEN. Na een instructie, die meer dan een jaar heeft geduurd, is gisteren voor de Rotter- damsche rechtbank in behandeling gekomen de geruchtmakende zaak van den moord op den 47-Jarigen Bredaschen koopman P. B. G. van Aart, wiens lijk in den kelder van een woning in de Franschelaan te Rotter dam werd verstopt. Verdachten zün de 47- jarige reiziger J. H. J. Dils uit Amsterdam en de 36-jarige huisschilder T. A. F. Slont uit Rotterdam. Laatstgenoemde heeft zich ook te verantwoor den wegens verduistering van f.500 aan huur penningen, die hij voor een zekeren C. de Witte had geïncasseerd, maar die hij zich wederrech telijk toegeëigend had. D. zou een bedrag van f.500, van misdrijf afkomstig, ten geschenke hebben aangenomen, bewaard, vervoerd of ver borgen. De president begon met mededeeling te doen, dat de zaken tegen de beide verdachten in het belang van het onderzoek gevoegd zullen wor den. Vervolgens stelde de president vragen over de verduistering en den diefstal van f.500 aan huurpenningen ten nadeele van C. de Witte te Vlaardingen. SI. verklaarde, dat hij met D. naar Vlaardin gen was gegaan om het geld aan De Witte af te dragen. Deze kon hem evenwel niet ontvangen en verzocht den mannen later terug te komen. Zij zijn toen naar een café gegaan, waar zij eenigen tijd hebben gebiljart. SI. had zijn Jas, waarin de portefeuille met het geld zat. uitge trokken. Na het gebruik van een paar glazen brandewijn was hij plotseling onwel geworden en toen hij weer bij kwam was D, verdwenen en met hem het geld uit de jas. D ontkende het ten laste gelegde. Getuige De Witte deelt mede dat SI. in zijn dienst is geweest voor huuradministratie en voor het onderhoud van eenige huizen te Rot terdam en Vlaardingcr-Ambacht In den avond van 1 November is SI. bij getuige gekomen om te vertellen, dat de huurpenningen hem ont stolen waren Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank Gefcuigp heeft zich toen in verbinding gesteld -net de politie Volgende getuige is de rechercheur J. v. d. Lubbe. Uit Amsterdam vernam getuige dat D„ üe verdacht werd betrokken te ziin bij de ver dwijning var Van Aart den laatsten tijd in -elatie stond met SI. en dat laatstgenoemde in Gaardingen van ongeveer f. 500 beroofd moest- zijn. Getuige heeft toer» contact cro7QCvn Yjet ,-]e politie te Vlaavdinfron i-/»n einde over 1e be- rooving nadera <?°o-pvon te verkni^n Voorts heeft hiï zich tot SI eewend met het verzoek op het hoofdbureau van politie te verschijnen. De bedoeling was, dat SI. inlichtingen over de Dit Nummei bevat TWEE Bladen HULDIGING VAN JUBILARISSEN. In een buitengewone ledenvergadering van de afdè Leiden der Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel welke gisteravond in de zaal van den heer Van Wijk gehouden werd, zijn tien leden, die 25 jaren onafgebroken lid der spoorwegorganisatie zijn geweest, gehuldigd en is hun de zilveren medaille uitgereikt. Om even halfacht opende de voorzitter de heer Hollinga de drukbezochte vergadering en riep allen een hartelijk welkom toe, ook het hoofdbestuurslid, den heer H. J. Kanne en den heer J. Oudegeest. Voordat tot de* huldiging werd overgegaan, herdacht de voorzitter twee l'edeen, die het vorige jaar door dën dood ont vallen waren, de heeren Keizer en J. Oosterom, conducteurs der N.Z.H. Hij verzocht de aanwe zigen ter eere hunner nagedachtenis even op te Daarna reikte de heer H. J. Kanne, hoofdbe stuurslid onder toepasselijke woorden en geluk- wenschen aan tien jubilarissen de zilveren me daille uit, terwijl aan de echtgenooten een bloemstuk werd aangeboden. Aan de navolgende jubilarissen werd de zilveren medaille uitge reikt: J. Kok, rangeerder N.S. alhier, J. Haam- ke, wegwerker N.S. alhier, H. Lagerwey, weg werker, Zoeterwoude, J. Donk, schaalknecht N.S. alhier, H. Tholen, gep. controle-beambte alhier, v. d. Wiik, condeucteur N.Z.H., J. Goddijn, brug wachter N.S. alhier, A. de Graaf, wegwerker NB. alhier, H. Wouterlood conducteur N.Z.H., Wavers, conducteur N.Z.H. Aan 3 afwezige le den zal de medaille nog uitgereikt worden. Daarna hield de heer Kanne een korte rede over: „Onze zaak in de toekomst", waarna de voorzitter deze vergadering sloot. DE HEER SLEBOS BEVORDERD TOT HOOFDSTATIONSCHEF. Naar wij vernemen is de heer D. G. L. F. Slebos, stationschef der Nederlandsche Spoor wegen alhier, bevorderd tot hoofdstationschef. Hij blijft echter te Leiden in functie. II. VAN DER WOUDE t. In den ouderdom van 84 jaar is te Zeist over leden de heer Harmen van der Woude, die gedu rende een lange reeks van jaren hier ter stede het arn'ot van deurwaarder heeft uitgeoefend. Als zoodanig was hij van 1907 tot 1928 ver bonden aan het Leidsche Kantongerecht, nadat hij voordien gedurende 25 jaar het deurwaar dersambt had uitgeoefend te Ridderkerk. In 1923 legde hij zijn werkkring neer en werd opgevolgd door zijn zoon, den heer P. A. H. van der Woude. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal geschieden' a.s. Zaterdagmiddag om half drie op de Nieuwe Alg. Begraafplaats te Zeist. Gistermiddag is de 4-Jarlge P. A. V. uit de 1ste Looierstraat op straat gevallen, waarbij hij met het hoofd op een trottoirband terecht kwam. Het ventje verloor tengevolge van dezen val het bewustzijn en werd vermoedelijk met een hersenschudding door den EH.D, naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. De politie heeft den 18-jarigen P. de R. alhier aangehouden, die in het bezit bleek to zyn van drie rijwielen, welke van diefstal af komstig waren. Vlaardingsche geschiedenis en meer in het bijzondei' over de gedragingen van D. zou ver strekken. Tijdens dit verhoor zinspeelde» getuige op de mogelijkheid, dat D. ook wel eens wat meer van de verdwijning van Van Aart zou kunnen afweten. Tot groote verbazing van getuige riep SI. toen uit: Dien heb ik ver moord! In den loop van de hierop volgende ondervraging vernam getuige uit den mond van SI. nog, dat deze het lijk in den kelder van zijn woning in de Franschelaan had be graven, Een terstond ingesteld onderzoek toonde aan, dat er in den kelder inderdaad een man was begraven, die later als de heer Van Aart geïdentificeerd kon worden. Het Ujk lag onder 30 c.M. aarde, daarboven be vond zich een ZJA c.M. dikke laag beton. Verdachte SI. beweert gezegd te hebben, de heer Van Aart per ongeluk gedood te hebben, zoodat hier van doodslag sprake zou zijn. Na verhoor van enkele andere getuigen, w.o. een broer, de zoon en de dochter van den ver- slagene, ontstaat tusschen verdachten eenige oneenigheid over een hamer, die bij den moord een rol gespeeld heeft. Vervolgens verscheen de echtgenoote van het slachtoffer, mevr. H. W. van Aart—Renard in de getuigenbank. Zij vertelde, dat haar man met haar gespro ken heeft over het koopen van een partij pull overs. Oorspronkelijk wilde hij daar 11 Novem ber al op uitgaan, doch dit gelukte niet. Den volgenden dag is hij op reis gegaan, met een bedrag van f.750-f.850 op zak; zijn bedoeling was denzelfden avond weer thuis te komen. In de besprekingen over den aankoop van de pull overs heeft de koopman v. d. Berg uit Bussum een rol gespeeld. Op 14 November zag get. den heer Van den Berg langs haar woning in Breda gaan. Zij heeft hem aangesproken en vernam toen, dat Van den Berg op 12 November haar man wel ontmoet had, maar dat hij zelf ln het café aan de Kruiskade te Rotterdam alleen was achtergebleven en dat hij 's avonds naar zijn woonplaats was vertrokken. Volgens verklaringen van getuige J. v. d.Berg is hij op 12 November met Van Aart naar Den Haag gereisd. In het stationsrestaurant ont moetten zij D. en SI. Het viertal ging even later naar een hotel in Den Haag. waar de zaken ter sprake kwamen. SI. had volgens get. 800 pull overs aan te bieden tegen f. 1600, welk bedrag na eenig onderhandelen verminderd werd tot f 1200 De goederen waren evenwel niet in Den Haag: volgens SI. lagen ze opgeslagen ln een pakhuis te Rotterdam Op voorstel van SI. be sloot het gezelschap ln verband daarmee naar Rotterdam te gaan. In antwoord op een vraag van den president, deelt get. over de transactie nader mede, dat hij tegenover D. en SI. als de kooper van de goede ren is opgetreden Hij zou van Van Aart een provisie krijgen von» zijn bemiddeling. De zitting werd vervolgens verdaagd tot he denmorgen 10 uur.

Leidsch Dagblad | 1942 | | pagina 1